Buttculanb. ftititmtlAtib. Een van bet gezelschap meende, datwanneer de mili tairen bij dergelijke gelegenheden niet gebruikt werden zij hunne mooie uniformen nooit konden laten zien Dat hierover hartelijk gelachen werd zult gij wel be- griipen. Art. 5 gaf tot langdurige bespreking aanlei ding. Uit een taalkundig oogpunt beschouwd, vond dit artikel geen enkelen verdediger. Over den inhoud waren de gevoelens zeer verdeeld. De eene helft vond het beleedioend aan iemand die den rang bekleedt van grootmeesteresvoor te schrijvendat zij diep moest buieen want niemand wordt tot diè betrekking benoemd, of zii kan wel buigen zooals het behoort. De andere helft za>' daarin echter volstrekt geen beleediging, maar bad gaarne die woorden zien weggelaten, omda'. daarover allerlei grappen zonden uitgedacht worden en ,n bi- zonderheden werd getreden over zaken, welke gerust achterwege konden worden gelaten. By art. G voerde Nihilist het woord en zijue opmerkingen werden docr de meesten niet onjuist genoemd: het programma schreef voor, dat Hunne Majesteiten naar Hoogstder- zei ver rijtuig geleid zouden worden doch het bevatte geene bepaling van hetgeen geschieden zal, nadat zij in het rijtuig plaats genomen hebben. Hieruit kan groote verwarring ontstaan want hoewel het met denkbaar is dat zij daarin zullen blijven zitten, zoo had toch wel bepaald mogen worden in verband met de noodig ge achte politie-maatreglen, of zij naar huis en zoo ja langs welken weg zij zullen gaan. Een der aanwezigen maakte zich daarover boos en zeide, ja, maar pj hebt ook altijd wat te vertellen begrijp je met dat dit met voorbedach en rade is geschied? Hunne Ma jesteiten rijden den koristen weg naar huis en daarzij waarschijnlijk veel van hard rijde, houden gaan zij een weg, langs welken geen sterveling te vinden is. Hit blijkt duidelijk uit het slot, want de menigte verspreidt zich dadelijk langs deu daarbij aangegeven weg Men was zoo ver gevorderd, toen de klok tien uren sloeg, waarop allen opstonden en zich gereed maakten om te ver trekken omdat de politieverordening voorschreefdat de berber" te lO'/i gesloten moest zijn ik vroeg even wel machtiging om openbaar te maken, hetgeen ik ge hoord had, welk verzoek onder gejuich werd ingewilligd, waarna ik voorstelde huiswaarts te gaan onder het zin- gen van „Al is ons Prinsje nog zoo klein enz. En zoo kwam ik met mijn gastheer te huis. Wij waren te nauweruood in den gang, of hij vroeg reeds, nu wat zeg je er van? Had ik gelijk of met. Je hebt ie'leven verbeterd, luidde mijn antwoord en nu kom ik waarschijnlijk wel meer. Het is me goed bevallen. Uilenrustüw vriend 9 October 1880. v pen achtten zij althans nadere onderhandelingen noo dig 'tot het vinden van een middenweg om de goede verstandhouding te handhaven en Frankrijkdat zich aan verdere gemeenschappelijke handelingen wilde ont trekken tot verdere deelneming aan de maatregelen over te halen. Het vertrek van het transportschip Assistance werd van den 9 tot den 10 verdaagd, om nog aan boord te kun nen nemen 50 ton ammunitie en 54 gatling mitrail leuses voor het eskader der Middellandsche Zee. FRANKRIJK. In eene den 5 gehouden minister raad waren van de 10 ministers slechts 0 tegenwoordig. De radicale Rappel vindt dit ongepast. Indien de af wezig geweest zijnde ministers zooveel belangrijks te verrichten hebben in hunne woonplaatsen, dat de staats zaken eerst in de tweede plaats in aanmerking komen, j ver_ De ministerraad besloot den 10 tot de onverwijlde en voorwaardelooze overgave van Dulcigno aan de Montenegrijnen. Van dit besluit zou aan de mogend heden kennis worden g»geven. De Montenegrijnen verjoegen de zich wegens han delszaken in Montenegro bevindende albaneesche chris tenen. Zij werden genoodzaakt hunne koopwaren met groot'verlies te verkoopen. De regeering nam het geld van den verkoop in beslag. Zij kwamen dientengevolge in zeer armoedigen toestand te Scutari aan. Riza pa cha hielp hen--en deelde geld onder hen uit. MEXICO. De Kamer der afgevaardigden erkende met groote meerderheid van stemmen generaal Gonzales als verkozen president der republiek. Den I December zal hij plechtig zijne betrekking aanvaarden. ENGELAND. De