föimicnlanb. tenlandsche zaken had steeds zijn invloed ten gunste van den vrede aangewend overeenkomstig de wenschen der bevolking en de geschiedkundige roeping der monarchie. De hongaarsche delegatie verkoos denzelfden dag Ludwig Tisza tot voorzitter en kardinaal Haynald tot onder-voorzitter. In zijne toespraak betoogde hij de noodzakelijkheid, om de middelen te verschaffen voor het zooveel mogelijk verzekeren van het standpunt der monarchie als groote mogendheid. RUSLAND. De bekende nihilist Hartmann beves tigt in een aan het parijsche blad l'Intransigeant ge- richton brief de juistheid van het dezer dagen vermelde gerucht, dat in den spoorweg van Losowo naar Sebas- topol bij Alexandrowsk een mijn was ontdektdie bestemd was om den trein waarin de Keizer was, in de lucht te laten springen. Die mijn was echter in denzelfden tijd gelegd als de mijn bij Moskou. Twee koperen cijlinders ieder ge'aden met 30 ned. ponden dynamiet, waren op een afstand van 60 ned. ellen van elkaar in den spoorwegdam begraven maar aan één draad verbonden, zoodat de twee dynamietladingen te gelijk ontploffen moesten, als de trein zich daartusschen bevond. De spoorwegdam was daar 14 meters hoog en kwam de Keizer door de ontploffing niet om dan liep zijn leven nog gevaar door den val van den dam. De batterij voor de ontplolfing van den mijn werd in een wagen gebracht op den tijddat de keizerlijke trein aankwam en den vorigen dag had men zich over tuigd van den goeden toestand dier batterij. Hij geeft als°oorzaak voor de mislukking echter op dat de wie len van een toevallig voorbijkoraenden wagen een uur te voren de niet zeer diep onder den grond 1 ggende leidingsdraad doorsneed. De Petersburger berichtge.er der Politische Corres_ pondent beweertdat in de hoogste kringen aldaar niets bekend is van het huwelijk van den Keizer met prinses Dolgorouki. W el zou de Keizer voornemens zijn haar spoedig te huwen met het oog op zijne wankelende gezondheid. Volgens hem zou in de kei zerlijke familie hierover ook geen oneenigheid bestaan. Er is een Keizerlijk besluit verschenen tot regeling der bevoegdheid van de uit 4 senatoren bestaande commissie, benoemd tot het nagaan der binnenlandsche gouvernementen. Die bevoegdheid strekt zich uit tot het onderzoek naar het bestuur van alle overheden zonder eenig onderscheid met machtiging om ambte naren in staat van beschuldiging testellen en zoo noodig af te zetten. De Agence russe zegt, dat de belofte van den Sul tan om Dulcigno af te staan eene algemeens gerust stelling veroorzaakte en de hoop inboezemde dat de Oostersche zaken thans een geleidelijken w-eg zouden gaan. Het belang van den Sultan waszijne belofte eerlijk na te leven. Doch de bewijzen van kwaden wil, sedert weder aan de Montenegrijnen gegeven brengen de mogendheden terug tot de overtuigingdat de handhaving eener vastberaden overeenstemming van Europa meer dan ooit zaak is. TURKIJE. De vereenigde vloot der mogendheden ligt nog in de Bocche di Cattaro en ontving van de verschillende regeeringen last daar te blijven totdat de overgave van Duicigno aan de Montenegrijnen wer kelijk had plaats gehad. Voor die overgave zijn de onderhandelingen wel geopenddoch men koestert neg steeds wantrouwen tegen de Turken en twijfelt aan de oprechtheid hunner beloften. Het italiaansche blad de Diritto geeft dat zelfs onbewimpeld te kennen. VEREENIGDE STATEN. Generaal Hancock, de candidaat der democratische partij voor president, heeft in een openbaar gemaakten brief verklaard, dat hij geen voorstander is van het opzeggen van het beschermend stelsel, dat zoo zeer heeft bijgedragen tot de ontwik door in de geschiedenis der beide familiën. Juist toen hij goed en wel bij de kruistochten was aangekomen viel de oude Vorst hem in de rede met de vraag „Hoe bevalt u mijne residentie? mijnheer von Rüderau. Deze zonderlinge vraag deed den onvermoeiden spre ker een oogenblik verbluft staan maar hij beantwoord de haar kort en begon zijne afgebroken rede te ver volgen. Dat was te veel voor den in doodelijken angst verkeerenden ceremoniemeester, want van alle zijden deed zich een in den aanvang onderdruktmaar al luider en luider wordend kuchen en hoesten hooren. Met een wanhopig gebaar