iSimmilanb. bloedverlies. In Tunis was Italie's waardigheid thans beveiligd alleen was nog niet afgedaan de vestiging van een italia; nsch tele raaf kantoor te Tunis, De regeering weigerde het toe te latenomdat zij eene verbintenis had aangegaan met eene fransehe maatschap pij. Hij hoopte in de vestiging daarvan nog te zullen slagen. Daarna verklaarde Nicoterawaarom naar zijne meening de republikeinsehe partij niet te vreezen was. Hij en zijne vrienden zouden vóór het ministerie stemmen. Depretis gaf als zijne overtuiging te ken nen dat Italië alleen als koningrijk vereenigd kon blijven. Villa beantwoordde Crispi omtrent de staat kundige richting der regeering in geestelijke zaken Zij stelde" zich slechts ten doel de eerbiediging der wet. Daarna werd de algemeene beraadslaging gesloten om den 30 de verschillende motiën in behandeling te nemen. Dien dag verklaarde minister Cairoli, dat de regeering goedkeurde de door Mancini voorgestelde motie van ordewaarbij volkomen vertrouwen in het ministerie werd betuigd. Nadat de andere mctiën ingetrokken waren, splitste de voorzitter die motie in tweedeelen. Het eerste deel, luidende „de Kamer, zich wenschende uit te spreken over de gewichtige hervormingen, door de behoeften en wenschen des volks noodig gemaakt" werd met algemeene stemmen, het tweede deel, luiden de „gehoord de verklaringen der regeering, gaat over tot de orde van den dag" met 221 tegen 188 stemmen aangenomen. 5 Leden bleven buiten stemming. OOSTEN RIJK-HONGARI JE. Den 30 werd in het Huis der Afgevaardigden de staatsbegrooting voor 1881 door den minister van financiën ingdiend. De uitgaven zijn geraamd op 441,537,000 fl.. zijnde 18,086,000 fl. meer dan in 1880 na aftrek van het reeds verleende krediet voor den Arlbergspoorweg de ontvangsten op 407,125.000 fl., of 11 647,000 meer dan in 1880. Het tekort bedraagt dus 34,412,000 ff., of zonde" het kre diet van den Arlbergspoorweg (van 6% miljoen) 27,912,000 fl., 2,739,000 fl. meer dan in het vorige dienstjaar. Daar evenwel over 1880 het bedrag van den verkoop van het plaatsvervangers- en het invaliden- fonds (2,800,100 fl,) op de ontvangsten voorkwam is het tekort werkelijk 61,000 fl. minder dan in 1880. Hij berekendedat de gewone zuivere uitgaven in 1881 die van 1880 met 6 miljoen, en de gewone zui vere ontvangsten in 1881 die van bet vorig dienstjaar met 5 miljoen fl zouden overschrijden. De buitengewone zuivere uitgaven voor 1881 zijn 3 a 4 miljoen hooger de buitengewone zuivere ontvang sten daarentegen slechts 175,000 fl Tot de uitkomsten van het dienstjaar 1880 over gaande verklaart hijdat de uitslag tot dusver over het geheel gunstig is. Zoo geven de directe be astingen tot het einde van October bij de raming vergeleken 1,8 miljoen meer. Bij de indirecte belastingen bracht de tabaksaccijns alleen ongeveer twee miljoen meer op. Omtrent de dekking van het tekort wordt in de eerste plaats herinnerd dat de minister reeds het vo rige jaar in het Lagerhuis er op gewezen had dat wellicht het doelmatigst zou zijn, de hervorming bij de indirecte belastingen te beginnen en eerst daarna tot eene herziening der directe belastingen over te gaan. Nadat echter de wetgevende macht een andere weg betreden was, had de regeering het voornemen om de reeds ondernomeninmiddels afgebroken herziening der directe belastingen weder op te vatten. Met dat doel zal eerlang een wetsontwerp worden aangeboden over de hervorming der gn n Ibeiasting, zoodra de cen trale commissie daartoe de n mdige gegevens verschaft heeft, wat waarschijnlijk niet lang meer kon uitblijven. Een wetsontwerp tot wijziging der belasting op de ge bouwde eigendommen was gereed. Hij drong op spoe dige afdoening aan, wegens het verband van dit ontwerp met dat op de grondbelasting en verklaarde nog in deze zitting een wetsontwerp te zullen aanbieden tot wijziging der bedrijfsbelasting en der inkomstenbelasting Van de voorgestelde ontwerpen werd een zuivere hoogere opbrengst van 4 miljoen verwacht. Hij meent echter op de uiterste voorzichtigheid bij de her vorming der directe belastingen te moeten aandringen De heer Berns zag haar met welgevallen aan toen zij beneden kwam en zei glimlachend „Valerius zei dat je je niet