ftimmtïanb SlUcrlci. Zij zou hare ernstige aandacht wijden aan het vraagstuk over de slechting der Donau-vestingen en den verkoop van oorlogsvaartuigen op den Beneden-Donauwaar mede reeds een begin vau uitvoering was gemaakt. Hij hoopte dat het vraagstuk van het handelsverdrag met Duitschland op bevredigende wijze zou beslecht worden. Ten slotte deelde hij ten opzichte van de oostersche vraagstukken en de gemeenschappelijke han deling van Oostenrijk en Duitschland mede dat Duitsch land in alle daarmede in verband staande zaken steeds groote behartiging der belangen van Oostenrijk aan den dag legt, In een aanhangsel tot het roode boek is opgenomen een depêche van 17 dezerdoor minister Haijmerle gericht aan den heer Herbert te Belgradowaarbij eerstgenoemde handhaaft het recht van Oostenrijk-Hon- garije om in de handelsbetrekkingen met Servie op den voet der meest begunstigde natie behandeld te worden. De regeering zou eiken maatregelwelke van eene minder gunstige behandeling van Oostenrijk-Hongarije getuigde als een schending van Servie's verplichtingen beschouwen. Yan eene hervatting der onderhandelin gen kan geen sprake zijn zoolang de gewichtigste grondslag der handelsbetrekkingen niet door eene onvoor waardelijke verklaring der Servische regeering gelegd is. Bij verdere miskenning van het beginsel betreffende de behandeling op den voet der meest begunstigde natie en in geval niet binnen kort door Servie de ver langde verklaring wordt afgelegd, behoudt de regeering zich andere afdoende maatregelen voor. TURKIJE. De door de Porte ontworpen overeen komst met de Montenegrijnen betreffende de wijze van overgave van Dulcigno behelst de volgende punten 1°. de Montenegrijnen begeven zich 12 dagen na de onderteekening der overeenkomst op marsch deze termijn is voor verlenging vatbaar 2°. hun bevelheb ber wordt 24 uren te voren door den turkschen be velhebber gewaarschuwd 3°. de Montenegrijnen trek ken het district Dulcigno binnen over Veh-C rana niet over Mazura waarvan de hoogten nog steeds bezet zijn door de Albaneezen met wie zij dus in aanraking zouden komen 4°. de turksche troepen blijven op 1000 meters afstand 5', zoodra het bezetten van Dulcigno afgeloopen is geeft de montenegrijnsche bevelhebber daarvan kennis aan den turkschen; 6°. de Porte is niet verantwoordelijk voor hetgeen na de bezetting voorvalt; 7°. de marsch der Montenegrijnen moet gewijzigd worden, als de turksche bevelhebber dit noodig oordeelt8°. na voorafgaand overleg kunnen de turksche en montene grijnsche bevelhebbers de beweging hunner troepen vereenigen, zoo die vereeniging dienen kan ter voor koming van bloedvergieten. Het vierde punt schijnt bij Montenegro het grootste bezwaar te doen ontstaan. Derwisch-pacha den 25 met vier bataljcns van Sa lonika naar Ragusa scheep gegaan moet in last heb ben om de handelingen van Riza-pacha te ondersteu- nenniet om hem te vervangen. De Porte is, niettegenstaande de daarmede in strijd zijnde inlichtingen van den engelschen gezant, van mee- ning, dat de onderhandelingen aangaande de overeenkomst tot afstana van Dulcigno een bevredigenden loop ne men en dat de teekening dier overeenkomst gevolgd zal worden door de ontruiming van Dulcigno acht da gen later. De heer Guechofï is tot voorzitter der wetgevende vergadering van Rumelië herkozen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 26 is van het ontwerp-strafwetboek met 48 tegen 9 s:emmen aangenomen artikel 9, bepalende, dat de hoofdstraffen bestaan in gevangenis hechtenis en geldboete en de bijkomende straffen in ontzetting van bepaalde rechteu plaatsing in eene Rijts-werkin^ richtingverbeurdverklaring van bepaalde voorwerpen en openbaarmaking van de rechterlijke uitspraak. Op dit artikel zijn verworpenmet 37 tegen 24 st. een naar den rooden toren zal u toch zoo buitengewoon veel last niet veroorzaken »Als dit het geval mocht zijnben ik onmiddelijk bereidhaaste Kurt zich te zeggen. „Ziet eens „spotte