Bimtculattb. op zich zelf niet strafbare woorden eenvoudig in straf bare daden worden veranderd. Doch zoo de regeering het kwaad niet in den wortel kan aantasten, dan is zij toch verplicht, veiligheid en orde te handhaven, waartoe zelfs schorsing der Habeas-corpus-wet in aanmerking zou kunnen komen als geene andere maatregelen hielpen. In een nader artikel blijft dat blad aandringen op maatregelen tot handhaving van orde en veiligheid. De plaats gehad hebbende uitvaardiging eener procla matie in twee iersehe graafschappen is geheel onvpl- voldoende om het verzet der ieren te bedwingen en orde en veiligheid te doen terugkeeren. Het leven van vele grondeigenaars verkeert werkelijk in gevaar wanneer zij in Ierland blijven en het gevolg daarvan zal worden, dat zij het iand verlaten. De toestand eischt hoe eer zoo beter voorziening, Gladstone keerde den 12 's namiddags naar zijn land goed Hawarden terug. De Times schrijft het toegeven der Porte toe aan de dringende vertoogen der duitsche oostenrijksche en fransche gezanten die te kennen gavendat haar laatste schrijven aan de mogendheden door de overgave van Dulcigno feitelijk als ingetrokken zou beschouwd worden. Dit toegeven was een blijk van hare gezind heid om niet in strijd met den wil van Europa te handelen. Turkije had zich in zekeren zin weder op goeden voet met Europa gesteld. Een plotselinge op lossing van het vraagstuk zou thans billijkheidshalve niet verlangd kunnen worden. Dat blad hooptdat de Porte het voor de mogendheden mogelijk zal maken, haar nog eenig uitstel te verleenen. FRANKRIJK. Iwan de Woestijne, redacteur van de Gaulois is tot 6 maanden gevangenisstraf, f 1500 boete en f 2500 schadevergoeding veroordeeld wegens laster jegens den kolonel Yung dien hij beschuldigde, aan Duitschland de plannen betreffende de mobilisatie van het fransche leger te hebben medegedeeld. De directeur van dat blad Ducatez werd tot f 250 boete veroordeeld en de drukker vrijgesproken. De in het departement Cotes du Nord verkozen leden van den Senaat de Carné legitimist en Duval, orléa- nist, bekwamen 276 en 275 stemmen tegen 210 en 198 stemmen op de republikeinsebe candidaten. In het departement Ariège werd met 301 stemmen verkozen de candidaat van het geavanceerdste deel der republi keinen Anglade de conservatieven hadden geen can didaat gesteld. RUSLAND. De Keizer is ongesteld. TURKIJE. Den 12 teekende de Sultan het besluit, waarbij de overgaaf van Dulcigno aan de Montenegrijnen bovolen wordt. Daarna werd het aan de gezanten rne- gedeeld onder bijvoeging dat onmiddelijk last was ge geven om dat besluit uit te voeren. Met Montenegro zal een overeenkomst worden aangegaan, waarbij waar borgen worden gesteld voor de instellingen en de gods dienst der inwoners. De Porte hoopte, dat de mogend heden thans zullen afzien van verderen dwang aan gaande de regeling der overige vraagstukken. Aan Montenegro werd ook medegedeeld dat besloten was nog deze week Dulcigno vriendschappelijk af te staan. De meeste Montenegrijnen verlieten reeds de grenzen om zich met den oogst te bemoeien. Volgens telegram uit Cettinje zou generaal Boro Petrovic zich reeds naar Dulcigno begeven hebben om namens Montenegro het bevel over die stad over te nemen. YEREENIGDE STATEN. Voor zoover de uitslag der verkiezingen bekend is, heeft in Indiana de demo cratische partij het onderspit gedolven en behaalde de republikeinsche de overwinning met eene geringe meer derheid. In Ohio hadden de republikeinsche candidaten eene groote meerderheid terwijl zij in West-Virginie met geringere meerderheid geslagen werden door de gen en een nieuw deeltje zijner lyrische poëzie voltoonie. Ik begrijp hem eigenlijk niet. Leed Kurt reeds vroe ger aan zulke dichterlijke aanvallen? Warburg is Tus- culum niet. Nu, 't is mij wel, hij kan hier komen en zien of zijne muse hier woont. Maar, wat een dwaze inval! Zou hij soms in u zijne muze zien, Margaretha?" „Misschien welmerkte zijne zuster op, den scherts beantwoordende „want zijne muze gaat ook mank. Zij zeide dit op den vroolijksten toon zonder de min ste bitterheid en liet er snel op volgen „Overigens zal de kamerheer-poëet bier eene jongere dame