mooi mocht aankleeden maar me dunkt, dat je noch al tamelijk chique zijt." ,,'t Is toch maar katoen en kan overal tegenzei Emma lachend en zij wist zelve niet hoe bekoorlijk zij er uitzag. De heer Berns bracht haar een uur later naar het rijtuig en beval haar aan zijne vrienden van Dam aan, die beloofden goed op haar te zullen passen. Emma nam afscheid van haar vaderalsof zij hem voor weken in plaats van één dag ging verlaten en voor enkele oogenblikken stond het zonnig gezichtje droevig omdat hij ook niet meeging, maar weldra was die schaduw weer verdwenen want zij was jong en de zon scheen zoo vroolijk, de lucht was zoo blauw en al les zag er zoo blij en gelukkig uit in de schoone natuur, dat elk jeugdig hart wel met den juichtoon moest in stemmen die zoo verrukkelijk door de landelijke dre ven ruischte en van vroolijkheid en levenslust sprak. Toen zij na een half uur rijdens op het prachtig landgoed aankwamen was er reeds een groot aantal gasten verzameld, waarvan Emma bijna niemand kende, maar mevrouw van Dam stelde haar spoedig aan ver scheidene jonge dames en heeren voor, zoodat zij zich niet lang meer alleen onder hen gevoelde. Van Valerius zag zij niet veel, daar hij zich dan hier en dan daar onder zijne gasten bewoog met die gemak kelijkheid welke aan menschen, die veel in de wereld verkeerd hebben eigen is. Wordt vervolgd). om de ondervinding bij belastingheffing en in verband met de rijks- en gemeente opcenten een gebied, dat aan den invloed der rijkswetgeving ontsnapt. Met betrekking tot de indirecte belastingen dringt de minister aan op goedkeuring van het aangeboden ontwerp op de petroleumbelasting, waarvan 4,1 miljoen verwacht wordt. De belasting op de drankwinkels be looft een opbrengt van 1% miljoen, de bestaande sui kerbelasting eene vermeerdering van 400,000 fl. In het geheel wordt van de indirecte belastingen voor het volgend dienstjaar 6,3 miljoen meer verwacht. De an dere wijzigingen der indirecte belastingen eisehen tijd, wegens de veel omvattende werkzaamheden en wegens noodzakelijk overleg met de hongaarsche regeering. De regeering is van meeningdat belastinghervor ming alleen het evenwicht in de financiën niet kan herstellen. Men moet tevens Smet alle macht en door doelmatige maatregelen de draagkracht der bevolking verhoogen. De jongste verschijnselen op oeconomisch gebied too- nen eene neiging tot verbetering. De regeering zal voorstellen indienen tot bev rdering van handel en nij verheid en vooral van den kleineren iandbouwstand. TURKIJE. Dulcigno schijnt zonder bloedvergieten te zijn overgegeven het gevecht tusschen Derwisch- pacha en de albaneezen waarvan melding is gemaakt, schijnt geheel verdicht te zijn geweest. Den 26 had de montenegrijnsche bevelhebber Bozo Petrovic de door de Albaneezen reeds verlaten Mazura hoogten be zet en den 27 trok hij met eene kleine afdee- ling Dulcigno binnen alwaar hij door de hoofden der bevolking, zoo van het district als de stad, ontvangen werd. Een Te Deum werd gezongen en de montene- grijusche vlag werd met de gebruikelijke saluutschoten begroet. Te Konstantinopel is men met dezen afloop zeer tevreden om de handen vrij te hebben met het oog op Griekenland's voortdurende krijgstoerustingen in sommige gedeelten van Thessalië en Epirus Der- wisch-pacha vertrok in "erband daarmede naar Epirus. De heer Goschen, die indertijd naar Egypte vertrok, om de geldmiddelen aldaar in orde te brengen vertrekt den 8 van Londen naar Konstantinopel om in Januari terug te keeren. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Den 29 Nov. zijn de zittingen hervat- De heeren Borsius, de Raadt en Pické hebben een voorstel tot wijziging van het reglement van orde voorgedragen uitsluitend voor de behandeling van het ontwerp-strafwetboek. Het houdt in dat de voorzit ter eene commissie van 4 rap porteurs benoemt, die een leiddraad ontwerpt voorde behandeling in de afdeelingen dat bij eene volgende bijeenkomst der Kamer het ontwerp verzonden wordt naar de dan te trekken afdeelingen, aan welke de leden der commissie bij afzonderlijke loting worden toegevoegd; dat na het onderzoek de commissie een eindverslag uitbrengt en het vragen van mondelinge of schrifte lijke inlichtingen