No. 83. Twee en tachtigste Jaargang. 1880. W O E S I) V li 3 N O V E M B E 15. FEUILLETON. Sneeuwvlokken. Prijs der gewone Advertentiën fiititculanb. AlKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk 1, De 3 nummers O 06. Van 15 regels/0,75; iedere regel meer/0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ""«Si-— Fij de aanstaande verkiezing van leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, zij menwat de keuze van nieuwe leden betreft, indachtig, dat, naar luid van artikel 5 van het koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad No. 1 gewijzigd bij k k. besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad No 80) hij tot lid benoembaar isdie den ouderdom van 30 jaren k eft bereikt, woont ter plaatse waar .de Kamer is gevestigd en aldaar ten minste 5 jaren bestuurder is eener onderneming van Handel of van fabriekwezen of in eenige met die takken van nijverheid in verband staande betrekking is geweest. DU1TSCHLAND. De pruisisehe regeering heeft medegedeeld dat zij niet voornemens is de jachtwet weder in te dienen daar zij den schijn wenscht te vermijden dat zij ter wille van de zonderlinge door het Heerenhui. aangenomen houding iets doen zou, dat ifi de tegenwoordige omstandigheden als een blijk van bizon- dere toegeeflijkheid jegens dat Huis zo', worden opge vat. Evenmin zal op nieuw een voor racht worden ingediend tot het heffen eener belasting op liet tappen en verkoopen van wijn en sterken drank; waarschijnlijk zal daarvoor in de plaats treden een door de stokers te betalen belasting op den brandewijn. Sommige bla den zien in dezen maatregel de bed eling, om de libe rale partij gunstig te stemmen en zich zoodoende van haren steun te verzekeren bij de behandeling der ge wichtige aan de orde komende vraagstukken in het Huis der afgevaardigden. Nadat de Keizer zich in de afgeioopen week op uitnoodiging van den groothertog van Mecklenburg te Ludwigslust bevond om aldaar te jagen, was hij den 1 weer te Berlijn bij de onthulling van het standbeeld van den veldmaarschalk von Wrangel. In sommige bladen wordt van een plan gewag ge maakt tot het graven van een kanaal tusschen den Rijn en de Eemsom aan de handelssteden langs den Ne- der-Rijn een weg naar de Noordzee te geven, buiten Nederland om. Dit nieuw te graven kanaal zou niet langer dan 13 duitsche mijlen behoeven te zijn en door de Kamers van koophandel te Emden cn Essen ge steund worden. ENGELAND. Het liberale lid van het Lagerhuis Cowen heeft in eene te Newcastle tot de Ieren onder zijne kiezers uitgesproken rede aangetoond, dat de door het iersche landverbond ontworpen plannen niet veel verschilden van die voor 11 jaren door John Bright reeds in het midden gebracht. Volgens hem moest de Staat een aantal van de grootste iersche grondeigenaars uitkoopen en hun land aan de iersche pachters ver- koopen onder milde voorwaarden voor den tijd van be taling. De Daily News vindtdat dit plan zich door veel aanbeveelt, al zal het ook groote moeielijkheden doen ontstaan. Een der grootste bedenkingenwelke daartegen kan worden ingebrachtis gelegen in de vraagwie de gelden daarvoor zal verschaffen. Een proefneming op kleino schaal zou zeer aanbevelings waardig zijn, want om voor eene proefneming op groote schaal het geld uit de schatkist te gebruiken, zou min of meer bedenkelijk wezen. FRANKRIJK. De deur van het klooster der Récol- lets (Eranciscaners) te Avignon is den 29 met geweld open gebrokenwaarna de van binnen aangebrachte versperringen opgeruimd moesten worden de kapel werd gesloten en verzegeld. Buiten het klooster heerschte groote opgewondenheid, welke langzamerhand bedaarde, nadat 14 personen, waaronder 8 vrouwen, in hechtenis waren genomeu. Ook te Rennes werden diezelfde kloos terlingen verdreven. Een commissie uit de katholieken te Marseille bood den prefect een protest aan tegen de uitvoering der besluiten van 29 Maart. De prefect weigerde het stuk aan te nemen en verklaarde allen, die de wet niet gehoorzaamden als oproerlingen te beschouwen. Het postcongres stelde den tekst vast van de over eenkomst betreffende het vervoer van postpakketten zonder opgave van waarde. Den 3 zal de overeenkomst geteekend worden. In een den 31 te Parijs gehouden en door eenige duizenden bijgewoonde bijeenkomst van houders van turksche schuldbrieven is het comité bevestigd en de heer de Tocqueville tot afgevaardigde