Ëimmilattb. der diplomatieke stukken toegezegd en medegedeeld dat zij in het buitenland onderhandelde over het slui ten eener leening van 50 miljoen guldens. ITALIË. Den 3 werd te Milaan onthuld het ge- denkteekenopgericht ter nagedachtenis aan de bij Mentana gesneuvelde italianen in tegenwoordigheid van bizonder veel personen. Garibaldi was mede tegenwoordig in een open rijtuigvergezeld van den burgemeester en den voorzitter der Commissie hij liet door zijnen schoonzoon majoor Canzio een warme toespraak voorlezenwaarin op invoe ring van algemeen stemrecht werd aangedrongen. Yerder werden verscheidene redevoeringen uitgespro ken de laatste door Rochefortdie zeer toegejuicht werd. Een der redacteurs van de République fran- §aisebij het feest tegenwoordigwerd door Gari baldi hartelijk ontvangen, en ontving van hem een bi zonderen groet voor Gambetta den uitstekenden ver tegenwoordiger eener bevriende volksregeering. OOSTENKIJK-HONGARIJE. Minister von Haij- merle deed bij het in de oosten rij ksche delegatie ge geven antwoord op de gedane vragen omtrent de bui- tenlandsche zaken uitkomen dat men zich niet aan de illusie overgaf, dat de verstandhouding tusschen de europeesche mogendheden alle bezwaren in het oosten zou te boven komendoch men hoopte de uiteenloo- pende beschouwingen zoodanig te kunnen vereenigen dat zonder inbreuk op de belangen van een of ander der belanghebbenden eene vreedzame regeling moge lijk werd. De aanhangige vraagstukken dagteekenen niet eerst van het berlynsche e ngresmet het bul- gaarsche vraagstuk hielden de gezanten zich reeds op de conferentie te Konstantinopel in 1877 bezig. Ook het grieksche vraagstuk is van veel vroegere dagtee- kening en eene poging tot regeling op een gegeven tijdstip zal dus zelfs aan de vereenigde samenwer king der mogendheden niet onvoorwaardelijk kunnen gelukken. Hij verklaarde, dat de belangen der monarchie de tusschenkomst in het Dulcigno-vraapstuk gebiedend eischten. Voor de Porte is bet mede v ui hoog belang, een einde te maken aan een toestand, waarin zij zich tegen over al de mogendheden in eene valsche stelling bevindt. De regeering beschouwt het grieksche element op het Balkan-schiereiland als dat der beschaving. Wat de voorgestelde grenslijn betreftdeze is niet verplich tend en evenmin bestaat voor de mogendheden de ver plichting om voor de uitvoering te zorgen. Doch in het belang der monarchie acht de regeering het gera den gepaste maatregelen te nemenopdat de betee- kenis van het grieksche element bij voorkomende gelegenheid zonder schade voor hare eigene belangen, tot haar recht kome. Vervolgens trad hij in eene beschouwing over de algenieene staatkunde der regee ring in de ooslersche zaken. Haar doel is om het evenwicht tusschen de bevolkingen van het Balkan schiereiland te handhaven en te trachten den invloed der europeesche mogendheden aldaar zooveel mogelijk op gelijke wijze te verdeelen. Ook streeft zij voortdu- tend naar behoud der vriendschappelijke betrekkingen met al hare naburen. Mocht evenwel een hunner eene tegenovergestelde houding aannemen dan zou zij de rechten van den Staat doen gelden. Hij wees verder op de verbeterde verhouding tot Rumenië. De albaneesehe Staat begon zich eerst (e vormen tusschen hare stammen bestaat nog weinig overeenstem- O O ming. Voorloopig moest Albanië zich nog aan den Sultan van Turkije aansluiten De grondtrek van zijne en van Andrassy's staatkunde in de laatste jaren is bestendigheid in de staatkundige betrekkingen en plannen. Den 5 werd door de begrootingscommissie dier dele gatie de buitengewone begrooting van het departement van oorlog behandeld. De minister van oorlog verde digde uitvoerig de voor versterkingen aangevraagde sommen. Hij zeide dat de uitrusting van Oostenrijks veldleger thans slechts zeer geringe leemten heeft, maar daarentegen voor de versterkingswerken bijna niets gedaan was. Bij de behandeling der artikelen werd voor aanschaffing van kustgeschut van groot kaliber ten be hoeve van Pola, in plaats van 960,C00, slechts 320,000, Zij knielde bij hem neder, lei hare kleine, teedere handen op de zijnen en zag met een