aiuvici. STAATS LOTERIJ. 8 Sept. Trekking der le. klasse3e. lijst. No. 5253 f 20000, No. 17414 f 2000, No. 10963 f 1500, No. 11900, 12677, 16912 f 1000, No 1163, 6258 400 No. 2081 -1289 13349 f 200, No. 537, 3447 6426, 11660, 16092 en 16140 f 100. Donderdag9 Sept., 4e. Ljjst. ^Telegrafische Berichten. de Unie en 6000 tot het bouwen van eene school met den bijbel. B. en W. van 's Gravenhage hebben op de be grooting voor 1881 minder voor de toepassing van het tonnenstelsel voorgedragen dan op die voor 1880, om dat zij meenen het zoo min mogelijk te moeten uit breiden met het oog op de kostbare wijze van ver wijdering der faecaliëndie de toepassing van het stelsel medebrengt [het opnemen der faecaliën in daar door stinkende riolen en grachten is zeker goedkooper; maar ook beter?]. B en W. stellen voor, eene lee ning aan te gaan tot een netto-bedrag van ƒ256,390, bestemd voor aanleg van riolen in nieuwe straten f 36,400voortzetting van het rioolstelsel te Scheve- ningen f 13000, verdere inrichting van het brandwezen met telephoongeleiding 5000uitbreiding van de werken der duinwaterleiding f 103,450, voltooiing der nieuwe gasfabriek f 88,540. Het ontwerp tot regeling der financiëele verhou ding tusschen Nederland en Indie heeftblijkens het voorloopig verslagin de afdeelingen der 2e. Kamer geen gunstig onthaal gevonden. De minister meende men breekt met de bestaande 2 stelselsde batig slot-theorie en het stelsel van vaste bijdrage; maar het blijkt niet op welk staatsrechtelijk beginsel 's ministers voordracht rust. Bovendien stuit men op zonderlinge tegenstrijdigheden tusschen de redeneeringen der me morie van toelichting en de bepalingen van het ont werp. De practisch nuttige gevolgen van het ontwerp werden zeer betwijfeld. Te Botterdam is bij de herstemming, met 1098 van de uitgebrachte 2083 geldige stemmen, tot lid der 2c Kamer verkozen de heer O. v. Bees, oud-minister van koloniën, tegen 985 st. op den heer M. L. v. Deventer. De roodvonkziekte in het kamp bij Milligen is steeds afnemende zoodat de opbreking van het kamp eerlang verwacht kan worden. De toestand van de Koningin en de jonggeboren prinses die prinses Paulina zal genoemd worden is zoo gunstig dat verder geene bulletins zullen worden uitgegeven. De door B. en W. van Amsterdam bij den ge meenteraad ingediende begrooting voor 1881 bedraagt in uitgaaf 11,636,194, zijnde f 316,000 hooger dan die voor 1880 welke gebaat werd door het batig slot van 1878 a f 150,000 terwijl de dienst van 1879 ge noegzaam geen overschot oplevert. Onder de ontvang sten wordt ongeveer 230,000 geraamd voor de 30 p.c., welke bet Bijk bijdraagt in de kosten van het lager onderwijs. Onder de buitengewone uitgaven zijn uit getrokken uit de leeningschoolbouw 470,300 aanleg van straten 120,000 laud- en waterwegen 180,000 (overdekte groenmarkt), gebouwen voor policie 59,000 slachthuis 900.000te zamen f 1.729,300 en uit andere ontvangsten o. a. 3 mil joen aflossing van anticipatieb ljetten en 5 ton voor kosten van het slachthuis, te bestrijden uit de opbrengst der terreinen van de veemarkt. Om de hoogere uit gaven te dekken wordt voorgesteld, 88 in plaats van 80 opcenten op het personeel te heffen. Wijlen de heer F. v. d. Stam heeft aan de ge meente Enk huizen f 5000 gelegateerd tot een nuttig en liefdadig doel ter keuze der stadsregeering, De plaatselijke schoolcommissie te Amsterdam door liet gemeentebestuur om advies gevraagd ten aan zien van het behoud dezer instelling onder de nieuwe wet heeft zich daarvoor verklaard en wel met behoud van het tegenwoordig aantal leden (40), maar zonder openbaarheid der zittingen. Twee engelsche geneesheerei:dr. Buchanan en dr. Cory, zijn te 's Gravenhage aangekomen, om het pare vaccinogène aldaar te bestudeeren. Mevrouw LemmensSherrington uit engelsche ouders te Botterdam geboren vele jaren prima-donna aan het Covent-Garden-theater te Londen, gehuwd met den belgischen organist Lemmensis benoemd tot leerares in den zang aan het Conservatoire te Brussel. De nieuwe muntbilleten van f 10 zijn thans in omloop. Ze dragen nog de handteekening van den Minister Gleichman. Het