ftuitcttlanb. ISintmilaub DUITSCHLAND. De oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken baron Haijmerle bracht aan prins Bismarck te Friederichsruhe een bezoek. Omtrent het doel dezer bijeenkomst zijn allerlei geruchten in omloop, welke echter niet den minsten waarborg opleveren juist te zijn. ENGELAND. De Times en de Daily News zijn van oordeeldat de afgeioopen zitting van het Parlement onder zeer moeielijke omstandigheden begonnen, op het gebied der binnenlandsche wetgeving nog al een en ander van belang tot stand bracht. Niettegenstaande de oppositie kwamen vele wetten tot standwelker vaststelling zeer noodzakelijk kon worden geacht. De Times is zeer tevreden over de houding der ministers, uitgezonderd over den minister voor Ierland Forster. Deze toonde zich niet bizonder berekend voor zijne taak. In eene kolenmijn te Scaham bij Durham bad eene ontploffing van mijngas plaats waarbij de meesten der 210 werkzame mijnwerkers omkwamen. FRANKRIJK. De meer geavanceerde en radicale bladen zijn volstrekt niet te vreden met de in het Journal Officiël opgenomen nota betreffende de ver houding tusschen de regeering en de niet erkende con gregatiën omdat daarin gezwegen wordt over hetgeen men juist gaarne wilde weten, namelijk, of de minister president de hand heeft gehad in de bekende verklaring der congregatiën. Zij beschouwen dat zwijgen als een bekentenis °en de Mot d' Ordre gaat zelfs zoo ver van in die nota eene verloochening van dien minister door zijne ambtgenooten te zien. Naar de meening van dat blad zou hij niet langer kunnen blijven hoofd van een kabinet, waarin zijne persoonlijke staatkundige inzichten een zoo ernstige nederlaag geleden hebben. Hij moet verdwijnen in de duistere schuilhoeken van den Senaat, waaruit deze zonderlinge staatsman nimmer te voorschijn had moeten komen. Mocht hij zooals het vermoedt, de staatszaken blijven besturen na de openlijke verloo chening, welke hem trof, dan heeft men het recht te zeggen.' dat die nota alleen een nieuwe hansworsten- streek is geweest van het opportunisme. Tot heden werden ongeveer 60 verklaringen van niet erkende corgregatien ontvangen waaronder slechts twee van mannen-vereenigingen: al de andere zijn door vrouwen-vereenigingen ingezonden. De opbrengst der belastingen blijft even gunstig; in Augustus brachten zij ruim f 5,125,000 boven de ra ming op en sedert 1 Jan. dezes jaars 52% miljoen gul dens. Deze gunstige uitkomst getuigt wel van toe nemende welvaart onder de bevolking en van uitbreiding van zaken. De verantwoordelijke persoon van het parijsche blad l'Evènement is tot 1 jaar gevangenisstraf en f 500, boete veroordeeld wegens schending der openbare ze delijkheid. Den 29 Juni zijn Tahiti en omliggende eilanden met goedkeuring der bevolking bij Frankrijk ingelijfd. De Koning Pomaré deed afstand van den troon voor een som gelds en Tahiti zal voortaan, blijkens de door den nieuwen gouverneur uitgevaardigde kennisgeving een algevaardigde naar het Wetgevend Lichaam zenden. Zoo het Panama-kanaal tot stand komtbiedt Tahiti aan fransche schepen een haven aan. RUSLAND. Geruchten dat op den Keizer weder aanslagen zouden zijn beproefd zijn nog niet geheel bevestigd. Hij volbracht zijne reis naar Livadia in ieder geval zonder eenige stoornis. De Agence Russe schrijft, dat de duidelijke verkla ringen van de engelsche ministers Hartington en Dilke en de in waardige en bepaalde bewoordingen vervatte troonrede der Koningin eiken twijfel aan de overeen stemming der mogendheden omtrent het oostersche vraag stuk ongerechtvaardigd schijnen te maken. De eensge zindheid der mogendheden is grooter dan ooit. Alleen uit domheid of kwaadwilligheid kunnen de besprekingen, thans nog omtrent enkele punten van ondergeschikt belang tusschen de kabinetten gevoerd wordendein verontrustenden zin uitgelegd worden. Ook deze