iTIATS LOTERIJ. Donderdag, 23 Sept., 4e. Ljjst. allerlei. ftclegrafiscftc Berichten. &tab0~Bcrichtcu. de heeren v. Hattem te Sliedrecht en Goedhart te Dordrechtvoor '309,800. B en W. van Amsterdam hebben den gemeente raad voorgesteld om aan de kweekschool v oor onder- lijera en onderwijzeressen te verbinden eene leerschool, voor de practische opleiding der kweekelingen. De rpcreerin^ is bereid, voor zooveel dit van haar afhang IJ Rijks-subsidie voor de kweekschool te verhoogen tot f 18000 voor den bouw der leerschool 2oUUU L voor hare'kosten jaarlijks 6000 bij te dragen. Te Haarlem zijn geslaagd voor gymnastiek R. Meurs en H. Swaanswijk van Haarlem, mej. C. A. Duker, van Enkhuizen. T?rtf Oo de ontworpen gemeente-begrooting van Kot- terdam voor 1881 in uitgaaf f 4, 03,951,11 zijnde f 53 633 06% meer dan die van het vorige jaar, bedra gende komen onder de buitengewone uitgaven voor Lie- van riolen f 10000, aanleg van nieuwe straten f 50010 duinwaterleiding f 30000, werken op I yen oord 172,128 nieuw gebouw voor het Erasmiaansch gymnasium 100,000 nieuwe school localen lo3,000, algemeen slachthuis 200,000 drijvend droog dok f 890 471 nieuwe vischmarkt f 136,413, inrichting van do ruimte onder den spoorwegviaduct op de ge dempte Binnen-Rotte 76000. J De gemeenteraad van Nistelrode heeft besloten, aan het r. c. kerkbestuur eene bijdrage van 3000 te verleen en in de kosten van het bouwen eener bewaar school voor kinderen beneden de 7 jaren. De Koning heeft aan den chef der spoorweghalt te Hevloo J. Frankfortgratie verleend van 3 dagen celstr-f hem door de rechtbank te Alkmaar opgelegd wegens'het te vroeg overhalen van een wissel 1- De beer A. L. v. Rijn kapelaan te Ouderkerk is benoemd tot pastoor te Heerhugowaardde heer J J v d. Horst tot pastoor te Noordwijk de heer j' p. v. Rooselaar tot pastoor te Zaandam de heer A 0 Koster kapelaan te Rotterdam, tot pastoor aan 't' Kalf de lieer A. W. Scbolte sub-regent van het seminarie Ilageveld, tot pastoor te Enkhuizen. rjig jjeyloo wordt een adres aan den gemeenteraad geteekend ter verzoeke van straatverlichting op sommige punten in de gemeente. De gemeenteraad van Hanngcarspel heelt besloten, de jaarwedden van de hoofdonderwijzers te verhoogen met 100 en hun vrijdom te verleenen van de eerste grondslagen der personeele belasting. De heer M. D. v. Otterloo hoofdonderwijzer te Valbur- en bekend als een der 3 candidates door mr- Groen v. Prinsterer in der tijd voor de Kamer aanbe. volen is op 70jarigen leeftijd overleden. Te Dockum waar 2 jaren geleden het gas der straatverlichting vervangen werd door peterolie, heeft de gemeenteraad thans weder eene overeenkomst met de gasfabriek aangegaan voor den tijd van 10 jaren. De peterolieyerlichting kwam op ongeveer j 1600 de gasverlichting zal f 1560 vorderen. Te ürsem zijn in de laatste dagen enkele geval len van roodvonk voorgekomen tot dusver van een goedaardig karakter. De koopman J. R. W. te Appelscha is door de rechtbank te Heerenveen tot een jaar celstraf veroor deeld wegens het uitgeven van een bon voor 100 sigaren in plaats van een bankbiljet. Uit het verschenen koloniaal verslag van I88U blijkt, dat Panglima Politn die ten vorigen jare als overleden werd beschouwd, nog leeft. Ter algemeeue tentoonstelling der IIoll. Maat schappij van Landbouw, thans te Leiden geopend ver wierf de heer J. Breebaart Kz. te Winkel eerste prij zen voorWitte wintertarwegeteeld op kleigrond korte haver, geteeld als voren niet gevraagde haver, vale erwten, paardenboonen bruine boonenverzame ling veldvruchten karweizaad kanariezaad tweede prijzen voor: roode engelsche wintertarwechevalier- gerst deensche of probsteier haver geteeld op klei grond kleine groene erwten wijker vale erwten be- stuursprijzen voor spaansche gerst en nieuw-zeelandsche tarwe. D. Schuitemaker te Noordscharwoude bekwam een eersten prijs voor bloemkool en 2 tweede prijzen voor uien en rapen (voedergewas), W. Brinkman aldaar een tweeden prijs voor bloemkool en een bestuur.