STA ATS-IaOTEIlIJ. Donderdag 31 Oct., 4e. Efgst. No. 1292 f 25000, No. 7838 f 1000, No. 13554 100. QUcWei. öTjclcgrafiöchc ficricïtfcu. i&taÖ0-jBcricïUeu» nesse v. Hogendorp grootmeesteres der Koningin is insgelijks op haar verzoek eervol ontslagen. De gemeenteraad van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde heeft vastgesteld eene verordeninghou dende verbodsbepalingen omtrent het arbeiden van kin deren beneden de 12 jaren. De schuttersraad te Maastricht heeftwegens verzet van een minderen onder de wapens bijgestaan door anderen tegen een officier veroordeeld een persoon tot wegzending en boete van 100 gedurende 5 jaren een tot wegzending en f 50 boete gedurende 3 'jaren, een tot f 12,50 en een tot 5 boete, terwijl een vijfde is vrijgesproken. Op één punt verklaarde de schuttersraad zich onbevoegd en zal de beklaagde zich wellicht voor den burgelijken rechter te verant woorden hebben., Te Tiel heeft bij de behandeling der begrooting een der gemeenteraadsleden de opmerking gemaakt dat de kosten van het progymnasium te hoog waren ■in- verhouding tot het daarvan genoten nut, en aange kondigd, dat hij, kwam de inrichting in den loop van 1881 niet tot meerder bloei het voorstel tot ophef fing zfou doen. Heeren gecommitteerden voor de directe over de wegen en vaarten der zes noordhollandsche steden heb ben aan de aanvragers van concessie voor eene stoom- tramdieust tusschen Hoorn en Enkhuizen de voorwaar den medegedeeld waarop zij bereid zijn vergunning tot het leggen van rails in den straatweg te verleenen. De hoofdcommissie der Vereeniging voor christ.- nat. Schoolonderwijs heeft bij adres aan den Koning wijziging verzocht van het besluit van 30 Aug. j.l.» betreffende de schoollocalen en wel in dien zin dat de Jocalen welke niet de voorgeschreven ruimte aan bieden voor fiet tegenwoordig aantal leerlingen niet vóór 1 Nov. dezes jaars maar vóór 1 Januari 1881 aan de gestelde eïsch'en moeten beantwoorden. 's Rijks munt- en penningkabinet te Leiden wordt met 1 Jan. naar den Haag overgebracht, vermoedelijk om met het daar bestaande vereenigd te worden. Als hoofdingeland van den llondsbossche en Dui nen tot Petten, voor' het ,6e district van Duinkavel, is met algemeene stemmen herkozen de heer J. C. Enschedé, te Yelsen. Trekking der 4e. klasse, 21 Oct. 3e. lijst. No. 10570 eu 16687 f 1500, No. 247, 14243 en 20212 f 410, No. 2072, 7369 en 13all f 200 No. 12335 en 18886 f 100. Bij de onlangs te Amsterdam plaats gehad hebbende verkiezing van leden van het kiescoliegie der Ned. Herv. gem. zijn uitgebracht 5042 geldige stemmen. Yan deze kwamen ongeveer 3000 ten bate der ortho doxe en 1700 ten bate der liberale eandidaten. Tegen verleden Zaterdag was in liet Pr Park aan den Overtoom bij Amsterdam de van een tooneelstuk aangekondigd getiteld in de duinen,'' blijkbaar den onlangs bij 's gepleegden moord ten onderwerp hebbende stelling is echter niet doorgegaan. Naar w is zij door den burgemeester van Nieuwer' welke gemeente bet genoemde park ligtv inses Maria voorstelling „De moord Gravenhage Die voor- ij vernemen -Amstelin erboden. Te Keuien is evenals te Gent, reeds sneeuw gevallen. Den vorigen Zondag was de dorpskerk te Midlum aardig bezetmaar de predikant bleef weg. Zonder gezang zonder preek en zonder gebed kon de goede gemeente weer huiswaarts keeren. Bij den namiddagdienst kwam domme zijne beurt waar nemen doch nu was de gemeente thuis gebleven. ZEerw. vond de kerkdeur gesloten en kon op zijne beurt on verrichter zake huiswaarts gaan. Binnenkort zal te Brussel een standbeeld worden opgericht van Marnix van St. Aldegondeden dichter van