uiterljk is zeer bevredigend; de rand aan de voorzijde, ofschoon van boven wel wat breed en zwaar, is smaakvol bewerkt. Ook de toon op lichtblauwen ondergrond is behagelijk rustig. De achterzijde is een doorwerkt stuk, met de strafbepaling in gewonen en averechtschen druk. Omtrent de gruwelijke mishandeling tusschen Schoorldam en Warmenhuizen kortelijk in ons nummer van zondag j.l. vermeld, wordt het volgende vernomen T. H., van Warmenhuizen, verkocht op de Purmerender markt aan C. S van Dii kshorn een koe voor goed. Na het sluiten van den koop en ook later bij een on derzoek van deskundigen bleekdat de koe een zoo genaamde komkommertong bad en leed aan pokken waaraan bet beest zou moeten sterven. Beeds op de boot, van Purmerende naar Nieuwediep varende, schijnt hierover tusschen kooper en verkooper eenige woorden wisseling te zijn ontstaan, doch bij het station Alkmaar was op de boot alles rustig. Aan het station Schoorl dam aangekomen is evenwel de woordentwist zoo toe genomen dat de kooper C. S. door T H. en mede helpers tot tweemaal toe in een hoek is getrapt en -ernstig is mishandeld Drie personen zijn daarop in de herberg gekomen en hebben de vechtenden geschei den en op aanraden van den kastelein is C. S. op een wagen van den grutter S. naar huis gereden Doch daarmede was de strijd niet geëindigd. T. H. is hem haastig nagereden en plaatste zijn wagen dwars voor dien van S., in het bijzijn van nog twee andere perso nen die ook bij het eerste gevecht getuigen waren. C. S. werd uit het rijtuig gesleurd en ondanks zijn smeeken en zijne verklaring dat Lij doodaf was vree- selijk mishandeld getrapt en geslagen zelfs gingen de onverlaten zoover om de schoenen van den mishandelde uit te trekken en hem daarmee de kaken te verbrijze len zoodat bij zelfs onkenbaar voor zijne familiebetrek kingen was. De justitie is met de zaak in kennis ge steld en onderzoekt alles nauwkeurig Aan de Lioogere burgerschool te Hooru zijn alle vrouwelijke candidatendie zich hadden aangemeld tot de lessen toegelaten 4 in de eerste en 3 in de tweede klasse. De boschbranden welke in dit jaar hebben ge woed zijn de aandacht der regeering niet ontgaan. Maatregelen ter voorzieningvoor zoover de oorzaak aan het vuur der locomotieven kan worden geweten worden in overleg met de besturen der spoorwegmaat schappijen beraamd. No. 19786 f 1500 No. 17924 f 490. Een koetsier van een stalhouder te Doesborgh was 's avonds laat teruggekeerd uit Zevenaar in alles be halve nuchteren toestand. Toen zijn baas dit bemerkte, bood hij aan om zelf het paard te verzorgen en raadde den koetsier, maar spoedig naar huis te gaan en dan 's morgens vroeg terug te komen. In plaats van hier aan gehoor te geven is de ongelukkige een optrekje in de schuur gaan bestijgenbegonnen zich te ver- kleeden en toen naar beneden gevallen den volgenden morgen reeds was hij overleden. Hij laat eene zwakke vrouw met drie kinderen achter. De arme man is het slachtoffer geworden van misplaatste goedgeefschheid in het schenken van borrels. Zelf was hij zeer zuinig en spaarde steeds de verdiende penningen voor vrouw en kinderen. Er werd nog een sommetje van f 14 in zijn beursje gevondenwaarmee hij voornemens was eenigen wintervoorraad aan te koopen. Den avond vóór zijn vertrek was hij nog eventjes naar huis geloopen om zijn vrouwdie zeer zwak en lijdende is te helpen het avondbrood voor de kinderen te snijden. Hadden die goedhartige weldoeners hun jenevergeschenk maar teruggehouden De geboorte der nederlandsche Prinses heeft aan de in Bad Neuenahr aanwezige Hollanders tot eene gezel lige feestelijkheid aanleiding gegeven, 's Middags bracht bet muziekcorps der badplaats op de algemeene wan delplaats het „Wien Neêrlandsch bloed" ten gehoore bij welke gelegenheid ook door vreemdelingen harte lijke blijken van sympathie werden gegeven, en 's avonds vereenigden zich de Hollanders in de met smaak ver sierde woning van een der baddoctors, waar men eeni gen tijd genoegelijk te zamen was en waar vele harte lijke wenschen voor het welzijn van het geliefd Oranjebuis en van het dierbaar vaderland werden uitgesproken. Muziek