Flink Winkelhuis Rijks-Normaallessen. Fabriek en Magazijn D. 11AASBROFK twee nette Jongens, Bericht van Inzet. Uit de hand te koop BEDDEK, DEKENS, MatrassenLedekanten enz. August Koster Ctroote keuze Wollen en Gestikte Uekens. beste gerookte PALING, puik gerookt Vleesch. Eene KEUKENMEID H w O A. L. SWITZAR Jngczoubett fStukfccn. SHaöo-BcWclttcu. CtllcrUi 3 bosrtcnticu. UJ is VERPLAATST naar de Mient, 4«> huis van de Langestraat, B, No. 19 School-, Bureau- en Teekenbelioelten Bjrsrgevraagd 'oon gulden Leeuwarden met 112 van de Rijks-landbouwschool te Wageningen met 118 leerlingen. Het bestuur van de afdeeling Utrecht der Ver- eeniging voor l'abriek- en handwerknijverheid heeft be sloten aan 10 werklieden in dienst bij leden der af- deeling het reisgeld te verstrekken tot het bezoeken der tentoonstelling te Dusseldorp. Van de 25 benoen de districts-schoolopzieners zijn thans 19 als inspecteurs of schoolopzieners werkzaam. De 6 nieuwbenoemden zijn de heereu H. Th. v. d. Grinten voor Breda mr. D. H. v- d Acker voor Eind hoven A. J. Nijland voor Utrecht, J. Wijn voor Win schoten mr. Gr. D Eranquinet voor Maastricht en jr. mr. L F. H. Michiels v. Kessenich voor Aoermonde. Het bouwen eener kerk met toren en consistorie voor de christ.-geref. gemeente te Baarn is gegund aan den minsten inschrijver, D. Limper aldaar, voor f 15,555. Op de ingediende gemeentebegrooting van Kam pen voor 1881 komen onder de inkomsten voor 403,173,35 aan pacht van erven en landerijen en weidegelden. De erfgenamen van den heer A. L. ter Meulen, den 25 Juni te Zandvoort overleden, hebben aan het badhuis voor minvermogenden aldaar eene gift van f 4C0 gezonden. B. en W. van Amsterdam stellen den gemeenteraad voor, eene tweede hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor jongens op te richten aangezien op de bestaande geene leerlingen meer kunnen worden aangenomen. De rechtbank te Haarlem heeft een stalhouders knecht die door wild rijden eene dienstbode verwond hadtot 6 dagen eenzame opsluiting en 8 boete veroordeeld. Mijnheer de Redacteur t Van een schrijven voorkomende in uw geacht blad van den 7 dezer, geteekend SNORKENBURG, nam ik goede nota en moet u zeggen dat die Snorkenbürg slecht op de hoogte is van den dienst der nacbtwachts. Als ZEd. meent dat zij als personen moeten beschouwd worden die dienen om politie en burgers met elkander te verzoenenheeft hij buiten den waard gerekend ze zijn wel degelijk politie bij den nacht en dienen om de politie in de hand te werken. Zou ZEd. ook soms doorloopend permissie willen hebben voor dronkenschap en baldadigheid bij nacht? want dat schijnt de bedoe ling te zijn. Mat dat omkoopen betreft, diene ZEd. te weten dat wanneer deze of gene vroolijke nacht wandelaar door de wachts is binnen gebracht, oij hem gewoonlijk niet meer gevonden wordt dan eenige eenten, nooit groote stukken met 's Konings beeld er op, waar mee hij zich zou kunnen loskoopen wanneer de wacht zulks verlangde. Verder behoud ik mij voor om geen der nacbtwachts te rechtvaardigen tegenover de lastertaal van lieden die des nachts met den buik ol Schiedammer langs de straten slenteren en waarschuw hen tevens door deze, dat er in het vervolg bijzonder op dezulken zal gelet worden door de nachtwachts. U dank zeggende voor de plaatsing dezer regelen verblijf ik Uw Dw. Dienaar, Een Nachtwacht. Op de alphabetische aanbevelingslijst van 3 candidaten voor de vervulling der betrekking van kantonrechter te Middelburg, opgemaakt door de rechtbank aldaar, komt voor de heer mr. J. P. E. v. d. Mieden v. Opmeer, kantonrechter alhier. T. Hoogeboom en de gebroeders Morsch de be drijvers der mishande.ing van C S. op den wég van Schoorldam naar Warmenhuizenzijn Vrijdag middag te 2 uren alhier gevankelijk binnengebracht. Door het stedebjk muziekcorps zullen op Zondag, 12 Sept., des avonds te fi urenin den Stadskout, de navolgende stukken worden uitgevoerd r 1. „Souvenir de Huy Pas redouble van Remoortel. 