ISttutculattb. buiten bet berlijnsche verdrag. Hij onthield zich van het maken van verdere aanmerkingen daar hij wilde afwachten de ophelderingen en mededeelingen van Glad stone op het feestmaal in de Guildhall. De hoofden van het land-verbond hebben inmiddels eene zeer heftig gestelde oproeping aan de iersche be volking en de verdedigers der openbare vrijheden ge richt waarin zij na hunne houding verdedigd en de regeering aangevallen te hebben op de bekende gron den aanspoort tot het bijeenbrengen van een fonds waaruit de kosten gevonden kunnen worden voort vloeiende uit de ingestelde vervolging tegen Parnell en lotgenooten. Bij het jaarlijksche feestmaal van den lord-maijor in Guildhall den 9, voerde minister Gladstone het woord. O.a. zeide hij dat het de eerste plicht der regeering was, de goede orde in Ierland te handhaven zoo noo- dig door den sterken arm al was hervorming der wet ten op het grondbezit aldaar noodzakelijk. Wat het oostersche vraagstuk betrof, de monlenegrijnsche, griek- sche en armenische zaken waren nog niet geregeld. De regeering trachtte de nakoming der bepalingen van het berlijnsche verdrag te verkrijgen door het ge meenschappelijk optreden der europeesche mogendhe den doch zij wenschte niet afzonderlijk te handelen en geloofde niet dat Engeland alleen de verplichtin gen moest overnemen, welke op Europa rusten. Men kon op vriendschappelijke wijze de overeenstemming ondersteunen, aanbevelen en bevorderen, want die overeenstemming onder de mogendheden was een krach tig maar niet gemakkelijk te handhaven iets. Niette min wanhoopt de regeering er niet geheel aan om ten minste iets door haar te bereiken. De Sultan had heden het telegraphisch bericht gezonden dat hij goede hoop hadheden of morgen zeer bevredigende me dedeelingen uit Dulcigno te ontvangen. In een vroe ger telegram had hij reeds als waarschijnlijk gemeld, dat de overdracht van Duleigno geschied was. In elk ge val was dit bericht bevredigend als afkomstig van den Sultan zeiven. FRAN Kill JK, De prefect van politie te Parijs heeft namens den minister van binnenlandsche zaken zijn onderhebbend personeel geluk gewenscht met de vastberadenheid waarmede het besluit van 29 Maart op de congregatiën te Parijs is toegepast. Het door de troepen ingesloten klooster der Pré- montrés bij Tarascon is genomen geworden door dat de monniken verzuimd hadden eene uitvalpoort, waai door de gemeenschap met de van buiten komende vrienden on derhouden werd, niet te versperren. In het klooster werd het verzet tegen da troepen gestaakt, die de monniken gevangen namen en naar Tarascon overbrachten. Om zich langer staande te kunnen houden, hadden de mon niken alle nu;telooze personen die zich daarin bevon den laten vertrekken. Den 9 werd de Kamer geopend. Na samenstelling der afdeelingen las minister Eerry eene uitvoerige mi- nisterieëie verklaring voor, waarbij hoofdzakelijk te ken nen werd gegeven dat het van het grootste belang was geweesteen einde te maken aan het verzet der congregatiën tegen de wetdat 261 niet erkende orden uiteengedreven waren dat op alle mannen-orden de wet was toegepast doch op vereenigingen van vrouwen niet toegepast zou worden. De behandeling der wetsontwerpen omtrent de hervormi .g der rechterlijke macht, op het recht van vereeniging en op de pers werd aanbevolen. De omstandigheden maakten het tot stand brengen eener algemeene wet op het recht van verga dering niet wenschelijk alleen moest men zich bopaien tot arbeiders-vereenigingen. Bij