üuilcul.nnb. QUcvIci- BELGIE, De clericale bladen stellen de regeering verantwoordelijk voor den moord te Heule de Koning wordt aangespoord om het schandelijkste der ministeriën weg te jagen en een inschrijving is geopend ten behoeve van de nagelatene betrekkingen der 2 personendie bij die ongeregeldheden gedood zijnvolgens die bladen „martelaars voor het g e 1 o o f." De gendarmes, die den regeeringscommissa- ris vergezelden, worden struikroovers en moor denaars genoemd. Het naar het gebeurde ingestelde onderzoek zal doen zienin hoever de bij bezadigde personen gerezen twijfelof het uitzenden van een bi zonderen commissaris tot het döen ontruimen van een aan het kerkelijk armbestuur toebehoorend lokaal wel door eenig wettelijk voorschrift gesteund werd en ver standig kon worden genoemd bij de reeds bestaande spanningjuist is. De verwacht wordende benoeming van generaal Nieaise tot minister van oorlog zou beteekenen handhaving van den tegenwoordigen staat der militaire zaken de afge treden minister generaal Liagre achtte uitbreiding van het leger en de versterkingen noodzakelijk. DENEMARKEN. De landdagden 4 met eene koninklijke boodschap geopend, is onmiddelijk tot 9 No vember verdaagd. Bij de dezer dagen gehouden ver kiezingen behaalden tegen de verwachting de conser vatieve candidaten de overwinning. DUITSCHLAND. In een te Keulen gehouden ver gadering van leden der clericale partij was onlangs besloten, om zich op waardige wijze te onthouden van de feestelijkheden op den 15 en 16 dezer naar aanlei ding van de voltooiing van den Dom, welke door den Keizer en de meeste duitsche Vorsten bijgewoond zul len worden. In eene tweede vergadering werd dat besluit bekrachtigd en gelijktijdig goedgekeurd het in de eerste reeds geopperde plan, om afgevaardigden tot den Keizer te zenden en voor het geval deze niet ten gehoore mochten worden toegelaten, een adres aan hem in te dienen. In dat adres zou dan de treurige toe stand uiteengezet worden van de katholieke Kerk. Eerst na het eindigen van den kerkelijk-staatkundigen strijd nu reeds gedurende 10 jaren gevoerd zouden de portalen van den Dom aan die partij geopend toe schijnen. Op de aanvraag, om bij den Keizer toegelaten te worden tot overhandiging van dat adresis geant woord zooals algemeen verwacht werd, dat de Keizer noch adres, noch afgevaardigden vóór die feestelijkheden te Keulen wilde ontvangen. De voormalige leider der socialistische partij, Hassel- mann die zooals men zich herinneren zalHamburg plotseling verlietvolgens zijne opgave om een reis door Belgie te doen ten behoeve dier partij is onlangs in New-York aangekomen. Hij verklaart Noord-Ame- rika te bezoeken, om zich persoonlijk te overtuigen van den toestand der arbeidende klasse aldaar en wenscht voordrachten te houden over de thans aan de orde zijnde groote maatschappelijke vraagstukken. FRANKRIJK. Volgens het Journal des Débats is het programma van Europa in het oosten van beperk ten aard. De eensgezindheid der mogendheden is tot nog toe slechts verkregen op drie punten betrekking hebbende op de grensregeling in Montenegro en Grie kenland en hervormingen in Armenië. Die verstand houding zal blijven bestaanmits men haar niet tot andere onderwerpen tracht uit te strekken en men bij de maatregelen tegen de Porte te nemen geene ge neesmiddelen aanwendeerger dan de kwaal. Een dergelijk voorstel is nog niet gedaan en de eensge zindheid is dan ook gehandhaafd. Zoo de Porte ge meend heeft haar te kunnen verbreken, zooals sommige barer handelingen doen onderstellen, dan heeft zij zich bedrogen. Duitschland en Oostenrijk-Hongarije toonden dezelfde vastberadenheid als de andere mogendheden en teleurstellingenzooals hij heden had ondervonden, zou hij voor de tweede maal niet kunnen verdragen. Hij ging weer uit en de stad in. Eene laatste sche mering van hoop deed zich voor hem op. Misschien gelukte het hem den direkteur der hypotheekbank te bewegen hem te helpen in zijnen nood. Hij ijlde er heen. Een man met stijve boorden en witte das nam zijn kaartje in ontvangst en verdween