No. 60. Twee en tachtigste Jaargang. 1880. De Tentoonstelling te Dusseldorf. FEUILLETON. V II IJ I) A G to SEPTEMBER. DE ROOS. Prijs der gewone Advertentiën ©fficicel (Bcbecltc. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne op heden gehouden vergadering gunstig beschikt hebben op het verzoek van C. MOERBEEK fabri kant en koopman alhier, om vergunning tot het vergrooten zijner fabriek voor honigzoet in een te bouwen pakhuis op het erf achter zijn perceel aan bet Luttik-Oudorpwijk C, No. 75. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 Sept. 1880. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gelet op artikel 203 der gemeentewet Brengen ter algemeene kennisdat de gemeente-begrooting voor 1881 heden door hen den gemeenteraad aangeboden, op de gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Sept. 1880. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. W. KLOTS HAASENbakkersknecht, wonende aan den Omval en JAN NICOLAAS WEILAND, laatste woonplaats Haarlemworden verzocht zicb ten spoedigste ter gemeente secretarie aantemelden. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volgende voorhanden, alseen kinderarrnbandje met gouden sluiting, een gouden oorbelletje, een vrouwenzak, inhoudende een boezelaar en zakdoek, een zijden dameskraag, een kinderzak waarin een zakdoek, een linnenzak, een blaauwe kiel, een ver lakt lederen kinderscboenlje. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een schaap. ii. Behalve de steenkolen vormen ook de andere delf- stoffelijke schatten van den bodem op de tentoonstelling een hoogst belangrijk en grootsch beeld van den ijver en de energie waarmede de bevolking met de baar toe vertrouwde talenten woekert. Men kan zich bijna geen fraaiere en grootschere ver zameling ijzerertsen voorstellen dan die welke op de meest verschillende doch steeds sierlijke wijzen in de nabijheid der steenkolen is tentoongesteld. Spaatbijzersteen komt daaronder verreweg het meeste voor, en daar dit erts in den regel mangaanhoudend is moet hieraan zonder twijfel worden toegeschreven dat in den laatsten tijd meer en meer. vooral in dit gedeelte van Duitschland het groote belang van man gaanhoudend gietijzer wordt ingezien. Sedert gebleken is dat het mangaan in het zoogenaamde „ferromangaan" bij de fabriekatie van ruw ijzer en gietstaal volgens het Bessemer-proces een gewichtige rol vervulthebben vooral drie der voornaamste ijzersmelterijen in deze streek zich op de fabriekatie van ferromangaan toege legd. Spiegelijzer, dat zelfs tot 85 °/0 mangaan bevat wordt door hen tot dat doel gefabriceerd, Hoogst belangrijk zijn ook de graphische voorstellin gen van de toeneming der vervaardiging van ruw ijzer en staal door middel van de Bessemer-methode. Terwijl deze in haren oorspronkelijken vorm slechts voor vol komen phosphorvnje gietijzersoorten bruikbaar is en dus op de Duitsche gietijzers die steeds veel phosphor bevatten niet kan worden toegepastheeft de belang rijke ontdekking van Thomas dat het mogelijk is om door geringe wijzigingen van het Bessemer-proces ook uit phosphor'noudend gietijzer deugdelijk smeedijzer te vervaardigen, reeds een belangrijke omwenteling in de Duitsche ijzerindustrie te weeg gebrachtdie ook voor de toekomst niet te hoog kan worden aangeslagen. Op geen gebied is de rechtstreeksche invloed van de theorie op de practijk beter te herkennen, dan juist in de verwerking der ijzerertsen en men kan dan ook wel aannemendat geen chemische industrie tegen woordig op zoo streng wetenschappelijke wijze en mot zoo groote zekerheid wordt gedrevenals deze. De fraaie modellen van de WhitwelVsche toestellen om de ingeblazen lucht der hoogovens vooraf door mid del van de uit den oven ontwijkende, brandbare gassen te verhitten, kunnen tot bevestiging van deze uitspraak dienen. Waarlijk ontelbaar zijn de aanwezige monsters van giet ijzer, spiegelijzer, gietstaal, puddelstaal en smeedijzer; en de breukvlakten, bestemd om den structuur te kunnen waarnemenbieden de grootst mogelijke verscheiden heid aan. Bijzonder belangrijk zijn de vele breukvlak ten van glasharde als het fijnste zilver blinkende po- lijstwalsen vervaardigd uit gietstaal of gietijzer, waar