IMtttmtlattb. STA ATS LOTERÏ J. IlinsilagÏO Oct., 3c. MJst. No. 4611/5000, No. 771 en 695L f 1000, No. 7 0' f 400, No. 1570, 2427, 5993, 11100, 11288, 13692, 14432, 18310 en 18628 100. SUlcrlci. vroeg den directeur dier inrichting aangemaand alle iesu'iten te laten vertrekken, die niettegenstaande de bekende besluiten teruggekeerd waren, voorgevende als gewone personen weder onderwijs te geven. Daar de directeur weigerde werden de 18 aanwezige jesuïten met geweld uit het gebouw verdreven, tegen welke han deling zjj opkwamen, zich beroepende op eene machti ging van den aartsbisschop krachtens welke zij onder de wereldlijke geestelijken opgenomen waren. Toen zij buiten het gebouw bleven staan joegen de gendarmes hen uiteen. Vier italiaansche geestelijken, werkzaam aan de inrich ting voor onderwijs in de straat Montceaux te Parijs ontvingen den 16 bevel binnen 21 uren het grondge bied van Prankrijk te verlaten. De Kapel dier inrich ting werd verzegeld. Dienzelfden dag werden in het geheele rijk de besluiten van 29 Maart op de karmelieter-monniken toegepast. In verschillende gemeenten moesten zij met geweld uit hunne woningen verwijderd worden, nadat door de po litie de deuren geopend waren. Zij protesteerden, ver klarende alleen voor geweld te wijken. De rust werd echter niet gestoord. Generaal de Cissey, oud minister van oorlog tijdens Thiers en Mae-Mahon, is van de waarneming zijner be trekking ontheven naar aanleiding van hetgeen geble ken is°bij de behandeling van het proces tegen Jung, hoofdofficier bij den generalen staf, sedert eenige weken in bonapartistische bladen beschuldigd door tusschen- komst zijner vrouw, van wie hij gescheiden leefde, aan Duitschland inlichtingen te hebben verraden omtrent mili taire zaken, en welke beschuldigingen daarmede geëindigd zijn, dat de uitgever der Gulois zooals reeds vermeld i3, veroordeeld werd. De advokaat van Jung, Allou, deelde het volgende tot zijne verdediging mede. Jung,bij den veld tocht tegen Oostenrijk op het slagveld van Solferino met een ridderorde begiftigd huwde in 1S61 te Nice de oosten- rijksche barones de Kaulha, eene jonge, schoone vrouw, die, na hem 2 kinderen te hebben geschonken, in 1864 zich liet ontvoeren door een broeder van den toenma- ligen prefect der Gironde. Na dien tijd leidde zij zoo wel te Parijs als te Petersburg een verdacht leven. Jung vroeg en verkreeg scheiding en de twee kinderen, die hem toegewezen werden liet hij oukundig van het gebeurde met hunne moeder. Generaal Oissey, met deze barones in kennis gekomen, geraakte zoo onder haren invloed dat zij gerust in allerlei geheime staatsstukken kon snuffelen en de daardoor verkregen inlichtingen vertelde zij tegen betaling aan den duitschen gezant. Hare bezoeken aan het ministerie van oorlog en bij het duitsche gezantschap werden in 1875 zoo talrijk dat de prefect van politie meende daarvan kennis te moeten geven aan Mac Mahon die generaal Cissey noodzaakte af te treden, toen deze aa n de schuld zijner minnares niet geloofde. Inmiddels had deze barones een groot huis willen koopen voor 175,000, doch haar man Jung buiten wiens toestemming zij dit niet doen konweigerde die toestemming te verleenen op grond dat zij aan de spaarpenningen die zij daarvoor wilde besteden niet op eerlijke wijze gekomen was. Daarna kreeg de persoon, die over .lung ais bevelhebber op trad bij geheimen brief van generaal Cissey bevel hem tot toegeven aan te sporen, daar hij anders, als onwettig bezitter van een deel van het vermogen van barones de Kaulha, in een geding zou worden gewik keld dat in verband met zijne staatkundige richting het leger in opspraak zou brengen. Later werd die barones door generaal Cissey van een bevelschrift van den minister van oorlog voorzien, dat, niettegenstaande de uitspraak van den rechter, haar ce gelegenheid moest worden gegeven om haren zoon op ieder uur van den dag te zien, over welk bevel Jung natuurlijk zeer ontstemd was. Na dm val van minister Cissey schijnt genoemde barones zelve te hebben uitgestrooid, om zich te wreken over Jung's weigering om haar te machtigen tot aankoop van dat huis dat niet zij maar hij aan het