jSta&0~BcriclUcnu Vervolg der zitting* van den Gemeenteraad van Woensdag, 24 November 18S0. west zal verkrijgenen een gevaar voor geheel Neder land dat door eene machtsvergrooting der staddie zich, zooals onlangs gebleken is, boven her, voorschrift der wet en boven het gevoelen der Vertegenwoordiging stelt, niet gebaat kan zijn. Het blad deelt voorbeelden mede waaruit blijkt, dat de hoofdstad door niet-naleving en ontduiking van gesloten overeenkomsten met Nieu- weramstel aan de goede trouw heeft tekort gedaan het wijst op de slechte huishouding van Amsterdam dat, niet in staat zijne werken behoorlijk te onderhou den en op de uiterste grens van zijn financieel vermo gen gekomen, niettemin kolossale sommen toewijst voor niet noodzakelijke werken als slachthuis en groenten- markt, welke sommen, en daarenboven de renten welke zij zullen vorderen, moeten gevonden worden uit eene nieuwe geldleening. Dat herinneringen aan het „macht boveri recht" en aan de overheersching van Frankrijk door Parijs niet ontbreken, laat zich na het vorenstaan de denken. 24. Rapport op het verzoek van J. Swaab, pkotograaf al- I bruik gemaakt werd. zoolang die tuin bij één persoon in gebruik jr, om vergunning tot bet tijdelijk plaatsen eener niet van I was: dat, die uitgang, nu die turn bij drie personen in gebruik werkplaats tot uitoefening van zijn bedrijf op wnriU m Har. Hnnr bet. wechakken van Het kerkbestuur der evang.-luthersehe-gemeente heeft aan het Stedelijk Museum in bruikleen afgestaan een zilveren cachet der gemeente en een zilveren avond- maalsbekertje en bordje van 1649, in houten koker, vroeger gebezigd tot het bedienen van zieken aan hunne woningen. Verschillende bewijzen van belangstelling waar onder de stoffelijke niet ontbraken, vielen den 26 den heer G. H. A. Kuyper ten deel. De dag is voor hem ie merkwaardiger, daar hij reeds op twaalfjarigen leeftijd bij de firma de Lange de Moraaz in dienst trad. De soireé voor kamermuziekhier ter stede zoo lang besprokengewikt en gewogengewenscht en versmaad werd eindelijk Vrijdag avond gegeven. De muziek van de heeren Appy, Schlegel en Robert is een genre, dat wij hier zelden genietenen dat, blijkens de veel te geringe opkomstdoor het kunst minnend publiek nog niet op de rechte waarde wordt geschat. Het programma bestond uit een aantal nummers met zorg gekozen uit de schoonste klassieke toonstuk ken een piano-compositie van den beer Schlegel zei ven en eindelijk een product van Rubinstein den wilden fantastischen toondichter van den tegenwoordi- gen tijd. Wat de uitvoering betreft, kunnen we kort zijn „men herkende de meesters." Violoncel en piano welk laatste instrumenteen Pleyeldoor den heer lJpma was geleverdvoldeden ons het meest. Wij gelooven dat eene nadere kennismaking met de talenten het spel en vooral het instrument van den heer Robertniet overbodig zou zijn om te kunnen be- oordeelen of hij met de beide eerstgenoemde heeren op ééne lijn te stellen is. Wij wenschen daarom van hartedat het trio zich dezen winter nog eens zal doen hooren. Bij kon. besluit van 23 Nov. is, op zijn verzoek, ingetrokken de bij besluit van 23 Oct. gedane benoe ming van den heer Mr. F. M. Vonk alhier tot kan- tonregter-plaatsvervanger. Met genoegen maken wij onze lezers opmerkzaam op achterstaande advertentie van den heer Switzar waarbij een paar opera-voorstellingen op 9 December en 13 Januari worden aangekondigd. Het gunstig be kende gezelschap van het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam zal op eerstgenoemden datum „Die Hochzeit des Figaro," in Januari „Die Zauberflöte"ten too- neele voeren. Het is te hopen dat deze onderneming bij het publiek de ondersteuning zal vindendie zij verdient. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Van de commissie van financiën. 18. Rapport omtrent de begrooting van het isr. armbestuur voor 1881, sluitende in ontvang en uitgaaf op f 400,38>, wor dende f 5,— subsidie uit de gemeentekas aangevraagd. De commissie stelt voor de begrooting goed te keuren en de sub sidie te verleenen. Aangenomen. 19. Rapport omtrent de 2« suppletoire begrooting van kosten voor de dienstdoende schutterij voor 1880, in ontvang en uit gaaf bedragende 50,—. Hoewel de commissie gaarne gezien haddat de schuttersraad had medegedeeld de door eene com missie uit zijn midden ingewonnen inlichtingen omtrent de in de laatste jaren gedane uitgaven voor uniformen van muziekanten, om de juistheid dier cijfers te kunnen nagaan, daar uit de reke ningen der schutterij niet blijktwat voor de muziekanten en wat voor de schutters besteed isbeeft zij geen bezwaar tegen het voorstel om die nadere toelage te verleenenbehoudens het nader grondig onderzoek der uitgaven, nu die som werke lijk noodig schijnt te zijn. Voortaan zat uit de rekening zoo wel als uit de begrooting blijken, wat de kleeding der schutters en wat die der muziekanten vorderen zal. Aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 20. Voorstel om de bij raadsbesluiten van 21 Februari 1877 en 21 Januari 1880 bepaalde verhooging van jaarwedde voor de eerste maal toe te kennen aan de onderwijzeres der meisjes school A. Sepp en den onderwijzer der burgerschool P. van Drielbeiden met ingang van 1 October 1880. Aangenomen. 21. Rapport op het verzoek van J. M. St.ikvoort, houdende eene meubelaffaire om het vuile water uit haar perceel in het Kennemerpark No. 30, uitkomende in de gedempte Baansloot aftevoeren naar het aldaar gelegen gemeenteriool. Het voorstel strekt om de vergunning tot wederopzegging toe en verder on der de gewone voorwaarden te verleenen. Aangenomen. 22. Rapport op het verzoek van N. van der Voort, omver gunning tot het leggen van een riool, tot afvoer van vuil- en hemelwater uit 8 nieuw gebouwde huizen naar de daarvoor gelegen sloot nabij het Zeglis en het Baanpadje, Het voorstel is eensluidend aan dat bij punt 21. Aangenomen. De heer Bruinvis "de Lange wijst op het wenschelijke, uat de wal langs de sloot hersteld worde in het belang van het be houd van dat pad. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. 23. Rapport op het verzoek van H. de Rover, timmerman, om het vuil- en hemelwater uit het door hem te bouwen per ceel aan het plantsoen tusschen de Ooster- en Westerburg straat in het gemeenteriool te mogen afvoeren. Het voorstel strekt om daartoe onder de gewone voorwaarden vergunning te verleenen. Aanvankelijk bestond daar geen gemeenteriool; nu er behoefte aan blijkt te bestaanwordt het gelegd. Aangenomen. bier, steen gebouwde het erf achter zijn perceel aan de Hoogstraat No. 2. Opgrond dat in deze werkplaats geen vuur en licht gebruikt worden en dus geenerlei brandgevaar ontstaatterwijl de werkplaats, be halve de vloeris samengesteld uit ijzer en glas wordt voor gesteld het verzoek onder de gewone voorwaarden toetestaan en onder bepaling, dat zij bij de eerste aanzegging van Burg. en Weth. opgeruimd worde. Aangenomen. 