No. 61. Twee en tachtigste Jaargang. 1880. De Tentoonstelling te Ousseldorf. FEUILLETON. ZONDAG 12 SEPTEMBER. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. 4> DË ROOS. Prijs der gewone Advertentiën ui. ALKIIAAltSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van i5 regels 0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Een grooten toeloop van belangstellenden en nieuws gierigen trokken de machines voor het maken van kansjes en tussehenzetsels uit wit katoenen garen. In derdaad bewonderenswaardig was het om te zien hoe al de draden van de vele in wilde vaart langs allerlei kronkelpaden om een middelpunt rondgevoerde klossen, door fijnestalen vingers vereenigd en geleid uit een gleuf te voorschijn kwamen in den vorm van een langzaam voortkruipend, keurig bewerkt kantje of tusschenzetsel. Overigens had de in Westfalen zoo sterk vertegen woordigde textielindustrie zich grootendeels onttrokken, en hoewel eenige spin- en weefmacbines, waaronder een fraaie J'acquard-machinewaarop een „Germania" als aandenken aan de tentoonstelling geweven werd aanwezig en in werking waren en zooals al wat vee) gerucht maakt veel bekijks vonden, werd het feit der bijna geheele onthouding van de voornaamste firma's uit Aken Burtscheid Crefeld Düren, Hückes- wagen Elberfeld en Langenberg, die zonder twijfel veel schoons op het gebied der weefseistoffen hadden kunnen leveren algemeen en levendig betreurd. Onder de drijfmachines speelden de gaskracht-machines een groote ro;. Bijna allen waren afkomstig uit de groote fabriek Deutz te Deutz bij Keulen, en vooral waren die van Utto waarvan deze fabriek sedert 1877 reeds meer dan 3000 stuks heeft afgeleverd, van tot 12 en meer paardekrrchten toe sterk vertegenwoordigd. Van deze machine, die ook in ons land met goed gevolg op vele plaatsen gebruikt wordtwaren verscheidene exemplaren op het tentoonstellingsterrein en daarbuiten voortdu rend in werking. Zoo diende een gas-machine van Otto van 8 paarden krachten om de Siemens-machme te drijven waarmede eiken avond hel stationsterrein (door middel van een lOtal ballons) electrisch verlicht werd. Een andere dergelijke machine van 8 paardekraehten bracht op de tentoonstelling de prachtige rotatie-snel pers der „Kölnische Zeitung" in werking, waarmede ieder kwartier een zeker aantal exemplaren van de „Ausstellungszeitung" gedrukt, en met ongeloofelijke snelheid behoorlijk gevouwen werden afgeleverd. Dit geschiedde met zulk een verbazende vlugheid, dat het nauwlijks met het oog te volgen was; hetgeen gemak kelijk is af te leiden uit het feitdat de machine in staat is, 16000 exemplaren per uur, dus 2C6 per minuut of meer dan 4 per secunde te leveren. In ue groote drukkerij der firma Du Mont Schauberg te Keulendie de Kölnische Zeitung uitgeeft, zijn nog 2 dergelijke persen in werkiDg en buitendien nog 17 „Wanneer gij het niet ontvlucht, zult gij er stellig nog eens toe geraken antwoordde de gezant. „Ik heb Alma's beeld nog in het hartExellentie." „Ik weetdat Alma's beeld en de herinnering aan haar u nooit zullen verlaten, hernam de gezant„maar Alma zelf zou 't verdriet doen indien gij om harent wille uw leven ongelukkig en zonder vreugde sleet.'' „Ik hield het voor zondig naast de gedachte aan haar, nog plaats te laten aan gevoelens voor eene andere." „Maar het is ook zondig, Lohna, door voortdurende droefheid zich zelf te gronde te richtenin plaats van met een krachtigen wil te trachten zich van de smart los te maken." „Gij doet mij zeer Exellentie." „Vergeef mij sprak de gezant. „Ik weet het de stem van het koele verstand veroorzaakt pijn in zulke oogenblikken en klinkt voor het bewogen gemoed scherp en honend. Maar ik spreek zoo uit ware vriendschap, uit hartelijk medelijden. Ik kan de gedachten niet ver dragen dat uw levensgeluk door de gedachte aan de onherroepelijk verlorene voor altijd verwoest wordt." De gezant verwachtte antwoord maar Lohna bleef sprakeloos voor zich zien. „Gij zwijgt," ging de gezant voort, en denkt mis schien dat ik het gevoel der liefde, die u bezielt, niet begrijp en waardeeromdat ik het zelf nooit gekend andere snelpersen 8 handpersen 2 persen voor koper druk en 12 andere machines. Volgens de opgaaf van den machinist verbruikte de Ottdsche gasmachine die