"allerlei. QTelcgtraftdcfti: Betricïtlcti. Onder de voorstellen, door B. en W. van Haar lem bij den gemeenteraad ingediend met het oog op de invoering der nieuwe onderwijswet, komen voor tot oprichting van eene nieuwe school voor min- en onver? molenden en van eene opleidingsschool voor meisjes tot het middelbaar onderwijs. De gemeenteraad van Avenhorn heeft het verzoek der 3 hoofdonderwijzers om verhooging hunner jaar wedde met algemeepe stemmen afgewezen tot de aan stelling van '3 hulponderwijzeressen is besloten. Xe Arnhem is in ruim 82jarigen leeftijd overleden jr. R. J- A. v. Grolershuisgepensioneerd generaal- roajoor en ridder van de Militaire Willemsorde, welke ouderscheiding hij reeds in ondergeschikten rang op het slagveld van Waterloo verwierf. 323 Onderwijzers en onderwijzeressen in de pro vincie Groningen hebben den heer S. Blaupot ten Cate, bij zijne aftreding als provinciaal inspecteur van het lager onderwijs als blijk van achting en genegenheid aangeboden een zilveren wijnblad met inscriptie, 2 met zilver gemonteerde wijnkannen en 2 glazen op zilveren voetvergezeld van een keurig gebouden album de namen der deelnemers bevattende. 's. Rijks middelen hebben gedurende de eerste 9 maanden dezes jaars opgebracht f 73,.753,131tegen 71,303,845 in hetzelfde tijdvak van 1879. Het 3/u der raining bedraagt f 73,744,562. Op de te Purmerende gehouden najaarsveemarkt is een „bankbiljetgoed voor 100 sigaren aangebo den ter inwisseling en ook geaccepteerd. Toen het bedrog kort daarna ontdekt werd was do bedrieger gevlogen. Bij kon. besluit is aan alle officieren van ge zondheid., der landmacht toegestaan om ten allen tijde, wanneer zij geene militaire plichten te vervullen heb ben burgerkleeding te dragen. De gemeenteraad van Texel heeft, tot dekking van het tekort op de begrooting voor 1881,, besloten de schoolgelden voor het gewoon lager onderwijs te ver dubbelen. Reeds in ons vorig nummer deelden wij een en an der mede 't welk de lieer de Bergh aanleiding had gegeven tot het vermoeden dat het laatste woord in het haagsche drama nog niet gesproken is en er medeplichtigen zijn. In het weekblad „de Amsterdammer'' komt hieromtrent een uitvoerig artikel van hem voor. Hij wijst o. a. op de omstandigheid, dat het burger meisje dat op den dag vóór den inoord aan de school van den heer Ubbens vroeg of aldaar de jongeheer Bogaardt was niettegenstaande de uitgeloofde pre mie vau f 500 nog niet is komen opdagen. „Aan gezien de justitie opsporing van dit meisje verzocht zegt hij meende ik wel to doen om op te sporen en het volgende te gaan vertellen: Verschillende peisonen hebben iemand, gelijkende op de Jongh dagen vóór den moorddikwijls in gezelschap met een ander per soon zien in- en. uitgaan bij twee fran9aises die niet zwaar op de hand zijn... dus licht.Deze dames wo nen... en hebben een burgermeisje in dienst. Drie da gen na den moord26 September j.l. zijn ze spoor loos verdwenen. Zou deze vraag deed ik hier niet naar onderzocht kunnen worden en ik deelde den.officier een naam mede, waar hij inlichtingen zou kunnen inwinnen." De som van f 75,000 geeft de heer de Bergh aan leiding tot de onderstelling, dat zij door eene fransche geraamd is 150,000 francs 50,000 voor zich 50,000 voor den volvoerder van het feit50,000 voor den helper. Ook vestigt hij de aandacht op het aankoopen van valsche snorren bij een kapper en de aflevering van tweeërlei, een blonde en een zwarte, aan één persoon, terwijl een ander buiten wachtte. Voorts dringt de heer de Bergh er op aan, dat hij, wiens naam in deze zaak genoemd werd zijn alibi be wijze en het ware in het belang van den naam van diens familie zoo hij koti aantoonen, de terugreis niet met de Madura gemaakt en met de .longh geene in tieme betrekkingen aangeknoopt te hebben. Deze persoon is ook den 23 September te Utrecht aangeko men met den trein die den weg gepasseerd is waar de degenstok werd gevonden. De heer Bogaardt heeft den 12 twee brieven ont vangen een uit Amsterdam en uit Rotterdam waarin hij met moord bedreigd werd vermoedelijk het werk van onverlatendie aan het bestaan van een complot willen