No. 58. Tweeëntachtigste Jaargang. 1880. ZONDAG 5 SEPTEMBE R. De Tentoonstelling te Dusseldorf. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. SUlcrlci. STclegrafiöcïtc Berichten. fisMCS- en itlarHl berichten. \i.mia\hm:iii: courant Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk 1, De 3 nummers O 06. Van 15 regels /0,75; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. i. De internationale tentoonstelling te Londen in 1851 heeft het eerst het groote belang van dergelijke pano rama's van menschelijke nijverheid en kunst in het licht gesteld, en sinds dien tijd hebben de nationale en inter nationale exhibities elkander zoo veelvuldig en in zoo verschillende vormen opgevolgd dat men de 2e. helft der negentiende eeuw wel „die der tentoonstellingen" zou kunnen noemen. De dezen zomer te Dusseldorf gehouden, en nog tot u°. September open blijvende tentoonstelling van nij verheid en kunst neemt in die rij een waardige plaats in en het feitdat zij bijna geheel door twee provin ciën van Duitsckland de Rijnprovincie en Westfalen is tot stand gebracht maakt dat zij niet het overstel pende en ontmoedigende van een internationale bezit maar den bezoeker althans eenigermate in staat stelt zich een denkbeeld te maken van de ontzaggelijke hulp middelen waarin deze beide provinciën van het groote Duitsche rijk zich mogen verheugen. Al biedt ook deze tentoonstelling hem die op een enkelen dag haren overweldigenden rijkdom in zijn geest tracht op te nemen de gewone teleurstelling voorbijzien van en onverschilligheid voor vele der be langrijkste inzendingen door uitputting en overspan ning veroorzaaktdengene die zich wat langer aan de hand van een betrouwbaren gids door hare ruime zalen en schoone dreven beweegt, biedt zij zeer veel schoons, leerrijks en grootsch ter beschouwing aan. Daarvoor is echter noodigzelfbeperking, tijd en leiding. De eerste wordt als van zelf geboden door de over wegende plaats welke de mijnbouw, de ijzer- en staal industrie en de werktuigen op deze tentoonstelling in nemen wat het tweede punt betreft, is een week lang voortgezet dagelijksch bezoek nog kort genoeg en wat de derde voorwaarde aangaatis de voortreffelijke ca talogus vooral wegens zijne hoogst belangrijkeniet minder dan 70 bladzijden beslaande inleiding, een uiterst geschikte gids, ofschoon de duidelijke, gedrukte toelich tingen aan verreweg de meeste voorwerpen gehecht en de uiterst welwillende wijze waarop de bezoeker door de fabriekanten of hunne agentendie steeds een deel van den dag bij hunne inzendingen tegenwoordig zijn wordt ingelichtden catalogus voor den belangstellen den leek des noods kunnen vervangen. Wanneer men zooals schrijver dezes het voorrecht heeft, door een zaakkundige die den niet gemakkelijk te vinden weg door de talrijke zalen en annexen goed kentte worden ingeleid komt het hooge belang dezer tentoonstelling eerst goed tot zijn recht. Zooals boven gezegd werd hebben hoofdzakelijk de provincie Reinland met 3.805.000, en Westfalen met 1.905.000 inwoners, het tentoongestelde geleverd ter wijl buitendien de omgevende streken en wel het Re- gierungsbezirk Wiesbaden (Nassau), de Vorstendommen Lippe Schaumburg en DetmoldWaldeck en Birkenfeld Oldenburgen het voormalige vorstendom Roliemrollern in den kring der inzenders werden opgenomen. Deze sterk bevolkte streek bevat gezamenlijk meer dan lU van de bevolking van geheel Pruissen en zonder