de bovengenoemde snelpers dreef, slechts voor 1 Mark 0,60) per uur aan gas; en wanneer de pers niet gebruikt werd slechts voor 30 Pfennig 0,18). In dit laatste feit is juist het groote voordeel der Olto'sche machine gelegen. Door een zeer vernuftige, met den regulateur verbonden „Pre cisions Steuerung" ontvangt de machine slechts dan gasaanvoer, wanneer de gang beneden zeker minimum vertraagd wordt. Wanneer de machine dan ook loopt, zonder anderen arbeid te verrichten dan die voor het overwinnen van den wrijvingsweerstand noodig is heeft in den regel slechts om de 3 of 4 slagen van den zuiger ééne ont ploffing van het zich aan ééne zijde van den zuiger bevindende mengsel van gas en lucht plaats maar zoodra de machine arbeid verricht en de gang daardoor vertraagd wordtherhaalt zich de ontploffing bij eiken (dubbelen) zuigerslag. De ontploffing wordt in deze machines door een voortdurend brandend gasvlammetje veroorzaakt, en de nadeelen van de bij de verbranding ontwikkelde warmte door afkoeling van den cylinder, met water opgeheven. Afgezien van de vraag of deze machinesondanks hare groote voordeelen op den duur zullen voldoen is het niet onwaarschijnlijk dat de hooge prijzen waarop zij vooralsnog gehouden worden (de Heeren A. Fetu en Delïège te Luik zijn agenten voor Belgie en Holland) aan hare invoering bij de kleine industrie m den weg zullen staan, vooral daar waar de gasprijzen niet laag genoeg zijn. Algemeene en groote belangstelling wekte de Linde1 sche ijsmachine en vooral wanneer de blokken ijs van circa een meter lengte, een paar palmen breedte en een palm dikte uit de vormen gehescheji werden deed de groote hoeveelheid dierlijke warmte y die zich in het lokaal ontwikkeldeniet vermoeden dat door de machine zooveel warmte aan de omgeving onttrokken werd. Evenals in de ijsmachine van Carré wordt voor die van Linde een sterke waterige oplossing van ammonia gebruiktdoch terwijl in de eerstgenoemde bet verschil in oplosbaarheid van ammoniakgas in koud en warm water gebezigd wordtom dit gas tot een vloeistof te verdichten wordt in de laatste bet ammoniakgas zelf door een perspomp tot een vloeistof verdicht. Deze vloeistof onttrekt bij hare vervluchtiging warmte aan een sterke keukenzout-oplossing, die rondom de blikken bussen, waarin het ijs vervaardigd wordt, circuleert. De voordeelen der machines van Linde bestaan daarin, dat hier veel minder gevaar voor ontploffing bestaat dan bij die van Carrewaar men over de regeling van den druk veel minder meester is. Merkwaardig was de aanblik der twee naast elkaar liggende pompcylinders. De eerste, waarin het ammoniak gas werd zamengeperstvoelde duidelijk warm aan heb. Daar gelaten of dit zoo is.Uwe natuur, waarde Lohna, is van bizonderen aard. Wat het ineerendeel der menschen als iets onveranderlijks met meer of min der moeite en strijd reeds lang van zich zouden heb ben gezet, bewaart gij als een kostbaar kleinood in uw harthoe zeer 't u ook doet en hoe 't ook aan uw leven knaagt. Omdat ik u lief heb en hoogacht, Lohna, is het mijn hartelijk gemeende wensch u nog eens ge- lpkkig te zien. Zielerust door werkzaamheid alleen maakt niet gelukkig. Volkomen gelukkig maken ver mag alleen de liefdeen daaraan hebt gij vóór alles behoefte; zij is voor u het eenige heilzame genees middel." „De liefde? Zou ik op nieuw kunnen beminnen?" vroeg Lohna. „Al is het ook geen liefde, zooals gij voor Alma gevoeldetantwoordde de gezant„toch kunt gij uw hart wel openstellen voor de betoovering eener derge lijke neiging, u gelukkiger gevoelen door de verminde ring uwer smart die zulk eene neiging u brengter dankbaar voor zijn en dan misschien toch nog gelukkig zijn." „Waar vind ik eene vrouw, die mij zon blijven lief hebben als ik haar zeide dat ik eene andere bemin dat tussehen haar en mij steeds het beeld eener teer beminde staat?" „En als ik eens eene vrouw kendewier liefde voor u zoo standvastig en innig is dat zij zelfs zoo iets voorbij zou zien Als zulk een liefhebbend vrouwen hart voor u alleen zou willen kloppen Lohna zoudt gij het terugstooten „Terugstooten Neen, bij God!" riep de graaf. „Met vreugde zou ik zulk eene liefde aannemen, en terwijl op den anderen waarin het door vermindering van druk weder gasvormig werd een dik beslag