25. Voorstel om aan de Alkmaarsche Stoommeelfabriek op haar verzoek onder de gewone voorwaarden vergunning te ver leenen tot het bouwen van een houten pakhuismet den voor gevel naar de Hoornsche vaartop het haar in eigendom be- hoorende terrein "de Hollandsche tuin." Aangenomen. 26. Teekening van den ondergevel van het stadhuis, zooals die in 1881 hersteld zal worden. Goedgekeurdalleen wordt besloten de op de uiteinden van de leuningen der trap aangegeven lantarens voorloopig weg te laten. 27. Voorstel om aan het Rijk behoudens goedkeuring van Ged. Staten en behoudens bekrachtiging bij de wet een stuk grond groot 62.5 aren, aan het Noord-Hollandsch Kanaal, met inbegrip van de daarover loopende uitwegen en van s Rijks rechten op de scheidingsloot, ten behoeve der gemeente Alkmaar voor de exploitatie van het tonnenstelsel aan te koopen voor f 2600,— en onder de verder door den minister van financien omtrent betaling, afscheiding enz. vastgestelde bepalingen. Aangenomen. 28. Voorstel tot het nemen eener beslissing omtrent het plaatsen der schoolbanken in de nieuwe tusschenschool naar aanleiding van een daaromtrent ontvangen schrijven van den hoofdonderwijzer en tot het verleenen van machtiging tot het uitvoeren van eenige andere geringe veranderingen, ook als ge volg van de nieuwe voorschriften omtrent den schoolbonw. Èen door den heer Wellan gedaan voorstel om niet te volgen het door den gemeente-architect aangegeven denkbeeld, maar aan vankelijk in ieder lokaal 38 leerlingen te plaatsenwordt na eenige bespreking met 12 tegen 1 stem van den Voorzitter aangenomen. 29. Voorstel om ten gevolge van het raadsbesluit van 20 October 11. betreffende de toelating van leerlingen tot de meisjes school (voor 12 meisjes werd reeds plaatsing verzocht), het aantal onderwijzeressen aan die school met één te vermeerderen en verder machtiging te verleenen a. om voorloopig voor die klasse te gebruiken het locaalbe stemd tot het bewaren der kleederen, zooals in 1879 b. tot het maken der schoolbanken op de door den districts schoolopziener aangegeven wijze c. tot het aanschaffen van enXele benoodigdheden waaronder een kachel met toebehooren. Aangenomen. 30. Voorstel in overleg met de onderwijzeres om de helpster bij het onderwijs in vrouwelijke handwerken aan de tusschen school, H. C. Middendorptijdelijk naar de armenschool te verplaatsen alwaar eene vacature bestaat, daar het aantal leer lingen nu handwerken een verplicht, leervak is gewordenaan de tusschenschool aanzienlijk verminderd is. Aangenomen. 31. Rapport op het verzoek van F. A. de Wit, tijdelijk zonder beroep alhier, om weg te nemen de schutting, krach tens raadsbesluit van 20 October 11. zoodanig geplaatst op den eemeentegrond in den stadshout, dat hij van het door hem op èen deel van Middenhout gebouwde perceel den openbaren weg niet kan bereiken en hem alsnog te vergunnen een uitgang te maken op gemeentegrond, daar zijn perceel thans geheel inge sloten is. Hij zou dien uitgang willen hebben over eene breedte van 2 meters en over eene lengte van ongeveer 6% meter ten zuidwesten van zijn perceel tot aan de Westerlaan, aan die laan met een fraai hek en vervolgens ter wederzijden tot aan zijn ingang behoorlijk af te sluiten, onder zoodanige bepalingen en voorwaarden ais de raad goedvindt, tegen betaling van al de gemaakte onkosten en van eene jaSfiijksche recognitie, zullende zorg dragen voor het in orde houden van belende be planting en plantsoen. Bij dat adres wordt