I Jtigc20ttben ^tukïicu. Een woord aan alle Rijks-ambtenaren, wier weduwen en weezen bij den dood van hunne verzorgers zonder pensioenen zullen achterblijven. QÜlctrlci. de stalhouders en koetsiersen bij ontdekking van eenige bijzonderheden terstond bericht. Nu de afschuwelijke misdaad meer en meer in de stad bekend geworden isblijkt ook nog meer van de sensa tie die daardoor onder de ingezetenen is te weeg ge bracht. Een geheelen avond hebben voor het politiebureau volksophoopingen plaats waarbij de vreeselijkste ver- wenschingen tegen den bedrijver gehoord worden. Godard's luchtballon is den 23 te Utrechtte 4.22, opgestegen met 7 reizigers even 6 u. gedaald te Bijs- wijk, over de Lek waar 2 reizigers uitstapten, te^bali 7 met de overigen weder opgestegen en te 10.45 ne dergedaald op pruisisch grondgebied niet ver van Venloo. Den 23 zijn te Haarlem voor het hulponderwijzers examen geslaagd 3 hier te lande opgeleide indiërs. Den 24 is het nieuwe beurs- en waaggebouw te Leeuwarden, ten koste van 2 ton gebouwd op het ter rein van den afgegraven Wirdumerpoortsdwinger en eene oppervlakte van 1909 vierkante ellen innemende plech tig geopend met toespraken van den burgemeester en den "Voorzitter der kamer van koophandelin tegen woordigheid van vele autoriteiten waaronder 's Komngs commissaris in Friesland en Gedep. Staten. Denzelfden dag is eene tentoonstelling van landbouw- en zuivelpro ducten geopend. De geheele stad was gevlagd. Een der verpleegden van „Nederlandseh Mettray heeftna vergelijkend examen de beurs van f 300 ontvangen om aan 's Bijks kweekschool voor onderwij zers te Groningen te worden opgeleid. Hij was bij het examen van 130 mededingers de eerste. Ter gelegenheid van het 40jarig professoraat van dr. Loncq te Utrecht, werd hem door leerlingen en oud-leerlingen een rijke coupé en den 23 bij den heer Smit in de Maliebaan een feestmaal aangeboden. De heer Hirschmann heeft den gemeenteraad van Amsterdam concessie verzocht voor den aanleg van een stroomtram door de zoogenaamde nieuwe stad in aan sluiting aan den paardentram. De heeren Bok en IJkema te 's Gravenhage hebben gunning gevraagd voor een stoomtram van Sneek over Scharnegoutum en Eauwerd naar Leeuwarden en van Sneek door Bolsward naar Harlingen. De Koning heeft zijnen lijfarts, dr. C. W. Vink- huyzen benoemd tot commandeur der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Aan de Bloemgracht te Amsterdam wordtter plaatse waar 2 pakhuizen stonden eene nieuwe kerk met hardsteenen voorgevel gebouwd voor de chnst.- geref. gemeente. De vroegere kerk aan die gracht voorheen een heerenhuiswordt thans tot oude-man* nen- en vrouwenhuis ingerichtdaar het bestaande ge sticht te klein was geworden. Aan dezelfde gracht bezit de gemeente ook school en weeshuis ook op 2 andere punten der hoofdstad heeft zij kerken. Te Gorinchem is met 1248 der uitgebrachte 2296 stemmen tot lid 2e Kamer verkozen de luitenant Seret; de heer "Waldorp bekwam 920 stemmen. Ook op Texel heeft de plaatselijke schoolcommissie naar aanleiding van de invoering der nieuwe schoolwet tegen 1 November haar ontslag gevraagd. Te Oostereind op Texel is beroepen ds. S. te Gempt, van Vlieland. Te Lekkerkerk, waar onlangs dr. v. Wijk, van Edam, als predikant beroepen is, heeft de kerkeraad aan kerkvoogden verzocht, een tractemeut beschikbaar te stellen voor het beroepen van een tweeden maar orthodoxen predikant, en na afwijzing van dit verzoek is het herhaald bij een door 300 mannelijke gemeente leden onderteekend adres. De afdeeling Winkel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft aldaar eene tentoonstelling ge houden van de bloemen, ontwikkeld uit de in het voorjaar door haar onder den werkenden stand ver spreide stekjes. 