No. 73. Twee en tachtigste Jaargang. 1880. V II 1.1 1» V G 15 OC TO BE It. FEUILLETON. i2) Sneeuwvlokken. nd, daster ctar m1 reeks aarne leid eene gelet. 'ij de te Prijs der gewone Advertentiën Bij dit No. behoort voor onze abonué's alhier de dienstregeling' van het Postkantooraangevangen 15 October, die overigens a 10 cents verkrijgbaar is. Aan abonué's buiten de stad wordt die op ver langen gratis toegezonden. (?)JTtciccl (Bcbccltc. üuitcuUttb. li*. iT. lie lip i Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80 franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR breng-n ter kennis van belangkehbendendatte rekenen van heden, gedurende drie maanden voor hem die zijn eigendoms- regt voldoende kan bewijzen beschikbaar isde opbrengstna aftrek der kosten van voeding enz., van een in het land van den beer N. NOORT, alhier, gevonden Schaap, heden in het openbaar verkocht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAJNE PONI 9 Oct. 1880. J>« Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat van 15 tot 29 October e. k. ter gemeente secretarie ter visie ligtbet door Gedeputeerde Staten dezer provincie gewijzigde ontwerp regle ment van bestuur voor bet Hoogheemraadschap van de Uitwa- terende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland met de daarbij behoorende Staten en de nota tot toelichting onder uitnoodiging hunne bedenkingen tegen dat gewijzigd ontwerp reglement vdör 1 November e. k. te willen inzenden aan de provinciale Staten van Noordholland. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, 12 Oct. 1880. De Secretaris NUHOUT van deb VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen naar aanleiding van art, 11 van het reglement betref fende de Kamers van Koophandel en Pabrieken vastgesteld bij koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad No. 142), gewijzigd bij dat van 11 Augustus 1859 (Staatsblad No. 80) en 12 Juli 1873 (Staatsblad No. 108) ter kennis van de belang hebbenden dat op Donderdag 18 November 1880, des morgens van 10 tot 1 ure, ten raadhuize der gemeente de verkiezing zal plaats hebben van drie leden voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, in vervanging van de heeren C. BOSMAN, G. J. VAN LEEUWEN en H. J. CON1JN die met het einde dezes jaars periodiek moeten aftreden en van de heeren H. P. IBINK MELENBRINK op 8 October jl. overleden en H. S. BLOK, die wegens zijn aanstaand vertrek uit deze gemeente zijn ontslag heeft ingediend, welke heeren in 1882 moesten aftreden; zijnde de vastgestelde lijst van kies- geregtigden van af heden ter gemeente-secretarievan 's mor gens 9 tot 2 ure ter inzage voor de belanghebbenden neder- gelegd. Bezwaren tegen die lijst van kiezers kunnen gedurende 8 da gen na beden bij het gemeentebestuur worden ingeleverd. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 12 Oct. 1880. De Secretaris, NUHOUT van deb VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne vergadering van 12 October j.l. gunstig hebben beschikt op het aan ben ingediende verzoek van K. WEEL, Slager alhier, om vergunning tot bet oprigten van eene Vleesch- houwerij in het perceel aan de Lindegracht, Wijk A No. 21. Burgemeester en W ethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 13 Oct. 1880. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. De volgende personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aantemelden Gerardus Alfonsus Maria Lemmers laatste woonplaats Am sterdam, Simon Wiju, 1. w. O. Niedorp, Eietjc Bruinsmageb. Gor, 1. w. Haarlem, Aaltje Offenberg 1. w. Zaandam, Hen drik Encel1. w. HoornPieter Visser, 1. w. N. Amstel Petronella Corn, van der Woning 1. w. Kuinre. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan bet Commissariaat van Policie bet volgende voorbanden, als; een rood zakje, inhoudende tabakszak enz., een kleine portemonnaie met eenig klein geld., een huissleuteleen medaljon met gevlochten haar, een bloed steen kruisje met goud gemonteerd en een paar vrouwenhand schoenen. Lijst van brieven waarvan de geadresseerden onbekend zijn verzonden gedurende de le. helft der maand September 1880 L. Habedonck, Wed. ter Voort, E. ZoneveltP. Hantterre; J. Kroon, Postema Amsterdam; Gt. Meiner, Deaemsvaart P. Koon, Limmen; A. Bas, Oudesluis; J. ter Beek, P. Van de Hulpkantoren Broek op Langend ijk: G. Borst, 't