licht beschenen Tiber en 't eeuwige Kome met zijn Engelenburg. Liszt was zoo vol heilige gevoelens, dat hij zonder om te zien zich aan de piano plaatste en begon te spelen. Liszt speelde Het wel wat interna tionaal getint publiek kwam in een stemming waarin de mensch aan 't aardsche wordt ontrukt. Toen Liszt eindelijk in een wonderlijk adagio overgingsloop een americaansche schooue als een kat naar hem toe en sneed den meester, zonder dat hij 't merkte, een haar lok af. Men kan zich voorstellen welk een sprakeloozen schrik de stoutmoedigheid van de americaansche onder 't publiek wekte en hoe vroolijk Liszt er zich raeê maakte. Te Cataniaop Siciliëis van den 16 tot den 20 Sept. 11. een congres van italiaansche „Alpenisten" gehouden 't welk door meer dan 150 personen werd bijgewoond waaronder ook ettelijke vertegenwoordigers van buitenlandsche Alpenclubs. Eene menigte redevoe ringen naar het schijnt meer rethorisch dan weten schappelijk werden uitgesproken en alle met warmte toegejuicht. Den 18 beklom men122 man sterk den Ètna stak een vuurwerk af bij het sterrenkundig observatorium en bracht den nacht in de Casa Elnca 2942 ellen boven de zeedoor. Des ochtends te drie uren begon de bestijging van den grooten kegel des kraters. Slechts 30 bereikten den top, en onder dezen eene parijsche en eene turijnscbe dame. Den 20 gaj en een zeil ter grootte van 6 vierkante meters. De luchtschipper Opitz steeg met die balion laatstleden Zondag te 5 uren te Schüneberg op; maar wat hij ook deed de toestel wilde niet werken zoodat de ballon door den zwakken noordwesteiijken wind zonder eenigen tegenstand werd voortgedreven. Daarom staakte hij den tochten zes minuten na de opstijging lag de ballon in een weiland. het cataansche gemeentebestuur een banket. De bij Banstead ontsnapte leeuw van Sanger moet zich volgens de laatste berichten in het park van Rich mond bevinden en zich aan de herten aldaar te goed doen. Den 6 Februarihalf tien 's avonds kwam de 27 jarige fabrikant Hindle uit Blackburn op het station Rishton van den Lancashire- and Yorkshire-spoorweg- om naar Blackburn te reizen. Op dat tijdstip werden een doorgaande sneltrein en een stilhoudende trein ver, wachtwaarvan nu eens de eene dan de andere het station het eerst bereikt. Om in den trein voor Black burn te komen moest men over de sporen loopen. Hindle was juist in de wachtkamer gekomen toen de stations-chef er binnentrad en op eene hem gedane vraag antwoordde dat de trein spoedig zou komen en het dus tijd was om over het spoor te gaan. Dit werd dientengevolge door verscheidene reizigers gedaan. Op het oogenblik echter, dat Hindle hun vojrbeeld wilde volgen stoomde de sneltrein door het station trof en doodde hem. De avond was duister en de veronge lukte werd in zijn gang over het spoor eenigermate van den juisten weg gevoerd door het licht eener zich rechts van het overpad bevindende perronlantaarn. Zijne weduwe, moeder van 5 kinderen, van 7 jaren tot 6 maanden oud, stelde eene rechtsvordering n, waarbij werd aangevoerd dat in de aansporing van den stations chef, om te onbekwamer tijde over te loopen in de gebrekkige verbinding tusschen Rishton en het naaste station en in het feit, dat de machinist van den snel trein geenerlei sein gegeven had nalatigheid gelegen was waarvoor de gedaagde spoorwegmaatschappij ver antwoordelijk is. De laatste beweerde dat de veron gelukte ten deele zelf de schuld droeg. De weduwe eischte 120,000 schadeloosstelling. De rechter kende haar 24000, en elk kind 6000, dus te zamen/ 54000 toe. Een paar dagen geleden werd te Wormerveer van den telegraaf gebruik gemaakt tot het plegen van opr liehterij. De echtgenoot van den heer de Vries ontving, terwijl haar man van huis was, een telegram, met zijn naam onderteekend, waarin hij haar verzocht aan zeker iemand, die zich met eene kwitantie ten haient zou presenteeren 73 uit te betalen. Op den bepaalden tijd vervoegde zich iemand ten harent met de kwitantie van f 73 en de vrouw, ofschoon dien persoon niet kennende maakte geene zwarigheidhem het geld te betalen. Bij de thuiskomst van haren man bleek hetdat het telegram niet door hem was afgezonden zoodat zij te