iSimmtlanb. T tenlandsche zaken en het zal nu moeten blijken, ot Gam- betta werkelijk besloten is met Gladstone eene avontuur lijke staatkundedie waarschijnlijk tot oorlog voert zal volgen. FRANKRIJK.' Uit de later bekend geworden bizon- derheden is ten aanzien van de reden der aftreding van den minister-president de Freycinet het volgende ge bleken. Zaterdag avond was overeengekomen, dat vol gens het verlangen van genoemden minister de stelsel matige toepassing van het tweede besluit van 29 Maart op de niet erkende orden (andere dan die der jesuïten) uitgesteld zou worden tot na de uitspraak van het ..tribunal des conflit s." Alleen zou tegenover sommige orden van vreemden oorsprong, die niet aan de uitspraak van dat hof, maar aan de vreemdelingen wet onderworpen waren het tijdstip vervroegd kunnen worden. Inmiddels zou de minister van binnenlandsche zaken Constans de reeds medegedeelde circulaire aan de oversten der niet erkende orden uitvaardigen dat de ingezonden verklaring niet kon vervangen de ver langde akte van onderwerping. De minister-president was, door hierin toe te geven, getrouw gebleven aan het door hem in zijne rede te Montauban ingenomen standpunt. Zoo stond de zaak toen de Freyoinet ver nam dat de door het agentschap Havas naar de dag bladen in de departementen en zelfs naar het buiten land verzonden berichten eene verkeerde voorstelling gaven der genomen besluiten daar hem daarin eene toegeeflijkheid op sommige punten werd toegeschreven, welke hij niet betoond bad. Hij zag daarin eene aan randing op zijn karakter en zijne waardigheid en gaf van het gebeurde kennis aan den president Grevy, die zoowel hem als de ministers Constans en Cazot op bet Elysée ontbood om op nieuw met hen van gedachten te wisselen. Hit dit onderhoud bleek aan de Freyci net overtuigend dat de overeenstemming welke men eenige uren te voren in den voltalligen ministerraad tot stand meende gekomen te zijn werkelijk niet be stond dat er nog altijd verschil van meening aanwezig was waardoor het voortbestaan van het kabinet onmo gelijk werd. Men scheidde eerst zeer laat in den nachtzonder tot een besluit gekomen te zijndoch na dien tijd werd de heer de Freycinet meer en meer in zijne overtuiging versterktdat bij het verschil van meening dat onder de leden van het kabinet bleef bestaan eene goede verstandhouding onmogelijk was en hij, door vrijwillig af te treden, eeu eind moest maken aan een voor het land schadelijken toestand. Zondag ochtend kwam hij tot het onherroepelijk besluit zijne portefeuille neder te leggen en reeds te 7 ure des ochtends begaf hij zich naar den president om dezen van zijn voornemen kennis te geven. Yolgens den berichtgever der Times gevoelde de Freyci net, na kennisneming der van het ministerie van binnen landsche zaken uitgegane berichten, dat het er op toege legd was, hem af te schilderen als zich vastklemmende aan zijne portefeuille het eene punt voor en het an dere na toegevende en zich gedwee onderwerpende aan de zijdelingsche hem Tan wege Gambetta gegeven be velen, zoodat geene andere keuze overbleef dan onder werping en aftreding; hij koos het laatste. Het oordeel van dien berichtgever komt hierop neder, dat die minister niet gevallen is, omdat hij weigerde uitte voeren het tweede besluit van Maartniet omdat hij met het Vatikaan onderhandeld heeft of om clencalisme maar omdat hij in zijne te Montauban gehouden rede verklaarde dat het ministerie aan het hoofd waarvan hij stond eene staatkunde zou volgen zonder snoeverij als antwoord op de door Gambetta te Cherbourg ontwikkelde staat kunde. Hij valtomdat hij zooals Gambetta zelf het uitdrukt, die rede uitsprak, zonder haar vooraf aan den voorzitter der Kamer mede te deelen. En bovenal valt hij, omdat hij het waagde in het openbaar zich te onttrekken aan Gambetta's leiband en, zelf verantwoor delijk zijnde voor de door hem gevoerde staatkunde het recht eischte zulks naar eigen overtuiging te doen. Van verschillende zijde wordt dan ook beweerddat de houding van minister Constans, welke^ de aftreding van het ministerie veroorzaaktehet werk is van Gambetta, met wien die minister Zaterdag een onderhoud had. De République Framjaise Gambetta's orgaan zegt aan het slot van een aan de ministeriëele crisis gewijd artikeldat die oplossing niet anders dan pijnlijk kan vallen want men mag niet vergeten en geheel Frank rijk zal nimmer vergeten