Twee en tachtigste Jaargang. 1880. ZONDAG 10 OCTOBER. No. 73*. Prijs der gewone Advertentiën: TWEEDE BLAD. (Dflictcel (öcbcelte. 23imtenl«tub. »G lïV\«J*C88i: MOOR». Alk lltA HSGIIT COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele Eijk 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels/0,75; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. SCHOUW. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, onder herinnering aan de verplichtingen, aan eigenaren of gebruikers van slooten opgelegd bij de politieverordening op de gebouwenstratenpleinenwegen en wateren van 19 Juni 1862, ter algemeene kennis: dat op Woensdag 20 Oc tober aanstaande, door den opzichter van den hout en de plant soenen zal worden gehouden de jaarlijksche schouw over de vaarten en slooten in dsze gemeente. Burgemeester en Wetliouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 Oct. 1880. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat heden met in gang van 9 Oct. a.s. door her. tot ophaalder van de bruggen over de Oudegracht is benoemd E. JANSEN, wonende aan de Voormeer. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 Oct. 1880. De Secretaris, NUIIOUT van der VEEN. De gelegenheid tot het bekomen van BADEN in het GASTHUIS is van Maandag 11 October 1880 alleen open gesteld op WOENSDAG en ZATERDAG van iedere week. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volgende voorhandenalseen manchet met hoornen knoop, een medaljon met gevlochten haar, een kruisje met goud gemonteerd, twee sleuteltjes, een paar vrouwenhandschoenen en een zilveren cylinder-horloge. De 2 regeerings-commissarissen genl. v. d. Hey- den en de heer Pruys v. d. Hoeven, zn iten 30 Aug. uit Atchin te Batavia aangekomen en door onderschei dene autoriteiten en vele belangstellenden aan den Boom opgewacht. In den nacht van 3031 Augustus heeft in een kampong dicht bij de benedenstad van Batavia een zware brand gewoed, waardoor 81 huizen vernield zijn. De heeren Nijgh en Dijkstra op Java in com missie gesteld tot onderzoek van Straat Madura, hebben aan de regeering geadviseerd zoo spoedig mogelijk de monding der Solo-rivier te doen verleggen hetwelk geraamd wordt op 2 miljoen. De kosten van den bouw der zeehoofden voor de havenwerken te Batavia zullen meer dan 1 miljoen meevallen dank zij de boven verwachting groote han delbaarheid van den grond. De gemeenteraad van Kampen heeft zijnen voor zitter den heer mr. S. H. de la Sablonière, ter gele genheid van zijn 25jarig lidmaatschapin de zitting van den 5bij monde van den oudsten wethouder den heer W. G. Top een prachtigen zilveren beker aangeboden. De tramweg Dockum—Yeenwouden is den 5 feestelijk ingewijd. Te Beverwijk zijn den 6 twee harddraverijen ge houden 's morgens door hitten voor karretjes met 14 mededingers 's middags door paarden voor sjeezen die geen stadsprijs gewonnen hadden. Bij de eerste is de prijs behaald door J. Bleeker te Haarlem, de premie door W. ter Wee te Zaandam; bij de laatste de prijs f 100) door Sophia, van jr. Quarles v. Ufford, te Loosduinen, bereden door P. v. Santen de premie 50) door Willem III, van P. Brommer, bereden door P. Ellerbróek. Te Haarlem is den 6 de acte voor het hoogduitsch verworven door M. L. Gunning C. M. PoelE. de Jong A. Spaan P. C. Rouffaer en M. A. Kernkamp, van Haarlem voor het fransch door H. Salomonson van Haarlem E. E. J. M. v. MoorselM. C. A. To- nino en C. M. W. Klintvan Helder, en A. M. C. Hanou, van Hoorn den 7 voor den rang van