No. 80. Twee en tachtigste Jaargang, 1880. WOENSDAG 27 O C T O B E R. Groote Koemarkten te Alkmaar, Groote Paardenmarkt FEUILLETON, Sneeuwvlokken. Prijs der gewone Advertentiën ©dieted ©cbcclfe. op llaandag 1 en Woensdag- IS No- vember 1880, en op Woensdag iO November ft880. iSuitculanb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk 1, De 3 nummers O 06. Van 1—5 regels/0,75; iedere regel meer/0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij gelegenheid der groote Veemarkt op Maandag 1 November e.k., de GEWONE MAAN- DAGSCHE MARKT voor vette kalverenschapen en varkens zal worden gehouden aan de gedempte Nieuwesloot en de Ka naalkade. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT 23 Oct1880. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gelet op het raadsbesluit van 20 October 1880, waarbij be paald is, dat met ingang van 1 Februari 1881 op de openbare school voor meisjes leerlingen zullen worden toegelaten, die den leeftijd van zes jaren bereikt hebben; Noodigen hen, die met dat tijdstip meisjes op die school wenschen te plaatsenuitdaarvan ten spoedigste opgave ter gemeente secretarie te doen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 23 Oct1880. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De GEZONDHEIDSCOMMISSIE te ALKMAAR acht zich verplicht, nu het 8t. Nicolaasfeest weder aanstaande is, de in gezetenen te herinneren aan hare vroegere waarschuwing tegen het gebruik van verschillende overbodige versieringen op suiker- andere lekkernijen zooals plakgoudde fraai groen gekleurde papiertjes, blaadjes enz. ter voorkoming van de na- f deelige gevolgenwelke uit het gebruik daarvan, vooral bij -fciuderen zouden kunnen voortvloeijen. A1L De Gezondheidscommissie voornoemd, Alkmaar C. j. DE LANGEVoorzitter. Oct. 1880. NUHOUT VAN DER VEEN, Secretaris. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volgende voorhanden, als: een R. C. gebedenboekje, een ledige portemonnaieeen kindermanteltjeeen halsketting met medaljon en sluiting (goud), 29 mudden bruine booneneen mand ledige flesschen en een zak rapen. Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend ziin. rerzonden gedurende de 2e helft der maand September 1880 Mej. W. Goedhuis v. d. Pol, J. Frank, Amsterdam; Helena Lpenburg, Jan Luten, Haarlem; S. Groenewoud, Langedijk C. Pool, NoordscharwoudeK. van der Horst, Schoorl- lam; R. J. Jelsmk, UlsenC. Klos, WieringerwaardE. Schou ten Zuidscharwoude. Van de Hulpkantoren: Egmond aan ZeerK. Roen Pronk, Scheveningen. Bergen: K. Beeldman, Amsterdam; A. Wit, Nieuwe Niedorp. Grootschermer: W. van Zonnen aan den Hoef. Hoogwoud: Erans Schouten Zuidscharwoude. O u d c a r s p e 1P. Cuijtjes Rijswijk. Rustenburg: Diewertje Bakker, Alkmaar. BRIEFKAARTEN: C. Soentken AmsterdamL. van der Valk NieuwediepJ DÜTTSCHLAND. Graaf Stolberg onder-voorzitfcer van het pruisische ministerie zal den 28 den pruisischen landdag openen bij afwezigheid van den voorzitter, prins Bismarck die nog steeds te Friedrichsruh verblijft. ENGELAND. De Daily News zou de mogendheden voor onrechtvaardig jegens Griekenland houden, als zij niet bleven samenwerken om het berlijnsche verdrag uit te voeren levens bet eenige miadel om den vrede te behouden. Europa's staatslieden hebben zooals nu uit de grieksche troonrede is gebleken eenigen tijd voor zich om de grensregeling behoorlijk op te lossen doen zij dit niet, dan zal de invloedrijkste mogendheid de beslissing over vrede of oorlog zelfs niet°meer in handen hebben en niemand kan de gevolgen voorspel len van het eerste schotdat op de grieksche grenzen gelost wordt. D- Times meldt op nieuw, doch than met zekerheid, dat de regeer cg voornemens is, de aanleggers der be weging in Ierland weldra in staat van beschuldigi g te stellen en daarbij te werk zal gaan als in 1814 tegen O'Connell en anderen. Op een roor 40,000 mer.schen bijgewoonde vergade ring van het land verbond te Gal way den 24 hield Parnell eene toespraak waarin hij beweerde dat het Hoogerhuis en