opend werdbetuigde de Koning zijn dank voor de bewijzen van vaderlandsliefde en welwillendheid, bij het hart verheffende feest te Keulen aan den dag ge legd. In den toestand der geldmiddelen is verbete ring merkbaar. De begrooting voor 1881 belooft een overschot, waardoor 14 milj. mark uit Pruisen's aandeel aan rijksbelastingen beschikbaar worden. De over gang van bizondere spoorwegen aan dm Staat geeft zoowel voor 's lands geldmiddelen als voor het open baar verkeer gunstige uitkomsten. De in de vorige zitting onafgedaan gebleven voorstellen omtrent de inrichting van het bestuur en de uitbreiding van den werkkrino der provinciale besturen zullen weder ingediend worden. Verder zal worden ingediend een voorstel tot verhooging van het pensioen voor weduwen van onder wijzers bij het lager onderwijs. Eindelijk wordt de landdag uitgenoodigd zijnerzijds mede te werken tot het invoeren van huishoudelijke hervormingen in het geheeie rijk. Den 29 werd tot voorzitter verkozen de heer Köller, duitsch-conservatiefmet 276 van de 325 stemmen tot eersten onder-voorzitter de heer Benda nationaal- liberaalmet 267 van de 327 stemmen en tot twee den onder-voorzitter de heer Stengelvrij-conservatief', met 170 stemmen tegen 144 op den heer Heeremann, lid van het centrum. De nationaal-liberalen en vrij- conservatieven hadd- n zich onvoorwaardelijk verklaard tegen het opnemen van een lid van het centrum in het bureau. De bondsraad keurde den 27 met algemeene stem men de voorstellen van Pruisen en Hamburg goed om op grond der socialistenwet aan personen die de openbare veiligheid in gevaar breugen het verblijf in Hamburg, Altona, AVandsbeck, Pinneberg, Lauenberg en de naaste omgeving te ontzeggen, aanvankelijk voor den tijd van één jaar. Reeds is de daarop betrekkelijke verordening in Pruisen's officieel blad verschenen zij treedt den 29 voor het pruisische grondgebied in wer king. De vreesvoor eenigen tijd gekoesterd dat deze zaak aanleiding tot spanning of botsing zou geven tusschen Hamburg en Pruisenis dus gebleken ijdel te zijn geweest. De fransclie gezant te Berlijn graaf Saint-Vallier keerde den 24 terug en zal vrij stellig dien post blijven bekleeden dat met nagenoeg vernomen wordt, omdat hij bekend staat als groot voorstander van het behoud van den vrede. Dezer dagen werd in het 23 kiesdist ict van het ko ninkrijk Saksen alwaar de socialistische candidaat het vroeger zelfs tot herstemming kon brengen, de candi daat der partij van orde bij eerste stemming met on geveer 1300 stemmen boven den socialistischen candidaat verkozen. Hoewel de eensgezindheid der conservatieven en der nationaal-liberalen bij deze verkiezing dien gun- stigen uitslag zeker in de hand werkte zoo hebben daartoe toch ook veel bijgedragen het gemis aan tucht onder de socialisten en de verlevendiging van de nij verheid waardoor onder de arbeidende klassen veel minder ontevredenheid bestaat dan voor eenigen tijd. ENGELAND. Nu gebleken is, dat de regeering voor het oogenblik aan liet parlement geene buitenge wone maatregelen tot handhaving der orde in Ierland voor stellen en zich alleen bepalen zal tot het vervolgen der leiders, zegt de Daily News, na het moeielijke van den toestand der regeering en het onmogelijke om wer keloos te blijven wanneer zij meende te doen te heb ben met eene soort van agrarischen opstand, erkend te hebben, dat een buitengewonekrachtige maatregel de voorkeur verdiend. In eene gerechtelijke vervol ging blijft dat blad weinig heil zien. Door die ver volging wordt de gewone wet toch in een geheel in onbruik geraakten geest toegepast en een antecedent voor beperking der vrijheid van spreken gegeven waarmede het niet ingenomen is. De Times keurt die gerechtelijke vervolging niet af, maar blijft haar onvoldoende achten een tijdelijke schorsing der Habeas- Corpus-acte blijft dat blad het best achten, omdat han gende het proces tegen de leidershet nemen van kelijk overzien en tijdig de bewoners van het kasteel waarschuwen kon voor naderend gevaar. „Af moede- lijk", besloot bij zijne inlichtingen „heeft deze plaats tot bewaar- en