No. 76*. T wee en tachtigste Jaargang. 1880. ZONDAG 17 OCTOBER. TWEEDE B L A D. Prijs der gewone Advertentiën Bautcnfimb BimmiUtnb. QllUvl ei. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele Iiijk f 1, De 3 nummers f 0,08. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer/0,15. G-roote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. VEREENIGDE STATEN. In Ohio wijst de uitslag der verkiezingen voor de republikeinen een winst van 5 leden in het congres aan. In Indiana wonnen de republikeinen één zetel in het congreszij beweeren dat de tegenwoordige democratische vertegenwoordiger in den Senaat door een republikein vervangen zal worden. Den 11 had te New-York de v orgenomen groote optocht van 40000 man oud gedienden plaats ter eere van generaal Grant en begonnen te Baltimore de fees- teli;Idieden ter viering van den 150 verjaardag van de stichting dier stad. STATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer heeft den 14 met 38 tegen 5 stem men verworpen tiet, door den minister van financiën en den heer Gleichman ondersteund door de heeren de Bruyn KopsSchagen v. Leeuwen en v. Eek bestreden voor stel van den voorzitter, om de wet op de rentebelasting in openbare behandeling te nemen daags na afloop van het sectiën-onderzoek der begrootingswetten. De heeren Kops en v. Leeuwen meenden dat de rentewet in reehtstreekseh verband staat met de begrootingswetten tegen welker inrichting en hooge cijfers zeide de laat ste in de afdeelingen ernstige bedenkingen gerezen waren. De heer v. Eek wenschte den voorrang voor het ontwerp betreffende de uitkeering der bijdrage van N. Indië. Op voorstel van den heer v. d. Hoeven werd met 54 tegen 17 stemmen besloten den 25 het ontwerp-strafwetboek in openbare discussie te brengen. Den 11, ter gelegenheid der kermis te Weert, «reeg een 40jarig ongehuwd persoon 2 dolksteken even boven de heup, met het gevolg, dat hij 4 uren later bezweek. Drie personen zijn in hechtenis genomen. Dronkenschap wordt als vermoedelijke aanleiding tot het misdrijf genoemd. Mej. Smit, de baker van prinses Pauline, beeft op den dag der doopplechtigheid van de Koningin een gouden dameshorologie met dito ketting en van den Koning een aanzienlijk geschenk in geld ontvangen. De Groothertog eu Groothertogin van Saksen- Weimar, alsmede prinses Hendrik, waren den avond van den 13 do gasten van 's Konings opperceremonie- meesterbn. v. Wassenaer v. Catwijck. Het corps diplomatique en de president-minister van Luxemburg woonden de soiree bij. Het engelsche fregat Haspodarvan Calcutta met lijnzaad en tarwe, netto 1550 registerstons groot en 67 palmen diepgang hebbende, is den 13 te IJmui- den binnengekomen en met ongebroken lading opge varen naar Amsterdam. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage is den 13 bepleit het hooger beroep, door het O. M. ingesteld tegen een vonnis der arrond. rechtbank te Middelburg, waarbij de olficier bij die rechtbank in het ongelijk werd gesteld ten aanzien der stuiting van het huwelijk eener dame te Middelburgwier verzet tegen de stui ting gegrond was verklaard. De stuiting was hierop gegrond, dat de bedoelde dame wier vroeger huwelijk ontbonden was verklaard door echtscheiding wegens overspel door haar met zekeren v. R. gepleegd ^met dienzelfden persoon een tweede huwelijk wilde aangaan. De rechtbank had beslist, dat van het overspel door een strafvonnis moest blijken doch deze beslissing was reeds door hot hof vernietigd. Het hof had echter den appellant bevolen door getuigen te bewijzen, dat de persoon met wien vroeger het overspel gepleegd was, dezelfde was met wien de bedoelde dame het nieuwe huwelijk wilde aangaan. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 13 besloten de tolboomen die het vrije verkeer tus- schen Scheveningen en de overige deelen der residentie belemmeren niet op te heffen. Men meende de op brengst a 23000bezwaarlijk op andere wijze te kunnen vinden. Het voorstel van B. en W. tot op heffing werd met 20 tegen 14 stemmen verworpen. Bij den raad is aanvraag ingekomen voor den aanleg van een paardenspoor van de Bankastraat naar de station van den Holl. spoorweg. De commissionnairs in effecten K. en S. te Haar lem hebben den 14 een huu aangeboden wissel a f 140, van iemand met wien zij gewoonlijk zaken doen be taald maar nader is die witsel gebleken valsch te zijn. De Groothertog van Saksen-Weimar en de Vorst van Waldeck hebben den 14 de residentie verlaten. Prins Erederik deed hen uitgeleide aan de station van den Rijnspoorweg. De president van het luxemburgsch bewind, bn. de