doen gelooven. Genoemde heer maakt in de bladen bekend dat hij geene vergunning heeft willen geven tot het te koop stellen van portretten van zijn vermoord kind en dat dus de portretten welke men te koop mocht aanbieden onecht zijn. De Koning heeft zijn verlangen te kennen gege ven dat de sergeant Musquetier onmiddelijk tot den hoofdcursus te Kampen zal worden toegelaten terwijl hem op officiëele wijze 's Konings tevredenheid over 'zijne aan de maatschappij bewezen dienst zal worden kenbaar gemaakt. De kolonel der grenadiers en jagers heeft hem voor het front geroepen om hem te verzekeren dat de of ficieren nietzooals de geruchten liepen zijne daad afkeuren maar integendeel ten zeerste goedkeuren. Bestormd door tallooze aanvragen om de premie van 10000 aan de eene of andere liefdadige instelling te schenken heeft Musquetier geweigerd haar aan te ne men zoowel voor zich zeiven als voor eene stichting. Tot onderzoek van de plek, waar de Jongh zijn degen stok zou hebben weggeworpen is een duiker te werk gesteld. De gevangenneming van 2 meisjes te 's Gravenhage op den 13 staat met den moord in geen verband. De burgemeester van Keulen heeft van den bankier S. v. Oppenheim 30,000 mark ontvangen om op den dag van diens gouden huwelijksfeest (19 October) aan de armenzonder onderscheid van geloofsbelijdenis te worden uitgedeeld. De Landbouw Courant heeft getracht nadere berich ten in te winnen omtrent Dr. Karl Becher te Dussel- dorf, over wiens nieuwe methode van ontroomen we in een vroeger nummer hebben- gesproken. Het is gebleken dat die persoon in Dusseldorf niet te vinden is zoodat men veilig de geheele zaak als eene reclame kan beschouwen. Marquard schrijft in de Prank. Landw., dat men uit kelders, schuren, loodsen enz. muizen kan weren, door er kleine vlakke schoteltjes (gelijk men die bij bloem potten gebruikt) in te plaatsen waarin een weinig chloorkalk is gedaan. Men kan die schoteltjesom het morsen met chloorkalk te beletten met een stuk steen of tigchel bedekken zoodat er ruimte genoeg voor ontwijking van het zich langzaam, ontwikkelende chloorgas blijft. Men moet de chloorkalk van tijd tot tijd vernieuwen of er na verloop van eenigen tijd een weinig azijn ot water bijdoen. Chloorkalk, op tuinbed den gestrooid, verdrijftnaar M. zegt, ook aardvlooien en andere insecten. Het is zeer gemakkelijk te beproeven. In de 9 jaren 18711879 zijn hier te lande 47 per sonen wegens kapitale misdaden veroordeeldin ue 9 vorige jaren toen de doodstraf nog bestond 78. Te Luik wordt het gebruik van paardenvleesch van dag tot dag meer algemeen; er zijn thans niet minder dan zeven slagerswinkels uitsluitend bestemd voor den verkoop van. paardenvleesch dat vooral door de wer kende klasse gebruikt wordt. Bij het sluiten der Dusseldorpsche tentoonstelling op verleden Vrijdag zijn natuurlijk tal van feestredevoe ringen gehouden. Daaruit blijkt o. a. dat de tentoon stelling in den tijd van 9 Mei tot 1 Oct 1880 door 1,056,175 personen is bezocht, of gemiddeld 7000 daags; maar met inbegrip der abonnements- en vrijkaarten waren er op enkele dagen zelfs 35,000 personen. Dit heeft de stoutste verwachtingen overtroffenen heeft tot de verrassende uitkomst geleid dat de commissie een aanmerkelijk overschot bezit over welks aanwen ding moet worden beschikt. Wat een minder gunstig verschijnsel mag heeten is de omstandig heid dat van de 1084 verkoopbare voorwerpen ter gezamenlijke waarde van 2,016,035 mark slechts 13 pCt. verkocht is. Zeer d propos is een opstel van den haagschen advo caat-generaal mr. Gregory in het zooeveu verschenen nummer van de Nieuwe Bijdragen geschreven vóór den haagschen moord. Wat zijn zakpistolen De schrijver sluit zich en dit verwondert ons volstrekt niet, geheel aan de bekende jurisprudentie van den Hoogen Raad, volgens welke het dragen van zakpistolen bij ons verboden is op grond van de declaratie van 23 Maart 1728, die nooit in Nederland ia afgeschaft. De heer Gregory had er nog kunnen bijvoegen dat in Frankrijk bij art. 1 van de wet van 24 Mei 1835de strat op het dragen van verboden wapenen nog zeer is verzwaard. De de claratie