hulpon derwijzeres door C. II. A. Bouman, M. J. Peelen Dor- land S. C. Buchli Eest, K. W. Hoffmann, C. L. P. Hofdijk B. Buysing Damsté en A. M. v. Neck van Haarlem, J. Boon, van Texel, A. C. de Roeper, van Hoorn, H. Groot, van Edam, J. de Groot en A.M. Benstzvan Zaandamden 8 voor het fransch door E. E. Hartmannvan Haarlem. Ten aanzien van het verzocht en den 6 verleend eervol ontslag der leden van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Amsterdam is verklaard, dat de hoofdaanleiding van het verzoek om ontslag ligt bij den inspecteur, niet bij burgemeester en wethouders. Den (5 's avonds is de korenmolen van den heer Y. Kuiper, aan de Dracht te Heerenveen, afgebrand. Ook de naastbelendende gebouwen brandden deels af of werden erg beschadigd. Den 7 is te Haarlem do 18jarige opperman H. Laschuit uit de dakgoot eener in aanbouw zijnde villa, aan de Dreef, naar beneden gevallen, waardoor li ij inwendig zwaar gekneusd werd en het rechterbeen en den linkerarm brak. Den 8 is te 's Gravenhage voor het examen in de Nederlandsche taal- en letterkunde middelbaar on derwijs geslaagd W. Moerdijk van Medemblik. De heer W. Schuurman, predikant te Spaarndam, heeft het beroep naar Hauwert aangenomen. De brug over de Muidergracht bij het Armenhuis te Amsterdam zal vervangen worden door eene nieuwe vaste brugten koste van f 30,000, te betalen door de Amsterdamsc'ne Omnibus-maatschappij. Door den gemeenteraad van Zutfen is besloten dit jaar een nieuw gymnasium te stichten waarvan de kosten zijn geraamd op 33,000. Te Assendelft zijn 2 pogingen gedaan tot het bekomen van goed drinkwater door middel van Nor- tonputten de eerste op het plein voor het gemeente huis tot p. m. 200 voeten, zonder goed gevolg, de laatste nabij de brug bezuiden de Kerkbuurtwaar op 109 voeten water verkregen werd, doch niet helder en witachtig van kleur. In den gemeenteraad van Tiel hebben de stem men gestaakt over eene aanvraag van den kerkeraad der herv. gemeente, om het locaal der opgeheven latijn- sche school te mogen bezigen tot het geven van gods dienstonderwijs. Het bericht van sommige bladen, als zou prinses Hendrik verloofd zijn met den Groothertog van Hessen, is volgens de Norddeutsche Zeitung van allen grond ontbloot. De gemeenteraad van Utrecht heeft op voorstel van B. en W. tot vergrooting van de veemarkt aan het Vreeburg besloten. Ds. C. H. Versteegh, te St. Pancras is beroe pen te Eethen en Drongelen. De gemeenteraad van Waspik heeft besloten tot het doen bouwen van een post- en telegraafkantoor. Tot dekking der kosten zal eene leening van f 23500 aangegaan en het overblijvende daarvan tot aflossing van gemeenteschuld, voortspruitende uit vroegere lee ningen besteed worden. Een der beambten van den dierentemmer Caro voorstellingen gevende in den tuin van Caié Meeth aan den Amstelveenschen weg bij Amsterdam heeft zich verwijderd met 375. De 6 gouden medaljes, door het gemeentebestuur van Amsterdam uitgeloofd voor de beste mededingende kunstwerken op de driejaarlijksche tentoonstellingzijn door de jury toegekend aan de heeren B. I. Blom- rners, te Scheveningen (ter haringvangst), B. v. Hove, te 's Gravenhage (beeldhouwwerk) H. W. Mesdag, te 's Gravenhage (morgen aan het strand), E. Musin te Brussel (de zeedijk te Ostende), Mevr. Ronner, te Brus sel (hazenjacht), en W. Steelink, te Amsterdam (gravure). Te Leeuwarden heeft de policie proces-verbaal wegens overtreding der wet op den kinderarbeid en wegens mishandeling opgemaakt tegen een