Blochausen is den 14 uit den Haag naar Keulen vertrokken om den Groothertog bij de domfeesten ta vertegenwoordigen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 14 beslo ten over te gaan tot de oprichting van een rundvee- slachthuis op het terrein van het abattoir. De Groothertogin van Saksen-Weimar bracht den 15 een bezoek aan den heer L. P. Cavin den 87jari- gen oud-bibliothecaris van wijlen Koning Willem II. Het hoog militair gerechtshof heeft den 15 uit spraak gedaan in de zaak der van insubordinatie be schuldigde machinisten. De uitspraak luidtv. Woer den 14 dagen provoost-arrest, Oost-Beverse 6 weken detentie, v. Wijngaarden en Zevenhuizen 4 weken de tentie, Verschoor en Fauel 3 weken detentie, Hoek stra en Jonkers 2 weken detentie. De degradatie van de 4 eerstgenoemden vervalt. Den 27 zullen te Hoorn de overblijfselen der verbrande Groote kerk in het openbaar voor afbraak verkocht worden. Gedep. Staten van Limburg hebben den minister van waterstaat bij adres verzocht om in het nieuw aan te bieden wetsontwerp betreffende den aanleg van wa terwegen ook op te nemen de verbinding van de Zuid- willemsvaart met de Maas. Te Kralingen is doo- d:n aannemer A. Langejan voor eigen rekening gebouwd eu aan de commrssie welke sedert 1875 voor de instandhouding van het tele graafkantoor gezorgd heeft, voor 6 jaren verhuurd een nieuw post- en telegraafkantoor. -h*0 gemeenteraad van Rhenen heeft besloten tot het verleenen van een rentewaarborg a 500 geduren de 5 jaren voor den ontworpen stoomtram Drieber gen Arnhem. oor het examen in de geschiedenis, middelbaar onderwijs, is geslaagd mej. M. J. Kruseman van Haarlem. De onbekende weldoener der Maatschappij van Weldadigheid voor wien de voorzitter-commissaris jr. mi. J. K. W. Quarles v. Uflord te 's Gravenhage steeds de tusschenpersoon was,, heeft aan die instelling .weder 8000 geschonken d. i. sedert 1864 reeds 101,000. Het beroep naar Berkhout is aangenomen door ds. A. W. v. Kluyve, te S. Maarten en Valkoog. Door de rechtbank te 's Hertogenbosch is tegen den uitgever van het dagblad De Noord-Brabanter rechtsingang verleend ter zake van hoon vaneen open bare autoriteit in een gedrukt en verspreid geschrift. In liet nummer van L9/20 September van genoemd blad worden in een artikel betreffende de inwijding van de r. c. kerk te Oudenbosch, ten aanzien van den burge meester dier gemeente o. a. gebezigd de woorden „verboden door den tiran, die de goede gemeente Ou denbosch regeerten: „personen aan het hoofd eener gemeente te plaatsen die er zich op toeleggen de euelste gevoelens ta kwetsen" enz. Het zijn deze woor den die tot de vervolging aanleiding gegeven hebben Door den heer rar. C. J. Picke' oud-raadsheer in het prov. gerechtshof in Zeeland, is aan den minister van financiën medegedeeld dat hij zijn wachtgeld als zoodanig a, 1200 afstaat aan de schatkistzoolang de betrekking van burgemeester van Middelburg door hem bekleed wordt. Tot betaalmeester te Hoorn is benoemd de heer P. W. C. Maelaine Pont, thans surnumerair voor de dienst van 's Rijks schatkist. De gemeenteraad van Haarlem heeft den heer J. E. v. d. Arend op zijn verzoektegen ult°. Dec. eervol ontslag verleend als architect der gemeente en in zijne plaats benoemd den heer J. Leyh thans op zichter over de publieke werken. De handel voor onderwijs en kunstdoor de heeren v. d. Hoeven en Buys te Rotterdam gevestigd, gaat over aan eene naamlooze vennootschap met een kapitaal van 3 ton verdeeld in 1200 aandeelen van f 250 waarvan f 160,000 bij de oprichting is geplaatst. Voor de najaars-examens in Noordholland hadden zich aangegeven 701 personen waarvan zijn geëxami neerd 67/. Hiervan zijn 339 geslaagd, 315 afgewezen en hebben 23 zich teruggetrokken. Van de geslaagden werden 20 hoofd- en 40 hulponderwijzers 14 hoofd en 38 hulponderwijzeressen. De 18jarige Lasschuit, die in de vorige week van een huis in het Plorapark te Haarlem viel en toen een arm en een been brak is na eenige dagen iijdens in het gasthuis bezweken. De belooning van 500, uitgeloofd door den land bouwer Tilieman Smookers te Sieeuwijk voor het aan wijzen van den moordenaar zijner dienstmeid en ge- pleegden diefstal op 18 Nov. 1879 is toegekend aan mej. H. van 't Santdochter van den heer W. van 't bant, wethouder aldaar, die deze gelden na ontvangst neeft verdeeld onder eenige met het opsporen van den moordenaar belaste politiebeambten en particulieren. Daaronder zijn ook de vader van den verslagene en de twee personen welke voor dit feit zoovele dagen on schuldig in de gevangenis hebben doorgebracht, alsmede de