Zand. Burgerbrug: J. Blokker, Oudkarspel. Dirkshorn: C. BlankmanHoogwoud. Grootschermer: II. Schinkelde W ijk. III M ■■WUIIOlilllMIIIjJIj II I IIMH-llE II DUITSCHLAND. De Nordde,.tsche ADgemeine Zeitung schreef naar aanleiding van het berichtdat Dulcigno onvoorwaardelijk overgegeven zou worden dat de toestand in het oosten daardoor zulk eene ver andering onderging, dat het niet meer de n oeite loonde, om in beschouwingen te treden over Bngeland's voor stel tot het blokkeeren van Smijrna door de mogend heden. Daar de juiste inhoud van het schrijven der Porte waarbij van dat besluit kennis zou worden ge geven nog niet bekend waswas bet raadzaam na de ondervinding, reeds sedert lang van de turksche diplomaten opgedaan van dat stuk niet al te groote verwachtingen te koesterenvoordat men het kende. Ook zal overwogen moeten worden, wat de albaneezen van dat met hunne wenschen zoo strijdige besluit des Sultans zullen zeggen. Maar in ieder geval moest men erkennen dat door dit besluit de toestand niet meer zoo hachelijk was als na de verklaring van Riza-pacha, dat hij Dnlcigno moest verdedigen tegen Montenegro en tegen iedereen zoolang hij van den Sultan geen andere levelen ontving. In ieder geval was door dit besluit de zaak van Dulcigno weder uitsluitend op den voorgrond van het tooneel der oostersche zaken getre den en moesten dien ten gevolge alle berichten over het uiteen gaan der gemeenschappelijke vloot of over hare verplaatsing met groote voorzichtigheid ontvan gen worden. Den 28 wordt de pruisische landdag geopend. De orthodoxe en de conservatieve partij wenden krach tige pogingen aan ter verkrijging van handteekeningen op een verzoekschrift aan den rijksdag in de aanstaande zittiDg tegen het burgerlijk huwelijk. ENGELAND. De rersche vereeniging van grond eigenaren te Dublin hield den 7 eene vergadering met gesloten deuren, na afloop waarvan afgevaardigden ge zonden werden naar den lord luitenant van Ierland Cowper die zich met den minister Forster te Dublin bevond om hen te wijzen op de verwaarloozing van alle orde en wet in vele graafschappen waardoor de grondeigenaars, zoo min als de pachters, die hunne ren te betalen zeker van hun eigendom en leven waren welk beweeren door verscheidene feiten werd beves tigd. Zij voegden er bij, dat zij voornemens waren de openbare betrekkingendie zij bekleeddenneêr te leggen en vroegen, of de regeering hen zeu besehermen, dan of zij zich zeiven beschermen moesten. Dö iprd luitenant verklaarde ten volle overtuigd te zijn van de waarheid hunner beweeringen maar verwees hen naar den minister. Deze verzekerde dat de regeering al het mogelijke doen zou en reeds gedaan had om de wet te handhaven. Moesten andere maatregelen genomen worden, dan zouden deze een bironder en buitengewoon karakter moeten dragen: voorioopig moest de regeering zich aan de wet houden. De bladen verschillen zeer in ge voelen over hetgeen in Ierland moet geschieden en over dit antwoord van den minister. De Daily News, erkennen de, dat de toestand in sommige graatschappen verschrik kelijk ongehoord is, meent dat men de aangevoerde en door den lord-luitenant bevestigde feiten eer zou verwachten te hooren van onder de Roodhuiden wonende planters, dau van mannen uit een beschaafde wereld. Dat blad laat aan de regeering de beslissing overop welke wijze onmiddellijk en voor het oogenblik veiligheid en orde kunnen gehandhaafd worden. In verandering der wetten, regelende de betrekkingen tusschen grondeige naars en pachters, waaronder die toes' and zoo verschrikke lijk geworden is, ziet dat blad het eenige middel tot het on derdrukken der beweging. Het toegeven aan de onzinnige eischen der volksmenners is onnoodigmaar door het invoeren van redelijke en billijke hervormingen kan de groote menigte der iersche pachters bevredigd worden. De conservatieve bladen de Globe en de Morning Post vallen den minister over zijn antwoord zeer hevig aan en meenen dat buitengewone maatregelen tot bescherming van grondeigenaars en rente betalende pachters volstrekt noodig zijn. De Times merkt op, dat de regeering niet in staat isde volksmenners te ver hinderen het volk op te stoken tot verzet, omdat hunne Naar het Hoogduitsch van R. Elcho. „De interesten zullen dadelijk betaald worden. Ge steund door mijne kennis van zaken en door mijn kre diet zal het mij gelukken