No. 96. Twee entachtigste Jaargang. 1880. V R IJ I) A G 3 DECEMBE R. FEUILLETON, (ii) De Macht der Liefde Prijs der gewone Advertentiën ©fliciccl (Scbccltc. KENNISGEVING. Seinlichten op liet Groot Noordhollandsch Kanaal iSifttcalanb. y. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk 1, De 3 nummers O 06. Van 15 regels ƒ0,75; iedere regel meer ƒ0.15. G-roote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland brengt ter kennis van belanghebbenden dat te beginnen met den 10 December e.k. de ROODE LICHTEN, die ten dienste der scheepvaart op het Noordhollandsch Kanaal van zonsonder gang tot zonsopgang thans aan de sluizen en bruggen op dat Kanaal brandenin verband met de laatste zinsnede van art. 18 van bet algemeen reglement van polieie voor de rijkskanaten, vastgesteld bij koninklijk besiuit van 5 Eebruari 1879 (Staats blad No. 30) vervangen worden door GROENE lichten. Haarlem De Commissaris des Konings voornoemd 29 November 1880. SCHORLR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne vergadering van 30 November jl. gunstig hebben beschikt op het aan hen ingediende verzoek van a. BERNARDUS PEKELHARING, goud- en zilversmid alhier, tot het oprigten van eene goud en zilversmederij in het perceel aan de Hekelst'aat wijk C No. 27; b. EREDRIK RIKE, loodgieter alhier, tot het oprigten van eene loodgieters- en zinkwerkerswerkplaats in het perceel aan de gedempte Nieuwesloot, wijk B No. 57, tevens met. intrekking eener vroeger verleende vergunn.ng voor de op- rigting van eene dergelijke inrigting aan de gedempte Nieuwe sloot, in het perceel No. 61. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT, 1 Vee. 1880. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BELGIE. De te Brussel verblijvende verslaggevers der vreemde bladen hebben aan 4 hunner, vertegen- genwoordigende 6 voorname bladen opgedragen aan den Voorzitter der Kamer v n Volksvertegenwoordigers Guillery een adres van erkentelijkheid aan het Comité aan te biedeu~v»or- de wijze waarop bij de afgeloop n feestelij'heden de vertegenwoordigers der europeesche pers ontvangen en onthaald waren. De ve slagsever van bet Algemeen Handelsblad las het adres voor en in het antwoord verklaarde de voorzitter uitdrukkelijk, vooral prijs te stellen op de medewerking der neder- landsche pers die aldus bewezen had dat de vroegere veten vergeten waren en beide broedervolken we- r hand in hand de toekoipst te gemoet gaan, zooals vóór 3 eeuwen. DUITSCHLAND. Een lid van het Huis der Afge vaardigden heeft een voorstel ingediend om de regee ring in staat te stellen, jaarlijks een vrij aanzienlijk be drag te kunnen hefteden tot het aanleggen van bosch op vroeger met boutgewas bedekte streken. In de toe lichting tot dat voorstel wordt gezegd dat de onder vinding geleerd heeft dat de bosschen in handen van bizondere personen voortdurend verminderen en dat al gemeen op verbetering in dea tegenwoordigen toestand aangedrongen wordtwelke alleen van den Staat kan uitgaan. In 1820 hadden de tot het staatsdomein be- hoorende wouden eene oppervlakte van 428,429 vier kante mijlen en in 1867 van 365,001; door de uitbrei ding van den Staat was de oppervlakte geklommen tot 463,185, doch tot op 1880 waren slechts 3779 vierk. mijlen op nieuw met houtgewas bezet geworden. Het conservatieve blad de Neue Preuss Zeitung deelde m dedat de heeren Stöcker en Strosser niet voorne mens waren de door hen in het leven geroepen beweging tegen de Israëlieten te staken. Om haar krachtig te kunnen voortzetten, zouden zij hunne in het Huis der Afgevaardigden gehouden redevoeringen laten drukken en over het geheele land in ruime mate verspreiden. Werkelijk is aan dat voornemen gevolg gegeven en behalve die stukken zijn tal van verzoekschriften aan gewestelijke en gemeentelijke bestuten, aan maatschap pijen vereenigingen en particulieren gericht waarbij aangedrongen wordt op het nemen van krachtige po gingen om de in het leven geroepen beweging zooveel mogelijk uit te breiden. Niet overal vinden die ver zoekschriften echter een goed onthaal in een vergade ring van het districts-bestuur der maatschappij van landbouw te Insterburg werd overgegaan tot de orde van den dag nadat de voorzitter verklaard bad dat het een