blik vol innige liefde naar hem op, terwijl de schaduw van zijne smart zich ook op het zonnig gelaat afspiegelde en een wee moedigen glans in de blauwe oogen bracht. „Ik zal 't je vertellen mijn kind, 't moet toch eens gebeuren maar mijn lieveling mag niet zoo droevig zien zóó erg is het niet en onze italiaansche reis is evenmin bedreigd zei hij, terwijl hij poogde te glim lachen, want eene geheime stem zei hem, dat hij door zijne zelfzucht het zonlicht van haar jeugdig leven verduisterde. „Je wordt in dien brief ten huwelijk gevraagd, Emma, door Albert van Gelderen nu is je oude vader zoo egoïstisch dat hij er tegen op ziet je aan een ander af te staanzei hij met een stem, die van ontroering trilde. Terwijl hij sprakhad hij zijn blik niet van haar ge laat afgewend als om den indruk van zijne mededeeling daarop te lezen. Een vluchtige blos vloog over het gelaat van het jonge meisje en zij begon te lachen. „Is het anders niet, vadertje? en daarom hebt ge den heelen nacht niet geslapen Had het mij gister avond maar vertelddan zou ik u dadelijk gezegd hebbendat ik hem niet hebben wil. Neen heusoh niet,'' zei ze ernstig, toen de oude heer haar onge- loovig aanzag „ik houd volstrekt niet van hem en hij is ook veel te oud voor me ik blijf veel liever bij u." Wordt vervolgd.) voor het bouwen van nieuwe werken te Pola, in plaats van 750,000 slechts 240,000 fl. toegestaan. De post voor vergrooting van het versterkte kamp te Krakau werd geschraptdie voor vestingwerken te Przemysl werd overeenkomstig het voorstel der regeering met 400,000 fl. van de geheele raming van 5% miljoen, goedgekeurd. Ook werd de herstelling der weg-ver sperringen aan de Predel en in het dal aan den straat weg van Pontèba overeenkomstig het regeeringsvoor- steltoegestaan. De overige posten werden in hoofd zaak goedgekeurd. Bij de behandeling der buitengewone begrooting voor marine werd de post voor twee torpedobooten van 134,000 tot 67,000 fl. verminderd. Evenzoo de post voor aankoop van geschut van 138,000 op 92,000 fl. In het geheel werd 280,000 fl. geschrapt. Met die vermin dering werd zij aangenomen. De oostenrijksche delegatie stond de op de gewone begrooting voor oorlog aangevraagde sommen in strijd met de voorslellen der commissie toe. In de hongaarsche delegatie werd de regeering ge ïnterpelleerd over de behandeling, door Mohammeda nen van de zijde van Montenegro ondervonden eene behandeling, in strijd geacht met den geest van het berlijnsche verdrag. RUSLAND Onder voorzitterschap van den heer Walujeff (naar men zegt de toekomstige voorzitter van het staatsministerie en minister van buitenlandsche za ken) is den 4 een aanvang gemaakt met de behan deling van het wetsontwerp tot wijziging der tegen woordige bepalingen op de drukpers door de daarvoor benoemde commissie. Uit de acte van beschuldiging in het thans aanhan gige staatkundige rechtsgeding blijktdat de ontplof fing in het Winterpaleis veroorzaakt is door Stephanus Chalturen landbouwer uit het gouvernement Wïatka die onder den valschen naam van Batyschkoff als schrijn werker aldaar werkte. TURKIJE. Wordt aan den eenen kant vernomen dat de albaneezen verklaard hebben, tot geen prijs Dul- cigno aan de Montenegrijnen te zulien afstaan maar wel aan Oostenrijk aan den anderen kant wordt ge zegd dat Derwi8ch-pacha bevel ontving om Dulcigno binnen drie dagen over te geven. Het is te hopen maar te vertrouwen is dit bericht na al het gebe.a-de volstrekt niet. De wapening der Grieken heeft aan de Porte aan leiding gegeven tot het vroeger oproepen der landweer. De engelsche gezant deelde aan de Porte mede dat Engeland het onlangs openbaar gemaakte plan tot schuldregeling afkeurde en dat het instellen eener eu ropeesche flnaneiëele commissie veel spoediger het cre- diet van het rijk zou herstellen. De Porte wees dit denkbeeld échter af, omdat de Sultan de inmenging O van Europa in Turkije's inwendige zaken afkeurt. BULGARIJE. Met Oostenr'yk zou de verhouding eenigzins gespannen zijn. De oostenrijksche regeering zou e listige vertoogeu ingediend hebben wegens het laten ontsnappen van een oostenrijksch officierwiens