duitsche gezantschap inlichtingen omtrent het leger had gegeven en zoo kwam het langzamerhand ter ken nis van de Woestijne die nu voor de bekendmaking daarvan in het blad de Gaulois gestraft wordt. Den 17 kwamen in het cirque Pernando eenige bo- napartisten bijeen, opgeroepen door de jegens prins Napoleon vijandige groep dier partij. Na levendige beraadslaging werd besloten prins Jerome uit te noo- digen, afstand te doen van de aanspraken op den troon en zijn zoon prins Victor als erfgenaam van het Keizer rijk te erkennen. Een door gedelegeerden dier bijeen komst aan prins Jeróme gericht verzoek om een gehoor werd door den prins afgewezen als naar zijne meening nutteloos. Hij wilde over hunne kinderacbtigen illusiën niet spreken. Hij achtte het voldoende voor zich zelf en namens zijne zonen uitdrukkelijk te verklaren, dat zij eene andere staatkunde volgden dan de aanvragers. GRIEKENLAND. De regeering wordt gezegd voor nemens te zijn tot de verzending van een schrijven aan de mogendheden, inhoudende, dat zij genoodzaakt zal zijn de haar toegekende provinciën te bezetten indien het grieksche vraagstuk niet binnen een bepaalden tijd wordt uitgem akt. RUSLAND. Sedert eenigen tijd was het gerucht in omloop, dat de Keizer in Juli van dit jaar in liet huwelijk was getreden met prinses Dolgoroukitot wie hij reeds gedurende 15 jaren in zeer nauwe betrekking had gestaan. Dat gerucht is thans bevestigd. Op 19 Juli werd het huwelijk voltrokken. De Keizerin, die van die nauwe verstandhouding kennis droeg schijnt zich dat eerst erg aangetrokken doch later zich daarmede verzoend te hebben, bespeurende welk een gunstigen invloed die prinses op haren gemaal uitoefen de. Hoewel algemeen na het overlijden der Keizerin verwacht werd, dat dit huwelijk voltrokken zou worden, (zij woonde zelfs in het winterpaleis) zoo heeft de spoe dige voltrekking van dit huwelijk algemeen en niet het minst in de russische hofkringen zeer de verwondering opgewekt. Als waarschijnlijke reden wordt opgegeven, dat de Keizer bij den zwakken staat zijner gezondheid bevreesd was, dat een plotselinge dood ziju voornemen, om die prinses tot zijne wettige gemalin te verheffen wrel eens kon verijdelen. Zijn gezondheidstoestand schijnt werkelijk veel te wenschen over te laten hij lijdt aan kortademigheid welke toeneemt. De leden der keizer lijke familie en inzonderheid de Grootvorst-opvolger hoewel sedert geruiraen tijd op die gebeurtenis voor bereid, waren aanvankelijk over dit huwelijk zeer ontstemd en deden dit duidelijk blijken. De Grootvorsten hadden zich naar het buitenland begeven, om niet als getuigen bij de huwelijksvoltrekking tegenwoordig te kunnen zijn. Volgens sommigen zou de Keizer wel geneigd zijn om afstand van den troon te doen doch zou zijne gemalin weinig lust gevoelenom alstand te doen van haren invloed en macht Den 16 vertrokken de Grootvorst troonopvolger met zijne gemalin en kinderenalsmede de minister van binnenlandsehe zaken graaf Loris Melikoff, naar Livadia. Do berichtgever der Köln. Zeitung te Petersburg ver klaart in staat te zijn tot de mededeelingdat in den keizerlijken familiekring het voornemen bestaat dit huwelijk tegen het einde dezer maand in het openbaar met alle plechtigheid te vieren. TURKIJE. Bozo Petrovic, opper-bevelhebber der montenegrijnsche troepen kwam vergezeld van de lijf wacht van de Vorst en van een groot aantal geregelde troepen den 15 te Cettinje aan. De vreedzame overgave vau Dulcigno werd als aanstaande beschouwd. De bevelhebber van de vereenigde vloot admiraal Seymoier ontving berichtdat de turken in de haven van Smyrna torpedo's lieten zinken. rijke boomen en over den snelvlietenden stroom riep zij uit „"VVat is het hier heerlijk Gij moet u wel zeer gelukkig gevoelen, in het bezit van zooveel schoons, graaf Warburg." Een vluchtig rood kleurde het gelaat van den graaf, en hij antwoordde met zijne gewone rondborstigheid „Het gaat mij met deze bezitting eveneens als alle andere stervelingen met hunne gezondheid eerst dan als men ze verloren heeftbegint men te erkennen welk een kostbare schat men bezat. Eerst nu leer ik de waarde van dit plekje gronds