//V <s> Bimmtlanb 4 ff <v /A De Pester Lloyd zegt in een uitvoerig opstel over het grieksche vraagstuk dat zekere bevrediging der grieksche aanspraken noodig was en nog is. Wanneer de Porte thans Dulcigno afstaatzal men haar tot na koming der jegens Griekenland bestaande verplichtingen een biflijk uitstel verleenen. Europa heeft evenmin zich verbonden voor de naleving van de besluiten der ber- lijnsche conferentie als voor die van het congres. Het zal kunnen voortgaan met aan Griekenland volledigen zedelijken steun te verleenen zonder het met stoffelijke middelen te ondersteunen. Er behoeft geen vrees te bestaandat het grieksche vraagstuk in het vergeet boek gerake daarvoor zijn de gronden door de ber- lijnsche conferentie gelegd te degelijk en hecht. Maar meer wordt voor het oogenblik niet verwacht. Uit het den 23 verschenen Roode Boek, omvattende het tijdvak van 13 Juli 1878 tot 27 Aug. 1880, be helzende 601 depeches en stukken, is gebleken, dat de eerste uitnoodiging voor de demonstratie ter zee ge daan is bij depecbe van 3 Juli van den gezant Karolyi aan von Haymerlé. De gezant meldde daarin dat om het verzet der Turken tegen de besluiten der mogend heden voor het minst in het raontenegrijnsche vraag stuk te overwinnen lord Granville hem vertrouwelijk dat plan mededeelde waarvan hij zich een bijna zeker gevolg beloofde en waardoor ook de turksch-grieksche grensregeling vergemakkelijkt zou worden. Men zou den vorst van Montenegro aansporen omonder be scherming eener demonstratie ter zeehet hem toege wezen gebied te bezetten. Aar. de demonstratie zouden de vloten van alle groote mogendheden moeten deel nemen. De schepen zouden geen landingstroepen aan boord hebbenhet verschijnen van enkele boeten met afdeelingen matrozen op de Bajona of zelfs op het meer van Skutari zou stellig een krachtig middel zijn zoowel om het verzet van het albaneesche verbond als dat van Turkije te breken. Van zelf sprak, dat de han deling der mogendheden zich tot het beoogde doel zou moeten bepalen en ieder voor zich vooraf uitdru Lelijk afstand zou moeten doen van eigen bedoelingen en voordeel. In een telegram van 6 Juli verklaarde minister Hay merlé tot de engelsche voerstellen toe te treden. Hij achtte het echter niet raadzaam, Montenegro rechtstreeks uit te nood gen Dulcigno met geweld van wapenen te bezetten. Dergelijke uitnoodiging zou de verant woordelijkheid van den uitslag der pogingen van Mon tenegro (welk vorstendom buitendien weinig tot hande len geneigd scheen) op de mogendheden overbrengen ook zou hierin een zedelijke verplichting voor de mo gendheden liggen om Montenegro tegen eiken ongun- stigen uitslag te beveiligen. Hij was er ook tegen dat de vloot de Bojana zou binnenstoomen en hij stelde ten slotte voor, dat elke mogendheid met twee schepen aan de demonstratie zou deelnemen. In een latere dépêche werd door den heer Ro etti gemeld, dat de Duitsche regeering bereid was in vereeni ging met de andere mogendheden hare vlag in de wateren van Dulcigno te vertonnen, maar vooraf elke deelneming aan mogelijke verdere handelingen in het belang van Montenegro weigerde. RUSLAND. De Agence Russe wijst er op dat de ■eensgezindheid der mogendheden den Sultan tot toe geven bewoog. Een vredelievende oplossing der zaken in het oosten is dus te verwachten en Griekenland zal de bevrediging zijner eischen het best bereiken door vredelievende gematigdheid en bezonnenheid. SPANJE. Den 22 had in de kerk van Atocha te Madrid eene openbare godsdienstoefening plaats om te danken voor het herstel der Koningin welke bijge woond werd door den Koning de Koninginde jong geboren prinses, de leden van het koninklijk gezin enz. In den stoet naar de kerk bevonden zich 19 staatsie rijtuigen getrokken door te samen 74 prachtige paarden TURKIJE. De herinnering, door Oostenrijk, Frank rijk en Italië aan de toegezegde onvoorwaardelijke overgave van Dulcigno deed de Porte besluiten a e later' gemaakte voorwaarden in te trekken en de spoe dige overdracht te beloven. Aan Riza pacha werden zoodanige bevelen gezonden, Reinhold's leden en zij zelve scheen ook door eene der gelijke aandoening te worden beheerscht; want schuw en verlegen sloeg ze blozend