schande moest worden geachtdergelijk stuk in behandeling te willen brengen. In andere plaatsen werden zij zelfs verscheurd of ongelezen ter zijde gelegd. Den 26 waren te Berlijn des ochtends biljetten aange plakt waarbij aangespoord werd tot vervolging der Israëlietenzij werden door de politie onmiddelijk af gescheurd. Volgens liberale bladen die voortgaan met het aan wijzen van onjuistheden in de door Stöcker uitge sproken rede wordt ten Hove de houding van den hofprediker afgekeurd. ENGELAND. Zonder tegenstand werden op twee verschillende plaatsen twee liberalen tot leden van het parlement verkozen. De leider der conservatieve partij in het Lagerhuis, de oud-minister Northcole, verklaarde den 26 aan een feest maal van parfijgenooten, dat tegenover de overwinning der liberale parti; bij de algemeene verkiezingen er reeds een ommekeer in heb land begon te komen ten gunste der conservatieve partij. De aanstaande zitting van liet parlement zou in ieder geval door het iersche vraagstuk zeer belangrijk zijn, daar dan zou blijken, of' het geheele mini terie deelt het gevoelen van een paar zijner ledentot de radicale partij behoorende. Het denkbeelddat de Staat de iersche landheeren zou uitkoopenwas onzinnig. Ook de overige plannen droegen zijne goedkeuring niet weg. Met belangstel ling zag hij de wetsvoorstellen der regeerir.g te gemoet, doch wat zij ook voorsteldeParnell en het laud-ver- bona zouden nooit tevreden zijn want- Parnell dien hij voor een zeer bekwaam, volhardend en moedig man hield, had uitdrukkelijk verklaa d dat hij niet rusten zou, voordat aan het landheerschap in Ierland een einde gemaakt en de wetgevende band tusschen Engeland en Ierland verbroken was. De Times verklaart zich met deze rede niet ingenomen. De belangen van het land gaan vóór die der partij en zelden had eene regeering meer aanspraak op ondersteuning, ook van de oppositie, dan de tegenwoordige. De Globe, die toestemmende, antwoordt, dat de zich thans voordoende omstandigheden die belangen echter één maken. Tegenover eene regee ring die door zwijgen en werkeloosheid de eenheid des rijks en het eigendomsrecht in gevaar brengt, moet de conservatieve partij krachtig optreden. FRANKRIJK. De plaats gehad hebbende ontbin ding der catbobeke werklieden-vereenigingen te Angers, Mans en Autun geeft aan de République framjaise aanleiding om aan te dringen op de opheffing van alle .die vereenigingen in 47 steden gevestigd omdat zij broeinesten van clericale roervinken zijn en vrij wat bijgedragen hebben aan de bewegingen tegen de uit voering der Maartsche besluiten. De openbare veilig heid zou winnen bij hare opheffing en de enkele werk lieden die zich in die bedriegelijke wespennesten heb ben laten lokken, zouden er niets bij verliezen. De parijsche berichtgever der Times schrijft het ge matigde vonnis tegen Rochefort en Laisant wegens de lasterlijke beschuldigingen, tegen generaal de Cissey ge uit toe aan de mogelijkheid dat het onderzoek door de Kamer gelastverschoonende omstandigheden voor hen zou opleveren en dat de regeering zich niet geheel meesteres gevoelt van den toestand. De voorstanders der Commune beginnen de meerderheid te krijgen en waren Rochefort en Laisant tot gevangenisstraf'veroor deeld dan zouden waarschijnlijk} oploopen en groote opgewondenheid ontstaan zijn. Het vonnis bevredigt thans echter geen der partijen. Den 30 werd het wetsontwerp op het kosteloos lager onderwijs in zijn geheel door de Kamer aangenomen met 356 tegen 120 stemmen, na verwerping van alle amendementen. In den Senaat werd den 29 het wetsontwerp tot hervorming der rechterlijke macht door den minister van justitie ingediend. De begrooting van justitie werd aangenomen en bij de behandeling van die voor eere- dienst werd met 150 tegen 129 stemmen aangenomen het amendementwaarbij voorgesteld werd het oorspron kelijk door de regeering voorgestelde cijfer voor de bezoldiging der bisschoppen te behouden, welk cijfer door de Kamer verminderd was. ITALIË. Den 29 drong minister Cairoli in de Ka mer op eene goed aan een gesloten meerderheid aan, opdat het ministerie de aanvaarde taak zou kunnen volbrengen. Hij zeide verder, dat aan de diplomatie lof toekwam voor de overgave van Dulcigno