vader die zijn lOjarig zoontje voor een zwaar met steenen beladen handkar deed trekken en het aanzette door hevige schop pen en slagen zoodat de sporen hiervan later op het lichaam zichtbaar waren. De doopplechtigheid van prinses Pauline zal op Dinsdag den 12 in de Willemskerk plaats hebben. De Koning en de Koningin begeven zich te 1 uur der waarts en worden aan den ingang opgewacht en ont vangen door den opperceremoniemeester en eene com missie uit kerkeraad en collegie van kerkvoogden. De Groothertog en Groothertogin van Saksen Weimar en de overige leden der kon. familie plaatsen zich nevens de zetels van H. H, M. M. Na den voorzang spreekt de hofprediker een gebed uit en houdt daarna eene rede welke niet langer dan een kwartier duurt. 15 Minuten na hare ouders wordt de doopelinge naar de kerk geleid in eene koets met 6 paardenwaarin ge zeten zijn de grootmeesteres der Koningin en de groot meester van H. H. M, M., voorafgegaan door 2 rijtui gen waarin de kamerheer-ceremoniemeester en 2 hee ren bestemd om de slippen van het doopkleed te hou den alles geëscorteerd door cavallerie. De jonge prin ses wordt aan de kerk opgewacht door den oppercere moniemeester en bovengenoemde commissie eu door de grootmeesteres overhandigd aan de Koningin die het ten doop houdt. Na het verrichten dezer plechtigheid neemt de grootmeesteres het kind weder over, en wordt de dienst met gebed en gezang gesloten. Het verlaten der kerk geschiedt met hetzelfde ceremoniëel als het binnentreden. De leden der hofstaten wonen de plech tigheid bij in gala de militaire officieren in groot te nue de genoodigden in costuum de dames in hooge kleeding en goed. Bij het kerkgebouw wordt eene compagnie schutters en eene compagnie jagers met ge borduurd bataljons-fanjon bij het kon. paleis eene com pagnie van het regiment grenadiers en jagers met vaan del en muziek als eerewacht geplaatst. Op de voordracht voor de betrekking van hulp onderwijzer aan de openb. school te Schoorlzijn ge plaatst de heeren P. Keese te Anna Paulowna A. lBakker, te Amsterdam en W. H. de Haas te Haar- lemmerliede c. a. Uit nadere bijzonderheden omtrent de bekentenis van Willem Marianns de Jongh blijkt, dat hij, na den moord te hebben gepleegd reeds vóór zes uur in den Haag was teruggekeerd. De brief is dan ook vóór de lichting, die op dat uur geschiedt in de bus geworpen. Verder is aan het licht gekomen dat de Jongh den ongeluk- kigen knaap wel dikwerf in den bokkenwagen had zien rijden, maar niet bij de familie Wicbers van Kerchem had ontmoet. Wel moet Marius hem hetben gekend want hij riep gebonden in het duin liggende gedekt met den overjas van de Jongh „ik ken je wel, ik zal 't papa en mama zeggen." Toen beging de misdadiger den moord ook „omdat hij menschen zag komen." Heb koord is gekocht op den Dennenweg bij mej. Muns die de Jongh heeft herkend. Voorts wordt nog gemeld, dat de Jongh vooral ook op raad van den geneesheer der gevangenis tot bekentenis zou zijn gekomen. Bij een bezoek moet deze hem aan geraden hebben zich van het zieleleed dat hem drukte, door volledige schuldbelijdenis te ontlasten waardoor zijn lichaam tot rust en kalmte zou komen. Werkelijk schijnt hij sedert eenigszins meer vrede met zich zelf te hebben. De bekentenis is door de Jongh aan zijne oudste zuster, aan wie hij altijd zeer gehecht was af gelegd. De hoofdcommissaris had op die gehechtheid van broeder en zuster vooral gehoopttoen hij het meisje tot den moeielijken gang naar de gevangenis