ISimtcuIattb. met 283 tegen 170 stemmen aangenomen. Bij de be handeling over art. 8 handelende over do schorsing der onafzetbaarheid van het personeel der hoven en rechtbanken voor één jaarwerd het amendement Beauquier, om de onafzetbaarheid door verkiezing bij algemeen stemrecht te doen vervapgen, verworpen met 191 tegen 136 stemmen. De rechterzijde bleef hierbij buiten stemming, Het eerste deel van zijn amendement, luidende de onafzetbaarheid der rechterlijke macht is afgeschaft, was verworpen met 263 tegen 204 stemmen. Hij had vooraf verklaard wel te weten dat het ver worpen zou worden, doch dat hij alleen het beginsel van de benoeming der rechters door de kiezers in het open baar in beraadslaging had willen brengen. Een amen dement om den aan de regeering voor de hervorming der rechterlijke macht toegestanen termijn tot 3 jaren uit te breidenwerd met bijna algemeene stemmen verworpen. De voorsteller meende, dat de rechterlijke macht het bezinksel van vroegere staatsregelingen was en dat aanneming van dit voorstel het mogelijk maakte, een uitgebreid onderzoek in te stellen naar de gehalte van datT personeel. Daarna werd de beraadslaging tot den 22 verdaagdna aanneming der artikelen 8,9, 10 en 11 werd den 22 het wetsontwerp aangenomen met 264 tegen 169 stemmen. De graaf van Chambord heeft het uit de Kamer ge zette lid Baudrij d' Asson zijne deelneming betuigd over de legen hem gepleegde gewelddadigheden LUXEMBURG. Den 18 keurde de Kamer goed het door hare commissie ontworpen adres van antwoord op de groothertogelijke boodschap van den 9. In den aanhef Van dat adres wordt gezegd dat de vrije on afhankelijke en voorspoedige toestand van het groot hertogdom aan alle harten in herinnering brengt de erkentelijkheid jegens den Koning Groot-llertog Wil lem II, den grondlegger van Luxemburg's onafhanke lijkheid en dem aankweeker der grondwettige vrijheden. Door het besluit om het gelaat van dien geëerbiedig- den Vorst voor de oogen der Luxemburgers in brons te vereeuwigen bad de Kamer zich tot tolk gemaakt van den eenstemmigen wensch van het dankbare volk. Bij de Kamer kwam een wetsontwerp in tot rege ling der gewapende macht. O. a. wordt bepaald dat zij zal bestaan uit twee onder éénen bevelhebber staande corapagnien van 125 man gendarmes en 140 a 170 man vrijwilligers, die in buitengewone gevallen tijdelijk tot 250 kunnen vermeerderd worden. De wetten en reglementen betreffende de militie worden geschorst doch kunnen zoo noodig bij besluit van den Groot- Herüog weder in werking worden gesteld. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Met groote meerder heid besloot het Volkshuis den 19 tot de artikelsge- wijze behandeling der begrooting over te gaan nadat de minister de bedenkingen der oppositie uitvoerig be antwoord had. De vereenigde oppositie nam met algemeene stemmen het voorstel van eenige buiten de partijen staande af gevaardigden aan om eene gemeenschappelijke club op den grondslag van het in 1867 gesloten vergelijk te vormen. RUSLAND. Door de nihilisten zijn te Petersburg kennisgevingen verspreid waarbij hoog geplaatste per sonen bedreigd worden, voor het geval hunne vrienden Kvviatkowsky en Preszniakoff werkelijk opgehangen wer Deze ophanging heeft zooals be.kenC is reeds piaats gehad. SPANJE. De Epoca verzekert, dat eene conversie der staatsschuld de schatkist zou verlichten en de mo gelijkheid doen ontstaan om het evenwicht op de be grooting te herstellen. TURKIJE. Derwiscb pacha schijnt Dulcigno nu door uithongering te willen vermeesteren. De stad wordt althans met zijne door nieuwe bataljons versterkte troe pen ingesloten en aan niemand werd vergund daar binnen te gaan; wel mag men Dulcigno verlaten. Vol- bekoorlijk model alleen zou zijn hetgeen zoo hij zelf zijn woord al niet brakmisschien voor Emma's rust gevaarlijk zou zijn. „Vertrouwt ge mij niet?" vroeg Valerius en er flik kerde een bliksemstraal van toorn in zijne oogen. „Jawelvergeef me maar een mensch is zwak, ont vlucht de verzoeking liever." „Het zij zoo," antwoordde de jonge man met een zucht en besloot geene aanleiding meer te geven die zijn pleegvader