ont moeten die misschien zijn dichterlijk hart meer aan trekt. Wij krijgen nog meer logés Reinbold. Ver rassing n°. twee 1" „Wie kan dat zijn „Eene dame die ieder oogenblik hier kan zijn. Gij moet niet boos worden. Acht dagen geleden ontving ik eenen brief van Lassar uit Danzig. „Natuurlijk over den verkoop „Mis! Lassar heeft eene arme nicht, Eanny Börn- stein geheeten die met het geven van onderwijs in de muziek in haar onderhoud voorziet. Het jonge meisje heeft zich in den afgeloopen winter te veel ingespan nen en de dokter heeft haar aangeradeneen paar maanden buiten door te brengen om zich van hare overspanning te herstellen. Nu verzoekt Lassar mij het arme kind onder mijne hoede te nemenen haar volop te doen genieten van de vrije natuur. Natuurlijk kon ik niet weigeren, en daar ik uwe bezwaren vreesde, beredderde ik de zaak in stille alleen en vraag thans nederig om uwe goedkeuring." „Zoo zoodus eene schooljuffrouw 1 Het is mij wel, maar ik waarschuw u Margaretha gij zult er de last van dragenik heb werk in overvloeden kan mij niet met gasten bemoeien. Wanneer komt dat dametjer Wordt vervolgd.) democratische. De Herald en de Tribune beschouwen de nederlaag der democraten ais beslissend en zien in den uitslag dezer verkiezingen een voorteeken van de overwinning der republikeinen bij de presidents-ver- kiezingen. ZUID-AFRIKA. Volgens berichten, loopende tot 21 September, keerde Sprigg van de Basoetogrenzen naar Kaapstad terug. De onderhandelingen mislukten en de vijandelijkheden begonnen. De Basoatos zijn de Oranje rivier overgetrokken en plunderden een handelsstation; zij stuitten daarna op een verkenningstroep der kolonie, waarop zij vuurden doch bij de versterking der kolo niale troepen namen ze de vlucht weder over de rivier, met achterlating van vijftig dooden. Een engelsch luitenant en 2 manschappen sneuvelden. Thans is meer versterking tenen de Basoetos afgezonden. Het Boeren-sub-comité in de Transvaal is vergaderd geweest te Kliprivier. O. a. werd dank betuigd aan de afgevaardigden naar de Kaapkolonie, aan de kaap- sche parlementsleden, die tegen de vereeniging stemden, aan de voorstanders der vrijheid van de Transvaal, en aan Gladstone voor een schrijven aan de transvaalsche vertegenwoordigers. Die brief en verdere plannen zul len echter geheim worden gehouden tot 8 Januari wanneer eene talrijke volksvergadering te Paardekraal belegd is. Nog werd besloten in de Kaapkolonie geen monument voor Bartle Frère op te richten maar eeue acade mische studiebeurs te zijner eere in te stellen. ZUID-AMERIKA. Chili en Peru namen het voor stel tot bemiddeling der Yereenigde Staten aan. Generaal Roca werd door het nationaal congres tot president der Argentijnsehe republiek gekozen. BEITSCH-IND1E. Het bericht, dat een korps Birmannen aan de grenzen was verschenen met het kennelijk doel om Allantijo aan te tasten en dat het engelsche garnizoen aldaar versterkt was, door welk bericht vrees ontstond voor een oorlog tusschen Birma en Engeland, schijnt zeer overdrevente zijn geweest. Dat korps vervolgde volgens nadere tijdingen slechts stroopeodo benden. Als voorzorgsmaatregel was intus- schen eene compagnie inlandsch voetvolk naar de gren zen gezonden. Toen msgr. Schaepman, aartsbisschop van Utrecht, zich den 7 en 8 tot het toedienen van het vormsel te Winterswijk bevond, zijn ruim 3000 catholieken uit het bisdom Munster per spoorweg over de grenzen gekomen om hem te verzoeken, mede tot het ontvangen van dat sacrement te worden toegelaten. Den 9 is te Zuidscharwoude een 3jarig kind ver dronken. Een oogenbiik aan de moeder ontsnapt, waagde het zich aan den waterkanthoewel het spoedig werd opgehaald was het leven reeds geweken. Zaterdagavond tusschen halfacht en halfelf werd er onder 's Gravesande een belangrijke diefstal met in braak gepleegd. A. Vreugdenhil en vrouw, in het Noordland die geen inwonende dienstbaren hebben gaan gewoonlijk eiken zaterdagavond naar hunne ouders in het dorp. Van deze gelegenheid heeft men gebruik gem; akt om zich met geweld toegang te verschaffen tot de woning, de kamers en de meubelen. Al wat er aan gouden en zilveren voorwei pen en geld voor handen was is