2. „Grande Ouverture Solennelle" van v. d. Biest. 3. „L'Elégante," Grande Polca de Concert pour Cornet a Pistons, Solo avec Carillon van Pagne. 4. Grande Pantaisie sur des Motifs de l'Opéra „L'Etoile du Nord" van Meyerbeer. 5. „Concordia," Pas redoublé van Daudenard. 6. „Hast. du micb lieb Lied für Posanne Solo van Bökm. 7. „Paolita" Mazurka van Gouirand. 8. „Die Deutsehen vor Paris," Tongemalde van Trenkler. 1. Bewegungen der Truppen um Paris (Marsch vor Paris von Trenkler. 2. Retraite leicbte Cavallerie (von Suppé). 3. Trauerklange für gefallene Krieger (von Suppé) 4 Kapitu- iat.ion von Paris Abmarsch nacb den Port's (Soldalen Cbor aus Margaretlia). 5. Besetzung der Port's (Die Wacht am Rhein) 6. Herannaben Pariser Damen (Zug der Prauen aus Lohengrin). 7 Abenteuer der So.daten: a. Marsch Miidleruck; 4. Standoliën Schubert: Leise flehen c. Polka: die beide Nachti- gallen d. Walzer: Der Himmel voller Geigen. 8. Parademusik auf den bezetzten Portsa. Ouverture zu Obéron b. Aus Maritaua; c. Marsch: Herzliehcben mein; d. Stradelia. 9. Be- merkung eines Elsassers (Mach mir keine Wippchen vor). 10. Gesprach zweier Pariserinnen (aus Tell von Rossini11. Beim Tanze in einer Vorstadt (Morgenbliitter von Strauss) 12. Ein verliebler deutscher Postillon (Polka für Piston v. Neumann): a. Unter Masken (Zigeuner Chor aus der Troubadour); 4. lm Tanze (WalzerAn der schonen blauen Donau); c. Abscbied von der Geliebten (Die Post van Schiiffer). 13. Riickmarscb (Malortien Marsch von Trenkler). 14. In 's Vaterland (Was ist des Deutsehen Vaterland). 15. Sckluss (Aus dein Kaiser- niarscb van R. Wagner). Donderdag en Vrijdagavond a.s. zal in de zaal „Harm nie", van den heer Switzar, het zeer gunstig be kende Tvroler zanggezelschap optreden onder directie van den heer Schöpfer. Overal waar zij optraden, on dervonden zij in hooge mate den bijval hunner toe hoorders. Eenstemmig zijn de Amsterdamsche bladen m welke plaats zij het laatst uitvoeringen gaven in den lof over de hoogstcerdienstelijke wijze waarop zij hunne nationale belangwekkende liederen voordragen. Wij twijfelen ook niet of een druk bezoek zal hun ook -hier ten deel vallen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 9 Sept. Jaeobus Tesselaar, wedr. van Catbarina Bult, en Neeltje Roziug. Anthonius Uendricus Jaeobus van Daalhoff, wedr. van Petronella Johanna Maria Agbina, en Maria Geertruida Buers. Jan Visser, wedr. van Sijtje Wester- velden Keetje Jupijn. 10 n Pieter Roskam, wedr. van Maartje Kabel, te Alkmaar, en Sipje Apeldoorn wed. van Maarten Bos, te Oudorp. GEBOREN. 8 Sept. Dirk Gerrit,, Z. van Hermann Christiaan Haase en Maria Antkonia Elisabeth Eek hard. 9 ir PokkeZ. van Karei Pbilippus Nonbebel en Risje Honkoop. OVERLEDEN. 