aan men zeer fraai den overgang van de glasharde schaal in den weeken kern kan waarnemen. Al vertoonen de overige metaalertsen en delfstoffen, waarvan reeds boven sprake was niet die talrijkheid en afwisseling, welke de ijzerertsen en de daaruit verkregen producten bezitten toch kernen daaronder hoogst be langrijke en leerrijke inzendingen voor. Zoo verdient de interessante inzending van Meitmann 8p Witte te Iseriohn afzonderlijke vermelding. Deze bestaat uit nikkel- en kobaltertsen verschillende' zou ten dier beide metalen en een schoone verzameling van-blik, draad en voorwerpen, uit deze metalen ver vaardigd. De laatste bewijzen dat het zuivere nikkel in witheid en glans met het zilver kan wedijveren. Met uitstekend gevolg bezigt deze firma ook ijzerblik dat door zamenwellen met een laag massief nikkel of kobalt bedekt is. Het gedeelte der tentoonstelling, dat op den mijnbouw betrekking heeft, wordt vooral belangrijk gemaakt door de zeer volledige verzameling van werktuigendie tot het maken van mijnschachten en gangen worden gebezigd. Zoo kon men nu en dan aan het eigenaardige gestamp hooren dat de machine tot het maken van boorgaten aan het werk was. De door middel van saamgepers^e lucht met groote snelheid stootende steenboor had reeds een reeks diepe gaten in het aangebrachte ge steente geboord. Een volkomen dergelijke machine was bij het boren van den St Gothard-tunnel in gebruik. Waarlijk reusachtig is de tentoongestelde machine voor het maken van verticale mijnschachten en van den pomptoestel, bestemd om het zich in die schachten ver zamelende water op te pompen beiden van de firma Haniel en Lueg te Düsseldorf. De eerstgenoemde machine, die niet minder dan 21000 k°. weegtdient om door vrijen val een schacht te bo ren van 4,3 meters diameter. Ook de kolossale „Schacht- Tiibbings"gietijzeren, ringvormige, bodemlooze kuipen die op elkander geplaatstin de door deze machine geboorde schacht de wanden daarvan voor instorten moeten beschermen waren aanwezig. Ieder dier „cu- velage-Ringen," 5 meters in doorsnede en 1,5 meter hoog, woog 10000 kilogram. Een uiterst fraai bewerkt smeedijzeren model van den geheelen boortoestelwaaraan de wijze waarop hij werkte uitstekend kon worden nagegaanverhoogde het belangrijke van deze inzending zeer. Dezelfde firma hadbehalve den geheelen achter steven met schroef van een glad-deks korvet der Duit sche Marine ook een uit één stuk zonder samen- wellen gesmeeden pompstang voor mijnen tentoon gesteld die een lengte van 16 meters en een doorsnede van 20 c.M. bezat. De machines bij den mijnbouw in gebruik brengen mij als van zelf tot de bespreking der overige machines, die in overweldigende hoeveelheid en verscheidenheid over de geheele tentoonstelling verspreid, en althans een gedeelte van den dag aan het werk warenzoodat vooral in de „Machinenhalle" den bezoeker hooren en zien verging. Niet iedere machine vertoonde natuurlijk bij opper vlakkige kennismaking iets nieuws of bijzonders maar toch dringt zich bij de beschouwing der machines bij den bezoeker de overtuiging op, dat behalve in mijn wezen en metaalindustrie (Hüttenwesen) vooral ook in het ,,Machinenwesen" het zwaartepunt dezer belang rijke tentoonstelling te zoeken is. Niet minder dan 213 nummers telt dan ook de 4e. groep Machinenwesen und Transportmittel. Het eerste wat bij een eenigzins nauwkeuriger ken nismaking met de tentoongestelde stoommachines voor drijfkracht de aandacht trektis de groote verschei denheid van hoogst vernuftige inrichtingen tot vermeer dering van het nuttig effect der machine. Deze inrichtingen, welke, onder den algemeenen naam van „Precisions Steuerung" saamgevat, aan verreweg de meeste drijfmachines voorkomen hebben allen ten doelom de zoogenaamde expansie met het grootst mogelijke voordeel en het geringst mogelijke stoomver bruik te kunnen toepassen. Zooals bekend is heeft de expansie ten doelom door afsluiting van den stoomaunvoer lang voordat de 3) In den tuin, aan den oever van het meer, liepen twee heeren in levendig gesprek heen en weder en zetten zich eindelijk op een der banken neer die onder het terras, half verborgen in de schaduw, tot rusten scheen uit te