-prijs voor uien aan risten C. v. d. Oord te Lutjebroek 2 tweede prijzen voor grauwe erwten en bruin mosterd zaad J. de Wilde te Wijk aau Duin een eersten voor witte boonen J. Boot te V enhuizen een dito voor wit mosterdzaad J. Kuyper Kz. te Uitgeest een tweeden voor groote groene erwten K. Knecht te Winkel een dito voor karweizaad de Yereeniging Hollands Noor derkwartier een dito voor noordhollandsche kaas ge maakt in Mei of Juni 1880 J. de Jong te Beverwijk een derden voor aardappelen voor tafelgebruikniet op zand geteeld IJ. Butter te Koedijk een dito voor uien, K. C. Visser te Hoorn een dito voor eene ver zameling groenten de Vereeniging Hollands Noorder kwartier een bestuursprijs voor boter, vervaardigd naar een nieuw stelsel (in het Tochthuis te Berkhout] S. J. Visser te Uitgeest een dito voor kaasstremsel P. Droste te Velzen een dito voor een balbouquet J. Beek te Hoorn een bronzen medalje voor kaas pers en gereedschap voor kaas- en boterbereiding. De eerste prijzen voor noordhollandsche kaassoor ten vielen ten deel aan bn. v. Verschuer te Heem stede en L. Houtkooper te Haarlemmermeer. Voor de boter, welke in vaatjes of blikjes de reis naar O. Indie heeft gemaakt zijn bekroond vaatjes le pr. P. v. d. Burg Cz. te Berkel 2e pr. O. Hartveld te Sassenheim blikjes le pr. TI. J. Wijsman te Amster dam 2e pr. G. Klooster te Meppel. Volgens bet eindverslag der staatscommissie moet, ter verkrijging van eenen waterweg van Rotterdam naar zee voor schepon van 65 palmen diepgang bij laag wa ter voor goed gebroken worden met het mislukte stel sel van uitschuring door den stroom en het volgende geschieden: normaliseering der rivier van Krimpen tot den mond in zee met afsluiting van Botlek en Oude Maasbouw eener schutsluis door de oostpunt van Rozenburg voor de vaart naar het Voornsche banaal kunstmatige vorming door uitbaggering van de genor maliseerde rivier tot den mond en dus ook tusschen de dammen in zee verhooging tot boven de hoogte van springvloed en verlenging tot de doorgaande dieptelyn van 9 ellen onder laag water van genoemde dammen. De kosten dezer werken zouden bijna 28 miljoen be dragen. Van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin is het zesde jaarverslag verschenen. Le Koningin werd beschermvrouw der Maatschappij het aantal leden klom van 366 tot 461 (waaronder 10 wees- huis- en 43 armbesturen beuevens 13 andere Plll'a'1" tropische corporation), dat der begunstigers vani 261 tot 275. Voor het in October op den huize „de Zand berg" bij Amersfoort te openen doorgangshuis schonken de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en de Ver eeniging voor weezen verpleging elk ƒ1000. Voorts on - ving de Maatschappij 3 giften van oOO, 3 van -00 9 van f 100 en vele kleinere te Nijmegen werd f ld2,0 bijeengebracht. Het aantal door haar verzorgde weezen vermeerderde van 83 tot 114, waarvan 71 tot e ®r vormde, 29 tot de r. cath., 6 tot de doopsgez 6 tot de luth. en 2 tot de israël. godsdienst behooren. Voor 38 was hare hulp ingeroepen door voogden voor door armbesturen, voor 31 door den Staat. 1. Hunner zijn te Oosterbeek en Arnhem, 14 in en bij Nijmegen, 14 bij Dockum 11 te Eerbeek en Brummen7 te Neede 8 te Amsterdam 4 te Leeuwarden 3 te Rot terdam 2 te Assen, de overigen in verschillende andere gemeenten geplaatst. In het tijdelijk doorgangshuis vertoefden 23 weezen, d. 53 sedert de oprichting. De heer M. W. Scheltema, van Dockum, deed atstanü van zijne openbare betrekking om zich geheel aan de Maatschappij en het doorgangshuis te wijdennadat hem door bestuurdersvoor zooveel noodig tot eigen risico, een billijk inkomen gewaarborgd was. Comités der Maatschappij zijn gevestigd te Oosterbeek Nijme gen Rotterdam, Overmaasche dorpen, Dordrecht, Assen, Brummen Wolvega Zulfen Dockum en Hoogwoud. Dat haar nuttige werkkring bij voldoende ondersteuning no" voor groote uitbreiding vatbaar is moge blijken uit hetT enkele feit, dat van de in ons vaderland aanwezige weezen nog geen derde in gestichten verpleging vindt. Trekking der 2e. klasse, 22 Sept. 3e. lijst No. 15640 f 5000, No. 1195, 10039, F1694 1000, No. 8443 16764, 18904 f 200, No. 789, 1935, 3015 4606, 8225, 12434 1528415786 16b7719068 No. 16892 