op den waren prijs stellen en toch ben ik eigenlijk niets meer dan de pach ter er van. Eerst nu heb ik leeren inzien hoe geluk kig mij het bedrijvige leven van den landedelman zou kunnen maken en hoe veel goeds en nuttigs ik zou kunnen doen in mijnen kring. Te laat 1 Ik heb dit heerlijke erfgoed verspeeld." „Die gedachte moet u troosteloos maken." „Nu niet meer. Men gewent aan alles en de arbeid geeft ons moei en zelfvertrouwen. Doch hier loo- pen onze wegen uiteen wij zijn hier bij de pijnbosschen en ik moet naar gindsche pachthoeve." De graaf wees met de hand naar een rood pannendak dat frisch en vroolijk afstak bij de groene omgeving van weilanden en elzenboschjes en beleefd den hoed voor het meisje afnemend voegde hij er bij „Tot weêrziens aan ta feljuffrouw Börnstein. Wij eten hier buiten te twaalf uren." Wordt vervolgd.) Den 13 is te Zaltbommel aangehouden een onder officier van het oost-indische leger die te gelijk met de Jongh naar het vaderland is teruggekeerd en bekend heeft, den bedreigenden brief aan den sergeant Musque- tier te hebben geschreven. De gemeenteraad van Leiden heeft den 13 met 10 tegen 5 stemmen aangenomen de voordracht be treffende den stoomtramweg tusschen Leiden en Woerden. In de algemeene vergadering der unie, genaamd „eene school met den bijbel" den 14 te Utrecht ge houden, is nagenoeg eenstemmig aangenomen een voor stelvolgens 't welü het bestuur zich tot de regeering zal wenden om opheffing vau art 17 (verplichte inenting) der wet, houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten. Bij de verkiezing op den 14 van een lid der Prov. Staten van Limburg, in de plaats van den heer Pijls zijn uitgebracht 876 stemmen, waaronder 11 in blanco. De candidaat der ultramontaanscbe partij de heer E. Hustinxverkreeg 433 die der Maastrichtsche Kiesvereenigingde heer Polis, 429 stemmen. Tegen den uitslag der stemming waarbij de eerste verkozen werd verklaard, als hebbende juist de volstrekte meer derheid is onmiddelijk protest aangeteekendomdat één biljet, bevattende de namen der beide candidaten, ten onrechte hem toegewezen zou zijn. Ds. V., van Delft, zou den 14 te Gorinchem als spreker in eene jongelingsvereeniging optreden maar ontving een telegram uit Delftwaarin hij verzocht werd dadelijk huiswaarts te keeren, zooals op zijne per telegraaf gedane vraag bleek omdat er aan zijn adres een° brandbrief ontvangen was. Hij reisde onverwijld huiswaarts en vond een schrijven waarin hij gevraagd werd om zoo hij zijn leven behouden wilde25000 op eene aangewezen plaats te zenden. He proefms ling van het derde stoomgemaal van Waterland heeft den 14 naar wensch plaats gehad. Machines, ketels enz. zijn geleverd door de maatschap pij Ijzergieterij de Prins van Oranje te's Gravenhage. Het gemaal voert per minuut 784 kub. ellen water 13 palmen op. De beide andere stoomgemalen even als dit ontworpen door Waterlands opzichter J. v. Leeu wen Az., voeren het water 2 ellen op. In den nacht van 14—15 is ingebroken in de r. c. kerk te Duivenin Gelderland en zijn daaruit een aantal versierselen van waarde ontvreemd. De gemeenteraad van Gouda heeft den 15 goed gekeurd de voorwaarden voor eene concessie tot aanleg en exploitatie eener Lek-waterleiding en eener IJsel- waterleiding. Verleden vrijdag had te Haarlemmermeer aan den Aalsmeerderweg een treurig ongeluk plaats. Een jon gentje van 8 jaren namelijk had zich achter aan eene tilbury vastgeklemd met het ongelukkig gevolg dat hij met zijn hoofd tusschen en onder bet wiel geraakte en weldra een lijk was. Prinses Hendrik is den 16 naar Soéstdijk ver trokken zij werd uitgeleid door de Groothertogin van Saksen-Wei mar. De gemeenteraad van Sneek heeft den 16 beslo ten de veemarkt te verplaatsen en wel in de nabij heid van het te stichten stationsgebouwbuiten de stad. Behalve hetgeen door rechthebbende particulieren en door gemeenten van de liquidatie der voormalige wees- en momboirkamers is genoten ;s daarvan aan den Staat ten goede gekomen 7,620,200 aan inschrij vingen der 2% p. c. N. S. f 98,600 aan idem 3 p. ct., f 628,100 aan idem 4 p. c. en f 331,823 aan contan ten (waaronder is begrepen het saldo der