i3utfcnl<iub. I3inneulanb. tijdigheid van den maatregel. De Kamer is geen ver gadering tot bespreking van staatkundige kwestiën geen voorlichtende commissie of adviseerend lichaam zij heeft te doen met de praktijk met de eischen van het oogenblik en dringt alleen aan op hetgeen naar hare meening thans in deze zittingtot stand ge bracht of althans voorbereid moet worden. „De Kegeering moet volgen of zij moet zich verzet ten zeide de heer Tak van Poortvliet te recht. Ge steld eensdat zij zich niet verzettemaar volgde, dat zijofschoon van de wenschelijkheid van Grondwets herziening niet overtuigd echter volgzaam genoeg was om daartoe van den Koning machtiging te vragen en, gelukkiger dan haar voorgangster, de gevraagde mach tiging erlangde zou dan iemand meenen dat dit werk, een zoo moeilijk een zoo gewichtig werk kans van slagen zou hebben ondernomen en verdedigd door een Regeeringdie van zijn noodzakelijkheid niet overtuigd was? Maar zulk een volgzaamheid is op zich zelve reeds ondenkbaar. De eer des lands, de politieke mo raliteit zou de onmiddelijke aftreding van een zoo volg zaam Kabinet eischen. Evenmin wilde de Kamer thans de herziening der Kieswet binnen de bepalingen der Grondwet aan de orde stellen. Het daartoe strekkend amendement van de heeren van der Hoop van Slochteren en Keuchenius werd met 55 tegen 18 stemmen verworpen. Tot de tegenstemmers behoorden natuurlijk allen die meenen dat wel verlaging van census uitbreiding van het ge tal kiezers maar geen betere regeling van het kiesrecht en de samenstelling der Kamers zonder wijziging der Grondwet verkregen kan worden en daarom de hand niet willen leenen tot een onbevredigend werk maar ook voorstanders van zulk een regeling stemden tegen, omdat zij geen reden zagen om dit onderwerp onmid- delijk aan de orde te stellen na de verklaring door de Eegeering reeds in het vorige jaar gegeven dat zij daartoe zal overgaan, nadat gebleken is, welken invloed de invoering der nieuwe belastingen die zij voorstelt op de uitbreiding van het kiezerspersoueel zal te weeg brengen. De Eegeering kan dus haren arbeid volgens haar eigen plan voortzetten. ENGELAND. De minister van buitenlandsche zaken lord Granville, die eene week bij de Koningin te Bal moral zou doorbrengenvertrok onverwachts den 29 naar Londen wegens dringende staatszaken. In 1879 werden in Ierland 8702 personen minder wegens dronkenschap in hechtenis genomen dan in 1878 en kwamen 3560 minder gevallen van met dron kenschap in nauw verband staande misdaden voor. Deze verandering schrijft men toe aan de wetkrachtens welke nuizen waar sterke drank verkocht wordtdes Zondags gesloten moeten zijn. Keizerin Eugenie kocht voor 600000 een landgoed in Hampshire alwaar zij een kapel wil bouwen, waarin de overblijfselen van haren man en zoon zullen worden bijgezet. In Januari a.s. zal zij het in bezit nemen. Den 30, 's middagswerd te Londen ministerraad gehoudenwaarb j alle ministers tegenwoordig waren. Na afloop daarvan hadden de gezanten van Frankrijk, DuitschlandEusland Italië en de zaakgelastigde van Turkije eene samenkomst met den minister van buiten landsche zaken aan zijn departement. Volgens de Daily News heeft de ministerraad zijne volkomen goedkeuring aan de handelingen der gezanten verleend door te weigeren de gemeenschappelijke nota in te trekken. „Men kan verzekeren zegt dat blad, „dat de regeering volstrekt niet voornemens is van besluit te veranderen. Wij geloovendat alle ministers het daarover eens zijn. Een nieuw uitstel of verdere hals- tarrigheid der Porte zou wellicht tot eene handeling in de Dardanellen aanleiding kunnen geven. Lord Har- tington vertrok naar Balmoralom de