No. 72. Twee en tachtigste Jaargang. V SI EJ I) A G 8 O C T O BE II. F E UIL L E T 0 N. o) Sneeuwvlokken. 1880. 9 Prijs der gewone Advertentiën (f)JHciccï (öcbccïtc. ftititcnUnb. ALKIAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80 franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van L5 regels 0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TEE ZOON. SCHOUW. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, onder herinnering aan de verplichtingen, aan eigenaren of gebruikers van slooten opgelegd bij de politieverordening op de gebouwenstraten pleinen wegen en wateren van 19 Juni 1862, ter algemeene kennis: dat op Woensdag 20 Oc tober aanstaande, door den opzichter van den hout en de plant soenen zal worden gehouden de jaarlijksche schouw over de vaarten en slooten in deze gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 Oct. 1880. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat beden met in gang van 9 Oct. a.s. door her. tot opbaalder van de bruggen over de Oudegracht is benoemd P. JANSEN, wonende aan de Voormeer. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLATNE PONT. 5 Oct. 1880. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat het kohier der plaatselijke directe belasting over de dienst van het loopende jaar, op 29 September jl., No. 3, door Gedeputeerde Staten van Noord bolland goedgekeurdbeden aan den gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Allernaar, J. G. A. VERHOEEE, Weth. 4- Oct. 1880. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De gelegenheid tot het bekomen van BADEN in bet GASTHUIS is van Maandag 11 October 18S0 alleen open gesteld op WOENSDAG en ZATERDAG van iedere weck. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan bet Commissariaat van Policie, het volgende voorhanden, als: een kruisje met goud gemon teerd twee sleuteltjeseen buissleutel, een paar vrouwenhand- schoenen, een zwart boezelaar met gewerkte rand, een voorbord van een handwagen. De COMMISSARIS fan POLITIE te ALKMAAR maakt bekenddat op den 15 Augustus j.l. in een weiland alhier gevonden is een wit SCHAAP, zijnde een weerde daarop regthebbende wordt verzocht zich vóór of uiterlijk 8 Octo ber e.k. aan te melden. Bij niet aanmelding zal bedoeld schaap na dien datum publiek worden verkocht. Alkmaar, De commissaris voornoemd, 2 Oct. 1880. VAN BREMEN. BELGIE. Volgens de Patrie beeft de clericale bur gemeester van Brugge Visartdeu hoofdcommissaris van politie aldaar geschorstomdat hij geweigerd had de gevraagde hulp der politie te verleenentoen de bizondere regeerings-commissaris, belast met de verwij dering der broeders van de christelijke leer uit het door hen bewoonde gebouw aan den last gevolg gaf. Naar het Hoogduitsch van R. Elcuo. Reinhold had eerst langzaam en in stiltedaarna haastig en overluid gelezen en toen hij den verschrik- kelijken spottenden brief ten einde toe gelezen had, schrikte hij van het geluid zijner eigen stem. Ja zijn ontzettend vermoeden was dan bewaarheid. Of droomde hij Reinhold gaf een gil van ontzetting en smart liet zich op een stoel zakken en barstte met de han den voor het gelaat op de tafel leunend in zenuwach tig snikken uit. Die tranen schenen hem verlichtiug aan te brengen maar toch begon reeds de morgen aan te breken eer hij zijne bezinning herkreeg en ofschoon gebogen onder het leed dat hem druktemet een hef tig gebaar opstond en de kamer verliet. Deze onvergetelijke gebeurtenis moest een keerpunt vormen in zijn levenvan nu af aan nam hij zich voor een waardiger levensdoel na te jagen dan hij tot dus verre had gedaan. Reinhold keerde naar zijn slot terugwaar zijne zuster hem met stille vreugde onlving, nu hij einde lijk aan den heilloozen invloed dier Russin ontko len was. Het huweiijk werd ontbonden en met lust en energie scheen Reinhold zich te willen gaan toeleggen op de verbetering van den staat zijner finan- tiën toen op 't onverwachtst de vreeselijke oorlog van 1870 uitbrak en hij zich genoodzaakt zag weder als officier in liet leger dienst te nemen. ENGELAND. De Daily News, vernemende, dat in eene nieuwe nota de Porte den afstand van Dulcigno had voorgesteld, op voorwaarde van het onmiddelijk terug trekken van het europeesch eskader en onder belofte dat geen geweld meer zou gebruikt wordeu om haar tot toegeven aan de eischen van Europa te dwingen meendedat de engelsche regeering niet kon terug treden