Margaretha „onze geachte neef stelt zich dadelijk beschikbaar zelfs zijn middagslaapje wil hij opofferen." „Als ik na den eten op mijne kamer alleen ben slaap ik nooit dan dicht ik." „Dat is vreemd het is mij op dien tijd van den dag dikwijls voorgekomen, alsof ik in dat heilig verblijf der muzen een schrikbarend gesnork hoorde." „Gesnork?" Het gelaat van Kurt drukte eene diepe, onverholen verachting uit, toen hij dat woord, door Margaretha uitgesproken herhaalde. „Er bestaan geen kamerheeren die snorken. Reinhold glimlachte en vroeg op eens aan Eanny of zij hem te paard vergezellen wilde. „Dank u antwoordde het meisje „waar en wanneer zou ik paard hebben leeren rijden „Reinholdwat zijt gij van daag slecht geluimd berispte hem zijne zuster. „Laat eenvoudig bet rijtuig in spannen rijdt naar het boschwachtershuis en wandelt, nadat gij uwe zaken hebt afgedaan samen naar den rooden toren." De gastheer onderwierp zich gewillig aan de beslis- sing zijner zuster en korten tijd daarna zat Eanny naast den graaf in het lichte rijtuigje, dat hen snel aan de oogen van de hen nastarende gravin onttrok. Wordt vervolgd amendement van den heer Gratama om de hechtenis alleen te bedreigen tegen policie-overtredingen en der gelijke vergrijpen waarbij meer van schending der wet dan van het recht spraak is en met 41 tegen 20 st. een amendement der heeren Bichon Heydenrijck de Jongevan Baar en Donnertot wederinvoering der doodstraf. Tot de bestrijders van dit amendement behoorde de heer Nijst, die zich dus, even ais 10 jaren geleden de heer v. Ziunicq Bergmaan in deze van zijne geestverwanten afscheidde. Den 27 zijn o. a. goedgekeurd art. 10 (levenslange gevangenisstraf) met 50 tegen 4 en artikel 15 (voor waardelijke invrijheidstelling van gevangenen na ver loop van 3/« van den straftijd) met 47 tegen 12 stem men het laatste met 2 door den minister overgeno men amendementen der commissie bepalende dat deze gunst afhankelijk gesteld wordt van het goed gedrag en niet van de toestemming der gevangenen. Óp art 37 (ontoerekenbaarheid wegens bewusteloosheid), door sommige leden bestreden als zullende worden ingeroepen door hen, die in dronkenschap misdaden gepleegd hebben, hetgeen door den minister ontkend werd, is door den heer Borgesius een amendement voorgesteld strekkende om weg te laten de woorden „hetzij wegens den staat van bewusteloosheid waarin hij verkeert." - De prinses v. Wied, dochter van prins Erederik, is den 24 te Neuwied voorspoedig bevallen van eene dochter. Den 2 's avonds werd in de protestantscbe kerk te Tilburg een steeds sterker wordende roode gloed ontdekt. Toen de deur ingetrapt was, sloegen van vele zijden de vlammen uit, die echter door middel van estincteurs bedwongen werden. De brand was ont staan in liet stovenhok en heeft een gedeelte van den zolder der consistoriekamer verteerd en het oro-el kerkboeken enz. beschadigd. - 1 rinses Hendrik heeft den 25 een bezoek gebracht aan de Amalia-stichting en het aartsbisschoppelijk mu seum te Utrecht. Den 25 overleed te Brieliein den ouderdom van 76 jaren, de heer J W. Hein, oud-lid van de le Kamer der Staten-Generaal. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 25 den heeren IJ. Boers en E. Lebaigue voor den tijd van 40 jaren gunning verleend voor het leggen van een tramweg door de gemeente; en besloten hen eene na der te bepalen bijdrage te verleenen voor een stoom- tramweg naar Coevorden. Den 26 is op het Nieuwezand gestrand en vol water geloopen de engelsche schoener Miss Thornton, van Wisbeaeh met tarwe naar Rotterdam bestemd; de bemanning is met een vaar.uig van Burgsluis aan wal gebracht. Den 26 is tot stand gekomen de Gooische Stoom tramwegmaatschappij voor de route Amsterdam Die mei brug Muiden, Kaarden, Huizen, Blaricum, Laren, Jan Tabak. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 26 op de begrooting voor 1881 17L0 uitgetrokken, ter bezoldiging van 2 detectives. Het munt- en penningkabinet te Leiden wordt niet opgeheven, maar verliest met 1 Januari 1881 zijne afzonderlijke administratie en zal alleen omvatten de aan de universiteit geschonken of gelegateerde pennin gen en munten daaronder het legaat Pilaer, bestemd tot aankoop van portugeescbe penningen, waai aan dan ook dit kabinet bijzonder rijk is. Al de overige munten worden naar het penningkabinet te 's Gravenhage overgebracht. Het aandeelenkapitaal van 2 ton der -Rijnlandsctae Stoomtramwegmaatschappij is thans geheel volteekend. De notaris Dijkstra te Oosthuizen wordt beschul digd van: 1°. 16000, in het begin van 1879 ten bate van mej. M. E. Völcker ontvangen om op hypotheek nan J. V isser te Kwadijk te verstrekken, aan dit doel onttrokken en ten eigen bate aangewend te hebben 2 door den notaris C. te Amsterdam herhaaldelijk aange maand zijnde om het bewijs der verlangde plaatsing van genoemd kapitaal in te zenden, op 21 Mei 1880 den niets kwaads vermoedenden J. Visser eene schuld bekentenis van i 16 00 te hebben doen teekenen Visser in de meening latende, dat deze schuldbekente nis strekte tot aflossing van andere op diens goederen rustende vorderingen; 3°. daarna op deze schuldbekentenis den datum van 15 April 1879 gesteld en dezelve per aangeteekenden brief aan den notaris C. toegezonden te hebben. De heer C. P. Metelerkampte Amsterdam beeft bedankt voor de benoeming tot schoolopziener te Hilversum. De gemeenteraad van Heerhugowaard heeft be sloten tot aanbouw van 2 nieuwe scholen met onder wijzerswoningen. De gemeenteraad van de Zijpe heeft besloten aan Gedep. Staten te berichtendat hijop grond van ervaring, het kwaadaardig klauwzeer of rotkreupel der schapen besmettelijk en het weren van de markten onvoldoende, maar andere maatregelen noodig acht, t. w. aangifte der ziektegevallen, afzondering, verbod van invoer van aangetaste beesten en behandeling door deskundigen. - Door wijlen den heer A. M. Tak is aan het nederl.- ïraël. jongensweeshuis te Amsterdam 1100 vermaakt. Door belanghebbenden in de kanalisatie van de rivier de Tjongerwier gronden in Ooststellingwerf liggen, is de som van f 27000, door den gemeenteraad vastgesteld, zoo goed als volgeteekend. De heer K. H. J. J. Hirschmau te Amsterdam heeft bij de gemeentebesturen van ApeldoornEpe Heerde en Hattem concessie gevraagd voor een stoom tram langs den grintweg. Te Nijmegen worden proeven genomen met gra naten, ter bepaling der grondbedekking, welke noodig is om gemetselde localen tegen de uitwerking van werpgeschut bomvrij te maken. De heer J. P. de Zwaan is door den Koning be noemd tot burgemeester der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duinmet toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Medemblik. Tegen 1 Januari e. k. zullen in de voornaamste garnizoenen, welke in het nieuw ontworpen dislocatie plan zijn opgen nnen militaire slachterijen worden op gericht op den voet van de sedert 2 jaren bestaande en goed voldoende te 's Hertogenbosch. De Tramwegmaatschappij te Rotterdam zalnu zij ook buiten die stad hare lijnen gaat uitstrekken eene 5 p. ets. leening openen van f 100,000 in aan- deelen van 1000 De rechtbank te Middelburg heeft den uitgever en redacteur der Vlissingsche Courant E. H. Schiller en den redacteur van het te Vlissingen verschijnende blad Zelandia, den kapelaan VV. J. M. Herschert, we gens laster :n een gedrukt en verspreid geschrift ver oordeeld den eerste tot f8, den tweede tot f 16 boete. De vervolgingen hadden plaats op de klacht vau een gewezen stoombootondernemer van wieu in eerstgenoemde courant gezegd was, „dat hij met de noorderzon was vertrokken", en in laatstgenoemd blad, „dat hij zich met eene aanzienlijke som verwijderd had." - Voor edammer kaas zijn ter vee-en zuiveltentoon- stelling te Londen bekroond: Jubal Webb, te Londen, le en 3e prijs (zilveren medalje en diploma), J. Hev- ues in de Purmer2e prijs (bronzen medalje) Keg en Harlog te Zaandam eervolle vermelding. Minste