De nieuwe Rijks-kweekschool voor onderwijzers te Maastricht is dezer dagen geopend met 40 leerlingen. ST1.41S LOrEKIJ. Dinsdag, 3 Sept., 3e. Liftst. No. 2751 5000, No. 11695 1000, No. 2322 on 8983 400, No. 7644 en 7974 200, No. 5851 7069, 13582 17364 en 17884 100. Jtigczonöcn Stukken. QUIerlet. Bij Z. M. besluit van 4 September is bepaald dat de tegenwoordige vergadering der Staten-Generaal zal worden gesloten Zaterdag 18 September, des na middags ten 2 ureterwiji daarbij de Minister van Binnenlandscbe Zaken is gemachtigd zich op vermeld tijdstip naar de vergadering der Staten-Generaal te be geven, ten einde in vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering in 's Konings naam te sluiten. Den 2 heeft de heer J. L. Gruber, van Utrecht' met het gemeentebestuur van Vlissingen de noodige overeenkomst gesloten tot aanleg van een stoomtramweg naar Middelburgvoor zooveel deze loopen zal over bet grondgebied van Vlissingen en onmiddelijk daarop het waarborgkapitaal in de gemeentekas gestort. Den 3 is in den ouderdom van 84 jaren overleden de gepensioneerde oost-indiscbe hoofdambtenaar en oud president der Javasche Bank E. Francis, die op Sumatra en Borneo in der tijd gewichtige diensten bewezen heeft 'tot liet vereffenen van geschillen en het bevredigen der bevolkingslechts door moreelen invloed en zonder geweld van wapenen. Het notarieel examen den 1 Juli te 's Graven- bage aangevangen is den 3 Sept. geëindigd. Van de 205 aspiranten hebben zich 8 teruggetrokken en 2, die zich aanvankelijk voor het geheele examen hadden aan gegeven zich tot eerste gedeelte beperkt, zijn 43 voor het eerste 10 voor het eerste en tweede en 14 voor het tweede gedeelte geslaagd, en hebben 50 het diploma als candidaat-notaris verworven terwijl 80 zijn afge wezen. Onder de nieuwe canriidaat notarissen komt voor de heer B. C. Seignettevan Heemskerk Den 3 heeft de burgemeester van Oosterhout de eerste schroef aan de rails in die gemeentevoor den stoomtramweg naar Breda bevestigd. Den 3 is te Groningen, van wege het ministerie van waterstaat, aanbesteed het maken van een archief gebouw waarvoor het minst werd ingeschreven door K. de Grootte Helpman voor 55,948. In den nacht van 34 Sept. zijn op het Cen traalstation te Amsterdam 2 spoorwegrijtuigen verbrand. Bij de policie is hiervan aangifte gedaan. De afdeeling van „Volksonderwijs" te Arnhem heeft den 4 aan 108 leerlingen der beide armenscholen en der herv. diaconieschool die zich door getrouw schoolbezoek hadden onderscheiden een reisje per spoortrein naar 's Gravenbage verschaft. Den 4 zijn bij de aanbesteding van de gebouwen voor eene te Purmerende door den heer A. M. Middel- hoff op te richten bloemisterij minste inschrijvers ge weest de heeren A. Pot en de Vries voor 6300. Den 4 is te Amsterdam op de Elandsgracht een meisje van 17 jaren van de trap harer woning met een ketel kokend water gevallen waarbij zij zulke hevige brandwonden ontving, dat zij eenige oogenblikken later is overleden. Den 5 is te Venloo het 25jarig bestaan gevierd van het tanfaregezelschap door een muzikaal concours, waaraan 32 nederlandsche en duitsche vereenigingen ongeveer 1000 medewerkenden bijeenbrengende deel namen. De 's morgens aangekomen gezelschappen wer den in optocht van de station geleid naar het stads huis waar de burgemeester een woord van verwelko ming sprak en den eerewijn aanbood. Na den