Aan de {"Telegrafische Berichten. &ta&0~Bcrichtcu. JflarKt- en Beursberichten. slagen bovendien. De aanleiding tot deze misdaad is nimmer bekend geworden. Geld was niet gevraagd. Voorts herinnert het blad aan Kaspar Hauserde vondeling van Neurenbergdie ongetwijfeld als kind gestolen werd en na jaren gevangenschap plotseling een idioot gelijk, op de markt te Neurenberg verscheen. Al de onderstellingen al de onderzoekingen hielden op na den tragischen dood van Kaspar toen was er geen mogelijkheid meer om achter de waarheid te komen. Ontvoering is in Europa een zeldzaam voorkomende misdaad. De grieksche bandieten trachten nog wel op deze wijze een som gelds machtig te worden maar in beschaafde landen met een geregeld bestuur is 't een hoogst zeldzaam feit. Nu het zich heeft voorgedaan, waarschuwt de Standard alle ouders, ook in Engeland, een bizonder wakend oog over hunne kinderen te hou den want 't is van algeraeene bekendheiddat een misdaad, waarover een bizonder, een geheimzinnig waas ligtmeestal wordt nagebootst. Voer de strafkamer te Munster kwam op 15 Sept. 11. in tweede instantie een proces in behandeling ter zake van het binnensmokkelen van zes koeien uit Nederland. In eerste instantie was de kooper der koeien, de koop man Hüningvrij gesprokenmaar waren de beide geleiders, de arbeiders gebr. Bossing uit Spork bij Borcken, elk tot 15 mark 9.—) boete veroordeeld. Het Landesgericht" te Munster verklaarde echter den koopman schuldig aan sluikerij en veroordeelde hem tot eeue boete van niet minder dan 2700 mark 1620. subsidiair 6 maanden gevangenisde zes binnenge smokkelde koeien werden verbeurd verklaard. De koopman kwam er dus al heel slecht af. Bekend is het dat de aardappel die tegenwoordig als voedingsmiddel van groote beteekenis isslechts langzamerhand burgerrecht heeft verkregen en b. v. nog in 1616 in Erankrijk als een zeldzame lekkernij op de koninklijke tafel kwam. Minder bekend echter is liet feitdat deze tegenwoordig zoo populaire vrucht zelfs de stichting eener orde op hare rekening heeft. In 1842 nl. loofde de Keizer van Euslandgeen beter middel wetende tot bevordering der aardappelenteelt, aan ieder ziiner onderdanen wiens vruchten zich bizonder onder scheidden een bepaald voor het doel geslagen zilveren ot gouden medaille uit, die men aardappelenorde noemde. Te New-York wordt eene zonderlinge tentoonstelling voorbereid waarop al de verschillende menschenrassen zullen te zien zijn. Dezer dagen bevonden zich te Parijs eenige ingezonden personages. Het waren syriëra en arabieren van Palestina in hun eigenaardige kleeder dracht en een draaiende derwisj van Bagdad, de eerste, welke 'ooit zijn klooster verlaten heeft. Het belang wekkendste echter van deze personnages is Selim Hesch- my, die Stanley vergezelde op zijn reis ter ontdekking van Livingstone. Spoorwegrijtuigen aan de stations dienen dikwerf tot nachtverblijf voor landloopers en boosdoeners. Gewoonlijk kiezen de heeren waggons eerste klasse. Een paar dagen geleden werd door de agenten te Amsterdam in een der gelijk goed en goedkoop logement een man gevonden, die voor eenige weken van zijn schoonvader een orgel draaier vijf en-twintig gouden tientjes had gestolen Blokzijl is 't beloofde land voor hengelaars. Iemand ving er op één dag ruim 25 KG. baars aan den hengel. Ook de spoorwegondernemingen