SIM 1TS lAiTEBIIJ. QUcrlci- Stlcgvafisdic ücricfUcn. ^taöö-Bcrichlcn- Jitlarfci- cu ficursbcnchten. sticht door de stad Medemblik bij den aanleg van den weg naar Hoogcarspel is bet als tolhuis overbod g geworden nu die weg aan Drechterland overgedragen en de tolheffing afgeschaft is. Het gerechtshof te Arnhem heeft J. Smit die den heer v. S. te Wageningen in een brief voorwaar delijk bedreigd bad met brand en moord veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf. De minister van financiën heeft een onderzoek doen instellen naar de wijze waarop de Staats-loterij zonder de belangen van het groot aantal dasrbij be trokken personen al te zeer te benadeelen te eeniger tijd zou kunnen worden opgeheven. Dit onderzoek is nog niet afgeloopen maar heeft reeds doen zien dat men hier met zeer ingewikkelde toestanden te doen heeft, waarin volgens den minister geen forscho greep mag worden gedaan. Te Linden, in Noordbrabant, vervult een der wethouders zijne betrekking reeds 8 jaren zonder na verloop van 6 jaren z oals de wet vordertherkozen te zijn. Toen Gtedep. Staten in 1878 op eene nieuwe verkiezing aandrongen bleek de meerderheid van den gemeenteraad hiertoe ongenegen. Daarentegen werd een ander wethouder, die in 1881 moe.-t aftreden; reeds in 1878 aan eene herkiezing onderworpen. Te Delft heeft zich eene commissie gevormd, met het doel om de gemeente 25000 terug te betalen in 20 jaren renteloos voor te schieten tot aankoop van het huis, laatstelijk do r wijlen den heer mr. A. J. Hoekwater bewoond ten einde daarin een museum Van oudheden te stichten. Er is eene nieuwe afdeeling der Holl. Maat schappij van Landbouw opgericht onder den naam van „Groote IJpolder." Zij zal beurtelings te Amsterdam en te Sloterdijk vergaderen. De minister van financiën heeft den directeur der grootboeken gemachtigd om wanneer de reuten van inschrijvingen gedurende langen tijd onopgevorderd blij ven en daarom vermoed kan worden dat de betrek kingen van den overleden erflater van liet bestaan der inschrijving onkundig zijnben, voor zoover zij bekend zijn daarop bij onderhandsehe kennisgeving opmerk zaam te maken. Te Zutfen hebben de commandeerende officieren der bereden corpsen, aldaar in garnizoen, zich bij den gemeenteraad beklaagd over de baldadigheid der straat jeugd jegens de paarden. De hulp de-' onderwijzers zal worden ingeroepen om den jongens het onbetame lijke van hun gedrag onder het oig te brengen. Te Winkel is tot onderwijzeres aan de school voor vrouwelijke handwerken benoemd irej. G. Andringa, van Bovencarspel in plaats vail mej. P. M. v. Vrees wijk eervol ontslagen. De Koning heeft afwijzend beschikt op het adres door jr. mr. J. W. H. Rutgers v. Rozenburg ingediend betreffende de openbaarheid van de kohieren der in komstenbelasting te Amsterdam. De heer ,T. F. v. d. Horst, te Amsterdam, heeft concessie gevraagd voor een stoomtram van daar over Ouderkerk naar Dieraen. De algemeene vereenigde commissie tot leniging van rampen door watersnood in Nederland gevestigd te Amsterdam had sedert de ramp van 1870 slechts uitgegeven J000 voor Curasao (orkaan van 1877), 500 voor Zsegedin (Maart 1879) en 2000 voor in gezeten en van eenige dorpen in Noordbrabant (liooge wa terstanden in 1879), zoodat haar fonds bij den aanvang van 1880 