iStntctilaub» Ëimmilattb zuiger zijn weg door den cylinder heeft afgelegd den stoom van hoogen druk gelegeuheid te geven om ge durende zijne uitzetting zooveel mogelijk arbeid te ver richten. Hoewel de expansie zelf, die men allengs tot een zeer kleine breuk heeft weten te verminderen, reeds een zeer groote besparing aan stoomverbruik oplevert bleef daaraan het bezwaar verbondendat het bijna ondoenlijk was haar gedurende den gang van de ma chine te wijzigen zoodat naar mate de machine meer of minder arbeid te verrichten hadde expansie nu eens te klein don weêr te groot was. De verschillende methoden van „Precisions Steuerung die aan de geëxponeerde machines voorkomen, voor het meerendeel door Duitsche Rijks-patenten beschermd, die nen, om door somtijds zeer eenvoudige, maar steeds hoogst vernuftige en van diep nadenken getuigende inrichtin gen te bewerken, dat de machine zelf door de snelheid waarmede zij looptwelke natuurlijk weêr van den te overwinnen weerstand afhangtde mate van expansie regelt. Zoodoende wordt een uiterst regelmatige gang en groot nuttig effect bij de met deze inrichting voorziene machines verkregen. Bij allen speelde de gewone centrifugaal-regulateur een gewichtige rolmaar zonder teekeningen is de in richting niet wel te verklaren. Wordt vervolgd. BELGIE. De regeering had voor eenigen tijd eene commissie belast met het onderzoek van de middelen welke de verschrikkelijke onheilen in de laatste jaren in de kolenmijnen voorgevallen zouden kunnen voor komen. Uit het thans openbaar gemaakte rapport blijkt echter meer, waardoor die onheilen ontstaan dan hoe zij voorkomen kunnen worden. O.a. is men nog niet geslaagd in het samenstellen eener lamp, welke onder alle omstandigheden volkomen veiligheid aanbiedt. Het bevat ook eene opgave der gevallen van ontvlamming van mijngas van 1821 tot 1850 kwamen 5 van 18ol tot 1879 41 gevallen voor. Sedert 1850 is de verkre gen hoeveelheid steenkool uit de mijnen echter verdrie voudigd. DENEMARKEN. Het heeft zich bevestigd, dat de duitsche gezantbaron Magnusnaar aanleiding van het voorgevallene met Sarah Bernhardtnaar Berljjn met langdurig verlof vertrokken is en waarschijnlijk voor goed teruggeroepen zal worden. ENGELAND. Den 17 werd dit zittingjaar van het Parlement gesloten met eene troonrede waarin gezegd wordt, dat de betrekkingen met het buitenland zeer vriendschappelijk zijn. Yerder, dat de Porte in gebreke bleef om hare in April 1.1. aangegane verbindtenis be treffende de Turksch-Montenegrijnsche grensregeling na te komen waardoor eene betreurenswaardige vertraging ontstaan is in de regeling dezer aangelegenheid. Aan andere belangrijke bepalingen van het Berlijnsch verdrag is evenmin uitvoering gegeven. De mogendheden die dat verdrag onderteekenden hebben den Sultan mede- deeling gedaan van hare zienswijze over de middelen om tot eene bevredigende regeling van de Grieksche en Montenegrijnsche vraagstukken te geraken, alsmede om trent de bestuursregeling in de europeesche provinciën van Turkije en de voornaamste hervormingen in Armeme. Vervolgens dat de regeering vertrouwtdat het doel, hetwelk men zich voor oogen steltzal bereikt worden, aangezien de verstandhouding tusschen de mogendheden in Europa omtrent het Oostersche vraagstuk volkomen is gehandhaafd en zij met al haar gezag dat uit hare vereenigde handeling voortspruit, bij de Porte aandrin gen op de maatregelen welke zij geschikt achten om de rust in het Oosten te verzekeren. Met de plannen van een vereeniging der Zuid-Atri- kaansche Staten is geen voortgang gemaakt en dat kan ook alleen geschiedenals het algemeene oordeel in Zuid-Afrika omtrent die plannen gunstiger blijkt te zijn. De overwinningdoor generaal Roberts in Afgha nistan behaald, zal, naar de regeering hoopt een spoedig en eervol einde aan den oorlog met dat land maken. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van de voor naamste wetten in deze parlemeutszitting tot stand gebracht en gewezen op den gunstigen oogst vooral in Ierland. Het voorlezen der troonrede werd slechts bijgewoond door 3 leden van het Hooger- en 60 leden van het Lagerhuis. ERANKRIJK. Het Journal Officiel bevat eene nota, luidende als volgt „verschillende beweringen zijn ge daan betreffende de houding der regeering tegenover de niet erkende congregatiën. Zij worden door niets gerechtvaardigd. De regeering heeft noch tegenover het Vatikaan noch tegenover den apostolischen nun tius noch tegenover iemand anders eenige verbintenis betredende de uitvoering der besluiten aangegaan. Hare vrijheid van bandelen is volkomen en hare besluiten hangen alleen van haar zelve af. Elke bewering van het "tegendeel is onjuist." Het ultramontaansche hoofd orgaan de Univers is van gevoelen dat deze verklaring duidelijker had kunnen zijn. Daarin wordt niet ont kend dat de regeering de bekende verklaring der con gregatiën verzocht heeftnoch ook dat de minister president te Rome en te Parijs daarover in overleg is getreden en dit stilzwijgen is beteekenend. Overigens getuigt die nota van het voornemen om terug te krab belen en blijkt daaruit, dat de Ereycinet zich gereed maakt de maatregelen welke hij afkeurt en had wil len nalaten uit te voeren. Hierover verwondert het blad zich niet en het ziet er bovendien een bewijs in, hoezeer zij gelijk had met te zeggendat men op "deze armzalige persoon" geen staat kon maken. De Fran cais laat zich op dezelfde wijze uit. Volgens de Siecle werd den 5 de nuntius bij den minister van binnenl. zaken ontvangen en had hij met dezen een onderhoud van ongeveer 2 uren. ITALIË. Den 5 werd te Genua, in tegenwoordig heid van verscheidene werkliedenverenigingen, de eerste steen gelegd van een gedenkteeken ter eere van Maz- zini. De orde werd niet gestoord. SPANJE. Bij de provinciale verkiezingen op den 5 in de Baskische provinciën behaalden de carlistische candidaten de overwinning op de ministeriëele. In de steden hadden de liberalen de meerderheid. TURKIJE. De groote mogendheden hebben aan de Porte medegedeeld dat haar laatste voorstel tot oplos sing van het montenegrijnsche vraagstuk onbevredigend wordt geoordeeld. De gezanten gaven den 6 kennis, dat de voorgenomen beweging met de vloten zou doorgaan. Den 7 overhandigde de Porte aan de gezanten een schrijvenwaarbij aan de mogendheden kennis wordt gegeven datdank zij de bemoeiingen van Riza-pacba de°albaueezen in den afstand van Dulcigno toegestemd hadden en dat dientengevolge aan Riza-pacha last was gegeven, de stad en het district van dien naam aan de montenegrijnen over te geven. AEGHANISTAN. Uit de later ontvangen uitvoerige berichten blijkt, hoe de door generaal Roberts bij Kan dahar behaalde overwinning verkregen is. Den 31 trok hij Kandahar binnen met 13 regimen ten voetvolk4 regimenten ruiterij en 18 bergkanon- nen. Onmiddelijk deed hij de stelling des vijands ver kennen en 's nachts beschoten de engelschen en de afghanen elkander met houwitsers. Den 1 vroeg kreeg het crarnizoen van Kandahar last een loozen uitval te doen naar de zijde van den Baba Wali-pas. Dit ge schiedde en de vijand werd bezig gehouden aan die zijde door de 40-ponders van het garnizoen. Intusschen trok generaal Roberts met versnelden pas om de Baba Wali-heuvels drong in het Argandab-dal en viel daar den vijand aan. Twee versterkte en verschanste dorpendie den doortocht van het nauwe dal beletten, werden stor menderhand genomen door een regiment schotsche hoog landers dat veel manschappen verloor en generaal Ro berts ging het dal in en trok dus de flank van Ayoeb's leger om." Toen de engelschen met den stormpas aanrukten en het kamp van achteren bedreigden verloren de af ghanen die tot nu toe dapper gevochten haddenden moed in wilde verwarring lieten zij de 36 kanonnen achter, die opgesteld waren om den omgetrokken pas te verdedigenen vluchtten door het Argandab-dal. Toen zij zagen dat zij overwonnen wa en vermoord den zij eerst in koelen bloede luitenant Maciaine van de artillerie die drie weken lang hun krijgsgevangene o-eweest was, en sneden hem en zijn oppasser de keel af. Avoeb vluchtte overhaast naar de zijde van Herat. De twee kanonnen door de engelsche rjjdende ar tillerie bij de nederlaag van Kushk-i-Nakhud^ verloren werden heroverd. De engelschen verloren in het ge heel den 31 en den 1 248 man. Ayoeb-Khan zou geen enkel kanon gered hebben. Volgens bericht van den 3 was eene brigade kavallerie van generaal Roberts tot Koharaa voortgerukt. Ayoeb Khan zou in allerijl