aan zijn gegeven woord zou kunnen doen twijfelen. Hij sloeg geene bewonderende blikken meer op Emma en hield zich zelfs zeer weinig met haar bezig. Als hij tot haar sprak behandelde hij haar als een kind daar hij zeer goed wistdat dit de wijze niet is, waarop men de gunst van achttienjarige meisjes wint. „Ik zal je maar Emma noemen," zei hij tot haar met een vertrouwelijk glimlachje „want al ben je nu ook groot geworden je blijft toch altijd het kind van mijn pleegvader, dat ik van hare geboorte af gekend heb." „Ja, in vergelijking van je jaren is ze ook nog maar een kindzei haar vader glimlachend en was zeer gerustgesteld omtrent de houding die Valerius tegen over haar aannam. Toen bet drietal gezeten was en de heer Berns een glas wijn had ingeschonken om op de gelukkige tehuis komst van Valerius te drinken, begon deze van zijne reizen en verschillende avonturen te vertellen. Hij deed dit zoo boeiend en beschreef met zooveel dichterlijke geestdrift de schoonheden der zuidelijke natuurdat Emma en haar vader niet moede werden er naar te luisteren en de avond om was eer iemand er aandacht. [Wordt vervolgd). gens een gerucht zouden zijne tr iepen door de alba- neezen omringd zijn en zou bet albaneesche verbond te kennen hebben gegeven, dat zij met geweld zich ver zetten zou tegen iedere poging, om de onlangs onder de wapenen geroepen manschappen der landweer te leveren. ZWITSERLAND. De radicale partij, die in 1878 bij de twee jaarlijksche verkiezingen voor den Grooten Raad van Genève door de democraten geslagen werd heeft den 14 bij diezelfde verkiezing eene volkomen overwinning behaald. De hoofdreden voor deze ver andering schijnt gelegen te zijn in den bekenden strijd over de scheiding van Kerk en Staat, waarover de democraten zeer verdeeld zijn. Oanterethet hoofd der radicale partij, had zelfs de meeste stemmen. Geen enkel democratisch lid van den Raad werd herkozen. Dat lichaam bestaat nu uit 90 radicalen en 20 demo craten (gematigden). Deze uitslag zal ook invloed uit oefenen op den bondsraad want de tegenwoordige afgevaardigden van Genève naar den Stendenraad zul len door radicalen vervangen worden. PERZIE De perzisehe troepen verwoestten ee ïige dorpen der Kurden in den omtrek van Soudj-Boulak en rukten tot Chavaran voort. De hoofden der kur- dische stammen en dorpen vluchtten naar Sardasch 50 mijlen van Soudj-Boulak. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. In zijn antwoord op het Kamerverslag nopens de wet op de middelen verklaart de minister van financiën, na den in 1875 ondervonden legenstand geen tab. k - accijns te zullen voorstellen. TV el bestaat bij hem het denkbeeld om indirecte verbruiksbelastingen onder den vorm van debietrecht (licence) te heffen met alle vrijheid voor de nijverheid om zich 'e ontwikkelen. Bij het afdeelings-onderzoek van de begroeting voor de Staatsspoorwegen voor 1881 is men opgekomen tegen het hooge cijfer, 6 miljoen meer dan voor 1880 was geraamd. Men berekende dat men op het cijfer van 13 miljoen 3.4 miljoen zou kunnen schrappen zonder de voortzetting van den bouw van spoorwegen eeni- germate te vertragen. Daardoor zou het tekort op de staatshegrootingthans voor een deel fictief, binnen juister grenzen worden teruggebracht. De 2e Kamer heeft den 22 de behandeling van het 2e hoofdstuk der indisehe begrooting (uitgaven in Indie) voortgezet en is daarmede gevorderd tot art. 72. Opart. 59 werd met 29 tegen 19 stemmen verworpen een amendementvan den heer v. d. Hoeven, strekkende om niet toe te staan 4200uitgetrokken voor de bezoldiging van een aan ta stellen adjunct-directeur van 's Lands plantentuin te Buitenzorg. Naar het huis van bewa-ing te Middelburg zijn overgebracht M. Groens® en zijne dienstbode C. Vette, wonende te Overzande beschuldigd van te zamen de vrouw van eerstgenoemde, die in December van het vo rige jaar uit een krankzinnigengesticht was ontslagen, sedert dien tijd onwettig tc hebben opgesloten en haar zonder behoorlijke verzorging te hebben gelaten. Zij werd uitgemerge d vol ongedierte en met vele gaten op haar lichaam den 10 door de dienstbode de straat op gezonden. Door