uitnoodigde. Zij verklaarde zich bereid om te trachten wat zij op haar broeder zou vermogen doch op voor waarde dat alléén de hoofdcommissaris haar zou be geleiden. Alleen me' haar in de cel deed de schuldige de bekentenis, welke door haar aan den hoofdcommis saris werd medegedeeld, de Jongh herhaalde zijne ver klaring voor den rech' er-commissaris mr. v. Marle en kwam daarna tot eenige kalmte. De moordenaar trad op den dag der begrafenis vau zijn slachtoffer bij net departement van koloniën als schrijver in dienst. Dien aangaande wordt nader berichtdat de secretaris-ge neraal van genoemd ministerie gewenscht had dat de Jongh reeds een paar dagen vóór dien tijd zou aan het werk gekomen zijn doch dat deze dit geweigerd had zeggende, dat hij vooraf nog eenige familiezaken wenschte te regelen. Oogenschijnlijk heeft de misdadiger thans diep berouw over zijne gruweldaad. Den 7 werd ter kennis der justitie gebracht de ontvangst van een brief, ten gevolge van onvolledige adresseering bezorgd aan een verkeerd adresdoch blijkbaar bestemd voor de moeder van den gev-angene de Jonghwaarin deelneming werd betuigd over de ramp die haar had getroffen maar waarin niet meer of minder werd beweerd dan dat de Jongh noch de dader van het gruwelijk feit, noch zelfs de steller van den brief is geweest de Jongh zou slechts wordt daarin verder gezegdbekend hebben om een einde aan de zaak te maken; de moord zon door een v r o u- welijke hand bedreven zijn. In den brief (met een schoonmaakstershand geschreven) verklaart de schrijver verder gaarne de moeder zelf over de zaak te willen spreken doch door ziekte verhinderd te zijn dit te doen. Daar elke onderteekening ontbreekt zou het, zelfs indien de moeder of de justitie eenige waarde aan dit schrijven wilden hechten uiterst moeilijk zijn de vereischte inlichtingen in te winnen. Vermits de degenstok van den moordenaar volgefls zijne opgaaf 's avonds in de vaart tusschen den Dieren tuin en het Boorhuis geworpen den 7, nadat men tot het vallen van den avond gezocht had niet was teruggevondenheeft de justitie den 8 's morgens gevolg gegeven aan haar voornemen om de Jongh zelf de plaats te doen aanwijzen waar hij het moord tuig had weggeworpen. De inspecteuren van poli tie de heeren Dnbel en van Wachem waren belast 'met zijne overbrenging naar de plaats. De Jongh werd te 6 uren uit de gevangenis getransporteerd in een rijtuig. Ter plaatse bevond zich ook de procureur-ge neraal jhr. mr. van den Bergh en werden den verdachte de handboeien aangelegd. Tot 8 uren zijn de begelei ders met de Jongh op het terrein gebleven. De Jongh wees als vermoedelijke plek waar hij den stok heeft weggeworpen, het gedeelte water aan tusschen het buitenverblijf „Klingendaal" en het boschhek. In dat vak werd na de Jongh's verwijdering het visschen voortgezet. De sergeant E A. Musquetierdoor wiens toedoen de Jongh in hechtenis is genomen begeert den daar voor uitgeloofden prijs niet. Bij advertentie in de haagscbe bladen heeft hij zich nadrukkelijk verzet tegen het in den handel brengen van zijn portret. Voor een in zijn bezit zijnd portret van d. J. heeft hij 50 geweigerd maar een ander heeft het zijne voor f 25 verkocht en daarnaar is de steendrukprent vervaar digd. Uit Amsterdam heeft Musquetier een bedrei- gingsbrief ontvangen van den volgenden inhoud„Uwe aangifte gelezen hebbende, zoo vrees voor de gevolgen, want weetde aangegevene was mijn vriend. Pas

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5