No. 71. Twee en tachtigste Jaargang. 1880. WOENSDAG 6 OC TO BE SI. FEUILLETON, Sneeuwvlokken. Prijs der gewone Advertentiën (Dfftciccl Ocfcccïtc. Bititcnlanb. ALkHAARSCHE COUBANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Yan 15 regels 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat liet kohier der plaatselijke directe belasting over de dienst van het loopende jaar, op 29 September jl., No. 3, door Gedeputeerde Staten van Noord- holland goedgekeurdheden aan den gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, JG. A. V E11110 E I E, Weth. i Oct. 1880. He Secretaris NUHOUT van der VEEN. GEHUWDE PERSONEN, niet ouder dan 40 jaren die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van CONCIERGE IN DEN NIEUWEN DOELEN te ALKMAAR, worden verzocht zich vóór 10 October 1880 aan te melden bij Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. De COMMISSARIS van POLITIE te ALKMAAR maakt bekend: dat op den 15 Augustus j.l. in een weiland alhier gevonden is een wit SCHAAP, zijnde een weer de daarop regthebbende wordt verzocht zich vóór of uiterlijk 8 Octo ber e.k. aan te melden. Bij niet aanmelding zal bedoeld schaap na dien datum publiek worden verkocht. Alkmaar, De commissaris voornoemd 2 Oct. 1880. VAN BREMEN. BELGIE. Te Gent overleed dezer dagen bet Se naatslid de Kerkhove de Nayer. clericaal. De door dat overlijden noodzakelijk geworden verkiezing boezemt eenig belang indoordat de afgevaardigden van dat kiesdistrict in den senaat clericaal en in de Kamer liberaal zijn. De Koningin die te Aken de baden gebruikteom bevrijd te worden van hare rheumatische aandoeningen, is grootendeels hersteld teruggekeerd. In de afgeloopen week hadden te Heule bij Brugge ongeregeldheden plaatsde boeren wilden den bizon- deren regeerings commissaris belast met het toezicht op de naleving der nieuwe wet op bet onderwijs, uit die plaats verwijderen. Sedert de invoering dier wet was het clericale gemeentebestuur herhaaldelijk door de regeering uitgenoodigd, een locaal voor de meisjesschool in te richten doch het had zich steeds daaraan ont trokken met de beweringdat in die gemeente een daarvoor geschikt locaal niet gevonden werd. Er was echter gebleken dat dit wel het geval wasdat lokaal, eigendom der gemeente werd gebruikt voor een con- greganistische school of voor bijeenkomsten van orde leden. Daarom werd een bizondere commissaris met twee gendarmen gezonden om dat lokaal in bezit te nemen. Bij zijne aankomst ontstond dadelijk een op loop van schreeuwende en scheldende vrouwendoch alles scheen aan te duiden dat de zaak rustig zou af- loepen toen plotseling met groot geweld de alarmklok werd geluidwaardoor binnen korten tijd 600 a 700 man uit den omtrek toesnelden, denkende, dat het dorp in brand stond. Deze vielen daarop de gendar men aan ten gevolge waarvan de regeeringscommissa- ris genoodzaakt werd, de hulp der gewapende macht in te roepen de gendarmen moesten gebruik maken van hunne wapenen waarbij een man gedood en een ern stig gekwetst werd. Volgens de Etoile is in den laatsten ministerraad besloten tot de benoeming van minister van oorlog. generaal Nicaise tot DUITSCHLAND. De bondsraad komt den 20 dezer bijeen. In verscheidene bladen kan men lezen dat de pruisische regeering den bondsraad wil voor stellen om ook Hamburg en Leipzig in den kleinen staat van beleg te verklaren wegens de sociaal demo cratische beweging. De Hamburgscbe bladen verklaren dit bericht nog niet te kunnen gelooven, omdat in dit voorstel de bewering opgesloten zou liggen, dat de po litie te Hamburg voor hare taak niet berekend was. ENGELAND. Een gerucht, dat tegen den 4 een kabinetsraad bijeengeroepen was, is gebleken onjuist te zijn geweest. De ministers Gladstone, Hareourt en Nortbrook keerden naar hunne buitenverblijven terug. Lord Hartington gaat naar Balmoral, waar de Koningin vertoeft. Volgens aan de Daily Telegraph gezonden bericht zou de heer Goschen buitengewoon gezant van En geland te Konstantinopel, in November a.s. naar Londen terugkeeren en kort daarna tot minister van financien benoemd worden. De Globe hoopt, dat het engelsche volk door bet houden van bijeenkomsten zal toonen, hoe afkeerighet is van het denkbeeld om door Engeland alleen of te samen met Rusland Turkjje met geweld te dwingen. Het volk moet duidelijk bare gezindheid doen kennen omdat de ministeriëele pers bet publiek tracht voor te bereiden op het in toepassing brengen eener staatkunde van dwang jegens Turkije. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De minister-president Tisza antwoordde den 2 in het buis der afgevaardigden op de in het vorige nummer vermelde interpellatie betreffende de door de gemeenschappelijke vloot aan te nemen houding in het oosten dat het herhaaldelijk aan Turkije verleende uitstel voor de uitvoering der verdragen voldoende bewees., dat geen enkele mogend heid jegens Turkije vijandelijke bedoelingen koesterde. De buiteniandsche staatkunde van Oostenrijk-Hongarije had steeds ten doelde overeenstemming tusschen de mo gendheden in het belang van het behoud van den vrede zooveel mogelijk te verzekeren. Hij verklaarde verder niet te kunnen zeggen, wat te dezen aanzien nog zou geschieden doch een ontscheping van troepen zou volgens de aan de vlootvoogden gegeven bevelen niet geschieden. De ultra-magijaarsche partij sterk gekant tegen de duitscb-oostenrijksche partij en tegen de israëlieten werd gezegd een zoogenaamd anti-semitisch verbond gesloten te hebben tegen de aanhangers dier partij en tegen de in Hongarije gevestigde israëlieten. De mi nister-president Tiszadaarover mede ondervraagd verklaarde ten stelligste dat de regeering geen bewe ging zou dulden waardoor botsingen tusschen de ver schillende volkeren en de godsdienstige genootschappen zouden kunnen ontstaan en dat zij niet zou aarzelen van de wet gebruik te maken om haar te onderdrukken. Met dit antwoord verklaarde het huis genoegen te nemen. De delegation zijn tegen den 19 bijeengeroepen. FRANKRIJK. Zoodra de minister van binnenland- sche zaken is teruggekeerd, welke terugkomst een dezer dagen zal plaats vindenzal met de toepassing van het tweede der besluiten van 29 Maart op de niet er kende congregatiën een begin worden gemaakt. In middels kwamen te Parijs eenige prefecten bijeen tot het ontvangen van voorschriften betreffende die uitvoering. Rochefort oppert in zijn blad de Intransigeant, het denkbeeld eener bijeenkomst met het doelaan de re geering te beletten Frankrijk op gevaarlijke wijze in de oostersche zaken te betrekken, welk gevoelen door ver scheidene radicale bladen en zelfs door de bonapartis- tische Pays wordt gedeeld. In de Justice geeft de heer Pelletan als zijn gevoelen te kennen, dat in die bijeen komst zoo zij mocht doorgaanmoet worden aange drongen op bijeenroeping der Kamersopdat geene besluiten genomen worden dan na openbare beraadsla gingen en op een degelijk ministerie, in plaats van het tegenwoordige schijnbewind opdat zij, die werkelijk de besluiten nemenook tegenover het land de verant woordelijkheid daarvan dragen. Volgens de Parlement is de ingenomenheid met Gambetta door de aftreding van den minister de Freycinet gedaaldniet om de on grondwettige rolbij de crisis door hem gespeeld maar om de gevaarlijke plannen welke hem omtrent het buitenland toegeschreven worden. Zoodra men overtuigd mocht worden dat bij aan het hoofd der zaken alleen ministers wilde dulden die bepaald zijne plannen in de hand werkten zou hij weldra even wei nig gezien worden als na den oorlog tot het uiterste toen zijn naam alleen op de groote menigte ten platten lande werkte als een vogelverschrikker. Het lid der Kamer Boissy d'Anglas is tot fransch gezant in Mexico benoemd. Den 30 schonk de president geheele kwijtschelding van straf aan 65 personendie in Nieuw-Caledonie nog straf ondergingen wegens deelneming aan den in September 1870 uitgebroken opstand in het zuiden van Martinique. Een tegen den 3 uitgeschreven bijeenkomst in het circus Fernando, om tegen de beweging met de vloot in het oosten op te komen, kon niet doorgaan omdat zij, die haar uitschreven, aanvankelijk geen vergunning 8) Naar het Hoogdnitsch van R. Elcho. Hoe vrooiijker de bruilofthoe droeviger de echt. Dit spreekwoord scheen aan Reinhold en Tanina te zullen worden bewaarheid. Op het oude slot was mis schien nooit schitterender feest gevierd dan op den dag toen de russische generaalsdochter en de duitsehe graaf elkander voor het altaar de hand reikten. In het dal der Weichsel sprak men nog met bewondering van het fabelachtige feesttoen de band die de twee toenmaals jonge en levenslustige menschen