voorstellen van kloppen bij het zien der watermassa's die naar zee werden voortgezweept. Hij wilde niet langer stil zitten en den stroom des levens over zich laten heen gaan hij wilde er zieh moedig in werpen en met kracht voorwaarts gaan. Met volle teugen ademde Lassar de zachte lentelucht in toen hij naar het slot terugkeerde. In het voor portaal ontmoette hij Margaretha met het kind op den arm. Hij zeide haar, dat eindelijk de tijd gekomen was om dit vriendelijk verblijf te verlaten. Onwillekeu rig drukte Margaretha het wichtje vaster aan 't hart; zuchtte diep en vroeg op een toon van angstige be zorgdheid „En wilt gij het kind medenemen „Gij hebt reeds genoeg last gehad van dat dartel wichtje meende Lassar toen echter de gravin, als om te bewijzen dat dit haar nooit te veel was geweest het kind hartelijk kuste voegde hij er met bewogen stem bij„Ik ben volkomen overtuigd gravindat mijn kind nergens betere verzorging zou vinden dan door uwe goedheidmaar ik heb het noodig omdat het de voorspraak moet zijn bij de ouders mijner over leden vrouw. Ik moet aan de ouders het verlies hun ner dochter vergoeden." „Ja ik begrijp het antwoordde Margaretha op hartelijken toon. Maar vergeef mij die zelfzuch tige gedachte ingeval de grootouders het kind ver- stootenzult gij dan aan mij denken P Ik heb het wicht zoo lief!" „Dat weet ik en de herinnering aan al uwe liefde en al uwe goedheid zal nooit uit mijn geheugen worden gewischt." Den volgenden morgen stond het rijtuig gereed waarmede Lassar en zijn kind naar het naastbijgelegen het Kabinet aan het oordeel der Koningin te onder werpen." In een hoofdartikel betoogt de Times goede redenen te hebben voor de veronderstelling, dat de overwegin gen van het kabinet hoop geven op een bevredigende oplossing. De verstandhouding tusschen de mogendhe den is waarschijnlijk nog sterker geworden, ondanks de onvoorziene hinderpalen. Den 29 werd het parlementslid Mac-Arthur, lid eener firma, op Australië handel drijvende, tot lord-mayor van Londen gekozen voor 1881. FRANKRIJK. Bij besluit van den 26 zijn de heeren de Choiseul en Eaynal tot onder-ministers van buiten landsche zaken en openbare werken benoemd. De afgevaardigde in de Kamer voor Besanpon heeft in eene kiezersvergadering, waar hij rekenschap gaf van zijne houding, gezegd, dat de Senaat bij den tegenwoor- digen staat van zaken door een ieder veroordeeld werd. Den 29 verjaardag van den graaf van Chambord werden hem verschillende adre. sen aangeboden terwijl zijne voorstanders hier en daar feest vierden. Te Lyon had het reeds den 27 plaats gehad te Tou'ouse zal het eerst den 3 gehouden worden. De republikeinen verklaren, dat dit met opzet zoo geschiedt, om de ver tooning zoo lang mogelijk te rekken. LUXEMBURG. Na de benoeming eener commissie van 6 leden voor de oprichting van een standbeeld ter eere van den Koning-Groothertog Willem II werd de zitting in naam van den Koning-Groothertog gesloten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In het huis der Af gevaardigden vroeg de heer Madaras aan den minister president of de hougaarsche regeering geneigd was haren invloed aan te wenden ten einde van de mo gendheden te verkrijgen, dat geen geweld tegen de albaneezen ten gunste van de montenegrijnen gebruikt werd en of de regeeringwelke ook de uitkomst harer pogingen mocht zijn, aan het Huis de verzekering zou willen geven, dat, zoo tot geweldadigheden tegen de albaneezen werd overgegaan de hongaarsche strijd macht daartoe niet zou medewerken. RUSLAND. De Agence Russe acht de houding van Montenegro zeer goed te rechtvaardigenwant zoo vorst Nicolaas zich vroeger bereid toonde om Dulcigno in bezit te nemen