inschrijver voor het leveren van 3200 mud den aardappelen ten dienste van het gesticht Meeren- berg is J. v. Twisk te Alkmaar, tegen 2,90 per mud. De gemeenteraad van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde heeft besloten de hoofdplaats Koudum met de stad Workum door middel eener telephon te verbinden. De vennootschap der gebroeders Rothschild te Parijs, welke den 30 Sept. 11 eindigdeis verlengd tot 30 Sept. 1905. Haar kapitaal is vastgesteld op 25 miljoen gulden. De registratierechten op de notariële acte verschuldigd beliepen alleen 31,250. In Nieuw-York wil men een Maatschappij oprichten met het doel spoorwegrijtuigen te vervaardigen en te gebruiken bizonder voor handelsreizigers. Die rijtuigen zullen aan de 'voordeelen van den slaap- en hotelwagen die van groote ruimte paren, zij zullen zijn ingericht voor handelsreizigers met hunne monster koffers en bovendien ruime gelegenheid aanbieden tot het uitstallen van goederen. Men wil die rijtuigen doen opnemen in de gewone treinen en ze op die stations waar de reizigers zaken hebben te doen, op een zijspoor doen zetten. Een oud-spoorwegdirecteur van groote ervaring voorspelt der onderneming zekerheid van wel slagen en gelooft dat de spoorwegbest uren bij deze nieuwe wijze van vervoer gaarne zullen medewerken. De reizigers voor een zelfde plaats zouden in één rijtuig ingedeeld en zoodoende een vast tarief per mijl bere kend kunnen worden. Laatstgenoemden zullen veel besparen door het ver vallen der kosten voor bagagevrackt en voor het over brengen hunner zware koffers van stations naar hotels en omgekeerd. Bij de nieuwe inrichting zal de reiziger eenvoudig de kooplieden uitnoodigeD zijne goederen >n plaats van in een hotel in den wagen te komen bezien. Een friesch schippermet zijn vaartuig in de baven van Bergen-op-Zoom liggende, heelt in een oogenblik van woede zijn dochtertje van 9 jaar over boord willen werpen. De kleeren van het kind bleven evenwel aan een haak hangen, waardoor het aan W. d. K. gelukte, het meisje uit de handen van den ontaarden vader te redden. Hierop sprong de vader zelf te wateren werd s'echt.s met moeite gered. De justitie heeft zich met de zaak ingelaten. Het Journal d' Ilygiène waarschuwt voorzichtig te zijn bij bet gebruik der zweedsche lucifers. Het is waar dat zij minder gevaarlijk zijn èn voor de werk lieden in de lucifersfabrieken èn voor bet publiek, dan de oude pkosphoruslucifers. Maar de koppen der zweedsche lucifers bevatten toch schadelijke stoffen zoodat een meisje, die zich onlangs daarmede trachtte te vergiftigenwerkelijk op den rand van het graf kwam. En de oppervlakte, waarop men de zweedsche lucifers afstrijkt, bevat vrij wat arsenicum die zich op het oogenblik der ontbranding in de lucht verspreidt. Te Acton, in Engeland, is een meisje van tien jaren, dut door bare ouders alleen met een knecht was ach tergelaten, verkracht en vermoord gevonden. De knecht was verdwenen. Men heeft hem echter reeds gevat. Bij de behandeling der gemeentebegrooting is door den gemeenteraad van Amersfoort besloten, eenige herstellingen te laten doen aan de ouderwetsche Kop pelpoort aan het einde der 'rivier de Eem- gelegen. Dat is de poortdie de beide Stadskaden bij het uit einde der Eem aaneenkoppelt. Volgens oudheidkundi gen bestaan'er maar drie in zoodanigen aard gebouwde poorten in gansch Eurojia; derhalve is zij wel de kos ten van onderhoud waard. Een americaansch jager in Maine houdt er geen jacht honden maar jachtkatten op na. De kat moet name lijk een uitstekenden aanleg hebben voor het vangen van eekhoorns De katten van dezen jager klauteren de boomen in springen de eekhoorns na van tak tot tak vangen ze bijna altijd en brengen ze gehoorzaam by hun meester. Te Parijs is eene zaak geopend die een levendige handel in ezelscoteletten drijft. AVat met de overige deelen van de geslachte ezels geschiedtwordt niet ge meld.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2