van de regeering noodig achtende zich rechtstreeks wendt tot den minister van justitie. Tweede Kamer. Den 1 December zijn de algemeene beraadslagingen aangevangen over de staatsbegrooting voor 1881. De heeren Schaepman Win tg ens v. Baar en Vermeulen ontwikkelden verschillende bezwaren tegen de regeering. Eerstgenoemde verklaarde te zullen stemmen tegen de hoofdstukken buitenl. zakenals zijnde dat van het hoofd van het k.binet, binnenl. zaken als zijnde dat van den minister der schoolwet, en financiën, als zijnde dat van den minister die de middelen moet vinden om de regeeringloosheid te bestendigen. De heer Gleich- man verklaart-e in de gewone uitgaven te vergeefs blij ken van spaarzaamheid te hebben gezochtdaarentegen wenschte hij meer voor de waterwegen uitgetrokken te zien versterking der gewone middelen achtte hij onvermijdelijk. Den 6 Oct. kwamen te Kotta Radja bijna alle hoofden van Atcbin met hunne volgelingen op audiën tie bij den gouverneur. Voorafgegaan door eene com pagnie infanterie en artillerie zoomede een escadron cavallerie, kwamen ongeveer 600 inlanders hunne hulde aanbieden. Allen werden in de receptiezaal onthaald. De muziek speelde en bij het vertrek losten de kanon nen 15 saluutschoten. Op den spoorweg van Soerabaya naar Modjokerto is, weinige dagen nadat de brug in die lijn was ge opend de locomotief van een trein gederailleerd en van den spoorwegdijk gevallen bij welk ongeluk twee inlandsche stokers en een jong europeesch machinist Notenbos een zeer geacht werkman coor den ui t de ontredderde machiene ontsnappenden stoom doodelijk gebrand en kort daarna overleden zijn. De weg is ter plaatse zoo vernielddat de oorzaak der ontsporing niet is na te gaan. Men gelooft aan kwaadwillige ondergraving van een deel der rails: de eenen zeggen door concurrentie vreezende inlandsche transportrijders, anderen door inlandsch werkvolk, verbitterd omdat het door de aannemers voor een groot deel van zijn loon zou opgelicht zijn. Een ander droevig ongeluk had den 26 October te Buitenzorg plaats, waar van de voorgalerij van een huis de voorzijde instortte op het oogenblik dat de bewoonster, de echtgenoote van den heer E., den chef der werkplaats van de Staatsspoorwegen, het huis wil le verlaten zij werd in het bijzijn van haar man doodelijk getroffen door een nedervallenden balk. De commissie voor de verlotingonder bescher ming van den Koning en de Koningin ten behoeve van de watersnoodlijdenden heeft den 27 hare laatste vergadering gehouden. Uit de rekening van den pen ningmeester bleek datna de reeds bij de algemeene commissie te Amsterdam gestorte som van f 150,000 nog een saldo van ruim f 19000 beschikbaar bleef 't welk mede aan de amsterdamsche commissie zal wor den overgemaakt. Den 26 is in de fabriek van den heer Kamphuys te Zaandam de knecht J. G. door het jachtwiel der machine bij de kleederen gevat en medegesleeptzoo dat hij kort daarna is overleden. In den nacht van 2728 is op het bureau van een ingenieur bij de Rijnspoorwegmaatschappij te Utrecht, uit eene brandkast welke men verzuimd had behoor lijk te sluiten, f 446,22% ontvreemd. De rechtbank te Arnhem heeft den 29 aan de firma Johann Ma. ia Farina te Keulen welke een eau-de-co lognefabrikant gedagvaard had tot schadevergoeding wegens het namaken harer étiquetten haren eisch ont zegd op grond dat het deponeeren van haar merk te Rotterdambij gebreke eener regeling met Pruisen betreffende den eigendom van fabrieksmerken niet als middel kan gebezigd worden om hier te lande haar recht te handhaven [voor de merken van fransehe firma's is de rechtbank te Amsterdam bij tractaat aangewezen], Den 30 is te Utrecht aanbesteed het bouwen eener infanterie-kazerne op het terrein Damlust ge raamd op f 280.000, waarvan aannemer werd W. v. Rijn te Naarden voor 267,000. Den 30 is bezuiden Katwijk aan den grond ge raakt het stoomschip Allerwash van Sunderland met steenkolen naar Rotterdam. De sleepboot Simsou ver trok van IJmuiden ter assistentie. Door deze hulp en het over boord werpen van 40 ton der lading is het schip vlotgekomen en te Maassluis binnengebracht. Den 30 is mede omstreeks Katwijk gestrand het en- gelsche barkschip Mavis, van Nieuw-York met maïs naar