van tot ijs gecondemseerden waterdamp was waar te nemen. De machine van A, von Langen en C. Fischer te Dus- seldorf, bestemd voor letterzetten en het uit elkaar nemen van drukvormen, toonde, dat door betrekkelijk eenvoudige hulpmiddelen zelfs zulke zamengestelde be werkingen als de genoemde machinaal verricht kunnen worden. Hoewel het mij niet gelukt is deze machine in werking te zien, was de terechtwijzing van mijn vrien delijken Mentor in staat, mij althans eenigermate een denkbeeld te geven van de vernuftige wijze waarop deze machine den arbeid van den letterzetter verlicht en bespoedigt. In de letterzet-machine worden de letters, in verticalen stand in smalle goten geplaatst voortbewogen totdat door het neerdrukken van een toets van een klavier de daarmede eorrespondeerende letter in den vorm zakt. Op een dergelijke wijze wordt in de machine voor het uit elkaar nemen en distribueeren van drukvormen door het neerdrukken van een toets bewerkt, dat de eorrespondeerende ietter den vorm verlaat, juist op het punt waar hij in de voor die letter bestaande goot valt. Daar het bespelen dezer klavieren zonder twijfel niet weinig oefening zal vereischenis het moeielijk to voorspellen of deze machines spoedig algemeen inge voerd zullen worden. Als een ander voorbeeld van de op de tentoonstelling aanwezige proeven oin handenarbeid door machines te vervangen kunnen de interessante machines der Union, Machinenbau-Actien-Gesellschafb te Essengenoemd worden. Deze dienen voor de bewerking van natuur lijke steenen en bestaan uit een machine voor hei be werken van steenblokken, een ander voor steenplaten en een draaibank voor steenzuilen. In de eerstgenoemde machinedie ik in werking zag, werd het steenblok, op een beweegbare slede be vestigd gebracht tegenover een ijzeren schijf op welks voorvlakte 4 komvormige stalen beitels, die om een as konden draaien bevestigd waren. Zoodra de rond draaiende schijf met de daarop bevestigdeen zeiven om hun middelpunt draaiende beitels den steen begon te raken, werd een straal water tegen dezen laatsten gespo ten, en bewoog zich de steen langzaam automatisch langs den scherpen rand der draaiende beitels voorwaarts zoodat deze er smalle evenwijdige, cirkelvormige groef jes in kapten, en alle oneffenheden werden weggenomen. Niet alleen zandsteen en kalksteenmaar zelfs zeer harde gesteenten zooals lava en graniet worden door deze machine met goed gevolg bewerkten een daar mede vervaardigde gootsteen van lava toondedat de machine althans wat zuivere bewerking betreft, met den besten steenhouwer kan wedijveren. De aangevoerde voorbeelden mogen volstaan om aan te toonen dat ook op het gebied der machines op de tentoonstelling zeer veel schoons en belangrijks zelfs voor den niet-deskundige te zien valt. Slot volgt. haar dankbaar zijn mijn gansche leven lang. Doch zulke vrouwenliefde bestaat er nietten minste voor mij is ze niet weggelegd." Daar viel een roos voor Lohna's voeten neer. Ver rast boog hij zich naar den grond nam de roos op en keek omhoog om te zien van waar ze kwam. Maar hij zag niets dan de bedauwde bloesems der groeue slingerplantendie zich tegen den muur tot aan de leuning van het terras verhieven. De gezant was niet minder verrast over dezen on- verwachten bloemengroet. Daar vloog hem plotseling eene gedachte door het hoofd. Hij stond op en liep met bijna jeugdige vlugheid de trappen op die naar een hooger gelegen kleiner terras voerden. Zijn oog zwierf naar de leuning en scheen iets te zoeken op het terras of boven aan den muur van het hotel. Maar hij bemerkte niets. Teleurgesteld daalde hij langzaam de trappen weer af en voegde zich bij Lohna. Hij nam de roos uit diens handen en stak ze hem in 't knoopsgat. „Moge ze u geluk aanbrengen voegde hij er bij met eenvoudige hartelijkheid. Men kon 't aan zijne woorden hooren hoe oprecht en innig deze wensch gemeend was. III. Hoog boven de oppervlakte van het Corao-meer en zelfs boven de daken van het hotel Bellaggio verheven, stond eene zeer oude ruine en den weg er heen voerde opwaarts door het fraaie park van de villa Serbelloni waarbij ze behoorde. In den vroegen morgen van den volgenden dag bevond zich graaf Lohna reeds in het

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1