de uitnemende diensten, door den gedelegeerde aan het ministerie van oorlog de Frey cinet in 1870 en 1871 aan het vaderland bewezen. De aftreding van dien minister bevat echter eene les die voor Frankrijk's staatslieden niet verloren mag gaan, namelijk deze dat er buiten de beginselen der parle mentaire regeering voor hen niets anders dan gevaar bestaat. Steeds moeten zij zich herinneren dat m een ministerie alle leden aansprakelijk zijn en dat daarom niemand het recht heeft tot eene belangrgke handeling over te gaan op zijne eigen verantwoordelijkheid. (Het laatste doelt natuurlijk op de rede van de Freycinet te Montauban). Zij moeten bovendien nooit uit het oog verliezen dat zij nooit méér belang hebben, om zich te doordringen van de denkueelden der Kamer en den wil des lands dan wanneer de afwezigheid van het parlement hen volkomen vrij schijnt^ te laten. De vacantiën mogen niet langer voor de mimsterien nood lottig blijven. De Justice het orgaan van den aan- voerder der uiterste linkerzijde in de Kamer, den heer Clemenceau, komt in een uitvoerig betoog terug op hare meening, dat Gambetta, feitelijk de regeerder van het landnu ook werkelijk als zoodanig moet optreden. Verscheidene bladen achten echter een optreden van Gambetta bedenkelijk, met het oog op het buitenland. De Agence Havas verklaart in een aan de dagbladen gezonden schrijven in staat te zijn gesteld tot de ver zekering, dat de ministeriëele crisis alleen ontstaan is wegens oneenigheid in den ministerraad over de uit voering der besluiten van 29 Maart en dat volstrekt niet van gedachten gewisseld is over eene verandering in de buitenlandsche staatkunde. Niemand denkt er aanin de vredelievende neiging dier staatkunde ver andering te brengen. Deze mededeeling is geschied, omdat de verandering van ministerie door sommigen wordt uitgelegd als eene overwinning van Gambetta die blijkens zijne rede te Cherbourg minder vredelievend gestemd scheen. Alle dagbladen verkondigen ook eene vredelievende staatkunde sommigen verlangen eene vervroegde bij eenroeping der Kamer. RUSLAND. In een hoofdartikel over den veldtocht teo-en de Tek-Turkomannen keurt de Golos de bizon- dere geheimzinnigheid af, door de regeering omtrent het werkelijke deel van dezen tocht in acht genomen en vraagtwelk nut of voordeel dergelijke militaire onderneming kunnen aaubrengen. Het blad meent dat Rusland zich moest bepalen tot het behoud van den driehoek tusschen KrasnovodskTschikislar en Bami. Laatstgenoemde plaats aan den rand eener oase zou tot een militair station kunnen ingericht worden van waar de Tekkes steeds in bedwang konden worden ge houden. Wel is het, wegens d3 tegenspoeden van ver leden jaar noodig hen in hunne sterkste wijkplaats Gesk Tepé aan te tasten en te verslaan, doch het plan ten aanzien van Merv verleden jaar geopperd moet vervallen door de verandering, in Engeland's staatkunde sedert dien tijd ontstaan. Ten slotte zegt het blad „Wij hebben genoeg van overwinningen en inlijvingen. De tijd voor de werken des vredes is aangebroken. Laat ons behouden, wat wij bezitten en ons toeleggen op de ontwikkeling van de hulpbronnen des rijks en als gevolg daarvan op de bevordering van de welvaart der bevolking." TURKIJE. De Porte verzekerde in een aan hare vertegenwoordigers bij de mogendheden gezondon schrij ven van den 17, dat zij de aangewezen landstreken wenschte over te geven en bloedvergieten te voorkomen. Het voorgenomen plan met de gemeenschappelijke vloot was een gewapende dwang in strijd met des Sultans wenschen en zij stelde de mogendheden daarom verant woordelijk voor de gisting daardoor onder de Muzel mannen en voor de gebeurtenissen welke daarvan het gevolg konden worden. Een telegram uit Konstantinopel meldt, dat ten aan zien van de regeling van het montenegrijnsche vraagstuk nieuwe moeielijkheden ontstaan zijn daar de Sultan er op aandringt, dat de mogendheden de nieuwe grenslijn van het meer van Scutari naar Dinosch zullen goed keuren voor de werkelijke overgave van Dulcigno. VEREENIGDE STATEN. De reeds vermelde over winning der democraten bij de verkiezing van eenen gouverneur in den staat Maine is door de later ont vangen opgave der stemmen uit de afgelegener steden in eene nederlaag veranderd ten slotte had de te genwoordige gouverneur Davis ongeveer 300 stemmen meer dan zijn mededinger. De democraten beschuldi gen de republikeinen die