uitlevering gevraagd was. PERZ1E. De Sheik Abdullah, vergezeld van 8000 Kurden zou opgerukt zijn uit het zuidelijk gebergte tegen Uramiah doch met groot verlies terug geslagen zijn door de perzische troepen. Hij sloeg zijn legerkamp thans op 8 mijlen van Uramiah op. VEREENIGDE STATEN. Den 4 bracht president Hayes aan zijnen verkozen opvolgergeneraal Gar field, te Mentor in Ohio een bezoek; te Cleveland woonde hij een fakkeloptocht bij, waar bij, in eene toespraak tot bet volk het land geluk wenschto dat Garfield's overwinning zoodanig was dat zijne verkiezing onbe twistbaar kon worden beschouwd. Hij sprak in ieder opzicht met lof over hem en voorspelde dat zijn be stuur door wijsheid vastberadenheidgematigdheid en grootmoedigheid zou worden gekenmerkt, alsmede door onpartijdigheid zoowel jegens het zuiden als het noorden. Van het zuiden werd alleen verlangd gehoorzaamheid aan de grondwet en eerbiediging van het recht alier burgers. Werd die betracht en werd onder alle standen de eensgezindheid hersteld dan zou de overwinning der republikeinen ook voor hunne tegenstanders, de demo craten en het geheele land een zegen blijken te zijn. ZCID-AMERICA. Het chileensche gezantschap te Parijs schrijft het mislukken der vredesonderhandelin gen tusschen Chili en Peru toe aan de weigering der peruaansche gevolmachtigden om te onderhandelen wanneer de krijgsverrichtingen inmiddels niet gestaakt werden, waarin Chili niet wilde treden. Z0TDAFRIKA. Eene versterkte stelling, door de Basoeto's bezetwerd den 31 stormenderhand genomen door de koloniale troepen doch gedurende den aanval tastten 5000 Basoeto's de afdeeling welke het dorp Lerothodi bezette, aan en noodzaakten haar zich terug te trekken. De Timboes waren in vollen opstand. Naar drie hoofdpunten werden versterkingen gezonden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Voortzetting der behandeling van het ontwerp-straf- wetboek 8 Nov. Art. 424 (in gevaar brengen van de openbare veiligheid en belemmering van verkeer). De minister neemt 3 redactie-wijzigingen van de commissie over. Art. 429 (openbare bedelarij gestraft met hoog stens 12 dagen hechtenis). Een amendement van de meerderheid der commissieom de woorden „buiten noodzaak" in te voegenverworpen met 43 tegen 21 stemmen. Art. 434 (register van goudsmeden opkoo- pers enz.) op voorstel der commissie door den minister in dien zin veranderd dat de goud- en zilversmeden niet alleen verplicht zijn tot het houden van een regi ster van alle door hen gekochte goederen maar ook gehouden zijn dat te vertoonen op aanvraag van den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar. Art. 441 (zonder geldige reden wegblijven als getuide deskundige of tolk). De minister vereenigt zich met' een amendement der commissieom „zonder geldige reden" te veranderen in „wederrechtelijk.'' Door de regeering is een nieuw artikel als 449 a. ingediend, luidende: „De bordeelhouder, die in het huis, waarin hij zijn bedrijf uitoefent iemand in dienst heeft of ie mand, niet tot zijn gezin behoorende, huisvest, zonder hem vooraf, op voor hem verstaanbare wijze, in tegen woordigheid van den burgemeester of van den door dezen aangewezen ambtenaar, te hebben bekend gemaakt met het bedrijf, dat aldaar wordt uitgeoefend, wordt gestiaffc met hechtenis van ten hoogste 3 maanden of geldboete van ten hoogste 300. Bij de Kamer is ingekomen de begrooting voo: de Lands-drukfeerij voor 1881een ontvang aanwijzende van 267,563,92%, een uitgaaf van f 239,356,32. Den 30 October 's avonds te 10 uren is bij den 73jarigen heer H. D. Drukker lid vau den ge meenteraad en president-weesvoogd te Doekum een brief onder de deur geschovenwaarin hij uit wraak met den dood bedreigd wordt. Den 1 Nov. is in den havenmond van het kanaal te Wemeldinge plotseling gezonken het schip „de Een dracht", 84 ton groot, van S. Maartensdijk met peen bestemd naar Rozendaal. Alleen de schipper A. v. Asperen is gered; zijne 2 fjarige vrouw, een kindje van 7 maanden en de knecht, vader van 6 kinderen, zijn verdronken. In eene den 4 te 's Gravenhage gehouden bijeen komst vau de meerderheid der leden van de liberale