en vuurwerk verhoogden de feestelijke stemming. Het hoofdbestuur van het Multapatiorsbond heeft bij adres aan de Tweede Kamer zijne instemming be tuigd met het aanhangig wetsontwerp tot beteugeling van drankmisbruik maar tevens op verschillende punten een verscherping van het ontwerp verzocht. Het wenscht^ vooreerst, de bepaling van het maximum van drank huizen niet aan de gemeenteraden over te laten maar in de wet zelve een overal geldend maximum te zien bepalen met bevoegdheid van de gemeentebesturen om het cijfer nog meer te beperken. Verder wenscht het, ter voorkoming der moeilijkheid welke drankbuizen na verloop van den overgangstermijn moeten verdwij- net zweedsche stelsel in te voeren namelijk uitreiking der beschikbare vergunningen aan de meestbiedenden onder de noodige waarborgen. Eindelijk dringt het be stuur aan op volstrekt verbod van vereeniging va a drankverkoop met andere bedrijven volstrekt verbod aan rijks- en gemeentel; ke ambtenaren en gemeente raadsleden om als drankverkoopers op te treden ver bod van tappen aan ambtenaren met de opsporing van misdrijven belast, en beperking ook vau drankverkoop op het ijs. In ons stille Sloterdijk zoo wordt ons van daar geschreven deed zich dezer dagen een geval voor, dat om der gevolgen willewel waard is ter algemeene kennis te brengen. De afdeeling der maatschappij van landbouw alhier (tellende 162 leden) hield namelijk vergadering en dat nog wel op voorstel van den voorzitter om dit jaar uit zuinigheid geen afgevaardigde ter algemeene ver gadering te zenden. Hoewel door menig weldenkende daar ter plaatse werd aangetoond dat wel degelijk de eer en het beiang der afdeeling vorderde dat afgevaardigden daarheen worden gezondenging bet voorstel doorgesteund door eene kleine meerderheid, die zich het genot voor spiegelde het geld in kas te besteden voor het verloten van een vet varken of wat dies meer zij. Vele burgers alhier hebben dan ook besloten even als de leden dier afdeeling die te Amsterdam woonach tig zijn als protest tegen dit zoo weinig eervol be sluit, gezamenlijk hun lidmaatschap op te zeggen. De hoofdingenieur van 's Byks waterstaat in Noord- Brabant heeft een belangrijk verslag uitgebracht omtrent de op las-1 van bet gemeentebestuur van 's Hertogen bosch ontworpen plannen tot watervrijmaking en inpol dering der stad. Uit dat berichtwaarvan aan den gemeenteraad mededeeling is gedaan, blijkt genoegzaam, datwordt het plan uitgevoerd het op wetenschappe lijke gronden nog volstrekt niet zeker is, dat daarmede het beoogde doel de watervrijmaking van 's Herto genbosch zal worden beteikt. Met een dergelijk be richt voor zich rijst de vraag of voor het gemeentebe stuur het geen ernstige overweging zou verdienen om een werk, dat van de ingezetenen zeer aanzienlijke kosten vordert en bovendien niet in alle opzichten proefhoudend schijntniet te ondernemer. vooral niet op een tijdstip, dat de regeering heeft doen blijken genegen te zijn een plan tot verbetering van den water staatstoestand in het N. O. gedeelte van Noord-Brabant te ondernemen, waardoor niet alleen's Hertogenbosch, maar ook zijne omstreken en te gelijk de toegangswe gen naar de stad voor altijd tegen overstrooming zullen zijn gevrijwaard. De haagsche correspondent van den Londenschen Standard heeft ter gelegenheid van de bevalling onzer Koningin aan dat blad geseind, dat de geboorte eener prinses bij ons volk groote teleurstelling verwekt beeft, omdatmocht deze prinses eenmaal Koningin worden, wij eene provincie ..en eenige honderd-duizenden inwo ners zouden verliezen Wijl in Luxemburg de salische wet heersebt, zou eene vrouw daar geene souvereine kunnen wordenmaar het Groothertogdom vervallen aan den ex-hertog Aiiolr van Nassauen zouden de uitgebreidheid eu bevolking van Nederland merkelijk afnemen, 't Is te betreuren dat een overigens goed geredigeerd blad als de Standard zijne berichten uit ons land ontvangt van iemanddie zoo weinig bekend is met de betrekking tusschen Nederland en Luxemburg, en die zich bovendien niet ontziet om zich op onbe schaamde wijze over den prins v. Oranje uit te laten. In het jaarverslag