No. 67*. Twee en tachtigste Jaargang. 1880. Z OM) A G 26 SEPTEMBER. De Zon in de Weegschaal. TWEEDE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën iSittttcnlanb, Hkiu tllSl lli: COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het gebeele Eijk 1, De 3 nummers 0.06. Van 1—5 regels/0,75; iedere regel meer 0.15. G-roote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TER ZOON. De lieflijke zomer is weder voorbij hij heeft plaats gemaakt voor de herfst met zijn gure vlagen en don kere luchten met zijn eigenaardige tinten°en kleuren. Ja dat zijn ze en Diet minder de gevoelens die ze in ons opwekken. Als de najaarszon over de kale velden schijnt, dan toovert zij tinten en kleuren, die onwille keurig tot weemoed stemmen die wazige en toch transparante luchten dat bruin en geelzij doen ons denken aan een verstervingsproces, waaraan geen weer stand kan worden geboden. Men gevoelt hetde le venskracht der natuur is weder gebroken de tijd der doodelijke rust breekt aan we zullen ons nog enkele malen kunnen verkwikken in de vrije lucht; maar dan is het gedaan de najaarsstormen en regenvlagen de sneeuwbuien en de scherpe koude zij zullen ons drij ven naar het hoekje van den haard en met een gevoel van diepen weemoed laten we daarom nogmaals den blik wijden over het landschap en snuiven met alle kracht onzer longen de aromatieke herfstlucht in. De rusttijd der natuur roept echter dan in het maat schappelijke leven den mensch tot verhoogde krachts inspanning. Hij heeft zijn rust en voorbereiding geno ten. Voor zooveel zijne middelen het hem toelieten bracht hij althans een gedeelte van den zomer door op reis of huiten in de vrije natuur. En wie zich dit niet kon veroorlooven maakte uitstapjes met pleiziertreinen, bezocht vrienden en kennissen slechts weinigen die hun hart aan geen enkele uitspanning verkwikten de meesten vonden gelegenheid om frissche lucht in te ademen en tot gezonde versterkende beweging. Over het algemeen heerschte in handel en nijverheid gedu rende enkele weken eenige slapte; vergaderingen en bijeenkomsten waren opgeheven; alle inrichtingen van onderwijs gaven vacantie aller streven was te genie ten van het schoone seizoen en nu nognu de zon in de weegschaal is gekomen zal men trachten aan de weinige heldere herfstdagen zijn hart op te ha len en zich te sterken voor de grootere krachtsinspan ning die aanstaande is. Wanthoe grooter de rust der natuur, des te krach tiger de werkzaamheid in het maatschappelijk leven. Als spade en ploeg zijn opgeborgen, als de truffel rus ten moet, als de schepen in het ijs zijn geklemd, dan bereikt de krachtsinspanning van den geest haar top punt. -De fouten en misslagen de kwalen en kankers on zer maatschappij liet gebrekkige in onze staatsrechterlijke en private instellingen de gebreken in ons verkeers leven en onderlingen omgang; in één woord alle be langen van staat en maatschappij van huis en kerk van land en natie dringen zich aan ons op en wekken opnieuw onze belangstelling. Toen de natuur in haar vollen dos washebben we meer voor ons zeiven ge- leefd als de zon in de weegschaal is gekomen ontwik kelt zich het maatschappelijk karakter van den mensch weder in zijn volle krachtherneemt het gezellig en uiselijk verkeer zijne rechten. De vergaderzalen wor- en heropend de scholen zijn aangevangen de ver- eenigingen constitueeren zich opnieuw de clubs wor den hervatde avondbijeenkomsten geregeld zelfs de speelpartijtjes op nieuw gevormd. zij niet vertraagt in de voorbereiding van maatregelen die in het algemeen belang dringend noodzakelijk zijn! Maar als de regeering en vertegenwoordiging voor gaan te werken niet alleen aan de staatkundige maar ook aan de maatschappelijke en moreele ontwikkeling van het volk dan is dit geroepen tot medewerking En een oppervlakkige blik slechts in het rond zal vol doende wezen om te erkennen, dat voor ieder, die wil nog een ruim arbeidsveld kan worden gevonden. Ai moede, onzedelijkheid, verdierlijking wanverhou ding tusschen verschillende klassen der" maatschappij, onkunde men vindt ze overal en allerwege. Moet er niet met kracht tegen worden te velde getrokken Dan is er zooveel wat niet door een individu niet door enkelen kan worden tot stand gebrachtmaar waartoe de samenwerking van velen noodzakelijk is. Inrichtingen van openbaar nut tot bevordering van kennis wetenschap en kunsttot aanmoediging en on dersteuning van handel en nijverheid van landbouw en zeevaartmoeten hier worden opgerichtdaar ge steund elders tot nieuwe levenskracht geroepen. ^l)0 er °P maatschappelijk gebied veel te doen voor ieder, die kracht gevoelt om mede te werken tot ont wikkeling der mensckheid, tot bevordering het algemeen belang. Maar zie ook rond in enger kringlet