naar Herat vluchten. ZUID-AERIKA. Volgens berichten loopende tot 17 Augustus waren op verscheidene plaatsen in de kaapkolonie bijeenkomsten gehouden tot betuiging van leedwezen over het terugroepen van Bartle Erere. Aan hem had de kolonie zoowel ontwikkeling op verstande lijk als materieel gebied te danken en zijne terugroe ping nu zijne staatkunde ten aanzien van de inboor lingen maar half voltooid was werd onstaatkundig en hoogst nadeelig geoordeeld. Te Kaapstad was eene algemeene vergadering gehouden tot opening eener in schrijving, om den aftredenden gouverneur een blijk van hulde aan te bieden hetzij door het oprichten van een standbeeld, hetzij door het instellen van studiebeurzen, welk laatste plan meer bijval vond; ook de werklieden-ver eeniging had haar leed betuigd over zijne terugroeping. In het eind van September zou hij vertrekken. Er bestond meer hoop op behoud van den vrede met Basoetoland. In de Transvaal verklaarden gedurig meer boeren m advertentiën geene engelsche ambtenaren of engelsch gezinden op hunne plaatsen te zullen toelaten De heer Kruger kwam te Rustenburg aan de boeren ont vingen hem met groote ingenomenheidmet moeite slaagde hij in zijne pogingen om hen binnen de perken der wet te houden. Be Willem Barents heeft den 11 Augustus ge durende 11 uren op blinde klippen bij het Kruiseiland gezetenwaardoor ankers en looze kiel verloren zijn en de kiel beschadigd is; het vaartuig bleef echter dicht en is den 4 Sept. te Hammerfest binnengekomen. Bij kon. besluit van 28 Aug. is dat van 10 Maart j.l. in dezer voege gewijzigd en aangevulddat het ministerie van oorlog verdeeld is in 7 afdeelingen en een buiten die afdeelingen staand bureau secretarie indices en archieven dat de 7e afdeeling zal bestemd zijn voor militie en schutterij en dat aan het hoofd daarvan een referendaris of hoofd-commiesaan het hoofd der le afdeeling een referendaris zal staan. De schade door de Vereeniging voor Arbeiders woningen te Amsterdam door den brand van den 5 op het Funen geleden is door behoorlijke verzekering gedekt. Den 2 heeft, met gunstig gevolg de beproeving plaats gehad der, door de heeren W. C. en K. de Wit ontworpenvoor een groot deel door de heeren John Henry Gwynne te Londen vervaardigde nieuwe ma- cbineriën (hevel-centrifugaalpomp bewogen door direct- werkend stoomtuig van hoogen druk) in het stoomge maal van den Holendrechtschen en Bullewijkerpolder onder Ouderamstel. Bij het 2 dagen voortgezet onder zoek is gebleken, dat het uitgeoefend vermogen 11 p. c. meer en het kolenverbruik 23 p. c. minder bedroeg dan bij de vrij strenge voorwaarden bepaald was. Den 5 is te Boxtel in hechtenis genomen de con ducteur der Staatsspoorwegen de G., verdacht van diefstal van sigarendie over den spoorweg vervoerd waren. Hij rookte sigaren van dezelfde soort als de vermiste, en kon zich niet verantwoorden hoe hij daaraan geko men was. Den 6 is te Middelburg de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus voor meisjes geopend. Het aan tal leerlingen bedraagt 51. Uit handen des Konings en als blijk van persoon lijke onderscheiding ontving dr. A. Hoek, die de Konin gin bij hare bevalling heeft bijgestaan den 6 het rid derkruis 3e. kl. van den Gouden Leeuw van Nassau. In den nacht van 6- 7 Sept is te Monnikendam afgebrand het huis van en bewoond door den brood- en koekbakker W. Meijer. Slechts eenig huisraad en klee deren van geringe waarde zijn gered. Het verbrande was behoorlijk verzekerd. Bij het festival te Venloo is het eermetaal uit gereikt aan de liedertafel Erohsinn (90 leden), \an Gladbach en Fanfare (20 leden)van Aarle-Rixtel. Het concert, door de gezamenlijke gezelschappen van Venloo op het feestterrein gegeven duurde tot laat in den naciit. De burgemeester en de voorzitter der feest commissie hielden toespraken. Den volgenden morgen (6 Sept.) deden de gezamenlijke muziekverenigingen zich weder op het terrein hooren waarna druk werd deel genomen aan een landelijk bal. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 7 met 30 tegen 3 st., aangenomen de voordracht van B. en W. o'm aan de International Bell Telephon Com pany, voor den tijd van 15 jaren, het uitsluitend recht te verleenen tot het aanleggen en explo teeren van voor het publiek bestemde telephonische verbindingen en tot het bevestigen van dezelven aan de eigendommen der gemeente. Aan de gemeentekas wordt 21% p. c. van de bruto-ontvangst verzekerd, en de abonnements prijs door de gebruikers te betalen, wordt vastgesteld op f 86 of f 118 naar gelang der toestellen. Het dochtertje van den stations-restauratiehouder te Haarlem is den 7 in de Batteljorisstraat voor den omnibus van Bloemendaal willende uitwijken onder den tram geraakt en zoo belangrijk verwond, dat het aan de gevolgen is overleden. Den 7 heeft boven Vlissingen een hevig onweder gewoed, waardoor in de naburige gemeente Biggekerke de timmermanswinkel van P. Geldot tot den grond is afgebrand. Hij was tegen brandschade verzekerd, 's Nachts i3, mede door het inslaan van den bliksem, eene insgelijks verzekerdegroote landbouwhoeve te Seters, onder Oosterhout, met aanzienlijken voorraad hooi en graan in de asch gelegd. De ballon „Comète" van de heeren Godard en Crommelin is den 7 's avonds tegen 11 uren, uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam weder opgestegen, en kwart over twaalven op eene weide bij 's Graveland nedergedaald De luchtreizigers waren ditmaal vergezeld van de heeren Royaards v. Walree en C Hoogwiukel van Rotterdam. Aan de harddraverij, den 7 te Rotterdam gehouden, hebben 12 paarden deel genomen. De prijs van ƒ500 is behaald door Marianne, van A. de Graaf, te Am sterdam bereden door den eigenaarde premie van 300 uitgeloofd door de Jockeyclub, door Prinses, van P. Smit Jr. te Slikkerveer, bereden door P. v. Zanten. Aan het departement van waterstaat is den 8 aanbesteed: het maken van bet gedeelte Resteren—Eist van den spoorweg AmersfoortNijmegenwaarvoor minste inschrijver was G. Stroetman te Linnevoor 541,400. De Staats-Courant van 8 Sept. bevat een kon. besluit van 25 Aug., ter uitvoering van art. 3 der wet van 25 Mei dezes jaars, tot bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of boutteelt. 47 Soorten van vogels en viervoetige dieren worden ten alien tijde, 10 onder zeker voorbehoud en II in de 9 eerste maanden des jaars nuttig verklaard. Bij de d.d. schutterij te Beverwijk zijn benoemd tot len luitenant E. de Langen, thans 2e luit., en tot 2en luitenant K. Smit, thans schutter. Bij kon. besluit van 8 Sept. zijn met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd tot inspecteurs van het laaer on derwijs, in de le inspectie jr. mr. J. B. A. J. M.Verheijen, in de 2e A. Moens in de 3e dr. J. J. Kreenen; tot schoolopzieners in de districten Amsterdam mr. J Ger- denier, Haarlem dr. W. B. J. v. Eyk, Hoorn I. J. Poutsma 's Gravenhage dr. A. T. v. Aken Utrecht A. J. Nijland. De Staats-Courant van 9 Sept. bevat het kon. besluit van 30 Aug. tot uitvoering van art. 4 der wet van 17 Aug. 1878, betreffende den bouw en inrichting van localen voor het openbaar en bijzonder lager en middelbaa" onderwijs. Voor 1 Januari 1884 moeten de bestaande localen in overeenstemming gebracht worden met de gestelde regelenbehoudens eene enkele uit zondering waar het localiteiten voor bijzonder onderwijs betreft. Door de vereeniging tot bevordering van oen tuinbouw te Beverwijk en Omstreken zal op Vrijdag Zaterdag en Zondag, 10, 11 en 12 September, eene tentoonstelling gehouden worden van tumbouwvoort- brengselen gereedschappen bloembollen enz. Bij de christ.-geref. gemeente te Broek op Lange- diik is tot predikant beroepen ds. K. v. Goor, te Assen. Op de tentoonstelling van zuivel uitgeschreven door de afdeeling Rotterdam Schiedam en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw, zijn bekroond voor edammer kazen 9 stuksgemaakt a. in Mei b. na uit0. Juni dezes jaars: a. verguld zilv. med. J. Heynis te Purmer. G. Clay Haarlemmermeer. K. Schoenmaker te Venhuizen. A. Otter Kz. te Hauwert. D. Stam te Hoogcarspel. unjj.ii.ou K. Schoenu aker te Venhuizen. De veertiende coliectelijst in de Standaard voor de scholen met den bijbel brengt het cijfer der inzameling door 400 locale comité's tot f 79,762,27. Onder e nagekomen giften is er eene aan f 10000, van Jn heer J. Vrijland te Schiedam waarvan f 4000 voor zilveren bronzen b. verguld zilv. zilveren bronzen

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2