den Senaat werd aan gedrongen op de afdoening van het tarief der in- en uitvoerrechten. Eene wet op de bevordering van offi cieren zal ingediend worden. De stukken gewisseld na het sluiten van het berlijnsche verdrag met de mo gendheden zouden overgelegd worden. Daaruit zou blijken van Erankrijks vredelievende stemming en van de goeds verstandhouding met alle mogendheden. Dit programma was geen eerzuchtig manifestdat alle za ken aanvoerde, zonder iets te beslechten. Voor het tot stand brengen van zoovele zaken waren echter overleg en een goed ineensluitend raderwerk noodig. Het mi nisterie moest volkomen vertrouwen genieten en zou zich niet vergenoegen met een schijnbaar vertrouwen. De Kamer kende de ministers die niet wilden dat de meerderheid hen eenvoudig verdroeg. Na voorlezing dezer verklaring vroeg Delafosse ver lof om de regeering te interpelleeren over hare bui- tenlandsche staatkunde. Er werd besloten dat zij zou plaats hebben op den dag waarop de diploma'ieke stuk ken overgelegd werden. Laissant stelde voor, eene commissie van onderzoek te benoemen naar het ge beurde met generaal de Cissey en vroeg de urgentie welke met 263 tegen 108 stemmen verleend werd. Hierop volgde eene beraadslaging over de vaststelling der orde van werkzaamheden waarvan de uitslag den ministers tot het indienen van hun ontslag aanleiding gaf. De minister-president, Jules Eerry, vroeg den voorrang voor de wet op het lager onderwijs Ballue daarentegen voor het wetsontwerp tot hervorming der rechterlijke macht. De voorrang voor de wet op het lagér onderwijs werd met 200 tegen 166 stemmen ver worpen en het tweede wetsontwerp bovenaan op de lijst der werkzaamheden gesteld. Aan het slot der zit ting liet Baudry d'Asson zichbij de aankondiging eener interpellatie tot de regeeringover alle leden van het kabinet op beleedigende wijze uit. Hij noemde hen de ministers van de regeering der slotenverbrekers. De voorzitter vroeg of wegens deze woorden de cen suur moest toegepast worden. Baudry d'Asson voerde daarop nader het woord en zeide o. a. dat zijne uit drukking stellig goedkeuring in Frankrijk zou vinden „want de natie keurde de schandelijke executie der monniken af." De Kamer sprak de censuur uit, met tijdelijk ver bod om in de Kamer te verschijnen. De voorzitter noodigde hem toen om heen te gaan, doch hij weigerde waarop de voorzitter de zitting voor geschorst verklaarde. In den Senaat werd de voorlezing der iniuisterieële verklaring herhaaldelijk en op luidruchtige wijze door de rechterzijde afgebroken en werden tusschen de rech ter- en linkerzijde scherpe woorden gewisseld. De voornaamste republikeinsche bladen meenen, dat in de Kamer een misverstand heeft bestaan en hopen het ministerie weder op zijn post te zien. De radicale bladen daarentegen wenschen een nieuw ministerie of ontbinding der Kamer. De conservatieve zeggen dat het wel vallen m >est omdat het geen kracht bezat. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Voortzetting der behandeling van het ontwerp-straf- wetboek. 