voornaamste conservatieve bladen blijven beweeren, dat Gladstone's staatkunde tegenover Turkije verkeerd is en tot een oorlog van Engeland in verbond met Rusland tegen dat rijk leiden moet dat zij in geen geval wenschelijk achten en waarmede het volk volstrekt niet ingenomen is. Tegenover het storen van den vrede van Europa en onafzienbare verwikke lingen van den eenen kant staat naar hunne meening niets anders dan de eerzucht van Gladstone die liever oorlo" wil, dan dat zijue staatkunde in een belachelijk licht "komt. En deze keuze kan niet twijfelachtig zijn. Volgens de Pall Mall Gaz tte ontving de regeering van alle mogendheden thans antwoord omtrent de door haar voorgestelde dwangmaatregelen om van den Sultan de uitvoering te verkrijgen der bepalingen van het ber- lijnsche verdrag. De uitvoering der verrichtingen van de vloot in de Aegeïsche zee, welke daarvoor atdoende zijn geacht, zou opgedragen worden aan de schepen van ten minste drie mogendheden die als lasthebbers van Europa zouden optreden. Rusland schijnt de engelsche voorstellen onmiddelijk te hebben aangenomen en Italië onder voorwaarde, dat de overige mogendheden zich niet onttrokken. Oostenrijk en Duitscbland schenen zi h daarmede niet geheel te kunnen vereenigen zonder ze rechtstreeks te verwer- Hij vatte Reinhold bij de hand en zag hem zoo vrien delijk en welwillend aan dat eene flauwe hoop hem het hart voor een oogenblik verruimde maar onmid- delijk weer herinnerde hij zieh zijnen toestand en mom pelde „Gij kunt mij niet meer redden." „Hoe?" riep Lassar verbaasd, „Gij, die mij voor ze ventien jaren de energie zeiven toescheen wanhoopt nu reeds? Het moet wel een hevige slag zijn, die u getroffen heeft. Maar om het even, leg mij uwen toestand bloot verbeeldt u dut uwe zuster hier in mijne plaats zit." Bij het woord „zuster" deed al zijn smartzijne ge- heele wanhoop zich weêr met dubbele kracht gevoelen! hij sloeg de handen voor de oogen want hij voelde dat zij zich met tranen vulden. Zoodra hij zijne be daardheid herkregen had deelde hij La sar duidelijk en volledig zijnen hachelijken toestand mede. „Gij ziet," besloot hij zijn verhaal„ik gelijk op den verdoolden reiziger, die door dwaallichten in een modderpoel wordt gelokt, hoe langer hoe dieper zinkt, en eindelijk bezwijkt. „Zoover zijn wij nog niet," zeide Lassar en zijne donkere oogen schitterden. „Hier is eene hand die al hare kracht zal aanwenden om u uit dezen nete- ligen toestand te verlossen stoot die hand niet terug, mijnheer de graaf." Hartelijk stak hij Reinhold de hand toe maar deze zag hem ongeloovig en droomend aan. „Zoudt gij mij kunnen redden?" antwoordde hij aarzelend. „Op Warburg rust eene verbazende schul denlast daarvan moet het kleinste deel dadelijk en de rest binnen korten tijd worden afbetaald. Wordt vervolgd.) CGiou m dan moeten zij hun ontslag nemen. Niemand plicht minister te wordeu doch wanneer men die ge duchte verantwoordelijkheid op zich neemt dan doet men dit niet om in de weide te gaan loopen, wanneer elk oogenblik de neteligste vraagstukken aan de orde kunnen komen. Ten slotte zegt dat blad niet te weten, wie thans aan het land het droevigst schouwspel aan bieden de ministersuit wandelen gaande in plaats van op hun post blijvendeof de Kamerleden die in hunne arrondissementen blijven in plaats van bijeen te komen en de ministers te noodzaken tot het onmidde- lijk bijeenroepen der Kamers. Den 7 kwam de minister van binnenlandsche zaken Constans te Parijs terug. In den ministerraad werden den 9 met algemeene sten,men do eind-maatregelen ten aanzien der niet erkende geestelijke orden vastgesteld met de uitvoering waarvan weldra een begin zal wor den gemaakt. De bizonderheden over die uitvoering worden echter nog gehe;m gehouden. Deu 9 werd te Parijs het internationaal post-congres geopend door den Voorzitter den heer Cochery met eene rede waarin hij o. a. zeide ^at Frankrijk den vrede voor tond en steeds met blijdschap voorstellen zal ontvangen van vergaderingen als dezewelke ten doel hebben de voltooiing van een vreedzaam, voor geheel Europa belangrijk werk. Op deze bijeenkomst zijn alle europ esche Sta en en de groote fransehe spoorweg- en