doen hadden met een geslepen bedrieger. Alle aangewende pogingen, om den O'.bekende terug te vinden zijn tot nu toe vruchteloos geweest. Met N.W. wind spoelde Vrijdag te Schiermon nikoog eenig ongemerkt grecnen kleinhout aan blijk baar afkomstig van een wellicht op Terschelling ge strand schip. Uit Rome wordt aan een buitenlandsch militair blad geschreven dat er in het italiaansche leger reeds in 1876 bij gelegenheid der groote najaars-manoeuvres gebruik gemaakt werd van velocipedes om een snelle gemeenschap tusschen den opperbevelhebber en de ver schillende onder-commandanten en ook tusschen de laatsten onderling tot stand te brengen. Daarbij was geblekendat de tot dusverre gebruikte velocipedes met twee wielen, ten gevolge van de bijna gelijke mid dellijnen der raderen, slechts op geheel effen wegen te gebruiken waren wilde de véloci^ èdist niet elk oogen blik blootgesteld zijn aan liet gevaar om een kleinen luchtsprong te maken of in een zrsloot geworpen te worden. Ter vermijding van dat gevaar zullen thans bij eenige regimenten velocipedes van een nieuwe con structie in gebruik komen, waarbij het voorste wiel een veel grooterehet achterste veel kleinere middellijn heeftterwijl het groote rad tevens een zekere mate van elasticiteit zal bezitten opdat hetop een steen of ander voorwerp stootende, niet zoo licht omsla. Bo vendien zal de nieuwe vélocopède aan de voorzijde van een lantaarn en een tasch voor dépêches enz. worden voorzien en zoo stevig gemaakt zijn dat zij een sol daat in volle velduitrusting kan dragen. Aan de zoogenaamde Bredasche Bedding bij Tilburg staat eene nog weinig opgemerkte bezienswaardigheid. Het is eene model-arbeiderswoning, daar geplaatst door een belangstellende in het lot van den werkman. Het huisje is van hout, doeh met kalk en tegels waterdicht gemaakthet dak is vau asphalt. De voordeelen er van moeten zijn dat het huis droogwarm rein en duurzaam is en er net uitzietbovendien komen de bouwkosten van deze woning nog op geen 500 gulden Met nauwgezetheid hebben deskundigen bepaald hoe veel kubieke meters lucht een scholier noodig had opdat zijne gezondheid door de atmospheer in de school niet te lijden zal hebben. Zooals men weetis bij het openbaar onderwijs meer lucht noodig dan bij het bi zonder onderwijs. In Rusland wordt er anders over gedachtalthans door graaf Melikoff. Tot de lessen der bouwschool konden een zeker aantal jongelieden niet worden toe gelaten niettegenstaande zij aan het examen hadden beantwoord, omdat er geen plaats was. Melikoff eischte toch de toelating en schreef„als de ruimte te klein is moeten de jongens maar wat nauwer op elkander zitten." Volgens de Glasgow News heeft de admiraal Popoff, door den Czaar belast met het toezicht over den bouw van het thans voltooide keizerlijk jacht Livadia te Glasgow een van den 28 September uin Glasgow zelf gedagteekend briefje ontvangen van wege het „geheim nihilistisch genootschap" en aldus luidende „Mijnheer! Wij zijn zoo vrij u kennis te geven dat gij Glasgow nimmer levend verlaten zult. H. Lolieü, hoofdsecretaris." De onderteekenaar is natuurlijk te Glasgow onbekend. Den 26 is een arabier om eene weddenschap in 10 uren tijds van Lyon naar Grenoble geioopen een af stand van 120 mijlen (van 1000 ellen) Dinsdag 11. is in Middlesex zekere Charles Newbold wegens het verknopen van on'kiesche photografiën, door hem met den naam van „kunststudies" bestempeld tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Upchurch bij Sithingbourne is zekere Sears be- hoorende tot de secte der „Peculiar people", aan man slag schuldig verklaard omdat hij zijn ziek kind over eenkomstig de leer der sectezonder geneeskundige hulp in te roepen had laten sterven. Voor eenige dageri ..ontdekte de heer E te Laren een vreemd paard in zijne weide. Bij nader onderzoek bleek het, dat het zijn „ouden Pief'was, die hem jaren lang getrouw gediend had doch voor een paar jaren door hem was verkocht aan iemand uit Zevenaar, en nu in Holten tehuis behoort. Ofschoon het dier naar zijn uiterlijk voorkomen ook nu, evenals vroeger, een goed leven schijnt te hebben, kan het toch, naar het schijnt zijn vroegeren meester niet