het „Wilhelmus". De Weener gemeenteraad heeft dezer dagen op een hartroerend verzoekschrift te beschikken. Zekere wedu we heeft namelijk verzocht om het gedenkteeken op het graf van haar eersten onvergetelijken echtgenoot ge plaatst, te mogen overbrengen op dat van haar twee den pas overleden echtvriend. Een bizonder handig verslaggever moet in zijn tijd de thans overledene americaansche dagbladschrijver J. J. Smith geweest zijn. Eens zou de plechtige begrafenis van géneraal Baker plaats hebben eu Smith had geen toegangskaart gekregen. Geen nóód echter; vlug als een kat klom hij met welwillende medewerking der buren het sterfhuis binnen. In de zaal, waar de genoodigden bijeen waren, had de geestelijke zijn hoed op de vensterbank gezet. Smith onderzocht den hoed en daarin vond hij een blad papier, waarop de lijkrede geschreven stond. Z.ch daarvan meester maken her huis verlaten en aan zijn blad zenden was voor Smith het werk van een «ogenblik en binnen weinige uren was de rede gedrukt. De geestelijke echter, die in niet geringe verlegen heid was geraakt had door den nood gedrongen, eene andere rede, die hij zich herinnerde, uitgesproken en keerde thans ontstemd naar huis. Onderweg kocht hij een dagblad en 't eerste waarop zijn oog viel was tot zijn verbazing de onuitgesproken rede. De londensche Globe deelt mededat het onlangs bij een gerechtelijk onderzoekin de engelsche stad Burnsley gehouden gebleken is dat mannen in onze eeuw aldaar nog sotns hunne vrouwen verkoopen. Het kwam uitdat eeu man voor negen stuivers de vrouw van een ander gekocht en zijne eigene vrouw voor een halven kroon (1,50) verkocht had Hij vertoonde eeu documentdoor drie getuigen geteekend en van een kwitantiezegel voorzien, waarbij de vroegere echtgenoot plechtig verklaardedat hij zijne vrouw verkocht en haar niet weder lastig zou vallen. Onder het opschrift „een eenvoudige muizenval" meldt een inzender in Sieboidia. Daar bijna al onze Tagedos-zaden en ook de bloe men en andere vruchten opgegeten worden door de muizen namen wij een proef met een muizenvaldie ongetwijfeld de eenvoudigste, de goedkoopste en daarbij bet beste van alle middelen is om ze te vangen. Zie hier hoe men daarbij te werk gaat. Men neemt een bloemoot en een gewone okkernootdie men aan het eene einde opentzoodat de kern der noot open ligt. Nu legt men de noot aan de ééne zijde onder den raud van den omgekeerden potiu dier voege dat het opene gedeelte der noot naar binnen gekeerd is en zoo dat die er bij aanraking onder uitglijdt. De muizen zijn groote liefhebbers van noten en zul len ze spoedig vinden. Ze kunnen echter in dit geval niet bij de kern komen tenzij ze onder den pot krui pen beginnen ze dan aan de noot te knabbelen zoo schiet die er onder uiten de muis zit gevangen. Op deze eenvoudige wijze hebben wij in weinige dagen bijna alle muizen die ons plaagden, opgeruimd. Een naijverig verdelger van het muizenras deelt naar aanleiding van dit berichtje mede dat bij reeds sinds jaren op soortgelijke wijze te werk ging. Hij plaatste namelijk een pijpekop, gevuld met kaarsvet, onder den rand van een kom. Zoodra de snoepsters door haar fijnen neus geleid, zich nu ond r de kom begaven om bij de opening van den pijpekop te komen en het vet aanraakten, school' de kom van den kop en de vo gel was gevangen. De kom zelf was geplaatst op een ruit, zoodat men baar niet behoelde op te lichten om te zien of er al of niet een muisje verschalkt was. Ook te Woolwich is dezer dagen een proef genomen om in plaats van stoom samengeperste lucht als be weegkracht aan te wenden. Een machine van 200 centenaars legde