stoombootmaatschappijen vertegenwoordigd. Het hoofd doel is te onderzoeken, of het mogelijk is, door geheel Europa kleine pakketten te verzenden tot een door eiken Staat te bepalen prijs, onverschillig welken afstand. In September brachten de belast ngen f 3,223,000 meer dan de raming op, niettegenstaande de indirecte 445,500 daar beneden bleven. Van 1 Januari tot 1 October brachten de belastingen ruim 50 miljoen gulden meer op. Te St. Brieu's werden den 11 de candidaten van net conservatieve verbond Garne en Duvaltot leden van den Senaat en te Privas de republikein Pradoltot lid der Kamer verkozen ITALIË. Er is een koninklijk besluit verschenen waarbij kwijtschelding van straf verleend wordt aan allen, die wegens rebellie veroordeeld zijn bij de op 10 Mei 1879 te Genua voorgevallen ongeregeldheden, waar onder Garibaldi's schoonzoon begrepen is. De Koning en de Koningin van Griekenland noo- digden den 9 de ministers en andere overheidspersonen bij zich te Rome aan tafel. OOST.-HONGARIJE. De Weener bladen zelfs de turkschgezinde, spreken een afkeurend oordeel uit over het laatste schrijven der Porte. Sommigen noemen het zelfs een beleediging voor Europadoch algemeen worden de voorstellen en voorwaarden voor de mo gendheden onaannemelijk geacht en erkennen zij, dat zelden een onhandiger staatsstuk het departement van buitenlandsche zaken te Konstantinopel verlaten heeft. Over hetgeen verder gebeuren, zal zegt de Presse, dat er geen spraak kan zijn van eenige handeling der ver- ëenigde vloot voor Gallipoliindien Engeland en Rus land" geen zekerder waarborgen geven dan in het dezer damn door de gezanten te Konstantinopel opgestelde stuk vermeld zijn waaraan niet meer waarde kan wor den gehecht dan aan een schuldbekentenis der Porte. Dit vraagstuk is niet gemakkelijk op te lossen want het beheerscht de oplossing van het oostersche vraag stuk in den geheelen omvang. En de ernst van den toestand bestaat juist hierin dat Europa in dit tijdvak van het vraagstuk gekomen is. In den oostenrijkschen landdag is een wetsontwerp ingediend, waarbij 25000 fl. worden aangevraagd voor herstel der schade door overstroomingen veroorzaakt en een, waarbij 330000 fl. worden aangevraagd voor kana lisatie van sommige rivieren. RUSLAND. Volgens de Agence Russe is de rus- sische gezant in China vóór de inscheping naar de plaats zijner bestemming naar St. Petersburg terugge keerd niet om de verontrustende redenendoor de bladen' aan deze terugkeer toegeschreven, maar om zieh met deu chineesehen gezant te verstaan en te samen de geschiktste middelen te beramen ter oplossing der tusschen beide rijken gerezen moeielijkheden. SPANJE. In den laatsten tijd kwamen in de bladen zeer heftige beschouwingen voor tegen de engelsche overheden te Gibraltar, welke den engelschen gezant aanleiding hebben gegeven den minister van buiten landsche zaken daarover zijne bevreemding mede te deelen. Uit doir hem overgelegde berichten bleek toch dat de gouverneur van Gibraltar recht had laten wedervaren aan de van spaansche zijde gerezen klach ten en de hulp van engelsche militairen verleend had tot onderdrukking der sluikerij op eenige plaatsen. De minister antwoorddedat de regeering met die beschouwingen niets te maken had. TURKIJE. De engelsche admiraal Seymour liet den 9 na den ontvang ,van bevelen zijner regeeringde bevelhebbers der verschillende eskaders ieder afzonder lijk bij zich komen. Men hield het er voor, dat hij hun bizondere orders gegeven hadwant de aangekondig de krijgsraad werd verdaagd. STATEN-GENERAAL. Bij de 2e. Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verandering van de grens tusschen de gemeenten Ilen- geloo en Lonneker, en zulks wegens de uitbreiding van ïlengeloo nabij de spoorwegstation zoodat thans de daar woonachtige bevolking onder Lonneker behoort. Het plan voor de versterking van Amsterdam is neergelegd in de vestingbegrooting voor 1831. De mi nister wil de Verdedigingslijn deze richting geven Edam, Spijkerboor, Uitgeest, Velzen Spaarndam Hoofddorp (Haarlemmermeer), Aalsmeer Uithoorn Abcoude, Weesp waartoe werken noodig zullen zijn bij Edatn aan de Beemsterringvaartaan het Noord- hollandsch Kanaal in de Beemsterbij