104 Personen hadden ieder 5 stekjes om niet, 10 anderen hadden ze tegen betaling ontvan gen. Door 98 personen werden alsnu 370 planten in gezonden waaronder zich uitstekende exemplaren be vonden. Enkele belangstellende ingezetenen verfraaiden de tentoonstelling door de inzending van keurige ver zamelingen van gewassen. In eene vervolgens gehouden departementsvergadering zijn 13 prijzen en premien bestaande in bloemenstanders potten en mandjes, uit gereikt. De oud- en zeldzaamheden van mej. Eregeres te Broek in Waterland aangekocht door eenige heeren te Amsterdam zullen aldaar tentoongesteld worden in een huisje met tuintjevolkomen gelijkende op een perceel te Broek. Na geslaagd admissie-examen is tot de studie aan de universiteit te Utrecht toegelaten mej. v. Tussen broek. Dij ministeriëele resolutie is bepaalddat op ont vangkantoren der 4 laagste klassen voorloopigbij wijze van proef, vrouwelijke leden van het gezin des ontvan gers als geagreëerde bedienden toegelaten kunnen wor den onder voorwaardedat zij de vereischte geschikt heid en bekwaamheid bezitten en minstens 18 jaren oud zijn. De Koning heeft tot voorzitter der 2e Kamer voor de tegenwoordige zitting benoemd mr. W. H. Dullert. Het Nederl. Zendelinggenootschap heeft dezer dagen te Botterdam zijne 83ste jaarvergadering gehou den. De inkomsten a 68,910 hebben, grootendeels ten gevolge van het lage cijfer der giften en legaten ongeveer f 12000 minder bedragen dan het gemiddelde der 5 vorige jaren. Aan de te Leeuwarden gehouden harddraverij met paard en sjees op 24 September namen 21 paarden deel. De le prijs, f 300, werd behaald door de brume merrie Suzanna, van C. Paarlberg,_ te Zijpe; do 2e prys 100, door de zwarte ruin de Vlieger, van 1. Yelstra te Marnum. Ook door de rechtbank te Botterdam werd iemand wegens het uitgeven van sigarenbons veroordeeld tot een half jaar celstraf en 25 boete. Mede-am.btenaren. Hebt gij in de Nieuwe Eotterdamsche Courant van den 14den dezer het verslag gelezen van het verhan delde en gesprokene in de algemeene vergadering van het Pensioenverbondden 28sten Augustus j. 1. te Botterdam gehouden Zoo niet dan raad ik u ten sterkste aan daarvan kennis te nemen. Gij, die lid zijt van het Pensioenverbond, zult daaruit nieuwen moed putten voor de toekomst van uwe dierbaarste betrek kingen, want waar wetenschappelijke en achtingswaar dige mannen met zooveel energie en volharding de belangen onzer vrouwen en kinderen blijven behartigen als op die vergadering alweder is gebleken daar kan het niet anders, of de zorg voor de toekomst van het geen ons het liefste op aarde is zal eenmaal ophouden ons te drukken. Moge het spoedig zijn, dan zullen tal van ambtenaren met meer lust en met meer opgewektheid hunne taak vervullen in het belang van den Staat. Laat ons, vooral wanneer wij te eeniger Ujd tot eene nieuwe geldelijke bijdrage mochten worden uitgenoodigd, ons niet terugtrekken want zonder geldelijken steun van onze zijde kan het Pensioenverbond niet voor ons werken. En gij mede-ambtenarendie nog niet als werkend lid met eene bijdrage vai 2,50 of als gewoon lid met f 1 tot het verbond zijn toegetreden, aarzelt niet langer want bedenkt, dat het voor ons allen van het grootste belang is, dat het Pensioenverbond krachtig kan blijven voortwerken. Men heeft zich voor het lidmaatschap slechts bij het hoofdbestuur te Botterdam of bij een der afdeelingsbesturen aan te melden. Laat ons 'dus allen als één man werken; de een met hoofd en geld, de ander met eene kleine geldelijke opoffering, om eene door ons allen zoo vurig verlangde, betere toekomst voor vrouw en kind in het leven te roepen. Men schrijft ons uit Oudkarspel Aangemoedigd door den gunstigen afloop van de bloemententoonstelling, in de maand Augustus alhier gehouden, werd er verleden Woensdag, op uitnoodi- ging en onder leiding van den heer Vis, eene openbare vergadering gehouden in het lokaal van den heer P. de Geus, te Noordscharwoudetot oprichting van eene vereeniging die zich ten doel stelt„Het bevorderen van liefde voor het aankweeken van bloemen voorna melijk onder de mingegoeden." De voorzitter had succes. Staande de vergadering traden 24 personen tot de ver eeniging toe en werd er eene commissie benoemd tot het ontwerpen van een reglement. Tot leden daarvan wer den benoemd de heeren Vis, Jongeneel