fiuttculanb. IMmtctUattb JugczotiDcn Stukken. Staös-jBevichtcn. de dagelijksche, zeer goede concerten in de „Stadtische Tonhalle" hem gelegenheid gevenom ook de avonden aangenaam door te brengen. Yoeg daarbij, dat de heer lijke omstreken: het RuhrdalWupperdal enz. als van zelve uitlokken tot een mooie bergwandeling ter afwis seling en men zal moeten toegeven dat niet licht iemand met een open oog voor nijverheidkunst en natuur zich zal behoeven te beklagen een bezoek ge bracht te hebben aan de tentoonstelling te Dusseldorf. J. D. B. DUITSCHLAND. Den 12's ochtends kwartier voor negen uur, kwam de oostenrijksche kroonprins te Berlijn aan om de groote legeroefeningen bij te wonen. Hij werd o. a. ontvangen door den Keizer en den Kroon prins. De Keizer benoemde hem tot generaal-majoor. Deze legeroefeningen worden ook bijgewoond door den hertog van Cambridgeopperbevelhebber van het en- gelsche leger. ENGELAND. Gladstone vertrok den 11 van Lon den naar Howarden om aldaar waarschijnlijk tot No vember te blijven. In een aan zijne kiezers van Midlo thian geschreven brief betuigde hij zijnen dank voor de algemeene deelneming gedurende zijne ziekte en ver klaarde hij, de geregelde leiding van zaken weder aan vaard te hebben. De engelsche bladen hebben geene bedenkingen tegen de aanhechting van Tahiti enz. door Erankrijk. Voor ongeveer 30 jaar lokte het uitroepen te Tahiti van een fransch beschermheerschap van de zijde van Enge and ernstig verzet uitdoch de Evening Standard verklaart, dat de tijd voorbij is, waarop de aanhechting van een eiland of van een eilaadengroep in den stillen Oceaan de ijverzucht of den toorn van Engeland zou opwekken. De Times zegt, dat Erankrijk op Engeland's belang stelling kan rekenen in het werk der wedergeboorte van Tahiti's bevolking. ERANKRIJK. De op den 18 bepaalde ministerraad ter behandeling van het vraagstuk der congregatiën is door den minister-president bijeengeroepen. Gambetta's orgaan, de République Fran9aise, betoogt naar aanleiding van de mededeelmg, dat slechts twee mannen-congregatiën tot nog toe de verklaring van eer bied jegens de republiek enz. onderteekenden dat die congregatiën blijkbaar in openlijk verzet verkeeren en dat de jesuïten, die de onderteekening ontrieden, ster ker zijn gebleken dan de geestelijkheiddie daartoe aanspoorde. Dat blad is van oordeel, dat het voorde regeering hoog tijd is om een besluit te nemen en handelend op te treden. De Staat mag niet zwichten voor oproerige monniken. De ultratnontaansche Monde verzekert echter, dat uitgezonderd die in de koloniën slechts 5 congregatiën die verklaring niet onderteeken den de Eran9ais, dat er nog slecnts één is, wier toe treding evenwel verwacht wordt. De voorzitter der republikeinsche linkerzijde heeft in een aan den heer Guichard gerichten brief geweigerd de door hem gevraagde bijeenroeping dier groep, omdat zij hare verantwoordelijkheid niet moet stellen n de plaats van die der regeering. Naar zijne meening moet de regeering volgen den wil van het volk zooals die zich in de stemmingen der Kamers openbaart. Zoodra de Kamers bijeen zijn kan een wel overwogen oordeel over de handelingen van het ministerie uitgesproken worden doch in afwachting daarvan moet die partij er zich toe bepalendat ieder lid zijne afzonderlijke indrukken aan het ministerie mededeele. Den 5 October zullen de diplomatieke betrekkingen tusschen Erankrijk en Mexico hervat worden. De heer Velasco is door de Mexicaansche regeering reeds tot gezant te Parijs benoemd de fransche gezant in Mexico is nog niet benoemd. ITALIË. Minister Magliani diende bij den mi nisterraad de eindbegrooting voor 1881 ii_ sluitende met een batig saldo van 8 miljoen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Keizer kwam den 11 te Lemberg aan, alwaar hij de tot hem gerichte toespraak beantwoordde met de verzekeringdat hij diep getroffen was door de van alie kanten hem gege ven bewijzen van liefde en gehechtheid en door de hulde, hem vol geestdrift door de bevolking toegebracht. SPANJE. Den 11 beviel