hier te lande zullen eerlang in het bezit worden gesteld van fraaie porte feuilles met den plattegrond van verschillende hoofd steden en eenige aanwijzingen voor vreemdelingen. Een reiziger, die voor deze of gene dier steden een biljet neemtontvangt kosteloos zulk een portefeuille. De onderneming maakt hare kosten goed door adverten- tiën welke in de portefeuilles voorkomen. De Köln. Zeit. wijdt met bijzonderen lof uit over een nieuw ballet, dat Oscar Carré in zijn circus te Keulen heeft gemonteerden dat genaamd is De laatste da gen van Pompei. In Italië werd dezer dagen een jong meisje dat van moord beschuldigd werd voor de rechtbank gebracht. Na eenig aarzelen bekende zij den jongen man die haar bedrogen en verlaten had om het leven gebracht te hebben. De rechters geloofden hare bekentenis slechts ten halveeD vermaanden haar op nieuw de waarheid te zeggen. Eindelijk herriep zij weenend hare verklaring. Het bleek dat de ongelukkige slechts be kend had om haren broeder, die de schuldige was te sparen. )r het geld pleizierreisjes was gaan maken en te voet s teruggekeerd, toen hij nog maar 12 centen op zak had. De ontmoeting tusschen den orgeldraaier en zijn schoonzoon i n s p e moet treffend zijn geweest. voor was Dezer dagen heeft men aan de oostenrijksche gren zen een groote partij bamboes in beslag genomen. De binnenruimte van de bamboes was gevuld met socialis tische geschriften. Kort te voren was een dergelijke partij ongehinderd de grenzen gepasseerd. De zaak was toen verraden en de daarop volgende kwantiteit koopwaar van gelijken aard werd aangehouden. Door het hof van assises van het departement der Seine is zekere David Nusen van poolsche afkomst, 27 jaren oud wegens „trigamie" tot vijf jaren dwang arbeid veroordeeld. Hij was achtereenvolgens in Polen, in Prnissen en te Parijs getrouwd en had zijne eerste vrouwen respectievelijk met drie en twee kinderen verlatenalles wat zij aan waarde bezaten met zich nemende. De eerste vrouw was hem al bedelende te voet uit Polen gaan opsporen en verhaalde onderweg te Breslau haar leed aan eene herbergdienstmeid welke juist de tweede vrouw bleek te zijn. Te Parijs ge komen bewerkte zij eene scheiding naar de joodsche wetonder welke zij gehuwd was en deelde op hare terugreis hare opvolgster te Breslau mede dat Nusen te Parijs voor de derde maal gehuwd was. Gansch verbolgen reisde deze op hare beurt derwaarts en op hare aanklacht is Nusen veroordeeld. Vruchteloos trachtte zijn advocaat te bewijzen dat het derde hu welijk nietig wasomdat het zonder toestemming der ouders was aangegaan. Nu de tijd nadertdat men zijn wintervoorraad van aardappelen zal opdoen, verdient vermelding dat Zuid- Duitschland een middelmatigen aardappeloogst heeit. De Bijnprovinciën Westfalen en Noord-Duitseuiand hebben daarentegen overvloed. Het vervoer van aardappelen naar Engeland is thans onbeduidend. Te Berlijn worden veel aardappelen aangevoerd en tot lager prijs dan in 1879. Natuurlijk zal die toestand ook op den prijs der aardappelen hier te lande van invloed zijn en dien lager doen zijn dan verleden jaar. Terwijl in Pruisen door sommige partijen afschaffing van het burgerlijk huwelijk verlangd wordtis dezer dagen te Verviers in België een standbeeld onthuld voor Grégoire Chaputs den eersten voorsteller van het verplicht burgerlijk