o. r» FEUILLETON, n L WOENSDAG 29 SEPTE M B E \i. Sneeuwvlokken. O. »o, iillgSiC »(vap Prijs der gewone Advertentiën ©fficicel (Bc&ceUc. iSuttenlattb* Li V i l N V' O t* ;i ALK1AARSCHE COURAAT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80 franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat zij van hunne ambtgenooten van Rauwerderhem als provisoren van het Lieve Vrouwe- of Albada-leen te Poppingawier de mededeeling ont vangen hebbendat de studiebeurs of het genot der inkomsten van voormeld leen dit jaar zal openvallen en dat regthebbenden tot die begeving daarom opgeroepen worden tot het stemmen van een beneficiant op Maandag, 18 October 1880, des voor middags te 11 uur, in bet gemeentehuis te Rauwerd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Sept. 1880. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Poiicie het volgende voorhandenals een witte vrouwenzak inhoudende 2 zakdoeken, portemonnaie enz., een paar broekdraagbanden, een bloedkoralen kettingje, een duitsche pijp, een eorset, een kleine portemonnaie met eenig geld een zilveren vingerhoed een goud oorbelletje, een petroleumkruikeen jongenspet. DUITSCHLAND. De districts-raad in Lotharingen bevat thans geene leden der protest-partij meer. Deze leden verlieten zooals men zich herinneren zaldade lijk na de eerste zitting de vergadering daar zij steeds wei gerden den gevorderden eed van getrouwheid aan den duitschen Keizer af te leggen. Tot voor korten tijd bestond die raad uit 31 gematigden en 3 leden der protest-partij afgevaardigd door Metz bij eene in de laatste dagen aldaar gehouden verkiezing werd het laatste lid dier partij door een gematigden afgevaardigde Vhrvangen. ENGELAND. De rnssische vluchteling Hartmaan wiens uitzetting uit Erankrijk indertijd tot zooveel geschrijf aanleiding gaf, zegt in een aan de Daily tele graph gezonden brief, dat hij zich uit naam zijner rus- sische vrienden verplicht acht, te verklaren naar aan leiding van het verband dat dit blad zocht tusschen de nihilisten en de poging om een trein op den Noord west-spoorweg in de lucht te laten springen dat die nihilisten nimmer aanleiding gaven en, naar hij hoopte, ook nimmer zouden geven tot het vermoeden dat zij een ondankbare of eerlooze daad zouden willen plegen jegens een volk dat hun gastvrijheid verleende. Bo vendien was de staatkundige invloed van grootvorst Konstantijn op wiens leven het dan gemunt zou zijn in Rusland zóó gering, dat hij zelfs aldaar gerust kon leven. Lord Mount-Morris iersch landeigenaar, die met zijne pachters ongenoegen had is den 26 vermoord, j^eze moord heeft groot opzien gebaard. ERANKRIJK. De radicale bladen laten zich oVer' het nieuwe ministerie zeer ongunstig uit. De Rappel meent de aller uiterste grenzen der beleefdheid te buiten te gaan, indien zij beweerde te gelooven, dat het eeuwig durend zou zijn. Volgens de 2/Iot d'Ordre is de crisis verdaagd, niet afgeloopen. Het ministerie, buiten de Kamer gevormd en daarom bij de Kamer niet gezien bestaat uit te ongelijksoortige bestanddeelen en zal ineen storten als een slecht gebouwd huis. De Justice drijft den spot met het ministeriezulk een ministerie kan onmogelijk als ernstig beschouwd worden het is dui delijk eene fopperij. De toestand is te ernstig voor dergelijke snakerijen. De nieuwe minister van buiten landsche zaken wordt in dat blad bizonder aangevallen door het kamerlid Clemenceau. Volgens hem werd aan Jules Eerrijnadat het ministerie gebroken was, opge dragen de verstrooide stukken bij elkander te brengen en toen heeft die ongelukkige na een ieder, dien hij ontmoette, de portefeuille van buitenlandsche zaken te hebben aangebodenniemand kunnen vinden die haar wilde hebbendan Barthélemy St. Hilaire. Grévv en Eerry hadden het recht niet, om Erankrijk die ver nedering op te leggen. Dit gaat te ver. Die minister zal morgen misschien de fransene vloot machtigen om een albaueesche stad ter wille van een vreemd belang te beschieten. En zou men onder dergelijke omstan digheden de raadpleging van het Parlement durven uit stellen Hij weigert het te gelooven. Men zal het niet durven wagen de Kamer niet in staat te stellen over zulk een ministerie onmiddellijk haar gevoelen te zeggen. De reactionaire pers valt den minister van buitenlandsche