pakt hij den modernen Cicero bij de rokpand en fluisterde hem, duidelijk voor ieder een verstaanbaar, in het oor: „Baronwat bezielt u toch Onze Vorst is sedert twintig jaren stokdoof." De verbazing van den redenaar was even grenzen- loos als de lachlust van alle leden van het gezelschap. In de geheele zaal zag men slechts hoeden en waaiers, waarachter zich kersroode aangezichten verscholen en zelfs meende men dat sommigen door eene onbekende oorzaak eene beroerte kregen. Mijn grap was gelukt maar mijn lintje verspeeld. Het werd spoedig be kend dat ik aanleiding tot het uitspreken dier rede voering gegeven had en men liet mij bij de uitdeeling der decoraties met leege handen trekken. Baron von Röderau daarentegen werd begiftigd met het kruis der vorstelijke huisorde wegens vele en gewichtige dien sten den lande bewezen." Ieder had met genoegen naar dit verhaal geluisterd. Daarna werd de tafel afgenomen. Reinhold moest weer naar de hoeve en de kamerheer verklaarde zich met veel genoegen aan de dames te zullen wijden. Hij stelde eene wandeling in het park voor en beloofde onder weg een paar zijner dichtstukken te zullen voordragen. 'Wordt vervolgd.') keling der amerikaansche nijverheid. Men moet trach ten de inkomsten te vermeerderen, om de openbare schuld af te lossen en in de behoeften van den open baren dienst te voorzien en dit doel kan volgens alle partijen het best bereikt worden door de uiteen in voerrechten zoodat het eene dwaasheid zou zijn den toestand in den zin der voorstanders van vrijen handel te veranderen. Hij gelooftdat eene commissie van deskundigen de regeering en de verschillende takken van nijverheid vertegenwoordigendeeen nieuw tarief zou kunnen ontwerpendat gelijktijdig aan alle be langen voldeed en tevens voor zeker aantal artikelen beschermend zou werken. ZUID-AFRIKA. Volgens de rechtstreeksche be richten, loopende tot 28 September, was de waarnemende gouverneur der kaapkolonie Sir Strahan aangekomen. Hij vond de kolonie in een ernstigen oorlog met de Basoetos gewikkeld die algemeen onder dien stam dreigt te worden slechts weinigen kozen de engelsche zijde. In verscheidene gevechten bleven de koloniale troepen met moeite overwinnaars; hun bevelhebber, generaal Clarke die zeer beraden te werk gaat en zoo min mogelijk inboorlingen wil doen mede strijden zal weldra aan het hoofd van 4000 blanken staan waar onder boerenruiterij en vrijwilligersdaaronder begre pen eenige uit den Oranje-Vrijs aat, ofschoon de regee ring aldaar geen hulp tegen de Basoeto s verleenen wil. Het doel is om spoedig een hoofdslag te slaan opdat men buiten nieuwe hulp der rijksregeering zou kunnen blijven en de krijgsvaardigheid der kaapkolonie toonen. Het kaapsch bewind scheen met de Pondos een schikking te hebben getroffen om hen rustig te houden. Uit de Transvaal kwam het geruchtdat Gladstone's brief inhield dat hij de inlijving niet kon intrekken, maar bereid was aan de Transvalers meer vrijheid te geven. Sommige Zuid-Afrikanen waren onder die omstandigheden voor inlijving der Transvaal bij de kaapkolonie. PERZIE. De eerste minister (buitenlandsche zaken en oorlog), Mirza-IIussein-Khau die sedert jaren die betrekking bekleedde, is door eene hofknoeierij in on genade gevallen. Zijn val is een groot verlies voor de liberale partij wa'nt. zijne tegenstanders de conserva tieven willen niets weten van de hervormingen, die hij in navolging van Europa wilde invoeren. De Sehach zelf voorstander dier hervormingen, heeft dan ook geen opvolger benoemdmaar voorloopig zelf het bestuur van het departement van oorl ->g op zich genomen en dat van buitenlandsche zaken opgedragen aan den se cretaris-genei aal. Men hoopte dat de verbannen mi nister nog teruggeroepen zou worden. STATEN-GENERAAL. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp betreffende de maten en gewichten heeft een nieuw artikel 3 voorgedragen, waarbij de gebruikelijke oude namen nevens de systematische gehandhaafd worden [de korrel is even als in de thans vigeerende wet ver geten] en waarin tevens is opgenomen het woord „ton", uitdrukkende een gewicht van 1000 k. g., van welk woord de regeering zich ook bedient bij het overzicht van het vervoer op de spoorwegen. Verder stelt de commisste voor, de ijk van balansen als voor de zui verheid dier werktuigen slechts schadelijk, niet te ver ordenen en die van gasmeters slechts te doen plaats hebben op het verzoek van eigenaars of gebruikers eindelijk om de wet voor 1 Jan. 1891 te herzien. Van 15 September wordt uit Batavia gemeld Generaal v. d. Heyden is heden naar Atchiu terugge keerd. Wat in de groote vergadering 1.1. zaterdag be sloten is, is niet uitgelekt. Wij vernamen slechts, dat eene civiele ïndeelmg van Atchm zal plaats hebben, met een gouverneur militair of burger, aan het hoofd, ge lijk ook Sumatra's Westkust onder een gouverneur staat- Generaal v. d. Heyden is hier niet met veei opgewon. denheid met groote onderscheiding ontvangen. UUUUVIU y Zijn verblijf is eene opvolging van feestelijke ontvangsten, diners en recepties geweest bij de eerste personen in den Staat. Van de zijde van het publiek werd hem een schitterend feest in d.a officieren-societeit gegeven. Van beëindiging van den oorlog met Atchin, waarvoor men in Holland den generaal voorbarig een huldelijk wil geven, was hier naluurlijk geen sprake. Maar wel moet de generaal den indruk gekregen hebbendat zijne toewijding aan onze belangen op Atchin algemeen ge waardeerd wordt. He gemeenteraad van de Zijpe heeft den 5 vast gesteld de begrooting voor 1881 tot een bedrag van 33833,70%, waaronder eene subsidie aan het weeshuis van 1400 en eene aan de armen-administratie van 6000. Een voorstel van den heer Nobelom 200 uit te trekken voor het oprichten van schoolbibliothe ken is verworpen. Bij kon. besluit van den 16 is de kapitein-luite nant ter zee J. Spanjaardinspecteur over het loods wezen, de betonningbebakening en verlichting in het 3e district te Willemsoordin dergelijke betrekking verplaatst naar Vlissingen, en te Nieuwediep vervangen door den luit. ter zee le kl. J. C. de Ruyter de Wildt, thaDS in dergelijke betrekking te Delfzijl geplaatst. De hofphotograaf M. L. Verveer heeft den 16 het eerste portret der jonggeboren prinses vervaardigd. Het Spinoza-comitéhield den 18 te 's Graven- hage zijne aatste vergaderingen besloot daarin van de° nog beschikbare gelden een deel den beeldhouwer aan te bieden en met het overige een Spinozafonds te stichten. In de eerste plaats zal daaruit bekostigd worden eene volledige uitgaaf der geschriften van Spi noza, bezorgd door de heeren Land, Rutgers en v. Vlo ten. Ook de hollandsehe levensbeschrijving van Spino za door Golerus waarvan slechts 2 afdrukken bekend zijn, wordt binnen kort op nieuw uitgegeven. De vice-adrairaaldirecteur en commandant der marine te Willemsoord, heeft den 18, namens bestuur ders der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschap pij aan de bemanning der reddingboot een vereerend getuigschrift en een aanzienlijk geldelijk geschenk uit gereikt, voor het manmoedig redden der equipage van het op de Noorderbaaks gestrande stoomschip Dahomey. Tusschen Egmond en Kamperduin is den 19 ge strand het nederlandsche schip Geziena Jantina, kapt. Bekkering, met steenen van Rotterdam naar Wester- vick het volk gered het schip zal vermoedelijk geheel weg zijn. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 19 P. S., landbouwer en president der afdeeling van het Nut te Hauwertgem. Wervershoef, vrijgesproken van de be schuldiging op 29 Dec. 1879 opzettelijk brand te hebben gesticht in zijn vijzelberg alsmede van die, de daardoor aangerichte schade te hoog te hebben op gegeven. De gereformeerde, dusgenaamde „Vrije Universi teit" is den 19 's avonds ingewijd met eene godsdienst- oefening door dr. Hoedenmaker, in de Nieuwekerk te Amsterdam, met eene rede naar aanleiding van 1 Sam. 13; 1922. Den 20 hield dr. A. Kuyper in het sierlijk gedrapeerde koor dier kerk, de openingsrede, waarbij tegenwoordig waren de minister van binn. zaken, de burgemeester wethouders 'en secretaris van Amsterdam de anti-revolutionaire Kamerleden ruim 150 predikanten een paar honderd dames en andere belangstellenden. Behalve de rector-manificus, dr. Kuy per voerden het woord de president-curator, dr. Fe lix van Utrecht, de heer W. Hovy en jr. mr. P. J. Elout v. Soeterwoude, die namens de stichtings-commisie de directie f 100,000 