hare oogen neer naar het helder groene mos aan hare voeten. Ook was het misschien aan hare verwarring toe te schrijvendat ze zich op eens de poëtische opmerking liet ontvallen, dat het jammer was dat geen enkele nachtegaal zich meer het hooren, „dat behoort zoo volkomen bij zulk eene fraaie natuur." „Inderdaad", antwoordde baar begeleider, toegevende aan zijne weeke gemoedsstemming, die hem de baas scheen te zullen worden hij komt te laat en gaat te vroeg heen. Dat hebben de gevleugelde schepselen bij ons voor zij kunnen de zon volgen in baren loop en onder den helderen hemel wonen zoolang zij willen terwijl wij arme menschenkinderen gedoemd zijn om het hoofd te bieden aan de menigvuldige stormen des levens. „Pfuiwat klinkt dat melancholiek Kunt gij zoo nu boven onze hoofden de zon zoo prachtig en de geheele omgeving zichtbaar geniet van dat Montenegro's bezwaren weg genomen konden wor den. Zes bataljons turksche troepen zouden te Dul cigno de orde handhaven tot aan het binnenrukken der Montenegrijnen. Gelijktijdig met het vertrek dier troe pen zouden de weerspannige inwoners ingescheept wor den aan boord der onlangs aangekomen turksche oor logschepen. Het turksche gezantschap te Parijs noodigde Turkije s schuldeischer3 uitgedelegeerden te benoemen die hen te Konstantinopel kunnen vertegenwoordigen, om een billijk en uitvoerbaar middel te vinden voor het beta len van rente en het aflossen der schuld. In het daar toe betrekkelijke schrijven wordt gezegd dat, zoodra die gedelegeerden het met de regeering eens zijn geworden, zii eene bank zullen aanwijzen die belast zal worden met het beheer van G directe belastingen, om uit de opbrengst daarvan de schuld te betalen. De regeering behoudt zich het recht van algemeen toezicht voor. Mocht de opbrengst der douanerechten als gevolg van de wijziging der handelsverdragen met 80,0 toenemen dan wordt die meerdere opbrengst voor het betalen der schuld gebruikt, evenals de meerdere opbrengst uit het patentrecht, de bijdrage van Oosl-Roumelië de inkomsten van Cyprus en de schatting van Bulgarije. Tevens zullen bij deze gelegenheid geregeld worden de vlottende schuld en de oorlogsvergoeding aan Rusland. ZWITSERLAND. De afdeelingen van de eedge- nootscbappelijke vereeniging in het kanton Bern eene protestantsch-conservatieve vereeniging en de conser vatieve partij in Berlijn besloten ontkennend te beant woorden de vraag of wijziging der grondwet verlangd werd. Ook de leden van den grooten raad in dat kanton besloten in gelijken geestniettegenstaande de meerderheid liberaal is. SERYIE. Het ministerie Ristitich nam wegens het mislukken der onderhandelingen met Oostenrijk over een spoorweg en handelsverdrag zijn ontslag. Hoewel vorst Milan het ontslag nog niet aannam, zoo ontbood hij toch den servischen gezant te Parijs en Lonoen Marinovic naar Belgrado om hem waarschijnlijk de vorming van een nieuw ministerie op te dragen. STATEN-GENERAAL. Bij de 2e. Kamer is een ontwerp ingediend tot verhooging der loopende begrooting voor het departe ment van binnenl. zaken en zulks tot belooning van de met de leiding en het toezicht der werkzaamheden van de volkstelling belaste personen tot voldoening van de vacatiegelden aan de plaatsvervangende districts veeartsen; tot verhooging der bijdragen aan gemeenten, die door de onderwijs-uitgaven te zwaar gedrukt worden, van 450,000 tot 650,000 tot dekking der kosten van den te Amsterdam gehouden cursus voor onder wijzers in het teekenen en van de daaraan voorafgegane reis van 2 leeraren naar Belgie. De minister van. waterstaat heeft een voorstel inge diend tot machtiging der Algemeene Rekenkamer, die wegens eene kwestie van vorm bezwaar heeft gemaakt, om° aan A. R. Rutgers te 's Gravenhage 600 te betalen wegens huur eener loodsgediend hebbende tot tijdelijk postkantoor aldaar. De 2e. Kamer heeft den 25 de algemeene beraad slagingen over het ontwerp-strafwetboek aangevangen. Devorm, de omvang en de indeeling werden zoo wel als art. 1 tot en met 8 na eenige discussie goed- gekeurd. JÈr S* preken schijnt 4 Jten weldadigen invloed der morgendauw 6r- 1 Cl I)J n O Boven onze hoofden!" Hoe lang zal dat nog het 2^ ;n "j.. »ii ii. p.a« -O" 2? zijn r Nog