overdrij ving kan gezegd wordendat hare inwoners voor het grootste gedeelte hunne middelen van bestaan ontleenen aan den zoo rijk gezegenden bodem dien zij bewonen en wel gemiddeld iets meer dan der bevolking door middel van landbouw en de overigen onmiddelijk of mid- delijk aan de minerale schatten welke die bodem bevat. Onder deze minerale schatten van Rijnland en West- falen komen in de eerste plaats de steenkolen in de tweede de ijzerertsen in aanmerking, en hoewel ook andere ertsen en mineralen, zooals zink-, lood-, koper-, zilver-, goud- en nikkelertsen, zwavel, zout enz, dien rijkdom helpen voltooien nemen toch de steenkolen mijnen de ijzerhoogovens en de fabrieken, waar ijzer en staal tot machines en macbinedeelen verwerkt wor den het grootste gedeelte der nijverheidsbevolking in pacht. Aan de op de tentoonstelling gedrukte „Ausstellungs- zeitung" van Zondag 8 Augustus zij hieromtrent het volgende ontleend De geheele opbrengst aan mineralen van allerlei aard bedroeg in het bovengenoemde gedeelte van Pruis sen over 1879 niet minder dan 578 miljoen centenaars (van 50 k°.) ter waarde (op de vindplaats) van bijna 100 miljoen gulden en bijna miljoen menschen of 6% 0/o der bevolking vinden in den mijnbouw hun middel van bestaan. Dat de ontginning der steenkolenmijnen daaraan verreweg het belangrijkste aandeel heeft kan hieruit blijken dat gemiddeld 523 miljoen centenaars steen kolen of meer dan 1% maal zoo veel als gehee] Frankrijk jaarlijks oplevert, alleen in Rijnland-West. falen jaarlijks aan de donkere schoot der aarde wor den ontrukt. Negen groote inzendingen, waaronder de hoogst be langrijke collectieve inzending van 92 mijnen uit de omgeving van Essen en Bochum de eerste plaats in neemt, prijken, behalve hier en daar in den tuin, in een der middenzalen van het groote gebouw en geven een waarlijk grootschen indruk van den reusachtigen schat aan zwarten diamant, welke onder de voeten der bezoekers in de groote bekkens van den Ruhr, Saar- br Heken Aken, Ibbenbüren en Minden begraven ligt. Niet alleen de tallooze monsters van alle mogelijke soorten van steenkolen van de magerste Essenkool af tot de vetste vlamkolen toehier in blokken van eenige meters hoogte opgesteld daar in de fraaiste dobbelsteentjes sierlijke glazen schalen vullend, dwingen den bezoeker tot bewondering en verbazing maar vooral de hoogst belangrijke platte gronden en doorsnêe- teekeningen van de ontgonnen kolenbassins verdienen bestudeering en waardeering. Bijzonder belangrijk zijn ook de grafische voorstellingen van hoeveelheid en prijs der in de laatste 50 jaren in Westfalen voor den dag gebrachte steenkolen en van het aantal arbeiders dat daarbij noodig geweest is zooals ligt te begrijpen is liepen deze drie factoren soms sterk uiteen. Om niet te spreken van de fraaie coakssoorten waaronder verscheidene exemplaren voorzien waren van de eigenaardige, op zwarte wol gelijkende „Haargebilde" die waarschijnlijk op de wijze der zoogenaamde „phi- losophische wol", die bij de verbranding van zink ge vormd wordtdoor ontleding der uit de steenkolen ontwijkende koolwaterstoffen ontstaan, zij vermeld, dat de prachtigste exemplaren van de fossiele planten waaruit de steenkolen, zoo niet uitsluitend, dan toch ze ker voor een deel ontstaan zijn vooral sigillaria's en calamiten in reusachtige exemplaren en vorstelijken over daad overal tusschen de steenkolen waren tentoongesteld. Dat