Twee en tachtigste Jaargang. No. 70*. 1880. ZONDAG 3 O C T O B E Pi. allerlei- Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. ©flieiccl (öcbccltc. Binnettlanb ALkflM.VRSCHE DOERAAT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk 1, De 3 nummers f O 06. Van 15 regels ƒ0,75; iedere regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. I)e COMMISSARIS tan POLITIE »e ALKMAAR maakt bekend dat op den 15 Augustus j.l. in een weiland alhier gevonden is een wit SCHAAP, zijnde een weerde daarop regtliebbende wordt verzocht zich vóór of uiterlijk 8 Octo ber e.k. aan te melden. Bij niet aanmelding zal bedoeld schaap na dien datum publiek worden verkocht. Alkmaar, De commissaris voornoemd, 2 Oct. 1880. VAN BREMEN. Aan de harddraverij te Edam, den 29, is door 16 paarden deel genomenen de prijs behaald door Graaf Adolf, van den heer Zevenhuizen te Warmen- huizenbereden door W. de Boerde premie door Aafke, van den heer Dam te Alkmaar, insgelijks bere den door W. de Boer en bij de 2 laatste ritten door den eigenaar. De Susanna van den heer Paarlberg de Wilhelmina van den heer v. Haaren en de Jonge David van den heer Schilder behoorden ditmaal tot de overwonnenen. Den 29 werd aan het ministerie van waterstaat ten behoeve der dordtsche waterwegen besteed het landwaarts verleggen, langs beide oevers van de Dordt sche Kil van gedeelten dijk van a. de polders Nieuw- BonaventuraMookhoek en Trekdam b. den Ouden Beerpolder waarvoor minste inschrijvers waren a. C. Bos Az. te Dordrecht, voor f 64000, b. L. Ka lis Kz., te Sliedrechtvoor 79,740. De justitie te 's Gravenhage heeft den 29 nog maals den heer Bogaardt gehoord benevens zijn ad ministrateur, de gouvernante en eene vrouwelijke dienst bode der familie. Herhaaldelijk heeft de heer B. te kennen gegeven dat hijhoe hij ook zijne herinne ring raadpleegdegeen vermoeden op een bepaald persoon had en niet aan wraak kon denken. Ook bij de familie en vrienden van den heer B. bestaat alge meen de meeningdat de misdadiger geene wraak bedoelde; geen hunner herinnert zich een geval, dat tot wraak ook maar in de verte aanleiding zou kun nen geven. Op verschillende plaatsen zijn reeds per sonen die voor den moordenaar werden aangezien aangehoudenmaar na ingesteld onderzoek weder vrijgelaten. De mededeeling door den heer J. A. De Bergh gisteren in een naamloos schrijven ontvangen in ver band met den moord op den zoon van den heer Boogaardt, was van den volgenden inhoud „Twee personen S. en K. zijn omstreeks 6 ure door het binnenduin gekomen en hebben in de verte het geschreeuw van een jongen vernomen zoodat de een tegen den ander zei„de koddebeiers hebben zeker een jongen te pakken." Met achtiDg heb ik de eer te zijn Uw Dw. Dnr., die u Zondag den weg naar den vlonder gewezen heeft." Oumiddelijk na ontvangst van dezen brief heeft de heer De Bergh alle pogingen in het werk gesteld om den schrijver daarvan te ontdekken. Wel herinnerde hij zich op weg naar de plek van den moord iemand te hebben gesproken zonder echter naar zijnen naam gevraagd te hebben. Gisteren mocht het 1 em gelukken dien heer terug te vinden en toen bleek het te zijn een bejaard man, de heer H., die dikwerf in de duinen wandelde en aan wien de personen S. en K. de bovenbedoelde verkla ring hadden medegedeeld, De thans bekende wegwijzer van den heer De Bergh. die op den dag van den moord even 5 uur een heer in de duinen zag heen en weer loopen, heeft reeds vroeger van die bevinding mededeeling aan de justitie gedaan. Waarom de personen S. en K., twee jagers wier namen bekend zijn, hunne verklaring buiten de justitie om, aan een derde moesten afleggen, is eenigzins raad selachtig. Alleen de wensch om met de justitie niet in aanraking te komen wettigt de mededeeling van een ander. Overigens blijft het aantal geruchten, aannemelijke en ongegronde, fvelke omtrent de vreeselijke gebeurtenis in omloop worden gebrachtlegio en sluiten zich als van zelve min of' meer aan vroegere verhalen aan. Zoo is heden bijv. opgehelderd waarin het verschil van signalement tusschen den eersten verdachten en den tweeden vermoedelijken dader moet worden gezocht. De koetsier, die onbewust het kind tot nabij de slacht bank voerde, heeft in den beginne pertinent verklaard dat de heerdie aan het Rhijnspoorstation in zijne vigelante stapte, was een tenger persoon, met zeer mager en lang gezicht de man zeide „dat de verdachte moordenaar nauwelijks een gezicht had", laag hoedje lichtbruine demi-saison en zwarte onderjas. Toen hij hem tot nabij de school