o.a. vermelddat hij dit terrein gekocht had met het doel aldaar een bierhuis op richten voor de fatsoenlijke klasse der burgerijdat hij bij aankoop van dit terrein van den notaris Gouwe geen uit- over den eigendom van dien heer had bedongen omdat hij t.er goeder trouw meende, dat de gemeente Alkmaar wel tegen eene recognitie vergunning zou verleenen tot het maken van een uitgang over gemeentegrond, daarin versterkt, doordat kort geleden een zeer in het oog loopende uitgang door het, in de nabijheid gelegen bosch was gemaakt, toegang gevende naar een deel van den tuin van Admiraal, thans in huur bij den opzichter over den hout A. van Kleef: dat bovendien de heer Gouwe hem den grond verkocht heeft onder uitdrukkelijke bepaling, dat het verkochte behoorlijk door eene schutting ter keuze van verkooper moest worden afgescheiden, ten einde iederen uitweg of uitgang over Middenhout te voorkomen, zooals zou blijken uit de overgelegde afschriften der koopactendat C. N. Groenveld, bij de aan neming van den bouw hem, als naar gewoonte, toegezegd had te zullen" zorgen voor rooiing en voor hetgeen verder tegenover de gemeente in acht moest worden genomenwaarop hij ver trouwd heeft: dat die aannemer, in plaats van daarvoor behoor lijk te zorgen, eigenmachtig schijnt gehandeld te hebben in strijd met de voorschriften, buiten zijne schuld, tengevolge waarvan hij in zoo droevige verhouding tegenover de gemeente is geraakt, dat zijn eigendom, dat hem 5000 zal kosten, geheel afgesloten en waardeloos is geworden: dat, daarlatende de vraag, of hij kans heeft langs den weg van rechten een uitgang te krijgen, tot het inslaan van welken weg hij niet dan in den uitersten nood en met den grootsten tegenzin zou overgaan, hij in ieder geval de lijdende partij is en alle schade voor hem komt: dat hij toch niet gebaat is met eenigen uitweg over den eigendom van den heer Gouweal kon hij dien verkrijgenwaartoe hij evenwel 'niet gerechtigd is. De heeren H. J. Bruinvis, Conijn en C. W. Bruinvis ach ten den genomen maatregel wel wat hard en zouden aan het verzoek van de Wit te gemoet willen komen Het indertijd met Malefijt gebeurde kon hem op een dwaalspoor gebracht hebben en een'voor dezen man vrij belangrjjk kapitaal was bijna geheel waardeloos geworden. De heer C. W. Bruinvis stelt be paald voor hem te vergunnen in de schutting eene poort te maken ter verkrijging van een doorgang en dien doorgang ver der toe te staan op de door hem aangegeven wijze, onder bepa ling dat die vergunning altijd opzegbaar blijft en jaarlijks aan de gemeente f 10 recognitie wordt voldaan. Dat voorstel wordt bestreden door de heeren Bruinvis de Lange, mr. A. P. de Lange en den Voorzitter. Er was van hardheid geen sprake niettegenstaande herhaalde waarschuwingen was men met het vernielen en bouwen toch door gegaan, van de meening uit gaande, de raad zal later wel vergunning geven voor het ma ken van een uitgang over gemeentegrond. Aanvankelijk bestond het plan eene deur in de schutting te maken, toegang gevende tot het terrein van den heer Gouwezoo als duidelijk te zien is geweest. Het gold hier alleen de vraag, wie moet een uit gang geven, de gemeente of de heer Gouwe F En nu is de Raad van oordeeldat niet de gemeentemaar de lieer Gouwe dien moet geven. De Raad had niets te maken met hetgeen de Wit en de notaris Gouwe te samen overeengekomen waren. De ge volgen van het raadsbesluit mochten ernstig zijn het was een verdiende les, die bovendien eene