wedstrijd werd een optocht door de stad gehouden vervolgens werden de prijzen uitgereikt en 's avonds werd geïllu mineerd en een vuurwerk afgestoken. Den 5 's namiddags van half 4 tot half 7 zijn op het Funen te Amsterdam 5 m aanbouw zijnde hui zen verbrand en ingestort, een bewoond huis zwaar door het vuur beschadigd, 10 andere nagenoeg gereed zijnde perceelen, bestemd voor arbeiderswoningen, deels van boven uitgebrand deels zwaar beschadigd en 3 timmerloodsen met veel hout materieel en de gereed schappen van p.m. 90 werklieden in de ascb gelegd. De metselaar Seheffersdie de gewoonte had op het werk te slapen, is omgekomen en nood onder de puin- hoopen gevonden. De brand is ontstaan door kinderen, die bij de 4 aan de Blankenstraat in aanbouw zijnde perceelen een vuurtje van krullen hadden aangestoken, dat zich langs den uitgedroogden grond en door den feilen wind spoedig verbreidde. Bedoelde 4 huizen waren niet het vijfde in aanbouw zijnde (aan de overzijde der straat) slecht3 voor eene kleine som verzekerd. Den 6 is het gedenktteken op bet graf van den tooneelkunsteuaar J. H. Albregtop de oosterbegraaf plaats te Amsterdam, onthuld. De heer D. H. N. v. 01- lefen voorzitter der commissie sprak de inwijdingsrede uitde heer C. J. Mienikus legde namens de maat schappij Apollo een krans op het graf en Sonnemans kapel wisselde een en ander met treurmuziek af. Bij de examens voor bet lager onderwijs te Haar lem is de acte voor het fransch verworven door J. P. Bron van Helder, voor het engelsch door A, F. E. Knoop en A J. S. Goteling Vinnis, van Haarlem, H. G. Krusemanvan ZandpoortM. A. Poelvan Zaandamvoor het teekenen door R. Kanis en E. Dek ker, van Zaandam, H. Asperslag, van Beverwijk. Door wijlen mej. M F. P. Holtzapffel is aan het evang.-luth. weeshuis te Haarlem lOOO gelegateerd. De stier van den landbouwer J. Kruitte Gas- selter-Njjeveenschemond is door de keuringscommissie voor de veetentoonstelling te Londen uit de gekeurde beesten als de fraaiste en dus als nummer 1 der in zendingen aangewezen. Aan de crediteu en in den faillieten boedel van Pincoffs en Kerdijk zal f 1,50 per 100 hunner vor deringen uitgekeerd worden. te: Door den minister van oorlog is aan J. J. v. Sluisdamte Dordrechtals minsten inschrijver, de aanneming gegund der verbetering van het fort de Ruy- ter, in de positie van Willemstad voor 376,200. De begrooting der gemeente Nieuwe Niedorp voor 188 L bedraagt in ontvang 14,505,36fc waaronder 1000 hoofdelijke omslag, in uitgaaf 14,305, waar onder 5967 voor ouderwijs. In 1879 waren de uit gaven 3772 hooger, voor een groot deel veroorzaakt door het bouwen van eene school met onderwijzerswo- uing nabij het gehucht Moerbeek. Gedep. Staten van Noordbrabant hebben aan P. S. v. d. Yen ontslagen hoofdonderwijzer aan de openbare school voor m. u. lager onderwijs te Druten, de bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs ontzegd. De Willem Barents is beschadigd te Hammerfest aangekomen de officieren en bemanning waren wel. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft afwij zend beschikt op het verzoek om een paalhoofd die nende tot wandelplaats, ten noorden van het badhuis te Scheveningen in zee te mogen maken. Negen leden van den haagschen gemeenteraad hebben een voorstel ingediend, bedoelende de oprichting van een pensioenfonds voor de weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren tot eersten grondslag heb bende het kapitaal van 84000 uit de likwidatie der voormalige wees- en momboirkamers. De tusschen W'iidervank en Zuidbroek gebezigde omnibussen die voor korten tijd met 1100 betaald waren, zijn, nu de paardenspoorweg geopend is, den 1 Sept. in veiling gebracht. Er werd niet meer dan 70 per stuk geboden. De rechtbank te Groningen heeft bevel tot gevan genneming verleend tegen den boekdrukker O. v. Olm, verdacht van moedwillige brandstichting. Te Adorp in de weide is des nachts van een paard de halve tong afgesneden. De gemeenteraad van Purmerende heelt het plan tot bebouwing van het plantsoen aan de zuidzijde der stad goedgekeurd en afwijzend beschikt op het verzoek van eenige kaashandelaars om nog eene schaal in het waaggebouw te plaatsen. Behalve in de provincie Groningen heeft de heer 8. E. Oudschans Dentz ook vergunning gevraagd voor den aanleg van tramwegen in de provincie Friesland en wel van Heerenveen over Joure en Sloten naar Balk en van Sneek naar Lemmer. Voorts is door d en heer en den heer G. H. Brokmeijer te Amsterdam concessie gevraagd voor een tramweg in Noordholland van bet Tolhuis langs het Noordhollandsch Kanaal naar Alkmaar. De zeemiliciens der lichting van 1880 ontvangen, naar mate zij voldoende geoefend zijn, onbepaald verlof. De door 3000 arbeiders ondernomen verzwaring van den Lekdijk-Bovendams is blijkens eene inspectie, waar aan met het dijksbestuur de commissarissen des Konings en Gedep. Staten van Noordholland en Utrecht, het bestuur van Rijnland, de secretaris-generaal en de raad adviseur van liet departement van waterstaathoofd ingenieurs en ingenieurs deel namen, nagenoeg voltooid. Te Nijmegen is aanbesteed een gebouw voor de r. c. St. Jozefs gezellen-vereeniging waarvan aannemer is geworden G. Rijntjes voor f 15,475. De Keizer van Duitschland heeft den heer J. R. Boerlage burgemeester van Zandvoorteen fraai gou den horologie met het keizerlijk naamcijfer toegezonden, uit erkentelijkheid voor het redden der schipbreukelingen van 3 in 1877 en 187a gestrande duitsche schepen. Voor de bemanning der reddingbooten heeft de Keizer 240 gezonden. Met wijziging van een vroeger besluit is de jaar- lijksche toelaag voor werkelijke militaire dienst in de koloniën verleend aan de gepens. officier van gezond heid le. kl. K. G. F. Sloos, van 450 verhoogd tot 525. Ds. P. H. Versteeg te St. Pancras is beroepen naar Ilautum c. a. Ds. W. H. Luttenberg te Wad- dinxveen heeft bedankt voor Zuidzijpe. Volgens het Padangsch Handelsblad is alleen in Atchin voor 10000 ingeteekend voor bet huldeblijk aan genl. v. d. Heyden. Namens den Koning is aan de hoofden van de verschillende gezindten kennis gegeven van de beval ling der Koningin met uitnoodiging om daarvoor in de kerken een dankgebed te doen. Gedurende de maand Augustus heeft het amtal te IJmuiden gepasseerde schepen 340 bereikt. In 1879 was de hoogste maand Juli met 310, in 1878 eveneens Juli met 300. De nieuwe cursus aan het gymnasium te Sneek is aangevangen met 69 leerlingen. Het maken der heifundering en gemetselde fun damenten voor eene nieuwe kerk der S. Franeiscus- parochie te Oudewater is aangenomen doer A. Lange- jante Kralingen voor 19,450. 