onder een atmosfeerdrukking van 1000 pond op den vierkanten duim een afstand van 26 kilo meter af. Het luchtreservoir had slechts 100 kub. voet inhoud. De proef voldeed zoozeer, dat er nu een nieuwe sterkere machine gebouwd zal worden. De daders van bet misdrijf op den spoorweg tusschen Berlijn en Spandau Vrijdag vóór acht dagen gepleegd, zijn den 17 dezer te Charlottenburg gevat. Twee hun ner waren vroeger conducteurs van den berlijnschen tramweg, de derde is werkzaam in eene berlijnsche or- gelfabriek. Een dezer drie blijft nog ontkennen, de twee anderen hebben bekend dat zij de rails hadden losgemaakt om den trein uit het spoor te laten raken, in de hoop van den postwagen te kannen berooven. Veertien cagen vroeger hadden zij hetzelfde op den spoorweg naar Hamburg beproefd maar zij waren toen in hun voornemen verhinderd. Los bek 21 October. De lussieefce gezant is ver trokken; er loepen omtrent het Ooien weder onrust barende geruchten. De nieuwgebouwde kunstboterfabriek van de hee ren J A. v. d. Bosch Zonen is den 19 in werking gesteld. Zoowel wat de localen als de werktuigen aan gaat moet deze fabriek voortreffelijk zijn ingericht. In den morgen van den 20 is door een nacht wacht in bet Noordhollandsch Kanaal, achter het ijk- kantoordrijvende gevonden een zakwaarin zich een kinderlijkje bevond. Naar het gasthuis overgebracht, is bij de schouwing gebleken, dat het kind geleefd heeft. De gemeenteraad benoemde den 20 bij tweede stem ming tot directeur der gemeente-reiniging enz., met 1 November a. s., op zoodanige instructie als later zal worden vastgesteld, P. van den Ende, opzichter by de gemeente-reiniging te Leeuwarden, met 8 stemmen, tegen 6 op A. Voorvoorn, directeur der gemeente-rei niging te Amsterdam. Tot schoolopziener in het school-arrondissement Alkmaar ismet ingang van 1 Nov. a. s., benoemd de heer mr. C. R. H. v. Lelijveld. T. Hoogeboom en anderen beklaagd wegens mishandeling van C. Swagervan Dirkshorn zijn ver wezen naar de openbare terechtzitting der rechtbank alhier tevens is hunne gevangenhouding gelast. De heeren Appy en Sehlegel uit Haarlem stelden dezer dagen pogingen in het werk om zich genoegzame deelneming te verzekeren tot het geven van kamermu ziek hier ter stede. Het geringe aantal inteekenaars doet echter vreezen dat we van ditvoor Alkmaar zeldzaam muzikaal genot, verstoken zullen blijven. Waar lijk niet zeer troostrijk wanneer men bedenkt hoe weinig goede klassieke muziek men hier te hooren krijgt. De inteekening biijft voorloopig echter nog open, zoodat wij hen die prijs stellen op iets goeds op mu zikaal gebied, dringend opwekken door hunne handtee- kening de pogingen dier heeren te steunen. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 20 October 1880. No. 11. Voorzitter de Burgemeester A. Maelaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de lieer Mr. A. P. de Lange wegens uitstedigheid voor ambtsbezigheden. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. Van Gedeputeerde Staten 2. Het goedgekeurde kohier der plaatselijke directe-belasting, dienst 1880. 3. De goedgekeurde 2e snppletoire gemeentebegrooting voor 1880. Voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders: 4. Proces-verbaal van opneming der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Voorstel, om van den post voor onvoorziene uitgaven oP de gemeentebegrooting voor 1880 f 619,45% af te schrijven en over te schrijven op aandeel der gemeente in de kwade posten op de grond- en personeele belastinggeraamd op f 2000, aangezien dat aandeel over de dienst 1877 in de grond- en over 1877/78 in de personeele belasting op/2639,45% bedraagt. Aangenomen. 