benoemd, om de aanwezigen te Parijs en te Konstantinopel te vertegen woordigen. ITALIË. Paus Leo XIII hield den 25 een rede tot de oud-beambten van het pauselijk be tuur. Daarin beklaagde bij zich in de eerste plaats, dat hij niet vrij was. In den toestandwaarin bij zich bevondkon hij slechts weinig doen tot bestrijding van het ongeloof, dat meer en meer, vooral in Italië, toenam. Het onderwijs op de italiaansche scholen en de viering der septemberfeesten werden afgekeurd. Verder beklaagde hij zich, dat de hinderpalen voor het bestuur der kerk zoo zeer vermeerderd worden door het onthouden van de hulp der congregatiën uiteengedreven wordende om ze te vernietigen. Deze laatste verklaring, waarschijnlijk geuit met het oog op hetgeen in Frankrijk gebeurt, trekt zeer de aandachtomdat de Paus tot heden tegenover de buitenlandsche regeeringen een zeer prijzenswaardige omzichtigheid in acht nam. Het Journal des Débats ziet in deze rede in verband met hetgeen reeds meer gebleken is, een voornemen om terug te keeren ot de staatkunde van Pius IX. Ten slotte zegt dat blad da1" in ieder geval op het stuk van onderwijs op geene inschikkelijkheid van het Vati- kaan te wachten is. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit de door minister Haijmerle aan de commissie uit de hongaarsche dele gatie gegeven inlichtingen is nog gebleken dat, al had Oostenrijk-Hongarije zich onttrokkende demonstratie met de vloot toch zou hebben plaats gehad. Daarom had dat rijk zich daarbij aaugesloten mits men alleen van de zeezijde handelde Dulcigno niet beschoot en de geheele zaak niet tegen de Portemaar tegen de Albaneezen richtte. Omtrent bet grieksche vraagstuk waren vooreerst geene handelingen te wachten de aanhangige punten zouden waarschijnlijk niet spoedig afgedaan worden. De onderhandelingen over den Donau lieten zich beter aanzien en Rumenie zou wei tot betere gedachten komen. Ten slotte werd in zeer warme woorden gesproken over de verhouding met Duitschland, waardoor de leemte, in de troonrede door velen opgemerkt, aangevuld werd. In verband daarmede heeft het ook meer dan gewoon lijk de aandacht getrokken, dat de Keize bij een eigen handig en zeer hartelijk schrijven graaf Moltke geluk wenschte met zijn feOsten verjaardag. TURKIJE. Derwiseb-pacha werd te Antivari ver wacht om onmiddelijk met Bozo Petrovic de overgave van Dulcigno te regelen. Een onbekende veroorloofde zich te Varna beleedi- gende handelingen jegens den franschen consul-gene raal. Ee gezant te Konstantinopel zond dientengevol ge een fransch oorlogschip daarheen. BULGARIJE. Den 27 werd de Kamer geopend met een troonrede, voorgelezen door den minister pre sident Zankoff, bij afwezigheid van vorst Alexander. De betrekkingen met alle mogendheden waren bevre digend en de Keizer van Ruslandde bevrijder der Bulgaren gaf voortdurend blijken van zijne bizondere welwillendheid jegens het vorstendom zooals den Vorst, toen hij bij het' overlijden der Keizerin Petersburg be zocht nog gebleken was. Bij zijn bezoek aan den Vorst van Servie had hij vele blijken van welwillend heid ondervonden welke hem tot waarborg strekten voor de handhaving der vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide reeds door den band van gemeen schappelijk ras verbonden volken. Ook had bij van de ontmoeting met den Vorst van Rumenie gebruik ge maakt om te betoogen het belang der voortzetting van goede betrekkingen met dat rijk. De troepen hadden in liet onderdrukken der rooverijen goede diensten be wezen. Een wetsontwerp tot oprichting eener nationale militie zou aangeboden worden, alsmede een tot aanleg van spoorwegen. Tevens zon mededeeling worden ge daan van de onderhandelingen over dien voor het land zoo belangrijken aanleg gevoerd. VEREENIG DE STATEN. Het hoofd van de af- deeling geheime dienst bij het ministerie van financiën heeft een persoon verhoordonlangs te Chicago gevan gen genomen en in het bezit gevonden van valsche schuldbekentenissen der Vereenigde Staten. Zijne be kentenis doet vermoeden dat 60 nagemaakte stukken van 1000 dollars 2500) van 1881 naar Europa ge- 20) Naar het Hoogduitsch van R. Elcoo. Het meisje antwoordde niet. De graaf vatte hare hand en hield die in de zijne. „Gevoelt ge u niet wel?" vroeg hij bezorgd. Zij schudde het hoofd en antwoordde met een bange zucht„ik ben zoo angstig," Ja, zij was bang, maar het was eene vrees van