amsterdam- sche weeskamer). Eene commissie heeft zich gevormd om ter ge dachtenis van Cremers in de scheveuingsche boschjes een fontein, te Arnhem een gedenksteen te plaatsen enzoo mogelijk ook eene Cremersstichtiug in het leven te roepen Voor de diaconie-armen der ned. herv. gemeente te 's Gravenhage is, door tusschenkomst van ds. JMol), eene gift van f 1000 ontvangen. Tot hulponderwijzer te Schoorl is benoemd P. Keete, van Anna Paulowna. Van legaten, welke door wijlen m'. P. Heringa Cats aan het doofstommen-instituut te Groningen en aan het blinden-instituut te Amsterdam zouden zijn vermaakt, is bij genoemde inrichtingen niets bekend. Ook wordt het bericht tegengesproken volgens hetwelk de Ho 11.- Spoorvvegmaatschappij een tramdienst tusschen den Haag en Rotterdam zou willen invo r in. B. en W. van Amsterdam hebben den gemeente raad voorgesteld zich te wenden tot de 2e Kamer met verzoek om ten behoeve van het stedelijk gym nasium waarvan de kosten van ruim f 9000 m 1878 tot ruim 35000 in 1880 gestegen zijn, bij eene ver laging van het schoolgeld van f 120 tot f 100 eene Rijks-subsidie te verkrijgen, ten bedrage van do helft der kosten even als aan andere gemeenten voor der gelijke inrichtingen is toegekend. Ds. A. Jentink T. L.z. te Oostzaan heeft bedankt voor bet beroep naar Andijk, De minister van waterstaat heeft op de vraag van een brievengaarder, of de brievengaarders verplicht zijn, patent te houden voor het debiteeren van nieuws bladen bevestigend geantwoord. De heer IJ. de Jong, die zich welwillend belast met het geleide van het naar de tentoonstelling te Lon den gezonden nederlandsche vee berichtdat de in zending in orde is overgekomen en ontscheept, behou dens het verlies van de beste koeingezonden ten name van C. Beerepoot te Binnenwijzend. De gemeenteraad van Drachten heeft afwijzena beschikt op een verzoek van het dept. der Maatsc' appij tot Nut van 't Algemeen om subsidie Voor bouwkun dig teeken- en gymnastiek onderwijs. Negen leeraren van het gymnasium te Amsterdam hebben een adres tot den gemeenteraad gerichtten verzoeke dat voor die inrichting gelijksoortige bepa lingen als voor de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus worden in het leven geroepen zoodat er over vaststelling van het leerplan bevordering der leerlin gen en andere onderwerpen overleg tusschen den direc teur en de leeraren plaats heeft. Te Uitgeest is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad verkozen de heer E. Zonjee met 79 stemmen, tegen 64 op den heer S. J. isser. De gemeenteraad van Stavoren heeft besloten met 1 Jan. a.s. het schoolgeld af te schaffen en het tekort te vinden door verhooging van den hoofdelijken omslag. Aan de van-Oldenbarneveltstraat te Rotterdam zal een locaal gebouwd worden tot het houden van kinderkerk in niet-orthodoxen geest. De onlangs te Hoorn opgerichte schietvereeni- ging St. Sebastiaan heeft haren eersten wedstrijd ge houden waaraan op 100 passen 12 op 200 passen 15 leden deel namen, 's Avonds werden in het Reaal der Groote Sociëteit de prijzen en aan den heer Vlam het waardigbeidsteeken van schutterkoning uitgereikt. De jonggeboren prinses wordt nietzooals eerst gemeld is Pauline maar Wilhelmine genoemd. Te Broek op Langedijk is beroepen ds. J. A. 1- Ris Lambers van Barneveld. In de gemeente "Weststellingwerf zijn de benoo- digde gelden voor de kanalisatie van de rivier 0 Tjonger reeds toegezegd. Trekking der 4e. klasse18 Oct. Ie. lijst. No. 1290 f 2000 No. 1851 en 8156 1000, No. 7569 f 400 No. 13028 en 15357 f 200 No. 1688b en 20356 100. Voor eenige dagen is een begin gemaakt met het verkoopen van plaatskaartjes voor de voorstellingen van Sarah Bernhardt in' den Booth-Schouwburg te Nieuw-York. Er werden uitsluitend biljetten verkocb voor de geheele reeks van 60 dollars het stuk. speculanten te weren mocht dezelfde persoon niet meer dan tien kaarten nemen. In den tijd van twee-en-een- half uur had men reeds voor 25,000 dollars verkocht. Zijn de lieden met waanzin geslagen roept de Re pj blique Eran?aise niten zij verklaart geneigd te zij om het te gelooven.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2