öimmtlattb aUevleu onontbeerlijk om aan het beginsel van gelijkheid be hoorlijk uitvoering te geven. Ten sterkste wordt aan gedrongen op het onmiddelijk nemen van maatregelen ter beïahqnfflipg der christelijke bevolking tegen de Kurderf ;o'p hervorming der gendarmerie hervor mingen op geldelijk gebied waardoor geregelde bezol diging der ambtenaren verzekerd wordt en op meer vrij heid van beweging en langeren duur van bestuur der gouverneurs. Ten slotte wordt herinnerd dat art. 61 van het berlijnsche verdrag bepaalt, dat de verbeteringen en hervormingen in Armenië en de maatregelenom hen tegen de Kurden en Oireassiërs te beschermen onder oppertoezicht der mogendheden moeten plaats hebben. Riza-pacha ontving het bevelom zich niet tegen het bezetten van Dulcigno door de Montenegrijnen te verzetten doch aan zijn oordeel werd overgelaten of hij al dan niet eene gewapende tusschenkomst der al- baneezen zou beletten. 500J Montenegrijnen met 3 kanonnen rukten naar Dulcigno op. Volgens aan de Times gezonden bericht zijn de be velhebbers der vloot niet verplichtde meening hunner regeeringen te vragen voordat zij besluiten tot maat regelen welke tot het doel kunnen leiden. Deze vrij heid van handelen heeft ook betrekking op het bom bardeeren van Dulcignomocht dit noodig worden geoordeeld. Het ontschepen van troepen is in ieder geval ten strengste verboden. Volgens de Köln. Zeitung is de benoeming van Said- pacba tot eersten minister eene nederlaag voor Enge- land's staatkunde de thans mede opgetreden Server- pacha was steeds voorstander van aansluiting aan Rusland. VEREENIGDE STATEN. Den 3 werd president Haijes te San Erancisco hij zijne aankomst door eene groote volksmenigte opgewacht en waren de straten met vlaggen versierd en groen gemaakt. De gouverneur van Californie was hem tot Colfax te pemoet gereisd, om hem te verwelkomen. Voortdurend werd hij leven dig toegejuicht en des avonds werd hem een serenade gebracht. Hij zal een maand aan de westelijke kust doorbrengen en door Arizona naar het oosten terug- keeren. Van den 14 Aug. wordt uit Curn9ao bericht, dat zich in de laatste dagen geene nieuwe gevallen van gele koorts hebben voorgedaaneenige manschappen van het stoomschip Alkmaar hersteld het militaire hos pitaal hebben verlaten, en in het geheel 6 personen aan de ziekte bezweken zijn. Bij kon. besluit van 31 Aug. is art. 1 van het besluit van 8 Maart 1879 dus gewijzigd dat de oude rechterlijke archieven welke dagteekenen van vóór de invoering der fransche wetgeving en thans nog bij de gerechtshoven rechtbanken en kantongerechten of bij hypotheekbewaarders aanwezig zijnmoeten worden overgebracht naar het Rijks-archief, de archiefbewaar plaatsen in de provinciale hoofsteden of naar het archief van het voormalig Overkwartier van Gelderland te Roermonde. De nieuwe normaalschool aan de Burg op Texel is voltooid en den 9 in gebruik gesteld. Tusseben 10 en 11 Sept. is uit het gemeente-museum te 's Gravenhage ontvreemd een in olieverf op paneel geschilderd ovaal portret van prins Mauritshoog 8 en breed 0 duim gevat in gekartelde donkerbruine vier kante lijsthoog 20 en breed 18 duim. In den nacht van 1213 is brand ontstaan in de slaapkamer en in het bed van den staljongen in het hotel Willem Barents te IJmuiden. Hoewel men de vlam spoedig meester werd is de knecht zoo deerlijk vooral aan het onderlijf, verwond, dat men voor zijn leven vreest. Men vermoedt dat hij, beschonken zijnde, het licht had omgegooid. Den 13 is aan het departement van waterstaat besteed het bouwen van een post en telegraafkantoor met directeurswoning te Breda waarvoor minste in schrijver was A. v. d. Heyden te Breda ad f 42,470. De Groothertog van Saksen-Weitnarschoon broeder des Konings, is den 13 's avonds in den Haag aangekomen en namens den Koning aan de station be groet door Z. M. adjudantluit-kol. bn. de Posson. Den 13 is door heeren gecommitteerden tot de directie over de wegen en vaarten tusschen de 6 noord- hollandsche steden verpacht de opbrengst der tollen aan den Broekermeerdijk te Ilpendam, aan den Ouden