Clllcrlci De jaarwedde ran de 3 ambtenaren ter secretarie wordt voor ieder f 100,hooger voorgedragen. Hoofdstuk II. Kosten van invordering der plaatselijke belastingen11006, Voor nieuwe kaasberries wordt 480, uitgetrokken voor verbreeden van kaasber ries 78, Hoofdstuk III. Onderhoudskosten en lasten van gemeente-eigendommen. Afd. I. Jaarwedden3250, II Onderhoud van gehouwen9372, Hieronder zijn o. a. opgenomenin de woning van Dr. J. J. de Gelder de voor- en koepelkameralsmede de voorgevelde kleine raadzaal in het stadhuis en de ver nieuwing van het onderste gedeelte van den gevel van het stadhuis met den trap. Afd. III. Wegenstralen pleinen, vaarten bruggen en plantsoenen52871,30 Ter vernieuwing worden voorgedragende Choo'-straathet Groot- en Klein Nieuw- land de Achterstraat van de Lansrestraat tot de Schapensteeg met riolering, het Bitse- voortde Pastoorsteeg de Achter-Houttil de Mosterdsteeg met riolering en de Spau- jaardstraat. Verlegd zullen worden de Vrou wenstraat, het middengedeelte van den Ko ningsweg en de Bierkade; de zijbestrating van laatstgenoemde straat zal vernieuwd worden. Aan de Breelaan zal worden verwerkt ƒ2049,aan den Munnikenweg 1828,— aan den Erieschen weg ƒ2145,aan den Schermerweg 2503, -. Op den post plantsoenen wordt 2400, aangevraagd voor het nieuw plantsoen tus- schen het Nieuwlanderhek en de Compagnie- straat en f 508,voor 20 nieuwe banken. De vernieuwing der Turfmarktbrug is ge raamd op 4943,overigens betreffen de aangevraagde cijfers geringe herstellingen aan de Schapenbrug, de sohoeijing met den overtoom aan de Zes Wielen, de Rootorens- en Willemsbrur, de brug nabij het Heilig land, die bij de Appelsteeg en die bij de Schelphaven De vernieuwing der wallen bepaalt zich tot een deel van het Luttik- Oudorp 1290,78 en aan de Hoornsche vaart f 1/74,52. Bij de begraafplaats zal de woning zoo van den doodgraver als den knecht hersteld worden. Afd IV. Lasten300, Hoofdstuk III, te samen 60093,30 Hoofdstuk IV. Veiligheid en brandweer. Afd. I. jaarwedden 9582,50, waaronder voor de nachtwachts 3552,50. Afd. II. andere kosten, daaronder begrepen 3925, voor straatverlichting en 2344,voor kosten der schut terij 7659, Hoofdstuk V. Kosten der plaatselijke gezondlieidspolitie f 370,- Hoofdstuk VI. Onderwijs. Afd I lager f 36292, waaronder 4000,voor de in dienst te stellen 2e. tus- schenschool. Afd. II. Kosten onderwijs oude talen f 1815, middelbaar f 2724, Hoofdstuk VII. Armwezen 12125,11% VIII. Renten en aflossingen f 15450, X. Pensioenen en wachtgelden f 12 >0, X Verschillende uitgaven f 52. 9, XI. Buitengewone uitgaven ƒ5800,.waar van 5500,voor wederinkoop van 31700,ver kochte 2% °/0 N. W. Schuld. Op onvoorziene uilgaven is f 7713,80 uitgetrokken. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 12 Sept.. Johannes Petrus Schouten en Maartje Rosmolen, Johannes Mari Smorenberg en Elisabeth Maria Cromwei. GEBOREN. 12 Sept.. Theodorus Johannes, L. van Hendricus Anthonins Schoen maker en Maria Adriana Willebrands. Hendrikus Elbertus, Z. van Hendrik van Ooijen en Wilhelmina Maria Goosens. Clasina, D. van Arend Gerrit Elfrink en Maartje Daan. Pie»er, Z. van Gerrit Teerhuis en Maartje Jonges. Dirk en Jannetje. Z. en D. van Prans Hendrik van den Brink en Barendina Nierop. Catharina Maria, D. van Jan Godijn en Catharina van der Laan. Catharina, D. van Willem Prederik Kuit en Wilhelmina Alot. OVERLEDEN. 