ontvreemd. Te Bergen op Zoom heeft den 10 eeue hevige vechtpartij plaats gehad waarbij met een mes ernstige verwondingen zijn toegebracht aan J. L. Drie personen bevinden zich in arrest. In eene den 10 te Groningen gehouden vergade ring, belegd door de heeren R. J. Blauw en P. E. L. Urban en waarin ds. Pekelharing van Surhuisterveen en de werkman Hoving van Appingedam het woord voerden is besloten tot oprichting eener vereeniging genaamd „het noordelijk verbond voor algemeen stemrecht." Twee scbeveniugsche visschers zijn den 11 aange komen met verlies de een van 20 de andere van 50 netten die hun door engelsche visschers afgevischt ot afgekapt zijn. Den 11 is te Amsterdam in de Blankenstraat een man van een steiger gevallen. Hij was onmiddelijk dood. Voor de acte in het schoonschrijven zijn den 11 te Haarlem toegelaten mejn. H. J. M. v. d. Storm en M. A. Kampschmidt van Haarlem; voor de acte van hoofdonderwijzeres den 12 mejn. H. K. L. Zegers Veec- kensH. J. Prinsen, M. Hansma, A. Lefèbre en C. de Graaff, van Haarlem, E. J. Delincée, van Zaan dam. De examens zijn geëindigd. Den 11 is te Amsterdam besteed het bouwen van israëlietische schoolgebouwen en vergaderzaal aan de Plantage-Middellaan waarvoor minste inschrijver was B. v. Buuren voor f 45,607. Den 11 is te Leiden eene vernisstokerij, staande aan een laan van den Heereusingel, geheel uitgebrand. Pogingen tot blusschingwaardoor de toestand waar. schijnlijk verergerd zou zijnwerden niet aangewend- Voor het leveren van 1,200,000 ponden stalen spoorstaven, 50,000 ponden stalen laschplaten en 18500 ponden stalen onderlegplaten, den 11 te Utrecht door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen aanbesteed was minste inschrijver John Cockerill te Seraiug (Belgie), voor 158,323. Het bestuur der Vereeniging tot het vormen van eene openbare verzameling van hedendaagsche kunst te Amsterdam heeft de tot dusver bijeengebrachte 25 meesterstukken, van den 11 dezer af, in Arti et Ami- citiae tentoongesteld. De Groothertog en de Groothertogin van Saksen- Weimar hebben den 12 audiëntie verleend aan het corps diplomatique en andere autoriteiten en den 13 op Buitenrust een groot diner gegeven waaraan de leden der kon. familie, de Vorst van Waldeck, de president van het luxemburgsch bewind en de hofdigni- tarissen deel namen. De doopplechtigheid van de jeugdige prinses Pau line heeft Dinsdag overeenkomstig het programma plaats gehad. De rede van ds. v. Koetsveld naar aanleiding van Marcus 1014was zeer indrukwekkend. De voorzang was 97 1 en 3 de nazang 2188. De leden van het vorstelijk Huis waren gezeten op prachtig gebeeldhouwde vergulde stoelen met bekleedsel van gobelin. De doopeling was gekleed in wit satijn, de Koningin in blauw fluweel met langen sleep de Ko ning in generaals-uniform de Groothertogin van Saxen Weimar in lichtblauwe zijde met kanten prinses Hen drik in wit satijn en thibat overmantel. De Koning heeft den burgemeester eene aanzienlijke gift ten be hoeve van de algemeene armen der residentie doen toekomen. Z. M. heeft in de orden van den Ned. Leeuw en de Eikekroon een groot aantal benoemingen gedaan. Ten hove werd een familiediner gehouden. Het genootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heelkunde te Amsterdam heeft den 12 ter gelegenheid van z'jn 90jarig bestaan de Swam- merdam-medalje voor het eerst toegekend aan prof. T. C. v. Siebold te Munchen en besloten om de be langrijke boekerij van het genootschap aau te bieden voor de universiteits-bibliotheek. De leening voor den aanleg van den tramweg van de spoorwegstation te Haarlem naar Zandvoort is den 12 bij een amsterdamsch bankier geplaatstwordt er bij de onteigening geen tegenspoed ondervonden dan vleit men zich reeds in het volgende badsaizoen van de lijn te kunnen gebruik maken. Het verrichten der herstellingswerken aan de Oosterpoort te Hoorn is den 12 gegund aan den laag- sten inschrijver J. Rustenburg aldaar, voor f 1620. De beste der naar Londen, ter tentoonstelling, gezonden koeien die van den heer P. Ellerbroek te Hoorn, heeft aan boord van het stoomschip Maasstroom gekalfd en is eenige uren daarna aan kalfziekte gestorven, De kamer van koophandel