de Koningin voorspoedig van eene prinses. Zij zal den naam dragen van Mer cedes en de Koningin-moeder Isabella tot meter hebben. Op de voorgeschreven plechtige wijze werd het kind aan de gezanten, de ministers en de groot waard igheids- bekleeders voorgesteld. De bevolking vernam met in genomenheid de geboorte en verdrong zich om het pa leis. Den 14 wordt het kind gedoopt. Voor het ministerie zijn de verkiezingen in het alge meen gunstig uitgevallen. TURKIJE. De vertooning van de vloot werd eenige dagen uitgesteld nadat de gezanten der mogendheden zich overtuigd hadden van den goeden wil der Porte en de moeielijkheden, welke de overgave van Dulcigno aan Montenegro doet ontstaan. Riza-pacha riep de voornaamste ingezetenen van Dulcigno te zamen en wees hen op de noodzakelijkheid om die plaats af te staan. Hij deelde hun mede, dat de Sultan uit zijne eigen inkomsten de onkosten zou betalen, veroorzaakt aan de hoofden van het albaneesche verbond door den aanleg van versterkingswerken. Volgens later bericht zou de Vorst van Montenegro verklaard hebben te willen afzien van Dinosch en Grouda indien Dulcigno op vredelievende wijze en met de vereischte vormen werd afgestaan. De Armeniërs schijnen besloten te zijn zich op de Kurden te wreken over al de ellende welke zij van hen te lijden hebben gehad althans gewapende afdee- lingen van hen hebben voorloopig 7 hunner dorpen vernield, waardoor groote ontsteltenis te Konstantinopel ontstaan is. De Sultan heeft Said-pacha benoemd tot eersten mi nister in plaats van Kacïri-pacha die zijn ontslag aan bood dat aangenomen werd. In een aan Said-pacha gericht schrijven verklaart do Sultan de wijziging van het ministerie noodig té te hebben geacht om het ge wicht van de tijdsomstandigheden en de noodzakelijk heid om onverwijld maatregelen te nemen, en in zijne bekwaamheid vertrouwen te stellen om eene bevredi gende oplossing der hangende vraagstukken tot stand te brengen. Verder werden benoemd tot minister van buitenlandsche zaken Assim-pachatot voorzitter van den raad van State Server-pachatot minister van koophandel Raif-pacha en tot minister van onderwijs Kiamil-pacha. De overige ministers zijn aangebleven. AFGHANISTAN. Eene door generaal Roberts ver gezelde afdeeling engelsche troepen trok den 8 van Kandahar naar Killa-Abdulla op weg naar Pisun. De generaals Stewart en Roberts ontvingen het grootkruis der Bath-orde en laatstgenoemde werd tevens benoemd tot opperbevelhebber van het leger van Madras. Er was een geruchtdat te Herat een opstand was uit gebroken de gouverneur zou vermoord zijn geworden. Ayoeb-Khan trok met zijne hoofd-officieren en eenige honderden ruiters Zeminawar voorbij op wegnaar Herat. De tentoonstelling van tuin- en boomvruchten bloembollenverduurzaamde levensmiddelen en tuin- bouwbehoeften den 10 door de Tuinbouw-vereeniging te Beverwijk in de concertzaal „Harmonie" geopend is door talrijkheid en fraaiheid van inzendingen uitne mend geslaagd. Bij de aanbesteding te Rotterdam den 10, van het maken van den onderbouw eener zeevischmarkt met bijbehoorende werken was minste inschrijver A. v. d. Spiegel, voor 100,993. Den 10 overleed plotseling te Durtmund, op een reisje door Duitschlandde predikant der doopsgez. ge meente te Medemblik P. Leendertz W.z., geboren te Amsterdam 7 Nov. 1817, bekend door zijne letter vruchten in Navorscher, Gids en Letteroefeningen en door zijne bewerking van oud-nederlandsche dichtstukken Den 11 is te Helder aanbesteed het verbeteren van het fort Erfprins, geraamd op f 230.000, waarvoor het minst werd ingeschreven door H. T. Wiegerink te Groenlo ad f 246,000. Voor het examen in nuttige en fraaie handwer ken zijn den 11 te Haarlem geslaagd G. G. Visvan OudcarspelJ. Schulp van Zaandijk. Te Sloterdijk is den 11 eene boerenhofstede af gebrand aan het einde van het dorp staande. Huis en inboedel waren verzekerd. In den Haag is den 11 opgericht de Rijnlandsche Stoomtramwegmaatschappij voor het aanleggen en ex- ploiteeren van een stoomtramweg van Leiden naar Katwijk aan Zee. Het