No. 89. Twee en tachtigste Jaargang. 1880. WOENSDAG 17 NOVEMBER. FEUILLETON, De Macht der Liefde 04 Prijs der gewone Advertentiën: ©fficiësï (Bcbceltc ISmtcnlanb. Deze Courant wordt Diasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80lranco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels/0,75; iedere regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is celegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van BERNARDUS PEKELHARING, goud- en zilversmid te Alkmaar, om ver gunning tot het oprigten van eene goud- en zilversmederlj in het perceel staande aan de westzijde der Hekelstraat wijk C, nummer 27 en dat. van ERE DERI K RIKE, loodgieter en zink- werker alhier, om vergunning tot oprigting van een loodgie ters- en zir.kwerkerswerkplaats in het perceel aan de Gedempte Nieuwesloot, wijk B, No. 57, en dat op Maandag den 29 No vember 1880, 's middags te 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van die goud- en zilver smederij en loodgieters- en zinkwerkerswerkplaats bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT 15 Nov. 1880. Ne Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat het suppletoir kohier van de belasting op de HONDEN over de dienst van 1880, door hen op heden voorloopig is vastgesteld en overeenkomstig art. 264 der gemeentewetgedurende 14 dagen na heden ter ge meente-secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 Nov. 1880. Ne Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Ue volgende personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aantemeldec Johanna Jaeoba van de Weerd, laatste woonplaats Valburg; Trijntje van Ophen 1. w. ZijpeP. I1. van der Meer, Noora- wijk; Hendvicus Servaas Wijn, 1 w. StrijpO. de Vries, 1. w. Sneek; Catharina Paai. 1. W- MedemblikAndries Scheltens, 1. w. Amsterdam en Jansje de R'dder. BELGIE Het door de Kamer gegeven voorbeeld om het Te Deum in de St. Gudulakerk den 15 niet te samen bij te wonen is gevolgd door den minister van binnenlandsche zaken die zich onthield de bur gerlijke en militaire overheidspersonen tot de bijwoning uit te noodigen alsmede door den voorzitter van het Hof aan Cassatie en dat van Appèl te Brussel. De gemeen; eraad van Brussel besloot een adres van gel ij k- wensching aan den Koning in te dienen in plaats van naar het Te Deum te gaan. DUITSCHLAND. Een gedeelte der uit Hamburg verwijderde socialisten van beroep sigarenmakers zijn naar Noord-America vertrokken anderen naar Lubeck en Harburg. Eerstdaags worden wederom eenige so cialisten uit Hamburg verwijderd. Bij eene te Brunswijk gehouden verkiezing van leden voor den gemeenteraad werd in het le kiesdistrict de candidaat der socialisten gekozen met 550 stemmen tegen 450 op dien der partij van orde. In bet 2e dis trict verkreeg de candidaat van laatstgenoemde partij 490 en diender socialisten 276 stemmenniettegen staande de socialisten geen middel in het openbaar mochten gebruiken tot bevordering der verkiezing hun candidaten. In bet wurtembergsche district Reutlingen werd de liberale candidaat Benz met 1181 st. gekozen tot lid van den Rijksdag tegen 805 op dien der volks partij. Van de 2827 kiezers stemden 2031. Op de dezer dagen te Stuttgart gehouden algemeene bijeenkomst der landsvergadèr.ng van de duitsche conser vatieven waar behalve de noordduitsche ei: wurtem bergsche ledenook velen uit Beieren en Baden als gasten tegenwoordig waren, werd, op voorstel van het noord-düitsche lid uit Bieleveld afgevaardigd met algemeene stemmen besloten dat bet beginsel der ge mengde school uit de schoolwet verwijderd en het ver plichte burgerlijk huwelijk afgeschaft moest worden. In het pruisische Huis der Afgevaardigden verklaarde de minister van financiën den Ï1 bij de behandeling der begrooting voor 1880'Sl dat naar zijne overtuiging de kwijning van handel en nijverheid spoedig voorbij zou zijn en weldra een betere toestand zóu ontstaan. De ontvangsten in de laatste 6 maanden toonden eene aan merkelijke verbetering aan bij gelijk tijdvak over 1879. Di Senaat te Hamburg heeft ingetrokken het ver bod tot in- en doorvoer van rundvee uit Nederland Belgie en Luxemb rg. In- en! doorvoer uit Nederland en Belgie is geoorloofd mits elk rund voorzien