No. 82*. Twee en tachtigste Jaargang. 1880 ZOND A TWEEDE B L A D. CTOBE li. 31 Buitetilimb öimtcnlanb Prijs der gewone Advertentiën Clücrlci. it Deze Courant wordt Dinsdcig'j Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. SERVIE. De vertegenwoordiger van Duitschland te Belgrado ontving last, om Oostenrijk's eischen bij de regeering krachtig te ondersteunen. TURKIJE. De turksche gelastigde, die een pro clamatie overbracht, waarin de albaneezen tot onderwer ping werden aangemaandis te Dulcigno vermoord. Riza-pacha zelf onderhandelde met Monteneg o. Deze aanslag zal de Potte tot strenge maatregelen noodza ken. De overdracht van Dulcigno zal nu waarschijnlijk op 1 Nov. geschieden. De engelsche vlooi in de Mid- dellandsche zee zal tot 18 vaartuigen vergroot worden. Volgens later bericht is Server-pachagouverneur van Salonika, benoemd tot commissaris-generaal met volmacht van den Sultan om Dulcigno over te geven en zou Risza-pacha ontslagen zijn. ZUID-AMERIKA. De stam der Poedos in het oosten van Grikwaland kwam in opstand. Tv ee overheidsper sonen we. den vermoord. De koloniale troepen raakten bij het dorp Lethorodi herhaaldelijk slaags met deBasoeto's. PERZIE. De Kurden zouden volgens geruchten uit Tabriz onder den Sheik Abdullah Urumiah ingenomen hebben. Van den engelschen consul aldaar werden geene berichten ontvangen. De telegraaf lijn naar Khoi is 3 dagen geleden doorgesneden 8000 slecht gewapende manschappen werden verzameld om Tabriz te verdedigen. Yan 1—5 regels 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 28 heeft de minister overgenomen een amen dement op art. 38 (vervolging van kinderen) van den heer v. Gennepten doel hebbende om in de Rijks opvoedingsgestichten te kunnen opnemen niet alleen kinderen die misdrijven plegen maar ook die bedelen. Op art. 53 (drukpersmisdrijven) is met 31 tegen 25 stemmen verworpen een amendement der commissie van rapporteurs strekkende om den drukker alleen straf baar te stellen indien hij op de eerste aanmaning wei gert, den schrijver van een ongeteekend stuk te noe men of indien hij vóór de verspreiding wistdat de schrijver niet vervolgbaar was of zich in het buitenland bevond. Den 29 ismet verdaging van enkele artikelen de afdoening voortgezet tot art. 15G. Bij eene stem ming waren slechts 44 leden tegenwoordig. Het bestuur van het Pensioen-verbond te Rotter dam heeft den 19 een adres aan den Koning gericht, waarin met eene nadere toelichting van het onder werp, het verzoek is hertaald, reeds in 1877 en 79 gedaan dat tot eene spoedige herziening der pensioen wetgeving voor de burgerlijke ambtenaren en het be palen van een pensioenfonds voor hunne weduwen en weezen moge worden overgegaanwaarvan de nood zakelijkheid zich steeds dringender laat gevoelen. De gemeenteraad van Texel heeft den 23 eene verordening vastgesteld tot wering van aan klauwzeer lijdende schapen van de veemarkt. Die van Haarlem heeft den 27 besloten niet tot het vaststellen van der gelijke verordening over te gaan. In den nacht van 24 October is de turfschip per H. Voerman, wonende te Ambt-Voilenhove door eenige jongens, die, door geweld aan zijne wening te maken hem buiten de deur gelokt hadden zoo mis handelddat hij voor dood in huis werd gedragen. Enkele dagen daarna is hij aan de gevolgen bezweken. Hij laat eene vrouw met zeven onverzorgde kinderen achter. De justitie heeft de vermoedelijke daders ge vonden, die een voorloopig verhoor hebben ondergaan. Bij kon. besluit van 25 Oct. is aan den o i. amb tenaar H. Holtz, laatstelijk assistent-resident der Ooster districten van het gouvernement Celebes en onderhoo- righeden thans met verlof hier te lande op zijn ver zoek eervol ontslag verleend met toekenning van het pensioen waarop hij aanspraak heeft. Te Soest is in den nacht van 25—26 afgebrand de boerderij van A. v. Klooster, waarbij 4 koeien 2 paarden en 1 varken in de vlammen zijn omgekomen. Alles was tegen brandschade verzekerd. De gemeenteraad van Anna Paulowna heeft den 26 de begrooting voor 1881 vastgesteld op een bedrag van f 13,633,22 die van Haarlem deed het den 27 tot een cijfer van 623,431. Den 26 is de rederijkers-wedstrijd aangevangen, uitgeschreven door de kamer „NV est-Brisia" te Hoorn. De kon. letterlievende vereeniging „Hooger zij ons doel'', van Amsterdam voerde op „de Grafsteen" en buiten mededinging „Ik inviteer mijn kolonel." De parkzaal was stampvol. Den 27 werd te Willemsoord, aan boord van het fregat Evertsen aan den korporaal der mariniers H. J. v. d. B. de Militaire