zaken mede bizonder aan en beschuldigt hem van gebrek aan vaderlandsliefde omdat hij inder tijd in aan een duitsch tijdschrift gezonden artikelen aan Bismarck's verdiensten recht liet wedervaren. De Soleil meent, dat Frankrijk een. vredelievend minister van buitenlandsche zaken verlangde en niet een bewonderaar van Bismarck. De door den ministervan buitenl. zaken aan de fransche diplomatieke agenten in het buitenland ver zonden circulaire was van den volgenden inhoud „Door het vertrouwen van den president der Repu bliek aan het hoofd van het departement van buiten landsche zaken geroepenis mijn aerste plicht u te „verzoeken, aan de regeering, bij welke gij toegelaten „zijtde verzekering te geven dat het nieuwe kabinet „geene verandering hoegenaamd zal brengen in de „staatkunde, tegenover het buitenland door het vorige „ministerie gevolgd. Nog nimmer stelde Erankrijk „meer prijs op de handhaving van den vrede zoo be vorderlijk voor zijn welvaart en voor zijn eer. Dit „stelsel ingewijd door Thiers den wijzen staatsman „wiens vriend ik zoo langen tijd wasis sedert tien „jaren standvastig gevolgd en heeft uitmuntende vruch- „ten gedragen. "Wij zullen getrouw blijven aan een „zoo heilrijke overlevering en alles aanwenden, wat „strekken kan tot verdere ontwikkeling van de góéd^ „betrekkingen welke de fransche Republiek met andere „landen onderhoudt. Wat mij persoonlijk betreft, zal „ik mijne krachten daartoe aanwenden en ik reken, „om mij in die vaderlandslievende taak behulpzaam te „zi'n, op de medewerking van al de vertegenwoordigers „onzer diplomatie." Dezo circulaire maakte in Italië een zeer gunstigen indruk. De heer Raijnol, afgevaardigde voor de Gironde, is onder-secretaris bij het ministerie van openbare werken geworden. TURKIJE. Het schrijvenin het vorige nummer vermeld als te zijn uitgegaan van de Porte aan de mogendheden is geen van de Porte uitgegaan staats stuk geweest en niet aan de gezanten te Konstantinopel overhandigd geworden. De daarbij opgegeven voorwaar den waren alleen mondeling als het persoonlijk gevoelen van den Sultan ter kennis der gezanten gebracht, die dus niet verplicht waren daarvan officieel kennis te geven. Aau de turksche gezanten bij de mogendheden werden zij schriftelijk medegedeeld. De engelsche admiraal Leymour kwam den 25 over Gattaro uit Cettinje te Ragusa terug. De onderhande lingen met Riza-pacha werden afgebroken en bevelen werden uitgevaardigd voor het vertrek der vloot op den 27, welk vertrek later weder uitgesteld werd ten gevolge van nieuwe door de montenegrijnen uitgelokte onder handelingen. Het albaneesche verbond dreigt met de in hechtenis neming der in Albanië gevestigde consuls, indien de vloot tot vijandelijkheden overgaat. Pogingen, door den oostenrijkschen consul te Dulcigno aangewend om de inwoners tot het overgeven dier stad aan te sporen, hadden niet de gewensehte uitkomst: zij zouden zich ten sterkste verzetten. Eene poging van den duitschen gezant te Konstan tinopel, om van den Sultan de vreedzame overgave van die plaats te verkrijgen was ook vruchteloos niette genstaande het onderhoud 4 uren duurde. Hij ver klaarde aan do gebeurtenissen haren vrijen loop te zullen laten Europa voor de gevolgen verantwoorde lijk stellende. Het aantal albaneezen dat naar Dul cigno optrok was vrij groot. ZUID-AMERIKA. De chileensche gezant te Was hington ontving volgens bericht van den 25 over Pa nama de tijdingdat 2500 chileenen Ohimbote ten noorden van Lima den 11 bezet hadden en van daar tegen Lima zouien oprukken te gelijk met andere troepen en de vloot. Den 31 Augs. zouden de chi leenen Callao beschoten hebben. VEREENIGDE STATEN. De democratische can- didaat voor presidentgeneraal Hancock, heeft in een brief te kennen gegeven dat hij met nadruk de aan spraken van het zuiden op schadevergoeding wegens den oorlog verwerpt, daarbij voegende, dat de regeering der Unie nimmer kosten vergoeden of pensioenen of belooningen van welken aard ook verstrekken kan naar aanleiding van eenen oorlog -om het bestaan zelf der 5) Naar het Hoogduitsch van R. Elcho. „Hoorthoort Reinhold als prediker in de woestijn Let op vrienden Zonder acht te geven op die luide uitroepenging de spreker voort„Aldus sprak Fredericus de knecht des huizestoen hij in het