bracht, stond daar voor de deur een rijtuig van mevrouw v. d. B., wier echtgenoot tegelijkertijd zijn zoontje afhaalde. Ge noemde dame schijnt de persoon, die naar den jonge heer Boogaardt vroeg, nauwkeuriger te hebben opgeno men en zijn signalement te hebben omschreven, gelijk het nu laatstelijk is bekend gemaakt. Ook de koetsier, die het rijtuig bestuurde dat voor de deur stil hield, kan de heer die uit de vigelante stapte, in het aangezicht hebben gezien. Overigens heeft Looijenstein de voerman in wiens rijtuig de onbekende met den jongeheer Boogaart plaats hadden genomen, beiden tot de Laan van Meerdervoort gereden en later op last van zijn passagier tot aan de Beeklaan. De koetsier heeft toen bij de nabijgelegen boeren woning lucifers gevraagd om zijne sigaar aan te steken, keek nog even rond maar van heer en kind was geen spoor meer te ontdekken. De heer J. A. de Bergh te 's Hage me'dt aan de N. Rott. Ct.: Door mij is heden nacht een zeer belangrijke nieuwe getuige ontdekt, die Marius in het rijtuig zag stappen en door den knaap tot den vermoedelijken moordenaar, die reeds daarin plaats genomen had, de woorden hoorde spreken: „Nu, ik had je niet meer verwacht." Deze getuige hoorde griffels rammelen in den koker van de schooltasch van Marius. (1) De justitie heeft deze getuige terstond ontboden. (1) Deze bijzonderheid heeft belangomdat daaruit blijktdat de getuige dichtbij stond. Het vrij algemeen gerucht omtrent de arrestatie van zekeren bn. A., verwant aan den heer 'Bogaardt, dat zoowel in den Haag als elders geloopen heeft en in verband werd gebracht met den gepleegden moord, is ongegrond. De justitie heeft den heer De Bergh gemachtigd dat gerucht tegen te spreken. Een correspondent van het U. D. te Amsterdam meldt een gerucht, dat in de hoofdstad de ronde doet. Een heer L., zou een paar dagen vóór den moord van Arnhem naar Amsterdam zijn gereisdin een coupé lste klasse, met eeu vreemdeling, die erg onrustig was, en het den heer L. vrij angstig maakte door zijn ver haal dat hij naar den Haag ging om zich te wreken op eene vrouw, die hij in Indie uit het oog verloren had, maar wier verblijf' hij na een vergeefsche heen- en weerreis naar Batavia eindelijk had opgespoord en die nu zijn wraak niet zou ontgaan. Mocht dit zoo zijn dan zou hij zich zeiven van 't leven berooven. Dit zeggende zon de vreemde een revolver hebben getoond, wat den heer K. versterkte in de meeningdat hij of een halfkrankzinnigen of een dronken man voor zich had. Daar hij de eenige medereiziger washad hij den hemel gedankt toen hij zonder onheilen te Am sterdam was aangekomen. Gisteren werd een persoon die te Dordrecht op de stoomboot van Rotterdam naar Middelburg had plaats genomendoor een zijner medereizigersdie ook te Dordrecht op de boot gekomen wasbeschuldigd de dader van den moord te 's-Hage te zijn. Deze beschul diging stijf en sterk volgehouden deed spoedig de ronde onder de passagiers en had tengevolge dat de verdachte geschuwd doch goed in 't oog gehouden werd. Een politiebeambtedie zich ook aan boord bevond noopte hem bij aankomst te Middelburg mede te gaan naar het commissariaat van politie. Daar gaf de man die volstrekt geen overeenkomst had met het gegeven signalement van den moordenaar, de noodige ophelderingen waar hij den dag van den moord had doorgebrachten werd hij weder in vrijheid gesteld. Naar men verneemt was de persoon scheepstimmer- manskneebt en 37 jaren oud en berustte de beschul diging van zijn medereiziger alleen daarop, dat hij meende eenige overeenkomst met het signalement dat hij te Dordrecht vluchtig had gelezen te vinden. (M. C.) Den 30 is te Utrechtaan het bureau van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen be steed het maken van eene locomotievenloods en ver dere werken op de station Boxtelten behoeve van den spoorweg van Maastricht naar Breda geraamd op f 103,600, waarvoor minste inschrijver was E. K. Ozinga, te Amsterdam a 78,400. Den 30 's avonds is te Bovencarspel het huis van den broodbakker J. Wind afgebrand. Al het ver nielde was tegen brandschade verzekerd. De luchtballon van de beeren Godard en Crom- melin is den 30, 's namiddags te kwart voor vijven met genoemde en 2 andere heeren weder te Amster dam opgestegen en 's nachts te kwart over eenen ne dergedaald in het kolendistrict bij Essendicht bij Bochum. De afgelegde afstand bedraagt 250 mijlen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 30 de ontworpen overeenkomst met het Rijk goedgekeurd, betreffende den bouw eener nieuwe