huwelijk. Het beeld staat op de plaats waar Chaputs om zijne vrijzinnige begrippen den 2den Jan. 1794 onthoofd werd. station Walls, van den Pensylvanischen spoorweg waar het ten gevolge van eene te Pittsburg gehouden politieke demonstratie stampvol was en de seinlichten waren uitgegaan zijn verleden zaterdag twee sectien van een localen trein op elkander geloo- pen. Yier-en-twintig menschen kwamen daarbij om het leven en 57 werdenmeest door den ontsnappenden stoom gewond. Door het gemeentebestuur van Edenburg is een som van f 15000 beschikbaar gesteld voor het vervaardigen van 30 beelden personen voorstellende uit de Waver- ley-romans. De beelden zullen geplaatst worden in de ledige nissen van het gedenkteeken ter eere van Walter Scott. Uit Glarus in Zwitserland, wordt gemeld, dat daar sedert den 9 dezer de stormwind waait, onder den naam van Föhn welbekend. Gedurende dien wind is het verboden op straat te rooken in de huizen bak kerijen en fabrieken vuur aan te leggenin timmer manswerkplaatsen bij licht te arbeidenenz. In de huizen mag van October tot April alleen tusschen 6% en 7% uur 's ochtends, 10% en 11% uur 's mid dags en 4% en 5% uur 's avonds gekookt worden. Overtreding van die voorschriften wordt met 5 a 200 francs boete gestraft en de politie houdt daaraan streng de hand. Zoodra dan ook de Eöhn begintvoorziet ieder zich voor eenige dagen van brood. Uit Luxemburg wordt een grenzelooze dierenmishan deling gemeld. Aan het station Wittlicb waren 41 paarden in 2 goederenwagens gepaktom vervoerd te worden naar Neustadt in den Paltz terwijl er naar de steller van het bericht meent maar 6 paar den in een wagen geladen mogen worden. Bij het openen der beide wagens te Ehrang deed zich een gru welijk schouwspel voor. Niet minder dan 12 fraaie, jonge, krachtige paarden lagen op een hoop te zamen zij waren dood vijf paarden stierven nog bij het bren gen uit de wagens naar den stal. Ook zullen vermoe delijk nog eenigen der overig gebleven 24 paarden aan de gevolgen van hun lijden door het inderdaad on- menscheiyk opeenpakken bezwijken. Te recht wordt gevraagd, hoe het mogelijk is, dat zulke wandaden kunDen geschieden bij eene zoo strenge controleals op de staatsbanen wordt uitgeoefend. In de New-Yorksche bladen leest men bijzonder heden omtrent een nieuw vernielingswerktuig voor den oorlog ter zee, door kapitein John Ericsson uitgevon den en hetwelk gepantserde schepen volkomen onbruik baar maken zou. Het is 1281 pond zwaar, heelt 15 duim in doorsnee en is 19 voet lang. Aan den kop is eene dynamietlading van 250 pond aangebracht, aan den staart in evenwicht gehouden door een toestel van gegoten ijzer. Het geheel heeft den vorm van een reus achtige sigaar. Volgens den uitvinder wordt deze tor pedo uit het kanon geschoten met een snelheid van 160 mijlen in de minuutwelke snelheid natuurlijk in het water spoedig vermindert. In plaats van samen geperste lucht wordt voor het afschieten buskrnit ge bruikt. Ten derde male hadden we het genoegen het Tyroler Zanggezelschap, onder directie van den heer Jacob Schöpfer, hier ter stede te hooren. De vrij tal rijke opkomst van het publiek bewees ditmaal eens, dat het de onvermoeide pogingen van den ondernemer, om iets goeds te laten hooren en genietenop prijs stelt. Zonder te willen beweren dat, uit een oogpunt van kunst, dit