en Dorsman. Ten einde de zaak meer uitbreiding te geven zal er aanstaande week bij den heer Kistte Zuidscharwoude, eene dergelijke vergadering gehouden worden. Als eene der vruchten van den tijdelijken cursus in teekenkunst, onlangs voor leeraren uit de verschillende provinciën gehouden in de Bijks-academie voor beelden de kunsten te Amsterdam kau men aanmerkendat reeds uit drie gemeenten in ons vaderlandbij den hoogleeraar Alberdingk Thijm uitnoodigingen ontvangen zijn om dezen winter over kunsthistorie en theorie voor een belangstellend publiek te komen spreken. Mr. Piepers deelt in het Ind. Weekbl. van het Recht het volgende mede Een middel tegen schoolverzuim. „Dwing ze om in te gaan." Bij vonnis van den Landraad te Koepang 31 Mei 1880 werd Joenoes Pandionderwijzer aan de gouvernements inlandsche school te Lelain schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van kwetsuren welke eene onbe kwaamheid tot persoonlijken arbeid van meer dan 39 da gen tengevolge had en deswege veroordeeld tot 3 jaren dwangarbeid buiten den ketting. Deze liefelijke opvoeder der jeugd had toch de ge woonte het schoolverzuim op eigenaardige wijze tegen te gaan door namelijk zijnen scholieren zoodra hij ze weder in zijne macht had gekregenmet een ijzeren nijptang stukken vleesch uit het lijf te scheuren. Op 27 Maart 11. paste hij dit huismiddeltje weder op den ongeveer elfjarigen jongen Marcus Lucas toe wien hij op die wijze een stuk vleesch uit de dij losscheurde, wat hij vervolgens aan zijn hond voorwierp terwijl hij dien jongen verder bedreigdevoor het geval hij er aan stierf, zijn geheele lichaam aan de honden prijs te zullen geven. Daarna dwong hij hem den verderen schooltijd op één been te staan. Meer dan een maand was het kind aan de gevolgen dier mishandeling lijdende. De dader erkende het feit ter terechtzitting volkomen, en gaf op, dat hij meermalen den nijptang bezigde om het schoolverzuim tegen te gaan, terwijl hij ten opzichte van het gebeurde bepaaldelijk te zijner verschooning aanvoerde dat die jongen ook nog met een steen naar een zijner varkens had gegooid Dit fraaie excuus bleek nog bovendien onwaar te zijn. Eon andere jongen van nagenoeg gelijken leeftijd had vroeger eene gelijke mishandeling ondergaan en toonde daarvan ter terechtzitting het littecken zooals het pro cesverbaal vermeldt„op zijn linkerbuik". De kommandant van de Willem Barendsz. die uit Hammerfest een resumé heeft gezonden van den tocht naar de Noordpoolstreken meldt o. a. „Bij Bercheiland begon de wind echter te liggen en bij stilte werd nu verloren wat met een doorkomend briesje gewonnen zou zijn, terwijl de strooming tegen werkte. Daarom werd ver boven de Kruiseilanden NW. gestuurd omdat men verwachtte verder in zee minder stroom te vinden. Toen echter kreeg het schip de schade die reeds per telegraaf is gemeld. Het schip stootte op een rif, dat onjuist op de kaarten stond aangegeven. Onmiddelijk werden zeilen gehouden rond gelood sloepen uitgezet, een stopanker uitgebrachtstoom ge stookt en een zwaar anker achteruitgebracht. Het schip stootte hevig en rondom dreven stukken looze kiel en dubbelhuid. Te vergeefs werd op de ankers gehieuwd; het schip viel overzijde en moest gestut worden de ketting van het zware anker werd stuk gedraaid en het water viel. Wind en branding namen toe ballast en steenkolen moesten uit het voorschip geworpen worden toen eindelijk te half twaalf het schip na eenige harde stooten vrij kwam. Gelukkig was het schip dicht gebleven. De wind nam echter toe en liggen blijven was onmogelijk, zoodat besloten werd met een spring onder zeil te gaaD, waardoor men buiten dadelijk gevaar was. De ankers waren weg." Ten slotte schrijft hij „Ondanks onzen spoedigen terugkeer kunnen wij met genoegen opmerken, dat, dank zij het gunstig weder, in het begin veel gedaan is kunnen worden. De ijsgrens is vrij nauwkeurig op genomen magnetische serial temperatuur waarnemingen zijn meer gedaan dan verleden jaar en er is meer gelood en gedregd zoodat ik hoop dat de