zonder haar vertrouwen te verliezen, en het en gelsche volk niet zonder ergernis zou kunnen zien dat Engeland zich bedaai d aan de bevelen van een turksehen pacha onderwierp. Het raadde daarom een krachtige houding aan. De Times verklaarde in eene beschouwing over het oostersche vraagstuk dat de Sultan thans zijne eigene onderteekening van het berlijnsche verdrag loochende, nu hij dreigde zich met geweld te zullen verzetten tegen de aanspralcen van Montenegro welke op het verdrag van Berlijn steunen. Europa kon echter niet nalaten om op het nakomen dier internationale verplichtingen aan te dringen, hoe moeilijk het ook zijn mocht, om het geschiktste middel daartoe op te sporen. Deze bladen noemen de laatste nota der Porte eene beleediging voor Europa. De Daily News zegtdat minister Gladstone zich van den ingeslagt n weg niet zal laten af brengen door de snoeverijen der Porte. Trad Engeland terugRusland zou vooruitgaan en hieruit zou vernedering voor Engeland en verwarring in Europa ontstaan. De gezanten van RuslandDuitschland en Italië alsmede de turksche zaakgelastigde hadden den 5 een onderhoud hij den minister van buitenlandsche zaken. FRANKRIJK. Het verbod der regeering tot het houden eener bijeenkomst ter bespreking van Frankrijk's houding in de oostersche zaken op den 3 wordt door de ultra-radicale bladen zeer scherp beoordeeld. De Temps had in een naar allen schijn halt officieeje ver klaring de redenen tot dat verboa als volgt toegelicht: de vrede werd niet bedreigd, zooals de regeering altijd gezegd had en iedereen wistbij deze wetenschap zou de openbare meening, zoowel in het binnen- als in het buitenlanddeze bijeenkomst aan vrees voor oorlog hebben toegeschreven. Machtiging tot eene vredelie vende bijeenkomst gegeven had ook gegeven moeten worden aan eene oorlogzuchtige bijeenkomst; van eene dergelijke bijeenkomst had zells niet uitgesloten kunnen worden een redenaar, die, hetzij in ernst, hetzij uit aardig heid, eene uittartende rede hield, in aanmerking netnemde, hoe sedert eenigen tijd reeds gezien was, van welken aard de beschouwingen der buitenlandsche pers waren. Waren staatkundige vergaderingen vrij, de regeering zou alleen betrokken zijn bij daarin gepleegde strafbare handelingen, maar, zoodra machtiging uoodig was, zou zij in zekere mate, hetzij te goeder, hetzij te kwader trouw, verantwoorde lijk worden gesteld voor alle dwaasheden, daar misschien verkondigd. Bij binnenlandsche staatkunde was dat kwaad gering en tal van openbare bijeenkomsten waren Graaf Warburg onderscheidde zich zeer op het slag veld werd spoedig bevorderd en-gaf gehoor aan den wensch van zijnen chef-om zich voor goed aan den militai ren dienst te verbinden. Te eerder ging hij hiertoe over, toen eenige speculanten hem voor zijn slot en grondeigen dom eeu som boden zoo hoog dat het totaal zijner schulden daarbij in het niet verzonk. Hierdoor ge rust gesteld liet hij zijne nnantiëele plannen voorioo- pig varen in de hoop dat hij eerlang bij de eene of andere gunstige gelegenheid zijne goederen geheel van den schuldenlast zou kunnen bevrijden. Die gelegenheid kwam evenwel niet. Ieder jaar moest hij zichzelf bekennen dat het cijfer zijner schul- den hooger was geklommen eii toch terwijl Marga- retha op het slot Warburg met angst en kommer het oogenblik verbeidde waarop hun de gevreesde slag zou treffen scheen Reinhold steeds welgemoed en lachte hij haar uit om hare zwartgallige bezwaren. „Men beeft mij negen honderd duizend thaler voor Warburg gebo den", schreef hij aan zijne zuster, „laat u dus geene vrees aanjagen door eene schuld die 'nauwelijks de helft dezer som bedraagt. Spoedig zal ik de zaken re gelen. Ik zou het reeds heden kunnen doen indien ik maar besluiten kon, twee pachthoeven en een ge deelte der prachtige bosschen te verkoopen." Op zekeren dag echter bleek het den graaf op 't on verwachtstdat de zaken e ne geheel andere wending hadden genomen als hij zich had voorgesteld. Er moesten op dat tijdstip vijftien duizend thaler aan in terest van hypotheek worden betaald en Margaretha verklaarde dat haar crediet uitgeput en de kas volko men ledig was. Reinhold ontving deze weinig bemoedigende tijding dan ook geduld bij buitenlandsche staatkunde waren echter voorzorgsmaatregelen noodig, waarvan hec nemen noch door de kamer, noch door net land zou worden afgekeurd. Deze laatste reden had aan de République