partij in de 2e Kamer is besloten om de regeer ng te blijven steunen doch tevens om den minister van ko loniën met ernst te interpelleeren over de benoeming van een nieuwen gouverneur-generaal. Den 4 is te Leeuwarden overleden de heer D. M. G de Swartdirecteur van het marine-etablis sement op Onrustbij Batavia. De Prov. Staten van Drenthe hebbeu den 5 met 22 tegen 8 stemmen eene subsidie van 75,000 ver leend voor het ontworpen kanaal van Hoogeveen naar Coevorden en zulks overeenkomstig ecu araendement vau den heer Oldenhuis Gratama, daar Gedep. Staten f 50,000 hadden voorgesteld. Onder eenige voorwaarden is tevens eene toelaag van 50,000 verleend aan de heeren Slingenberg en Dommers voor het ontworpen kanaal van Nieuw-Amsterdam (Emmen) naar Coevorden. Met 26 tegen 7 st. werd het voorstel aangenomen om aan de ontwerpers van den stoomtramweg Zwolle- Coevorden-IIoogeveen mede te deelen dat de Staten niet ongenegen zijn die zaak zooveel mogelijk te on dersteunen. Den 6 is in de ringvaart van den Haarlemmer meer gezonken een door eene sleepboot getrokken schuit, geladen met vaten spiritus. De schipper en zijn knecht zijn met groote moeite trots de duisternis, gered en de vaten zijn aan wal gebracht. Den 6 is door vissehers te Vlissingen binnengebracht het verlaten deensche schip Anna, van Kopenhagen. In den nacht van 6—7 Nov. is weder ingebroken in een paar buizen aan de Sarphatistraat te Amsterdam, in beide van de achterzijde in het eene door het uit snijden van een glasruitin het andere door het op schuiven van een raam. In het eerste zijn 12 zilveren lepeltjes en eene vrij groote geldsom uit een opengeboord bur. au ontvreemd in het laatste een paar japansche kistjes opengebroken en weggeworpen. In den volgen den nacht is, voor de tweede maal in 4 weken, eene poging tot inbraak gedaan bij den heer Sieburgh aan het Frederiksplein hoek van de Sarphatistraatwaar langs de tuin door een hoog ijzer hek is afgescheiden; maar even als de vorige maal werd slechts een ruit verbrijzeld daar zware goed gesloten luiken het bin nendringen belettep. Het water is thans op alle rivieren vallende. In de noordelijke kade van den Buitenpolder van Waal wijk is den 7 een groot gat gevallen. Den 7 is in de Eierlandsche gronden een kof of stoomboot gestrand. De sleepboot Stad Amsterdam is van het. Nieuwediep te hulp gezonden. Te Straelen (Limburg) is in den nacht van 7—8 Nov. afgebrand de kapitale bouwhoeve bewoond door en behoorende aan de wed. Eikelenpas. De geheele inboedel, de ingezamelde wintervoorraad, 5 koeien en 8 varkens gingen verloren en eene 70jarige nichtde wed. Meeuwissen, vond den dood in de vlammen. De rederijkerskamer „het Veldviooltje" in de Beemster heeft haar 25jarig bestaan gevierd. De instandhouding van een eigen hollandsch too- neelgezelschap te Rotterdam heeft over het jaar 1879- 80 een nadeelig saldo opgeleverd van f 18,113,98; van dit bedrag kan echter afgetrokken worden het op wel willende wijze gedekt tekort, door het optreden te Lon den veroorzaakt, zoodat er nog een verlies van 7643,11 overblijft. De belangstellenden in deze onderneming geven intusschen den moed nog niet op. De Prov. Staten van Overijsel hebben aan de heeren H. Boers en E. Lebaique medewerking en steun toegezegd voor hun plan tot het aanleggen van een stoomtramweg van Zwolle naar Coevorden. B. en W. van Amsterdam hebben den gemeente raad voorgesteld zich met een advies te wenden tot Gedep. Staten, betreffende de door dat college ontwor pen grensverandering tusschen Amsterdam en Nieuwer- amstel. B. en VV. wenseben n. 1. eene grootere ver meerdering van grondgebied. Het groote heerenhuis aan het Lange Voorhout, op den hoek van het Vossentuintje, te 's Gravenhage, vroeger bewoond door bn. v. Brienen tot de Groote Lindtis dezer dagen verkocht en zal tot een hótel worden ingericht. De heer S. A. Klaasen te Utrecht, heeft zijne aanvraag voor een stoomtram PietgijzenbrugNoord wijk Katwijk ingetrokken en thans gunning verzocht voor de lijn Leiden (station)PoelgeestWarmonderhek— VoorhoutNoordwijk binnen—Noordwijk aan Zee.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2