6. Verzoek van N. van der Voort, om vergunning tot het leggen van een riool tot afvoer van vuil- en hemelwater uit acht nieuw gebouwde huizen naar de daarvoor gelegen sloot nabij het Zeglis en het Baanpadje. 7. Verzoek van J. M. Stikvoort, doende eene meubelaffaire, om het vuile water uit haar perceel in het Kennemerpark No. 30, uitkomende aan de gedempte Baanslootaf te voeren naar het aldaar gelegen gemeenteriool. Nos. 6 en 7 gesteld in handen van Burg. en Weth., om bericht en raad. 8. Verzoek van 18 bewoners der Vrouwenstraat en aan de Vest nabij die straat achter het Ritsevoortom in het belang der openbare veiligheid nog een gaslantaarn te plaatsen bij het plantsoen tegenover de Vrouwenstraat. Ter Secretarie gedeponeerd, om daarop zooveel acht te slaan bij eene eventuele uitbreiding der straatverlichting als de Raad zal vermeenen te behooren 9. Verzoek van de heeren C. W. Bruinvis, Mr. A. P. de Lange, J. Nuhout van der Veen, Mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, Dr. J. D. BoekeL. C. J. van Overeem, .1. M. F. Wellan en Mr. C. P. E. Hanegraaff, om hun ontslag als leden der plaatselijke schoolcommissie met 1 November a.s., op grond dat die commissie met het oog op de in werking treding der nieuwe wet op het lager onderwijs niet, meer den invloed ten goede zal kunnen uitoefenen, dien zij in het belang van het lager onderwijs wenschelijk achthetgeen zij vooral bedenkelijk vindt met het oog op den bestaanden toestand der openbare burgerschool, nu ten aanzien van deze school hare laatste voor stellen die naar hare meening verbetering in dien toestand konden brengen, een ongunstig onthaal bij Burg. en Weth. hebben ondervonden. Zij verzoeken tevens niet in aanmerking te komen voor het lidmaatschap der met 1 Nov. a.s. ingestelde plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. Het gevraagde ontslag eervol verleend met ingang van i Nov. a.s., onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan de ge meente Alkmaar bewezen diensten. 10. Verzoek van S. A. Klaasen particulier te Utrecht, om concessie voor een stoomtram van Hoorn langs Berkhout, Aven- hornUrsem üterleekOudorp naar Alkmaar, voor zoover de gemeente Alkmaar betreft, met verzoek hem op te geven, of de daarvoor in aanmerking komende wegen eigendom der gemeente zijnvoldoende breedte of berm bezitten voor dat doel en of de raad genegen isa. die wegen daarvoor ter beschikking te stellen; b. de rente van een gedeelte van het aanlegkapitaa te verzekeren. 11. Verzoek van J. Swaab, photograaf alhier, om vergun ning tot het tijdelijk plaatsen eener houten werkplaats tot uit oefening van zijn bedrijf op het erf achter zijn perceel aan de Hoogstraat n°. 2. 12. Verzoek van H. de Rover, timmerman alhier, om het vuil- en hemelwater uit het door hem te bouwen perceel aan het plantsoen tusschen de Oost.er- en Westerburgstraat in het gemeente-riool te mogen afvoeren, onder opmerking dat in strijd met het raadsbesluit van 7 Juni 1877 bij het maken van een riool geene buizen gelegd zijn tussehen die twee straten. 13. Verzoek van 27 onderteekenaren, om in te trekken het raadsbesluit van 17 Maart 1880 waarbij het gebruik maken van de overdekte graan- en zaadmarkt verplichtend werd gesteld en dus voortaan ieder vrij te laten in het plaatsen zijner warenhetzij op die inrichting, hetzij op het Luttik-oudorp Dat verzoek is gegrond op de volgende redenen dat die markt zoodanig in gericht isdat zij slechts aan ééne zijde doelmatig licht ver schaft dat de oostzijde geen voldoend licht toelaat, om de te koop gestelde granen naauwkeurig te bezichtigen, zoodat