is van een door bet bevoegde bestuur afgegeven bewijs van herkomst. Pruisen zal aan den Bondsraad voorstellen bij den Rijksdag eene wet intedienen tot beteugeling van het misbruik van sterken drank. De pruisische ministerraad houdt zich met dat ontwerp bezig. De voorzitter van den gemeenteraad van Berlijn, de heer Straszmann onlangs niet herkozen als lid van dien raad in een kiesdistrict tengevolge van de beer- schende beweging tegen de Israëlieten, is dadelijk in een ander district, waar iemand te zijnen behoeve be dankt had, gekozen Eenige der voornaamste burgers hebben thans een manifest uitgevaardigd waarbij die beweging zeer streng veroordeeld wordt. ENGELAND. De Times blijft van oordeel, dat de onwettige toesiand in Ierland niet beteugeld zal kun nen worden wanneer men binnen de gewone wet blijft. In den gehouden ministerraad zal dan ook wel gespro ken zijn over het reraen van buitengewone maatrege len en bij voorbeeld het tijdelijk schorsen der Habeus Corpus Act. Was het parlement bijeengeroepen en een dergelijke maatregel voorgesteld dan waren zeker wel alle mid delen van dwarsdrijverij m het werk gesteld om de aan neming te verhinderen doch het blad herinnerthoe tijdens den opstand der fenians een dergelijk voorstel in weinige uren wet werd. Di regeering kan zich dóór die dwarsdrijvers in geen geval laten afschrikken. Te Ballinrobe zijn ongeveer duizend soldaten en po- litie-agenten bijeen en den 12 werden de arbeiders verwacht, die door eene commissie te Dublin gezonden werden om de te veld staande aardappelen van den reeds vroeger vermelden kapitein Boycott binnen te halen. Op verscheidene plaatsen waren aansporingen aan geplakt aan de ieren van dat graafschap om niet te dulden dat de oogst door die arbeiders wordt binnen gehaald. In het graafschap Limerick werd den 12 de rent meester van een landgoed vermoord. FRANKRIJK. Uit de latere berichten is gebleken dat zoowel de president Grévy a's Gatnbetta veel heb ben bijgedragen om het misverstand tusschen de Ka mer en de regeering uit den weg te ruimeu. Grévy verklaarde beslist het gevraagde ontslag te weigeren doch het ministerie was te haastig geweest met dit be sluit bekend te maken. De zitting van den 11 bad afgewacht moeten worden om de ware gevoelens der Kamer te leeren kennen. Voor het geval, dat de Ka mer eene motie van vertrouwen weigerde zou hij Gam- betta ontbieden hem met de samenstelling van een ministerie belasten enzoo hij weigerdeden Senaat voorstellen de Kamer te ontbinden om het oordeel van het land te vernemen. Zoodra Gambetta met dit gevoelen in kennis was gesteld moedigde hij den pre sident aanhet ontslag te blijven weigeren daar hij anders misschien genoodzaakt had geworden zelf het bewind te aanvaarden of te weigeren en geen van beiden verlangde hij. Hij wencde ijn invloed bij den minis ter president Ferry dan ook aan om hem te bewegen op het besluit tot ontslag terug te komen mocht de Kamer een motie van vertrouwen aannemen. De Rópublique Frau9aiseGainbe.ta's orgaan, geeft na de aanneming der motie van vertrouwen als haar gevoelen te kennen dat het niet moeilijk vallen kan voortaan de overeenstemming tusschen Kamer en mi nisterie te bewaren men behoeft daartoe slechts de wetsontwerpen te behandelen, over welker dringende noodzakelijkheid men het eens is verwijten te vermij den en zich te onthouden van het breed uitmeten van elke dwaling door den een of anderen staatsman begaan. Den 13 maakte de Kamer een aanvang met de be handeling van het wetsontwerp tot hervorming der rechterlijke macht. Het werd bestreden door het lid van het linkercentrum Ribotdie eene schorsing van de onafzetbaarheid der rechters gelijk stelde met ge wetensdwang der rechterlijke macht. De staatkunde moest buiten de rechterlijke macht worden gehouden. Hij hoopte dat de maatregel voor de republiek niet noodluttig zou worden maar gaf als zijne overtuiging te kennen dat het veel tijd zou kosten al do gewel- dadige maatregelen van het laatste halfjaar en ook dezen goed te maken. Waldeck-Rousseaude verslag gever antwoordde bij afwezigheid van den minister dat het ontwerp niet de rechterlijke macht aantastte (4) door Helena. die waar haar voetstap naait Het doode