toen er nog slechts van eene een voudige overgave sprake was, is het niet meer dan billijk dat hij thans, bij de mogelijkheid van een oorlog met Turkijevan de mogendheden eenige toezegodn» verlangt over feitelijke hulp, mocht die noodig °zijn. Het blad houdt zich overtuigd, dat de verstandhouding tusschen de europeesche mogendheden zal gehandhaafd worden en beschouwt die als den besten waarbor» voor eene gunstige ontknooping. TUEKIJE. De te Konstautinopel aanwezige vreemde gezanten onderteekenden den 29 het volgende protocol: de door de ondergeteekenden vertegenwoordigde regee ringen, een bewijs willende geven van hare volkomene belangeloosheid, waarmede zij op de ten uitvoerlegging der bepalingen van het berhjnsche verdrag aandringen, verbinden zich ora bij geene enkele schikkingwelke zou^ kunnen tot stand komen als gevolg van het ver- eenigd optreden ter uitvoering van het verdrag betref fende Montenegro en bij de eventueele regeling van het grieksche vraagstuk, eene vermeerdering van grond gebied, een uitsluitenden invloed of handeisvoordeelen te zullen beoogeu welke ook niet evenzeer door de andere mogendheden zouden verkregen worden. Een bericht, dat Dulcigno op bevel van het albanee- sche verbond den 29 in de asch werd gelegd is den volgenden dag weder tegengesproken. Het gemeenschappelijk eskader zal den 4 naar Bocche di Cattaro vertrekken als eene veiliger ankerplaats dan Gravosa. Een oostenrijksch vaartuigdat een ver kenningstocht naar de albaneesche kust deed, berichtte, dat voor Dulcigno nog een turksch fregat geankerd lag! spoorwegstation zouden worden gebracht. De uitge- mergelde schimmeldie maanden geleden in den vree- selijken sneeuwstorm den dienst weigerde had goede dagen in de grafelijke stallen beleefd en stampte zoo ongeduldig met de hoeven in het zand alsof het in vliegende vaart den aardbol om wilde rennen. Mar garetha had haren kleinen lieveling zorgvuldig en warmp jes ingepakt en stapelde een hoop van allerlei nuttige zaken in den wagen op die zij meende dat tot pro viand onder weg of tot uitrusting noodig waren. Las sar drukte nog eens de hand van Eeinhold, die op de trap stond. Hij had zijnen redder en weldoener nog zooveel te zeggen maar op eens reden Tanina en Kurt met veel gedruisch het ruime voorplein op. Haas tig wenschte de graaf zijnen gast eene goede en voor spoedige reis en sprong daarna zijne verloofde tege moet om haar van het paard te helpen. Margaretha liet zich door Tanina's komst niet weer houden haar pleegkind nog eens en nog eens te kus sen voor zij het in de armen van den vader legde. Nog eens maakte deze een dankend gebaartoen rolde de wagen de hooge steenen poort uit en de gravin liep met vochtige oogen de trappen op naar he t slot. „Dat is grappig"riep Tanina haar met spotachtigen lach toe. „Gij schijnt verbazend veel belang te stellen in dat jodenkind." „Ja," antwoordde Margaretha eenvoudig, „ik zou het graag voor altijd bij mij hebben gehouden vooral daar Eeinhold mij nu niet meer alleen toebehoort Zij voltooide den volzin nietmaar liep naar de bo venste trede der trap, en toen hare oogen nog eens den wagen ontwaardendie op een hooger gedeelte Yerder werd eene afdeeling albaneesche vrijwilligers van Priznend komendedoor de turksche overheid te Skutari beletnaar Dulcigno te gaan. YEEEENIGDE STATEN. De heer Evarts hield den 29 te New-York in eene groote kiezersvergadering eene rede ten gunste van het bestaande tarief van in. en uitvoer,waarvan het hoofddoel is, de loonen der werklieden in bescherming te nemen. Door de democratische comité's in den staat Alabama is een manifest openbaar gemaaktwaarbij de demo cratische partij verklaart zich te