10 Simon, Z. van Willem Verhoeve en Hendrica Slegt, 21 j. Te Scheveningen zijn alleen in de maand Augustus 29,498 baden genomen zijnde 8266 meer dan het vo rige jaar. Ten bewijze hoezeer het gebruik der baden dit jaar is toegenomen zij het feit vermeld dat tot 31 Augustus reeds 2906 baden meer genomen zijn dan in het geheele seizoen van 1879. De vlucht, welke Scheveningen als badplaats nam, blijkt vooral uit een terugblik op de cijfers van vroe- geren datum. Vóór 20 jaren in 1860 bedroeg het gezamenlijk aantal baden (zoowel in groote als kleine koetsen) van Juni tot October slechts 14,133, waar van 6133 in de maand Augustus. In deze getallen zijn de binnenbaden niet begrepen; teit men deze bij de zeebaden van lr60 op, dan be reikt men het cijfer 16,580 voor bet gebeele seizoen of 12,918 minder dan in de afgeloopen maand Augustus. Volgens Le Petit Oourrier zijn van den 29sten Aug. tot den 4den Sept. te Scheveningen aangekomen 324 bad gasten met 6 bedienden en waren er nog in bet ge heel 1351 gasten met 43 bedienden. Meermalen werd de aandacht op het onbrandbaar maken van stoffen gevestigd. Wij kunnen thans de sa menstelling mededeelen van eene compositie die on langs op eene tentoonstelling te Parijs veel besproken werd, daar mousseline gordiji en daarmede gedrenkt, wederstand boden aan eene voortdurende daarop gerichte vlam. Dit middelwaarmede de uitvinder M. A. J. Maitin te Parijs papier, hout en geweven stoffen on brandbaar maakt, bestaat uit: 80 deelen zuivere zwavelzure ammonia 25 koolzure ammonia, 30 Boorzuur, 17 Borax, 20 Stijfsel, 1000 zuiver of gedistilleerd water. De stoffen moeten ir, deze verwarmde oplossing ge doopt en daarmede goed doortrokken worden vóórdat ze geheel opgedroogd zijn kunnen ze gestreken worden even als of zij op de gewone wijze door stijfsel waren gebaald. C. Reinhardt te Berlijn heeft, een epnvoudig middel uitgedacht om het inbreken zelfs het onbemerkt ge- druischloos doorsnijden van gordijnen zeilen of derge lijke zwakke afsluitingen onmogelijk te maken. Hij bekleedt daartoe beide zijden van eene dunne isoleerende stof, gutta percha of caoutchoucstofdesnoods zijde, met een licht geleidend weefselbijv. fijn metaalgaas en brengt beide van elkander geïsoleerde bekleedsels in verbinding met de polen eener galvanische batterij verbonden met een wekker of eenig anifer alarmsignaal. Zoodra nu eene poging wordt gedaan om deze afsluiting te verbreken of door te snijden, moeten de afgebrokene of doorgesnedene metaalpuntjes van beide zijden met elkander in aanraking komen de stroom kan alsdan doorloopen en het signaal komt in werking. Dergelijke gordijnen zijn zeer licht en kunnen tegen houten jalousiën aangebracht, met deze op en neder ge trokken worden. Krachtens het kon. besl. van 25 Ang. ter uitvoering van art. 3 der wet van 25 Mei 1880, tot bescherming van dier soorten nuttig voor landbouw of houtteelt, worden ten allen tijde geacht voor landbouw of houtteelt nuttig te zijn de vol gende dieren, als: de egel. de gewone veldspit.s uiiis of molmuis, de vleermuizen, de koekoek, de zwaluwen, de gierzwaluw Im ker of steenkrijter, geitemelker, nachtzwaluw, daeslaper, vlie gende pad, het boomkruipertje, de boomklever, blaauwspecbt, het winterkoninkje, de zwartkop, de tuinfluiter, groote hofzan ger, kersepikker, de grasmusch, bet erwtepikkertje of koewach- tertje, de br-amsluiper, het mob naartje, babbe aartje, garendiefje, de kersepikker, de fluiter, de fit is of hofzanger, de tjifjaf, de spotvogel, het geelborsije, geelbuikje ot citroentje, de groote karekiet of riet lijst er, de kleine karekiet, de bosehrietzanger, de rietzanger, de sprinkhaanrietzanger. de nacbtegaalrietzanger of snor, bet roodstaartje of de muurnachtegaalhet zwarte roodstaartje, hel roodborstje, bet blaauwborstjede gewone tapuitwijntapper, witstaart, heideschupper, het paapje, de roodborsttapuitde graspieper, de boompieper, de