pun ten van verschil gaan echter een gunstige oplossing te gemoet. SPANJE. De uitslag der verkiezingen voor de Al- gemeene Raden is zeer gunstig voor het ministerie. In de baskische provinciën staan ten slotte Carlisten en liberalen gelijk. TURKIJE. De laatste berichten uit Konstantinopel hangen een treurig tafereel op van den staat der open bare veiligheid aldaar. Na de optreding van den nieuwen minister Van politie is de toestand nog veel verergerd. De dieven ondernemen thans in grootaantal op Zondag strooptochten in de kerkgebouwen, waarmede zij goede zaken maken. Dezer dagen werden 2 priesters met messteken gewond, toen het tot een botsing kwam. Aan het departement van politie kwamen gelijktijdig 400 agenten uitbetaling der achterstallige soldij over 40 maanden vragen tegen wie een bataljon militairen moest worden ontboden, omdat de wacht aan het departement weigerde tegen hen op te treden. Op 30 Aug. werd op een afstand van ongeveer 20 schreden van de politie post van Pera een moord gepleegd, zonder dat de moor denaar gevat werd. De nood in Armenie blijft steeds aanhouden. Te Van o.a., alwaar de typhus vrij hevig heerscht, was brood gèdurende 2 dagen niet verkrijg baar. De turksche overheid is in de hoogste mate onverschillig. Zij laat geruimen tijd voorbijgaan, eerde aan typhus overleden personen begraven worden, ten gevolge waarvan men vreest, dat pestziekte ontstaan zal. Den 9 kwamen des nachts te Ragusa twee russische oorlogschepen aan de fiansche oorlogschepen hoewel reeds vertrokken waren nog niet aangekomen. AFGHANISTAN. Zoo ver men kan nagaan, heeft Ayoeb Khan's leger in den strijd met generaal Roberts 1000 man verlorenvolgens bizondere berichten. Ge neraal Roberts geeft echter geen getal op, maar meldt alleen dat de Afghanen veel verloren. ZUID-AMERIKA. Volgens de later ontvangen be richten omtrent de vredesovereenkomst tusschen Chili en Peru houdt Bolivia op een onafhankelijke staat te zijn en wordt bij Peru ingelijfd. Deze inlijving wordt goedgekeurd door Chili, dat haar zal helpen verwezen lijken. Peru mag zijne zeemacht niet vermeerderen boven zeker aantal schepenbij een geheim verdrag bepaald. Chili verkrijgt het zuidwaarts van Loa en westwaarts van de Cordilleras gelegen boliviaansche grondgebied. Het gebied van Tarapaca bljft als on derpand in het bezit der Chileenen tot aan de volle dige betaling der oorlogschatting, welke echter zóó hoog is dat Peru bijna onmogelijk ze zal kunnen af betalen. De o schendbaarheid van het peruaansche gebied in zijn vergrooten vorm na de bedoelde inlijving, wordt door Brazilië ep Chili gewaarborgdkrachtens een of- en defensief verdrag tusschen die drie staten. VEREENIGDE STATEN VAN AMERIKA. Uit de dezer dagen afgeioopen volkstelling is gebleken dat de bevolking in de laatste 10 jaren met ongeveer 11 miljoen zielen toegenomen is. Zij telt thans, uit gezonderd Nieuw-Mexico Arizona, Utah, Dakota, Montana Washington en het Indianengebied 49,157,404 zielen tegen 38,558,371 in 1870. De grootste vermeer dering werd gevonden in de Staten Illinois, Kansas, Missouri, Colorado, New-York en Pennsylvaniede geringste in eenige zuidelijke Staten. De kamer van koophandel te Batavia heeft den 30 Juni aan den gouv.-genl. van N. Indie een adres gerichtverzoekende 1°. het maken van een begin met den verkoop in Indie van Bancatin 2°. het in den loop van 1881 op Java te verkoopen quantum koffie uit te breiden tot 200,000 pikolsof des noods tot 150,000, wanneer eene vermeerdering met 100,000 pi kols een te groote stap vooruit mocht geacht worden. Bij de reeds herhaaldelijk aangevoerde drangredenen voegt de kamer thans ook nog deze, dat het op Java inge voerde patentrecht van de kooplieden een 5 tot 10 maal hooger bedrag eischt dan van die in het moederland gevorderd wordt. De Willem Barents heeft den 7 van Hammerfest de terugreis