te Maastricht heeft zich nogmaals tot de 2e. Kamer gewend met het ver zoek, „de regeering te bewegen tot liet instellen eener Staatscommissie belast met het onderzoek omtrent de gevolgen, die de wederinvoering van het protectiestelsel in de voornaamste Rijken van Europa op den toestand der nederlandsche nijverheid reeds gehad heeft en on vermijdelijk verder hebben zal". Drie inzenders van de haagsche „Oranje-Nassau- - tentoonstelling", de heeren V. Bouton te Parijs, A. Gren- ser te Weenen en F. v. d. Taelen te Antwerpen hebben hunne ingezonden boekwerken eu handschriften geschonken aan de Koninglijke Bibliotheek. Voor het examen in de engelsche tral- en letter kunde middelbaar onderwijs, zijn te 's Gravenhage ge slaagd mejn. J. M. Stoel en A. J. Goteling innis, van Haarlem E. F. Booy, van Hoorn. In de residentie Benkoelen op Java is de vee- typhus geheel geweken en zijn de verbodsbepalingen op den uitvoer van vee opgeheven. Eene commissie vau 4 officieren heeft dezer da gen eenige punten aan de kust van Noord- en Zuid holland bezochtom aan den minister van oorlog voor stellen te doeu betrekkelijk den bouw van gepantserde torens, en batterijen, voornamelijk met het oog op de haven van IJmuiden en den mond van don nieuwen waterweg. Naar aanleiding van den te Amsterdam gehou den normaal-cursus voor teekendeeraren, tor verbetering van het teeken-onderwijs in Nederland heeft de com missie voor het Museum van Kunstnijverheid te Haar lem beslotenhare teekenschool mede tot dit doel dienstbaar te maken door aldaar, gedurende de maan den Nov., Dec. en Jan. 1880/1881, de gelegenheid open te stellen voor alle onderwijzers, die in het bezit zijn van eene acte 1. o. in te teekenen ten einde bekend te worden met de nieuwere methode voor het elemen tair teekenonderwijs. De bijeenkomsten van teekenon derwijzers ter bevordering van eenheid in methode zullen gehouden worden in de teekenschool voor Kunst nijverheid aau de Gedempte Kraaienhorstergrachtge durende de maanden Nov, Dec. en Jan. 1880/1881, alle Woensdagen en Zaterdagen des namiddags van 1 tot 3 uren. Op die bijeenkomsten zullen mededeelingen gedaan worden omtrent het elementair teekenonderwijs in Belgie, en zal besproken worden, hoe dat onderwijs op de scholen voor gewoon lager onderwijs is toe te passen. Gezamenlijk zullen de voor dat onderwijs noo- dige voorbeelden gemaakt worden, terwijl men zich ge meenschappelijk zal oefenen in de leer der perspectief, vol gens de leerwijze van J. Versluis. Aan deze bijeenkomsten kunnen deelnemen alle onderwijzers die in het bezit zijn van een acte 1. o. in het teekenen. - De minister van waterstaat enz. beeft, ter tege moetkoming aan het bezwaar dat voor vele personen ten platten lande verbonden is aan het afhalen van aangeteekende brieven in afwachting van eene in be werking zijnde algemeene herziening der bepalingen welke de dienst der hulpkantoren regelen o. a. vast gesteld dat de uitreiking der aangeteekende brieven, met en zonder aangegeven geldswaarde en van an dere aangeteekende stukken op de hulpkantoren voor zooveel die stukken bestemd zijn voor personendie wonen buiten de kom der plaats, waar het hulpkantoor gevestigd is, geschiedt aan de woning der geadresseerden. Aan het verlangen van hen die van den maatregel wenschen te worden uitgesloten wordt echter gevolg gegeven, Ten kantore van de heeren v. Leeuwen en v. Ee te Amsterdam heeft de geëmployeerde J. Zimmer zich schuldig gemaakt aan valschheid in geschriften. Hij ha,d om eigen speculatiën te dekken effecten in prolongatie gegeven, waarvan de cijfers veranderd waren, zoodat ze een veel grooter bedrag aantoonden dan de waarde. Verschillende personen zijn daardoor voor een som van ongeveer f 30,000 benadeeld. Hij sloot prolongaties namens de firma zonder daartoe gerechtigd te zijn, tee kende valschelijk den naam zijner patroons en ver- valschte dan nog de stukken bovendien. De commissaris des Konings in Noordholland heeft tot zetters voor 's Rijks directe belastingen benoemd te Abbekerk Al. Oostwoud Wijdenes, te Avenhorn C. de Groot Jz., te Hoogcarspel J. Visser, te Wognum K. Stam.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2