in het kabinet van den direkteur. Terwijl Reinhold ongeduldig wachtend de lange rij van de ijverig schrijvende kler ken overzagtrad er een net gekleed heer binnen met een donkeren vollen baard. De vreemdeling groette in het voorbijgaan den kassier voor zijnen lessenaar als een oude bekende en zeide terwijl hij naar het kabi net van den direkteur wees „Mijnheer Mayer te huis Na een bevestigend antwoord op die vraag bekomen te hebbenwendde hij zich naar de bedoelde deur. Hier stond hem Reinhold in den weg, die geen plan had zich door den vreemdeling te doen voorgaan. Deze verschrikte toen hij den graaf aanzag. Ondertusschen was het mannetje met de boorden teruggekomen en opende met eene beleefde buiging de deur der direk- teurskamer voor den graaf. Eene lamp met eene groene kap verlichtte de schrijf tafel waaraan op een netten lederen leunstoel een kleine dikke heer met witte haren en baard gezeten was. Het aangezicht van den direkteur stak als eene vroolijke, vriendelijke verschijning af bij de sombere en deftige netheid van het vertrek. Hij was zeer zorg vuldig gekleed en men kon het hem aanzien dat dit niet het gevolg was van ijdelheid of pronkzuchtmaar wel degelijk voortkwam uit zucht tot orde en netheid. Dat verrieden ook die helderegrijze oogen en die en wat Frankrijk betrefthet zal zich niet aan de al- gemeene samenwerking onttrekken. Evenzeer als de openbare meening zich verklaart tegen elke onvoorzichtigheid, welke Frankrijk te ver zou kun nen voeren, zegt dat blad, „evenzeer is zij voor de handha ving en de gemeenschappelijke uitvoering der staatkun dige gedragslijn, bij het berlijnscbe verdrag aangenomen. Zoolang de europeesche mogendheden eensgezind blijven, bestaat er geen gevaar om met haar mede te gaan f eerst wanneer verdeeldheid ontstaat over het doel of de middelen zou gevaar rijzen. De strijd tusschen de bladen der onverzoenlijken en de pogingen tot het hou den van openbare bijeenkomsten kunnen niemand over den waren staat der gemoederen misleiden. De radi calen zouden toch altijd de regeering aanvallen welke houding zij ook aannam. Zij is naar Dulcigno gegaan, en de radicalen beweren, dat dit niet had moeten ge beuren maar wanneer Frankrijk zich onttrokken had zouden hunne verwijten nog veel sterker geweest zijn. Zij zouden dan op de vernedering der republiek gewezen en gevraagd hebben waarom het rijk zijne stem niet liet hooren in staatkundige aangelegenheden van dien aard. De stem der partijen was nimmer die van het land en) het is niet in een weinig oprechten strijd, dat men het ware oordeel moet zoeken. Het land stelt vertrou wen in de wijsheid der regeering; het is overtuigd, dat geene bizondere bedoelingen worden nagejaagd en men zich niet van de overige europeesche staten zal afs hei den zoolang de overeenstemming blijft bestaan. De Commune maakt met groote letters bekend, dat de burgeres Vera Zassoulitch, die op 5 Febr. 1878 ge neraal Trepoff trachtte te vermoorden in dat blad eerlang een reeks van artikelen zal beginnen over de revolutionaire beweging in Rusland. Onder het eerste artikel zal opgenomen worden de handteekening dier vrouw die zoo drukt dat blad zich uitevenzeer de pen als het wapen weet te voeren. De Mot d'Ordre stelt vooreen algemeen ver zoek aan de Kamer te richten tegen bet ministerie wegens het verbieden der bijeenkomst, die hare vrienden over het oostersehe vraagstuk hadden willen houden. In dat verzoekschrift wordt de Kamer uitgenoodigd zich door alle wettelijke middelen te verzetten tegen de buitenlandsche staatkunde der regeering en van deze als eersten waarborg te eischen het terugroepen der fransche vloot uit de Adriatiscke Zee. Het blad zegt, dat haar voorstel overal ondersteuning heeft gevonden. PORTUGAL. Den 4 werd te Lissabon in tegen woordigheid van den Koningde ministersde ge zanten en het stedelijk bestuur het Kanaal van Alviella ingewijd dat het beuoodigde drinkwater naar de hoofd stad zal aanvoeren. Bij deze gelegenheid hadden verschei dene feestelijkheden plaats Van dit Kanaal wordt groote verbetering in den