francaise aanleiding gegeven tofr de mededeelingdat de vrees dat de regeering verantwoordelijk zou wor den gesteld voor hetgeen in eene bijeenkomst belegd door Felix Pyat en Rochefort mocht gezegd worden, min of meer een hersenschim was. Verder had zij tegen de repubiikeinsche oppositie een hoofdartikel gericht. Deze beschouwingen hebben de oppositie zeker krachtig uitge lokt. Rochefort's Intransigeant is het heftigst en uit zich het sterkst tegen Gambetta en de ministers. Het Keizerrijk is nog altijd daar: slechts heet het niet meer Morny maar Gambetta die zoekt eu oorlog wilom hem te gehoorzamen slaat het ministerie tien miljoen kiezers in het gezicht. De Verité zegtdat zoo 100000 bur gers ondanks dat verbod bijeengekomen waren, de ver gadering toch had moeten doorgaan. De Mot d'Orlre beweertdat de minister van buitenlandsche zaken dat verbod alleen uitgevaardigd heeft, omdat in die bijeen komst Gambetta en zijne oorlogzuchtige staatkunde ver oordeeld'zouden zijn. De Petit Parinën vraagt, of de ministers soms de uitingen der openbare meening zou den willen beletten Z;j voorspelt dat in dit geval zulk eene aanranding der volks souvereiniteit spoedig hare straf zon ondergaan. Verbod eener bijeenkomst nn de wet, welke het houden van vergaderingen vrij verklaartslechts wacht op de bekrachtiging van den Senaatzou reeds erg genoeg zijn maar vooral is dit erg, nu die bijeenkomst slechts eene beweging ten gunste van den vrede bedoelde. Daardoor is men gerechtigd tot het gezegde dat eene bijeenkomst ten gunste vau deu oorlog zou zijn toegestaan. De Justice spotdeze beleedigingder democratie door zulk een ministerie aangedaan, beteekent niet veel, want het vertegen woordigt' niet den wil van het volk maar de moeite die minister Ferry had om amhtgenooten ta vinden. ITALIË. De ministerraad besloot den 2 het ver zoekschrift der Ligurische leden der Kamer om kwijt schelding van straf ten behoeve van Garibaldi's schoon zoon generaal Canzio af te wijzen. Garibaldi, die volgens den berichtgever der Times te Rome naar Genua zou vertrekken met het doel eene beweging uit te lokken tegen de gevangenneming van zijnen schoonzoon kwam werkelijk den 4 aldaar aan ouder luide toejuichingen, zonder dat de orde gestoord werd. Hij ontving verscheidene voorname aanhanger s der democratische partij. De minister van justitie vaardigde in een aan de procureurs-generaal uitgevaardigde circulaire in overleg met den minister van binnenlandsche zaken den last uit, stipt na te leven de voor de verschillende provinciën van het Koningrijk nog bestaande wetten, daar verschei dene fransche jesuïten zich met italiaansche trachtten te vereenigen. toen hij des morgens onbezorgd aan het ontbijt zat. „Mijne kameraden'', redeneerde hij hebben bij voor komende gelegenheden nooit te vergeefs mijne hulp ge vraagd waarom zou ik 't ook niet eens bij hen be proeven Hij was dien dien dag juist vrij van dienst en het scheen hem niet moeielijk vóór den avond de som bijeen te krijgen. Spoedig trok hij zijne uni form aan liet zijn rijtuig voorkomen en liep vroolijk met eene cigarette los tusschen de lippen een liedje neuriëndde deur uit van het elegante huis waarvan hij de benedenverdieping bewoonde. Het was een prachtige herfstdagen langzamerhand boorde de zon hare steeds krachtiger wordende stralen door de blauwe nevel heen die zelf allengs begon op te trekken. Met welgevallen ademde de graaf de frissche mor genlucht in en zijn oog schitterde bij den aanblik der schoone natuur. Onwillekeurig bewoog hij trotsch en overmoedig het hoofd alsof hij zeggen wilde Ik zal mij toch door die armzalige geldsom niet uit mijn hu meur doen brengen Juist reed zijne coupé met een vurig paard bespannen voor de deur zijner woning en vroolijk geluimd stapte hij in na den koetsier het doel der rid te hebben gezegd. Snel als de wind vloog het lichte rijtuigje door de straten. Reinhold liet zijne blikken weiden over de prachtige platanen van het naburige park en over de elegante villa's, waarvan de luiken hier en daar pas wer den geopend, ofschoon de zon reeds tamelijk hoog aan den hemel stond. Ginds deed eene fontein haar water hoog in de blauwe lucht opspringen en de morgenwind ver vormde de opstijgende waterstralen tot eenen breeden sluier vau glinsterende waterdroppels. Het rijtuig reed door tot in het midden der stad en

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1