vereenigd hadbeiden reeds lang tot een last was geworden. Reinhold had bij het doen zijner keuze slechts de in gevingen zijner hartstocht gevolgd. Het verstand had gezwegen. Tanina deed zich in het huiselijk leven spoedig kennen als even luimig eigenzinnig en dwaas als lieftallig, beminnenswaardig en vriendelijk inde salons. Voor haar hadden slechts schitterende feesten en uit gelaten verstrooiingen eenige bekoring zij bleef doof voor iedere ernstige opvatting van het leven. Zij haatte iedere bezigheid zij hield alleen van vreugd en genoe gen en van de nietsbeteekeuende vermaken der groote wereld. Spoedig bleek het Reinhold dat de schit terende bevallige Taninadie hem vroeger zoo had aangetrokken eigenlijk alleen aan de samenleving be hoorde terwijl voor hem niets overbleef dan een moeie- lijk te behandelen schepsel, vol kinderachtige luimen, «n zonder het geringste gevoel voor een edeler levensdoel. Even zeker als de omgang met eene fijngevoelige beschaafde vrouw he.t karakter van den man verheft en veredelt even zeker is bet ookdat eene ijdele zelfzuchtige vrouw den besten man tot een laag stand punt doet afdalen en in staat is om alle goede en edele eigenschappen in hem te doen ondergaan. Zulk een slechten invloed oefende Tanina op Reinhold uit. Hij, die eerzucht genoeg bezat om met hart en ziel in het belang van den staat en de menschheid werkzaam te zijn liet zich door zijne ijdele dwaze vrouw medesleepen in een stroom van nietsbeteekende uitspanningen. Wel verzette zich soms zijne betere natuur tegen een der gelijk bestaan maar zijne goede voornemens stuitten telkens weer af op de vleierijen der bekoorlijke jonge vrouw. Eindelijk gafReinhold zich zonder tegenstreven gevangen hij verliet het leger, leefde in ParijsRome of de zoogenaamde „in trek zijnde'' badplaatsen en liet Warburg aan de zorgen zijner zuster over, die, hoewel in den beginne met het jonge paar samenwonende zich spoedig van Tanina terugtrok. Aan Margaretha viel te huis de moeielijke taak te beurt voortdurend geld te zendendat door verpanding of verkoop moest worden verkregen want Reinhold had veel meer noodigdan zijne inkomsten beliepen. Te vergeefs bezwoer Margaretha in hare brieven haren broeder toch eindelijk orde op zijne zaken te stellen steeds volgde het antwoord voldoe ditmaal nog eens aan mijn verzoek het volgend jaar zal het anders wor den. Maar ook in het volgend jaar was het weer het zelfde „slechts nog voor ditmaal". Een tiental maanden ongeveer had dit ongeregelde leven geduurd toen eene onverwachte gebeurtenis er een einde aan maakte. Gedurende een kort verblijf in Nizza knoopte Reinhold kennis aan met een jongen italiaanschen prins, wiens mannelijke schoonheid alle vrouwen boeide. Reinhold had eene doodeerlijkear- gelooze natuur, en toen de omgang tusschen zijnen vriend en Tanina langzamerhand meer en meer ver trouwelijk begon te worden zag hij in de beleefde op lettendheden van den prins niets anders dan gewone hoffelijkheid. Op een helderen nacht evenweltoen de nachtegalen in de halfduistere vlierboschjes haar melancholisch nacht lied zongen, deed hij eene ontdekking die hem voor goed de oogen opende. Hij had afgesproken dien avond met eenige zijner vrienden bij maneschijn een roeitochtje te ondernemen. De prins liet zich voor dit feestje ver ontschuldigen en Tanina begeleidde haren gemaal tot aan het strand. Het tochtje liep zeer prettig ten einde en in de vroolijkste stemming keerde het gezelschap huiswaarts. Reinhold's medgezellen trachtten hem over te halen met hen nog een glas wijn in het hotel te drinken maar hij bedankte en keerde alleen naar zijne woning terug. Het was reeds donker, toen hij den tuin betrad. Een lichtblauwe nevel hing over het strand en het meer. In de meest opgewekte stemming betrad hij, uit de schaduw der cypressen, het bordes zijner villa, en begaf zich door de met zachte tapijten bedekte corridors naar het boudoir zijner vrouw. Slechts eene enkele zilveren kandelaar met eene bijna uitgebrande kaars verlichtte flauw het kleine vertrek. Het venster stond open en het groote ledekant met zijden gordijnen wa3 ledig. En zonderling de deuren der kasten en de schrijftafel waren geopend. Hier moest eene plundering hebben plaats gehad. Zonder twijfel

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1