kapitaal van 3 ton is reeds grootendeels geplaatst. De gemeenten Leiden en Kat wijk hebben gedurende 25 jaren eene rente van f 5000 gewaarborgd. Den 11 heeft het corps diplomatique zijne op wachting ten hove gemaakt, om den Koning geluk te wenschen met de bevalling der Koningin. In eene den II te Deventer gehouden vergade ring van belangstellenden is de ontbrekende som van f 17000 aan het waarborgkapitaal voor de locaalspoor- wegen AlmeloApeldoornDeventer en Hattem ApeldoornDieren bggeteekend. In de vergadering van het Noord-en Zuid-Neder- landsch Rederijkersverbond den 12 te Utrecht gehou den, is, met het oog op het volslagen gemis van mede werking van de zijde der belgiscbe kunstbroeders besloten, het verbond voortaan te doen bestaan alleen uit vereenigingen in Nederland onder den naam van Nederlandsch Rederijkers- en Tooneelliefhebbers-verbond. Den 12 overleed te Anna Paulowna de heer J. C. de Leeuwdijkgraaf van den polderle wet houder en vroegere burgemeester der gemeente. Hij deed zich vooral kennen als ijverig voorstander der droogmaking van het YVieringermeer. De tegen zondag voorgenomen derde opstijging van den luchtballon te Amsterdam is tot den volgenden dag uitgesteld gewordenomdat de burgemeesterop grond van art. 4 der zondagswet de vergunning ge weigerd had. 's Maandags liet echter de toe stand van het weder de opstijging niet toe. Door B. en W. van Amsterdam is den 13 aan besteed het maken van een gebouw voor de zoötomie aan de Lijnbaansgracht tegenover de diergaarde, waar voor laagste inschrijver was J. B. E. Hauëtvoor 15,500. Tot voorzitter der le Kamer, gedurende de eerst daags te openen nieuwe zitting is door den Koning benoemd jr. mr E. J. J. v. Eysinga. Tot burgemeester van Groningen is benoemd jr. mr. J. Hï. A. v. Panhuys met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Tietjerksteradeel. Tot gemeente-secretaris van Medemblik is benoemd de heer H. J. Pot, volontair ter secretarie der gemeente Losser. Ds. P H. Versteeg, te St. Pancrasheeft be dankt voor het beroep naar Ilantum c. a. Ds. J Eigeman, te Dordrecht, is van het onlangs door eene synodus contracta tegen hem gewezen vonnis in hooger beroep gekomen ds. v. Hoogenhuyze niet. Tot deken en pastoor te Beverwijk is benoemd de heer J. T. A. Heyligers pastoor te Kwakendamme, bij Goes. Een belangstellende in de te Amsterdam op te richten „vrije universiteit" heeft voor eiken leerstoel f 250 's jaars aangeboden. Overal waar het met kans op gunstigen uitslag kan geschieden, zijn corresponden ten aangesteld cm de- noodige gelden bijeen te brengen. De Schiedamsche Courant noemt het bericht on waar, dat de heer J. Vrijland f 10000 zou geschonken hebben voor de jaarcollecte der scholen „met den bij bel." De Standaard zegtdat genoemd bedrag van het totaal der collecte moet worden afgetrokken aan gezien de secretaris der Unie misleid was door een valschen brief, gesteld op naam van ds. v d. Hoist te Schiedam. Het totaal der ontvangen giften bedraagt thans 71,S56,78%. Tot de hoogere burgerschod te Hoorn zijn van de 30 aspiranten 24 toegelaten. Zij telt nu 47 leerlingen. Voor het fonds ter aanmoediging en ondersteu ning der gewapende dienst zijn 2 giften, elk van 500, ingekomen eene bij de districtscommissie te Rotterdam, eene bij die te 's Gravenhage. Te Rotterdam heeft zich de Nieuwe Africaansche Handelsvereeniging geconstituëerd. Tot directeuren zijn benoemd de heeren A. JungW. C Schalkwijk en H. Muller, de eerste met eene vaste jaarwedde van f 10,000, de beide anderen op eene van 5000. Blijkens het uitgevaardigd kon. besluit betreffende den bouw en de inrichting der scholen mogen de lo calen hoogstens voor 100 leerlingen bestemd zijn, moet de vlakte-inhoud van 65 vierk. palmen de kubieke inhoud 3% el per leerling bedragen de vloer van hout zijn en 5 palm boven den boogsten waterstand liggen, de zolder minstens 4% el boven den vloer zijn. De schoolbanken, voorzien van rug- en lendeleuning, mogen slechts 2 zitplaatsen hebben de afstand tusschen bank en tafelblad moet gewijzigd