No, 85*. Twee en tachtigste Jaargang. 1880. Z O ND A G 7 N O V E M B E B. TWEEDE B L A D. iSuitcnlanb. föintmtUnb, Prijs der gewone Advertentiën Ctllcrlei» Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. VEREENIGDE STATEN. In de proclamatie, den 1 door den president uitgevaardigd bij gelegenheid van den jaarlijkscben dankdag, komt o. a. voor, dat het land nooit in het algemeen zoo overvloedige rede nen tot dankzegging had wat betreft den toestand der gezondheid en de overal heerschende welvaart. Met de geheele wereld verkeerde men in vrede en vriendschap en de overgroote meerderheid van het volk bleet gehecht aan de beginselen van vrijheid en ge rechtigheid. De berichten omtrent de juiste verhouding der par tijen tengevolge van de verkiezingen zijn nog zeer uit- eenloopeude. Het nieuwe Huis der Vertegenwoordi gers zal volgens de Times bestaan uit 149 republikei nen 140 democaten en 4 greenbacke/s volgens de Herald zullen de republikeinen een meerder: eid van 12 stemmen hebben volgens de Tribune van 13 a 25. Volgens de laatste berichten zouden de democraten in den Senaat een kleine meerderheid hebben. Te Denver in Colorado zijn thans 1000 burgers als politie-beambten opgetreden, ter voorkoming van ver dere ongeregeldheden. 30 oproerlingen zijn gevangen genomen. Den 4 zijn aan de Comediestraat te Tilburg 6 woningen, in eigend m behoorende aan den heer H. D. v. d. Sande afgebrand. De meubelen konden in tijds geborgen wordenhet gebouw was verzekerd. Den 4 is door het prov. bestuur te Haarlem aan besteed het driejarig onderhoud der Rijks-zeewerken op TVieringen geraamd op 7500 per jaar. Minste in schrijver C. Kroon, teWieringen, voor ƒ6900 per jaar. Voor het verdiepen van een gedeelte Hoofd- en Kruisvaart in den Haarlemmermeer was den 4 minste inschrijver J. v. d. Heuvel Az. aldaar, voor f 19,900. De nieuwe bewaarscho l te IJmuiden is den 4 plechtig geopend. De bisschop van Haarlem heeft den 4 de kapel en het gebouw der r. c. ziekenverpleging, aan de Kei zersgracht bij de Leliegracht te Amsterdam ingewijd. De localen bieden plaats aan voor 50 patiënten. De rechtbank te Amsterdam heeft den 4 weder 5 personen veroordeeld wegens verzet tegen de policie bij de ongeregeldheden op de Joden-Breestraateen tot 2 maanden gevangenisstraf en f 12 boete, een tot 2 maanden een tot 15 dagen en 12 boeteeen tot 15 dagen en een tot 25 boete. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft den 4 bevestigd het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij J. S. Jiskoot notaris te Veenhem, wegens misbruik van vertrouwen 3 malen gepleegd veroordeeld is tot 3 maanden celstraf, 3 boeten, elk van f 12,50, en ont zetting van zijn ambt. In den nscht van 45 is in 2 perceelen in het Florapark te Haarlem poging tot inbraak gedaan, maar mislukt door het wakker worden der bewoners. De kroonprins en kroonprinses van Denemarken zijn den 5 naar Parijs vertrokken. Prins Erederik en prinses Hendrik (daartoe van Soestdijk overgekomen) deden hen aan de station van den Hollandschen spoor weg uitgeleide. De Provinciale Staten van Noordholland hehben den 5: voor de versterking van den Lekriijk-Bovendatns toegestaan eene bijdrage van 138,333besloten tot het aangaan eener leening van 90000 gelden be schikbaar gesteld voor werken aan het gesticht Meeren- berg aan de ambachtsteekenschool te Amsterdam ge durende 2 jaren eene subsidie toegestaan van 1000 (met 46 tegen 13 st., waardoor verviel een amendement van 4 leden om 2 jaren 2000 te geven), en aan de tooneelschool aldaar gedurende 2 jaren eene van 1000 (met 31 tegen 28 st., op voorstel van den heer Wert- heim en 4 anderen tegen het advies van Gedep. Sta ten en de conclusie van het rapport der commissie); goedgekeurd de wijzigingen van polderreglementen verworpen de wijziging van het reglement op de vis- seherij (31 tegen 22 st.); gerenvoyeerd aan Gedep. Sta ten een verzoek van handelaren te Edam, Oosthuizen en Hoorn, tot verbetering van de waterwegen tusschen die gemeenten. Door den heer v. Dedem werd de wensch uitgesproken, dat Gedeputeerden ook zullen onderzoeken den toestand van den vaarweg tusschen Alkmaar Hoorn en andere gemeenten. Benoemd tot hulponderwijzeres te St. Pancras mej. A. J. Beins, te Amersfoort. De omtrek van Grave is door het buiten hare oevers treden van de Raam geheel overstroomd. Ook de geheele omtrek van 's Hertogenbosch is ondergeloopen. Om zich een denkbeeld te maken van de massa rivier- Van L5 regels 0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS TER ZOON. water, door de Maas sedert eenige dagen over de lage gedeelten en polders van Noordbrabant uitgestort, be denke men dat nog den 4 de Dreumelsche overlaat (160 ellen breed) inliet een waterkolom van 38 duimen hoog de Heerenwaardensche (200 ellen) een van 25 en de Bokhovensche en dis aan het Klooster (460 ellen) een van 53 duimen. De terschellinger zeeloods P. Ree is, aan boord van een deenschen schoener in functie zijnde, over boord geslagen en verdronken. Wijlen de heer F. J. Delelisur heeft aan de S. Vineentius-vereenigiute Amsterdam, ten behoeve harer scholen f 1C00 vermaakt. Te Bergen op Zoom circuleert een adres aan den minister van binn. zaken waarin wjrdt aangedrongen op de oprichting eener hoogere burgerschoolwaartoe zooals het adres zegt door het plaatselijbestuur niet de minste pogingen in het werk worden gesteld. De minister van binn. zaken heett afwijzend be schikt op het verzoek der Prov. Staten van Noordhol- laud, om nader onderzoek naar kwaadaardig klauwzeer of rotkreupel. Door Gedeputeerden is nu een onder zoek toegezegd en zoo noodighet doen van voor stellen. De 122 beschuldigden, 67 uit IJsbrechtum en 55 uit Gauwdie voor het kantongerecht te Sneek moe ten verschijnen wegens het vertoeven na gezetten tijd in de herberg, zijn door den kantonrechter vrijge sproken. Door 21 personen, met de heeren mr. D. J. Vee- gensmr. W. Heineken B. H. Heldt enz. aan het hoofd is aan de 2e Kamer een uitvoerig pleidooi ten gunste van het algemeen stemrecht toegezonden ein digende met het verzoek om de regeering uit te noodi- gen of zelf het initiatief te nemen tot zoodanige her ziening der grondwet, dat het algemeen stemrecht wordt ingevoerd. De gemeenteraad van Oudorp heeft besloten eene brandspuit aan te schaften en eene oproeping te doen voor een genees- heel- en verloskundige. De bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan te Castricum benoemd de beer Th. J. Filbry. De cavallerie-kazerne te Yenloo is door den in specteur van het geneeskundig staatstoezicht in Limburg onbruikbaar verklaard. Te Ferwerd is een wrak aangespoeldvermoede lijk afkomstig van het zweedsehe schoene s 'hip Carl, van Hapenrade met teer bestemd naar Harlingen. Benoemd zijn tot hoofdonderwijzer te Wieringen, de heer P. Asjes, van Amsterdam tot hulponderwijzers te Wormerveer, de heeren A. Bakker van Petten en J. Bruin van Edam; te West-Knollendam, de heer H. T. Morra van Zijpe; tot hulponderwijzeres te Lek- kerkerk, mej. H. Groot, van Edam. Naar wij vernemen is de zaak van de Jongh bij beschikking van de Raadkamer der haagsche rechtbank verwezen naar den procureur-generaal bij het gerechts hof aldaar. Verscheidene dames zijn te Boston (Massachusetts) het slachtoffer geworden eener groote zwendelarij. Daar was namelijk eene Deposito-Bank opgericht voor fatsoen lijke damesdie beloofde 8 pc. per maand uit te be talen. Een duizendtal vrouwen hebben hare spaarpen ningen aan deze instelling toevertrouwd. Zij werd bestuurd door vrouwen en er werd gevorderd, dat wie er zaken kwam doen ongetrouwd of weduwe moest zijn en haar eigen kost verdiende. De directrice, mrs. Howe, beweerde geholpen te worden in haar menschlievend werk door een geheim fondsdoor kwakers bijeenge bracht. Inmiddels installeerde zij zich in een prachtig paleis en begon aan de lichtf eloovigen die tot haar stroomden de 8 p. c. uit te betalen. Op de aanval len waaraan zij blootstond antwoordde zij dat de Bank volgens nieuwe beginselen ge reven werd, die zulk eene uitkeering mogelijk maakten doch dat zij dit geheim niet verklapte. Het eind was natuurlijk een faillissement met een deficit van ongeveer 1 miilioen dollars. Mrs. Howe en haar kassier miss Gould, zijn gearresteerd maar met dat al hebben de dames die, toen zij achterdocht begonnen te krijgen, de Bank let terlijk belegerden haar geld niet terug. Wederom wordt een spoorwegongeluk uit Duitsch- land gemeld. Een van Wittenberg naar Breslau be stemde extra-trein reed den passagierstrein uit Kohlfurt in de flank zoodat vier waggons van laatstbedoelden trein vernield werden terwijl de locomotief van den extra-trein uit het spoor geworpen werd. Geen der reizigers werd gekwetst en van het spoorwegpersoneel bekwamen enkelen slechts lichte kwetsuren. De extra- trein bestond uit een twintigtal wagens met buskruit geladen. Welk een omvang het ongeluk gekregen zou hebbenindien deze door den schok ontploft waren valt niet te berekenen. Door den sneeuwstorm die