10 Sept. Anna Zwaan 25 j. en ruim 11 m. Pietertje Borst, wed", van Jan Keeser, 5fi j. 11 e Johannes, Z. van Jacob Kaandorpen Margaretha Dek ker, 4 m. Christina Johanna, D. van Arnoldus Hu bert us Driesen en Margaretha Cornelia Keuss, 9 m 12 n Anna Elisabeth Bakker, wed". Gerhard Leonard Haje- nius, 78 j. 13 n Leendert, Z. van Leendert, Jupijn en Marijtje Malefijt, bijna 7 m. 13 14 Onlangs is te Benkum door de heeren H Pierson uit Zetten, L J. Heldring uit Amsterdam, O. VV Star N uman uit 's Gravenhage en G. W graaf van Reeh- teren uit Renkum eene vergadering gehouden waarin een plan is besproken tot het stichten van een gebouw, waarin ongehuwde aanstaande moeders opgenomen en hare kinderen verzorgd zonden worden. Na ernstige beraadslagingen werd besloten eene poging in dien geest te doen. Nabij den ÜVageningschen berg, op kor ten afstand van Renkum en op ruim een uur afstand van Zettenwerd een bunder gronds ten geschenke aangeboden zeer geschikt voor dat gebouw. Het voornemen bestaat binnenkort voor het plan giften m te zamelenen voorts om o. a. als vasten regel aan te nemen, dat alleen aan haar, die voor de eerste maal gevallen zijn en niet onder de gewone prostituées kunnen gerangschikt werden hulp zal worden ver leend en dat men aan c'e jonge moeders op het hart zal drukken dat het liaar plicht is voor het kind te zorgen. Telegraphiscbe verminkingen kunnen wel eens kluch tig zijn; de gevolgen zijn echter in den regel niet aan genaam. Dezer dagen bestelde iemand in Duitschland voor een bruidspaar een bouquet en een bloemkorfper telegraaf. Hij noemde als prijsopgaaf 50 Marken. De telegrafist seinde echter „kool" voor „korf" en de af zender kreeg nu een lading bloemkool voor zijn huis ter waarde van dertig Marken, met de boodschap, dat de ontbrekende hoeveelheid binnen eenige dagen zou volgen. Dat deze haastig afbesteld werd is wel waar schijnlijk; de telegraphist echter had niettemin den af zender toch reeds een leelijken kool gestoofd. Te Levallois Perret werd voor eenige dagen een bruiloft gevierd met een diner en bal na. Te midden der feestvreugde bemerkte de bruid eensklaps dat haar bruidegom verdwenen was. Overal werd hij gezocht maar hij was en bleef weg, zoodat men ten laatste be sloot maar naar huis te gaan. Wellicht was hij daar wel Dit laatste was ook het geval geweest; de tee- derminnende echtgenoot had zich echter met de bruid schat ten bedrage van 3C000 gulden uit de voeten gemaakt. Te Zwergen in Neder-Saksen is dezer dagen een vijf tienjarig meisje aan de gevolgen van een steek van een vlieg onder hevige smarten overleden. De Pruisische grenswachter Junker, in den avond van 3 dezer uit Bentheim terugkomende, ontmoette zes ongewapende smokkelaars, beladen met zakken tabak. Terstond ging hij er op af, commandeerde „halten gebood hun de zakken neder te leggen. Hieraan vol daan hebbende, bemerkten zij dat hij geheel alleen was en wilden op hem aanvallendoch met zijn revolver en sabel wist hij hen in bedwang te houden terwijl hij tevens deed alsof er hulp in de nabijheid was en luide zijne confraters toeriep. Eindelijk echter begrepen de smokkelaars de list en liepen op hem toe, waarop hij een hunner met den sabel zulk een houw gaf dat de aanrander bloedend achteruit kroop. Junker bleef nu bij de zakken staan en brandde telkens los op iederen smokkelaar die naderde om ze weg te halen. Of hij nu van de plaatselijke gesteldheid gebruik heeft kunnen maken, om zich zoodanig te posteeren dat hij niet van verschillende anten te gelijk kon worden aangevallen, dit wordt niet gemeld maar wel blijkt dat hij toen er na verloop van eenige uren hulp kwam opdagen, dertien schoten had gedaan waarvan de kogels in de tabakszakken werden gevonden. Ee smokkelaars zijn ontsnapt, Niet genoeg km men op zijn hoede zijn voor de sigarenbons. Iemand te Delft, in de meening een bankbiljet van f' 40 te ontvangen, had dit in zijn por tefeuille gestoken zonder liet na te zien en bemerkte eerst na 14 dagen, dat men hem een bon voor 40 sigaren in de hand had ires eeld. Uit Groningen meid men een geval van overbren ging van roodvonk dat zeer de aandacht verdient. In het huis van een hakker was die ziekte zonder dat om een of andere reden een bordje aan zijn deur stond. Als gewoonlijk dus bleef hij voortgaan met het rond zenden van bro'xt Een dag of wat later kon men aan de bordjes met roodvonk" den gebeeleu loop van den bakkersjongen b'j zijne kalanten nagaan. In het huis, aan de Paviljoensgracht, waarin de wijsgeer Spinoza te 's Hage een aantal