gezelschap buitengewone verdiensten bezit, doet de eigenaardige manier van zingen, den Ty- rolers eigenhet gehoor ongetwijfeld hoogst aangenaam aan. Het spel van mej. Julia Kehl, op de glas-eupho- niumeen groot aantal drinkglazen op een houten borddie allen door wrijving met den vinger, een ver schillende toon voortbrengen was evenals haar voor dracht op het hout- en stroo-instrument, zeer schoon. Wij vernemen dat er kans bestaat, dat het ge el- schap zich binnen 14 dagen nog eenmaal zal doen hooren. In de zitting van den Gemeenteraad, op Woensdag, 20 Oct. a.s zullen de navolgende punten aan de orde zijn: Verzoek C. II. L. Erkamp om eervol ontslag als helpster in de vrouwelijke handwerken aan de armen school Bekening Stads-Apotheek 1878 en 1879 Be grooting Stads-Apotheek 1881; Plan der Zwem- en Badinricht'ng. Van Burgemeester en Wethouders: Bapport verzoek van den heer G. A. Conijnom trent 't gebruik van gemeentewater in de Hoornsche vaartBapport adres van ingezetenen betreffende de toelating van meisjes op de openbare school voor meisjes; Verschillende besluiten tot regeling van het lager on derwijs in verband met de invoering der nieuwe wet. Van de commissie voor de strafverordeningen Bapport verzoek bewoners Hooge Steeneubrugbe treffende de bokkingmarkt Bapport verzoek E. A. de Witt, om een uitgang over gemeentegrond, ten dienste van een op Middenhout gebouwd koffiehuisBapport plaatselijke schoolcommissie op het verzoek van P. van Drielom hem te belasten met het teekenonderwijs aan de Burgersch- ol Voorstel tot wijziging van het tijdstip der najaarskermis Benoeming directeur ge meente-reiniging Benoeming lid der commissie van toe zicht over de klasse voor oude talen Behandeling ge meente-begrooting voor 1881. KANTONGERECHT 15 October. D. S., H. Z.. G. de V., C. M„ L. K„ G. R., A. B 3. S, 2 maalP. v. O., J. P. L., E. K., J. v. S„ P. N. en W.N., allen te oe Rijpkaden langs den openbaren weg binnen de gemeente de Rijp, ieder ƒ3 boete, of 1 dag gevang., en de kosten. Buitengewone Zitting op 16 October. M. S. 1. en E. J. C., beiden te Alkmaar, voldoen aan eene natuurlijke behoefte op straat aldaar, ieder 1 boete of 1 dag gevang. P. H., H. de H„ P. K H. W. en G. G„ zich vastklemmen achter rijtuigen aldaar, ieder 1 boete of 1 dag gev. ;K. L., te Alkmaar, beklimmen van een brugstijl aldaar, 1 boete of 1 dag gev. P. G., te Alkmaar,'s nachts laten staan van een wagen op straat aldaar, 1 boete of 1 dag gev, J. H. en J. S., beiden te Alkmaar, maken van nachte lijk burengerucht aldaar, ieder 6 boete of 1 dag gev. Allen in de kosten 's Geayenhage, 16 Oct. 1880. De degenstok, waar mede de moord gepleegd isis 'neden door den duiker in de door de Jongh aangewezen sloot op de grens van Wassenaar en den Haag gevonden. Parijs lö October. Heden heeft de politie do Benedikteiner monniken aange egdbinnen 24 uren te vertrekken. De Prins van Oranje is gisteren alh:er aangekomen. PETiRssriiG, 16 Oct. Meiikoff is naar Livadia ont boden de toestand van oen O/.aar wordt ernstiger. Wij zijn verzocht te berichten dat wegens zor gelijke omstandigheden ten huize van den predikant die zondag-voormiddag de vacatuurbeurt in de Groote kerk zou vervullen de godsdienstoefening niet kan plaats hebben. De justitie heeft zich Vrijdag naar Enkhuizen begeven, om een onderzoek in te stellen naar de oor zaak van den dood van een leerling van een der open bare scholen aldaar waaromtrent het gerucht liep dat deze dood het gevolg zou zijn eener kastijdinghem door den onderwijzer dier school toegebracht. Hoewel de uitslag van het ingestelde onderzoek niet bekend is, kan toch met vrij veel zekerheid nu reeds worden medegedeeld dat dit gerucht geheel onjuist is B U R G E R L IJ K E STAND. ONDERTROUWD. 