met groote vreugde dezen uitslag begroetten van knoeierij en hun comité beweert zelfs in een openbaar gemaakt stuk dat de stemmen, eerlijk geteld zonder twijfel hun de overwinning zou den toewijzen. Prins Frederik is den 18 uit Neuwied in de resi dentie teruggekeerd. Den 19 is de nieuwgebouwde kerk der luthersche gemeente te Purmerende ingewijd door ds. C. Backer. ï)oor een koor werd de 42ste Psalm van Mendelssohn- Bartholdy gezongen. Door de hevige onweders der laatste dagen zijn tal van rampen veroorzaakt. In den nacht van 19 -0 is de boerenhuizing bewoond door F. G. Siderius te Scharnegoutum, door den bliksem getroffen en de schuur met hooi enz. verbrandmaar het voorhuis blijven staan. Het gebouw was verzekerd het hooi niet. Den 20 zijn onder Edam 6 koeien bij de Waal op Texel 7 schapen van den heer S. C. Keyser, onder Rinnegom 4 schapen van den heer Zuurbier, te Schoorl een paard van A. van Lienen doodgeslagen. Te Nijkerk werd een metselaar in zijne woning getroffen, doch niet doodelijk; hij bleef geruimen tijd bewusteloos een begin van brand in het huis werd gebluscht. Te Grave werd de afleider der S. Elisabethkerk geraakt. Van 3 personen die onder een kar op den spoorwegdijk bij Ravenstein eene schuilplaats zochten is een man gedood een tweede ter aarde geworpen en het hoofdhaar verzengd. De derde, eene vrouw, kwam met den schrik vrij. 's Mid dags werden te Hem 2 koeien gedood en is de kap- berg van den broodbakker G. van Meurs in de asch gelegd, 's Avonds sloeg de bliksem te Aartswoud in een populier en vervolgens door den schoorsteen eener woning in een vertrekwaarin zich 7 perso nen bevondenhet licht werd uitgedoofdsteen en kalkpuin van den schoorsteen en splinters hout van den zolder werden door de kamer geslingerd, maar niemand der aanwezigen bekwam eenig letsel. In den volgenden nacht is eene koe op het Zuideindege meente Kamperveen doodgeslagen de kerktoren te Randwijk merkelijk beschadigdeene arbeiderswoning te Anna Paulownabewoond door 2 gezinnen -met 9 kinderen geheel uit elkander geslagen. In den vroegen morgen van den 21 is de nieuwe boerenhof stede „Kieftenburg" te Wognum afgebrand. De man was afwezig, de vrouw met 7 kinderen te huis. De watermolen aan de Grootesloot in de Zijpe bewoond door G. v. Twuyver, werd met het huisraad insgelijks in de asch gelegd hebbende de bewoners niets dan het leven kunnen redden. In den Zuidsparendammer- polder sloeg een graanschelf op de bouwhoeve Pandjie, bewoond door v. Gulpe, in brand door hulp van brand weer en buren bleven de overige Bchelven gespaard. Te Koedijk werd de gevel weggeslagen van een door 2 tal rijke gezinnen bewoond huis. Te Nijensleekgem. A ledder, werden van 2 kort bij elkander staande land bouwerswoningen de schoorsteenen getroffen en een en ander vernield zonder dat er brand ontstond. In den vroegen morgen van den 22 is eene koe doodgeslagen van P. v. d. Park te Castricuin en de dochter van den eigenaar, die het beest molkernstig gebrand doch niet gevaarlijk. Den 20, ter gelegenheid van de opening der Kamerszijn over den Rijnspoorweg naar den Haag vervoerd van Arnhem 700van Utrecht 12o0van Amsterdam 500 personen. Den 20 is te Utrecht, van wege de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, voor rekening van den Staat aanbesteed het uitvoeren van herstellingen en bijkomende werken aan een doorlaatbrug in den spoorweg Utrecht-Boxtel, geraamd op f 46000 tot dat bedrag was J. Hillen te Grave minste inschrijver. Den 20 is op de Noorderhaaks gestrand het rus- sische stoomschip Dahomey, van Riga met eene lading rogge bestemd naar Schiedam. De sleepboot Hercules voerde de reddingboot naar de strandingplaats en in 2 zeer moeilijke tochten door de razende branding waren de 21 schipbreukelingen overgebracht aan boord der sleepboot, waarmede ze in het ïsieuwediep binnen kwamen en aldaar goede verzorging vonden. De stoom boot is gebroken. De Vorstin-weduwe v. Wied heeft den 21 met een harer dochters een bezoek gebracht aan 's Rijks marinewerf te Amsterdamwaarop zij werd rondgeleid door den schout- bij- nacht Escher. Den 21 is te Amsterdam, in de daartoe ingerichte localen van het voormalige Atheneum en aangrenzende gebouwen aan den Singel, de driejaarlijksche stedelijke tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters geopend. Door 306 binnen- en buitenlandsche kunste naars zijn 462 stukken ingezonden, d. i. nagenoeg 