1 400. Een afschuwelijke euveldaad wordt uit Pontremoli in Italiëgemeld. Het schijnt dat een wereldlvke dienstmeid, in dienst in het klooster der Carmeheten brood ontvreemd had dat aan de zusters toebehoorde om dien misstap werd zij onmiddelijk voor een recht bank gebrachtsamengesteld uit de abdis en twee der oudste nonnen. Zij werd plichtig verklaarden het vonnis door deze heilige vrouwen uitgebracht luidde dat zij de folteringen van het vagevuur moest onder gaan De rechters waren tevens de beulenen de abdis, geholpen door de zustersvoerde op de vol gende wijze het barbaarsch vonnis uit. Zij leidden het slachtoffer in een cel, waar een kachel stond en ontstaken deze in haar tegenwoordigheid vervol gens bonden zij het ongelukkige meisje de handen op den rug en hielden haar aangezicht gedurende eemge minuten tegen het ijzeren deksel. Te vergeefs poogde het meisje zich uit de handen der ontaarde vrouwen te rukken te vergeefs sipeekte zij op hartverscheuren- den toon om genade en vergiffenis. De nonnen bleven onverbiddelijk en doof voor haar geschreizij zetten de folteringen voort totdat de oogen van het slacht offer verkoold waren en heel haar aangezicht slechts nog een afzichtelijke brandwonde uitmaakte. De afschuw en de verontwaardiging door deze onge hoorde marteling in het'klooster teweeggebracht was zoo groot, dat, niettegenstaande de stilzwijgendheid, door de beulen opgelegdde zaak door verscheidene nonnen aan het gerecht bekend gemaakt werd. De justitie heeft na onderzoek de abdis en hare twee mede plichtigen in de gevangenis doen opsluiten waar zij haar vonnis afwachten. Tot de crinoline naderen wij zeer zeker weêr, zegt de Huitvrouw. Reeds heeft men „Crinoliencostuums waar de gladde wijde achterbuan door de „flounced dres- sim prover" (een soort hoepelrok van een ongelooflijke hoeveelheid stijf gaas ineen gedrongen) wordt opgehouden. Over die gladde baan hangen dan punten, als vleugels uit het jakje komend over twee breedere vleugels die de tuniek vormen en het tablier bestaat uit een punt vormig stuk. Al die punten zijn van pluche het cos- tuura zelf is van zijden of wollen stofmet vergulde knoopen. De korte rok eindigt in een reeks smalle volantsafwisselend van pluche en de japonstof. In do Jav. Ct. van 13 Aug. is eene ordonnantie afgekondigd, waarbij bevoegdheid gegeven wordt tot het nemen van proeven met geneesmiddelen tegen de veepest. Naar luid der berichten van de Telegraaf blijft de ziekte afnemen. Zij heerscht nog slechts in een paar districten elders komt zij of in het geheel niet meer óf nog alleen sporadisch voor. Hare uitwerking, wordt verzekerd is zeer overdreven geworden. In Bantam waar de ziekte het hevigst gewoed heeftmoeten nog 70,000 a 80,000 karbouwen over zijn. De Javasche Ct. van 17 Augustus behelst eene kabi- nets-cïrculaire aan de hoofden van gewestelijk bestuur over de conversie van communaal in erfelijk individueel bezit. De regeering komtnaar aanleiding der inge komen antwoorden op do vragen gesteld in de circu laire van 1 Junij 1878 tot het besluit, dat het wen- schelijk is, voorshands van het stellen van regelen voor de conversie af te zien. Te Maastricht is Zondag bij een militaire wandeling der schutterij nagenoeg een geheele compagnie tegen hare superieuren in verzet gekomen. Aanleiding daar toe gaf de ontwapening van een schutter, die een ot- ficier zou gedreigd hebben en voor wïen de overige schutters partij hadden getrokken. De zaak is bij den schuttersraad aanhangig gemaakt. "Wanneer men bij toeval eens in de hoofdstad van het groothertogdom Luxemburg komen mochtmoet men zich niet al te zeer verwonderen bij het zien boven een der stadspoorten op een aanzienlijke hoogte van een steen met dit opschrift„Hoogte van het water in 1850." Dergelijke vermeld lig op zulk een plaats zou voorzeker doen denken aan een overstrooming, die gansch het land zou hebben onder water gezetmets daarvan. De steen stond vroeger onder aan de poort, doch daar de kwajongens hem beschadigden, heelt men hem wat hooger gezet opdat ze er niet meer bij zou den kunnen. Dezer dagen werden in de