9 Nov. Art. 446 (voltrekking van een ker kelijk huwelijk, zonder voorafgaande kennisneming van het bewijs dat het burgerlijk gesloten is, beboet met hoogstens f 300). De heer v. d. Kaay steltnamens de meerderheid der commissie de verwerping van dit door haar overbodig geoordeeld art. voor. De heeren Meinesz v. d. Eellz en de minister achten het onmis baar om te voorkomen dat lieden minder bekend met de wetgeving, in dwaling vervallen. Het wordt aange nomen met 46 tegen 21 st. Art. 447 (opneming van weggeloopen minderjarigen zonder aangifte). De minis ter trekt dit in nadat de heer v. d. Kaay een voor stel der commissieom het te doen vervallen had toegelicht. Art. 448 (weigering van hulp bij levensge vaar) bestreden door den heer Donnerverdedigd door den heer Patijn en den minister, aangenomen met 46 tegen 21 st. Een nieuw artikel door de com missie voorgesteld hechtenis of geldboete bedreigende tegen hem die bij ontdekking van een drenkeling of gehangene niet terstond pogingen tot redding aanwendt (dus vóór de komst der policie) wordt toegelicht door den heer v. d. Hoeven bestreden door de heeren HeydenrijekMeinesz en den minister, en verworpen met 38 tegen 26 st. Art. 449 (huisvesting van personen in bordeelen, zonder aanduiding van het bedrijf, dat er uitgeoefend wordt zie ons vorig nummer). Een amen dement van de heeren v. d. Kaay en Sickesz om de opneming zonder de geëischte aanduiding van het be drijf' en zulks ten bureele van den burgemeester of aangewezen ambtenaar uitdrukkelijk tot vrouwen te beperkenwordt aangenomen met 40 tegen 26 st., waardoor vervalt een amendement van den heer v. Houten om weg te laten de aanduiding van het be drijf' in tegenwoordigheid van den burgemeester of diens ambtenaar. Het gewijzigd art. wordt aangenomen met 49 tegen 16 st. Art. 450 (dronkenschap op den open baren weg le maal hoogstens f 15 boete2e drie dagen hechtenis 3e hechtenis tot 2 weken4e plaat sing in eene Rijks-werk inrichting) wordt door den heer v. d. Hoeven en andere leden bestreden door de hee ren BorgesiusSickesz, de Jonge en den minister ver dedigd, en aangenomen met 39 tegen 28 stnadat de ministergevolg gevende aan een voorstel van den heer Roëllde woorden „of op eenige voor het pu bliek toegankelijke plaats" verwijderd had. Art. 451 (toediening van drank aan kinderen beneden de 16 jaren) wordt dus gewijzigd, dat de woorden „hetzij aan een verpleegde in een weeshuisaan zijne kleeding kenbaar" vervallen. Art. 452 (overbelasten of noode- loos pijnigend vervoer van dieren) wordt bestreden door de heeren v. Baar en Heydenrijek, verdedigd door den minister en goedgekeurd met 48 tegen 19 st. Art. 455 (laten loopen van pluimgedierte). De commissie en de minister nemen een amendement over van den heer de Vos v. Steenwijk om het verbod van liet la ten loopen van niet-uitvliegend pluimgedierte op be bouwden grond ook uit te strekken tot tuinen. Art. 457 (loopen op bezaaiden grond). Met 35 tegen 83 st. aan genomen een door de commissie den heer v. Houten en den minister ontradenin het belang van den land bouw door den heer de Vos voorgesteld amendement. Het geheele wetboek wordt aangenomen met 58 tegen 10 st. De minister wordt door bijna alle leden geluk- gewenscht. De heer v. Kerkwijk brengt hulde aan de uitstekende verdediging van het ontwerp door den mi nister en tevens dank aan de commissie. 10 Nov. 17 Naturalisatie-ontwerpen worden aan genomen benevens de begrooting voor den arbeid der gevangenen. Laatstgenoemde ièop voorstel van den heer Oorver Hooftmet 38 tegen 14 st., verminderd met f 1980zijnde de voorgestelde tractementsver- hooging der opzichters bij den arbeid. De voorsteller en de heer v. Delden keurdenmet het oog op het groote tekort der staatsbegrooting alle niet onvermij delijke uitgaven afde heer Bergsma en de minister meenden dat de bezuiniging zich niet moest uitstrek ken tot onthouding van belooning voor trouwe plichts vervulling. Voorts