No. 94*. Twee en tachtigste Jaargang. 1880 28 IV O V E M B E il. Z O NDAG TWEEDE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën fiuttculaub. iSitmcttlanb, STillTS LOTEIIIJ, Trekking der 5e. klasse, 26 Nov. 16e. lijst. No. 12995 5000, No. 9741 f 1000 en premie van 30,000, No. 4901, 5864, 7412 400, No. 2483 10302, 13070, 13666, 15981, 17299, j 9141 20461 200, No. 592, 956, 2050, 3929, 5392 5393 9841 13819, 15897, 17399, 17579, 17713 100. Zaterdag, 8J Nov., «e iyg|, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het gebeele Rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. TURKIJE. Derwisch-pacha trok den 24 Dulcigno binnen na een gevecht van ongeveer 2 uren met de albaneezen die zich in de olijvenboomgaarden hadden verborgen. De Montenegrijnen zouden de overeen komst onderteekenen en Dulcigno bezettan onder be scherming der vloot van de mogendheden na het ver trek van Dervvisch-pacha. Op de bereidverklaring van Derwisch-pacha om de stad aan de Montenegrijnen over te geven, antwoordde Montenegro's vorstdat hij het aanbod om Dulcigno aftestaan aanvaardde, maar de stad niet van hem wilde overnemen. De vertegenwoordigers van alle mogendheden werden door ham uitgenoodigd bij de onderhandelingen tegenwoordig te zijn en het protocol mede te teekenen. Volgens later bericht had den 2-5 te Kun ja eene samenkomst plaats tusschen Bedri-bey en ge eraal Ma- tanovich. De eisch der turken dat de Montenegrijnen den 26 Du cigno zouden binnenrukken de verzegelde huizen onaangeroerd latende, werd ingewilligd. De militaire overeenkomst zou den 25 onderteekend worden. VEREENIGDE STATEN. Met China kwam een verdrag tot regeling der landverhuizing tot stand de minister van buitenland.nche zaken achtte de bepalingen bevredigend. PERZIE. De Kurden bedreigen Tabriz de russi- sche consul aldaar ontving bevel zich terstond naar Tiflis te begeven. Men verwachtte, dat de aan de perzische grenzen geplaatste afdeeling russische troepen versterkt zou worden. ZUID-AERICA. Carrington sloeg den 13, toen hij met 1500 man koloniale troepen patrouille-dienst deed een aanval van 5000 Basoeto's aan drie kanten af. Hij verloor 6 man de Basoeto's daarentegen 300. De tot 2 dezer loopende berichten uit Kaapstad zijn gunstiger. Het ontzet van Mafeteng had aan de op standelingen meer ontzag ingeboezemd en het zelfver trouwen in de Kaapkolonie versterkt. De regeering had nog meer burgermacht opgeroepen waaraan thans meer gehoor werd gegeven dan in het begin. Hoewel de oorlog met de Basoeto's nog altijd van meer dan eene zijde onrechtvaardig wordt genoemdzoo erkent men toch vrij algemeen de hooge noodzakelijkheid, om zich te verdedigen en te bewijzen dat de kolonie een zelfstandig beheer waard is. Het plan van den veld tocht is aanvankelijk gelukt. De geruchten dat het bewind in den eersten nood hulp uit Engeland gevraagd had, ook met het oog op den onvoldoenden staat van zaken in Zoeloeland en de Transvaalwaren niet bevestigd. De Zuid-Africaanders zoudou de burgermacht gaarne geplaatst zien onder den burgercommandant, waarvan de ultra- engelsche partij niets wilde weten. Ter tege moetkoming aan de klachten over de betrekkelijk te talrijke oproeping van burgers uit de Paarl en Mal- mesbury, is voor, elke afdeeling het aantal uit te trek ken burgers verminderd van 250 tot 150, dat een goe den indruk gemaakt had. De beweging ten voordeele der hollandsche taal be gon vruchten te dragen in buiten districten waren nieuwe hollandsche bladen verschenen en krachtig werd aangedrongen op grondig onderwijs zoo in de hollaud- sche als engelsche taal. Bij besluit van den gouv.-genl. van N. Indie van 12 Oct. is, in afwachting van de volledige organisatie van het europesch en inlandsch bestuur in het gewest Atchin en onderhoorigheden, bepaald, dat daarvan eene afdeeling zal uitmaken de landstreek genaamd Groot-Atchin om der het bestuur van een assistent-residentwie'n de controleurs bij het binnenlandsch bestuur iu de 4 on- derafdeelingen dezer assissentresidentie zullen onder geschikt zijn. Vele mindere atchinsche hoofden hebben zich na de terugkomst van genl. v. d. Heyden van Batavia onder worpen toen zij vernamendat de heer Pruys v. d. Hoeven niet meer terugkwam en Atchin onder een mi litair bestuur zou blijven. Blijkens bij het departement van koloniën van den gouverneur-generaal van N. Indie ontvangen telegram, d.d. 22 Nov., heeft in Groot-Atchin eene overstrooming plaats gehad ten gevolge waarvan de kraton en om streken onder geloopen 3 soldaten en 3 inlanders ver dronken zijn en belangrijke schade aan dijken wegen en gebouwen is toegebracht. De Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen heeft den 23 ie Utrecht aanbesteed de levering van 1». 