No. '09. Twee en tachtigste Jaargang. 1880. V li IJ D A (i 1 O C T O 13 E It. F E IJ IL L E T 0 N. Sneeuwvlokken, Prijs der gewone Advertentiën lie Officier van Justitie te Alkmaar verzoekt ons mede te deelen, dat aan het aanplakbord nabij de ingang' naar de Secretarie van het Stadhuis alhier, is vastgehecht een facsimile van den aan den lieer Boogaardt te 's Gravenhage bezorgden brief, tevens ieder uitnoodigende daarvan inzage te nemen en bij mogelijke aanwijzing van den schrijver de justitie daarmede onmiddelijk in ken nis te stellen. ©fftciëcl (StebccUc. fittttcttlanb- ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80 franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer 0,15. G-roote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS TER ZOON. GEHUWDE PERSONEN, niet ouder dan 40 jaren, die in aanmerking wensehen te komen voor de betrekking van CONCIERGE IN DEN NIEUWEN DOELEN te ALKMAAR, worden verzocht zich vóór 10 October 1880 aan te melden bij Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. BELGIE. De bekende afgezette bisschop van Door nik, Dumont, heeft het rijk en zijnen opvolger Danous- seau in rechten aangesproken ten einde de voordeelen terug te krijgen hem als bisschop door de grondwet en de landswetten gewaarborgd. DUISCHLAND. Bismarck schijnt ook voornemens te zijn van rijkswege de oprichting eener algetneene levensverzekering voor tot de arbeidersklassen beboo- rende lieden in overweging te gevenwelk plan on dersteund wordt door de organen der nationaal-liberale partij, maar weinig ondersteuning vindt bij de lort- schritts-partij. ENGELAND. Te Glasgow wordt voor de russische regeering het keizerlijke jacht Livadia gebouwd welk jacht door grootvorst Konstantijn naar de Krim zou worden overgebracht. De russische regeering zond aan de engelsche politie een .berichtdat drie personen dezer dagen Londen verlaten hadden in het bezit van werktuigen zoodanig ingericht, dat eene zekere hoe veelheid nitro-glycerine die men aan boord van dat jacht zou trachten te verbergen, daarmede tot ontplof fing kon worden gebracht. Het vaartuig werd dadelijk naauwkeurig onderzocht, de reeds ingeladen steenkolen gelost en de politie stelde nasporingen in het werk, om die personen te ontdekken. De moord op lord Mountmorres volgens de Times een klein landbezitter, is gepleegd vlak bij zijne woning te Combur in Galway, terwijl hij tusschen 8 en 9 uren alleen te paard reed. Voor de bescherming der politie had hij onlangs bedankt. Een onlangs uit de dienst van den vermoorden ontslagen knecht Sweeney is als verdacht van medeplichtigheid gevangen genomen. Het zoogenaamde landverbond hield reeds eene ver gadering om alle medeplichtigheid aan die daad van zich te werpen. De Daily News zlot in dergelijke ver klaringen echter weinig heil, zoo lang zoovele anderen voortgaan opruiende redevoeringen te houden. Dat de verbittering aan weerszijden groot jsblijkt uit een te Pontadown den 25 gehouden bijeenkomst van oranje mannen, waar de predikant Kune ionder levendige toe juichingen betoogde, dat het voor de rechtschapen man nen van Uister tijd werd, om wéerwraak te oefenen en de lioomschen eu Home-rulers neer te schieten. Dat blad voegt daaraan de zeer juiste opmerking toe, dat in bijna elk ander beschaafd land deze taal sleehtsverontwaar- diging en verachting zou hebben geoogst, doch de verbitte ring is in Ierland zoo grootdat meh op het punt staat van een burgeroorlog. Met het oog op den ernstigen staat van zaken in Ierland en in het Oosten schijnen verscheidene invloed rijke liberalen aan te dringen op de bijeenroeping van het Parlement in November a.s. ITALIË. Garibaldi gevolgd door zijn zoon Menotti, vroeg ontslag als lid der Kamer, als reden opgevende, dat hij geen deel kon nemen aan den wetgevenden arbeid in een land waar men de vrijheid met voeten treedt. Men gelooftdat dit het gevolg is van de door zijn schoonzoon den afgevaardigde, generaaal Can- zio, ontvangen dagvaarding om zich in gevangenschap te begeven, als betrokken bij de :op 13 Maart dezes jaars teG enua voorgevallen ongeregeldheden. Hoewel hij bij die gelegenheid door zijne kalme houding het storten van bloed wist te voorkomen dat te Milaan bij voorbeeld niet het geval waswerd hij toch bij