Amsterdam. De bemanning is door de stoomboot Werkendam Nr. 8 te IJmuiden aangebracat. Den vol genden dag stond het gestrande schip reeds half vol water. In den morgen van den 30 is te Akerslootbij het pontveer over het Noordhollandsch Kanaal een woonhuis met den inboedel verbrand, ten gevolge van een ongeluk met een pe'erolie antaarn. Den 3D 's avonds is nabij den Ringdijk onder Amsterdam een man door een trein vau den Rijnspoor weg overreden. Het hoofd werd van het licbaam ge scheiden. Te Bunnik, bij Utrecht, is den 30 eene groote hof stede afgebrand, waarbij 1L paarden en 17 koeien in de vlammen zijn omgekomen. Dm 30 Nov juist 3 jaren na den dag waarop 122 ingezetenen van Amsterdam het besluit jamen tot oprichting eener zelfstandige godsdienstige gemeente zijn aan de beide stichters daarvan de heeren dr. P. H. Hugenboltz (thans in den Haag woonachtig) en P. H. llu,"enholtz Jr in het met keur van gewassen versierde gebouw der Yrije Gemeente gouden gedenk penningen naar aanleiding der inwijding van dat ge bouw geslagen, aangeboden, te gelijk met een prach tig gebonden album de namen der schenkers behel zende. De Vrije Gemeente telt thans 800 leden 585 begunstigers 185 catechisanten en 140 leden van den wintercursus voor volwassenen. Den 30 is op het daarvoor aangekochte landgoed Midden-Eng, te Bennekom ingewijd de Prins-Alexan- der-stichtingasyl voor blinde kindoren beneden de 6 jaren van elke geloofsbelijdenis, ten doel hebbende ze voor te bereiden voor de opleiding in het blinden instituut te Amsterdam. Hef denkbeeld dezer stichting is uitgegaan van de vrijmetselaarsloge „La bien aimée' te Amsterdam welke door 2 harer leien in het be stuur vertegenwoordigd is. De stemming op 30 Nov te Anna Paulowna ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad in plaats van wijlen den heer J C. de Leeuw, heeft tot uitslag gehaddat herstemd moet worden tusschen de heeren D. Schenk Az en J. C. Geerlings Sr. Den 1 Dec. is te Amsterdam eene algemeene vergadering gehouden der Holl. Maatschappij van Land bouw. 71 Afdeelingen waren vertegenwoordigd. Mede gedeeld werd dat op het verzoek der Maatschappij m de proefnemingen en onderzoekingen aan de proef station te Wageningen te haren behoeve en ter open baarmaking voor het algemeen bestemd kosteloos te doen geschieden, door de regeering afwijzend is beschikt. Het door het hoofdbestuurop grond dat„door veeljarige ondervinding blijkt, dat het onmogelijk is met de tegenwoordige contributie de Maatschappij aan hare vee omvattende roeping te laten voldoen", ondersteund voorstel der finaneiëele commissieom de contributie van 2,50 tot 4 te verhoogen (waarvan f 2,50 voor de algemeene kas en ƒ1,50 voor de afdeelingen), werd met 655 tegen 173 stemmen verworpen. Daarentegen werd met 474 tegen 277 stemmen aangenomen het amendement der af'deeling Alphen om de contributie te bepalen op 3waarvan 1,90 voor de alge meene kas. Te Kuyk heeft een goudsmid zekere Haas een jongeling die zich te zijnen huize bevond (zonder de minste reden naar men zegt) verscheiden sneden met een mes toegebracht aan het hoofd en den hals. De gekwetste verkeert in een zeer bedenkelyken toestand. Haas is gevankelijk naar Boxmeer overgebracht. Donderdag 11. is een koe te Delfshaven in de spoeling gekookt, 't Dier was zijn geleider ontsnapt snelde een branderij in en kwam terecht in een bak met kokende spoeling. Daar vond men het dier dood. Het vermoeden dat het stoomschip Ymuiden van de „Amsterdamsche Stoomvaartvereeniging", dat voor ongeveer vier weken Stettin verliet, geladen met granen en een partij koffie voor een firma te Breslau, welke partij niet was verzekerd verloren en met man en muis vergaan is wordt dagelijks meer tot zeker heid, nu alle nasporingen der directie vruchteloos blijven. De Maasbode deelt mede, dat uit een americaansch schip liggende in de Leuvehaven te Rotterdam, gela den met graan voor eene rotterdamsche firma, bij nacht zijn ontv reemd 180 zakken graantot eene waarde van f 1000, en dat het gestolene voor f 500 aan 2 joodsche opkoopers is overgedaan. De rechtbank te Middelburg beeft rechtsingang met bevel to t gevangenhouding verleend tegen A. Rij-

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2