worden goedgekeurd de ontwerpen tot verandering van de grens tusschen Hengelo en Lon- neker met 52 tegen 1 tot bekrachtiging van credieten boven de indiscbe begrootingen voor 1878 79 en 8U met 52 tegen 2 52 tegen 1 en 52 tegen 1 st.; tot bekrachtiging van onderhandsehen verkoop van vesting- grond te Groningen aan K. Wassing en te Nieuwe- schans aan H. A. Wagho van provinciale belastingen in Groningen en van eene dading met de reederij van het schip Noach V tot wijziging der hoofdstukken V en IX der staatsbegrooting en der koloniale begrootin gen van Suriname en Curafao voor 1879 alle met algemeene stemmen. De minister van waterstaat heeft den 30 Oct. aan de Prov.- Staten van Zuidholland bericht, dat de, bij hun besluit van 20 .1 uliaan eene subsidie voor de verbetering van den waterweg tusschen het IJ en de zuidhollandsche rivieren verbonden voorwaarden ook Ged. Staten van Noordholland bewogen hebben te ver klaren dat zij er niet toe kunnen besluiten om pro vinciaal subsidie voor een werk gelijk de Staten van Zuidholland verlangen, te ondersteunen; zoodat van voorbereiding eener wettelijke regeling van regeerings- wege geen spraak kan zijn en slechts nader overleg aau beide colleges van Gfedep. Staten kan aanbevolen worden. Den 4 is te Tilburg opgericht de naamlooze ven nootschap „Noordbrabantsche Stoomtram way maatschap, pij," ten doel hebbende het aanleggen en exploiteeren van den stoomtram Tilburg-Waaiwijk. Volgens de N. Iiott. Ct. is in de Donderda» gehouden vergadering der liberale Kamerleden de ver' vanging van den gouverneur-generaal van N. Indie in het geh;el niet ter sprake gekomen. I)en 6 hebben de ministers van waterstaatvan marine en van financiën, alsmede de japansche gezant vergezeld van eenige hoofdingenieurs en directeuren der Ainsterdamsche Kanaalmaatschappij, IJmuiden en de haven aldaar in oogensehouw genomen en te gelijker tijd het stoomschip Prinses Marie uitgeleide gedaan. Aan de scherpschuttersvereeniging „Erederikso.rd en omstreken" opgericht in 1870, is den 7 door eenige dames een fraai vaandel vereerd. Het j.l. zondag in Eierland gestrande schip was de Alida van Newcastle met steenkolen naar Gronin gen. Visschers hebben het voor f 1000 af- en te Nieu- vvediep binnengebracht. Te 's Gravenhage is den 8 overleden de kunst schilder P. J. v. Hove, tot voor k rten tijd decoratie schilder van den kon. schouwburg aldaar. Hij was ge boren 28 Oct. 1790. Den 9 beeft voor het gerechtshof te Amsterdam gediend de zaak van H. W. B, Knuyf, huisschilder, oud 46 jaren, die in den nacht van 26—27 Eebr, zijne zuster, dienende ten huize van den heer mr. J. E, Oorver Hooftin den slaap door 2 messneden in den hals vermoord heeften zich daarna op straat door een agent van policie deed arresteerenbij zijn verhoer verklarende, uit niets anders dan uit onwederstaanbaren moordlust te hebben gehandeld. In 1870 is hij te Almeloo gedetineerd geweest wegens moord, op zijne vrouw en bjarig kind gepleegd. Hij is toen krankzin nig verklaard tn heeft 2% jaar in het gesticht te De venter doorgebracht. De procureur-generaalzich be roepende op de verklaringen van de gehoorde deskun digen achtte de daad wel toerekenbaar, en eischte levenslange gevangenisstraf. De advocaat Jitta bestreed het gevoelen der deskundigen als zijnde geene specia liteiten op het punt van krankzinnigheid, bracht rede nen bij om erfelijke krankzinnigheid bij den beklaagde te veronderstellen en eloncudeerde tot vrijspraak op grond van ontoerekenbaarheid of