verstek veroor deeld. Van de vervolgingingesteld tegen de aan voerders der milaneezer beweging werd ten slotte af gezien en men meende dat dit bij hem ook wel het geval zou worden al werd hij vooi^oopig gevat. LUXEMBURG. De Kamer nam in een harer laatste zittingen een adres van gelukwensching aan den Koning- Groothertog aan ter gelegenheid der geboorte van prinses Pauline. RUSLAND. Op den 20 December is de openbare behandeling bepaald van den aanslag in het winter paleis des Keizers, in welke zaak het gerechtelijk onder zoek thans afgeloopen is. Uit dat onderzoek is o. a. geblekendat de ontploffing niet de verwachte uitwer king heeft gehadomdat de schrijnwerkers tot het verrichten der daad zijn overgegaan, voordat de geheele door het comité der nihilisten voorgeschreven hoeveel heid dynamiet in den kelder bijeen was gebracht. De groote hoeveelheden ontplofbare stoffen, waarover de nihilisten steeds konden beschikken, werden uit Zweden uitsluitend over Kroonstad ingevoerd en uit Petersburg naar geheel Rusland verzonden. Het bestuur der in en uitgaande rechten te Kroonstad was zeer nalatig in het behoorlijk onderzoeken der vaartuigen en werkte daardoor in hun belang zeer mede. De officieële berichten uit Petersburg en Peking de hoofdstad van China, luiden zeer gunstig voor het behoud van den vrede tusschen die rijken. De chinee- sche regeering zou toegegeven hebben aan den eisch der russische, om de onderhandelingen te Petersburg en niet te Peking te voeren. De russische regeering heeft hare krijgstoerustingen echter voortgezet om tegen alle verrassingen gewaarborgd te zijn en waar voor ook wel grond schijnt te bestaan daar een chi- neesch leger de grenzen naderde en reeds slaags was geweest met de grensbewoners, die, hoewel chineezen van afkomst, toch niet met de chineesohe regeeriug instemmen. TURKIJE. In plaats van met het eskader den 27 voor Dulcigno reeds handelend op te treden, zonden de mogendheden nogmaals een gemeenschappelijk schrij ven aan de Porte, waarbij hunne eischen onveranderd gehandhaafd werden, terwijl de montenegrijnen den aan val niet wilden beginnen voordat de turksche troepen zich teruggetrokken hadden. Riza-pacha verklaarde geen last te hebben om Dulcigno of eenig ander turksch gebied aan de montenegrijnen over te geven zoodat hij iedere door hen aan te wenden poging om zoodanig gebied te bezetten met geweld zou keeren. Hij zou de albaneezen dus ondersteunen, in plaats van hen te ontwapenen of tot toegeven te noodzaken. Montenegro vroeg de materieële ondersteuning der eurepeesehe vlootomtrent welk verzoek de bevelheb bers de bevelen hunner regeeringen vroegen. Enge land en Rusland schenen geneigd te zijn, dat verzoek in te willigen: men verwachtte echter, dat het plan met de vloot opgegeven zou worden en de schepen weldra zouden vertrekken. EGYPTE. Den 7 werd een aanslag op het leven van den Khedive gedaan toen hij in een rijtuig door Alexandrie reed. Een soldaat loste verscheidene kogels uit een revolver, die in het rijtuig gevonden werden zonder den Khedive te hebbfen getroffen. AFGHANISTAN. Te Kandahar bleef alles rustig en de terugtocht der troepen uit Afghanistan werd niet belemmerd. Volgens berichten uit Kaboel was Ayoeb-Khan's nederlaag door den emir Adderhaman met voldoening vernomen zij had overigens overal in het land in het belang der rust een zeer gunstigen in druk gemaakt. Eenige dagen voor het ontvangen dier tijding was door den Sirdar Eakir Khan een gerucht verspreid dat de engelschen verslagen waren en generaal Roberts gevangen was genomen waarvoor de Emir hem zoo geducht heeft doen geeaelen dat hij in levensgevaar verkeerde. In het regeeringsblad, dat te Calcutta ver schijnt was eene kennisgeving opgenomen betreffende het slaan van een gedenkpenning voor den afghaanschen oorlog, een aantal benoemingen en eene dankbetuiging aan het leger, waaruit men meende te mogen opmaken, dat de regeering den oorlog als afgeloopen beschouwde. 