Willemsorde 4e klwelke onder scheiding hij zich door slecht gedrag onwaardig had be toond door den commandant ontnomen en hij tevens tot marinier 3e kl. gedegradeerd. De aRemeene vergadering van den Nederland- schen Protestantenbond is den 27 's avonds te Deven ter geopend met eene feestelijke bijeenkomst in de Groote kerk, waar ds. Knappert, van Leiden, als spreker optrad en een zangkoor onder leiding van den heer C. A. Brandts Buys toepasselijke tukkeu deed hooren. Oen 27 zijn te Londen aan de inzenders van het nederlandsehe melkvee de eerste, tweede en derde prij zen toegekend wegens de melkrijkheid hunner koeien die het wonnen van al de engelsche rassen. De in zenders der bekroonde dieren zijn Eennema, te Huizum. S. Zuurbier, te Spierdijk, en de Groot, te Oterleek. Deze wedstrijd had plaats onder toezicht van dr. Voelcker en wekte in Engelaud de grootste belangstelling. De gemeenteraad van den Haag heeft den 28 uit de onvoorziene uitgaven voor 1881 aan B. en NV een credi t van 3060 toegestaan om uitvoering te geven aan het beslu't tot oprichting vaneen huldeblijk voor het raadslid jr. H. C. A. Ver-Heull in de scheve- ningsche boschjes hetwelk zal bestaan in een overdekte marmeren rustbank. De rechtbank te 's Gravenhage heeft den 28 in de zaak van den brander S. en de destillateurs Y. en B. te Leiden, beschuldigd vau frauduleus vervoer van gedestilleerd veroordeeld S. wegens het fraudu leus vervoer en B. wegens het ontvangen en opnemen van het gedestilleerd tot 3000 boete of 2 maanden gevangenisstraf, en S., wegens mishandeling van een ao-ent van policie die de zaak ontdekt had, tot lo da gen celstraf. Van dit feit werd B. vrijgesproken. In den gemeenteraad van Rotterdam werd den 28, vóór den aanvang van de beraadslagingen over de begrooting, door den heer Wesenhagen, rechter aldaar en°sedert een jaar lid van den raad, onder toejuiching zijner medeleden verklaard dat hij, na kennisneming van vele gegevens en bescheiden, moest erkennen, dat de uitdrukkingendoor hem met zoovele anderen na de Pincoffs-catastrophe in 1879 in ongunstigen zin over de gemeente-huishouding gedaan, geheel onjuist en on verdiend waren en dus door hem ingetrokken werden. De begrooting is vastgesteld op 4,965,813,11, en daar onder 50000 uitgetrokken voor eene nieuwe tusschen- school wegens het toenemend aantal leerlingen. Door het prov. bestuur van Noordholland is den 28 aanbesteed het driejarig onderhoud der duinen op het eiland Vlieland, minste inschrijver C. Douwes Bak ker Boer aldaar, voor 4991 per jaar; het verbeteren der verdedigingswerken op het Noorderstrand van Vlie land geraamd op f 16000 minste inschrijvers J. Ol denburg te Bergenen H. Nottelman te Sehoorl voor f 14,648. De kroonprins en kroonprinses van Denemarken hebben den 28 een bezoek gebracht aan den Koning en de Koningin, op het Loo. De rechtbank te Tiel heeft den 28 dr. H. Rood- buyzen Jr., lid der Algemeent- Synode en predikant te Zaltbommel. beklaagd wegens het verspreiden, in Mei, van een strooibiljet zonder naam van schrijver of druk ker, maar waarop stond „Overdruk uit de Bommelsche Courant", vrijgesproken. Het betrof, zo als bekend was, 3 advertentiën, door hem in die courant geplaatst. Het O. M. had 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Op de boot van Alkmaar naar Nieuwediep had in den nacht van 28 op 29 te Zijperslnis een treffend ongeluk plaats. Een der touwen waarmeê de boot zou vastgelegd worden geraakte om het been van een dekknechtterwijl de boot nog in beweging was. Het been werd letterlijk afgesneden. Nadat de wond voor loopig met lake; s verbonden waswerd de gekwet ste per vigilante naar Nieuwediep vervoerd waar hij in het hospitaal werd opgenomen. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De rechtbank te Amsterdam heeft den 29 van de 4 personen, die in de vorige week terecht stonden wegens de ongeregeldheden op de Joden-Breestraat2 tot eene maand en 2 tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De gemeenteraad van Hoorn heeft de begrooting voor 1881 vastgesteld. Inkomsten en uitgaven zijn ge raamd op eon gelijk bedrag van 284,846,25 hieron der begrepen aan buitengewone ontvangsten f 1C3,390 en aan buitengewone uitgaven 125,315. B. en W. van Dordrecht hebben den gemeenteraad voorgesteld om de som van f 127,000 ontvangen, voor de onteigening van een gedeelte van den Stadspolder ten behoeve van den spoorweg Üordrecht-Elstaan te wenden tot inpoldering en bemaling van eene opper vlakte van p. m. 100 bunders van den Stadspolder. In een