Rijkskweekschool voor v.oedvrouwen met daaraan verbonden kraam- zaal aan de Schiekade. De afdeeling Gouda van de Yereeniging voor Volksonderwijs heeft besloten zich af te seheiden van de Vereeniging en de afdeeling te veranderen in eene plaatselijke vereeniging. Het beroep naar de herv. gemeente te Heyloo is aangenomen door den candidaat G. Wildeboer. De Koning heeft het beschermheerschap aanvaard over de Internationale Vereeniging voor Drinkwater. Te 's Gravenhage is overleden de gepensioneerde generaal J. A. Le Clercq, oud-inspecteur van de artillerie. Gebr. Becker, de bekende balanseumakers, heb ben een adres aan de 2e. Kamer gerichtwaarin zij zich beklagen over de willekeurige toepassing der ijkwet en de houding van den inspecteur van het ijkwezen en het personeel te Rotterdam te hunnen opzichte. Wer den hunnen grieven niet weggenomen dan zouden zij hunne fabriek moeten verplaatsen naar het buitenland, waar zij toch hun grootste debiet hebben. Te Barneveld waren vroeger toen het drink water er slecht was, 4 geneesheeren. Sedert 1876 zijn, ten koste van p. m. 2000 op 42 ellen diepte vijf' nortonputten geboord die uitstekend water leveren en thans kan één geneesheer het werk af. In den Houterpolder onder Venhuizen is een nieuw stoomgemaal gebouwd beproefd en afgeleverd per minuut 60 kubieke ellen water 32% palm opvoe rende. De machines werden ontworpen en geleverd door de heeren W. C. en K. de Witte Amsterdam. Sommige duitsche bladen maken onder alle re servegewag van eene verloving van den Groothertog van Hessen met prinses Hendrik. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft beslo ten in de scheveningsche boscbjester eere van den man die er het meest toe heeft bijgedragen om ze te maken tot wat ze zijn jr. H. C. A. Ver-Huelleen blijvend teelten op te richten. De krijgsraad te 's Hertogenbosch heeft 3 sergean ten van het garnizoen te Maastrichtwegens oneer lijke handelingen ten aanzien der menage, veroordeeld tot celstraffen van 4 a 5 maanden. Een fourier, mode van het 2e reg. infanteriewerd ter zake van diefstal veroordeeld. In de Berkmeer is eene harddraverij van 11 paarden gehouden, waarbij gewonnen werden: de prijs door den heer J. de Jong, in de Wogmeerrijder G. Duin de le. premie door den heer W. Hoek te Heerhugowaard rijder A. Bootde 2e. premie door den heer J. v. Diepen in de Wogmeer. De gemeenteraad van Reukum en Oosterbeek heeft beslotenaan den concessionaris van den stoom tramweg DriebergenArnhem gedurende 10 jaren eene subsidie te verleenen van 1000 per jaar. Namens het gouvernement van Canada is op Ter schelling aan den postschipper de Haan eene prachtige binocle op zilveren voet en aan het scheepsvolk f 168 vereerd wegens het redden in Februari der bemanning van het barkschip Goletta. Toezegging van beroep naar Barendrecht is ont vangen door Ds. M. J. Adriani van Warmenhuizen. Het aantal weekbladen staat weder vermeerderd te worden. Bij den uitgever H. W. Wilmeriok te Kam pen is het proefnummer verschenen van „Het Weeshuis", gewijd aan de opvoeding in het algemeen en aan de verpleging van weezen in het bijzonder onder redactie van eenige weesvaders en met medewerking van ver schillende opvoedkundigeu (per jaargang/2,60). Eenige weesvaders hebben door hunne degelijke artikelen in het Tijdschrift voor Weezenverpleping overtuigende blij ken gegeven, dat zij het recht hebben mede te spreken waar het de opvoeding van kinderen betreft en als des kundigen verdienen gehoord te worden. Dezewant niet alle weesvaders vermogen zoo goed te oordeelen en te schrijven al zullen vele uit hunne ondervinding iets wetenswaardigs mede te deelen hebben zijn het die eene vereeniging voor weesvaders hebben opgericht en vermoedelijk ook degenen, die het nieuwe weekblad in het leven wenschen te roepen. Zij zullen wellicht in de belangrijkheid van dit onderwerp dat hun ter harte gaatreden vinden om niet meer in genoemd Tijdschriftmaar in een eigen orgaan hunne meening te uiten een orgaan waarvan zij eene grootere ver spreiding hopen en zoeken te bevorderen door het ook te wijden aan de opvoeding in het algemeen. Ouders van alle standen hebben op dit gebied nog wel eens iets te lecrende kunst der kunsten moet als elke an dere beoefend worden; „het Weeshuis" wenscht daar voor een hulpmiddel en wegwijzer te zijn. Te Rome werd onlangs een Liszt-concert gegeven. Ademlooze stilte heerschte in de schitterend verlichte zaal. Van het balkon zag men de door 't blanke maan-

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5