levend en wat leeft gelukkig maakt. Da Costa. III. Op een schoonen zomeravond, een paar weken later, zaten vader en dochter bij elkaar in de kleine huiska mer, die met het uitzicht op den grooten tuin er zeer gezellig uitzag. Door de openstaande glazen deur drong de geur van reseda en heliotrope naar binnen en de heer Berns zat er voor in eenen gemakkelijken stoel terwijl hij een cigaar rookte en van den schoonen avond genoot. Emma zat bij de piano en zong hem enkele van zijne lievelingsliederen voor. Zij had eene lievewel luidende stem en zong met veel gevoel zoodat het een van de grootste genoegens van den ouden heer was, daarnaar te luisteren. Het eene lied voor en het andere na weerklonk in de stille kamer, zonder dat Emma moede scheen te worden en telkens als zij Daar haar vader omzagknikte deze goedkeurend en zei glimlachend „Ga maar voortik geniet." Daar werd zachtkens de deur geopend en door bei den onbemerkttrad een vreemdeling op den drem pel die eenige oogenblikken onbewegelijk bleef staan, blijkbaar wachtend totdat het lied ten einde zou zijn. Hij scheen een man van middelbaren leeftijd te zijn, want het dichte zwarte haar begon reeds merkbaar te grijzenop het donker m nuelijk schoon gelaat was echter nog niets van naderenden ouderdom te bespen- ren de oogen schitterden nog met een jeugdig vuur en de edelewelgevormde gestalte hief zich fier en krachtig omhoog. Op het schoone gelaat vertoonde zich een trek van veel lijden en de uitdrukking in de sprekende oogen bewees dat de stormen des levens wel over dit fiere hoofd watren heengegaan al hadden zij bet ook niet gebogen. Toen het lied ten einde was, deed hij de deur dicht en trad een paar stappen het vertrek in terwijl zijn blik onafgewend op den heer Berns bleef rusten. Nauwelijks had deze hem gezien of hij wierp zijn sigaar weg en sprong met den uitroep; Valerius van zijn stoel op. Er lag in zijn stem eene mengeling van verrassing teederheid en verwijt. Valerius de With hoorde alleen het laatsteomdat zijn geweten hem zeide dat hij dit verdiend had. Hij liep op zijn pleegvader toe die beefde van ont roering en geen woord meer kon uitbrengen nam de hem toegestoken handen in de zijnen kuste ze harts tochtelijk en stamelde: „Vergiilenis.'' De tranen kwamen den ouden man in de oogen en hij fluisterde: „Mijn zoon, mijn Valerius, O ik dauk God, dat ik je nog eens weerzie." Valerius hief het hoofd op zag zijn pleegvader met een blik vol innige teederheid aan en zei „Wat hebt gij wel van mij gedacht Voor welk een liefdeloos ondankbaar mensch hebt gij mij wel gehouden ik durfde bijna niet wederkomen." Hij trachtte Lp het gelaat van den ouden heer te lezen hoe hij over hem dacht maar deze zei„laat ons daar maar niet over spreken natuurlijk heeft het mij zeer veel verdriet gedaan te moeten denken dat ge mij geheel vergeten hadtmaar nu zijt ge weer hier en hebt uw ouden vader nog wel een weinig liefniet waar?" Valerius antwoordde nietmaar kuste nogmaals de hand van zijn pleegvader en in zijne donkere welspre kende oogen lag meer liefde dan hij in woorden had kunnen uitdrukken. Daarna wendde hij zich tot Emma die dit tooneel met de grootste belangstelling had gadegeslagen en hoog voor baar. „Mijne dochter", zei de oude heer. O, de kleine Emma, het lieve blonde engeltje, dat in haar rose wiegje lag toen ik voor 't eerst de we reld inging en zoo vriendelijk tegen mij lachte toen ik afscheid van haar nam zei Valerius met een vrij moedigheid die hem als knaap reeds kenmerkte. Emma lachte nu nietmaar sloeg hare oogen neer voor den vurigen blik van den vreemdelingwiens kunstenaarsoog vol bewondering op de frissche ontlui kende schoonheid van het jonge meisje bleef rusten. „Maar je hebt haar later toch ook nog wel eens gezien wanneer je thuis kwaamt zei de heer Berns. „Ja dat geloof ik ook maar ik herinner mij haar alleen nog maar als klein kind toen was ik ook nog zoo jong en later hebben zoovele andere indrukken de beelden van vroeger doen verloren gaan zei Valerius^ en een weemoedige ttek vertoonde zich op zijn gelaat. „Maar komaan ga zitten en vertel ons eens wat vau al die jaren waarin we niets van elkaar gehoord

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1