eens op of daar in uw naaste omgeving in uw huisgezinin uw eigen hart nog niet heel wat te verbeteren valt. Waar schijnlijk zal ieder onzer nog veel onkruid uit te roeien vinden en als we thans eens flink de hand aan het werk slaan den akker zuiveren en toebereiden, en met alle krachten medewerken aan de vermeerdering van het geluk en den vooruitgang van ons zeiven, de onzen en geheel de maatschappij dan willen we, als voor ons de tijd der rust weer komt en de natuur wederom in haar volle schoonheid prijkt, met te meer voldoening genieten in de bewustheid, onzen plicht te hebben gedaan. De natuur gaat rusten wij willen onzen veelzijdmen arbeid hervatten. Of er veel te doen isP Veel zeer veel Een berg van werk wacht in de eerste plaats hen the vóór alle anderen geroepen zijn, do belangen der JNederlandsche maatschappij te behartigen onze verte genwoordigers. Reeds was de finantiëele toestand van >ns land in de laatste jaren achteruit gegaan, maar ans schijnt hij werkelijk bedenkelijk te worden. Daar voor zullen dus in de eerste plaats maatregelen moeten orden genomen. Zonder geld kan een staat evenmin staan als een particulier in de behoeften der schat- - st moet dus zoo spoedig mogelijk worden voorzien. r"an men daarom verwachten dat de behandeling der begrooting niet zonder bezwaren zal gaan het wets ontwerp tot invoering der effecten belasting eischt Qnngende afdoening. Dan ligt het groote werkhet nieuwe ontwerp wetboek van strafrecht gereed het wetsontwerp tot beteugeling van het misbruik van ster nen drank de wijziging der verouderde registratiewet e herziening der ijkwetde regeling onzer finantieële verhouding met Indië enz. ia» s' al'eS tofc stand komen in het nieuwe zittings- jaar. We twijfelen, doch willen het beste hopen, en ff W,anceer de regeering de invoering der schoolwet de postspaarbanken zal hebben verwezenlijkt en amWetten ULtSevoerd, die weldra tot stand zullen moeten haa i^an- °°k ZÜ V001' den aanstaanden winter r taak ruimschoots hebben gevondenvooral indien de landbouwtentoonstelling te Leiden, in en om het feestgebouw op de Ruïne den 22 door den voorzitter der Maatschappij van Landbouw den heer v. d. Ou- dermeulen geopend en denzelfden dag door den Groot hertog van Saksen-Weimar bezocht, trekt zeer de aan dacht de door den heer J. Breebaart Kz. te Winkel ingezonden goudkaver, welke meer dan 60 ponden per mud weegt. Op de 39ste algemeene vergadering der Maatschappij, den 24 te Leiden gehouden, is Scha- gen dat met Purmerende om de eer dong aangewe zen voor de algemeene vergadering en tentoonstelling in 1881, en tot lid van het hoofdbestuur met groote meerderheid van stemmen gekozen de heer L. A. v. W eel Az., te Middelharnisin plaats van den heer Doopuytdie met uit0. December moet aftreden. Op voorstel van het dept. Leiden is met het oog op het tekort van 5700 der rekening over 1880eene commissie benoemd tot het beramen van middelen tot verbetering van den financiëelen toestand der Maatschap pij en op voorstel van het dept. Voorne besloten, door eene commissie te doen onderzoeken wat er aan het landbouwkundig onderwijs te kort komt en tot verbe tering gedaan moet worden. Na de vergadering werd de gemeenschappelijke maaltijd gehouden. De Maat schappij telt thans 80 afdeelingen met 14,915 leden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 22 met 25 tegen i stemmen zijne opvatting omtrent de voorschriften der gemeentewet gehandhaafd en (in strijd met het gevoelen der 2e Kamer) de geheele openlegging van de kohieren der inkomstenbelasting voor een ieder op nieuw geweigerd, „Daaruit volgt zegt het Handelsblad dat overigens de openbaarheid der kohieren noch noodzakelijk noch wenscbelijk en de huiverigheid van den raad zeer begrijpelijk acht niet, dat de meerderheid gelijk heeft." Het gelooft, dat de uitlegging, aan art. 264 en 265 der gemeentewet gege ven niet houdbaar is als in strijd met den eersten regel van wetsverklaring „waar de woorden duidelijk zijn mag men daarvan door uitlegging niet afwijken." Nog heeft de gemeenteraad met 25 tegen 10 st. be sloten, de aanbesteding van een tijdelijk schoollocaal op het Kadijksplein tegen welke plaats bezwaren waren ingebrachtniet te gunnen en een onderzoek in te stellen ot plaatsing op een ander terrein mogelijk is. Den 22 geraakte eene vrouw te Helder terwijl zij een kind op den arm had door het omvallen eener peterolielamp in brand. Men ontnam haar het kind en dompelde haar in het Heldersch kanaalwaardoor het vuur onmiddelijk gebluscht werd. t Den 22 's avonds zijn onder de gemeente Nieuw Vosmeer verbrand schuur en huis, bewoond door C. v. Hoof, met oogst, 4 jonge paarden 9 kalveren wagens en landbouwgereedschappen. De inboedel is grooten- deels gered. Al