ernstige waarschuwing bevatte voor anderenom niet te doen hetgeen in den laatsten tijd aanhoudend gebeurt, eerst verrichten hetgeen men wil en dan later vergunning vragen. Op eene vraag van den heer Bosman, of de beweermg ten aanzien van den tuin van Admiraal juist was, daar hij zich hiervan niets herinnerde, antwoordde de Voorzitter dat die uitgang sinds jaren bestaan heeft, maar dat daarvan weinig of geen ge- te den weg isweder gebruikt wordt en dat door het weghakken van eenig hakhout daar ter plaatse die uitgang meer in het gezicht is gekomen tengevolge waarvan menigeen denktdat het een nieuwepas gemaakte uitgang is. Het voorstel van den heer C. W. Bruinvis wordt met 4 te gen 9 stemmen verworpen. De heeren H. J. Bruinvis, C. W. Bruinvis, Conijn en Helling stemden voor. Het voorstel van het rapport wordt daarna aangenomen. 32. Voorstel om in art 17 der politie-verordening op het bou wen en sloopen op te nemen, dat, indien de erven niet onmid dellijk grenzen aan wegen of paden, maar aan plantsoenen of andéren tot gemeene dienst van allen bestemden gemeentegrond, de afscheiding zal kunnen geschieden door schuttingen, raster werk heggen of slooten en zelfs ook met kaden of andere niet genoemde afscheidingen. Aangenomen. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten in verband met deze beslissing de geheele verordening op het bouwen en sloopendie reeds een paar malen gewijzigd is op nieuw vast te stellen ter verkrijgii g van ééne verordening. 33. Heeft de herstemming plaats over de twee zaken, waar over bij de behandeling der gemeente begrooting voor 1881 in de vorige vergadering de stemmen staaktente weten a. het voorstel om het te verleggen deel der Achterstraat tus schen de Langestraat en de Schapensteeg te rioleeren. Nadat de Voorzitter verkl aard had, dat werd deze straat niet gerioleerd, het maken eener dieper goot noodzakelijk zou zijnworden 6 stemmen vóór en 6 stemmen van de heeren J. C. Koorn Conijn, C. W. Bruinvis, Bosman H. J. Bruinvis en Wellan tegen uitgebracht. De heer Mr. A. P. de Lange had de vergadering verlaten. De stemmen alzoo wederom stakende, is het voorstel ver worpen. b. het voorstel, om wederom een regel boomen te planten langs den kant der woningen aan Varnebroek. Ook hierover staken wederom de stemmen6 worden vóór en 6 van de heeren J. C. Koorn, Bosman, Wellan, Ver- hoeff, T. L. Koorn en den Voorzitter tegen uitgebracht. Dit voorstel is dus mede verworpen. 34. Is overgegaan tot het benoemen a. van acht leden der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, waarvoor door Burg. en Weth. de volgende dubbeltallen opgemaakt waren: 1. dr. J. C. M. Simon Tho mas dr. J. A. Mensonides2. mr. F. H. G. van der Hoe ven mr. F. M. Vonk; 3. mr. F. F. Karseboom, mr. P.W. Schollen4. J. E Simon, O. Jiskoot; 5. C. T. Hackstroh, A. Goede Dz.6. T. Koek, J. de Lange CJz.7 D. Dor- beck A. R. Mulder; 8. J. M. de Sonnaville P. G. Graaf. Bij de eerste stemming werden uitgebracht op de heeren dr Simon Thomas, Karseboom en Simon 11 stemmen; op den heer van der Hoeven 9op de heeren Hackstroh en de Sonnaville 8op den heer Dorbeck 7 stemmen, welke heeren alzoo benoemd zijn. Verder waren uitgebracht, op de heeren J. de Lan"e CJz. en Koek 6, op de heeren Mulder, Graaf en Goede 3 op de heeren Mensonides en F. M. Vonk 2 stem men en op de heeren Jiskoot en Scholten 1 stem Bij de stemming voor een achtste lid wordt benoemd de heer J. de Lange CJz., met 8 stemmen tegen 4 op den heer Koek. l twee onderwijzers aan de armenschool, waarvoor twee voor drachten opgemaakt waren, in overleg met den arrondisse- ments-schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school. Op de le voordracht zijn geplaatst 1°. J. R. van Arn hem 2°. N. F. Perk, 3°. M. J. Verkozen. Op de tweede 1°. N. F. Perk 2°. J. tl van Arnhem, 3». M. J. Verkozen. Bij de eerste stemming benoemd J. R. van Arnhem: bij de tweede N. F. Perk zullende deze benoemingen ingaan 1 Januari 1881. 