aanbood. Dr. Kuyper behandelde de nationale beteekenis, het wetenschappelijk bedoelen en het gereformeerd karakter der nieuwe hoogeschool. De Groothertogin van Saksen-Weimar heeft den 19 de terugreis naar Weimar aanvaard: Prins Frede- rik, verscheidene hofdignitarissen en de duitsche gezant bevonden zich bij haar vertrek aan de.station. Den 19 is te Leeuwarden aanbesteed het verbou wen van het koninglijk paleis aldaar tot woning voor den commissaris des Konings in -Friesland waarvoor het minst werd ingeschreven door J. Rading, a f 35,553. Aan het departement van waterstaat is den 20 aanbesteed hel maken van de aardebaan en de verdere werken tot voltooiing der zijlijn van den staatsspoorweg naar het entrepot te Amsterdam waarvoor minste in schrijver was Schaaïsma te Harlingen voor f 19,9öl. De Koning en de Koningin hebben zich den 20 met de jonge prinses naar het Loo begeven. Bij kon. besluit van 20 Oct. zijn met ingang van 1 Nov. a. s., benoemd tot school-opzieners in de pro vincie Noo-dholland Amsterdam (oostelijk) jhr. mr. B. de Bosch Kem per, te Amsterdam; Amsterdam (westelijk) mr. L. J.G. van Ogtrop, te Amsterdam Hilversum, C. P. Meteler- kamp te AmsterdamHaarlemmr. Th. de Haan Hugenholtz te Haarlem Alkmaar mr. C, 11. H. van Lelij vel d te Alkmaar; den Helder, mr. M. Büchner, te den Helder; Texel, P. S. Bakels, te Texel; Hoorn, mr. J. G. A. Faber te Amsterdam Medemblik dr. W. j' F. Nuyenste Westwoud; Purmerende mr. J. Domela Nieuwenhuis, te Amsterdam; Zaandam, dr. T. T. H. Jorissen te Arasterdam. Ds. M. J. Adrianite Warmenhuizen heeft de toezegging van beroep naar Barendrecht aangenomen. "B. en W. van 's Gravenhage stellen den gemeen teraad voor 3 nieuwe scholen te doen bouwen be groot op f 160,000. De heer S. A. Klaasen te Utrecht heeft gunning verzocht voor een paarden-of stoomtram van de station Pietgijzenbrug naar Noord wijk en van daar naar Noord- wijk aan Zee en naar Katwijk-binnen. Voor de londensche vee- en zuiveltentoonstelling is door de British Dairy Farmers Association een aan tal extra-prijzen uitgeloofd, met het oog op het feit, dat het oorspronkelijk uitgeloofde aantal niet voldoende bleek in verhouding tot het groot aantal inzendingen uit Nederland. J De Vereeniging van en voor industriëelen heeft een adres aan den Koning en een aan de ministers van oorlog, marine en koloniën gericht. In het eerste wordt betoogd, dat het stelsel van vrijen handel alleen en op zich zelf ontoereikend is voor den bloei onzer nijverheid waaraan in het buitenland de noodige be kendheid ontbreekt, zoodat ons volk elders inkoopt en met geld betaalt, maar wederkeerig hier te lande niet gekocht wordtwaardoor de koopkracht der natie van lieverlede moet dalen de Vereeniging verzoekt dus, dat de regeering rechtstreeks of middelijk een orgaan in het leven roept, in de fransche taal geschreven, zooals ook in andere europeesche Staten het geval is. In het tweede adres verlangt zij, in het belang van de nog bestaande doch kwijnende fabrieken, de oprichting van een „raad van nijverheid", die het oog er op houdt of hier te lande de inrichtingen en personen aanwezig zijn om alles te verschaffen wat voor militaire kleeding en uitrusting noodig is. Tot burgemeester van 's Hertogenbosch is be noemd de heer mr. H. F. M. v. Lanschot. De kamer van koophandel te Haarlem heeft den minister \an waterstaat verzocht, in 1881 geene nieuwe vergunning aan Rijnland te verleenen tot de heffing van sluisgelden te Spaarndam of het tarief dier rech ten aanmerkelijk te verlagen. De toenemende achter uitgang der scheepvaart van Haarlem op Spaarndam heeft haar tot dit verzoek genoopt. Het Indisch Aardrijkskundig Genootschap te Sa- marang heeft in zijne laatste vergadering besloten in Holland en in Indie een comité op te richten ter in zameling van gelden voor een onderzoekingstocht naar Nieuw Guinea. De financiëele hulp der regeering is reeds toegezegd. De Koning heeft O. bn. v Wassenaar v. Catwijck, op zijn verzoek eervcl ontslag verleend als opperoere moniemeester en hem benoemd tot opperstalmeester van Zr. Ms. Huis. De betrekking van opperceremonie- meester zal vooreerst onvervuld blijven. Mevr. baro

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2