eene schikking tot stand te brengen. Misschien vind ik ook een kooper voor de geheele bezitting die een half miljoen daarvoor beta len wil misschien, maar daarover speken wij later." „Al ware het u ook mogelijk mij te redden het zou toch alleen kunnen geschieden met zulke verba zende opofferingen van uwe zijdedat gij u zelf daar door ruïneeren zoudt. Dat mag niet gebeuren. Ik dank u voor uwe edele bedoelingenzij hebben mij goed gedaan en verleenen mij kracht om mijn lot te dragen. Vaarwel." De graaf wilde zich snel verwij deren maar Lassar_hield hem terug. „Het eenige dat u ontbreektmijuheer de graaf, is een bekwaam zaakkundig man die uwe zaken in orde brengt. Ik zal zorgen dat ge een hoogen prijs maakt bij den verkoop van Warburg, en daarna zult gij mij al mijne voorschotten tot den laatsten cent terugbeta len. Wilt gij mij volmacht geven om voor u te han delen Of hij dat wilde? Een diepe zucht van verade ming verlichtte Reinhold's borst. Zijne aandoening belette hem te spreken. Hij vleide zijn hoofd aan den schouder van zijnen redder die zwijgend en met innige zelfvoldoening op zijnen yroegeren weldoener nederzag. Na eenige oogenblikken herstelde Reinhold zich, greep Lassar's hand en hem aanziende met een blik vol on- uitsprekelijken dank zeide hij „Mijn vriendhandel voor mij zooals het u goed dunkt. Ik stem in alles toe." Lassar nam den arm van den graaf in den zijnen en geleidde hem naar huis. Onderweg gaf hij hem den raad een langer uitstel te verzoeken en de belangen zijner verwaarloosde goederen met ijver ter harte te nemen. Reinhold bewilligde in alles. Hij had behoefte aan arbeid aan inspannende arbeid die alle onaan gename gedachten verdrijft. Ook gevoelde hij een brandend veriangen zijne zuster weder te zien. Hij had ook zooveel tegenover haar goed te maken Plotseling zeide Reinhold: „Nu moeten we eens over Perdita spreken." Het hart begon den vader bij die woorden van vreugde sneller te kloppen, en terwijl de graaf getroost de fon kelende sterren beschouwde aan den wolkenloozen he mel vertelde hij van zijne dochter, de vriendelijke ster zijns leveus. J 4f „Reinhold Reinhold Hij hoort mij niet Reinhold Het was Margaretha die aan den ingang der dorschschuur staande luidkeels haren broeder riep. Haar broeder kon haar ook onmogelijk hooren zulk een verbazend geweld maakte die dorschmachine mid den in de schuur. Met van vreugde stralend gelaat beschouwde zij haren broeder, die te midden zijner werk lieden, hier een vriendelijk en aanmoedigend woord gaf, daar zelf een handje hielp als het noodig was. Lang bleef Margaretha zwijgend dit schouwspel aanzien. Eindelijk keek Reinhold toevallig om en werd zijne zuster gewaar. „Komaanzusjenu ben ik voor de rest van den dag geheel tot uwe beschikking." Yroolijk bood de graaf zijne zuster den arm en te zamen liepen zij de breede slottrap op. Bij de hoofd deur aangekomen keerden zij zich omlieten hunne blikken weiden over de uitgestrekte landerijen en dichte bosschen en bleven lang verdiept in de beschouwing van het heerlijk avondlandschap, door de ondergaande zon met zachte tinten gekleurd. De tijd had bij beiden zijne sporen zichtbaar achter gelaten de vele zorgen hadden hen iets ouder, maar vooral ernstiger gemaakt. Wel was Reinhold nog een forsch krachtig man maar toch waren er reeds rimpels op het breede voorhoofd en blijkbaar had de ernst van den rijperen leeftijd de vroegere vroolijkheid vervangen. Margaretha had eveneens in hare eenzaamheid de blos der jeugd verlorenmaar toch werd de bleekheid harer wangen verhelderd door den vriendelijken glans harer oogen en haren vriendelijken lach. Zij waren het slot binnen gegaan en in de huiska mer trok Margaretha haren broeder naast zich op de sopha en sprak„Ik heb twee verrassingen voor u Reinhold." „Wel, ik ben nieuwsgierig ze te hooren." „De eerste verrassing is dat neef Kurtde groote diplomaatbij ons belet vraagt j hier is zijn brief." Margaretha gaf haren broeder het papier en stak ter wijl hij las, de lamp aan die boven de tafel hing en het gezellige vertrek helder verlichtte. „Sedert Kurt de betrekking van koninklijk kamerheer bekleedtbegon Reinhold „dingt de geblaseerdheid met de dwaasheid bij hem om den voorrang. Hij schijnt bij ons zijne liefde voor de natuur te willen verlevendi-

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1