naar het vaderland aanvaard nadat het bij een ingesteld onderzoek onnoodig was gebleken de beschadigde kiel te repareeren. Den 8 heeft een wisselwachter nabij de station Arnhem de onvoorzichtigheid gehad den wissel te ver trekken juist toen de eerste goederentrein uit Holland daarover gingmet het gevolg, dat 2 volgeladen wagens ontspoorden, omvielen en zeer beschadigd werden. Aan het departement van waterstaat is den 8 aanbesteed het leveren en verwerken van stortsteen ten behoeve der overbrugging van het Hollandsch diep, waarvoor minste inschrijver was D. Volker, te Dordrecht, voor 68,400. Den 8 zijn te Hilversum 2 harddraverijen gehou den elk met 10 paarden. Bij de grootste is de prijs van f 200 gewonnen door A. Aardenne van Voor burg, de premie van f 50 door J. Smits, vau Dubbeldam. De gewone processie te Roermonde op den feest dag van O L. V. geboorte naar de kapel in 't Zand is den 8 niet gehouden ten gevolge van een door het parket gegeven ontkennend antwoord op de vraag of die processie wettig veroorloofd was. De Koning heeft den 9 de commission uit de beide Kamers der Staten-Generaal ontvangen die be last waren met het aanbieden der adressen van geluk- wensehing ter zake der bevalling van de Koningin. Den 9 is de hulponderwijzersacte te Haarlem ver worven door K. de Vries en D. Schuytemaker van Helder, P. Keete, van Anna PaulowDa, en F. J. Au- kes van Zaandam. De uitslag van den op 9 September te Ilpendam gehouden jaarlijksche harddraverij was als volgtde prijs werd behaald door „Marianne," van J. Dam te Alkmaar, de eer te premie door „Aafke van L. van Dam te Amstelveen, de tweede premie door „Hoppie van H. Koster te Purmerende. De prijzen werden na afloop den overwinnaars uitgereikt in de zaal „De on derneming" aldaar waar eene groote menigte tot viering van het a oude volksfeest bijeen was. De directeur van 's Konings kabinet zegt in de Staats Courant van de 10, namens Z. M., hartelijk dank aan autoriteiten collegiën en particulieren, die hunne gelukwenschen hebben aangeboden ter gelegenheid van de bevalling der Koningin. De Koning heett verklaard, de deelneming der Kamers op hoogen prijs te stellen en verzocht, daarvoor wel zijnen dank te willen betuigen. Prins Frederik is den 10 naar Neuwied vertrokken. Blijkens het regeeringsantwoord op het afdeelings- verslag der 2e Kamer over de wetsontwerpen houdende buitengewone credietaanvragen op de indische diensten 1879 en *0, kan er, dewijl het op dit oogenblik nog altijd noodig is om gebruik te maken van de bevoegd heid otn aan de koloniale kas eene som van hoogstens 9 miljoen in voorschot te geven van uitkeering van het saldo van 1878 nog geen spraak zijn. Het cijfer van dat saldo is overigens sedert de jongste mededee- ling weder van 1% miljoen, waarop het geraamd was, tot slechts ongeveer f 690,000 teruggebracht. De op Juni 1877 voor het eerst ontstoken op een 40 ellen hooge rots met groote moeite en koste.i gebouwde steenen kustlichttoren op de eerste punt van Java's westkust, Tandjong Koeion, is door eene hevige aardbeving ingestort. De nieuwe cursus van het gymnasium te Gronin gen is aangevangen met 98, van dat te Utrecht met 120, van de hoogere burgerschool voor meisjes te park. Het was een heerlijke morgen. Glinsterend en schitterend in het zonlicht lagen de dauwdroppels op bladeren en twijgen de vogels tjilpten en zongen en eene vreedzame rust heerschte in het ronde. Het deed den graaf blijkbaar goed alleen te zijn in de vrije frissche natuur. Zijne gedachten waren nog bij het gesprek van gisteren met den gezant en bij die raad selachtige roos, die voor zijne voeten was neêrgevallen en die hij nog altijd in het knoopsgat droeg. Er was nog niemand in het lieflijk bosch te zien vermoedelijk lagen nog alle gasten van Bellaggio, waar onder de gezantin zoete rust verzonken. Toen Lohna in gedachten