der londensche politie over 1879 komen de volgende bizonderheden voorer werden 21589 nieuwe huizen gebouwd; 10C00 kinderen werden bij de politie door de ouders als verdwaald opgegeven, waarvan 7000 gevonden werden. De overigen kwamen zelf te huis door het terug vinden van den weg of voortgeholpen door vrienden of bloedverwanten van 25 werd niets meer vernomen 234 nieuwe agenten werden aangesteld om voor de nieuwgebouwde huizen te zorgen. De burgemeester van Nieuw-Lekkerland ontving dezer dagen van een sollicitant naar de vaeeerende be trekking van hulponderwijzer, behalve de gewone stuk ken, een photographisch portret van den belanghebbende. De heer D. G Kröber Jr. (firmade Gebroeders Abrahams) te Middelburg, heeft een nieuwe soort van briefomslagen vervaardigddie het voordeel oplevert van gesloten zijnde noch door vochtwaterdamp warmte of andere middelen geopend te kunnen worden, zonder duidelijke zichtbare sporen van beschadiging achter te laten. Naar de Midd. Ot. verneemt, zal de lieer Kröber, alvorens deze omslagen in den handel te brengen, aan eenige hoofden van handelshuizen gelegenheid geven de deugdzaamheid van zijne uitvinding te onderzoeken. Het berichtdezer dagen in de nieuwsbladen voor komende als zou Z K. H. prius Alexander te Parijs in het vrijmetselaarsbond zijn opgenomen moetnaar men ons meldtop een misverstand berusten dewijl Z. K. H. in 1875 reeds te 's Gravenhage in de Union royale als zoodanig door zijn doorluchtigen oom prins Frederik was gerecipieerd. Wellichtdat het bijwonen eener receptie in eene der loges te Parijs aanleiding heeft gegeven tot dit vrij zonderling berichtdat niet kan nalaten een vreemden indruk op niet ingewijden te maken. (U. D De waarschuwing van den geneeskundigen inspecteur in de provinciën Friesland en GroningenSjtegen het voorkomen van moederkoren onder de rogge is ge bleken maar al te gegrond te zijn geweest;. Te Zwaag- westeinde speelde een kind van den arbeider J. P. met eenige rogge aren waarin de vergiftige vrucht voor handen was Het bracht die aan den mond en werd ernstig ongesteld. Er voigden zware pijnen en hevige brakingen. Toegebrachte hulp voorkwam gelukkig nog een doodelijken afloop. De Soerabajasche Ct. schrijft „Boven de deur van het geniebureau in de Heeren straat leest men „Eerstaanwezendschap der genie." Het schijnt dat dit woord de officiëele term iswaar mede het bureau van den eerstaanwezend officier der genie wordt aangeduid. Om zulk eene samenstelling te f'abriceeren isdunkt onsvolslagen nietaanwezend- schap van taalkundig gehoor noodig. Wat zou meu zeggen, indien wij den lezei een zinnetje als het vol gende te slikken gaven „Het afwezendschap uit Soerabaia van den heer Dijkstra wordt door sommigen beschouwd als een goed teeken voor het doortastenschi p der regeering in zake het aanwezendschap der noodzakelijkheid om de Solo rivier te verleggenanderen daarentegen zien er de aanwezendschap in van reden tot vrees voor opde- langebaanschuivendschap dezer dringende zaak „Hoewel schap-rijk genoeg, komt eene dergelijke woo-dvorming ons minder schappelijk voor." Toen bij de geboorte der prinses een aantal school jongens te Apeldoorn hun vreugde te kennen gaveu door het houden van een optocht en andere vermaken, maakten een aantal personen ontevreden over het afschaffen van de ke-mis, van die beweging in het dorp gebruik om hun hart lucht te geven. De uitingen hunner woede bepaalden zich bij het zingen van eenige weinig stichtelijke liederen voor de huizen der raads leden die er het meest toe hadden meegewerkt en bij het inwerpen van eenige glazen. De burgemeester joeg met de politie spoedig de ontevredenen uiteen. De Botterdarasche Diergaarde heeft het geluk haar leeuwenfamilie vermeerderd te te zien. Een der leeu winnen heeft 4 of meer jongen geworpen4 althans heeft men er gezien. Het hok is voorloopig voor het publiek afgesloten. Weenen, 9 September. De Porte heeft op nieuw uitstel gevraagd voor de overdracht van het Albaneesch grondgebied aan de Montenegrijnen. De Albaneezen blijven besloten weerstand te bieden. 0

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3