noodigen. Die twee heeren waren de duitsche gezant en graaf Lohna. „Gij zijt dus vast besloten u uit de diplomatie terug te trekken P" zeide op dit oogenblik de duitsche gezant. „Vast besloten antwoordde Lohna. „Ik ben voorne mens mj op mijn landgoed Niederstein te vestigen." „Ik twijfel er aan of gij u in zulk eene afzondering zult kunnen schikken." „Ik weet het nietmaar in ieder geval niet minder dan in het leven vol afwisseling, dat mijne tegenwoor dige betrekking medebrengt. „Het is gevaarlijkop eens een loopbaan te laten varen waaraan men reeds een groot deel van zijn le ven heeft gewijden tot welke levenstaak men zich zooals gij Lohna, geroepen en ten volle berekend ge voelt. Gij zijt een uitmuntend diplomaatof gij echter voor landedelman deugtbetwijfel ik zeer." „Ik hoop het echter toch en zal er mijn best toe doenantwoordde de graaf. „Mij, uw ouden vriend Lohna die u lief heeft als een zoon, betaamt het, u te waarschuwen. Een onbe dachtzame stap in het leven is licht gedaan maar de gevolgen er van zijn des te moeielijker. Steeds hebt gij uwe diplomatische roeping in den edelsten zin op gevatzooals het maar weinigen doen. Uwe bekwaam heden beloven u eene schoone toekomst, en ik ben er van verzekerd, dat men u in Berlijn waardeert. Waarom dan op eens eene schoone en eervolle toekomsteen schitterende loopbaan vernietigd?" „Ik dank u voor uwe liefdevolle bezorgdheid voor mij en mijne toekomst, Exellentie antwoordde graaf Lohna met warmte. Maar de betoovering eener schitterende loopbaan, heeft geene aantrekkelijkheid meer voor hem, die niets meer wenschtmaar ook niets oprechter en innigerdan rust en vrede voor zijne ziel. Als ik ooit dit geluk zal wedervinden zal het zijn in stille eenzaamheid niet in het gedruisch der wereld in de voortdurende verplichtingen tegenover de maatschappij, die ik in mijne tegenwoordige betrekking te vervullen heb en die mij hinderen en kwellen. Mijne ziel heeft zich van den ontvangen slag nog niet hersteld zij is ziek. Ondergaan in den strijd zal ze nietevenmin als ik 't tot heden zeiven heb gedaan; om haar echter de noodige kracht te gevenzal ik haar verzachting bezorgen van de knagende pijn, die haar verteert door uitvoering te geven aan mijn eenmaal genomen besluit." Lohna had met ernst en gevoel gesproken en ronduit zijne meening gezegd. „De beste genezing voor de gewonde zielzeide de gezant na eene poos op zachten toon, „bet beste mid del om zich zeiven voor vertwijfeling te behoeden is werkzaamheid in en volle toewijding aan den werkkring, waaraan men zijn leven heeft gewijd." „Zonder arbeid geen levenmet volle overtuiging stem ik u dit toeantwoordde Lohna„want voor mij zelf iszooals gij weetwerkzaamheid eene eerste levensbehoefte. En die verschaft mij het verblijf op Niederstein in groote mate. De bezitting is groot en uitgestrekthet daarbij behoorende dorp zeer arm dus heb ik in tweeërlei zin een uitgebreid veld voor werkzaamheid." „Al kan ik ook ondanks dat alles uw besluit niet goedkeurenzeide de gezanttoch doet het mij ge noegen dat gij uw arbeid op eigen bodem zoekt. Yrij zijn en zijn eigen meesteris waarlijk schoon en kan meer geluk aanbrengen dan de schitterendste positie in de maatschappijwier schijn vaak bedriegt. Daar ik u hoe gaarne ik 't ook zou wenschen niet tot andere gedachten brengen kan wensch ik u van gan- scher harte voorspoed en zelfvoldoening toe in uwen nieuwen toekomstigen werkkring." „Moge die hartelijke wensch worden vervuld zuchtte Lohna. „Ik wensch er echter nog iets aan toe te voegen zeide de gezant en zweeg een oogenblikals durfde hij de gedachte, die hem bezig hield, niet uitspreken, „het is eene deugdzame gade, eene liefhebbende vrouw, die u begrijpt, met zachte hand de wonde van uw hart verplegen en uw smart langzamerhand verminderen zal." Lang bleef het na deze woorden stil. Van uit het hotel betrad op dit oogenblik een jong meisje langzaam het breede terrasliep tot aan de leuning en staardeer over heen geleundpeinzend op het betooverende landschap. „Eene liefhebbende vrouw r" zeide Lohna het stil zwijgen verbrekend. „Zulk een geluk zal mij wel niet meer beschoren zijn." Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1