6 Sept. Trekking der le. klasse, le. lijst. No. 11283 1000, No. 11936, 12652, 13194 en 14061 100. Geachte Heer Redacteur. Ondergeteekendeu verzoeken U beleefdelijk onderstaande rege len te plaatsen. In uw blad van Zoudag 5 Sept. lezen wij in het verslag der gemeenteraadszittingdat bij de gewone rondvraag door den heer Vonk werd gevraagd ahoelang duurt hier de jaarlijksche kermis b. wanneer begint, wanneer eindigt zij? c. is de straatmuziek ook aan den zelfden tijd gebonden d. zijn er geene beperkende maatregelen te nemen of voor te schrijven, waardoor het minder uitlokkend wordt om naar hier te komen met carousels, spellen enz.? Hij doet deze vragen naar aanleiding van den last, in de laatste dagen in deze gemeente van de ellendige straatmuziek onder- 1 vondenomdat in andere plaatsenwaar de kermis nog niet is afgeschaft, belemmerende bepalingen zijn gemaakt, zooals het plaatsen van carouselstenten enz. buiten de bebouwde kom der gemeente; en eindelijk, omdat de Raad volgens art. 144 der gemeentewet tot het instellen, afschaffen of veranderen van jaar markten bevoegd is en hij zich bevoegd achtdeze vragen te doen ten einde zoo mogelijk eene verbetering te brengen in den ellendigen toestand der stad gedurende de kermis. De Voorzitter zegt een schriftelijk antwoord van Burg. en Weth. op die vragen toe." Wij wenschen, evenals de heer Vonk dat de straatmuziek langs de huizen door Burgemeester en Wethouders beperkt moge wordendaar deze tot niets nuttigs leidt. Doch om spellencarousels enz. buiten de bebouwde kom der gemeente te plaatsenachten wij geheel buiten het belang van de ingezetenen der staddaar honderden burgers door he,t behoud der kermis in de bebouwde kom worden gebaat en verschillende zaken in deze gemeente met totalen onder gang zouden bedreigd wordenwanneer de kermis buiten de kóm der gemeente werd overgebracht. Wij hopen derhalve, dat Burgemeester en Wethouders ook hier het algemeen ver boven het persoonlijk belang mogen stellen, en alzoo niet zullen medewerken om Alkmaar van een zijner bronnen van welvaart te berooven. Wij geven aan hen, die zich aan spellen, carousels enz. mochten ergerenden eenvoudigen raadzich niet te zeer om den zoogenaamd „ellendigen" toestand der stad gedurende de kermis te bekommeren, maar alsdan een wel gebruik te maken van Alkmaars van kermisdrukte vrije plantsoenen, en te den ken dat er vele neringdoenden zijn die jaarlijks reikhalzend naar den kermistijd verlangen. W. H. MatthijsenJ. H. Kuhn, J. Schellinger, J. Tijs- senH. KapteinJ. Kuyper, J. Kuys J. v. d. Wal J. P. Wagenaar, U. P. Levert, II. KrijnsWed. J. P. Wijnkamp, B. Dumans, Jb. Masdorp, P. H. v. Daalhoff, J. N. Guerelle, J. v. d. Pant, H. H. Eenhorst,, N. P. Bibo, W. Lijbering, W. Klaverweyden B. Nagelhout, H. A. PaleariJ. HosC. Kramer, M. X. Paleari Hz., Chr. G. v. GroosC. Koetsveld S. Brands Houttil- straat), B. M. Hollmann, B. Valk,j J. v. Leuven, M. E. Beudeker. Te Grenelie was een dienstmeisje tegen het etensuur wijn uit den kelder gaan halen. Op eenmaal hoorde men een vervaarlijk geschreeuw en kort daarna kwam de meid zwaar gewond uit den kelder. Bij onder; oek bleek dat er zich een dolle kat in bevond die met groote moeite werd afgemaakt en die de arme meid in haar klauwen had gewrongen. Dezer dagen is te Bern een man overleden tenge volge van een bloedzuigersbeet. Hij had kiespijn, en liet zichop raad van een tandmeester, bloedzuigers zetten aan het tandvleescli Bij de lijkschouwing bleek, dat luj gestorven was aan bloedvergiftiging waarschijn lijk veroorzaakt door vergif dat de