omstreken van Deventer door een onbekend persoon aardappelen opgekocht te gen 3 a 3,50. Bij sommige boeren kocht hij 1UU, bij anderen 200 en meer mudden. Toen de boeren nu met de aardappelen aan het hun opgegeven adres kwa men vernamen zij tot hun schrik, dat zij waarschijn lijk door een oplichter waren beetgenomen. Zij moes ten de aardappelen nu hier zoo goed mogelijk zien te verkoopen of weer mede naar huis nemen. Later ont dekte een hunner, dat de koopman in quaestieter wijl hij de aardappelen bij hem kocht een zilveren horologeketting gestolen had. De ketting werd hier in de bank van leening verpand. De veldarbeid van kinderen in de Hoeksche Waard is dezen zomer, volgens de Dordrechtsche Courant, zoo aanzienlijk als maar ooit het geval was Er zijn scholen, die voor de helft ontvolkt zijn terwijl het schoolver zuim tijdens het delven der aardappelen nog steeds grooter wordt. De verzameling porselein en andere oudheden van mej. A Pregeres, te Broek in Waterland is door eenige heeren aangekochtmot het doel die te Am sterdam ten toon te stellen. Pepesan is een nieuw woord dat in de ïnlandsche taal is ingevoerd. Van „veepest" is peepest en aar van pepes geworden. Karakteristiek is in dit geval de achtervoeging van an. Dat gemaal dat getob m een woord dat gedonderjaag met die pepes; ziedaar hoede Javaan in de grootste rampen zijne gewaarwordingen met een enkel woord in zijne taal weet neer te leggen (Soer. Ct.) De herstelling van het westelijk front der S.. ^ans Cathedraal te 's-Bosch is thans voltooid. Met het wegnemen der steigers is men begonnen. Le herstei- lin" zal in het volgende voorjaar voortgezet worden en intusschen enkel in de werkplaatsen worden gearbeid. Pakijs, 23 September. Het optreden van Saint 11- laire (oud-secretaris van Thiers) als minister van bui- tenlandsche zaken wordt algemeen als een vredelievend teeken beschouwd. 's Gravehuage 23 September. Eerste Kamer. Het Ontwerp-adres in antwoord op de troonrede beraadslaging eenparig aangenomen. Tweede Kamer. De heer Dullert benoemd tot voorzitter der Kameraanvaardt de betrekking met eene rede waarin hij aanspoort tot ijver^ en zelfbeheor- sching bij beraadslagingen. Aller doel is: Liefde voor bet Vaderland en gehechtheid aan het dierbaar stam huis. Ee heer de Bieberstein bad de betrekking overge dragen met eene redewaarin hij tot eendracht aan spoortmet de spreuk voor God, Vaderland en Oranje voor oogeu. Ingekomen Indische vesting- en staatsspoorwegbe- grojtungen 1881. Morgen half 4 ure aanbieding staats- begrooting 1881. Door de afdeelingen is benoemd als commissie, voor het ontwerpen van het adres van antwoord op de Troonrede de heeren Sandenberg, van Delden, Wijbenga, van Wassenaar en Patijn. Voor het bouwen van een winkelhuis met bovenwo ningen aan de Commelinstraat te Amsterdam den 21 aidaar besteed voor rekening van den heer W. P. J v. 't Lindenhout, was minste inschrijver de heer W Praalder alhier, voor f 10,659. Hij was het ook den volgenden dag met 11,349 voor het bouwen van een magazijn met 6 bovenwoningen aan do Joden-Houttui nen aldaar, ten behoeve van den heer J. A. Kaas. De heer J. C. Ohmstede alhier is op de alge- meene tentoonstelling der IIoll. Maatschappij van Land bouw te Leiden bekroond met eene zilveren medalje voor zijne verzameling werktuigen voor zuivelbereiding. Aan den heer Jhr. J. G. P. Spengler is eervol ontslag verleend als majoor-commandant der rustende schutterij in Noordholland. In zijne plaats is als zoo danig benoemd de heer J. Latenstein van Voorst alhier. Ds. den Boer te Muiden heeft bedankt voor hef; beroep naar de herv. gemeente alhier. De heer W. Bosman is geslaagd voor het ad- missie-examen der universiteit te Leiden. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN. 1 w... 21 Sept. Meins, van Jacobus van Beek en Jncoba Wilhel- mina Berkhout, 3 w. Anna Christina, D. van ihe- odorus Groen en Barbara Johanna Hazes. 22 Cornelis, Z. van Lourens Lingerak en wijlen Antje Bakkum, 14 j. en 8 m. Catharma van Eeken, echt- gen. van Willem Fredrik Adolf, 42 j.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3