bedroeg f 100,000 inschrijving 2% p. c.. Na de doorbraken in Januari werd van het ingeschreven kapitaal GOOOO nominaal beschikbaar gesteld en een beroep op de openbare liefdadigheid gedaan. Aan giften werd ontvangen/31000 en de door den Koning bevolen verloting bracht 150,000 in kas. Voor de noodlijden- den en onkosten werd bijna 88000 besteed, waarvan in geld t 51.550 voor Noordbrabant en f 27,592 voor Gelderland. Het fonds kon zoodoende uit bet overschot worden vermeerderd en bedraagt thans ƒ252,000 inschrij ving 2% p. c., of ruim f 160,000 werkelijke waarde. Directeuren der Maatschappij van Nijverheid hebben ingevolge besluit der algemeene vergadering een adres aan den minister van waterstaat gezonden waarbij eene herziening der wettelijke bepalingen ou het gebruik van stoomwerktuigen wordt verzocht. De koninglijke goedkeuring is verleend op bet reglement der Nederl. Vereeniging van Gemeente-amb tenaren gevestigd te Utrecht, ten hoofddoel hebbende het oprichten van een pensioen-, weduwen- en weezen- fonds uitsluitend voor gemeente-ambtenaren van de hoogste tot de laagste rangen. Er beeft zich eene commissie gevormd om werk zaam te zijn tot bet verkrijgen van een locaalspoorweg van Nijmegen naar Wamel. Bij het gemeentebestuur van Gouda zijn 28 aan vragen (11 uit bet buitenland) ingekomen om toezen ding der gunningsvoorwaarden en om nadere inlichtin gen betreffende den aanleg eener waterleiding. Den 7 December zal te Amsterdam de zaak be handeld worden van den notaris Dijkstra, te Oosthuizen beschuldigd van misbruik van vertrouwen en valsch- heid in geschrift. Mr. S. Katz zal den beklaagde die alle schuld ontkentverdedigen. Trekking der 5e. klasse, 23 Nov. 13e. lijst. No. 5912 f 1500, No 3722, 8211 en 19959/1000, No. 4319, 4790, 6845, 17525 en 18654 400, No. 4566 en 7563 200, No. 471, 905, 1432, 3379, 3918 4789 4889 4895, 6466, 18603, 19359, 19775 en 20881 f 100. De „Nederlandsche Almanak" voor 1881 uitgaaf 'an H. D. Tjeenk Willink te Haarlem beveelt zich aan door inhoud en illustratiën beiden. Nevens een spoorwegkaart van Nederland, ontmoeten wij 6 prenten Bet verschillende kunstvoorwerpen, een prins Erederik Wet zijne kinderen en kleinkindereneen ander een avondbezoek voorstellende6 portretten van in hot laatste jaar overleden jvermaarde landgenooten en ein delijk een aantal afbeeldingen van voor den landbouw nnttige dieren. De tekst bevat de gewone almanaks- en administratieve opgaven, kor e levensschetsen van de afgebeelde personen, de lijst der vooitdurend of tijdelijk ten nutte van landbouw en houtteelt door de wet beschermd wordende dieren de afwisselende waarde der 2% p.cts. Nationale Schuld sedert 1712, de voor naamste punten van verschil tusschen de oude en de nieuwe wet op het lager onderwijs, de naamlijst der opvolgende gouverneurs- en commissarissen generaal van N. Indie. De jaargang voor 1881 doet in geen opzicht voor de vroegere onder, en biedt voor 75 cents zooveel aan als het hier te lande mogelijk is voor zoo gering bedrag te geven. Erratum. Wel zullen onze meeste lezers de fout in ons vorig nummer zelve reeds hersteld hebben, wij rekenen ons echter toch verplicht er op te wijzen. In het feuilleton is namelijk de 4de kolom op de plaats van de 5de en omgekeerd gekomen waardoor eene geheele