minister Eorster verantw ordelijk waren voor de agrarische moorden en dat Ierland's zei stan- digheid het eenige geneesmiddel voor den tegenwoor- digen slechten stand van zaken was. FRANKRIJK. De begrooting voor Parijs voor 1881 bedraagt in ontvang en uitgaaf bijna 118 miljoen gul dens waaronder 115% miljoen aan gewone ontvang sten waarvan 65 miljoen aan accijnsen. In den laat- sten tijd van het Keizerrijk bedroegen zij 52% miljoen. De grootste uitgaaf is voor renten en schuldaflossing te weten 49% miljoen. Het bestuur kost bijna 4 mil joen het innen der accijnsen bijna even veel het on derhoud der plantsoenen gebouwen kunstwerken enz. ruim 23% miljoen 10 miljoen meer dan in den laat- slen tijd van het Keizerrijk. Openbaar onderwijs vordert 73/4 miljoen, 41/-, miljoen meer dan in 18691 de inrich tingen van weldadigheid 7 miljoen; de republikeinsche gardede bandweer en de politie ruim 12% miljoen guldens. De Cissey blijft volhouden dat bij op zijn verzoek ontheven is van het bevel over het 11e legerkorps. De minister schijnt aanvankelijk daartoe wel het plan te hebben gehaddoch daarvan te zijn teruggekomen omdat de ministerraad als disciplinaire maatregel de voorkeur gaf aan het stellen op nonactiviteit. Hij be weert aithans eene depêche van den minister te be zitten waarbij hem bericht wordtdat zijn verzoek is toegestaan. Intusschen wordt een onderzoek ingesteld naar zijn jbeheer als minister. Den 9 November komen de kamers weder bijeen. GRIEKENLAND. Het verkiezen van den candidaat Avgberinos tot voorzitter van de Kamer der Afgevaar digden met 92 tegen 55 stemmen op den regeeringscan- didaat Californas deed het ministerie Tricoupis beslui- ten zijn ontslag in te dienen. Comoundouros die ais minister in Maart dezes jaars aftrad werd met de sa menstelling van een nieuw ministerie belast Het her haald uitstel van het bijeenroepen der Wetgevende machthet onttrekken van op de begrooting uitgetrok ken gelden aan hunne bestemming en het sluiten van leeningen als gevolg van de mobielverklaring van het leger, zonder raadpleging der Kamer, hadden ontevre denheid tegen het ministerie doen ontstaan en zijn oor zaak van dit bewijs van wantrouwen. Het nieuwe ministerie is aldus samengesteld Kou- moundouros hoofdminister van buitenlandsche zaken en ad interim van justitie Sotirofrulo financiën; Papa- michalopulos binnenlandsche zaken en ad interim van onderwijsMarromichale oorlogBoumbulos marine. Den 26 zouden zij beëedigd worden. ITALIË. De Kardinaal Deschamps zal den Paus eene belgische commissie voorstellen welke naar Rome vertrok om op te komen tegen de opheffing van het belgische gezantschap bij het Yatikaan. 008 TENRUK-HONGARIJE. Op de begrooting van oorlog worden ruim 2 miljoen meer aangevraagd voor in het orde brengen der vestingwerken te Krakau en Przemysl in verband met de verdediging van het rijk tegen een aanvai van russische zijde om daarmede in volgende jaren voort te gaan de kosten van de geheele vestingwerken zijn voorloopig op 12% miljoen begroot. Ook op de begiooting van marine is meer geld aange- vrjagd voor hei aanschaffen van een nieuwe kanon neerboot en 50 nieuwe torpedo'som de haven van Cattaro af te sluiten. Tegen die verhoogiug van uit gaven komen verscheidene dagbladen met klem op de meer aangevraagde gelden voor betere voeding van de soldaten willen zij gaarne toestaan doch voor ge noemde verhoogingen bestaan geene afdoende redenen. De Presse daarentegen is van oordeeldat voor deze begrooting wel goede redenen zullen zijn en dat hare hoogere cijfers beter dan allerlei beschouwingen toonen, hoe gespannen de staatkundige toestand is. Andere bladen, zooals de Morgenpost, geven wel toe, dat die toestand weinig bezuiniging toelaatdoch willen de toelichting der regeering afwachten en dringen in ieder geval op een naauwkeurig onderzoek door de delega- tiën aan. 17) Naar het Hoogduitsch van R. Elcho. Natuurlijk was Kurt geheel en al in verrukking; hij klapte in de handen en stampte met de voeten op den grond