dijk en aan de Kiem voor den tijd van 5 jaren 1 Jan. 188131 Dec. 1885. Zij golden 4760 per jaar of f 23800 in de 5 jaren zijnde 3325 minder dan in het vorig vijfjarig tijdvak. Ter tentoonstelling der Eloralia te Hoorn, 1315 Sept., zijn door 136 personen 759 planten ingele verd. Na de opening gaf het orkest der rederijkers kamer West-Erisia eene matinee musicale en na de uitreiking der prijzen woensdag-avond gaven de lie dertafel Sappho en de muziek der schutterij een concert. Aan de harddraverij te Medemblik den 13 is deelgenomen door 13 paarden de prijs van f 200 is behaald door Susanna, van C. Paarlberg te Ziipe, be reden door J. Koster, de premie van 75 door Anna, van J. Koopman te Nieuwe Niedorp bereden door J. de Boer. Te Schiedam heeft het in den nacht van 1213 ben, voor mij zeker niet. De grondlegger van mijn geluk is onze waarde gast" zij reikte den gezant de hand „die mij eens zulk eene goede les gaf. Aan hem heb ik alles te danken." De gezant drukte hartelijk de hem toegestoken hand. „Niet waar, mijn geneesmiddel heeft geholpen sprak hij tot Lohna. „Ik kwam hierheen om te zien hoever de genezing gevorderd was. Ik ben tevreden en ver heug er mij hartelijk over." Sept. zoo geregenddat de regenbak van het geref. weeshuisdie 257 vaten water kan bevatten en geheel ledig was geheel gevuld werd. Te Maastricht zijn den 14 op klaarlichten dag 3 aldaar woonachtige personen eene woning binnenge drongen waarvan zij de bewoners na vergeefsche po gingen om dezen geld af te persen, hebben mishandeld. Alle 3 zijn onmiddelijk in hechtenis genomen. Den 14 's avonds zijn de beide bovenste verdie pingen uitgebrand van den veerenfabriek van de firma Gebr. Peters, aan het Hekelveld (vereenigingspunt van N. Z. Voorburgwal en Spuistraat) te Amsterdam. Het benedengedeelte, waarin zich de machineriën bevinden, is geheel gespaard gebleven. Den 14 is te 's Gravenhageop de Paviljoens gracht in tegenwoordigheid van den kapt. ter zee v. Goens als vertegenwoordigende den prins v. Oranje, van den minister van binn. zakenburgemeester en wethouders der residentie vele aanzienlijke mannen en vertegenwoordigers der persbeiden zoowel uit het buitenland als uit Nederland met eene rede van dr. J. v. Vloten beantwoord door den burgemeester, die het namens de gemeente aanvaardde onthuld het te Parijs door Ilexamer vervaardigde bronzen standbeeld in zittende houding van Baruch Spinoza geplaatst op een te Berlijn vervaardigd voetstuk van gepolijst rood zweedsch graniet. Het was omgeven door de vlaggen van verschillende natiën. Van wege de „Kosmophi- lenclub" te Leipzig werd een lauwerkrans op de trede van het monument gelegd. De ballon van den heer Godard is den 14 te 5 urente Utrecht opgestegen met 7 personen, en te 6 uren behouden nedergedaald te Zaandijk even be noorden den stationsweg. Bij kon. besluit van 14 September zijn benoemd tot heemraad van het ambacht van Westtrieslandge naamd Drechterlandvan wege de Middelkogge pro vincie Noord-Holland de heer C. de Boer tot heem raad van den polder Oostzaan, provincie Noord-Holland, de heer D. Keijzer en tot heemraad van den Assen- delverzeedijk, provincie Noord-Holland, de heer W. de Geus. De gemeenteraad van Monster heeft de rente van f 10000 gewaarborgd voor den westlandschen stoomtram. Voor het arboretum te Bussum is een stuk grond in huur verkregen van 6 bunders f 3000 is bijeenge bracht en 30 leden zijn toegetreden zoodat de tot standkoming verwacht kan worden. De vennootschap „Het Rotterdamsch Nieuwsblad" is ontbonden en de eigendom van het dagblad van dien naam overgedragen aan de heeren Sijthoff en Erentzen, directeuren der ontbonden vennootschap. De heer W. J. N. Landré tot dusver hoofdredacteur is den 10 Sept. als zoodanig algetreden. De Nederlandsche Handelmaatschappij vestigt op de plantage Marienburg, aan den rechteroever der Com- mewijne, nabij het fort Nieuw-Amsterdam, hare centrale suikerfabriek in Suriname. Te Stiens zijn 2 kinderen een meisje van onge veer 4 en een jongen van 1% jaar, die den op het land werkenden vader van het meisje zouden te