ëinttenlattb. werden 57°/0, in 1878 48 en in 1880 43*/„ der rekruten goedgekeurd. De bondsraad heeft de volksstemming over de her ziening der grondwet bepaald op 31 October a.s. ZUID-AFRIKA. Volgens bericht uit Kaapstad van den 20 was kapitein Carrington met eene afdeeling van 70 man een verkenningstocht ondernemende bij het dorp van een Basoeto's hoofd door 1200 Basoetq's aangevallen waarbij hij 1 luitenant en 2 man verloor, en hadden 5000 Basoeto's den 21 de stad Mafeteng aangevallen maar waren teruggeslagen. Verder waren in Damara onlusten uitgebroken. Deze tijding na de gunstige berichten over de ontwapening dier volkstam niet verwacht, gaf zoowel aan de Times als de Daily-News in Engeland aanleiding tot de ver onderstelling dat men weldra van vrij wat meer ge vechten zou hooren. Nooit waren geldige redenen aangevoerd voor het zich inlaten met die Basoeto's en het bevel tot hunne ontwapening was zoowel onrecht vaardig als onvoorzichtig geweest. De latere berichten heb ben doen zien, dat deze bladen den toestand goed inzagen. Althans volgens een den 22 verzonden telegram ont vingen twee poststoombooten bevel onmiddellijk naar East-London te vertrekken met 600 vrijwilligersdie deel zouden nemen aan het onderdrukken van den op stand der Tamboesies die met de Basoeto's gemeene zaak tegen Engeland hadden gemaakt. STATEN-GENERAAL. 2e. Kamer, 24 Sept. De minister van oorlog heeft ingetrokken het ontwerp betreffende den aanmaak van geschut. Door jr. Janssens executeur-testamentair van wijlen den heer v. Heukelomis diens bibliotheek de Kamer aangeboden. De minister van binn. zaken heeft de staatsbegrooting voor 1881 ingediend, in uitgaaf geraamd op 126,362,641, in ontvang op 105,110,605, alzoo een tekort latende van 21,252,036. De uitgaven zijn f 10,502,979 hooger dan tot nu toe voor 1880 is toegestaan. De verhoogingen zijn inzonderheidver goeding aan de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij f 50,150, spoorwegen 5,900,000, nat. schuld 311,145, buitenl. zendingen en consulaten f 51,709 stoffeering van het nieuwe ministerie van justitie, bouw eener cel lulaire gevangenis te Groningen enz151,827, ver pleging van en gebouwen voor krankzinnigen f 124,000, centraal bureau voor statistiek 10000 hooger onder wijs f 73,667 middelbaar idem 74,384 lager idem f 2,454,164, herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommenuitkeering aan gemeenten van van het personeel, enz. f 507,124materiëel en personeel der landmacht 1,925,000 waterstaats werken posterijen en telegrafie f 508,686 de vermin deringen zijn inzonderheid voltooiing van het vesting stelsel f 594,000 prov. bestuur 47,273 toelage aan de Vereeniging voor statistiek 2000 kosten der zesde algemeene volkstelling 123,600medische policie 99,800 kunsten en wetenschappen 25,499 hooge collegiën van Staat 5,159departement van marine f 726,706dept. van koloniënhoofdzakelijk wegens lagere uitgaven voor Suriname 119,790. Onder de middelen is f 2,200,000 geraamd als aandeel van den Staat in de opbrengst van de exploitatie der Staats spoorwegen. Onder het aanzienlijk tekort der begrooting is begrepen 13 miljoen voor spoorwegaanleg en f 1,950,000 voor uitgaven tot voltooiing van het vestingstelsel onderwerpen waarvoor geleend kan worden. Het tekort krimpt daardoor tot 6,302,036 en aannemendedat gemiddeld op de uitgaven 1% miljoen vrij valt, tot 4,802,036. De begrooting zal later echter waarschijn lijk verhoogd worden met uitgaven voor den rotter- damschen waterwegde gemeenschap van Amsterdam met den Rijn en kanalen voor de binnenlandsche scheep vaart. Daarentegen zullenworden de voordrachten betreffende de rentebelaBting en de regeling der bij dragen -uit de indische geldmiddelen aangenomende gewone middelen eene versterking van 5% k 6 mil joen erlangen. Yoorloopig wenscht de minister in het geheele tekort door de uitgifte of beleening van schat kistbiljetten te voorzien. Wat vroegere diensten betreft het vermoedelijk te kort van 1878 a 5,839,155, is gebleken 5,422,268 te bedragen dat van 1879, op f 7,260,000 