spreekt echter niet alleen van zakpistolen pis tolets de poche), maar ook van êpées en batons batons d ferrements, autres que ceux qui sont ferrés par le bout, et autres arm,es offensives cqche'es et secretes. Daarom spreekt de heer Gregory ook van dolkmessen degenstokken enz. „Het verbod", schrijft hij zeer terecht, „wil kennelijk die wapenen treffen, welke men niet ziet en waartegen men zich dus niet beveiligen kan". Er wordt in deze droevige dagen zeer veel over de genstokken gesproken. Maar als het dragen ook van de genstokken in Nederland verboden iswaarom wordt aan dit verbod dan niet de hand gehouden? W. v. h. R. Een jong in den omtrek van Parijs in garnizoen lig gend soldaat heeft onlangs, vermoedelijk om eene wed denschap achtereenvolgens 26 geweerkogels ingeslikt en is na een heftig lijden van 8 dagen bezweken. Bij de lijkschouwing bleek, dat de hersenen 6 en delever 36 milligram lood bevatten. Het volgende bericht doet dezer dagen bijna in alle Nederlandsche bladen de ronde Te Rotterdam is den 11, 's avonds to 10 uren, een lSjarige weesjongen door policie-agenten uit het wees huis der christ.-geref. gemeente overgebracht naar het politiebureau op den Goudschen weg. Deze arrestatie werd gedaan op verzoek van den voorzitter van het weesbestuurds. E en wel op grond dat de jongen brutaal was geweest tegen den vader en de meder van bet gesticht. Naar het heette moest die maatregel slechts dienen om hem schrik aan te jagen maar of schoon iedereen hiertoe een betrekkelijk korten tijd voldoende zou achten heeft men hem 24 uren op het politiebureau gehouden. Omtrent deze zaak meldt Ds. E. zelf in de N. R. C. dat in eeno vergadering van Regenten den 30 Sept. j.l. besloten was den jongen wegens onhandel baarheid stugheidverregaande brutaliteit en onbe scheidenheid naar een gesticht ter verbetering op to zendenvooral met 't oog op het kwade voorbeeld voor de andere jongens. Dit besluit werd den jongen in de vergadering geroepenmeegedeeld met de be dreiging van onmiddelijke uitvoering zoo hij zich niet beterde. Zaterdag middag, thuiskomende, trok hij met een verwoedheiddie aan krankzinnigheid grensde, zijn buis uit, balde zijn vuisten en schreeuwde Waar is vader? en vloog op hem aan met den uitroep leugenaar, beroerdeling De moeder kreeg van schrik een zenuwtoeval. Ds. E. geroepen zijnde verzocht nu den commissaris van politie den weerspannigen jongen voor eeuige uren in arrest te nemen daar hij in zijn razernij voor het geheele huis gevaarlijk werd. Inderdaad een geheel andere lezing. Toen Zondagmorgen de Wesleyaansche kapel te Car diff werd geopend voor de godsdienstoefening bemerkte men dat een onverlaat des nachts in de kerk was ge komen en daar al de zitplaatsen den preekstoel de zitplaats van den organistja zelfs den bijbel op den preekstoel had geteerd. Men heeft de teerkwast en den pot met teer gevondendoch den dader had men gisteren nog niet. De eerste boden van den naderenden winter, de wilde ganzen hebben hun intocht in ons land reeds gedaan. Bij groote troepen ziet men hen langs de kusten der No.rdzee-eilanden waar ijverig jacht op hen wordt gemaakt. 's Gbavenhage14 October. Naar men verneemt zal de zaak de Jongh 25 dezer in openbare terecht zitting worden behandeld. Tweede Kamer. Na breedvoerige beraadslaging is besloten tegen het advies van den minister van finan ciën met 38 tegen 35 stemmen om de rentewet nog niet in behandeling te nemen maar met 54 tegen 19 steramen besloten aanstaanden Maandag, 25 dezer, over het ontwerp-strafwetboek te beraadslagen. Op de voordracht voor de betrekking van directeur der gemeente-reiniging (jaarwedde 1200) zijn door B. en W. geplaatst de hee en1. A. Voorvoorndi recteur der gemeente-reiniging te Amsterdam, 2. P. v. d. Ende opzichter bij de gem.-rein. te Leeuwarden 3. G. J. v. d. Weel, directeur der gem.