gemoet gaan, verdronken. De gemeenteraad van Bovencarspel heeft besloten eene nieuwe onderwijzerswoning te bouwen en de jaar wedde van den hoofdonderwijzer van 850 te brengen op 950. De voorgedragen begrooting der gemeente Zijpe voor 1881 is in ontvang en uitgaaf gesteld op 33043,70. De gemeenteraad heeft besloten tot aanstelling van hulponderwijzeressen aan de openbare scholen, op eene jaarwedde van f 600 en met 9 tegen 2 st. afwijzend beschikt op het verzoek der rederijkerskamer „Kunst kweekt kennis" te Schagerbrug om eene subsidie uit de gemeentekas ter viering van haar 25jarig jubilé in October a. s. De vereeniging van burgemeesters in de provincie Groningen heeft aan de gemeenteraden ter overweging gezonden eene concept-verordening waarbij, krachtens de bevoegdheid verleend bij art, 82 al. 1 der nieuwe wet op het lager onderwijs bepalingen worden vast gesteld tegen het verrichten van tuin-veld- of huis arbeid of persoonlijke diensten door kinderen beneden de 12 jaren. De nieuwe cursus der theologische school te Kam pen is aangevangen met 42 theologische en 56 litte- rarische studenten, getallen welke sedert de oprichting in 1854 niet bereikt waren. De leden der plaatselijke schoolcommissie te Haar lem hebben allen individuëel met ingang van 1 Nov. hun eervol ontslag gevraagd met het oog op de in voering der nieuwe onderwijswet. Tot hulponderwijzer aan de opleidingsschool voor jongens tot het m. o. te Haarlem is benoemd de heer J. J. Hintzen te Egmond aan den Hoef. Bij het ministerie van waterstaat wordt een plan bewerkt om de haven te Lemmer te vergrooten. Op de gemeentebegrooting van Wormerveer voor 1881 worden tractementsverhoogingen voorgesteld van den burgemeester met 400, den secretaris met 300 on den ontvanger met f 150. 32 Ingezetenen Tan Lemmer hebben bij deur- waarders-exploit hun lidmaatschap der ned. herv. Kerk doen opzeggenten gevolge van de heffing van een hoofdelijken omslag door kerkvoogden aldaar ter ver krijging der door hen benoodigde gelden die tot nu toe werden bijeengebracht door de floreenpiichtigen. Tot gemeente-secretaris van Naarden is benoemd de heer G. Munnikbuizen aldaar. De firma Craus Co., Ie 's Gravenhage heeft gun ning gevraagd voor een stoomtramweg van de Groote Markt of van de Ged. Oudegracht te Haarlem over Overveen naar Bloemendaal en naar Zandvoortde heeren D. de Leeuw te Heemstede J. W. J. Levelt te Rotterdam en E. A. R. Schwiep te Amsterdam hebben het gedaan voor een dergelijken weg van de Turfmarkt en langs de Oudegracht te Haarlem naar Overveen en Bloemendaal en naar Zandvoort. Meer dan 150 slagers te Rotterdam hebben zich bij breedvoerig adres tot den gemeenteraad gewend met stichten van een slachthuis terug te komen en te be sluiten tot het aanleggen van eene houthaven. Te Sneek is een driejarig knaapje, door het drin ken van kokende chocoladena 5 dagen lijdens be zweken. De hoofdbeambte van het hulpkantoor B. der bank van leening te 's Gravenhage is door de recht bank aldaar wegens verduistering van gelden tot 4 maanden celstraf veroordeeld. De te IJmuiden gevestigde reederij boekhouder P. H. Kiewitzal op nieuw 2 loggerschepen voor ue visscherij doen aanbouwen. Zij zullen de namen dra gen van Semaphore 3 en 4. De 130 mijnwerkers die bij de ramp in de kolen mijn te Seaham nog niet gevonden waren, zijn naar alle waarschijnlijkheid allen omgekomen. Het zoeken werd zeer moeielijk gemaakt door de aanwezigheid van de lijken van 200 paarden en hitten die allen omge komen waren en uit den weg geruimd moesten worden, terwijl zij een ondragelijken stank verspreidden. De oorzaak der uitbarsting is nog onbekend. De hoofdcommissie voor den historischen optocht bij gelegenheid der feestelijkheden naar aanleiding der uitwendige voltooiing van den dom te Keulen is thans vastgesteld. Overeenkomstig de vroeger ontworpen hoofd trekken van bedoelden optochtzijn de lijzondere be palingen deswegeonder medewerking van eenige der bekwaamste Dusseldorfsche artisten, door een sub-com missie ontworpen en later goedgekeurd door de hoofd commissie. De optocht