jaren heeft ge woond is dezer dagen een vierkante arduinen gedenk steen gepiaatsl met het inschrift: Hier woonde Spinoza van L671 tot aan zijn dood 1677, Dezer dagen kwam volgens de Arnh. Ct. met den laat- sten trein een buitenman" te Amsterdam aan. Hij neemt een vigilante en laat zich naar een hotel rijden. De buitenman ,s tnoê; hij had ver gereisd, en 't was zeer warm geweest. Do koetsier was moê hij had lang gereden en ook voor hem was het warm geweest. Het paard verkeerde in denzelfden toestand. De bui tenman valt in s aap en het paard 'nopt niet hard. Bij het passeetvn v n een koffiehuis, waar zijn meester of zijn vroegere meester gewoon was even stil te houden, staat het paard stil, en dommelt in. De koetsier merkt er niets van, maar later even ontwakende, zet hij zijn droom vo rtdat zyn „patroon" binnen is gegaan, en hij „bezig is op netn te wachten. He heer droomt misschien we1 dat hij op bed lag, en eerst, na eenige uren in liet holle van den nacht uiengt z>ch de po litie in de zaak, toen naar argwaan was opgewekt door die koets dte uren bleet wachten op oen lieer, die er in zat. Toen werd alles duidelijk; de buitenman en de koet sier waren het echter niet spoedig eens voor wiens rekening de uren waren, die zij vóór het kotfiehuis hadden doorgebracht Omtrent een voorval op de parade die onlangs te Oldenzaal plaats had wordt medegedeeld „Naar wij van vertrouwbare zijde vernemen, gaf tnr. J H A M Essink luitenant der schutterij, last om een schutterdien hij eerst sarrend beleenigd had in zake niet den dienst betreffende en die daardoor mis schien een oogenblik de subordinatie uit liet oog ver loor in de prison te brengen. Dit ging lang niet zacht in zijn werk. De schutter vroeg naar huis te mogen gaan dit verzoek door eenige kameraden on dersteund. werd echter door den sergeant-majoor Lott gerink beantwoord met tiem eenige vuistslagen op het hoofd te geven onder den uitroep sla er maar op of schop hem maar of steek hem met de bajonet waarop de schutter van der Sande hein met zijn bajo net een bloedige wonde aan het hoofd toebracht. „Wij vernemen verder, dat bedoelde schutter steeds ter goeder naam en faam bekend gestaan heeft. Nog vernemen wijdat genoemde luitenant dezer dagen de schutters gelast heeft, niets van het gebeurde te zeggen, indien de zaak mocht vervolgd worden. „Do verontwaardiging van het fatsoenlijk publiek is algemeen. Een fabrikant te Londen vervaardigt sinds eenigen tijd ramendie praktisch zeer goed voldoen en vele voordeelen oezitten boven de vroegere meestal gebrui kelijke inrichtingen de ventilatie der vertrekken wordt er door bevorderd en ongelukken bij het schoonmaken zijn niet meer te vreezen. Deze vensters bestaan uit twee boven elkander geplaatste ruiten die elk op de wijze van toiletspiegels om eene horizontale as draaien kunnen. De tappen van het onderste raam zijn be vestigd op smalle houten klossen die even als bij onze opschuifiamen met tegenwichten voorzien zijn en hoo ger en lager kunnen opgeschoven worden. Om de ruilen gemakkelijk te wasschen behoeft de buitenzijde slechts naar binnen gedraaid te worden. Op allerlei wijze kan men nu ventilatie daarstellen men kan de bovenste ruit bijv. met het bovenste gedeelte naar bui ten draaien de lucht uit het vertrek stroomt dan boven weg tevens kan de onderste ruit iets opgeschoven wor den zoodat de buitenlucht aan do onderzijde naar bin nen indringt enz. Daar de ramen slechts een hori zontale dwarssponning behoeven, wint de verliclitino- der vertrekt en er tevens hij. In de Landbouw Courant wordt als middel tegen maden die den laatsten tijd veelvuldig oij schapen voorkomen, het gebruik van terpentijn aanbevolen. Men knipt de wol waar de maden huisvesten af en giet ter pentijn tp de gewonde plek en naaste omgeving De maden zijn direct dood, de huid droogt op en in den regel zal een schaap, zoo behandeld, de kwaal niet meer voor een tweede maal krijgen. Wel bijt de terpentijn vreeselijk in