verwarring is ontstaan. Vrijdagmiddag werd naar men aan de Haarl. Ct. mededeeltvan eene voorbereidende school op de Nieuwe Markt alhier een knaapje met geweid ontvoerd en naar een gereedstaand rijtuig overgebracht waarna de koet sier zijne zweep op de paarden legde en in volle vaart wegreed. Op het angstgeschrei van de schoolhouderes en het geroep van „kinderdieven werd de vigelante spoedig achterhaald, door eene volksmenigte omsingeld en door een paar agenten naar het naastbij zijnde po- litie-bureau gebracht alwaar de ontvoerders van het kind twee vrouwen en twee mannen na een kort verhoor voor den commissaris van politie weder op vrije voeten gesteld worden, terwijl het ontvoerde kind bij degenen aan wier zorgen het was toevertrouwd werd teruggebracht. De ontvoerder van her kind was de vader, van zijne vrouw \an tafel en bed gescheiden en wien tevens bij rechterlijk vonnis het vaderlijk gezag was ontzegd. Dit voorval had eene aanzienlijke volks menigte op de been gebrrcht, en allerlei dwaze geruch ten waren daaromtrent in een oogwenk verspreid. J. 1. zat rdag zaten te Berlijn eenige jongelieden ge zellig b.ijeen toen een hunner de weddingschap aan ging, dat bij 3 goudstukken van 5 mark zou inslikken. Hij won zijne weddingschap maar weinige dagen la ter was bij aan darmontsteking overleden. In Pruisen doet thans een duel veel van zich spre ken gehouden tusschen eeu officier en een assesor bij de reehtbank te Hanau een israëliet, die als éénjarig vrijwilliger veel van dien officier wegens zijne godsdienst te lijden had gehad. Toen hij uit de dienst ontslagen wasdaagde hij den officier uit en de militaire raad van eer wiens uitspraak als naar gewoonte werd inge roepen beslistedat de officier de uitdaging moest aannemen. Verscheidene kogels werden gewisseld en de officier eindelijk zoo ernstig gekwetst, dat men aan bet behoud van zijn leven wanhoopt. 's Gravenhage 23 Nov. Tweede Kamer. Na de discussie over enkele punten na de verwerping van amendementen om posten voor opmeting van nieuwe spoorwegen te schrappen en om de kosten voor de expeditie in Atjeh te verhoogen is de indische be grooting unaniem aangenomen. De Kamer is tot maandag gescheiden, Maandag-avond woonden wij met belangstelling de jaariijksche uitvoering bij van de afdeeling der Maat schappij tot bevordering van toonkunstin het lokaal „Harmonie," alwaar het, blijkens een drietal aan den •aand opgehangen aa.plakborden „verboden was te rooken." Zouden de toehoorders bij een concert van Toonkunst eene dergelijke ietwat beleedigende waar schuwing behoeven Wij gelooven het niet. Het programma deed veel verwachten. Nieuwsgierig vooral waren we naar de uitvoering van het eerste nummeromdat we meermalen de oude heer Boers den honderd acht en twintigsten psalm zagen dirigeeren op de hem eigen talentvolle wijze. Wij werden hier niet teleurgesteld en durven gerust verzekeren dat de beer B hier zelf voldaan zou zijn geweest. Eene kleine opmerking aan het publiek bij deze uitvoering tegen woordig mogen we met achterwege laten. Het betreft namelijk het luidruchtig applaus, dat op de verdien stelijk gezongen sopraan-solo volgde, ofschoon het dui delijk genoeg zichtbaar was, dat bet koor onmiddelijk daarop moest invallen. Dit geraakte daardoor blijkbaar in de war en