zal zijn verdeeld in drie afdeelingen. In de eerste plaats komt het tijdperk waarin het leggen van den eersten steen der kathedraal valt, namelijk het jaar 1248; tot aan het tweede tijdperk sluitende met het jaar 1322 vervolgens aldaar tot aan het jaar 1842 waarin het groote bouwfeest van den dom is gevierd. Door middel van historische groepen te paard en te voetdoor prachtig versierde wagens afgewisseld zal men met de geschiedenis tot leiddraad een treffende voorstelling geven van de voornaamste gebeurtenissen, welke betrekking hebben op den Dom en tevens de mannen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt ten opzichte van het groote werk welks voltooiing zal worden gevierd. Hoewel de tijd binnen welke al hetgeen in verband staat tot dezen optochtzoowel het beramen als in 't leven roepen daarvan uiterst beperkt mag genoemd worden, is het niettemin zeker, dat iets werkelijks schoons en indrukwekkends tot stand zal worden ge bracht. Het krachtige hulpmiddel, zonder hetwelk bij de beste bedoelingen geen gunstige uitslag mogelijk is namelijk gelijke ondersteuning blijkt in de ruimste mate aanwezig te ziin. Yan alle zijden vloeit het geld in stroomen toe. Dag aan dag zijn door de vele sub-commissiën in den jongstverloopen tijd zittingen gehouden en allen wed ijveren om elkander in 't bevorderen der zaak te over treffen. Voor rookers is eene sigaar niets meer dan een in- eengedraaide rol, die van binnen met gedroogde blade ren gevuld en met een week blad bedekt is. De nieuwe scheikunde heeft echter de bestanddeelen van een sigaar nauwkeuriger onderzocl t en hare uitspraak luidt geheel anders. De lichte blaauwe rook welks ringetjes het oog met zooveel welbehagen volgt bevat behalve onscha delijke waterdeeltjes ook nog roet, koolzuur, kooloxy- degas en eene stof, welke, gecondenseerd eene olie achtige nicotine wordtwaarvan het kleinste gedeelte in het bloed doodelijk werkt. Behalve deze vindt men er nog in azijnzuur, boterzuur, valeriaanzuurcreosoot, karboolzuur ammoniak en zwavelwaterstofgas. Ook de asch is ontleed en als wij de bestanddeelen daarvan moesten opnoemenzouden we een reeks van namen krijgen waaruit zelfs apothekers moeielijk wijs zouden worden. (Kath. 111.) Voor een paar jaren hebben aanzienlijke diefstallen van gouden voorwerpen kort na elkander in het Britsch museum te Londen en in het museum van oudheden te Leiden plaats gevonden. Als dader werd weldra aan gewezen baron Clamor van Freitag-Estof'die eenigen tijd later wegens andere oplichterijen met de gevangenis werd gestraft. Onlangs heeft hij terecht gestaan wegens den Leidschen diefstal doch is bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. In het begin van 1879 telde de vissehersvloot te Zandvoort 17 vaartuigen. In het eerste halfjaar 1880 was dat getal nog 15, en thans is zij reeds tot 12 ver minderd. Laatsleden Zaterdag werd de „Tantje Saartje" aan het duin gezetomdat de schuit gebrek aan volk had. Zoo verloopt het volk om ter haringvisscherij te gaan verbreekt zijne verbintenissenberokkent dea reeder groote schade, dwingt den betergezinden zeeman zijn voorbeeld te volgen of armoede te lijden en is eindelijk voor een groot deel oorzaak van de kwijning der visscherij. Wanneer toch komt de wet om de de sertie van het zeevolk tegen te gaan Den 13 vertrok te 9.30 per Rijnspoorweg uit den Haag een net gekleed duitscher. Het compartiment le klasse, waarin hij alleen gezeten had, kwam echter ledig en met geopend portier te Goudahet eerste station waar gemelde trein stil houdtaan. Het ver minkte lijk van den reiziger werd met een geladen pistool er bij gevonden op den spoorweg nabij het station ZevenhuizenMoerkapelle en overgebracht naar het gemeentehuis. Aan het hoofd bevond zich eene bloedende wonde, een voet was verbrijzeld, de andere door de wielen van den trein afgereden. Geld of boro- logie ontbraken, hetgeen eene misdaad doet vermoeden. In de kofier van den verslagene werd eene vrij aan zienlijke som in hollandsch en duitsch geld gevonden.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2