14 Oct. Hendrik van de Kamer, wedr. van Neellje Schouten, te Alkmaar, en Catharina de Waard, te Bergen, osl. alhier. Gerardus Gijsbertus Ipenburg, wedr. van Grietje Stokkink, en Daatje Steeman, wed. Jean van der Scheffen. GEBOREN. 12 Oct. TrijntjeD. van Gerrit Oukes en Neeltje Dekker. 16 CornelisZ. van Johannes van den Berg en Maartje Stuijfbergen. OVERLEDEN. 15 Oct. Jannetje Leering, eohtgen. van Cornelis Ploeger, 71J. en 10 m. BB—atr-nn» w" Alkmaar 15 Oct. Kleine kaas f 42,50 Commissie ƒ41, Mid delbare 42 laagste prijs 24, aangevoerd 476 st,., wegende 101972 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 3374 heet., Tarwe 9.50 a 10,75 Rogge f 9 a 9,62% Gerst 5,25 a 6 idem Chevalier /7a 7,50, Haver 3,25 a 5,25, Paardenbonen 7,50 a 8 bruine dito 12 a 14,50Kanariezaad f 10,50. rood Mosterdzaad 16 a 18,50, geel dito 15, Karweizasd 14 a 14,50, Erwten: groene 15 a 17 grauwe 13 a 17, vale 12 a 15. 16 Oct. Aangevoerd 17 Koeien 90 a 21012 nnckt- Kalveren t 10 a 18, 448 Schapen f 10 a 28 60 magere var kens 15 a 23, 224 Biggen 8 a 11, 8 Bokken en Geiten 4 a 10, Boter 0,90 a 0,97% per kop. Amsterdam 15 Oct. Aardappelen. Zeeuwsche spuische jammei 3,50 a 3,80, flakkeesche dito 3,30 a 3,60dito blauwe f 2,bU a 2,90 friesche jammen /2,90 a 3,15, dito eng. 2 a 2,55, pruisische roode /2a 2,40, saksische 2,70 a 3, hamburgers 3,75 a 3,80 per mud. Ruime aanvoer uit Duitschland, waar onder een aak met 3000 mudden' Handel flauw. Raapkoeken 98 a 102 per 1000 P., Lijnkoeken 11,50 14,50 per 100 P. oef Peterolie in cons, 15,50, loco 13,50 E„ Oct. f 13,25b Delft 14 Oct. Boter 74 a 83 per kwart-vatf l.»s 2,12% per P. Aanvoer 636 achtste en 88 vierde vaten, same» wegende 13620 P. li dam 14 Oct. Aangevoerd 186 st. Boter f 1,45 a hs per P., Kippeneijeren f 5,50 a 6,50. Enklmizen 13 Oct. Kleine kaas f 39, aangevoerd 21 wesrende 4875 kilogr. Karweizaad 14,50 per 50 r, Mosterdzaad f 15 a 20 per mudErwten grauwe IV». vale f 9,50 a 14, br. Boonen t 9,25 a 14,50 per mud. Hoorn 16 Oct. 2 heet. Tarwe 9,25 a 10 24 heet. Oer 5 a 6,25 34 heet. Haver f 4,25 a 5 Erwtenwitte 1 a 13, groene 13 a 15,25, grauwe 14 a 16, vale 12» 14, br. Bonen 12,25 a 15, 35 Paarden/60 a 325, 380 Set" pen 22 a 32 120 Lammeren f 16 a 22, 10 Kalveren/ m J 2 100 Varkens f 14 a 26 5 Zeugen 35 a 60440 gen 5 a 10, 400 Kippen f 0,50 a 2,25, 400 Kippeneieren/ a 6 per 100, J285 kop Boter 75 a 87% ct. per kop. Medemblik 13 Oct. Kleine Kaas 41 aangevoerd 2b j Boter per kop f 1,60, Kippeneieren f 550, Eenden dito/ Meppel 14 Oct. Boter per '/4 vat le. f 60 a 62, 2'. f a 58, 3e. f 52 a 54, per '/s vat le- 6b a 31,50, 2e. J a 29, 3e. 26 a 27. Aanvoer 23710 P. Schiedam 14 Oct. Moutwijn f 15,50, Jenever f 21 per Texel 14 Oct. Tarwe /9a 9,75, Gerst f 5>?5 a Haver /4a 5,25 groene Erwten /12 a 12,50, Zandaard p pelen f 2,50 a 4 per mud, Wol f 1,10 a 1,12% per r., f 16 a 19 per 500 P.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 6