6) Naar het Hoogduitsch van R. Elcho. En toen Lassar bemerktedat het gezelschap, waar van het kind zijner Rachel het middelpunt was langzamerhand naar hem toekwam toen hij zag hoe de blonde Margaretha met hare blauwe oogen zijn kind zoo liefdevolzoo teeder aanzag als ware zij zelve de moeder, toen daar voor zijne oogen de gaven uit de handen der vroolijke gasten neerstroomden op het kus sen en ieder zich over het steeds grooter worden van den schat scheen te verblijden, toen werd plotseling de vloed van wraakgierige gedachten bij hem gestuit haat en wraak verkeerden in schaamte en berouw. En dat gevoel van berouw wilde hij uitenzelfs op het gevaar af, van zich belachelijk te maken. Zijn hart was te volhij moest spreken. Daar kwam de geheele stoet zijne schuilplaats voorbij, terwijl aan de tafel nog andere gasten zich verdrongen om het kind. De graaf liep achteraan met de hand hon hij diens rok vatten zonder zich van de deur te verwijderen. Hij waagde den stap, en Reinhold voelde plotseling eene handdie zicli van achteren op zijn schouder legde. Werktuigelijk draaide hij zich om en zag in 't doodsbleeke gelaat van Lassar. Een half on derdrukte uitroep van schrik kwam over des graven lippen. Bijna had hij den vader der kleine vergeten en daar stond hij voor hem bleek sidderend en met koortsach tig glinsterende oogen. Aan een plotseling opkomende gedachte gehoor gevendedrong hij Lassar in het voorvertrek „Goede mange zijt ziek zeide hij op een toon van innig medelijden „En ik kon u vergeten vergeef het mij Lassar echter had snel Reinhold's handen gevat, be dekte ze met kussen en stamelde.- „O, ge zijt zoo goed, zoo goedEn ik ik was met boosaardige gedach ten vervuld ik was verbitterd op hem die mij uit de diepste ellende gered heeft." De zedelijk geknakte man kon niet verder spreken de aandoening verstikte zijne stem terwijl de graaf hem woorden van troost en bemoediging toesprak. Toen hij zweeg was het Lassar, als of hem uit de duisternis werd toegeroepen ieder braaf mensch is een verlosser. De kramer werd spoedig daarna door den graaf zelf in een klein slaapvertrek geleid waar een paar be dienden weldra een helder flikkerend vuur in den schoorsteen hadden aangelegd en in korten tijd thee en versterkende spijzen op de gedekte tafel plaatsten. Daarna keerde Reinhold naar zijne gasten terug nadat hij den armen man verzekerd had dat Margaretha de kleine Perdita zoo teeder zou verzorgen als een moe der 't kon. Toen Lassar alleen was beproefde hij iets te eten maar hij kon niet. Eene hevige siddering be ving hem en als door den storm voortgezweepte wol ken vlogen de gedachten door zijn vermoeid hoofd. Minuten lang staarde hij in het knetterende vuur, om van dien wilden gedachtenloop bevrijd te worden of ze te verstrooienmaar 't gelukte hem niet. Op eens overviel hem een verschrikkelijke hoofdpijn diealtijd heviger wordende, hem deed vermoeden, dat hij ziek, zeer ziek zou worden. Als in een droom zag hij de gravin Margaretha door eenige vriendinnen gevolgd de kamer binnentreden. Zij hield de kleine nog in den arm en bewoog den vader zich te bed te begeven. Lassar legde de hand op het hoofd van zijn kind en wenschte het met haperende stem „Goede nacht!" Toen de dames de kamer verlaten hadden zag hij naast zich een zilveren schaal op de tafel staan die met goud gevuld was. „Perdita's eigendom fluisterde hij en zijne klamme handen woelden in het goud. De lust bekroop hemde stukken te tellen hij moest toch weten hoeveel geld zijn kind bezatingeval hij mocht sterven. Het geld gleed door zijne vingers terwijl de bevende lippen telden. De getallen dwarrelden hem door het hoofd als dwaallichten in een donkeren nacht. Eindelijk na groote moeite, was hij met tellen gereed er waren duizend twee honderd thaler. Twaalf honderd thaler wat een somHij had wel willen jubelen maar zijn hoofd deed hem pijn en zijne tanden klapperden van kou. Hij begreep dat hij zich ontkleeden en trachten moest te slapen. „Twaalf honderd thaler mompelde hij terwijl hij met bevende handen zich van zijne lompen ontdeed, „twaalfhonderd thaler!" Dit getal dook op eens in vlammend schrift voor zijnen verhitten geest op eerst scheen 't op grooten afstand dan kwam het nader en nader 't werd reus achtig grootstortte zich als een vurigen berg op zijne borst op zijn hoofd toen werd het nacht voor zijne vermoeide oogen en hij verloor het bewustzijn. f; Toen Lassar weder tot zich zeiven kwam drongen de stralen der zondie reeds hoog aan den hemel

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1