bleef een paar maten ten achter, hetgeen door de handigheid van den directeur, begrepen en ge holpen door het uitmuntend piano-accompagneraent goed en snel werd hersteld. De voordracht van het derde nummer van het pro gramma, de fantaisie in O dur van Schubert, is ver boven onzen lof verheven. Zelden zagen we zooveel techniek maatvastheid en zuiverheid van aanslag in eene pianiste vereenigd. Het spel van mejuffrouw O. werd dan ook in ademlooze stilte aangehoord en storm achtig waren de toejuichingen waarmede zij werd beloond. Misschien was de stemming, waarin wij door dit spel waren gebracht, er de oorzaak van, dat de Liebeslieder van Brahms ons vrij koud liet. Ofschoon bet keurig werd gezongen, vraagt men zich zeiven af, hoe het mogelijk is dat zulke zonderlinge hoewel harmonieus klinkende tonen die in vele werken van Brahms maar bizonder in de Liebeslieder, voorkomen kunnen worden gezongen of liever nog uitgedacht. Het zou ons te ver voeren om in bizonderheden de na de pauze volgende uitgebreide koren na te gaan. Wij willen alleen nog onze hulde brengen aan de ta lenten van den beer D en de dames D., die in den „Bitter Toggenburg" de solo-partijen vervulden. Vol en zuiver vooral klonk de prachtige alt van eene dier dames. Wij wenschen Toonkunst geluk met deze welgeslaagde uitvoering. Het succes, dat de heeren- en damesleden op dezen concertavond behaalden moge bun eene aan sporing zijn hunne krachten te blijven inspannen iti den dienst der Muzen hetgeen ook ongetwijfeld eene aan gename voldoening zou zijn voor den verdienstelijken directeur, den heer Koerman, die door zijne onvermoeide zorgen in het belang der afdeeling en uitmuntende directie den hoogsteu lof verdient. - Maandag22 November, werd alhier ten huize van den heer J. van de Wall eene vergadering gehou den van de afd.eling Alkmaar der Hol landse lie Maatschappij van Landbouw Na voorlezing van het verslag der afgevaardigden ter algemeene ver gadering werden de prijzen uitgereikt behaald op de tentoonstelling te Leidenaan den heer jhr. mr. P. van Foreest, voor een stierkalf, van inlandsch ras, geboren in 1880, een getuigschrift en f .0; aan de heeren L. van der Oord, te Koedijk en J. O. Ohmstede, te Alkmaar, de zilveren medalje de eerste voor eeu kuispink van inlandsch ras, geboren iD 1879, -e laatste voor eene verzameling werktuigen voor zuivelbereiding; en aan den heer IJ. Butter, te Koedijk een getuig schrift voor eene inzending uien. Want de punten van beschrijving betreft voor de algemeene vergadering, op 1 December te Amsterdam te houden., werd o. a. uitvoerig beraadslaagd over het voorstel van de financiëele commissie tot verhooging van de contributie op 4. Ten slotte werd besloten, te steunen het voorstel van de afdeeling Berkel en omstreken om de contributie te laten zooals zij is het Maandblad echter niet langer kosteloos maar voor 1,50 per jaar beschikbaar te stellen. Tot afgevaardigden naar die algemeene vergadering werden benoemd de heeren 8. de Jongh te Oudorp en P. van der Horst te Alkmaar. Eindelijk werd besloten, in het voorjaar van ISS1 tegen Paschen eene tentoonstelling te honden te Alkmaar van vet vee enz., op dezelfde wijze ongeveer als in dit jaar heeft plaats gehad. Nadere bepalingen hieromtrent zul len op eene volgende vergadering getroffen worden. Naar wij vernemen zal op Woensdag, 1 Dec., van wege de Afdeeling der Maatschappij van Toonkunst alhier, eene volksuitvoering gegeven worden. - Bij kon. besluit van 19 Nov. is bepaald dat de heer E. M. v. Soestte 's Gravenhage met 1 Jan. in pl .ats van met 1 Dec. a. s, zijn betrekking als leeraar aan 's Rijks hoogere burgerschool alhier zal aanvaarden. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correetioneele Terechtzitting van 23 November. 1. P. B., te Ursem, appèl zaak wegens het brengen van ziek vee op de markt, 10 boete, subs. 2 dagen gev., met ver beurdverklaring van het schaap. 2. H. R„ J. M. en O. T.. allen te Enkhuizen diefstal, de eerste en tweede vrijgesprokende derde 5 dagen gev. 3. P. T., 1.e Enktiuizendiefstal, 7 dagen gev. 4. D. de V., te Andijk verbreking van afsluiting, 5 dagen gev. 5. II. v. L wed. van J. G., te Helder, hoon en verkoopen van militaire kleedingstukken 14 dagen gev. 6. B. K., wed. L. ten B., te Helder, mishandeling en ver wonding, 7 dagen gev. 7. A. VY., te Helder, diefstal, 1 maand gev. 8. G. M., te Helder, diefstal, 7 dagen gev. 9. J. E. P., te Alkmaar, diefstal, 6 maanden gev., in zame opsluiting te ondergaan. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 21 Nov. Johan George Gottfried Berger en Maria Hekket. Klaas Brakenüoff, wedr. van Antje Admiraal, en Eli sabeth Rodenburg. GEBOREN. 19 Nov. Michael Ignatius Dominicus, Z. van Eranciseus Jo hannes Pannekoek en Sophia Bernardina Maria Lans. Hendrik Coenraad Z. van Hendrik van den Berg en Helena Catharina Brackemeijer. 20 n Elisabeth Johanna, D. van Gerrit Tegel en Grietje Houtkooper. OVERLEDEN. 21 Nov. Theresia, D. van Barend Koeleman en Elisabeth Del ver, Ij. Pieter Jongemaets, 53 j. Veronika Maria, D. van Petrus Leijen en Anna Krom, ruim 5 m - VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 22 Nov. Doo- den Notaris W. E. G. L. GOUWE. 1. Huis, N.z. Dijk, hoek Kaarsenmakersgracht, sectie B 20. Str. L. Geveke 5300. 2. DitoN.z. Dijk. Str. G. Bossert Rz. 1135. 3. Ditoaldaar. Str. L. Geveke 1200. 4. Huis, O.z. Pieterstraat. Str. G. Bossert Rz. 2215. 5. Erf, aldaar. Str. H. Lind1460. 6. Pakhuis, W.z. Pieterstr. Str. I. Holtz2110. 7- Dito aldaar. Str. H. Lind2205. 8. Erfaldaar. Str. J. Pot2390. 9. Winkelhuis, O.z. Gedempte Korte Nieuwesloot, sectie A 190. Str. M. K. Jonges 2550. (Afslag 29 Nov.). Alkmaar 22 Nov. Aangevoerd 5S vette Kalveren /30 a 100, 9 nuchtere dito 11 a 20, 1179 Schapen /IS a 39, 166 vette Varkens f 0,48 a 0,63 per P. Amsterdam 22 Nov. 578 Runderen, vette 74 a 86 ct. per P., Melk- en Kalfkoeien 140 a 2S5, 6 Graskalveren 20 a 40, 71 nucht. dito 8 a 14, 40 Schapen f 15 a 25, 331 vette Varkens 52 a 61 ct. per P., 1 Paard. Aardappelen. Zeeuwsche spuische jammen 3,25 a 4,25 flakkeesche dito f 3,50 a 3,75, dito blauwe f 2,50 a 3,20, watten 2,70 a 275 poters f 1,75 a 2,20, friesche jammen f 3,20 a 3,30, dito eng, 2,25 a 2,30, pruisische frankentha- lers 3,60, dito roode f 2,50 a 3,10, Saksische 3,30, hamburgers f 3,90 a 4,10 per mud. Handel stil. Raap- en Lijnkoeken onveranderd. Peterolie in cons, f 14,75, loco ƒ12,75 entr. betaald, Nov.-Dec. f 12,50 entr. Edam 20 Nov. Kleine Kaas 31 a 41,50, aangevoerd 28 st., wegende 5066 P,

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3