kunnen worden. De Amsterdamsche Verbruiks-vereeniging heeft in de eerste 6 maanden dezes jaars eene winst behaald van f 740 op een omzet van 26000. Op de gemeentebegrooting van Groningen, voor gedragen op 1,540,461,86%, komen onder de ontvang sten de inkomsten van gemeente-eigendommen voor tot een bedrag van f 658,501,59%. Eenige leden van den gemeenteraad van 's Gra venhage hebben voorgesteld f 25000 op de begrooting te brengen voor eene zwem- en badinrichting, en alzoo een einde te maken aan den reeds eenige jaren voor zoodanige instelling op de begrooting gebrachten me- moriepost. De heeren W. G. Bakker, ingenieur, en J. Pik, commissionnair in effecten te Groningen hebben bij Gedep. Staten van Groningen concessie gevraagd voor eene tramlijn van Winschoten over Beerta naar Finster- wolde. Het terrein achter het Oranjeplein te 's Graven hage door kerkvoogden der ned. herv. gemeente van de burgerlijke gemeente aangekocht, is door eene wel dadige hand betaald geworden. De leeuwin die in de vorige week in de dier gaarde te Rotterdam 4 levende welpen had geworpen, heeft haar kroost verslonden. B. en W van Amsterdam stellen der gemeenteraad voor aan het reglement voor het verleenen van pen sioenen en wachtgelden aan gemeente-ambtenaren de bepaling toe te voegen, dat „indien de overleden amb tenaar geene weduwe of kinderen heeft nagelaten, pen sioen kan worden verleend aan zijne ouders voor zoo verre blijktdat hij daarvan de kostwinner was." De gemeenteraad van Dieren die voor eenigen tijd bepaalde dat dit jaar wegens de pokziekte geene kermis zou gehouden worden, besloot later, dat zij op 13 Sept. zou aanvangen. Intusschen is tt gen 25 per sonen proces-verbaal opgemaaktwegens rustverstoring op 5 Juli, den gewonen kermisdag. Van de nieuwe districts-schoolopzieners zijn de heeren Wijn (Winschoten) en Nijland (Utrecht) onder- wijzirs van lattere scholen. Ook de heeren Vethake (Arnhem) en Poutsma (Hoorn) stonden vroeger aan het hoofd van scholen voor lager onderwijs. Mijnheer de Redacteur! Door de annonce van de directie der Stoomboot „de Zijpe voorkomende in Uw blad van Zondag 12 dezer, is het publiek in den waan gebrachtdat a.s. Zondag te Bergen een Turnfeest zal plaats hebben. Dit is evenwel niet 't geval. Bij de Turnclub bestaat alleen 't plan op Zondag 19 dezer per Stoomboot te gaan naar Schoorldam en van daar te wandelen naar Bergen, waar een we nig zal worden gegymnastiseerd. Ter voor koming van teleurstelling verzoeken wij U beleefdelijk, dit bericht in Uw blad te willen opnemen, waarmede U ten zeerste zult verplichten Het Bestuur der Turnclub. Alkmaar, 13 Sept. 1880. De jury voor den door de rederijkerskamer „Bilderdijk" uitgeschreven tooneelwedstrijd bestaat uit de heeren C W. Bruinvis, ds. P. van der Veen en dr. D. Dorbeck. Aan de door Burgemeester en Wethouders den Raad ter vaststelling aangeboden begrooting voor 1881 en de daartoe behoorende memorie van toelichting wor den de volgende bizonderheden ontleend. Restanten f 2900,batig saldo van 18/9, voor zooveel daarover niet reeds beschikt is 12562,71% inkomsten van ge meente-eigendommen en bezittingen f 6705,65 40 opcenten op de hoofdsom der belastiug op de gebouwde eigen dommen 7900,10 idem ongebouwde eigendommen 490,50 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel 23000,*1 s personeele belasting f 44200,hoofdelijke omslag 30000,belasting op de honden f 1000,— idem op looneelvertooningen f 200, leges ter secretarie f 350,gebruik van gemeentegrond en water t 725,tol op dm Hoeverschelpweg f 875,be- gravenisrecliten f 1000.schoolgelden lager onderwijs f 8000, idem voor onderwijs in oude talen f 160, marktgelden 45000, -ontvangsten van verschillenden aard f 574,75,opbrengst van den verkoop van gemeente-eigen dommen en boomen f 600,33 °/0 van het rijk in ie kosten van het lager onderwijs f 10677,60. Te zamen f 196870,71%. De op hetzelfde bedrag geraamde uit gaven zijn verdeeld in Hoofdst. I. Kosten van huishoudelijk bestuur f 13771,

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2