Spijkerboor aan het Stierop, bij Uitgeest, bij het Wij kerb roet; bij Velzen, bij Spaarndam, aan het Penningsveir, aan de Liede, bij Vijfhuizen, bij Hoofddorp bij Aalsmeer tusschen Kudelstaart en Kalslagen bij Uithoorn bij Nestersluis aan de Stokkelaarsbrug en bij Abcoude in aansluiting met de bestaande werken, aan het Gein en met Nieuwersluis als voorgelegen post. Ter verde diging van het Noordzeekanaal zal wellicht ten noor den daar"an de linie van Beverwijk worden opgemaakt en zullen ten zuiden eenige versterkte posten worden degd. Door het in orde brengen der rondom Amsterdam bestaande posten en werken wordt een tweede of veiligheidskring gemaakt, tot vrijwaring der stad tegen overrompeling bij dichtgevroren inunda- tiSn of "andere ongunstige omstandigheden. Globaal raamt de minister de kosten op 11 miljoen. I oor 1881 wordt 2-50,000 uitgetrokken tot het aanvangen van zoodanige werkzaamheden die het maken der verdedigingswerken noodwendig moeten voorafgaan, als voorbereiding van onteigeningenschikkingen met be trokken gemeentebesturen enz. Ds. J. van Loon, laatstelijk te Egmond aan Zee, is den 3 te Wieringerwaard bevestigd door ds. Glaasen, van Egmond aan den Hoet. De burgemeester der gemeente Son heeft den b, terwijl hij pogingen deed om eenige twistende kermis bezoekers tot bedaren te brengen onverwacht een ernstige messteek in de dij ontvangen. Te Kuilenburg is den 7, op 94jarigen leeftijd, overle den mej. A. J. Dwars Lenaertz, gepensioneerd hoofdon derwijzeres wol bekend in den lande bij de vele leer lingen, die van 1814 tot 1818 te Nijkerk en sedert te Kuilenburg aan hare kostschool opleiding genoten. - De gemeenteraad van Purmerende heelt den 8 met G tegen 5 stemmen besloten het traete-ment van den eersten klerk ter secretarie met f 100 te vermin deren. Vooraf had de voorzitter verklaard zich bij aanneming van het voorstel daartoe, tegen de uitvoering van het besluit te zullen verzetten. Prinses Hendrik is den 8 in de residentie terug gekeerd. De Groothertog vau Saksen-Weimar heeft dien dag een bezoek gebracht aan de werkplaats van den heer B."v. Hove, den beeldhouwer, die voor zijne in zending op de tentoonstelling te Amsterdam bekroond is. Te Haarlem zijn den 9 voor het examen van hoofdonderwijzer geslaagd M. Hellenius van Terschel ling, J. Schuitemaker, van Schellink houteu 11. b. Stolk van Hoorn. - Den 9 is de Groothertogin van Saksen-Weimar in den Haag aangekomen en door den Koningden Groothertog en prinses Hendrik aan de station van den Rijnspoorweg opgewacht. Den 9 is het nederlandsch vee voor de inter nationale tentoonstelling te Londen bestemd aan de stallen der Maatschappij tot exploitatie van Veestallen en veetransport, aan de Westerdoksluis te Arasterdam afgeleverd. Den 10 werd het per extra-trein naar Rotterdam gevoerd en aldaar op de stoomboot Maas stroom ingescheept naar Thameshaven, waar eene qua rantaine van 14 dagen moet gehouden worden. De collectie bestaat uit 7 stieren boven den leeftijd van - jaren 5 stieren van anderhalf jaar, 24 koeien en vaar zen en eene familie van stier koe en hun kalt. de meest verschillende streken zijn dezo dieren bijeen gebracht en het meerendeel vertoont de aan eene e paalde streek eigene vormen. Het geheel geeft een hoogen dunk van den rijkdom van onzen veestapel, in zonderheid munt uit de stier van den heer J. Kruit te Gasselter Nijeveen in Drenthe en wegens samengaan van de gewenschte eigenschappen van melkrijkhei me fraai ontwikkelde vormen zijn vooral te prijzen eene Koe van den heer P. Ellerbroek te Hoorn eene van den heer J. Bolt te Groningen en eene vaars van den hee de Sonnaville te Alkmaar. Het vee wordt geleid door 4 man onder toezicht van den heer IJ. de Boer, va Huizum. Voor goede voeding en verzorging aan boora en op de quarantaine-plaats zijn door het comité a beste maatregelen genomen. De Vorst van Waldeck en Pyrmont en prins Frederik zijn den 10 met denzelfden trein te s Gra- venhage aangekomen. De Koning wachtte hen aan do station van den Rijnspoorweg op. - Te Haarlem op het weiland aan den lieere singel zal een honderdtal flinke arbeiderswoningen worden gebouwd.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2