500,000 ponden stalen spoorstaven350,000 ponden stalen laschplaten en 8000J ponden eindplaten; 2° 54,000 ponden ijzeren schroefbouten en 102,000 ponden dito haak out en waarvoor minste inschrijvers waren 1°. Actien-Gesellschaf't Eisen- und Stahlwerk te Osnabrüek a f 391,679, 2°. Société Anonyme de For ges d' Acoz (Belgie) a 18,500. Den 24 is te Zwolle, bij het rangeeren de voer man Wassink zoodanig tusschen de buffers van 2 spoor wagens bekneld geraakt dat hij kort daarna is overle den. Hij laat eene vrouw en 4 kinderen na. De militaire geneeskundige studenten te Amster dam hebben den 24 hunnen afgetreden chef, den ko lonel dr. v. d. Broek als blijk van hoogachting en erkentelijkheid een schrijfbureau en stoel benevens een met calligrafie van Grevenstuk versierd album aan geboden. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 24 gel den toegestaan v or het bestraten van den middenweg en het lcoppad over do geheeie lengte van de Dreef. Te Utrecht is in den nacht van 24 25 Nov. in gebroken ten huize van heer 's Hartsenburg, hoek Oa- tarijnesingel en Spoorstraat. Door den tuin en een uitgesneden glasruit van den keuken hebben de misda digers zich een weg gebaand naar salon en tuinkamer en daaruit een aantal kostbare zilveren en andere voor werpen gestolen. Den 25 is op den Ooster gestrand bet engelsche schip Sultan, van Lissabon roet zout naar Vlaardingen. De bemanning heeft met eigen boot het schip verlaten en is door de Hoogaarts opgenomen en te Brouwers haven aan wal gebracht. Bij de op 25 .Nov. te Velsen voortgezette veiling van eigendommen behoorende tot den toedel van wijlen jr. J. L. H. v. d. Poll, hebben 29 perceelen landerijen te zamen opgebracht 240,831. De gemeen eraad van Rotterdam heeft den 25 met 21 tegen 10 stemmen, besloten, aan de heeren v. d. Loo Berten behoudens nader vast te stellen voorwaarden concessie te verleenen voor den aanleg van een stoomtramweg van Rotterdam naar Delft Overschie enz. De Staats-Courant van 26 Nov. bevestigt het in ons vorig nummer opgenomen bericht der benoeming van den heer F. 's Jacob tot gouverneur-generaal van Neerl. Indie. Aan mr. J. W. v. Lansberge is als zoo danig op zijn verzoek eervol ontslag verleend in te gaan op den dag, waarop hij zijne functiën aan zijnen opvolger zal overgeven. Bij annonce in de Arnh. Courant wordt door de justitie f 200 uitgeloofd voor de ontdekking van een persoon, die zondag aan drie Rijks-veldwachters en een politie-agent ontsnapte omdat het Klarendalsche volk door zijne nieuwsgierigheid het nazetten in den weg was. Die annonce staat in verband met een brandb; ief, welke bezorgd is bij jhr. van Nispen, wiens dochter verleden week huwde. In dien brief zouden eenige duizenden guldens zijn geëischt door een persoon die de pracht bij het trouwen zegt gezien te hebben en de verwachting koesterde dat eenige duizenden meer of minder den heer v. N. niet zouden schaden. Het geld moest in een couvert gebracht worden in Klarendal door eene meid. Dat is in schijn geschiedde Rijks politie was op hare hoede maar kon den persoon niet achterhalen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft, ingevolge besluit der algemetne vergadering een adres aan den Koning gericht waarin, onder herinnering aan het daarover in het rapport no pens de koopvaardijvaart-enquête aangevoerdewordt verzochtdat het zeevaartkundig onderwijs bij de wet zal worden geregeld en bevorderd. Omtrent de afgesprongen plannen om de vroegere woning van den commissaris des Konings te Haarlem tot iechtsgebouw in te richten deelt de minis.er van justitie mede, dat tot de onraadzaamheid van den aan koop vooral bijdroeg het bezwaar, dat tegen de rech terlijke indeeling van Noordholland iu toenemende mate gewichtige en niet ongegronde bedenkingen warden gemaakt, zoodat, al zegt de minister niet aanstonds een voorstel toe tot wijziging, hij de oplossing van het vraagstuk niet wenscht in den weg te staan door eene kostbare inrichting te Haarlem te minder omdat te Hoorn een voldoend rechtsgebouw (Staats-eigendom) aanwezig is, en eene wellicht spoedig noodzakelijke uit breiding van het pe.soneel der rechi bank te Amsterdam tevens eene matige uitbreiding van het gebied daarvan in westelijke richting zou veroorloven. Het adres uit Amsterdam aan Gedep. Staten, om de gemeentebegrooting voor 1881, wegens de daarop voorkomende posten voor abattoir en groentenmarkt niet goed te keuren is door ruim 200 