slechts acht dagen zult ge hier dat was immers uw plan ^Hoe komt ge zoo plotseling van den bekoorlijken OP mÜne nietiSe persoon Gij zult toch j pii. Vi£»riTAT«pTi dn.t en mil na miin vSfernst durven beweren, dat gij mij na mijn ^eifeekPhisr missen zult F' c? o? (Wordt vervolgd.) -s? A<* aS- „9 De heer Boermans pastoor te Lutte gemeente Losser is den 20 dood in den vischvijver bij zijn huis crevonden. Hij was gewoon eiken morgen zijne goud- visschen te voeden en is vermoedelijk door een ongeluk in het water geraakt. De gemeenteraad van Leiden heeft den ^1 met 9 tegen 7 stemmen aangenomen een door de com missie van financien ernstig bestreden, voorstel voor B. en W., om terug te komen op het raadsbesluit tot het bij jaarlijksche termijnen weder inkoopen van een tot aanbouw eener school van het Grootboek losgemaakt kapitaal B. en W. meenden, dat van het tegenwoor dige geslacht niet gevergd mocht worden dat liet aan zijne nakomelingen nevens de thans gestichte scholen, ook nog kapitaal op het Grootboek zou nalaten De gemeenteraad van Rotterdam heeft den met 26 tegen 7 st. verworpen een voorstel van den heer Muller c. s. om de kermis in te korten en te doen eindigen des zaterdags in plaats van den daarop volgenden woensdag. De raad heeft besloten een adres aan de 2e Kamer te zendenmet verzoek om subsidie van 50 p. c. in de kosten van het gymnasium. Van het Algemeen Werkliedenverbond is een adres in gekomen waarin verzocht wordtdat het gemeente bestuur gebruik zal maken van de bevoegdheid bij de onderwijswet verleend om straf oepalingen te- maken tegen den kinderarbeid. Bij eene harddraverijwaaraan 9 paarden deel namen den 21 aan de Lang reis gehouden zijn prijs en premie be: aald door paarden van P. Mooy Mz. het een bereden door den eigenaarhet ander door zijn 7jarig zoontje. Den 22 is aan boord van het wachtschip te Hel- levoetsluis een oppassend matroos 2e. kl. onder de werkzaamheden uit het tuig gevallen; hij brak armen en beenen en bezweek een paar uren later in het hospitaal. Een op de Pollen bij Harlingen gestrande door een amsterdammer gekochte er. eenigszins gedichte en gebreeuwde americaam ene brik zou den 22 door - sleepbooten naar Amsterdam gevoerd worden maar de felle n. o. storm en het daardoor veroorzaakte stampen deed het schip zoo lek worden dat het bij Urk dreig de te zinken. Men was dus genoodzaakt voor den wind af te houden en het vaartuig bij Enkhuizen op net Kooizand te zetten. Den 22 hebben voor de rechtbank te Amsterdam terechtgestaan 4 van de 10 beklaagden, ter zake van de ongeregeldheden op de Joden-Breestraat aldaar ia Mei j. 1. Tegen 2 hunner werd voer ieder eene maand, tegen 2 anderen voor ieder een jaar getangenisstra geëischt. De pleiters, mrs. Katz en Benjamins, traden in uitvoerige vertoogen voornamelijk om de houding der policie als onbezonnen uitdagend en ruw af te keuren. Zij concludeerden tot vrijspraak hunner cliën ten, onder inroeping van de verklaringen der getuigen a décharge ter ontzenuwing van het door de gedag vaarde agenten aangevoerde. Het departement Bergen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield vrijdag 22 Oct. eene buiten gewone vergaderingdie door ruim 200 genoodigden werd bijgewoonden waaroponder leiding van den heer Otto door eenige leden van de kapel der stede lijke schutterij te Alkmaar, een con ert werd gegeven, dat algemeen zeer heeft voldaan. Een departement, dat nog pas vier jaren bestaat zich reeds door eene flinke leesbibliotheek gunstig naar buiten vertoonten met geringe krachten en weinig financiëele hulp zoo nu en dan ten bate van 't algemeen iets goeds wil geven, mag waarlijk wel door velen worden gesteund. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft den 22 besloten, een adres aan de 2e Kamer te rich ten, ten einde het gebruik der oude namen van maten en gewichten te behouden en den ijk der balansen fa cultatief te stellen. Den 22 zijn op de Maasbij Schiedam in aan varing geweest de stoomschepen Dunstanborough en Le Creuzotwaardoor het laatstgenoemde aan stuur- boordszijdo tot op 2 voeten van de kiel werd doorge sneden en het andere belangrijke schade aan boeg en voorsteven leed. Beiden weiden om zinken te voor komen op den Zuidwal gezet. Na een gedeelte de? lading gelost te hebben, is de Dunstanbo ourgh den 23 met 2 sleepbooten naar Rotterdam gevoerd. De kroonprins en kroonprinses van Denemarken zijn den 23 te 's Gravenhage aangekomen en aldaar ontvangen door prins Frederik en den deenschen gezant. Den 23 deden ongeveer 50 studenten, aan boord van het stoomschip Groningen, met muziek, te IJmui- den uitgeleide aan eenige met het stoomschip Prinses Aroalia naar Indie vertrekkende vrienden. Voor de sluizen zongen zij den heengaanden een lied toe. Daarna stapten zij over op de sleepboot Herculesdie met het gezelschap en eenige andere belangstellenden de Amalia achterna voer. Ter hoogte van de buitenste pieren kwamen de beide booten nevens elkander doch door de zuiging van het grootste verminderde de afstand en stootte ten laatste de Hercules hevig tegen de buez- boot. Verscheidene voorop en op de radevkast staande personen trachtten zich door opklimming tegen het groote schip te redden, wat eenigen gelukte, terwijl anderen op de inmiddels meermalen stootende Hercules terug en wat 2 betrof in het water vielen. Door wielslagen der Hercules aan het hoofd gewondwerden beiden echter gered door de loodsboot der Amalia en eene andere sloep. Toen de Hercules weder vrijgekomen was, vond men achterover en zieltogend op het dek liggende de leidsche student in dé rechten ten Gate uit Sneek die ongeveer een kwartier later in de armen zijner vrienden den geest gaf. 12 Personen uit iet gezelschap der studenten een heer uit Amsterdam en 2 scheepjongens werden bij terugkomst te I.J muiden vermistdoch volgens telegram uit Southampton zijn allen daar behouden door de Amalia aangebracht. He blijkt dat kapitein Bakker van de Hercules op ver zoek der studenten die aan hunne vrienden een laats vaarwel wilden toeroepen de Amalia te dicht gena derd was te meer omdat de Hercules door het op één ezijde dringen der passagiers, te zeer overhelde om behoorlijk naar het roer te luisteren. Den 23 werd den aftrede, den (naar Hoorn ver plaatsten) schoolopziener E. J. Poutsma te Haar em, door de onderwijzers van zijn district een k urige kas aangeboden, nadat hem daags te voren door het on derwijzend personeel der kweekschool voor onderwijze ressen een armstoel was vereerd. Het drijvend ijzeren dok voor rekening van ie departement van koloniën aan de Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam gebouw i is den 23 in den besten staat op. Onrust bij Batavia aangekomen. De gemeenteraad van Arnhem beeft den 23, im 12 tegen 10 st., tegen het gevoelen van de meerder heid der in deze zaak benoemde raadscommissie welk gevoelen B. en W. zich vereenigdenguns'b beschikt op een adres van 86 ingezetenen waar i| het opnemen van weezen tot alle protestantsche kcr genootschappen behoorende verzocht werd^ in het bur gerweeshuis en in het nieuwe weeshuis, in welke nog toe alleen weezen van het herv. kerkgenootsc ap werden opgenomen. Regenten van het nieuwe wees huis hadden hunnen bijval aau het verzoek geschonseui die van het burgerweeshuis waren er meerendeels tegen. Het locaalgenaamd de Penitenten te Beer monde waarin, volgens besluit van deu gemeenteraa den 26 Oct. de tweede openbare school zou wor e i i. 1 1. n{Vrfc»lr den zo uct. ae tweeue uptjuuarc overgebracht, is door den schoolopziener afgekeurd a schadelijk voor de gezondheid der leerlingen. B. en hebben er niettemin de schoolmeubelen in doen ove brengen. De heer Rijser ontvanger der registratie en meinen te Goes is door den Koning ontslagen. De heer L. de Borst Verdoorn, te Ameide, be vergunning gevraagd voor een stoomtramweg in de g meente Sloten, van den Overtoom over bet dorp bo naar den Haarlemmermeer, om daar aan te sluiten j den aan den heer J. L. J. Jansen vegunden traniw naar Haarlem. es Onder de onderteekenaars van bet baagsclie a tot wederinvoering der doodstraf komen voor de E. G. v. Bloemen Waanders, vice-adml. r&m M. G. v. HeelH. v. Hogendorp M. Mac. Leo mr. J. Heemskerk Az J. Tideman S. M. S. e vornin Lobman. 7 m Op de buitenplaats „Goeree" bij Bergen op hebben 19 uit Frankrijk verdreven paters jezuïeten gevestigd. i „-v - A o® o (Z) -

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2