zoo luid dat de huisbedienden beneden zich ongerust maakten over de hechtheid van den vloer, hij Bchreeuwde uit al zijne macht bravo zwoer dat hij in Fanny een buitengewoon talent voor den zang had ontdekt en besloot zijne bijvalsbetuigingen met de ver klaring dat hij onmiddelijk per telegraaf den direkteur van het hoftheater te Berlijn kennis zou geven van zijne ontdekking. „Ik verzeker u op mijn woord als edelman, binnen drie jaren kunt gij een der schitterendste ster ren zijn aan den hemel der opera-artisten der residentie." i De graaf scheen niet bizonder ingenomen te zijn met dien overstelpenden vloed van complimenten, waarmede Furt het jonge meisje overlaadde. Hij begreep terecht, dat dergelijke beloften en verzekeringen in staat waren om eene arme muziekonderwijzeres een veel te groot denkbeeld van zich zeiven te doen krijgen. En als Kurt eenmaal de rol van haren beschermer op zich genomen bad, was zij reddeloos verloren. In zekere spanning Verbeidde hij Eanny's antwoord. Zij zag Kurt uitvorschend en ernstig aan, alsof zij meen de van den poëet werkelijk goeden raad te kunnen beko men voor haren verderen levensweg en zeide lachend «Mijnheer von Moorbach, het gaat u evenals den teleur stelden lekkerbek, die zich bij gebrek aan iets beters, met den eenvoudigen „Moselbliimchen" vergenoegt, omdat de fijne Johannisberger te ver buiten zijn bereik ligt." „Die overgroote bescheidenheid moet gij u afwennen, indien 't u werkelijk ernst is, eens eene prima-donna te worden antwoordde Kurt snel. „Vertrouw gerust op mijn oordeelik ben kenner. Mag ik aan den di rekteur der opéra schrijven „Voordat ik een dergelijk aanbod aanneem behoor ik eerst mij zelf en mijnenvoogd te raadplegen." Kurt dacht bij zich zelfdat het dwaas en al te veel- eischend was voor eene muziekonderwijzeresom bij een dergelijk zeldzaam aanbod nog te aarzelen, en ver zekerde daarna overluid, dat het bij hem vaststond, dat zij eindelijk zijnen raad en zijne hulp met vreugde zou aannemen. En dan Hij wierp eenen vurigen blik op het meisje, dat daar dicht aan zijne zijde stond. Graat Warburg ving dien blik op en raadde de min der edele gedachten, die het brein van den loszinnigen kamerheer vervulden. Nog hing eene koude en vochtige nevel over land en water en nog was de zon niet volkomen zichtbaar aan de oosterkim toen Reinhold op een vroegen morgen reeds voorbij de vensters van Fanny's slaapkamer liep om zich aan zijnen dagelijkschen arbeid te begeven. Toen hij onwillekeurig naar boven keek lachte het vriende lijk gelaat zijner logee hem toe en verzocht zij hem even te wachten zij zou gaarne met hem naar buiten gaan. Korten tijd daarna was zij gekleed en gereed beneden en wenschte hem op hartelijken toon goeden morgen. Alles in het slot was nog in diepe rusttoen Fanny met haren begeleider over weilanden en door bosschen hunne wandeling begonnen. Reinhold zag in de bekoorlijke gestalte aan zijne het beeld der jeugd terwijl haar heldere lach, haar opwekkend en onderhoudend gesprek en hare van tevredenheid en genoegen glinsterende oogen hem eene buitengewone afleiding bezorgden in de eentonige ochtendwandelingen die hij gewoon was ter inspectie zijner veldarbeiders te ondernemen. Hij gaf zich geheel en al over aan de betoovering van haar gezelschap en smaakte een ongekend genot in de de gelijke en gegronde opmerkingen, die zij maakte over alles wat in hare omgeving was te zien. Na eene vrij groote wandeling bereikten zij eene houtzaagmolen die midden in een vrij groot dal was gebouwd. Reinhold verklaarde haar op haar ver" de inrichting er van en liet ze haar tot in al' derheden bezien. In alles scheen ze belan<" van alles eenige kennis te hebben. N onthoud togen ze verder en zetten eenen ouden, knoestigen booms* te hebben geveld, aan den o zich in den aanblik dp aannamenwannep gehouden doo1' tegen hup genzor prachtig twee vera Vooral 1 toen beiden, l hunnen weg ve. arm dien Reim ze dien arm aanna

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1