gezondheidstoestand verwacht: ieder inwoner zal voortaan over 200 in plaats van over 18 liters water kunnen beschikken. TURKIJE. De'nieuwe voorstellen der Porte worden algemeen afgekeurd. Men ziet daarin niets anders dan een middel om tijd te winnen en zich zoolang mogelijk te onttrekken aan de eenmaal op zich genomen ver plichtingen. Volgens de Politische Correspondenz ne men de onderhandelingen over het door de mogend heden daarop te geven antwoord zulk een ongestoorden en bevredigenden loop dat men het einde daarvan spoediger dan aanvankelijk gedacht werd te gemoet ziet. De engelsche regeering zou voorgesteld hebben eene gemeenschappelijke blokkade in de Aegeïsche zee ter verkrijging van een onderpand voor de nakoming der verbintenissen door de Porte jegens Montenegro aangegaan. De Daily News (Engeland) zegt ook reden te hebben voor de veronderstellingdat de mogend heden weldra te samen zullen optreden. Het aanwen den van geweld schijnt onvermijdelijk te zijn. Een blokkade wordt eer verwacht dan een bombardement. Om Turkije te noodzaken tot betaling zijner schulden is het waarschijnlijk noodigde inkomsten der voor naamste havens in Azie en Europa aan het rijk te scherp geteekende ofschoon door een glans van goed hartigheid verhelderde gelaatstrekken. Hem kunt ge niets verzwijgen dacht de graaf bij zich zeiven en daarom zeide hij hem open en rond wat hij verlangde en verklaarde niet in staat te zijn de interest te betalen. „Dat is een leelijk geval, mijnheer de graaf!" zeide de direkteur na een oogenblik van stilzwijgen dat hij gebruikt had om een zijner boeken in te zien. „Zooals ik zie kunnen wij zooals de zaken nu staan onmo gelijk verder gaan. Uwe eigendommen zijn reeds sterk bezwaard en ik zou niet gaarne willen dat ze nu reeds onder den hamer kwamen." De oude heer zette kort en duidelijk den graaf den waren stand van zaken uiteenen deze kwam tot de overtuiging, dat het ver standig zou zijn, te trachten een gunstiger tijdstip af te wachten. Hij vroeg den direkteur, hoe hij ditzou aanleggen. „Hoe hoog schat ge het bedrag uwer schulden?" vroeg deze weer. „Met inbegrip der verschenen interesten op ongeveer vier honderd vijftien duizend thaler", antwoorde de graaf onbewimpeld. „Maar dan zijt ge feitelijk reeds geruïneerd 1" „Wat geruïneerd?" stamelde de graaf, driftig opstaande op een toon als ware de bliksem voor zijne voeten ingeslagen zijn hoofd duizelde het begon hem voor de oogen te schemeren de kamer scheen met hem rond te draaien hij moest zich aan zijnen stoel vast klemmen om niet te vallen. „Waarde graaf Warburg," ging de direkteur voort „ik ken de waarde van den grond in uwe streek zeer nauwkeurig en ik geef u de verzekering datalleen dan wanneer de verkoop zeer voordeelig uitvalt de hypotheek zal worden gedekt." onthouden en wanneer de Sultan deze bedoeling be grijpt gelooft men dat hij zal toegeven. De toestand in Turkije moet overigens ellendig zijn: de handel staat stil het crediet is vernietigd het le ger en de ambtenaren worden niet betaald de vluch telingen uit Bulgarije en Azie de kurden en circas- siërs stelen en moorden overal. De gezanten besloten den 8 eenstemmig niet naar de wekelijksche receptie bij den Sultan te gaan. ZWITSERLAND. Het door den kantonnalen raad van Schwijtz genomen besluit tot wederinvoering der doodstraf is door de zeer elericaal gezinde bevolking van dat kanton goedgekeurd tengevolge waarvan het in het strafwetboek is opgenomen. Verscheidene zwitser- sche organen achten vele andere wijzigingen in den toestand van dat kanton echter veel dringender noodig dan deze. Het lucerner dagblad geeft o.a. het volgende verhaal. Een zekere Machter, die zijne vrouw op wreedaardige wijze had vermoord was ontsnapt uit de gevangenis. Hij had door huichelarij zoo zeer het ver trouwen weten te winnen van de aan het hoofd dier gevangenis staande geestelijke zuster, dat hij eindelijk gebruikt werd voor arbeid buiten het huis en bij een dezer gelegenheden was hij ontsnapt. Hij werd echter niet terug gevonden niettegenstaande de vele door de justitie aangewende