verbinden de gevoUen" van den burgeroorlog voor het Zu den aan te°nemen de gelijkheid van staatkundige rechten voor alle bur gers te verdedigen het erediet der Unie zoowel als van de afzonderlijke staten te handhaven, en ten krach tigste zich te verzetten tegen alle voorstellen, welke eene geheele of gedeeltelijke verwerping van de open- bare schuld ten doel mochten hebben. STATEN-GENERAAL. De minister van financiën heeft geantwoord op het afdeelingsverslag der 2e Kamer nopens het nader on derzoek van het ontwerp der rentebelasting. De mi nister heeft, met volkomen behoud van het stelsel, er zich op toegelegd, de nader voorgedragen vragen en bedenkingen op de artikelen te beantwoorden en geen bezwaar gemaaktnog enkele wijzigingen aan te bren gen, zonder wederom in algemeene finauciëele beschou wingen te treden. Op hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1881 (waterstaathandel en nijverheid)met inbegrip der spoonvegbegrooting a 13 miljoen f 26,289,861,31% be- dragende, wordt voor de verbetering der vaargeul door de Pollen even als het vorige jaar 100,000voor het kanaal van Maastricht naar Luik f 40,000als bijdrage^ in de kosten van verbetering der haven te Maassluis f 8293, als bijdrage in de kosten van aanleg van een grintweg van Weert over Stamproy naar Mo- lenbeersel 10,000 en voorts eene bijdrage in de kosten van den bouw eener brug over de Maas te Stevensweert uitgetrokken. Op de vestingbegrooting a 3,500,400 is f 350,000 uitgetrokken voor het maken van een fort bij IJmuiden en f 250,000 voor de eigenlijke stelling van Amsterdam, welke stad tegen een bombardement uit het verst dra gend geschuten bovendien door een tweeden veilig heidskring tegen het gevaar eener overrompeling onder ongunstige omstandigheden b. v. dichtgevroren inun- datiënbeveiligd zal worden. Tot voltooiing van de Bieuwe HolJandsche Waterlinie, door het maken van een werk bij Maarseveen, is 7 ton, voor het aanschaffen van benoodigdheden die in de verdedigingswerken aanwezig moeten zijn 1 ton en voor verbetering van sommige werken te Ooltgensplaat, het inrichten eener stelling ten zuiden van het Hollandsch Diep en het maken van een fort hij Willemsdorp aan den beneden- mond der Dordtsche Kil zijn andere posten uitgetrok ken. De geheele uitvoering der vestingwet zal niet binnen den bepaalden termijn kunnen geschieden waarom de minister een ontwerp tot wijziging dier wet, met opgaaf van de alsdan nog noodige gelden zal indienen. Het gebouw voor epidemische ziekten op Curasao is daar er geen lijders aan gele koorts meer waren den 31 Augustus gesloten. Den 28 is de heer G. J. A. A bn. v. Heemstra, le. luitenant der huzaren ordonnans-officier des Ko- nings, bij den heer Bogaardt geweest, om namens Z. M. innige deelneming te betuigen in het geleden smar telijk verlies. Den 28 's avonds is te Krommeniedijk de huizing, bewoond door den heer J. Bak Jz., ten gevolge van broeiing van het hooiin de asch gelegd. Van de roerende goederen is slechts weinig gered. van den weg zichtbaar werdwenkte zij tot afscheid met de hand. „Zoo lang de wereld bestaatis er nog nooit met zulk een schooier zooveel omslag gemaaktzeide Kurt tot Eeinhold. „Het verwonderde mij nogdat de graaf den vuilen kramer niet voor zijne bruiloft heeft uitgenoodigd. De sluwe Hebreeër zal grijnzend van genoegen de goudstukken tellen die uwe curieuse in val hem hebben opgebracht en bij zich zeiven zeggen: Perdita gij zijt een kind dat goud waard is reeds in uwe eert te levensdagen hebt ge prachtige zaken ge maakt." Tanina lachte luide maar Margaretha keerde vef- stoord den overmoedigen spreker den rug toe. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2