geraamd, zal vermoedelijk tot 3,885,145 dajen de dienst van 1880 wijst een vermoedelijk te kort aan van f 2,929,693, dat nog met ƒ281,000 zal toenemen door eene verhooging van hoofdstuk V te zamen 3,207,693, tot dekking waarvan uit vorige diensten en uit het overschot der leening nog beschikbaar is f 1.394,734, terwijl wordt het aangeboden ontwerp betreffende de indische bij dragen (vaste uitkeering van 2 miljoen) tot wet verheven, nog iets zal overblijven. De minister acht de uitkomsten van het financieel beheer, over het algemeen, niet ongunstig, zelfs boven verwachting gunstig. Evenwel moet zorg gedragen worden dat de gewone inkomsten hoe dan ook in evenwicht gebracht worden met de gewone uitgaven. Dit doel is te zekerder te bereiken wanneer men daarbij niet enkel verzwaring van lastmaar ook bil lijker verdeeliug van last beoogt. In den Beemster is van 18 tot 21 dezer, van wege de tuinbouwvereeniging „Beemster en omstreken", bij gelegenheid van haar 12%jarig bestaan, eene, in weerwil van het zeer ongunstige weder, goed geslaagde tentoonstelling gehouden van tuin- en boomvruchten, tuinzaden, bloemen en gereedschappen. Den heer W. Sluisdie den eersten stoot gaf tot oprichting der vereeniging en als voorzitter haren bloei zeer bevordert, werd een keurig geschenk aangeboden. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 21 D. den OudeDdammer, arbeider te Yinkeveen wegens het in den nacht van 2728 Juli met een lucifer aanste ken van een door hem in een onbewoond schuurtje nabij zijne woninggebracht bos riet zoo hij voor gaf om zijne vrouw te verschrikkenonder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot 15 maanden cel straf veroordeeld. Van den watermolen in de Monnickemeer zijn den 21 een der roeden en de schoorsteen door den bliksem beschadigdzonder dat er brand ontstond een putbaas bij de werken van den Zuidoosterspoorweg te Ravestein werd denzelfden dag gedood door den bliksem die zijn bovenlijf letterlijk aan stukken sloeg; 5 in zijne nabijheid werkende arbeiders waren eenige oogenblikken bewusteloos doch kwamen overigens met den schrik vrij. Terwijl de havenmeester en vischafslager Vossenaar te Breda zich den 21 met vrouw en dochter in den schouw burg bevond, is in zijne woning, het benedengedeelte van het Rijks-telegraafkantoor, ingebroken en zijn uit eene opengebroken secretaire gestolen 12 stuks russische spoorwegaandeelen Morschansk-Sysran en ruim 300 aan geld en bankpapier. Eene deputatie uit het centrale bestuur van het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond heeft den 21 Sept. den minister van justitie een adres aangebodenwaarin, overeenkomstig het besluit der algemeene vergadering te Arnhem, 16 en 17 Mei, spoedig eene belangrijke uitbreiding der wet op den kinderarbeid verzocht wordt, en wel met verbod van allen kinderarbeid tot den leef tijd van 12 en regeling van dien arbeid voor kinderen van 12 tot 16 jarenen aanstelling van inspecteurs tot het houden van toezicht op de uitvoering der wet. Het afloopen van het schroefstoomschip de Ruyter den 22 te Amsterdam is bijgewoond door de orstin van Roumanie die aan de uitnoodiging voldeed om het touw door te kappendatnadat de laatste stut was weg geslagen het gevaarte nog tegenhield. Zij heeft haar verlangen te kennen gegeven om hamer, beitel en touw a.ls aandenken te behouden. Deze voorwerpen zullen haar in een sierlijk kistje ter hand gesteld worden. Vervolg der binnenlandsche berichten in het tweede blad. herdacht zoowel door het gemeentebestuur en alle dag* bladenals door het ministerie en de burgerlijke en militaire overheden. Op het grafteeken van Koning Victor Emanuel werden met groote plechtigheid kransen nedergelegd. Voor het eerst vlagden alle vreemde ge zanten op ..dien dag. GRIEKENLAND. Volgens berichten uit Athene blijft men zich op ernstige gebeurtenissen voorbereiden. De toebereidselen voor het aankoopen van oorlogsbe hoeften en voor het in werkelijke dienst doen optreden der verlofgangers wordt voortgezet. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Ook te Weenen had de aftreding van den franschen minister de Ereycinet een slechten indruk gemaakt.' De dagbladen deden uit komen, dat de onzekerheid omtrent den loop der ge beurtenissen in het Oosten daardoor niet verminderde. De benoeming van Barthélemy St. Hilaire hoewel met verrassing vernomenis daarentegen gunstig opgeno men en als vredelievend beschouwd. RUSLAND. De Keizer heeft het aan graaf Loris Melikoff toegekende kruis der Andreasorde doen ver gezeld gaan van een eigenhandig schrijven waarin hem groote lof werd toegezwaaid voor hetgeen hij gedaan had. De diensten, in verschillende russische betrekkingen vroeger door hem bewezen hadden den Keizer over tuigd dat hij de hem opgedragen taak met dezelfde zaakkennis, ijver en vastberadenheid zou behandelen en daarom had hij hem met die taak belast. De uitkomst had aan zijne verwachtingen beantwoord. Door het met wijsheid en volharding gedurende een half jaar volgen van den hem aangewezen weg, waren zulke schitterende uitkomsten verkregendat de tijdelijk uitgevaardigde buitengewone maatregelen zoo niet geheel ingetrokken, dan toch grootendeels gewijzigd waren en dat Rusland weder op nieuw den weg van vreedzame ontwikkeling rustig kon volgen. TURKIJE. De Porte heeft den 24 weder een schrij ven aan de gezanten ter hand gesteld waarin zij ver klaart Dulcigno te zullen afstaan op de volgende voor waarden 1°. geen demonstratie der vloot plaats hebbe voor vraagstukken als die van Montenegro, Griekenland en Armenië2°. waarborging der beginselen van het natuurlijk en algemeen recht met betrekking tot het geloof, de eer en het leven der Mohammedaansche en Christen-bewoners van het afgestaan gebied 3°. trekking der grenslijn langs den oostkant van het meer van Scu tari zoodat Dinosch en Grouda bepaald aan Turkije blijven 4°. de verbintenis, dat in de toekomst niets meer aan Montenegro zal behoeven afgestaan te worden. Het schrijven eindigt met nogmaals op de gevolgen eener mogelijke demonstratie te wijzen. Inmiddels boden de voornaamste inwoners van Dul cigno aan de consuls een adres aan waarin zij ver klaarden zich nimmer te willen scheiden van de Porte, onder wier bestuur zij sedert eeuwen verkeerd hebben. Verscheidene consuls weigerden het aan te nemen. Af gevaardigden van het albaneesche verbond werden ge zegd naar Tusi te zijn vertrokken, om de bergbewoners aan te moedigen, Dulcigno tegen de montenegrijnen te helpen verdedigen. Riza-pacha spoorde de leden van genoemd verbond aan, zich te onderwerpen: hij dreigde zoo noodig geweld te gebruiken en versterking uit Konstantinopel te zullen ontbieden. Den 23 had eene bijeenkomst der vlootvoogden plaats: tengevolge van het daarin beslotene vertrok admiraal Seymour den 24 met het jacht Helicon naar Cattaro om van daar naar Cettinje te gaan, persoonlijk inlich tingen in te winnen omtrent de stellingen der monte negrijnen en naar de uitkomst daarvan maatregelen te nemen. ZWITSERLAND. Het leger telt 28479 manjaar lijks vermindert het aantal voor de dienst geschikte personenzooals uit de volgende cijfers blijkt; in 1877 de zaal binnen en onmiddelijk daarop mengden zich trompetgeschal en luid gelach tot een oorverdoovend gedruisch in een. Met één sprong verliet de jood zijn schuilplaats. Een hevige opgewondenheid had zich van hem meester ge maakt. Onstuimige gedachten vlogen hem door het hoofd. Men wilde het kindwiens moeder daar dood en verstijfd in den stal lag, tot het onderwerp van een uitgelaten grap maken. Daartoe had de jonge graaf hem dus mede naar het slot gelokten hij had met goed vertrouwen op diens goedheid gebouwd. Maar dat afschuwelijk plan mocht niet gelukken; hij zou het ver hinderen. Ondanks de lompen waarin hij gehuld was, zou hij die overmoedigen in den weg treden en hun zijn kind ontnemen. Lassar's donkere oogen fonkelden en met haastige schreden trad hij op de vleugeldeuren toe. Hier trad hem echter de portier in den weg, en al zijn toornal zijn hartstocht stuitten af op de rus tige kalmte van dezen ongevoeligen man. Zijn „terug'' ging met een forschen stoot