het verloren gegane was verzekerd. De orstinnen van Wied en van Roumanie heb ben Uen 23 een bezoek gebracht aan de Koningin. De 13jarige Marius Bogaardt te 's Gravenhage is den 23 door een onbekend heer van de school ge haald in een rijtuig medegevoerd en sedert vermist. De vader van het kind looft f 2000 voor de terugbe zorging uit. Omtrent deze gruweldaad meldt men aan de N. Rott. Courant het volgende Nadat het zoontje van den heer Boogaardt des mid dags 4uur nog niet te huis was gekomen infor meerde men bij den onderwijzer, en vernam daar, dat de knaap te 3 uren door een heer, uit naam van den vader, per rijtuig was afgehaald. Slechts deze inlich ting kon men geven dat de bewuste persoon was ie mand van middelbare lengtemet zwarte snor en fan- tasiehoed. De knaap had wel wat vreemd opgekeken dat hij op dit ongewone uur de school moest verlaten, maar ging vroolijk aan de hand van zijn geleider mede. De familie verkeerde natuurlijk in de grootste onge rustheid en aarzelde dan ook niet lang de politie te waarschuwen. Terwijl deze links en rechts nasporingen deed ontving de heer v. d. B. tegen 6% uur per post een uitvoerigen brief, waarin vermeld stond, dat de schrijver zijn zoon geroofd had en dat het kind alleen tegen een losprijs aan de ouders zou worden terugge geven. De schrijver zou zorgen dat heden Vrijdag op een bepaalde plaats en uur een koerier op post zou staan om de f 75,000, welke hij eischte, van eene vrouwelijke dienstbode in ontvangst te nemen. Of zijn lasthebber zou worden aangehoudendeed niets ter zake daar deze toch geen inlichtingen kon verschaffen. "V erder behelsde de brandbrief de bedreiging, dat aan het kind van nu af alle voedsel onthouden en dat het in een kelder opgesloten zou worden Werd het geld verstrektdan zou het kind Zaterdag in de ouderlijke woning terug zijn. Mocht de schrijver bespeuren dat de justitie in de zaak gemengd wasdan zou de vader slechts^ het lijk van zijn kind terugvinden. Het plan was rijpelijk doordacht en de schrijver zou voor niets terugdeinzen. De politie had inmiddels wijd en zijd getelegrafeerd en opsporing verzocht. In den afgeloopen nacht werd een ontdekkingstocht in de duinen ondernomen maar geen spoor werd toen ontdekt. Heden voormiddag echter werd in het duin nabij Loosduinen door een rijksveldwachter het lijk gevonden verborgen tusschen struikgewasde handen en voeten gebonden en het hoofd rustende op de schooltaseh. Sporen van buiten gewoon geweld waren niet zichtbaar. Onvermoeid zetten politie en justitie hare nasporingen voort om den dader van dit gruwelstuk te ontdekken. Van den koetsier, die den onbekenden persoon aaneen der spoorwegstations in het rijtuig namkwam men alleen^ te weten dat hij den man met den knaap tot net einde der Laan van Meerdervoort heeft gebracht. V erschillende personen hebben den knaap met zijn vermoedelijken moordenaar nog tegen het vallen van den avond in het duin ontmoet. De veronderstelling is niet gewaagd dat het onmensch, ontwarende dat men hem reeds op het spoor was, zich gehaast heeft zich van het knaapje door verworging te Inmiddels heeft men heden eene vrouw naar de plaats gezonden waar volgens den brief de geëisehte geldsom in ontvangst zou worden genomen. Er deed zieh ech ter niemand op. De persoon die den ongelukkigen knaap ontvoerd heeftwordt als volgt aangewezen ®ea man ^an ongeveer 25 jaar, gekleed als een heer in donkerbruine jas en broek jas met taille, zwart laag hoedjedragende een bruinen wandelstok. Lengte middelmatig, haar donker, neus, mond en lippen ge woon baard weggeschorenaangezicht mager, kleur bleek postuur tenger, knap uiterlijk. De geheele stad is door deze vreeselijke gebeurtenis m rep en roer gebrachtmen hoort over niets anders spreken. Het Vaderlaud verzekert dat het lijk gevonden is, niet alleen geworgd, doch met acht messteken door boord die ieder op zichzelf voldoende waren om den dood te veroorzaken. Uit den mond van den voerman vernam de bericht- gevei van dat blad nog dat bij het uitstijgen uit de vige ante de moordenaar den knaap opmerkzaam maakte op het hijgen van het paard met de woorden, „Kijk iet paard eens jagen en zweeten of we ook flink ge reden hebben zonder hot tarief te raadplegen, betaalde moordenaar f 2 vooi vracht en sloeg met het kind den weg naar het duin in. \an wege de politie wordt aan het Dagblad nog het volgende bericht: Als belangrijk valt nog te vermelden dat uit een woning gelegen in de duinen onder Loos duinen, heden nacht is ingebroken en aldaar ontvreemd is een paar hooge laarzeneen blauwe kiel en een blauwe borstrok. De hoofdcommissaris gelast scherp en onmiddelijk onderzoek ten eerste aan de spoorwegstations en onder

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5