zonder door Helena. die waar haar voetstap naakt, Het doode levend en wat leeft gelnkkig maakt. Da Costa. Een week later was Valerius jarig en bij die gele genheid zou hij eene groote buitenpartij geven op het uitgestrekte landgoed van een zijner vrienden, die af wezig was en dit aan Valerius ter beschikking had ge steld. Valerius reed er eiken dag te paard heen om beschikkingen te maken opdat men zich met allerlei soort van genoegens die het buitenzijn oplevertzou kunnen vermaken. Emma was kinderlijk blij in het vooruitzicht op die buitenpartij waarop zij en haar vader natuurlijk ook gevraagd waren; zij zouden er al vroeg met Valerius heen rijden en drie dagen van te voren zag zij wel twintig maal daags op den barometer of 't weer ook goed zou blijven. Het weer bleef goed, maar den avond van te voren, toen Valerius als naar gewoonte kwam theedrinken vond hij den heer Berns met hevige hoofdpijn en koorts op de canapé liggen. Met treurige stem zei hij „Nu zal ik niet op je feest kunnen komen mijn jongen." „Misschien zijt ge morgen wel weer beterzei Valerius. „Dat geloof ik nietwant ik heb mij ai een paar dagen koortsig gevoeld en al was ik ook wat beter dan nuzou ik 't toch niet durven wagendaar 't mij te veel vermoeien zou en we in de avondlucht naar huis moeten waardoor ik misschien erger zou kunnen wor den. t Spijt me echter het meest om Emmawant hoe zal zij er nu komen." „O. ik blijf bij u,'' zei ze haastig; „ik zou toch geen genoegen hebben als u ziek waart." „Zoo ziek ben ik niet en je moet er bepaald heen gaan Emma want ik zou niet graag willen dat je dit genot mi3te." „Ze kan im ners met mij meegaan zei Valerius. Neen, dat kan ze niet," zei de heer Berns haastig, „dat past nietwilde hij zeggen maar hij bedwong zich en zei: „Je gaat immers zoo vroeg, wat zou zij daar al dien tijd alleen doen neen dat gaat niet." Valerius bedacht zich en zei na eenige oogenblikken „Zij kan wel met mijnheer en mevrouw van Dam mee gaan die komen ook en zijn toch goede kennissen van u." Dit werd goedgekeurd en Valerius zou er zelf nog heengaan om te vragen of Emma onder huo geleide mêe mocht. Toen hij afscheid nam, zei hij tot Emma: „Je moet geene mooie japon aantrekken, want we gaan roeien ook en dan moet men geene kleeren aan hebben, die bederven kunnen." „Hoe heerlijk riep Emma vol vreugde uitmaar haar vader zei angstig „Roeien Neen dat moet je niet doen, Emma, dan heb ik geen gerust oogenblik." „Och dat kan geen kwaad als men voorzichtig is zei Valerius. „Ja ik weet wel hoe dat gaat onder jongeluimen is vroolijk en wild en zoo'n bootje ligt in een oogenblik om jonge menschen op een buitenpartij zijn nooit voorzichtig je moet het niet doen Emma." Emma zei „neen", maar Valerius zag wel dat zij er zeer veel zin aan had en zei„Als ik met haar ga roeien, zult ge toch niet bang voor een ongeluk zijn „O neen, dat is wat anders, maar een gastheer heeft wel wat anders te doendan zich met zoo'n klein meisje op te houden, niet waar, Emma?" Emma lachte en er kwam een blijde glans in hare oogen terwijl zij Valerius aanzag. „Nu ik beloof u, dat ik met haar roeien zal, zoo'n half uurtje kan er van mijn gastheer-plichten wel af," zei hij glimlachend. De heer Berns was tevreden en Emma zeer gelukkig, dat zij zou mogen roeien, iets wat zij nog nooit gedaan had en dat haar bizonder prettig toescheen. Den volgenden dag scheen de zon vroolijk en blij van den blauwen hemel en ook een straal er van viel in Emma's jeugdig hartje, dat zoo gelukkig klopte in het vooruitzicht van den schoonen feestdag. Haar papa had geen hoofdpijn meer en voelde zich iets betrr, zoo dat zij met een gerust hart kon heengaan. Valerius was dien vorigen avond nog even komen zeggen dat de heer en mevrouw van Dam Emma om elf uur met het rijtuig zouden komen af halen en zij zat reeds een uur van te voren geheel gereed met onge duld op hunne komst te wachten. Zij zag er zeer bekoorlijk uit dien morgen met hare van vreugde stralende oogen en een verhoogden blos op het jeugdig gelaat. Zij droeg een zachtrose katoenen kleedje, versierd met witte geborduurde strooken ter wijl een hoedje met witte rozen allerliefst op het blonde haar stond.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1