duinpieper, de groote pieper, de gele kwikstaart, het koevinkje of bet gele akkermannetje, de witte kwikstaart, het akkerr anneije of bouw- manne'je, de groote gele kwikstaart, de koolmees, de pimpel of blaauwmeesde zwartkopmees, het korstjekaas, het osse- kopje, de kuifmeesde zwarte mees, de staartmees, het lang staartje, pijlstaartje of doodshoofdje de ijsbeer, bel. baardman netje, de goudhaantjes, de bast.aardnaebtegaalwinterzanger, boerennacbtegaaldoornkruiper. Voorts, behoudens de hieronder genoemde uitzondering, de wielewaal, gele gouw, de bonte kraai, de roek, de kaauw, kerk- kaauw, torenkaauw, torenka, de spreeuw, panlijst.er, spraan, spra, sprotter, de graauwe gors, gierstvogei, graauwstjirt, de geelgors, baversneu, geelgiers, geelvink, schrijver, geelstjirt, de rietgors, rietrausch, slootmusch, rietvink, de kuismuscli, de ringmusch, boom berg- of veldmusch. Ten aanzieu van de vogels, in dit artikel vermeld, kunnen, overeenkomstig art. 3 der wet van 25 Mei 1880, de verbods bepalingen van art. 1 en ten aanzien van de in de 2e3" en 4" plaats genoemde vogels ook de verbodsbepalingen van art. 2 dier wet tijdelijk en onder zekere voorwaarden door 's Konings Commissarissen in de provinciën worden afgeschaft. Gedurende de eerste negen maanden des jaars worden geacht voor landbouw of houtteelt nuttig te zijn de zwarte lijster, meerl of gietelingde beliijster, dominé of kranslijster, de p roote lijster, dubbele grauwe lijster, de kramsvogelde zanglijster, grauwe lijster, de koperwiek schatlijster, oranjelijster, de veld leeuwerik de boomleeuwerikde kuifleeuwerik, de vink, schild- vink, maanvinkkwinker, de ortolaan, vreemdeling. Bij de op den 8 September 11 door den te Alkmaar gevestigden Notaris J BAKKER SCHUT gehouden publieke veilingheeft het kapitaal nieuw gebouwd en logeabel Heerenhui.**met fraai aangelegen Xltinaan den Oterleekerwegin de Schermeergemeente Oterleekte zamen groot 33 aren 20 centiarenbehoorende aan den WelEdelen Heer J. VAN DER TANG, kunnen gelden f «IOO. De afslag en eindtoewijzing zal plaats hebben op Woensdag, 15 September 1880, des namiddags te 12 uren, in de herberg van Maarten Hos, in de Schermeer gemeente Oterleek. J. BAKKER SCHUT. Notaris. een EilF, gelegen te Broek op Langedijk. Te bevragen bij J. OTTO, te Heilo. gevraagd, op goeden stand, door den AGENT der SINGER MAATSCHAPPIJ, Kal verstraat 25, Amsterdam. ijg»"»* Die iets te vorderen, papieren en borg- nHj stellingen onder zich hebben van of ver schuldigd zijn aan Mejuffrouw W. LUYCK, wonende weleer te Alkmaar en laatstelijk te Bergen alwaar zij op 5 Sept. 1880 is overleden, worden verzocht daarvan opgave afgifte en betaling te doen voor den I October a.s., bij Notaris M. GOÜVERNE,te Bergen. JONGELIEDEN, die lust en geschiktheid bezitten om tot onderwijzer of onderwij zeres opgeleid te worden, kunnen zich tot het af leggen van examen aanmelden bij den Directeur, in het locaal der tussclienschoolWoensdags en Zater dags, tusschen 12 en 1 uur, tot en met 25 Sept. Alkmaar De Directeur der R. N. L,, II Sept. 1880. ZEILMAKER. VAN VAN in ruime voorraad voorhanden bij Langestraat. IIs. WË»Eit!i«OKl. N B. Ontvangen eene prachtige collectie l*«ssrr- doozen. Dagelijks te verkrijgen bij C. H IK I E II X, aan de Ramen. is weder WERIHJlSR van het Pt\YGLOPnaar de IVrkrlNtruathet eerste huis van den hoek van het Verdronkenoorden is tevens voorzien van Te bevragen bij den Boekhandelaar P KLUITMAN, te Alkmaar vraagt ten rpoedigste loon 3,5© a 3,—

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3