overigens de verovering van deze, zooals van alle schatten hare eigenaardige bezwaren medebrengt, leerde mij een kort bezoek aan de stad Essendiezooals bekend is in alle richtingen door het uitgraven van steenkolen ondermijnd is Vooral in de Bahnhofstrasse waren verscheidene hui zen van boven tot onderen gescheurd en oubewoonbaar geworden, en op eenige plaatsen toonden ledige plekken aan hoe de verbolgen berggeesten den gepleegden roof zelfs met geheele verzwelging der woningen hadden ge wroken. Wordt vervolgd Het Utrechtsch Dagblad behelst de volgende dicht regelen 31 AUGUSTUS 1880, Laat Oost en West de blijmaar hooren Die Kroon en Volk vervult met vreugd: Den Koning is een kind geboren, Een Dochter die zijn hart verheugt. Wees welkom, welkom, Koningskind! Vóór uw geboorte reeds bemind. God doe Zijn zegen nederdalen Op 't wiegje waar ge in ncderligt, Bewake uw sluimrend ademhalen En 't blosjen op uw jong gezicht Bloei, groei voorspoedig, Vorstenloot! Elk wenscht u schoon te zien en groot. Met dankbren lach op 't vriendlijk wezen Hou straks naar aller wensch en hoop Gezond van 't kraambed opgerezen De liefste Moeder u ten doop Gelijk haar, druk, o Koningsspruit Naar lijf en ziel haar wezen uit! B. Naar aanleiding van de geboren Prinses die de namen heeft ontvangen van Wilhelmina Helena Pauline Maria merkt het „Dagblad op, dat het voor de eerste maal is dat aan een Koning en een Koningin der Nederlanden een dochter geboren is. Prinses Ma rianne toch is geboren in den tijd der ballingschap en verdrukking en Prinses Sophie was het kind van den Prins en de Prinses van Oranje. Verder zegt het blad, dat het feit van den dag voor het oogenblik dit gewichtig gevolg teweeg brengt, dat door het leven van het nieuwe Koningskind uitgesloten zijn de aanspraken op de troons opvolging 1°. van de Groothertogin van Saksen-Weimar en haar nazaten 2°. van de Prinses von Wied behalve voor het geval dat Prins Frederik den troon mocht beklimmen 3°. van Prinses Marianne en haar nazaten. Den 2 hebben de duitsche badgasten te Zandvoort het Sédanfeest gevierddoor een vreugdevuur op het strand aan te leggen. Zevenhonderd takkebossen en vele teertonnen werden aangestoken, doch de zeewind sloeg de vlammen tegen den grond en verhinderde za hoog op te stijgen. De Duitschers, groot en klein zongen nationale liederenen liepen rond met duitsche vlaggen, waarop de zandvoortsche visschers, begeleid door een paar harmonica's, het ,,W ie n Ne e r 1 an d s bloed aanhieven dat het daverde en dreunde. De kunst was aan de zijde der Duitschers doch de meer derheid de kracht van longen aan de zijde der visschers. Dat wij niet het eenige volk zijndat moeilijk over weg kan met de uitheemsche namen van maten en ge wichten blijkt uit de volgende grap die „Punch" mededeelt. Een Engelschman treedt een spekslagers winkel te Parijs binnen en vraagtop een eind worst wijzende wat het is Saucisson de Lyon antwoordt de winkeljuffrouw zeer beleefd. Kunt u mij daarvan een „kilometer" geven Zeker mijnheer maar niet dadelijk. Van elders komt de volgende lezing Keukenmeid „Goeden morgen kunt gij mij twee pond beefsteak geven?" Slager: „Kilo heet het tegen woordig beste meid." Keukenmeid „Zoo Kilo Niet meer beefsteak?" Aardiger is de snaak die een winkel binnengaat en een pond olie vraagt. De argelooze kruidenier maakt hem opmerkzaam dat olie niet bij 't gewicht, maar bij de maat wordt verkocht. Geef me dan een el, antwoordt de bengel terstond. In de op 28 Aug. gehouden raadsvergadering te Pra- neker werd omtrent de bekende beker-kwestie besloten, naar aanleiding van het voorstel van burg. en weth. 1°. dat de zilver vergulde globe-beker niet zal wor den verkocht voor minder dan 20000 doch vóór hij in handen van particulieren kan overgaan zal de re geering des rijks in de gelegenheid worden gesteld den beker te kunnen overnemen. 