den storm van den 16 is te Harlingen een groot nieuw gebouwd pakhuis tegen den grond gewor pen en een houtloods eenige ellen verschoven. De vereeniging tot bevordering van den aanleg van iocaaispoorwegen in Gelderland en Overijsel heeft tot 31 Dec. eene inschrijving opengesteld van 8 ton. Do geraamde kosten zijn lO'/i ton doch dit meerdere bedrag verwacht men eventueel te vinden uit subsidiën van het Rijk de provincie enz., en anders door eene leening. De voorzitter en ondervoorzitter van den raad van commissarissen hebben den 17met den burge meester van Apeldoorn, den intendant van 's Konings paleis, den referendaris van 's Konings kabinet en den rentmeester van het kroondomein, eene conferentie bij den Koning op het Loo gehouden in welke de Vorst zij en steun aan de onderneming toezegde. Den 19 ontspoorde niet ver van de station Breda een goederentrein naar Roozendaal. De locomotief kan telde en kwam in een sloot terecht. De machinist en de stoker konden er nog tijdig afspringen. Den 19 is in den Lekdijk tusschen Vreeswijk en het Klaphek eene verzakking ontstaan zijnde het bin- uentalud over 100 ellen lengte nagenoeg 3 ellen naar beneden gegaan. Her dijksbestuur heeft terstond krach tige maatregelen genomen om nadeelige gevolgen te voorkomen. De oud-hoogleeraar der utreebtsehe universiteit dr. Bernard ter Haar is den 19 te Velpin den ou derdom van 74 jaren, overleden. Hij werd den 13 Juni 1806 te Amsterdam geborenen was van 1831 tot 1854 predikant te Ernnes Vlaardingen, Arnhem, Lei den en Amsterdam. Als schrijver op kerkhistorisch ge bied en als dichter (o. a. van de S. Paulus-rots") verwierf hij zich naam. De veertigjarige trouwdag van den heer wethou der Jb. v. d. Oord eu zijne echtgenoot, op 19 dezer, te Akerslootwas een feest voor de gansche gemeente, wier belangstelling bleek door het uitsteken der vlag gen het houden van een optocht door de schooljeugd en het aanbieden van talrijke geschenken. Het geachte echtpaar onthaalde de ingezetenen van alle standen op een feestmaal en de schoolkinderen in het schoollocaai. Den 20 is op het oostelijk einde van Ameland gestrand het schoonerschip Catharinavan Appinge- darnvan Riga met balken naar Delfzijl. Het volk werd door de reddingboot van Nes gered. In eene den 20 gehouden vergadering van hoofd ingelanden en hunne plaatsvervangers in Delfland is besloten zich te wenden tot de 2e Kamer, om door haar inlichtingen te bekomen wegens de benoeming door de regeering van een hoogheemraad van Delfland, die niet op de voordracht der hoofdingelanden voorkwam. Den 20 is op den Oostervoor Schouwen ge strand de met hout geladen noorscbe bark Reval waarvan de bemanning zich met eigen booten gered heelt en door een loodskotter opgenomen en te Helle- voetsluis aan wal gebracht is. Den 20 zijn uit een keet op hef Binnenhof te 's Gravenhage 2 bankbiljetten, elk van 300, bestemd tot betaling van het werkvolk aan de landsgebouwen ontvreemd. Door den hoogen stand der Maas zijn de over laten den 21 weder gaan werken. Den 21 is terwijl dr. v. d. Bogaertdirecteur van het krankzinnigengesticht te Coudewater, bij Ros malen naar de spoorwegstation te 's Hertogenbosch reed, zijn paard door het aankomen van een locomotief op hol geslagen. Hij sprong uit het rijtuig, maar viel met het hoofd tegen de steenen eu was binnen enkele minuten een lijk. - Zondag avond 1.1. had op den laatsten trein van Alkmaar naar den Helder tusschen Schagen en Anna Pau- lnwna een ontzettend ongeluk plaats. Een conducteur, die tegen de bestaande voorschriften in met het na zien van de kaartjes voortging, nadat de irein reeds weder in beweging was had het ongeluk van de loopplank te vallen. Op den trein bleef het onopge merktzelfs aan den Helder schijnt men den man niet te hebben gemistalthans eerst den volgenden morgen werd zijn Ijk gevonden. Den 21 is de personentrein van de Rhein-Bahn nabij de station Venioo geloopen op een goederentrein van dezelfde maatschappij waarvan 2 wagens verbrij zeld werden 2 Passagiers werden gekwetst, waarvan een, een 70jarig man, nog al eruslig. Het te Kal- denkircheu met in acht nemen van een uit Venioo