gedeelte van de Sc'nermeerbehoorende tot de gemeente Oterleek is de pokziekte onder de schapen uitgebroken. De school te Ocstop Texel die sedert eenige jaren gesloten was zal eenigszins hersteld en vervol gens op nieuw in gebruik genomen en onder de lei ding van een hulponderwijzer met acte van hoofdon derwijzer gesneld worden. Te Gouda is een schippersknechtdie door een schipper op een bootsmansstoeltj.' naar den top vau den mast geheschen werddoor het breken van een der touwen van ht stoeltje op het dek gevallen en zoodanig aan het hoofd vei wouddat hij terstond een lijk was. De gemeenteraad van Hoorn heeft beslotende school voor kosteloos onderwijs te splitsen in een voor jongens en een voor meisjesook met het oog op hec onderricht in nuttige handwerken voor de laatsten de bezoldiging van den onderwijzer der tusschenschool te verhoogen tot f 1100, behalve de som tot vergoeding van huishuur. Tot zetters van 's Rijks belastingen zijn door den commissaris des Konings in Noordholland benoemd de heeren A. Zijp en K. Kos te Zijpe, J. Bruggeman en J. Stammes te Schagen J. Peetoom en 0, v. Hanx- leden te S. Maarten, D. R. Kaan en J. J. Kaan te Wieringer waard. Kerkvoogden en notabelen der herv. gemeente te Oudorp hebben met algemeene st-mmen besloten, het tractement van den tegenwoordigen predikant te ver hoogen met eene personeele bijdrage van f 200. Tot hoofd-ingeland van den Hondsbossche en Duinen tot Petten, in het le district vau Duinkavel is den 27 Oct. te Sehoorl met algemeene stemmen herbenoemd de heer mr. J. J. H. vau Reenen te Bergen. De acte voor gymnastiek, middelbaar onderwijs, is te 's Gravenhage verworven door NV. Visservan Monnickendam. De kamers van koophandel te BredaBergen op Zoom en Oosterhout hebben zich tot den minister van financiën gewend met het verzoek de oude kope ren centen zoo spoedig doenlijk buiten omloop te stel len ten einde de belgiscke centen te weren, welke in de grensstreken weder meer en meer in omloop komen. Tot hulponderwijzer te Warmenhuizen is benoemd de heer C. G. C. van Daalen, van Haarlem. De gemeenteraad van Amsterdam heeftbij de behandeling der begrooting voor 1881 de 1000 uitgetrokken voor premiën ter aanmoediging der (mis lukte) paardenmarktgeweigerd maar het marktgeld voor die markt afgeschaftde subsidie aan de Quelli- nusschool verhoogd van 1000 op 2000, eene sub sidie aan de teekenschool der timmermansvereeniging „Concordia inter nos" geweigerd subsidiën toegestaan van f 2000 aan de Tooneelschool en van 3000 aan de teekenschool der meubelmakersvereenigiuguit de nog voorhanden gelden der leening van 1874 uitgetrok ken 470,300 voor schoolbouw 120,000 voor aanleg van nieuwe straten en wegen enmet 17 tegen 14 stemmen '180,000 voor eene groentenmarktwelke f 480,000 zal kosten met inbegrip van f 30,000 rente gedurende den tijd van aanleg. Ten gevolge van een voorstel van den heer Teixeiraom een memoriepost van f 1 uit te trekken voor den bouw van gasthuizen, is door B. en NV. voorgesteld en door den raad goed gekeurd om f 100,000 uit te trekken tot het aanvangen van den bouw van één gasthuis, op het reeds in 1875 daartoe aangewezen terrein van den stads-timmertuin Bij J. v. Boekhoven te Utrecht is verschenen „De Wet op de openbare middelen van vervoer. Met aan- teekeningen door Henri Boers secretaris der Neder landsehe Centraal Spoorwegmaatschappij." 't Betreft de met 1 Sept. j 1. in werking getreden wet v n 23 April 1880 betreffende genoemde middelen met uit zondering der spoorwegdiensten. Op een geschiedkun dig overzicht doet de bewerker de wet volgen elk ar tikel toegelicht door hetgeen daarover bij de behande ling in de Staten-Generaal is geschreven en gezegd daarna het kon. besluit bedoeld in art. 7 ter verzeke ring van de veiligheid der reizigers, en eindelijk dat tot invoering der wet. Voor ondernemers, ambtenaren van waterstaat en policie, ook voor reizigers, heelt de heer Boers een nuttig werk verricht. Naar men zich herinneren zal, is in November 1878 een der hotels op den Rigi Kulm verbrand. Het was voor 250,000 franken verzekerd en deze werden den eigenaar uitbetaald. Eenige dagen geleden had hij een geschil met zijn schoonzoon. Deze moet nu hebben verklaard, dat hij op aandrijven van zijn schoonvader het gebouw in brand stak en de andere leden van het gezin medeplichtig waren. De heer Eürstzijn zoonzijne dochter en zijn schoonzoon zijn dientengevolge te Zurich gevangen genomen. Hij was daar eigenaar van het Zwaard-hotel.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5