koop lieden dikwijls moeite hebben de marktzak terug te vinden waaruit de hand met graan genomen isdat zoowel aan hen als aan de verkoopers een niet gewild nadeel veroorzaaktdat bij de groote zonbitte in Augustus 1.1. een verblijf op de markt bijna onhoudbaar was, ook door de massa menschen op eene betrekkelijk kleine en eenigzins besloten ruimte; dat de markt- zakken bij een volle markt te dicht op elkander staan, zoodat de handelaar in zijn gezicht op de zakken met graan zeer wordt beperkt; dat op de markt van 10 Sept. 1.1. wegens te geringe ruimte de marktzakken op het middenplein waren gesteld dat zeer zeker zal toenemen in den tijd van den belangrijksten aan voer; dat dus die inrichting niet voldoet aan de eischen, waar aan eene dergelijke instelling moet beantwoordendat anderen haar misschien wel doelmatig achtendoch dat, j uist daarom volkomen vrijheid moet worden gelaten, in welk geval de onder vinding ieeren zal, dat verreweg de meesten de voorkeur zullen geven aan de vroegere marktplaats, dat voor de gemeente ea de schipperij nog dit voordeel zal opleverendat de verkoop op monster niet verder zal toenemen. Nos. 10 tot en met 13 gesteld in handen van Burg. eu Weth. om bericht en raad. 14. Verzoek van J. J. Tesselaar, aannemer van verschillende gemeentewerken in 1879, om uitbetaling der van hem ingehou den boeten voor de te late oplevering dier werken, op grond dat de vertraging in de oplevering hoofdzakelijk veroorzaakt is door het ongunstige weder. Gesteld in handen van Burg. en Weth. en daarna van de vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen om bericht en raad. 15. Verzoek van M. J. Kwast, zonder beroep, om in aanmer king te komen voor helpster bij het onderwijs in vrouwelijke handwerken aan de openbare armenschool. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bij het opmaken eener aanbeveling daarop zoo veel acht te slaan, als zij vermee nen te behooren. 16. Verzoek van K. de Vries, bewoner van Oostwijk aan het Zeglis, om verbetering en verlichting van den weg aldaar. Ter lezing gelegdom daarop bij de behandeling van de straks aan de orde komende gemeente begrooting voor 1881 zooveel acht te slaan, als de Raad vermeent te behooren. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 17. Verzoek van C. H. L. Erkamp om eervol ontslag als helpster in de vrouwelijke handwerken aan de openbare armea- school om gezondheidsredenen. Verleend ingaande 1 Nov. a. s. Van de commissie van financiën: 18. Rapport omtrent de rekening van ontvang en uitgaaf bij de stads-apotheek over 1878, sluitende in ontvang op f 4239,57, in uitgaaf op 4195,41% met een batig saldo van 44,15% Deze door de met 1 Januari 1879 afgetreden commissarissen ingediende rekening kon eerst dezer dagen worden opgemaakt tengevolge van omstandigheden, onafankelyk vau hunnen wil, hoofdzakelijk door de te late betaling der aan het rijk in het laatste kwartaal van 1878 geleverde geneesmiddelen. De com missie stelt voor, die rekening onveranderd goed te keuren en de afgetreden commissarissen te ontlasten van het door hen over de stads-apotheek gevoerde hekeer. 19. Rapport omtrent de rekening van ontvang en uitgaaf bij de stads-apotheek over 1879, sluitende in ontvang op/4446,23, in uitgaaf op f 4399,14%, met een batig saldo van 47,08%. Ook deze rekening, die door regenten van het gasthuis, als be heerders dier inrichting, niet vroeger ingediend kon worden in verband met de late indiening der rekening over 1878, onder vond bij de commissie geene bedenking. Zij stelt voor, haar onveranderd goed te keuren.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3