bi zonderen aard die haar vervuldeeen mengsel van angst en gelukzaligheid. Zij bevond zich geheel alleen, in dit vreeselijk onweder, bij dien woedenden strijd der natuurkrachten met den man dien zij beminde. En toen zij dien man aanzag aan bare zijde staande met schitterende oogen als 't ware in uitdagende houding tegenover den loeienden stormgevoelde zij dat zij in hem haar ideaal had gevonden. Zijne forsebe mannelijke gestalte verraadde zooveel stoutmoedigheid en vastberadenheid dat zij geheel met bewondering en ontzag voor hem werd vervuld. Als ze uiting had mo gen geven aan de innigste wenschen van haar hart dan zou ze hem hebben willen toeroepen Laat mij in uwe armen rusten Welk een geluk om in deze oo- genblikken van gevaar, in u een beschermer te vinden Maar zij had bet recht en ook den moed niet zoo te spreken zij mocht én kon immers niet verwachten dat hij voor haar dezelfde gevoelens koesterde misschien dreef hij wel in stilte den spot met hare vrees maar toch was zij niet in staat zich thans heldhaftig en bedaard te toonen nu ze door eene hevige angst werd gekweld. Toen de graaf zich bezorgd naar haar voorover boogontweek ze dus zijne blikken en wees met eene haastige beweging in de richting van het noorden waar zich weer een ander natuurverschijnsel aan de oogen van het paar vertoonde. Reinhold zag in de aangeduide richting en bemerkte dat de daken en torens van zijn kasteel met kleine blauwe vlammetjes als overdekt waren. „Dat is het Sint-Elmus-vuur De geheele atmosfeer is met electriciteit overladen riep hij uit„Ik beken, dat ik nooit in mijn leven getuige was van een meer indrukwekkend tooneel. Hoort die storm eens loeien! Houdt u vast aan mijnen armEanny. Wees onbe zorgd het onweder zal ons niet deren." En Eanny vleide werkelijk haar hoofd aan de borst van den sterken man als het sidderende vogeltje dat tegen het nakend gevaar bescherming zoekt onder de vleugelen der moeder. Een zucht van verademing ont snapte aan hare horst want nu gevoelde zij zieh vei lig. Maar ook Reinhold voelde zich zonderling te moede. Op eens ontwaakte er eene innige teederheid in zijn boezem voor het schuchtere wezendat zoo angstig bescherming bij hem zocht en gevoelde hij zieh krach tiger en heter dan ooit in staat, om alles te doen, als 't er op aan kwam haar te beschermen. Plotseling doorkliefde een bliksemstraal de lucht oogenblikkelijk gevolgd door een hevigen donderslag. Het felle lieht verblindde Reinhold en het vreeselijke rollen des donders scheen hem te verdooven. Hij hoorde een zachten gil naast zich en Eanny zonk loodzwaar in zjjne armen haar hoofd hing slap op zijnen schou der hij omvatte eene doode. „Zou de laatste bliksemstraal haar hebben getroffen?" Door namelooze schrik en angst bevangen sprong hij op hij wilde haar in het gelaat zien maar de dikke duisternis om hem heen maakte het onmogelijk. Reeds begon het te hagelen. Een oogenblik stond hij beslui teloos maar spoedig onttrok hij zich met al zijne wils kracht aan den invloed der schrik nam het meisje in zijne armen op en stormde zoo snel zijne voelen hem konden dragen, ondanks hagelslag en regen, met zijnen lieven last den berg verder af. Toen hij hijgend van inspanning den weg bereikte, scheen het of, tengevolge der geweldige ontlasting van electriciteit, de kracht van het onweder gebroken was; de storm werd minder en allengs klaarde de lucht op. Nadat de g-aaf herhaalde malen den knecht, dien hij had achtergelaten bij den naam had geroepenal voortijlende in de richting van het slot, ontdekte hij dien eindelijk, met zeer groote moeite het vurige paard bedwingend, dat door den bliksem schuw geworden was. Snel liep hij naar het rijtuig legde zijnen last op de bank en joeg met lossen teugel naar het slot. Meer dan tien minuten, die den graaf als eene eeuwig heid toeschenen bleef het doodsbleeke gelaat van het meisje strak en bewegingloos, toen eindelijk een nauw- lijks hoorbare zucht aan hare borst ontsnapte zij leefde nog. Reinhold herademdeen had we! kunnen juichen van vreugde. Met innige deelneming staarde hij op het liefelijke meisjesgelaat, en besefte eerst nu ten volle hoe schoon ze eigenlijk was. Haar hoofd rustte aan zijne borst als eene rozenknop wier stengel door den wind is geknakt. Het hart bonsde Reinhold zoo ge weldig dat hij uit volle borst adem schepte. Eeue

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1