vergeten, daar dit reeds de tweede maal is, dat het dier hem met een bezoek ver eert. Daar „Piet" steeds bij nacht en ontijd wandelt, vindt hij bij zijne aankomst te Aalten steeds de deuren van zijn voormalig verblijf' gesloten maar gaat dan doodeenvoudig eenige stappen terug naar de weide van zijn voormaligen heer. Uit Berlijn wordt gemeld dat de proefneming met den stuurstoestel voor luchtballons, eene uitvinding van den ingenieur Queriusis mislukt. De constructie was zeer eenvoudig. Aan de eene zijde van den ballon waren twee parallel geplaatste molenwieken die in onderling tegenover gestelde richtingen moesten draaien; aan de andere zijde was een soort van scheepsschroef Uit de statistische opgaven van misdaden en veroor- deelingen in Ierland over 1879 blijkt, dat er 8702 per sonen minder dan in 1878 zijn in hechtenis genomen j wegens dronkenschap en 3560 minder gevallen van met dronkenschap in naauw verband staande misdaden zijn voorgekomen. Deze cijfers gelden voor het geiieele land. Ten aanzien der provinciën en steden wordt groot ver schil opgemerkt. De vermindering wordt toegeschre ven aan de bekende wet, krachtens welke drankhuizen des zondags gesloten moeten zijn. Een redacteur van het fransche regeeringsblad de heer Chauvet, is dezer dagen te Straatsburg overleden, ten gevolge van den steek eener vlieg. Gedurende de jongste dagen hebben de leerlingen van de gemeentelijke weefschool te Tilburg in hun ge woon lokaal eene tentoons elling der door hen vervaar digde voorwerpen gehouden die zoowel door de ver scheidenheid van patronen als gepaste kleuren-schakee- ring, waardoor de verschillende stalen zich kenmerkten, blijk van vooruitgang gaven. Onlangs werd bij Cave City, in Noork-Americaeene diligence door twee met revolvers gewapende struik- roovers te paard aangehouden die met de grootste beleefdheid de passagiers uitnoodigden om uit te stap pen en af te geven wat zij aan waarde bij zich hadden. De passagiers voldeden daaraan en werden in weinige oogenblikken met de meeste welgemanierdheid van het hunne ontlast. De roovers hadden zelfs de heuschheid hunnen slachtoffers de verzekering te geven dat zij indien betere tijden het mogelijk maakten zich geluk kig zonden achten de „gedwongen leening", welke zij uit nood moesten aangaanterug te betalen. Dezer dagen kwam te Keulen een jongman met een bedelbrief aan de deur van een huis en verzocht het dienstmeisje, dat hem binnen liet komen, dien aan de vrouw des huizes te geven; hij zou op antwoord wach ten. Het meisje voldeed aan zijn verzoek en kwam weldra terug met den brief en twee mark, die zij den blijkbaar verlegen jongman ter hand stelde. Een uur daarna wilde mevouw zich aankleeden en verzocht het meisje een étui te halen dat in een ka mer dicht bij de voordeur op een tafeltje moest staan. Het étui was echter nergens te vinden en na lang zoeken kwam men tot de overtuiging, dat de bedelaar het opgemerkt en, meenende eene goede vangst te doen, in zijn zak gestoken had. De dame was in groote verlegenheid; maar de teleur stelling van den dief is zeker nog grooter geweest. Want in plaats van een kostbaar stel juweelen, bevatte het étui mevrouw's gebit, dat juist van den tand meester die het gerepareerd had was teruggekomen. Te Milaan zal een gedenkteeken werden opgericht ter herinnering aan de in 1867 gevallen garibaldianen. Op het monument zal een beeld „Itaiiu" prijken van carrarisch marmer, ongeveer 14 voet hoog. Het wordt vervaardigd door Luigi Belli van Turijn. De onthul ling is op 3 November bepaald. De provincie Gallieie in Spanje wordt zoodanig door wolven geteisterd dat de kapitein-generaalten einde raad aan den minister Tan oorlog twee compagnieën soldaten verzocht heeft om groote drijfjachten t.e hou den op deze verscheurende dieren, die in den laatsten tijd reeds zoovele ongelukken veroorzaakt hebben. Uit Berlijn wordt d.d. 19 dezer o. a. aan het Rott. Nbld. gemeld Een jongeling„Lilienbaum" of „Rozenstengel" of „Veilchenthal" juist kan ik mij zijn naam niet meer herinneren alleen weet ik dat het een zeer poëtische Was vroeger klerk voorzag later door speculatie in zijn onderhoud waarbij de kracht zijner longen hem