35. Bij de gewone rondvraag door den Voorzitter aan do leden, vraagt de heer Bruinvis de Lange, of er reeds iets be kend'is van de al of niet goedkeuring der onlangs aangenomen wijziging der verordening op de heffing der plaatselijke directe belasting en of er uitzicht bestaat, dat binnen kort vau Burg. en Weth. een rapport kan worden verwacht, omtrent het in hunne handen gestelde voorstel der nu afgetreden plaatselijke schoolcommissie tot oprichting eener voorbereidingschool tot la- <*er onderwijs. De Voorzitter beantwoordt de eerste vraag met neen en op de tweede wordt zoo door hem als den Wethouder Verboeff geantwoord, dat bij de vele werkzaamheden, in verband met de in werking getreden nieuwe wet op het lager onderwijs, dit punt, nog niet behandeld was. 36. De Voorzitter sluit de vergadering. KANTONGERECHT. 26 November. A. v. P,, te Egmond aan Zee10 boete of 1 dag gev. en W. K„ te Amsterdam, 1 boete of 1 dag gev., beiden ter zake van overtreding van liet, spoorwegreglement. P. B., te Haarlem,/3 boete of 1 dag gev., ter zake van het laten loopen van een paard op eens anders in den oogst staanden grond te Schoorl. C. B., te de Rijp, 3 boete of 1 dag gev ter zake van openbare dronkenschap te de Rijp. K. M. de L., te Alkmaar, 3 boete of 1 dag gev., ter zake van het zitten op een hondenwagen te Schoorl. A. S. en D. K.. te Alkmaar, ieder J 1 boete of 1 dag gev., ter zake van het laten staan van wagens gedurende den nacht op straat te Alkmaar zonder ver dunning. Allen in de kosten. "W. Z„ te Alkmaar, vrijgesproken van het laten loopen van eene koe op eens anders grond te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 25 Nov. Berend van der Werf, te Alkmaar, onl. te Haarlem, en Wilhelmina den Haan, wed. van Gijsbert Hooge- doorn, te Alkmaar, onl. te Rotterdam. GEBOREN. 23 Nov. Adriana Johanna, D. van Jan Klugt en Adriana van Toor. Cornelia, D. van Aliedius Willem van der Voort en Anna Maria van de PoJ. Jan Joseph Antoon, Z. van Felix Marie Aghina en Geertruida Maria Cornelia Bruin. OVERLEDEN. 24 Nov. Catharina Maria Honkoop, echtg. van Pieter Koorn, 48 25 26 VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 25 November. Door den Notaris J. G. A. VERHOEFF. 1. Huis, O.z. Ritsevoort, A 6. Str. P. Bijpost 2080,— 2. Winkelhuis «de Snelle Vos,» met 4 woningen en erf, Z.z. Oudegracht. D, ns. 51, 52 en 53 en O.z. Klein Nienwland, D, no. 1. Str. J. Ringers4575,— 3. Huis, Z.z. Oudegracht, D, no. 50. Str. P. H. Korlvinke 3370, 4. Dito, aldaar, D, no. 49. Str. dezelfde 400,— 5. Dito, aidaar, D, no. 48. Str. H. Lobach Jz. 450,— 6. Dito, O.z. Klein Nieuwland, D, no. 2. Str. H. Henning710,— 7. Dito, aldaar, D, no. 3. Str. H. Lobach Jz. 8. 2 Dito, aldaar, D, ns. 4 en 5. Str. P. F. Portegies 9. Winkelhuis, W.z. Klein Nieuwland, D, 22. Str. H. Lobach Jz 10. Huis, N.z. Oudegracht, D, 255. Str. J. Tesselaar Jz. 1 - (Afslag 2 December). zamen 685,— 890,— 705,— 910,— t 11775 -

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 6