Zoölogische Collectie „Artis" tevreden zal stellen." Het Nederlandseh Comité voor de Vee- en Zuivel- tentoonstelling te Londen heeft, zooals men weet, op advies van de keurings-commissie eene keuze gedaan uit het vee, dat aangeboden was om deel uit temaken van de nederlandsche collectieve inzending op de ten toonstelling. De namen der inzenders, wier vee aan genomen werd zijn de volgende 1° S. J. van de Werf te Leeuwarden, Joh. L. Blanks- ma te Pingjum, E. W. Eennema te Schrans J. E. Bolt te Groningen P. Ellerbroek te Hoorn C. Bee- renpoot te Binnenwijzend J. Palenstein te bchellink- hout, M. Groot te Oterleek J. Koomen te Winkel, Cassen Meehrings te Beemster, S. Zuurbier te Spierdijk, C Haringhuizen te Oterleek, M. van der Poel te Abbe- broek, C. Zirkzee te Koudekerk, ieder met ééne koe, en Joh. T. de Vries te Baard met twee koeien. 2° Sipke S. Bakker te Deersum, Joh. L. Hilarides te Pingium H P. Smids te Tietjerk J. Kruit te Gas- selter-Nijeveenscbe mond, «J. Groot te Purmer, T. Ver- gunst te Aarlanderveen, ieder met één stier, oud 2£ jaar. 3° B. Meintema te Boordahuizen P. Ellerbroek te Hoorn K. Schemer H. Swaan te Bergen T. Klay te Mijdrechtieder met één stier 1% jaar oud. 4° H. Lof te Beemster J- Posch te Binnenwijzend, J. M. de Sonnaville te Alkmaar, ieder met ééne vaars. 5° C P. Hoek te Wateringen, met eene familie, bestaande uit koe stier en kalf. (Deze inzending op verzoek van het Comité). Het Comité heeft op advies Yan de keurings-comrms- sie aangenomen, dat het vee van bovengenoemde heeren mag worden beschouwd de beste exemplaren van de aangegeven stuks vee te vertegenwoordigen maar be tuigt zijnen dank aan de overige veehouders die tot eene waardige vertegenwoordiging van den nederland- schen veestapel hebben willen medewerken. De inzen ding moest tot een bepaald aantal beperkt worden, en hoewel het vee van hen die niet genoemd zijn met is aangenomen kan daaruit niet voortvloeien, dat ook onder deze geene puike fokdieren aanwezig zijn. Integen deel was de taak der keurings-commissie zeer moeielijk, omdat zooveel uitmuntende exemplaren waren aan geboden. Te Zelzaete (België) is dezer dagen een duif bij haar meester teruggekeerd die in 1878 van den grooten wedstrijd te Borne was achtergebleven. Voor het standbeelddat men in Hydeparkte Londen, voor lord Byron wil oprichten, is toe dusver voor 3000 p. st. ingeschreven. De grieksche Begeering heeft, uit erkentelijkheid voor hetgeen de dichter voor Griekenlands onafhankelijkheid heeft gedaan, het parisch marmer ten geschenke gegeven, dat voor het voetstuk van het standbeeld noodig is. In Britsch-Indie is een ontzettend onheil voorgeval len dat aan veertig engelsche officieren en hun vrou wen' het leven heeft gekost. Het geschiedde te Nairn Taleen herstellingsoord in het Himalaya-gebergte, dat zevenduizend voet boven de oppervlakte der zee ligt. Het spiegelt zich in een liefelijk bergmeer, waar de wind van de groote gletschers,koelte aanbrengt aan hen, die uit de heete vlakte naar de frissche villa's van Naini Tal zijn geklommen. Naar het schijnt hebben stortre gens de aarde, welke de berghellingen bedekt, losge woeld van de rots, een ontzettende aardstorting heen plaats gehad, huizen en boomen medesleepende eve als te Goldan bij de Eighi in 1806 geschiedde -- en een menigte menschen werd oogenblikkelijk gedooc. De verwanten van 40 officieren hebben gisteren in de telegrammen der Engelsche bladen plotseling het be richt gelezen van den verschrikkelijken dood hunner betrekkingen. In het noorden van Schotland viel deze week reeds sneeuw in de nabijheid van Port William lag^ den 's morgens een halven duim dik ijs. Dienzelfden ag heerschte in het oostelijk deel van Londen 's middag een zoo dikke mist als men sedert 1854 zoo vroeg nie gezien had. De Maatschappij van den Londenschen en -^oor^ westelijken Spoorweg heeft 100 p. st. uitgeloof vo het ontdekken van den persoon of de personen het dynamiet op de spoorwegbaan bij Bushey nea legden.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 6