verdiept, het smalle pad betrad dat zich om den berg heen, naar boven naar de ruine slingerde, dacht hij op nieuw aan het zonderlinge geval met die roos en aan de woorden van gelukwen- sching van den gezant. Moest hier aan een onver klaarbaar toeval of wel aan opzet worden gedacht? Maar wie zou hem een dergelijke beleefde oplettendheid bewijzen? En van de roos dwaalden zijne gedachten vele maanden terug naar een schitterende balzaal. Hij zag in zijne verbeelding het hoog blozend kopje met twee lieveheldere oogendie schuchteren maar vrien delijk tot hem opzagen en eene kleine blanke hand die hem een roos toestak. Dit kleine herinnerings beeld was hem voortdurend een dierbaar aandenken gebleven. Een brok steen dat van de vervallen half vergane poort losraakte en naar beneden viel, leidde zijne ge dachten van dit punt af. De ruine lag voor hem. Hij liep door de poort naar bet inwendige der ruine, waar een paar statige beuken het eenige sie."aad uitmaakten. Hij wilde juist naar de tegenover hem liggende muur gaan om des te beter het verrukkelijk vergezicht over meer eD bergen te genietentoen zijn blik op de ten gere gestalte van een jong meisje viel, dat op een brok muur gezeten, peinzend op het landschap staarde. Een trek van blijde verrassing vloog over Lohna's gelaat. Hij was bij die onverwachte ontmoeting blijven stilstaan en beschouwde zwijgend het aanvallige wezen wiens fijn profiel en slanke gestalte schilderachtig afstaken bij den hemelsblauwen achtergrond. Het meisje geleek een illustratie tot den zonnigen morgen, zoo frisch en kleu rig a's de omgevende natuur. Daar streek een vink voor hare voeten op den zachten mosachtigen grond en zag anstig naar haar op. Daar wendde het meisje den blik naar den kleinen rustverstoorder. Deze, door het ruischen van haar kleed verschrikt, vloog ijlings op en zette zich op een der beukenwaarbij Lohna stond. Natuurlijk zag zij den vogel na en daar viel haar oog op den graaf. Verschrikt en met hoog roode wangen stond zij op. Lohna naderde haar en zeide met beleefden groet: „Vergeef' mij, dat ik u stoor, gravin." „Storen? O, neen, uw ve.schijnen is mij integendeel eene aangename verrassing, graaf," antwoordde zij op hartelijken toon. „Zou 't u waarlijk genoegen doen mij te zien vroeg Lohna verheugd over deze vriendelijke ontvangst. „Wij hebben elkander in zoo langen tijd niet gezien. Zou 't ouden bekenden geen genoegen doen wanneer zij elkander onverwacht weer ontmoeten 1" „In den afgeioopen winter waart ge gedurende het karnaval in Rome niet waar „Bij mijne tante Albani, juist, en in den laatsten tijd wêer een paar weken. Op 't oogenblik logeer ik met mijne ouders op de villa Serbellani op onze door reis naar Weenen." In den loop van dit gesprek had haar oog dikwijls de roos in 's graven knoopsgat gezocht. „Wij hebben elkander 't laatst op het bal bij deD markgraaf Pallavicini gezienzeide Lohna na eene korte pauze waar gij mij tot uwen schuldenaar maaktet." Een donker rood kleurde plotseling het lieve gelaat van het meisje en eene stille vreugde was in hare oogen te lezen. „Gij mijn schuldenaaren waardoor vroeg zij. „Door eene roos, die gij mij schonkt," sprak Lohna. Gij kunt niet vermoeden', hoeveel genoegen gij mij daarmee deedtgravin. „Het was ook mijne bedoeling u genoegen te doen gaf zij aarzelend ten antwoord. „Mij genoegen te doen? En waarom?" vroeg Lohna verbaasd. „Omdat ik wist dat gij ongelukkig waartantwoordde zij zacht en ik overtuigd was dat juist die balavond bizonder smartvol voor u was." „Wist gij, gravin, van het leed dat mij drukte „Uw gezant had mij tot zijne vertrouwde gemaakt. Maar wees daarom niet boos op hem. Hij deed het om u voor onrechtvaardige beoordeeling te bewaren en mij een lesje te gevendat ik nooit vergeten zal." Beiden zwegen eene poos. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2