subsidiair tot het gelasten van een nieuw onderzoek door krankzinnigen- artsen De rechtbank te Amsterdam heeft den 10ia zake het bekende proces K. Ris tegen de spaarbank, de spaarbank in het gelijk gesteld, en Ris niet ontvan kelijk verklaard in zijnen eiseh. De minister van financiën heeft vastgesteld het plan der 305de Slaats-loterij welke zal bestaan uit 21C00 loten10500 prijzen en 2 premiën. De collec tie wordt geopend 6 en gesloten 18 Dec. en de trek king duurt van 3 Jan. tot 26 Maart 1881. De heer mr. Th. v. Stolk advocaat te 's Gra venhage heeft Ged. Staten van ZuidhollaDd verzocht hunne goedkeuring te onthouden aan de begrooting dier gemeente, dewijl deze steunt op eene heffing vaD tolgelden in strijd met de wet en evenzeer met het algemeen belang. Prov. Staten van Gelderland hebben zich in be gins il verklaard voor het ondersteunen van stoomtram wegen en aan de Arnhemsche Tramvvegmaatschappij vergunning verleend tot het in gebruik nemen van een der bermen van den traatweg van Arnhem naar Apel doorn en zoo noodigvan den straatweg zelf ten be hoeve van een stoomtram tusschen beide gemeenten. Het prov. kerkbestuur van Gelderland heeft met 5 tegen 4 st. aangenomen het voorstel der Synode, om de benoeming van kerkelijke hoogleeraren aan de universiteit te Amsterdam te vergunnen aan de com missie die dit heeft gevraagd. De heer mr. A. O. Wesenhagen heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad van Rotterdam, op grond dat hij door de ervaring geleerd en met het oog op een deel der kiezers, door welke hij in bet vorige jaar in den raad is gebrachtzijne positie in dat college als eene valscbe beschouwt. De voeding van den soldaat zal voortaan bij alle corpsen van het leger gelijk zijnt. w. van 1 Oct. tot 1 April 's morgens 6 maal per week soep met vleesch eenmaal per week koffie met brood boter en kaas's middags 3 maal per week aardappelen met groenten en spek eenmaal bruine boonen met spek eenmaal grauwe erwten met spek, eenmaal erwtensoep met spek (van den zevenden dag meldt de Haarl. Ct., waaraan wij dit bericht ontleenen niets). Het voormalig arsenaal te Bergen op Zoom is, ten koste van f 240,000 verbouwd tot eene kazerne geschikt voor één bataljon van 4 compagniën. Zij is de fraaiste van ons land. Naar bet gevoelen van den minister van binn. zaken behoeven de hoofd--en hulponderwijzers, die thans met goedkeuring van Ged. Staten ambten of'bedieningen bekleedenniet op nieuw vrijstelling te vragen om daarmede voort te gaan. In 1879 hebben op onze kusten 45 zeerampen plaats gehadwaarvan 15 onder nederlandsche vlag. Yan deze laatsten zijn 11 wrak geworden of vergaan en 7 schepelingen en 2 passagiers omgekomen. Buiten onze kusten troffen 65 nederlandsche schepen zeeram pen waarvan wrak geworden of vergaan 47 met ver lies van 14 schepelingen en 5 passagiers. In 1879 werden van de amsterdamsehe policie 29 agenten ontslagen wegens dronkenschap en 42 we gens dienstweigering en ongeschiktheid, zijnde te zamen 71 of ongeveer 16 p. c. van het corps. Het hotel Willen Barends te IJmuiden is gesloten. In de Oudebildtdijkster vaart nabij S. Jacob-pa- rochie zijn 2 schippers die vóór zij slapen gingen de luiken van hun vaartuig geheel gesloten hadden door kolendamp gestikt. Aan het S. Aloysiusgesticht te Amsterdam is door wijlen den heer F. J. Delclisur f 1000 vermaakt. Al de grond tusschen de Javastraat en de Laan Copes van Cattenburgh te 's Gravenhage is thans in

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2