pogingenmeer dan waarschijnlijk een gevolg van de fout om een oppasser met een drietal veroordeelden met zijne opsporing te belasten in plaats van de gendarmes. AFGHANISTAN. De regeering schijnt voornemens te zijn te Kandahar gedurende den aanstaanden winter een deel der troepen in die vesting te laten en de overige naar Engelsch-Indië te laten terugkeeren. Ge neraal Phayre zou in Kandahar bevelhebber blijven. In tegenstelling met vroegere berichten wordt thans ge meld dat de omstreken zeer vruchtbaar zijn en slechts sommige artikelen zooals rijst en suiker, voor de troe pen aangevoerd zouden moeten worden. Alleen bestaat groote behoefte aan stroo. ZUID-AFRIKA. Volgens berichten van den 14- Sep tember had de gewezen gouverneur Frere zich naar Europa ingescheept en bespraken de dagbladen het voor en tegen van zijn bewind. De Zuid-afrikaanders blijven ten slotte dit niet ongenegen altijd vreezendedat zijn opvolger, Hercules Robinson, hen minder begrijpen zal. De basoeto's toonen zich althans gedeeltelijk vij andig. Het gerucht liep dat aan den Oranje-Vrijstaat hulp tegen hen gevraagd wasdoch dat het bestuur daartoe weinig geneigdheid toonde. Uit Natal werd gemeld dat de zaken in Zoeloeland slecht gingen en generaal Wolseley daar een onhoudbaren toestand had ingevoerd. De Pondo's wilden eerst den nieuwen gou verneur der Kaap-Kolonie sprekenalvorens afgevaar digden naar Engeland te zenden; het vertrek dezer af gevaardigden was daarom uitgesteld. Bij zijn vertrek werden den gewezen gouverneur der Kaapkolonie Frere van verschillende zijden de ondub- belzinnigste blijken van welwillendheid en gehechtheid gegeven. De paarden van het rijtuig waarin hij zich naar boord begaf, werden afgespannen door de menigte, die zelve het rijtuig voorttrok. Bij zijne aankomst te Southampton in Engeland werd hij begroet door eenige afgevaardigden van in dat rijk vertoevende kaapsche koopliedenterwijl zij hem een adres over handigden waarin zij verklaarden in te stemmen met de door hem voorgestane staatkunde van vereeniging der Zuid-Africaansche Staten. In zijn antwoord gaf hij te kennen dat hij geloofde dat zijne staatkunde ten slotte zou blijken de beste te zijn. Gedurende het afgeloopen kwartaal is het schoolver zuim aan den Nieuwendijkgem. Zuid-Beierland en Goudswaard alleen wegens veldarbeid 43 p.ct, geweest. De laatste maand bedroeg het ruim 52 p.ct. Ieder woord van den direkteur drukte Reinhold lood zwaar op de borst. „Dat wist ik nieto, dat had ik niet vermoed," zeide hij. „Ik was in den waan o, Margaretha De smartelijke uitroepen uit den mond des graven ontroerden den direkteur. Hij zag, hoe die sterke man onder den ontvangen slag schier bezweek. „Wees moedig graaf," zeide hij na eenige oogenblikken „draag het onvermijdelijke als een man. Op 't oogenblik weet ik nog niet, hoe u te helpen, maar we zullen met elkander overleggen. In de eerste drie dagen zal ik geen enkelen stap tegen u doen. Denk kalm en bedaard namisschien vindt ge een middel om de catastrophe te voorkomen." De graaf stond op. Uiterlijk had hij zijne zelfbeheer- selling terug bekomen maar zijne stem beefde als die van eenen koortslijder. „Gij zijt zeer vriendelijk en goed" sprak hijden direkteur tot afscheid de haul reikend. „Ik dank u hartelijk. Als ik kalmer ben geworden kom ik terugdat veroorlooft ge im mers Met snelle schreden liep Reinhold de kamer uit. De lucht, die hij inademde, scheen hem te zul len doen stikken. In het kantoor gekomen hield hij vast den uitgang in het oog en liep er bijna werktui gelijk recht op aan. Hij verbeeldde zich wel is waar dat de man met den donkeren baard dien hij bij zijn® komst op het kantoor had ontmoetnaar hem toe kwami en toesprak „Mijnheer de graaf of „graaf Wat- burg"; maar dat moest zinsbedrog geweest zijn. &1 wat ging hem dien man ook aan hij wilde naar bui- ten naar buiten in de vrije lucht. Hij zag niet eensdat die onbekende voor een oogenblik snel da direkteurskamer binnenijlde maar dadelijk terug kwam en hem achterna liep. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2