vergezeld en de arme tui melde de trappen weer af. Met een vloek op de lippen rende Lasser links den langen corridor door, want hij wilde de zaal binnen, al zou 't hem het leven kosten. Een smalle trap leidde naar boven. Hij opende eene deur en stond in de buffetkamer. Hooge stapels borden en volle wijnmanden bedekten den vloer. Hij had nog juist den tijd om zich achter een aanrechttafel te verschuilenwant een paar lakeien kwamen haastig binnen, deden snel den inhoud van een overgebleven schotel verdwijnen en ijlden dan weer naar de zaal. „Goed zoo, tafelschuimers mest u vet met het merg dier slempers en verkwistersmompelde Lassarter wijl hij door de portière in het aangrenzende vertrek sloop. Er heerschte hier een too verachtig schemerlicht. Slechts een roode lamp in moorschen stijl wierp haar zacht licht door het ledige vertrek. Voorzichtig sloeg Lassar de plooien van een donkerkleurig gordijn ter zijde en trad als verblind terug. Hij had een blik in de feestzaal geworpen, maar wat hij daar zag, bracht hem in verwarring en overweldigde hem geheel. Een ver rukkelijk tooneel van rijkdom kleurenpracht en goud glans trof zijn oog. Het was iets als uit „Duizend en een nacht." Een zaal van middelmatige grootte maar zeer hoog badende in een zee van licht. Aan het ge. stucaarde plafond hingen gouden lichtkronen. Op de rijk bezette tafel stonden prachtige lampen wier zacht licht zich in het kostbaar tafelgereedschap weerkaatste. Zuilen van rood porfyr verdeelden de wanden in gelijk vormige vakken, gedeeltelijk met de portretten der telgen uit het doorluchtig geslacht der Warburgs behangen. Op den zwaren marmeren schoorsteenmantel waarin een open vuur brandde, verhieven zich twee prachtige bek kens van faijence. Al die pracht werd door een kost baren venetiaanschen spiegeldie van den schoorsteen tot aan den zolder reikteduizendvoudig weerkaatst. Aan de tegenovergestelde wand der zaal stond een eb benhouten buffet met kunstig gesneden renaissance- ornamenten en voorzien met prachtig vaatwerk van gedreven zilverdat uit vroegere eeuwen herkomstig moest zijn. De tafel was eveneens met het schitterendst tafelzilver, kostbare bloemenvazen en zeeschelpen bezet. Al deze voorwerpen, gevuld met spijzen, vruchten en bloe men, vertoonden een beeld van verlokkenden overvloed. Maar Lassar hield zich niet lang bezig met het aan schouwen dier kostelijke vruchten robijnroode wijnen en veelkleurige bloemen bij sloeg ook geen acht op de muziek, die door de zaal ruischte en langzaam weg stierf, zijn brandend oog zocht zijn kind. Daar, daar was hetin de armen dier blonde dame en juist in 't midden van dat schitterend gezelschap dat zich aan 't feest des graven had verzameld. Bij den aanblik der voorname heeren en egelante vrouwenfiguren ontzonk den armen man de moed zijn toorn bedaarde. Een onoverwinbare afkeer weerhield hem bij het schitterende gezelschap binnen te treden en toch voelde hij de kracht om als Simsom de zuilen te omvatten en de lachende en pratende menigte die zijn kind omringde, onder het puin te bedelven. Met sidderende handen hield hij de portière vast,- verborg zijn bleek gelaat hal verwege in de plooien en wachtte geduldig het einde van dit tooneel af. Het voorname gezelschap geleek op een gonzenden bijenzwerm. De fijne glazen met parelenden champagne klonken tegen elkanderroode lippen slurpten het schuim, spotwoorden, lachen, luide uitroepen klonken door de zaal. Bedienden gleden als schaduwen van groep tot groep; overal leven, beweging, uitgelaten vroolijkheid! Nu tikte Reindhold met een mes tegen zijn glas. De zuivere toon had de gewenschte uitwerking. De luidruch tige vroolijkheid verstomde. Aller blikken richtten zich naar den jongen heer des huizes, wiens slanke en toch krach tig ontwikkelde gestalte in de nette uniform boven de anderen uitstak. Een vermetel, overmoedig lachje vloog over zijn jeugdig gelaattoen hij het gezelschap op eenigzins zalvenden toon toesprak.- „De wegen des Heeren zijn vaak wonderbaarlijk. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2