strafplaats van talrijke gevangenen ge diend want in een kelder, die onlangs is ontdekt aan gindsche zijde heeft men Fanny rilde. Angstig zag ze rond in deze geheim zinnige omgeving en zeide „het waren verschrikkelijke tijden waaraan die toren ons herinnert." „Laat ons verheugd zijndat wij betere tijden be leven.'' „Is die vreugde bij u eerlijk en oprecht gemeend?'' Bij deze vraag zag het meisje den graaf zoo doordrin gend aandat het hem voorkwam alsof zij in weinige oogenblikken een geheel ander wezen was geworden. „Hoe bedoelt gij dat? „Zeer eenvoudig. De tegenwoordige tijd heeft den adel zoo menig voorrecht ontj*omen waarop hij vroe ger trotsch was." „En daaraan herinnert gij mij nu in dezen toren die als een getuige uit lang vervlogen barbaarsche tij den ons allen tot een waarschuwend voorbeeld moet zijn. Met den vooruitgang in beschaving ontwikkeling en rechtsgevoelwas het noodzakelijkdat ook die voorrechten waarop gij doeltverdwenen als sneeuw voor de zon." Toen zij eindelijk weer naar buiten traden werden zij door zulk een heftigen rukwind overvallendat hunne hoofddeksels het moesten ontgelden de hoed van den graaf kwam tegen een stuk muur terecht en het ge lukte hem zijn eigendom te grijpenmaar Fanny's stroohoed werd ver medegevoerd over de toppen der boomen en was spoedig geheel uit het gezicht. krachtige maatregelen ter beteugeling van agrarische misdaden even noodig blijft. Op een maaltijd te Galway gaf Parnell den 25 te kennen, dat de ieren uit Amerika nog wel op andere hulp konden rekenen dan op liefdegiften. Hij beschul digde de regeering van niets gedaan te hebben om in den nood van Ierland te voorzien en na hen aan de openbare liefdadigheid van Europa en Amerika te heb ben overgelaten, aan dwangmaatregelen te denken, nu de iereu een verderfelijk en afschuwelijk stelsel van pacht afgeschaft willen hebben. Het instellen eener gerech telijke vervolging zou haar niet helpen, want al werden sommige leiders veroordeeld anderen zouden hunne plaats komen innemen. Bestond in iedere gemeente van Ierland een afdeeling van het land verbond, schor sing der Habeas Corpus-acte zou evenmin helpen als eenige andere dwangmaatregel en de ieren zouden met bun verzet blijven overwinnen. Intusschen zouden de iersche leden van het lagerhuis wel zorgen datal werd het parlement bijeengeroepen tot het goedkeuren van zulke buitengewone maatregelen die goedkeuring niet verleend werd. Werden zij gerechtelijk vervolgd dan zouden de ieren zeker even wakkere mannen naar het parlement afvaardigen. De bisschop van Waterford heeft inmiddels schriftelijk te kennen gegeven, dat hij instemde met de handelingen van het landverbond, terwijl O' Donnell die zich in de laatste parlementszitting van Parnell afgescheiden heeft, zich weder met hem ver- eenigde om de vervolging, waarmede de regeering dreigde. Den 26 werd Healy, secretaris van Parnell, in hech tenis genomenomdat hij den 18 gepoogd had door bedreigingen een pachter te beletten een hoeve te be trekken waarvan de vorige pachter verdreven was. Te Cork werd den 27 een zekere AValsh gevangen genomen onder beschuldiging dat bij Healy daarin gehol pen had do h later onder borgtocht weder vrij gelaten. FRANKRIJK. Te Roche sur Tonne werd den 25 in de hoofdkerk een mis gehouden ter eere van den Graaf van Chatnbord des middags had een feestmaal plaats, waaraan duizend personen deel namen. In een aan den graaf verzonden adres komt o. a. het volgende voormoogt gij. Monseigneurspoedig met uwe smettelooze vlag en den olijftak in de hand aan onze groote natie, in haar geloof en hare vrijheden vervolgd den alouden luister van vrede en veiligheid hergeven. Het gcwenschte oogenblik afwachtende, dat God moge doen aanbreken zweren de mannen der Yendée, bij de oude vaandels hunner voorouders, tot in den dood getrouw te blijven aan de edele leuze God en de Koning! De mannen der Arendée in hunne heiligste, hunne dierbaarste gevoelens, hunne godsdienst, hun vaderlandfamilien vrijheid gekrenkt hebben slechts ééne hoop den Koning Den 28 besloot de minister] aad generaal Cbarrette te vervolgen