ge geven sein moet de oorzaak van het onheil zijn. De rechtbank te 's Gravenhage heeft den 22 den leidschen student v. D., die op 23 Septtijdens de landbouwfi e<ten te Leiden, een policie-agent, die hem niet wilde toelaten in de stads-gehoorzaal een slag in het gezicht had gegeven, veroordeeld tot 3 dagen celstraf. Den 22 is te Amsterdam aanbesteed het vijfjarig onderhoud van de wegen en vaarten der 6 noordbol- landsche steden in 5 perceelen waarvoor minste in schrijvers waren: 1 (Buiksloot-Edam) J. Blankenvoort, te Monnickendam voor 23,549 2 3 en 4 (Pur- merende-Oosthuizen, Edam-Beets, Beets-Medemblikker- tolhek), J. Bakker, te Avenhorn voor f 83,856 5 (Medemblikkertolhek-Enkhuizen), J. Boos, te Boven- carspelvoor f 38,769. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 22 de terechtstelling bevolen van Willem Marianus de Jongh ter zake van 1°. het door middel van bedrog medenemen en weggeleiden van een minderjarige van de plaats waar hij door zijne ouders gesteld was 2°. doodslag met voorbedachten rade en geleider lage, voorafgegaan en gevolgd door 2 andere misdaden met de strekking om de ontdekking daarvan te voorkomen; 3°. het bij naamloos geschrift bedreigen met moord geschied met bevel om eenige voorwaarden te vervullen. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft zich tot den minister van marine gewend om eene betere regeling van het loodswezen, in overeenstemming met de denkbeelden, door de enquête-commissie betref fende de koopvaardijvloot uiteengezeten tot den mi nister van waterstaat, naar aanleiding van diens missieve aan Ged. Staten van Zuidholland betreffende de ver betering van den waterweg tusschen het IJ en de zuid- hollandsche rivieren hem verzoekende eene definitieve beslissing te bevorderen en te bespoedigen mede ten aanzien lan eene ruime en zoo kort mogelijke verbiu- ding van het Noordzeekanaal met de Boven-Waal. De heer C. A. Evelein evang.-luth. predikant te de Rijp is beroepen te Wildervank en Veendam. De kerkeraad der 'nerv. gemeente te de Rijp heeft toezegging van beroep gezonden aan ds. D. Maaldrink, te Kwadi,k. De afdeeling Wienngerwaard der IToll. Maat schappij van Landbouw heeft den 13 besloten zich te vereenigen met de strekking van het rapport der com missie benoemd fot het doen van voorstellen tot ver beter. ng van den geldelijke» toestand der Maatschappij en hare afdeelingen. Door de heeren J W. E. Levelt c. s. te Rotter dam is gunning gevraagd voor een stoomtram van Heus- den naar Oosterhoutom aldaar aan te sluiten aan de reeds in exploitatie zijnde lijn naar Breda. De heer H. Polte Hoorn is voor den tijd van één jaar benoemd tot leeraar aan 's Rijks hoogere bur gerschool te Sappermeer. De gemeenteraden van Stad en Ambt Delden hebben besloten het schoolgeld aan de 7 aldaar be staande openbare scholen af te schaffen. Door de commissie voor den straatweg GoudaBo degraven is voorloopig concessie verleend voor een stoomtram tusschen beide plaatsen langs Reeuwyk. Het „Paleis van Justitie" meldt, dat thans reeds al de pleitdagen bij de rechtbank te Amsterdam tot de vacantie van 1881 bezet zijnen de reebtzoekenden dus weldra ongeveer een jaar op een vonnis zullen moe ten wachten. Op het verzoekschriftdoor ce Maatschappij fot Nut van 't Algemeen aan de Koning gericht, om van regeeringswege de goede hoedanigheid van het drink water zooveel mogelijk te verzekeren, is door den mini ster van binn. zaken namens Z. M. geantwoord dat het geneeskundig staatstoezicht zooveel mogelijk het verkrijgen van zuiver drinkwater, en op vele pla tsen met gunstig gevolgtracht te bevorderen en dat, waar de toestand te wenschen overlaat, zulks noch aan dat staatstoezicht noch aan de regei ring te wijten is, aangezien het een onderwerp van gemeentezorg betreft waarin niet anders dan raadgevend kan worden opge treden. De commissie voor het stichten van een gezond heidsoord te Assen heeft besloten haar plan op te ge ven en dus zich te ontbinden. Het sedert 1749 bestaande logement „het Medem- blikker Tolhek" wordt in het openbaar verkocht. Ge- met z laatste

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2