bloedzuiger bad overgebracht. Bismarck schrijftzooals bekend issinds jaar en dag, steeds met potlooden die nagenoeg 2 voet lang zijn. Als haute nouveauté worden die potlooden thans in Parijs langs de boulevards verkocht onder den naam van reuzen-potlooden." De heer D. R. Mansholtte Meedenheeft uitge rekend hoeveel er jaarlijks hier te lande wel verloren gaat door de slechte zaaimethode welke door de meeste landbouwers nog wordt gevolgd. Door het zaad op ouderwetsche wijze met de hand over het veld uit te strooien in plaats van op rijen met de zaaimachine wordt per jaar een half millioen gulden vermorst aan overtollig uitgestrooid zaad voor het telen van tarwe garstrogge haver boonen erwten en boekweit. Maar dit is het ergste nog niet. Elke plant heeft, om tot volkomen ontwikkeling te komen een zekere oppervlakte noodig. Gunt men ze die ruimte niet, dan groeit zij slecht en levert een mager beschot. Dit is het geval ten gevolge van het uit de hand te dicht op elkaar zaaien. En nu berekent de heer M., dat als al onze velden met de machine op rijen werden bezaaid de opbrengst aan veldvruchten 2G millioen gulden 's jaars meer zou bedragen. Met dat resultaat zijner berekeningen voor oogen stelt de heer M. de vraag of het geen goed besteed geld zou zijn als de regeering eens wat minder karig was met sommetjes van 500 en 1000 ten behoeve van inrichtingen die zich ten doel stellen om vraag stukken als het door hem besprokene op voldoende wijze op te lossen. Te Nieuwediep is aangebracht de scheepsboot van de sleepboot Hercules, waarmede drie menschen in de Terschellinggronden zoo noodlottig om bet leven kwa men. Zij is door een Urker visscher in de Eijerlandsche gronden, 9 mijl in zee, opgevischt. Men verneemtdat uit de failliete boedels van Pin coffs en Kerdijk ongeveer 1% percent zal terecht komen. Te Middelburg heeft eene vrouw zich door ophanging van het (even beroofd. Alvorens deze wereld te ver laten beeft zij hare zaken netjes in orde gebracht haar lichaam n.l. was in doodsgewaad gestoken en op tafel lagen honderd gulden afgeteld ter bekostiging van de begrafenis. Ver'eden jaar stegen in Berlijn twee jonge dame3 met den luchtballou van den heer Damm op. Twee heeren, die daarbij tegenwoordig waren, doch de dames volstrekt niet kenden gingen nuterwijl dezen de hoogere sfeeren instegen eene weddingschap om 1000 Marken aan dat die beide dames door dit staaltje van onverschrokkenheid zoozeer de aandacht zouden trekken, dat zij binnen een jaar getrouwd waren. Die kenner van het menschelijk hart heeft zich ditmaal echter toch bedrogen dezer dagen mocht hij de 1000 Marken be talen de beide da nes zijn zelfs nog niet verloofd. Als een bizonderheid wordt gemeld dat te Enschedé concessie is aangevraagd tot bet plaatsen van een stoom- draaimolen in het Volkspark. Drie maanden geleden zoo verhaalt het Journal des Débats, verdween een Parijsch jongmensch, op den dag dat hij voor zijne moeder eeue som van 10,000 fres. was gaan innen. Alle nasporingen bleven vruehte oos en de moeder legde in troostelooze droefheid over baar teeder geliefd kind het rouwgewaad aan. Vóór eenige dagen echter is de vermiste op het onverwachtst terug gekomen. Zijne moeder was zoo verrast, dat zij het bezweemen deed daarbij een zoo ongelukkigen val dat zij een been brak. Voor het overige is gebleken

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3