burgers onder teekend. Bij kon. besluit is mr. P. F. Hubrecht, ingeland van Rijnland, niet ontvankelijk verklaard in zijn beroep van eene beslissing van Gedep. Staten van Zuidholland op een door hem ingediend bezwaarschrift tegen een besluit der vereenigde vergadering van Rijnland be treffende het geven van subsidie voor de verbetering van den Noorder Lekdijk. De Hooft-eommissie stelt zich voor, de groote zaal van het slot te Muiden te meubelen in den stijl van de eerste helft der 17e eeuw, en haar op te luiste ren door een negental geschilderde tafereelen, die het leven de werkzaamheid en de omgeving van Hooft in de herinnering terugroepen en door enkele por tretten van leden van den Muiderkring. De kosten van vernieuwing zijn buiten de wandschilderingen op 10000 geraamd. De heeren Portaels te Brhfesel v. d. Ouderaa en Witkamp te Antverpen hebben zich belangeloos bereid verklaard, de portretten van Tessel- schadeHooft en Barleus te leveren. Voorts wenscht de commissie het huis aan de Keizersgracht bij de Brouwersgracht te Amsterdam waarin de dichter vele jaren heelt gewoond door een borstbeeld te versieren. De vereeniging „het Nederlandsch Tooneel" door de Hooft-commissie aangezocht, de „Warenar met de pot" onveranderd op te voeren heeft dat blijspel voor den tegenwoordigen tijd niet geschikt geacht, en even min den door den heer Alberdingk Thijm gewijzigden tekst (voor de opvoering daarvan heeft die letterkundige de directie van den stadsschouwburg bereid gevonden). De vereeniging stelt echter voor, op den dag der feest viering een door een onzer dichters te vervaardigen stuk op te voeren waarin de geheeie Muiderkring ten tooneele zou worden gebracht en fragmenten uit Hoofts tooneelwerken en lierdichten konden worden ingevlochten. De Geldersche Stoomtramwegmaatschappij heeft tot aanleg der lijn Doetinchem-Doesburg-Dieren eene inschrijving geopend voor 165 aandeelen van f 1C00 (of onder-aandeelen van 250), gedurende 10 jaren met 4 p.e. rente gewaarborgd, en 10 oprichters-aandeelen van f 2500 (of gesplitste van f 1250); de overige 44 oprichters-aandeelen zijn geplaatst. Ten blijke van de noodzakelijkheid der vestiging van een Rijks-krankzinnigengesticht, waartoe het voormalige Instituut te Medembük zeer geschikt is, wordt gemeld, dat de gestichten te Rotterdam Dordrecht en Zutfen niet voor uitbreiding vatbaar zijn en Meerenberg zoo overbevolkt is, dat in de 5e afdeeling, hoewel zelfs de zolders tot slaapplaatsen zijn ingerichtpatiënten moe ten worden afgewezen en in het buitengasthuis te Amsterdam thans niet minder dan 42 vrouwen wegens krankzinnigheid voorloopig in bewaring zijn gesteld. De verzakk'ng in den Noorder-Lekdiik beneden "Vreeswijk levert naar het oordeel van deskundigen niet het minste gevaar op. Door de directie der Nederlandsche Bank zijn gewijzigd de voorwaarden waaronder gelden en an dere waarden door haar tot heden in bewaring we.'den genomen; van 1 December a.s. af zullen, behalve verzegelde trommels en pakketten, ook effecten in open bewaargeving, dus in losse stukken, door haar worden aangenomen. De gewijzigde voor waarden van bewaargeving ziin aaugekondigd in de Nederlandsche Staats-Courant van 17 November n". 272. Aan de secretarie van de Hoofdbank te Am sterdam en voorts aan alle bijkantoren der Nederland sche Bank worden inlichtingen te dezer zake verstrekt. Bij de den 25 te Zaandam gehouden verkiezing voor 4 leden der Kamer van Koophandel, werden ve£ kozen de heeren J. Zwaardemaker Dz. en A. Latenstein van Voorst, terwijl er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. Kluiver Jz„ H. Vis Jr., S. J. Schiere en M. Poel. No. 5919 3000, No. 15741 f 400 12624, 15813 18845, 18918 f 100 De Amstelbode een r. catholiek te Amsterdam ver schijnend zondagsblaa bestrijdt in zijn nummer van 20 Nov. in een paar uitvoerige artikelen de door Amster dam verlangde inlijving van een deel van Nieuweram- stelwaardoor dat deel eener gemeentewaarvan de financiën goed in orde en de lasten der ingezetenen gering zijn zal opgeolerd worden aan de annexatie- zucht eener stadwaarvan de financiën in treurden toestand gekomen en de ingezetenen door zware betas tingen gedrukt zijn. Het blad noemt de annexatie een gevaar voor alle naburige gemeentendie gelukt thans ie proef met Nieuweramstel, ook op hare beurt een gedeelte aan de hoofdstad zullen moeten afstaan een gevaar voor geheel Noordholland, omdat Amster dam door vergrooting ten koste van naburige gemeen ten het overwicht in de Provinciale Staten van dat ge-

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5