bosch weg nog steg wist. Wij vroolijke gezellen echttr waren met eene gelofte aan Nimrod uitgetrokken, om een vos te vellen, maar het vosje fopte ónswant het liet zich niet zien. Het bosch wals woest en verlaten en geen wegwijzer toonde ons waarheen te gaan. En reeds werd ik on rustig en angstig te moedewant ik had gasten ge- noodigd „Die den gas heer met de lantaren opzochten;" wierp een basstem er tusschen in. „En ziet, de verloren zoon was in het bosch, waar het stikdonker was, en hij hoorde het suizen van den wind. En den Nimrods zou het lot der Heilige Drie Konin gen „Die eten en drinken, maar niet graag betalen," neuriede Kurt. „Al bewees hun ook geen ster de genade om hun pad te verlichten zoo vonden zij toch de plaats waar een arm wichtje lag aan de zijde van hare overleden moeder. En zij hieven de oogen op en zagen de ge vondene aan. Daar ze donkerkleurig was met schoone oogen en van goeden lichaamsbouw, en daar zij behoorde tot den uitverkoren stam zoo namen zij het kindje op en brachten het in dezen kring van waardige heeren en bevallige vrouwen, waar cimbalen klinken en pauken, waai' do beker rondgaat en ieder het licht van zijnen geest laat schijnen. Nn gebeurde hetdat in de zalen van die oude slot een jongeling den dag vierde waarop de wet hem verhief tot Heer van Warburg. En waarlijk zijn hart is vroolijken hij zou kunnsn juichen en springen, vóór alles echter een goed werk doen in vereeniging met hen die evenals hij vroolijk zijn van geest en hart. Zoo hoort dan dames en heeren mijn woord." „Hoort hoort 1" „Aangezien err dewijl het kind gevonden werd in een donker bosch en aangezien het zijn moeder verloor, blijkt het overeen te komen met het te vondeling gelegde kind in Shakespeare's Winteravondvertelling. En even zoo goed als de tirouwe Antigonus het recht had, het kind een naam te gevenzoo komt 't mij ook recht en billijk voor, dat ik der vondelinge eenen; naam geef, die zij voor de mensehen dragen zal. U, lieve vrienden, noodig ik uit getuigen te zijn want wat beduidt dit anders bij een arm menschenkind dan de opname in den kring van goede en barmhartige menschen En Reinhold War burg die de gelofte deed om op den dag, waarop hij mondig wordteen goede daad te doen hij vraagt U allen, die edel en goed zijt van gemoed, of ge getuigen wilt zijn bij het geven van een naam aan dit zoo droe vig verlaten jodenkind f" Na deze vraag verhief zich het gezelschap op de luid ruchtigste wijze. „Eu ziet, het gebeurde, dat allen zich verhieven van hunne zetels dewijl allen goed en edel van hart waren, ging Reinhold voort op preekenden toon. Zoo vult dan uwe glazen met parelende champagne Toen dit geschied was boog hij zich over de kleine, die door de gravin Margaretha een weinig omhoog werd géhouden zoodat het blozende kopje als een rozenknop uit de sneeuwwitte tullen en kanten uitstak. „Ik mag u niet Rachel noemen zooals uwe moeder heette op dat er geen droeve herinneringen valle op uw zonnig leven en opdat geen Jacob om u vrije tweemaal zeven jaren en tegelijk eene zuster mee in den koop opneme. Uw naam zal Perdita zijn. Groei welig op, schoon als een roos uit Arcadien's dalen. Ik doop u Perdita. Evenals hier in dezen wijn de gouden parelen opstijgen, zoo vervulle zich uwe ziel met goedereine gedachten en uw hart met liefde. En evenals de welriekende geur opstijgt uit dezen wijn zoo ga er eens van u uit een adem van poëzie opdat ge eenmaal zult worden bemind door iedereen Met eene gracieuse beweging bracht Reinhold zijn glas aan den mond en een klein weinig van het bewegelijke schuim vloog over het gelaat van het kind. Een oogen- blik sloot 't verschrikt de oogen dan echter keek 't weer lachend op en met den uitroep: „Uw welzijn, Perdita ledigde Reinhold zijn glas. Door de gansche zaal hoorde men het klinken der glazen en alle dames en heeren dronken lachend het welzijn van het jodenkind. Na deze hoogdravende toespraak evenwel deed de slimme graaf zijn waar oogmerk kennen. Op schertsenden toon herinnerde hij, dat Antigonus bij het afscheid, aan zijne Perdita een goed gevulden gondbeurs achterliet, om haar van dienst te zijn bij verschillende wederwaardigheden des levens. Dit goede voorbeeld moest navolging vinden

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1