2°. In geen geval zal de aflevering er van plaats hebben dan 6 maanden na het eindigen der tentoon stelling ia Arti et Amicitiae te Amsterdam waar de beker zich thans bevindtten einde hem vóór de afleve ring te doen namaken. Haarlem,, 4s Sept. Geslaagd voor het Engelsch de dames Knoopvan Haarlem Schuyt Bestvan Alk maar en Poel van Zaandam. Londen. Het vredesverdrag tusschen Peru en Chili is geteekend Peru moet de krijgskosten aan Chili be talen twee monitors uitleveren cn zich verbinden de vloot in 20 jaren niet uit te breiden. Daarentegen betaalt Chili de helft in de buitenlandsche schuld van Peru vóór de oorlogsverklaring. Alkmaar 3 Sept. Kleine kaas f 38,25 Commissie ƒ35 Mid delbare 36 laagste prijs 18, aangevoerd 672 st., wegende 137183 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 3299 heet., Tarwe f 8.50 a 9,50, Rogge f 8,25 a 8,40, Gerst ƒ5 a 5,75, id. Che valier 6,25 a 7,50, Haver 3,25 a 4,50, bruine Bonen ƒ14, rood Mosterdzaad f 15 a 19,50, Koolzaad 10, Karweiza&d 14 a 15Erwten groene 14 a 16 grauwe 15 a 16, vale f 8,50 a 15,50. 4 Sept. Aangevoerd 2 Paarden 120, 16 Koeien 90 a 240 14 nucht. Kalveren t 7 a 19, 78 Schapen f 10 a 24 112 magere Varkens f 16 a 28, 142 Biggen f 8 a 11, 14 Bokken en Geiten 5 a 10, Boter 1,10 a 1,20 per kop. Amsterdam 3 Sept. Aardappelen. Katwijker zand- f 5 a 6,30, noordwijker dito f 2,20 a 3,50, hilleg. dito 2a 5,50zeeuw- sche pruisische "Jammen 3,80 a 4, zeeuwsche flakkeesche dito f 3,60 a 3,80friesche dito ƒ3,30 a 3,60, eng. dito ƒ2,25 a 2.60, pruisische frankenthalsche 2,25 ji 3,60, dito roode/"2,50 per mud. Aanvoer 4800 mudden. Handel in kleisoorten leven dig, in zandgoed flauw. Raap- en Lijnkoeken onveranderd. Peterolie in cons, f 13, loco 11,37% a 11,50 te koop j termijnen onveranderd. Delft 2 Sept. Boter f 61 a 71 per kwart-vat, f 1,52% a 1.77% per P. Aanvoer 750 achtste en 79 zestiende vaten samen wegende 15830 P. Edam 2 Sept. Aangevoerd 204 st. Boter f 1,20 a 1,60 per P., Kippeneijeren f 3,75 a 4,75. Enkhmzen 1 Sept. Kleine kaas f 37.50aangevoerd 40 st., wegende 10288 kilogr. Hoorn 3 Sept. Aangevoerd 850 Schapen 20 a 34, 2 Var kens f 0,58 per kgr., 4 Sept. 10 heet Tarwe f 11, 12 h. Gerst 6, 14 h. Haver f 4,50 24 heet. br. Bonen 13, 4 heet. Erwten: grauwe 14, op monster verkocht: Mosterdzaad 21Karweizaad f 15 29 Paarden 60 a 200, 16 Kalveren f 7 a 22 70 Schapen f 20 a 28 80 Lammeren 10 a 17, 35 Varkens ƒ15 a 24, 110 Biggen 7 a 12 753 koppen Boter 1,50 a 1,80 per kilogr., 200 Kippen 0,40 a 2, 4200 Kippeneieren 3,75 a 4 per 100 400 mud Aardappelen 2.50 a 2,70 per mud, 1000 manden Appelen ƒ0,80 a 1 per mud, 600 ;manden Perenƒ 3 a 6 per mud Medemblik 1 Sept. Kleine Kaas t 37 aangevoerd 58 st., Boter per kop 1,46, Kippeneieren 3,75 Eenden dito 4 per 100. Schiedam 2 Sept. Moutwijn 14,75, Jenever 20,25 per vat. Texel 1 Sopt. Vette Koeien 160 a 220, gelde dito ƒ90 a 180, Kalfkoeien f 45 a 85, gelde Scbapenƒ 19 a 27 magera

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5