-rein. te Dockum. Mej. S. W. Hinsealhier, is benoemd tot hulp onderwijzeres te Assendelft Dinsdag-avond is de eerste volksvoordracht voor dezen winter gehouden door den heer Cohen-Stuart die nadat de heer v. Heyst een woord tot verwelko ming der aanwezigen gesproken hadzijne hoorders wees op een aantal hoofdpersonen en tooneelen uit de vaderlandsche geschiedenister aanduiding hoe het steeds tot schade liep, zoo vaak wij hulp bij vreemde Staten zochten en hoe de zaken ten gunste keerden wanneer wij op eigen krachten vertrouwden en ons schaarden om de Vorsten uit het Oranje-huisin welke lessen van het verleden spreker reden vond om er op aan to dringen dat wij ons zeiven zouden zijn flink en kloek om onze vrijheid en onafhankelijkheid te handhaven en te verdedigen, wat ons ook mag ver- deelen eendrachtig in liefde tot het vaderland en in gehechtheid, aan den Koning en zijn Huis. Tus- schen het eerste en tweede deel dezer improvisatie werdbij monde van den heer dr. de Lange het zil veren eermetaal der Maatschappij tot. Nut van 't Al gemeen voor het verrichten van edele daden uitgereikt aan den heer G. Bossertter zake van het redden van een kind op 13 Juni 1.1. uit het Mienlwater. Bij den jaariijkschen wedstrijd der scherpschutters- vereeniging op den 12 zijn de prijzen met zilver gemon teerde voorwerpen behaald door de heeren H. Essen, J. G. Burggraaf, C. E. v. Steensel v. d. Aa, R. A. Reu- zer, P. Bosman en J. Cnspijn respectievelijk met 82, 79, 76, 76, 65 en 53 punten. Op 1.1. Dinsdag had de gewone jaarlijksche leden vergadering van de hier gevestigde afdeeling der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst plaats. Aan het op die vergadering uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij het volge .de Het aantal ledendat op 't einde van het vorige jaar 77 bedroegwas tot 86 gestegen. De finantieele uitkomsten hoewel niet verontrustend, deden op nieuw de wenschelijkheid uitkomen dat door een flinke vermeerdering van het ledental de Afdeeling beter in staat gesteld worde, de onkosten, aan de uit- voeringi n verbonden te bestrijden. Het aantal leden der Zangvereeniging onderging een geringe vermindering en beuraagt thans 62, Te betreu ren is het dat het kleine beerenpersoneel zoo weinig in verhouding staat tct het groot aantal dames welke verhouding weinig kans van verbetering aanbiedtzoo lang Alkmaars ingezetenen van oordeel blijven dat aljeen aan hunne dochters zangonderwijs behoeft te worden verstrekt. Op de Zangschool der Afdeeling toch thans door 26 leerlingen bezochtwordt slechts door 4 jongens onder richt genoten. Deze zangschool staatevenals de thans uit 4 klassen (gezamenlijk met 22 leerlingen) bestaan de pianocursusonder leiding van den directeur der zangvereeniging, den heer Paul C. Koerman uit Amster dam in wien na het vertrek van den heer Aug. Win ter een zeer gelukkige keus blijkt gedaan te zijn. Hierdoor wordt de verwachting gewettigd dat do Afdeeling er mettertijd in zal slagen aan de thans uit een zang- en pianoafdeeling bestaande muziekschool een gewenschte uitbreiding te geven. „Moge onze Afdeeling", zoo besluit de verslaggever, „voortgaan niet terug te deinzen voor het brengen van geldelijke offers wanneer zij strekken tot verbetering van dit onderwijs want in latere jaren zal in tiendubbele mate gemaaid worden wat thans gezaaid wordt en dan zal eenmaal Alkmaar in de muziekale wereld die plaats hernemen waarop het recht heeft". Bij monde van den voorzitter werd aan den aftredenden secretaris mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, met het oog op zijn aanstaand vertrek uit de gemeente, een woord van hartelijken dank gebracht voor het vele goede wat zoowel hij als zijne echtgenoote, het eereiid. der Afdeeling gedurende hun verblijf te Alkmaar in het belang der' toonkunst en in 't bijzonder van dat der Afdeeling hebben tot stand gebracht. Tot secretaris werd gekozen de heer B. G. de Vries van Heijstwelke op zich nam deze betrekking voor- loopig te vervullen. Den 15 vangt de winterdienst der spoorwegen aan. De treinen naar Haarlem en naar Amsterdam zullen van hier vertrekken te 7.33, 10.50, 2.22, en 8.10, naar Haarlem bovendien te 3.18, naar den Hel der te 8.14 11.31, 6.20 en 9.58, alsmede op Vrijdag en Zaterdag te 2.50. De locaaltrein naar Haarlem correspondeert aldaar niet op treinen naar Amsterdam of Zuidholland.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3