zaterdag j.l. te Berlijn en omstreken woedde is op bijna alle telegraafleidin- gen die de hoofdstad met de provinciën verbinden stoornis voorgekomen behalve natuurlijk op die, welke onder den grond waren gelegd. Er wordt dan ook voortdurend aangedrongen op het vervangen »an de oude door onderaardsche telegraafleidin en. Daar elk die gedurende een langen w inter oude aardappelen gegeten heeftmet vreugde in het voor jaar naar versche, nieuwe aardappelen uitziet, trachten eigenaars van tuinen ze zoo vroeg mogelijk voor de tafel beschikbaar te hebben, en beginnen reeds in den aanvang van Maart met poten. In een duitsch blad wordt nu de aandacht gevestigd op eene andere methodedie goede resultaten gaf. In 1879 werden in de maand October aardappelen gepoot; deze doorstonden niet alleen de felle koude in den laatsten winter, maar konden reeds in bet einde van .luni gerooid worden, terwijl de knollen van een tweede pootsel in Maart, toen (in Juni) eerst de grootte van hazelnoten bereikt hadden. Zij die er gelegenheid toe hebben kunnen (in het klein) nog in dit jaar op daartoe geschikten grond ligt van deze methode de proef nemen. (Landb. Ct,). In het engelsche geneeskundige tijdschrift Lancet wordt melding gemaakt van proefnemingen, welke door zekeren doctor Stradling in Britsch-Indie genomen wor den met een voorbehoedmidde geen tegfengit' tegen den beet van de ratelslang. Hij neemt die proe ven op zijn eigen lichaam en laat zich door ratelslangen bi'ten. Eenmaal reeds is hij bijna het slachtoffer daar van geworden. Maar hij beweertdat hij in dat geval zijne voorzorgen niet goed genomen had. Herhaaldelijk zegt hij zich een beet te hebben laten toebrengen en dat er, dank zij zijn voorbehoedmiddel, niets dan eene locale ontsteking op gevolgd was. Waarin het voor behoedmiddel bestaatwordt niet gemeld. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vo:eenigmg tot Bescherming van Dieren te 's Gravenhage heeft aan den heer W. Rombouts te Arnhem, die eene ver taling van von Webers geschrift „Die Eolterkammern der Wissenschaft" bewerkt heeft, de zilveren medalje geschonken. De vereeniging heeft deze onderscheiding toegekend als een blijk van erkentelijkheid voor de dienstdoor den heer Rombouts met die vertaling aan de zaak der dierenbescherming bewezen. Te Joure en Oldeboorn staan de kunstboterfabrieken bijna stilzij kunnen niet concurreeren en toch is de boter duur. Vroeger werden dagelijks 50 a 60 vaten afgezet. Heden werden aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord vier mindere schepelingen wegens onver beterlijk gedragmet een bizonder gemerkt paspoort uit de zeedienst ontslagen. De Provinciale Landdag van Hannover heeft beslo ten om de stokslagen als disciplinaire straf in het pro vinciale werkhuis weder in te voeren. In 1872 was die straf afgeschaftvóór dien tijd schijnt het zelfs ge woonte geweest te zijn om ieder, die in het werkhuis was bij zijn komen en gaan een dracht slagen te ge ven. Na 1872 was de bevolking van het werkhuis sterk toegenomen en men wachtte nu veel heil van het herstel der vroegere toestanden. Het baatte niet, of de minderheid in den Landdag al wees op de ver schillende oorzaken die tot het vermeerderen der land- looperij gelijk der misdaden in de laatste jaren had den bijgedragen evenmin of zij betoogde dat die vermeerdering met het verdwijnen der bedoelde oorza ken zou ophouden en de nadeelen van het oude stel sel in het licht stelde. De meerderheid was nu een maal van een ander gevoelen en zal het thans met de stokslagen beproeven. De belgischo regeering heeft „overwegende dat de uitgave van het Woordenboek der Nederlandsche Taal het hoogste belang oplevert voor de taal- en de letterkunde van dat gedeelte des belgischen volks, waar van de nederlandsche taal de moederspraak is wil lende daarenboven een nieuw bewijs geven van hare belangstelling in het welgelukken eener onderneming, welke mag beschouwd worden als een duurzaam ge- denkteeken en een onderpand der broederlijke een dracht tusschen de belgisehe en hollandsehe taalge- nooten" den minister van binnenlandsche zaken gemachtigd om op de geldente zijner beschikking gesteld voor de aanmoediging van de letterkunde,jaar lijks eene som te besteden van 4000 fr. ten voordeele der uitgave van het Woordenboek der Nederlandsche Taal. Tot commissaris bij het comité van uitgaven van het Woordenboek is benoemd dr. J. F. J. Heremans, hoogleeraar te Gent.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5