wegens eene bij dat feestmaal uitgesprokeu rede, waarin hij heftig te velde trok tegen de regeeringdie volgens hem de kostbaarste vrijheden der burgers aantastte daarmede hoofdzakelijk bedoelende de maatregelen te gen de niet erkende geestelijke orden. Ook besloot de ministerraad tot vervolging van de dagbladen die de leden der academische raden heb ben aangevallen wegens de door die raden genomen besluiten betreffende de jesuietensckolen. Er werd gezegddat de vereenigingdie de Ré- publique frnnfuiseGainbetta's orgaan, uitgeeft, de meeste aandeelen van het Journal des Débats had op gekocht mede met het oog op het plebiscietdat Gambetta op zijn naam schijnt te willen uitlokken door zich na weder invoering van het stemmen per lijstin alle departementen bij de algemeene verkiezin gen in 1881 candidaat te stellen. Het Journal des Dé- bats bevat naar aanleiding hiervan een klein schrijven, dat sedert eenigen tijd door de pers vele onjuistheden gezegd zijn omtrent den eigendom en de staatkundige leiding van dat blad. Het eenige nieuwe was, dat het lid der Kamer Réupon 15 aandeelen had gekocht. De overige 69 bevonden zich echter nog in handen derzelfde eigenaren oprichters van het blad terwijl „Ach hoe jammer van dien fraaien hoed riep de graaf uitterwijl hij moeite had met Eanny aan den arm tegen den zeer sterken wind op te komen. „Om dien hoed bekommer ik mij weinig antwoordde Eanny lachend. AVie hem vindt zal er meer genoe gen van hebben als mij het verlies spijt veroorzaakt. De vraag is dunkt mij op dit oogenblik waar moeten wij heen er komt een hevig onweêr opzetten." Inderdaad had er in de weinige oogenblikken die zij in den toren hadden doorgebrachteene totale om keering in de natuur plaats gehad. De hemel was met donkere grauwe wolken bedekt, die zich tot vervaarlijke massa's samenpakten. De wind werd hoe langer hoe feller en ging ten laatste in een volslagen orkaan over, die gierend en huilend de waggelende overblijfselen van de oude muren teisterde en het geheeie bosch en alles in den omtrek met vernieling en ondergang bedreigde. „Zie eens hoe die krachtige Hammen buigen voor de overweldigende kracht van den stormriep de graaf uit. „Komaan spoedig naar beneden misschien vin den wij aan den zoom van het benkenbosch het rijtuig," maar nauwelijks hadden zij eene vlakke, beschaduwde plek ongeveer ter halver hoogte van den heuvel be reikt, of het onweder barstte in al zijne hevigheid los. „"Wij kunnen niet verder," riep Reinhold. Onder dien ouden beuk daar, staat eene houten bank daar zullen wij dienen te schuilentot dat het weder wat bedaard is. Wij zijn bier ten minste tegen den regen beschutvervolgde hij toen bij met Fanny de beuk bereikt bad en kunnen tevens een heerlijk schouwspel genieten. Zulk een verschrikkelijk onweder heeft se dert verscheidene jaren niet in deze streken gewoed." Het was inderdaad een indrukwekkend schouwspel de staatkundige leiding onveranderd was gebleven. Den 29 werden des morgens te Perpignan en te Mar seille de besluiten van 29 Maart 1en uitvoer geleed tegen de Capucijnen. Te Marseille moest de commis- saris van politie de deuren met geweld laten open breken. Afschillende legitimisten, die de geestelijken in hun lijdelijk verzet hadden bijgestaan, werden gevan gen genomen. In een te Parijs gehouden vergadering van cotnmu. nistische burgers werd met algemeene stemmen een motie van afkeuring aangenomen tegen de regeering wegens het vervolgen van Pyat en het verbieden der bijeenkomst tegen generaal de Cissey de voorzitter, burger Humbert, vertelde bij die gelegenheid o. a. dat zoo men da ware republiek werkelijk wilde men haar ook krijgen zou daarvoor behoefde geen geweer genomen te worden een bezem was voldoende. GRIEKENLAND. Den 27 lichtte de president minister Komoundouros het programma van het nieuwe ministerie met een enkel woord toe. Het gevoelen over de militaire toebereidselen was bekend Europa had een beslissing genomen wel e uitgevoerd moest worden. Aan die uitvoering waren de nationale eer, de grootste belangen de toestand van Grieland's zo nen en de eerbied voor