200 minder dan op de in 1877 in het Oudemannenhuis ge houden tentoonstelling en zulks vermoedelijk ten ge volge van uitgestrooide en nu reeds onwaar gebleken geruchten, aangaande minder doelmatige verlichting der thans gebezigde localen. Den 21 is, in tegenwoordigheid van verscheidene officieren der zee- en landsmacht en met eene toespraak van den vice admiraal de Haes directeur en comman dant der marine te Willemsoord, onthuld en aan het Kon. Instituut van de Marine overdragen het in de vestibule, boven de deur der amusementzaal, geplaatste, door den beeldhouwer Colinet te Amsterdam vervaardigde en door eenige zee-officieren en oud-zee officieren bekostigde gedenkteeken van prins Hendrik. Den 21 is van de werf der Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam met goed gevolg te water gelaten het ijzeren stoomschip Jupiter, gebouwd voor rekening der Kon. Ned. Stoombootmaat schappij. De Koningin is van haar kraambed in zooverre hersteld, dat zij den 21 eenige oogenblikken in den tuin van het paleis heeft kunnen vertoeven. Te Hoofddorp in de Haarlemmermeer zijn den 21 twee harddraverijen gehouden met paard en kar 12 mededingers door paarden van zessen klaar 10 mede dingers. Bij de eerste werden de 3 prijzen gewonnen door ingezetenen, bij de tweede de eerste prijs (/loO) door A C. v. d. Akker te Hazerswoude, met het paard Marianna, de tweede prijs f 50) door G. Zevenhuizen te Warmenhuizen, met het paard Graaf Adolf. De gemeenteraad van 's Gravenbage heeft den 21, overeenkomstig het advies van B. en W., met 23 tegen 7 stemmen afwijzend beschikt op het verzoek der hee- ren L. E. Uytenhooven en P. de Sonnaville, om rente garantie en afstand van grond ten behoeve van een te Scheveningen op te richten casino. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 22, met 24 tegen 8 st., overeenkomstig het rapport van B. en Wgunstig beschik- op het verzoek der com missie voor het Sarpbati-monumentom plaatsing daar van in het ontworpen park in de nieuwe stadswijk tusschen den Amstel en de Boerenwetering en eene bijdrage van hoogstens f 3000 voor de kosten der fun deering. De voordracht van B. en W. tot uitbrei ding van art. 2 van het reglement voor het verleenen van pensioenen en wachtgelden aan gemeenteambte naren is aangenomen. Den 22 is aan 's Rijks-marinewerf te Amsterdam van stapel geloopen het nieuw gebouwde oorlog-stoom schip le. klasse „de Ruyter", van hetzelfde charter als de Atjeh Tromp en Emma. Den 22 is de nieuwe r. c. kerk te Oudorp, waar van op 3 Juli 1879 de eerste steen werd gelegd in gewijd door den bisschop van Haarlem, die 's morgens te 7 uren de plechtigheid aanving en na de voleindi ging daarvan te half 12, omringd van eene talrijke priesterschaar, het h. misoffer opdroeg terwijl vervol gens de feestrede werd gehouden door den heer Geurts, pastoor te Spierdijk die tevens het den 18 reeds ker kelijk gevierde gouden priesterfeest van zijnen vriend, den pastoor dr. Eulenbach indachtig was. Zoowel den 18 als den 22 waren de huizen der r. cath.- en pro- testantsche ingezetenen met vlaggen versierd. De pa rochianen die den jubilaris op zijnen feestdag reeds menig blijk van liefde en toegenegenheid hadden bewe zen en voor de pastorie een eerepoort met een sierlijk tuintje hadden geplaatstzorgden in den avond van den dag der kerkinwijding, toen het weder wat gun stiger was gewordenvoor eene sierlijke verlichting van deze poort en hare omgeving en voor het afsteken van een fraai vuurwerk vervaardigd door den heer v. Oorschot te Alkmaar van welk een en ander de heer Eulenbach die het gebruik zijner beenen mist in een leunstoel naar buiten gedragen, getuige was. Ve-en brachten onder het genot van muziek den verderen avond door in het locaal van den heer Min. Den 22 vierde de algemeen beminde pastoor F v. Koolwijk te Westerblokker zijn SOjarig priesterschap. Hij schonk aan zijne gemeente de beschildering der glasramen in de kerk en deed aan de behoeftigen de. plaats eene uitdeeling van rundvleesch. 's Avonds 0 voren waren hem door de aanzienlijkste protestantse i ingezetenen nieuw-zilveren koffie- en theestel en pre senteertrommeltjes vereerd. Bij de aanbesteding den 22, te 's Gravenbage van het maken der aardebaan en kunstwerken voor 0 bovenbouw, overgangs- en andere werken^ voor e spoorweg Geldermalsen-Tiel, waren minste inschnjve

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2