armbesturen van de beide te Sieeuwijk bestaande kerkgenootschappet». De instructie in zake den haagschen moord heeft reeds zulke gegevens opgeleverd dat de eigen beken tenis van de Jongh meer dan voldoende is gestaafd om hem volkomen in staat van beschuldiging te kunnen stellen en tevens elke gedachte aan medeplichtigheid aan den moord uit te sluiten. Bij de regeling der onderwijszaak te Bergen is de jaarwedde van den hoofdonderwijzer verhoogd met f 250 en wordt dus f 1250. Die van den hulponder wijzer met hoofdonderwijzers-acte werd f 800 en der hulponderwijzeresse f 700. Bij de harddraverij te Nieuw-Vennep (Haarlem mermeer) is de eerste prijs a f 150 behaald door het paard van G. Sevenhuizen, te W armenhuizen de tweede prijs door dat van J. Dam, aan den Omval, onder Alkmaar. Gebrs. Belinfante te 's Gravenhage kondigen de uit gaaf aan van een „Militair Weekblad gewijd aande belangen van leger, marine en schutterij" a f 7 per jaargang. De redactie dieom zonder aanzien des persoons de waarheid te kunnen huldigen het gewenscht acht ano niem werkzaam te zijn meentdatnu elk vak zijn speciaal blad heeftdit voor den militair niet overbodig en het bovendien raadzaam is, in een bijzonder orgaan de militaire kwestie te bespreken bij de bestaande over tuiging, dat leger en schutterij om opgewassen te zijn tegen de zware taak, die in oorlogstijd hen wacht, dringend hervorming behoeven. Zij omschrijft nader baar streven op deze wijze „een weekblad te geven gewijd aan de belangen van den militair inzonderheid den officier zoowel hier als in Indië een blad, waarin de vragen van den dag met vrijmoedigheid besproken eventuëele grieven soms zoo gemakkelijk te herstel len geopenbaard worden en tevens al wat op mi litair gebied wetenswaardig isdoor bekwame mede werkers behandeld eene plaats vinden zal." Het Maandblab Getuigen en Redden'onder hoofd redactie van ds. II. Pierson directeur der Heldrings- gestichten te Zetten is met het begin dezer maand zijn derden jaargang ingetreden, 't Is gewijd aan de bestrijding van onkuischheidontucht en prostitutie, en wel in den geest der bekende brochures van den heer Pierson die meentdat het plegen van ontucht door het geneeskundig policietoezicht op de geprosti- tuëerden wordt in de hand gewerkten derhalve dat toezicht wenscht vervallen en de wettelijke bepalingen tegen het opwekken tot of het plegen van onzedelijke handelingen veranderd en verscherpt te zien. Men her innert zich den strijd hierover door den heer P. ge voerd met dr. Fokker die krachtig voor het behoud van het sanitair toezicht is opgekomen. Buiten dit geding blijvende kan men evenwel niet nalaten den ijver en de volharding te prijzen waarmede de heer P. een kwaad zoekt te bekampen dat zijn blad geeft er gedurig de bewijzen van eene ontzettende hoogte bereikt heeft, immer voortgaat meer slachtoffers te maken en een allerernstigst gevaar voor de maatschappij oplevert. Per jaar kost het Maandblad franco per post slechts 1,40. De londensche Standard wijdt een hoofdartikel aan den haagschen moorden herinnert daarbij aan de ontvoeringnu eenige jaren geleden te Philadelphia van den jeugdigen Charley Rjss, die nimmer terecht is gekomen. Het van de ouders gevraagde losgeld werd niet betaaldCharley kwam niet terug en de ontvoer ders zijn dood. Twee beruchte boosdoeners werden doodgeschoten (ongeveer een jaar na de ontvoering van het kind), bij een poging tot inbraak. Een hunner bekende stervende medeplichtig te zijn geweest aan de ontvoering van Charley Ross en voegde er aan toe dat zijn collega alleen wist waar de knaap zich bevond. De ellendeling die de wetenschap hadwas dadelijk aan de bekomen wonden overleden; hij sprak niet meer en Charley Ross is vermoedelijk den hongerdood ge storven. Algemeen was toen het gevoelendat "de daders die wel wisten dat de heer Ross geen vermo gend man was de hoop hadden dat het losgeld door eene openbare inschrijving zou worden gevonden. Dit zou dan een uitmuntend antecedent zijn geweestb. v. voor de oplichting van een kind van een of ander rnil- lionnair. Een poging, om een kind van den rijken A anderbilt te ontvoerenzou inderdaad al reeds zijn beproefd. Te Londen viel, twintig jaren geleden, iets dergelijks voor. Twee mannen vroegen den knaap, die hun paard voor den wagen had vastgehouden toen zij een her berg waren binnengetredenof hij een eindje wilde meerijden. De knaap ging meê en anderhalf jaar later werd zijn lijk in de nabuurschap gevonden. Dit kind was daar door ontbering omgekomen en vreeseljk ge-

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5