de open wonde, zoodat de schapen gaan liggen zelden loopt echter deze kuur verkeerd af. De heer dr. H Sandersdie onlangs zulk eene karakteristieke lijst gaf van personen, die te Amsterdam het kiesrecht missen geeft deze alsnu van 's Graven hage. Onder hen, die van het recht om te kiezen zijn uitgeslotenkomen o a voor 2 leden der Tweede Kamer, 1 minister van Staat, 3 staatsraden in buiten gewone dienst, 3 leden van de algemeene rekenkamer, de directeur van het kabinet des Konings de griffier der Staten van Zuidholland, de inspecteur der gvmna- siade rector conrector en 12 der 13 leeraren van 't gymnasium, 27 van de 36 leeraren bij 't middelbaar onderwijs alle 16 hoofd- en 104 hulponderwijzers der openbare scholen, de 3 commissarissen van politie de gemeente-secretaris, 2 vice-admiraals, de generaal-majoor, chef van den generalen staf, de provinciale inspecteur der posterijen de directeur van 't postkantoor en die van 't telegraafkantoor enz. enz. Met 't oog ook op dat lijstje heeft de heer Sanders recht 't volyende te schrijven „Door eene reeks van voorbeelden toonde ik de be lachelijke werking onzer kieswet aan. die personen voor staatkundig onmondig verklaart, aan wie de rechtspraak, het onderwijsde gezondheid onze veiligheidde openbare werken de belangen van handel en nijver heid zijn toevertrouwd zelfs personen waardig gekeurd om in Provinciale Staten en gemeenteraad omtrent be langen van provincie of gemeente een beslissende stem uit te brengen. „Ik noemde de werking onzer kieswet belachelijk. Of verdient zij een anderen naam, wanneer alle onder wijzers der openbare scholen worden uitgesloten ter wijl wij een groot gedeelte der dansmeesters onder de kiezers opgenomen zien? Wanneer tal van bestuurders van gewichtige handelszaken en iudustriëele onderne mingen worden afgewezen en door eene reeks aanspre- vervangen Wanneer aan een generaal, ex-minister van Oorlog en lid van den gemeenteraad of den adjunct inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, lid der Provinciale Staten en van den gemeenteraad, het kies recht wordt onthouden, terwijl dit den doodgraver der Oosterbegraafplaats wordt toegekend? Indien de slechte huizen te Amsterdam in plaats van door vrouwen door mannen weiden gehouden, dan zouden we deze de plaatsen zien innemen die door de geestelijkheid en de chefs onzer politie worden opengelaten." De heer Sanders is voornemens zijne nasporingen voort te zetten en een volgenden keer Rotterdam eens onderhanden te nemen. E R R A T U M. De naam der broeders, die Vrijdag 1.1, ter zake van mishandeling van C 8 te Warmenhuizen alhier ge vankelijk zijn binnengebracht, is niet, zooals in ons vorig nummer werd vermeld, Morschmaar MÜsCH. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioaeele Terechtzitting van 14 September. 1. M. R., wonende te Oudkarspel wegens diefstal veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie dagen. 2. J. R, wonende te Oudkarspel wegens diefstal veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie dagen. 3. K. K., wonende te Oudkarspel, wegens diefstal vrijgesproken. 4. L. B wonende te Eg nond aan Zee, wegens diefstal ver oordeeld tot een gevangenisstraf van eene maand. 5. D. Z, wonende te Enktnnzenwegens diefstal veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar in eenzame opsluiting te ondergaan. 6. M. K., wonende te Hoornwegens verwonding veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee maanden en eene geld boete van acht gulden subs, een datr gevangenisstraf. 7. G. W., wonende te Alkmaar, wegens rebellie veroordeeld tot een gevangenisstraf van "wee maanden. 8. E. T., Wed. P. S.. zonder vaste woonplaats, wegens be delarij veroordeeld bij verstek, tot een gevangenisstraf van een maand. 9. C. N., wonende te Schagerbrugwegens opkoopen van gestolen goed veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden in eenzame opsmiting te ondergaan.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3