goed te stade kwam. Hij was bekend om zijn ge schreeuw en had het geluk zich een aardig vermogen bijeen te schreeuwen zoodat hij onder de speculanten, inaaijers die niet zaaijen een zeer gerespecteerd per soon geworden was. Nu hij een man van geld was geworden, haakte zijn hart naar edeler genoegens. Eene ook in Nederland niet onbekende theater-prinses, met een half poolschen naam erbarmde zich over hem en schonk hem haar toegenegenheid in ruil van zijn geld. Doeh niet lang mocht hij die smaken. Zijn gelukzon verschool zich zijne speculatiën mislukten en spoedig daarna was hij niet meer in staat om dagelijks 120 gulden in de han den zijner geliefde te offeren. Toen nam hare toege negenheid zichtbaar af, zij werd koeler en koeler, totdat hij plotseling zijne vriendelijke ster zag verdwijnen. Zij had een nieuw engagement aangenomen en verlrox naar een bekende havenstad in Nederland. Gewoonlijk zijn dergelijke zaakjes die de jonge spe culanten buiten hunne beurszaken waarnemen muisjes zonder staartjes. Het gaat daarmede doorgaans zooals later met hun geld zoo gewonnen zoo geronnen. Thans was dit echter met het geval. De avonden begonnen hem zoo lang te vallen eri zijne stemming werd steeds droefgeestiger sedert zijne koesterende zon was ondergegaan om in andere streken andere sterve lingen met hare stralen te verkwikken. Brandend ver langen en heete ijverzucht verteerden hem en ziet ook hij wa-3 op een goeden morgen van de plaats-, die ge tuige zijner liefde was vertrokken met zooveel over ijling dat hij er nog vele schalden moest achterlaten. Hij had zich te Berlijn een revolver aangeschaft en nam plaats naar Amsterdam. Hier ontmoette hij de trouwelooza wedermaar enkel om zich van de ver gankelijkheid barer liefde te kunnen overtuigen. Doelloos verwijderde hij zich uit Amsterdamnam een billet naar Gouda en slceg de hand aan zich zeiven. De ongelukkige Zijn lijk werd tusschen Amsterdam en Gouda door een baanwachter gevonden en spoedig daarna is het de Amsterdamsche politie gelukt den naam van den jon gen man uit te vorschen. Ziin vader een geacht ingezetene van Maagdenburg, die naar Amsterdam ontboden was, kon dan ook slechts het vermoeden der politie bevestigen. Het lijk zal naar Maagdenburg vervoerd worden. Een droeve dienst van den gekuakten vader aan zijn ongelukkigen zoon bewezen Een dichterlijk Arnhemsch eourantbesteller heeft onlangs bij de geboorte van Prinses Pauline een ge dicht !\an Z. M. den Koning en Hoogstdeszelfs schoon vader, den Vorst van Waldeck-Pyrmont gezonden. Als een staaltje van 's mans dichtgave laten wij hier enkele regels volgen Het heuglijk tijdstip getrotseerd door een bloem- warand Trïumf' de dag van vreugd, een Prinses voor Nederland Door spelonken davert hun de echo na Gezegend zij het praalbed van vorstin Emma. Iets verder heet het De volken danken u o koning der koningen Verheven zij Uw naam, wil door uw balsem honingen Uw goedheid heeft behaagd een eeisteling te geven Een Prinses daar Holland voor zal streven. Doch genoeg van dit kreupelrijm Uit Italië is dezer dagen bericht ontvangen, dat het eindelijk na 32 jaaraan de karabiniers gelukt is, den moordenaar Tolu in Sardinië gevangen te nemen. Een gewone moordenaar was Tolu niet. Hij heeft- zich 32 jaren lang alleen door de hulp der sardinische be volking aan den arm van het gerecht kunnen ont trekken. De bevolking veelde meer medelijden dan af keer voor hem hoewel hij een moord op zijn geweten had. Ziehier wat er voorgevallen was Tolu woonde met zijne schoone vrouw in het dorpje Florinas nabij Sassari. Naast zijn huis was de woning van een ander en Tolu bemerkte alras dat er eene veel te intieme verhouding bestond tusschen zijne vrouw en zijn buurman. Hij waarschuwde beiden maar te vergeefs. Eens veinsde hij het dorp te verlaten, verborg zich in de nabijheid en zag nu duidelijk wat hij reeds lang had vermoed Dienzelfden dag het was Zondag, wachtte hij zijn buurman op bij de kerk op en schoot op hem het schot mist. Tolu sloeg nu met de kolt van het geweer de hersens van den boeleerder in. LeQ aantal dorpelingen waren er getuigen van maar me-

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 6