Europa's besluit verbonden. Door dat besluit had Europa de getuigenis willen af leggen van de onderlinge verplichtingen der volkeren en van de noodzakelijkheid tot bescherming der groote gemeenschappelijke belangen tot handhaving van den alg meencn vrede. Het was dus een vereischtezich vlijtig' voor te bereiden om in staat te zijn de aan de uitvoering verbonden moeilijkheden te boven te komen, Trikoupis de afgetreden minister-president verzocht nadere inlichtingen over de te volgen staatkunde, aan welk verzoek echter niet voldaan werd. Een verzoek van den minister aan de Kamer, om haren arbeid tot 1 Nov. te staken opdat de regeering de dringende wet ontwerpen betreffende de legerhervorming zou kun nen gereed maken, werd aangenomen met 111 tegen 59 stemmen. ITALIË. Tegen 15 Nov. zijn de Kamers bijeen geroepen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de begrootings- commissie van het Dolkshuis beval de heer Rakowski het nemen van krachtige maatregelen ter dekking van het tekort aan en in het bizonder het besparen van uitgaven bij bet leger. De president-minister Tisza verzocht aan die commissiein de bestaande omstan digheden niet te volharden in het denkbeeld om de ui gaven voor het leger te verminderen omdat het bestaan der monarchie daardoor in gevaar zou kunnen worden gebracht. De commissie uit de hongaarsehe delegatie behan delde den 28 de begrooting van buiteniandsche zaken. Minister Hay merle antwoordde op de hem gedane vra gen dat wanneer na de regeling der militaire voorwaar den betreffende de overdracht van Dulcigno, en het ver trek der turksche troepen d.emontenegrijnen het be twiste gebied niet binnen korten tijd bezet hebben de vlotendemonstratie als geëindigd beschouwd moet worden. Oostenrijk zou geen deel n< men aan eenigen maat regel, welke tot oorlog met Turkije zou kunnen leiden. Hij hoopte, dat spoedig de handelsbetrekkingen met Duitschland door een tariefsverdrag geregeld zouden zijn. Hij geloofde aan een bestaan van Turkije binnen de door het berlijnsche verdrag aangewezen grenzen in dien de Porte van hare zijde deed wat noodig was. Het was hem niet bekend, dat de Porte troepen naar Oost- Rumelie had willen zendendoch daarin verhinderd was geworden. De minister-president Tisza ontving wegens zijne bi. zondere verdiensten en als bewijs van het bizonde vertrouwen des Keizers bet grootkruis der Stefan us-orde Vervolg der binnenlandse/ie berichten in het tweede blad. dat zich aan de oogen der beide toeschouwers voor deed. Door den hevigen storm voortgezweeptvlogen de zware donkere wolkengevaarten door het luchtruim en pakten zich zoo dicht te zamen dat het zonlicht er door verduisterd werd. De bliksem vertoonde zich niet als gewoonlijk in zigzagvormige lijnen maar woedde zoo fel dat het uitspanselwanneer hij zich vertoonde, op een vuurzee geleek om in het volgend oogenblik weer even zwart en donker te worden als te voren. Met wijd geopende oogen staarde Eanny het woedea der elementen aan nog nooit had zij zulk een onwe der aanschouwd zwijgend en met gevouwen banden wendde zij hare oogen naar boven. Op Reinhold had den deze natuurverschijnselen eene tegenovergestelde uitwerking hij geraakte in eene wilde opgewondenheid. „O," riep hij in vervoering uit„een dergelijk tooneel gaf ons de slag bij Sedan te aanschouwen toen van alle kanten het zware geschut vlammen spuwde en dood en verderf verspreidden onder alles in het ronde, terwijl door het aanhoudend gebulder der zware stuk ken de aarde beefde en schudde onder de voeten der dappere soldaten. Ha, dat was een dag! Evenals nu het ontembare geweld van den storm de hoogbe jaarde boomstammen teistert en ze als stroohalmen buigt en breektvlogen de huzaren der Eranschen op onze gelederen los. Hun oorverdoovend geschreeuw, hun1 mijn God, wat deert u?" Bij het felle licht van een bliksemstraaldie voor een ondeelbaar oogenblik den gebeelen omtrek ver lichtte had Reinhold toevallig naar Eanny ziende bemerktdat haar gelaat doodsbleek was en ze van angst over haar geheeie lichaam sidderde. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2